8m iobbelmcmm lebber... man! Het Passiespel Wat gebeurt bij van Gend en Loos? Fassen Moordaanslag op meisje ORGANISATIES BIJEEN Mmm MAANDAG 3 JUNI 1935 Houding van de directie tegenover de hoofdbesturen der R.K. en Centrale bonden gelaakt Een motie aangenomen Recht van beroep BR1DGE-DRIVE AAN BOORD VAN DE F. 36 De heeren Zeldenrust en Goudsmit winnen den wedstrijd Motie aangenomen W. J. Cohen Stuart overleden Oud-minister van Marine VERBETERING FRIESCHE KANALEN Uitvoering twintig millioenplan in 1936 Deken van Rooy ongesteld füf Jubileerende ridders M.W.O. gehuldigd Tien oud-strijders van Atjeh en Lombok in de Konings zaal van Artis Stemming van ernst onder de man nen van Tegelen aan den voor avond van de première Gemeenschapswerk ZATERDAG 6JULI Brieven ingehouden Een advertentie-kwestie voor het Haagsche Hof Jongeman schiet op zijn ex-verloofde Auto tegen een boom' Door auto gegrepen Wielrijder levensgevaarlijk gewond MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Overleg met den bedrijfsraad gewenscht Een der inzittenden ernstig gewond Te ver in zee gegaan Een jongen verdronken, twee anderen gered F. GUILONARD ONDER DIRECTEUR K. L.M. Afdeelingen Handel en Vervoer en Buitenland samengevoegd DE NOOD IN DE BINNEN- SCHIPPERIJ Actie voor de evenredige vracht- verdeeling VEEKOOPER VERDRONKEN In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht vond Zondagmiddag een gecombineerde vergadering plaats van den Ned. R. K. Bond van Transport arbeiders en den Centralen Bond. De voorzitter, de heer J. Brautigam, deelde in zijn openingswoord mede, dat de onderhan delingen met van Gend en Loos vast geioopen zijn. De kwestie moest op deze vergadering wor den besproken. Hierop gaf de voorzitter het woord aan den voorzitter van den R. K. Transportarbeiders bond, den heer H. Janzen. Spr. zeide in zijn rede o.m., dat van de zijde der directie een nieuw collectief contract is voorgesteld, waardoor, bij aanvaarding, een loonsverlaging van 4 pet. zal worden doorge voerd; de leeftijdsgrens zal worden verschoven van 27 naar 28 jaar, waardoor de losse arbeiders in de groote steden als loon zullen ontvangen 1/6 van het dagloon van den vasten arbeider, volgens de nieuwe loonregeling. Deze voorstellen werden in de arbeidersverga deringen verworpen en hiervan werd mededee- ling gedaan aan de directie. Deze schreef daar op terug, dat men hierdoor vrij tegenover el kander kwam te staan. Redenen tot het doen van nieuwe voorstellen zag zij niet. Het is onmenschelijk, aldus de heer Janzen, arbeiders een loon te betalen, dat ligt onder het loon, dat de organisaties menschwaardig ach ten. Men wil onderhandelen met de directie over een loonsverlaging, welke ligt beneden de 4 pet. De opschuiving van de leeftijdsgrens van 27 naar 28 jaar en het voorstel betreffende de losse krachten, kunnen en mogen niet worden aan vaard. Hoe zou de toestand worden, wanneer deze maatregelen wel zouden worden aanvaard en andere werkgevers het voorbeeld van deze di rectie volgen gingen? De directie heeft steeds beweerd, dat de vroe ger afgesloten overeenkomst steeds door haar is nagekomen. Indien er echter een scheidsge recht was geweest, dan zouden, naar spr.'s over tuiging, eenige arbeiders anders zijn behandeld dan nu het geval is geweest. (Bijvalsbetuigin gen.) Laat v. Gend en Loos, aldus de heer Janzen, echter begrijpen, dat de Katholieke zoowel als de Centrale Bond paraat is en een sterke een heid vormt. De heer A. Kievit, van den Centralen Bond, sprak daarop over dezelfde materie. Spr. wees erop, dat de reeds besproken voor stellen niet star zijn afgewezen, al werden zij natuurlijk niet in een hoera-stemming ontvan gen. Het standpunt der directie was "bij de bespre king, naar achteraf bleek, al bepaald. Zij maak te gébruik van het feit, dat een deel der arbei ders zich op sleeptouw had laten nemen door den Centr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel en knoopte daarmede apart onderhande lingen aan. Men stelde vast, dat een loonsver laging van 2 pet. zou worden doorgevoerd. Wat de beide andere voorstellen betreft, deze bleven ongewijzigd. Aan deze onderneming moet verder een recht van beroep worden verbonden: een scheidsge recht. Vele voorvallen en feiten staan ten dien ste om het redelijke van dezen eisch aan te too- nen. Zoo waren kort geleden eenige arbeiders van van Gend en Loos op een Zondagmorgen bezig met arbeid, welke niet verricht mocht worden. De arbeidsinspectie kwam er achter, waarop de directie onmiddellijk den arbeider ontslagen heeft, die er van werd verdacht, de inspectie van het delict in kennis te hebben gesteld. Vervolgens keerde spr. zich heftig tegen den Neutralen Bond, die er, naar zijn oordeel, op uit schijnt te zijn, verdeeldheid te zaaien in de ge lederen, ten koste van de belangen der werk nemers. Van de gelegenheid tot discussie werd druk gebruik gemaakt. Alvorens echter tot gedachtenwisseling werd overgegaan, is een motie in stemming gebracht, waarin de vergadering van vertegenwoordigers van het personeel van v. Gend en Loos, van oordeel, dat vooral terzake van de leef tijdsgrens en het loon der losse arbeiders bevre diging dient te worden verkregen, en dat een nieuwe regeling op de geschetste wijze in een collectief contract voor minstens één jaar dient te worden vastgesteld; haar vertrouwen uitsprak in het door de bei de hoofdbesturen gevoerde beleid, en besloot, de hoofdbesturen te machtigen, met de daartoe geëigende middelen een bevredigen de oplossing te bevorderen, terwijl zij er bij de directie op aandrong, hieraan haar medewer king te verleenen. Bij de discussies vond de motie over het al- Een aantal bekende bridge-spelers uit de hoofdstad is op de origineele gedachte geko men om eens aan boord van een vliegtuig een bridge-drive te houden. Zondagmiddag tegen vier uur is het gezelschap, dat uit 32 personen be stond, met de F 36, bestuurd door Duimelaar, naar boven gegaan. Bepaald was, dat winnaars zouden zijn zij, die het eerst 36 trekken dit in verband met de F 36! zouden hebben ge maakt. Indien dit na 36 minuten nog niet het geval zou zijn, zou de stand worden opgr- maakt en zouden zij, met het hoogste aantal trekken op dat moment, tot winnaars van den drive worden verklaard. Na ruim tien minuten waren de 36 trekken reeds bereikt en wel door het tweetal L. B. Zeldenrustmr. F. W. Goud- smit, zoodat de wedstrijd, die moeilijk als een lewone drive kan worden beschouwd, daarmede ten einde was en de deelnemers rustig van den vliegtocht, die 70 minuten duurde, konden ge nieten. Deze ging via Harderwijk, Elburg, Kam pen, Enkhuizen, Alkmaar en IJmuiden weer te rug naar SchiphoL gemeen groote instemming. Eenige sprekers waren echter van oordeel, dat gestreefd moet worden naar een langeren contractduur. De heer Kievit wees erop, dat de organisaties op hun eerder ingenomen standpunt moeten blijven staan. De voorgestelde motie werd dan door de vergadering met algemeene stemmen aange nomen. De voorzitter zeide naar aanleiding van dezen stap, dat men nu nog niet kan weten hoe de directie hierop reageeren zal. De afwijzende houding der bonden ten aan zien van de voorstellen van de directie, kan tot zekere consequenties leiden. De vergadering heeft zich er dus op voor te bereiden, wellicht binnen zeer korten tijd op nieuw bijeen te zullen worden geroepen. Laat ieder echter de leuze; „Hoofden koel en harten warm" blijven huldigen. Daarop ging de vergadering uiteen. Zondagmiddag is in Den Haag plotseling over reden in den ouderdom van 78 jaar de heer W. J. Cohen Stuart, oud-zeeofficier en oud-minis ter van Marine. De heer Cohen Stuart begaf zich omstreeks vijf uur per tram naar de woning van zijn zoon, toen hij door een hartverlamming getroffen werd en in de tram overleed. De heer Cohen Stuart trad als jong adel borst in dienst der marine, werd zeeofficier en doorliep de verschillende rangen van den zee dienst. In 1904 bereikte hij den rang van kapi tein ter Zee. Het volgend jaar echter moest hij den actie ven zeedienst vaarwel zeggen, omdat hem ver zocht was zitting te nemen in het kabinetDe Meester, dat in 1905 aan de regeering kwam. Hij trad in het ministerie op als minister van Marine en diende het land in die hoedanigheid van 19051907. Zijn aftreden in dat jaar hield verband met een marinierskwestie, welke toen in de Kamer aanhangig was gemaakt. Na zijn aftreden als minister trad hij dadelijk weer in den zeedienst en werd als Kapitein ter Zee belast met het commando van H. M.'s „Fries land". Hij ging daarmede naar West-Indië en maakte deel uit van het eskader, dat in dien tijd naar Venezuela was gezonden, ter bescher ming van onze belangen. Na dezen tocht deed hij nog verscliillende studiereizen met de „Fries land" en verliet den zeedienst in 1909. In latere jaren wijdde hij zich in hoofdzaak aan maatschappelijk werk. De thans ontslapene was ridder in den Ne- derlandschen Leeuw en ridder in de Oranje Nassau Orde. Het geheele voorproject van het groote plan tot verbetering der Friesche kanalen, dat on geveer twintig millioen zal kosten en nage noeg vijf jaren in beslag zal nemen, hetwelk reeds enkele jaren geleden opgemaakt is, wordt, volgens de „Telegraaf", thans in détails uit gewerkt. Wanneer zich geen bijzondere tegenslagen voordoen, kan begin 1936 een aanvang worden gemaakt met de uitvoering, die dan regelmatig wordt voortgezet en in totaal volgens de be rekening vijf jaren zal vergen. Het staat nog niet vast of Stavoren of wel Lemmer het eind punt zal vormen. Waterstaat moet daarover nog uiteindelijk beslissen na de twee belang hebbende provincies te hebben gehoord. De Zeereerwaarde heer B. M. J. van Rooy, Deken van Gouda en pastoor van O. L. Vrouw ten Hemelopneming aldaar, is opgenomen in het St. Joseph-Paviljoen te Gouda. Deken van Rooy zal eenige weken rust moeten houden. mM Per extra-trein is met groote plechtigheid het hart van Pilsoedski naar Wilna overgebracht. Rechts: de weduwe draagt de urn naar de laatste rustplaats Tien oud-militairen beneden den rang van officier van het Koninklijk Nederlandsch Indisch leger, wien destijds voor de door hen in onzen Indischen Archipel verrichte wa penfeiten het ridderkruis der Militaire Wil lemsorde was verleend, zijn Zondagmiddag vanwege de stichting „Fonds Ridderdagen" te Amsterdam, op plechtige wijze gehuldigd Het waren de heeren L. A. Zwaan, J. van der Me«r, en J. H. Teutelink, wien resp. 50, 40 en 25 jaar geleden deze hooge onderscheiding was ten deel gevallen voor hun dapper gedrag ge durende de pacificatie van Atjeh; alsmede de heeren C. Verstraaten, J. Wassington, F. Raes, B. van Faassen, J. A. Schrader, C. Bos, en G. H. Doerschodt, wien allen veertig jaar geleden de orde was toegekend voor hun heldhaftig op treden gedurende de Lombok-expeditie. Na met hun gastheeren een eenvoudige kof fietafel te hebben gebruikt, verzamelden de rid ders zich met hun familieleden en de overige belangstellenden te twee uur in de Koningszaal van Artis, waar de huldiging was vastgesteld. Op het appèl ontbrak alleen de heer Raes, die door een voetverstuiking niet aanwezig kon zijn. Het was de voorzitter van den Raad van Be heer der Stichting „Fonds Ridderdagen", de heer M. C. Koning, die de bijeenkomst opende. Spr. deed mededeeling van het feit, dat luite nant-generaal Swart, de eenige nog in leven zijnde commandeur in de Militaire Willemsorde, wiens hartelijke en groote belangstelling bij de ridderhuldigingen altijd zoo op prijs wordt ge steld, door ziekte thans niet aanwezig kon zijn. Onder applaus werd besloten hem telegrafisch een spoedig herstel te wenschen. De heer Koning heette verder hartelijk wel kom majoor Boswijk, garnizoenscommandant err vertegenwoordiger van den Minister van Defen sie; Luit.-Generaal Boersma van het N.I. leger, als vertegenwoordiger van den Legercomman dant; Schout bij nacht Kruys als vertegenwoor diger der Nederlandsche Marine; Majoor Van Loon als vertegenwoordiger van den chef van den generalen staf van het Nederlandsche leger; Majoor Schilling als vertegenwoordiger van de af deeling Nederland van de Ned.-Indische offi cieren Vereeniging en Kolonel Oudendijk als vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Vereeniging „Ons Leger". Voorts begroette spreker den eere voorzitter, eere-leden en leden der afdeelingen van den Kon. Bond van Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van Officier, waarna hij zich met een kort woord richtte tot de aanwezige leden van het corps van Adelbor sten en Cadetten. Zeer uitvoerig en vaak op ontroerende wijze bracht de heer Koning in herinnering de roem volle wapenfeiten, verricht bij de pacificatie van Atjeh en bij de Lombok-expeditie, in welk his torisch overzicht hij de heldendaden, door elk der aanwezige ridders verricht, afzonderlijk ver meldde. Elk der gehuldigden had een porte feuille met inhoud of een gouend horloge in ont vangst te nemen en opnieuw klonk het applaus op, toen besloten werd den afwezigen heer Raes telegrafisch een gelukwensch namens het Fonds over te brengen. Staande herdacht men op verzoek van den heer Koning den in Maart overleden ridder M. W. O. Brakkee, wiens heldhaftig gedrag tij dens de Lombok-expeditie mede was gememo reerd. De heer Koning bracht tenslotte in herinne ring de groote parade van 6 Juli 1895 op het Malieveld in Den Haag, toen de Koningin, ver gezeld van de Koningin-Regentes en haar ad judant, luit. gen. K. van der Heijden, eenigen der hier aanwezige ridders M. W. O. persoon lijk het ridderkruis op de borst had gespeeld. Na de toespraak van de Koningin-Regentes, bij deze plechtigheid gehouden, te hebben voor gelezen, eindigde de heer Koning zijn rede met zijn gehoor te verzoeken een driewerf „leve de Koningin!" aan te heffen, aan welk verzoek spontaan gevolg werd gegeven. Het was vervolgens de heer A. Jongman, voor zitter van den Koninklijken Bond van Ridders der M. W. O. beneden den rang van officier, die, mede namens generaal Swart, de gehuldigden op waardeerende wijze toesprak, en een oogen- blik van stil herdenken verzocht van de hoof den en minderen, die op den dag, dat de hier aanwezige jubilarissen hun onderscheiding ver dienden, het leven lieten. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd kolonel Oudendijk, namens de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", de heer A. Winderink, die namens het hoofdbestuur van de Vereeniging van Om der-officieren van het Kon. Ned. Indisch Leger „Majoe" den jubilarissen een bloemstuk aan bood; de heer J. van Dapperen, die de gevoe lens van dank en bewondering van het corps Adelborsten overbracht en de heer S. J. C. Lui- ning, die zulks deed namens het corps Cadetten. De heer Koning deed, onder krachtig applaus, den aanwezigen nog mededeeling van een inge komen telegram van dank en hulde van gene raal Hoefer. IBIS SHAG VOOR DE PIOR ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Tegelen, Zaterdagavond 17 uur Er ligt een stemming van gespannen afwach ting over het flinke, nijvere plaatsje aan den grooten Rijksweg, even beneden Venlo. Morgen de première van het Passiespel! In den. tuin van het hotel „Paviljoen Mo dern", waar de journalisten de gasten zijn van het bestuur der Stichting, verzamelen zich, te gen dat de verschillende harmonie-, zang- en orkestvereenigingen en koren zeven zijn er maar liefst in deze betrekkelijk kleine gemeente de muzikale opluistering van den avond be ginnen, tal van menschen uit het dorp. De tuin is prettig verlicht, de vocale en instrumentale prestaties zijn keurig er worden biertjes ge dronken; er wordt stevig gerookt, men praat gezellig met elkaar, in groote kringen om de tafeltjes. Doch alle sporen van de luidruchtig heid, die men in Limburg graag verwacht, ont breken ten eenen male. Hier en daar zitten een paar spelers, die hun haar lieten groeien. Golvend ligt het op hun schouders. Even wekt het zien van die mannen toch herinneringen op aan Oberammergau, waar men zijn koffers naar het hotel laat brengen door een wetgeleerde of zich laat be dienen door een der Sanhedrinrechters. In de zen tuin, op dezen mooien zomeravond, komt men apostelen tegen, ziet men den goeden en den kwaden moordenaar broederlijk naast el kander zitten. Simon van Cyrene zit een heel betoog te houden. Maria wordt ons gewezen, een rustige, waardige jonge vrouw, die zich beschei den op den achtergrond houdt. Judas komt binnen samen met Joseph van Arimathea. Onder een gezelschap zangers loopt Annas en.... de Christusspeler. Een eenvoudige eenigszins gebruinde man, een overwegwachter bij het spoor. Een mooie kop en een flinke, welluidende stem. En wat vooral treft; eerlijke, intens-vriendelijke oogen. Imponeerend in al zijn eenvoud: de vertolker van den Christus, die, zooals ons enkele van zijn medespelers later bewonderend vertelden, zijn s^el als vol len ernst, als diepe passie opvat die graag gegeeseld wordt en geslagen met dé hamers om werkelijk mee te lijden met zijn Groote Voorbeeld. Even spraken wij hem. Ja, hij vertrouwde er vast op, dat er morgen iets goeds wordt bereikt dank zjj den regisseur, dank zij zijn medespe lers. Over zichzelf zwijgt hij. Och.... zoo'n taak! Zoo zijn ze allemaal: eenvoudige mannen: de kwade moordenaar is een stucadoor. Judas een kolenhandelaar, Herodes een kleermaker. De regisseur, de heer Thijssen, is een fabrikant. Beroepsspelers vindt men er niet bij. Allen zijn menschen uit het dorp. Niemand komt van daarbuiten. Men heeft van Indië uit zelfs het verzoek gekregen van iemand, die wilde mee spelen. Doch men heeft geweigerd. In hun eenvoud streven zij ook niet naar waardeering op persoonlijke bekendheid. Wij hadden de grootste moeite van een paar jongelui los te krijgen welke rol zij speelden. Daar spra ken zij niet graag over. Met echten gemeen- schapstrots wezen zij echter ons de vertolkers der hoofdrollen. „Die speelt goed" en „als wij er over vijf jaar nog maar zoo een krijgen kunnen voor den Christus!" Gemeenschapstrots op gemeenschapswerk dat ligt in de trekken van al deze menschen. Geen van allen willen zij weten, dat zij indi vidueel iets goeds presteeren. Zij doen hun best hun uiterste best zelfs om het geheel te doen slagen. Dat is de geest, waardoor dit plaatsje zich steeds onderscheidde in Limburg. Op sociaal gebied heeft men er de hechtste ver- eenigingsbanden, de prettigste onderlinge ver houding tusschen de standen en samenwerking tusschen patroons en arbeiders en hier zijn tal van fabrieken. Dat is ook de geest van het Passiespel: gemeenschapswerk. Ieder voelt zich zelf verantwoordelijk men laat er veel voor schieten: voetballen zelfs; haast lederen Zon dag geeft men zijn vrijen tijd voor de repetities en alles zonder eenige toezegging van een stoffelijke belooning. Het gaat niet om de winst. Zijn zulke menschen is zulk een samen spel geen voorbeeld voor den ernst van de toekomst onzer maatschappij? Onze verwachtingen voor Zondag zijn hóóg gespannen nu wij de spelers kennen. De première Vroeg in den morgen woonden de spelers van het Pasiespel te zamen de H. Mis bij. Het weer, dat zich aanvankelijk goed hield, betrok tegen den middag. Even brak af en toe de zon door, doch het was te voorzien, dat buien tijdens het spel niet zouden uitblijven. Tegen twee uur namen de genoodigden ge leidelijk de voor hen bestemde plaatsen in. Aanwezig waren o.a. hunne Hoogw. Exc. Mgr. G. Lemmens, bicshop van Roermond, Mgr. Bier mans en Mgr. Verriet, enkele hoogeerw. abten, waaronder Dom. Al. van de Laar der Cister- ciensers, Dom Romualdus Wolters en Abt Mau- rus Kaufmann uit Jerusalem. Voorts Mgr. dr. H. Poels en prof. dr. Féron, president van het Groot Seminarie-Roermond. Van de burgerlijke autoriteiten merkten wij op de senatoren de Jong en Janssen de Limpens, de Tweede Kamer leden van Poll, v. d. Bilt, Hermans, Kuiper en Droesen en enkele burgemeesters uit Limburg. Ook de auteur van het spel, pastoor van Delft, woonde de première bij. Het weer werkte hard tegen. Telkens moesten de parapluien worden opgestoken. Het onweerde af en toe zelfs in de verte. Al deze atmosfe rische tegenwerking ten spijt werd de Passie echter rustig doorgespeeld, werden de tooneelen van Christus' Lijden zonder een enkele onder breking voorbij getrokken aan de oogen der toe schouwers, die in de meest aangrijpende mo menten graag weer en onweer vergaten voor dit edele spel. Op de mérites van een en ander komen wij morgen terug. ''Tv, Tt Voor de civiele kamer van het Haagsche Ge rechtshof werd Zaterdag in hooger beroep be handeld de zaak Bos contra een Rotterdamsch blad, voor zooveel betreft de vordering tot schadevergoeding van den heer R. Bos te 's-Gra- venhage wegens achterhouding van brieven (circulaires) door de administratie van het Rot terdamsch Nieuwsblad, ingekomen naar aan leiding van advertenties betreffende overname van zaken e.d. onder nummer, welke brieven of circulaires door Bos' toenmalige zakenbeurs waren ingezonden. De Rotterdamsche rechtbank had Bos niet ontvankelijk verklaard, daar zij van oordeel was, dat hier niet van een onrecht matige daad sprake was, maar ten hoogste van inbreuk op een overeenkomst. Voorts werd de heer Bos niet ontvankelijk verklaard in een bijvordering, strekkende tot schadevergoeding wegens het opzeggen van een advertentie-over eenkomst. Tenslotte werd ook niet ontvankelijk verklaard een reconventioneele vordering, door het Nieuwsblad ingesteld en strekkende tot schadevergoeding wegens door Bos gepleegde oneerlijke concurrentie. Voot Bos als apellant pleitte mr. P. H. M. Hoogenbergh uit Rotterdam, voor het Rotter damsch Nieuwsblad pleitte mr. J. A. L. M. Loeff eveneens uit Rotterdam. Mr. Hoogenbergh wees er in zijn pleidooi op, dat de Ned. Dagbladpers zelf zeer groote be- teekenis hecht aan het briefgeheim, wanneer het eigen brieven betreft. Pleiter noemt het geval Heldring (directeur Handelsblad)N.S.B. Toen stond de geheele dagbladpers overhoop, omdat de inhoud van een verkeerd bezorgden brief van den heer Heldring in het blad „Volk en Vaderland" was vermeld. Pleiter concludeerde tot toewijzing van* de schadevordering. Daarna was het woord aan mr. Loeff, die voor het blad o.m. betoogde, de zender van den brief van het oogenblik af, dat hij dezen aan het bureau der courant heeft doen toekomen, het recht daarop kwijt is; dit recht is dan over gegaan aan den adverteerder onder nummer en met diens toestemming kan het blad derhalve bepaalde brieven aan een z.i. ongewenschte be stemming onthouden. Het niet-doorgeven van brieven in een geval als het onderhavige kan volgens pleiter nimmer als een „onrechtmatige daad" worden gekwali ficeerd, hoogstens kan hier sprake zijn van wanprestatie. Het Hof zal Donderdag 27 Juni arrest nemen. Zondagavond had te Loon op Zand op den Tilburgscheweg, nabij het landhuis Beuken- borch, een moordaanslag plaats. Omstreeks half negen liepen op dezen weg de 21-jarige jongeman J. v. B. en het 21-jarig meisje J. B„ beiden uit Kaatsheuvel. Deze bei den hadden een tijd met elkaar omgegaan, doch deze omgang was door het meisje verbroken. Telkens opnieuw probeerde de jongeman weer contact met het meisje te krijgen. Het meisje bleef echter weigeren. Toen zij gisteravond weer eenig meenings- verschil hadden, hield de jongeman het meisje plotseling zijn revolver voor en schoot haar drie keer in den rug, waarop zij ineen zeeg. Toevallig passeerende voorbijgangers wierpen zich op den dader, daar deze ook de hand aan zich zelf wilde slaan. De om standers hielden den jongeman vast, totdat de gemeente-politie aanwezig was. Het meisje is per ziekenauto naar het zieken huis te Tilburg overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Zondagnamiddag is op den Graafscheweg te Nijmegen nabij de brug de 26-jarige wielrijder W. van Rossum, die voor een auto uitweek, plotseling door een auto, komende uit de rich ting Grave en bestuurd door V. uit Oss, ge grepen en tegen den grond geslingerd. De man kreeg een zware wonde aan het hoofd en werd, nadat ter plaatse geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, per ziekenauto naar het St. Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Zijn toestand was Zondagavond zorgwekkend. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl de auto aan de voorzijde beschadigd werd. Door de politie wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Omtrent de schuldvraag staat nog niets vast. De Bedrijfsraad voor de Sigarenindustrie hield dezer dagen een vergadering te Amster dam. Onder het oog werd gezien de toestand, ontstaan door het bekende perscommuniqué van de Regeering inzake mechanisatie. Besloten werd het Comité van Actie te verzoeken om trent de aan de Regeering te geven adviezen zich met den Bedrijfsraad te verstaan, opdat de noodzakelijke eenheid van opvatting en van doelstelling behouden blijve. Overwogen werd het plan voor een regelmatig te houden loonen-enquête, waarover een vol gende vergadering zal beslissen. Met waardeering werd kennis genomen van het feit, dat de regeering in de uittreding van een der werkgevers-organisaties geen aanlei ding heeft gevonden om den Bedrijfsraad op te heffen en het vertrouwen werd uitgesproken, dat de Regeering van dit door haar ingenomen standpunt ook duidelijk blijk zal geven door bij het nemen van beslissingen de adviezen van den Bedrijfsraad in te winnen. Zondagmiddag tegen zes uur is op den Ach terdek te Moerdijk een personenauto, bestuurd door den heer Ottevanger uit Klundert. door het plotseling defect raken der stuurinrichting, in volle vaart tegen een boom gereden. De doch ter van den bestuurder, die naast hem zat, vloog met het hoofd door de voorruit en be kwam een hersenschudding, terwijl zij boven dien door glasscherven ernstig aan het hoofd werd gewond. Zij is naar een der ziekenhuizen te Breda overgebracht. De auto, welke ernstig was toegetakeld, is weggesleept. Zondagmiddag hebben zich bij Hoek van Hol land een drietal jongens uit Rotterdam, t.w. de 12-jarige T. Barriel, de 15-jarige G. v. Leeuwen en de 18-jarige E. v. d. Heuvel, te ver in zee gewaagd. Op hun geroep kwam onmiddellijk hulp toe schieten. De heeren J. v. d. Sltiis en C. Spek, beiden eveneens uit Rotterdam, mochten erin slagen de jongste twee van het drietal te red den. V. d. Heuvel, de oudste, verdronk jammerlijk. Met ingang van 1 Juni is de heer F. Guilo- r.ard benoemd tot onder-directeur van de K. L. M. De heer Guilonard blijft tevens belast met de leiding van den technischen dienst. Verder zijn de afdeelingen Handel en Ver voer en Buitenland samengevoegd tot een af- deeling „Handel" onder leiding van den heer D. J. de Vries, tot dusver chef van de afd. Bui tenland. In Arnhem en Nijmegen zijn sinds begin der vorige maand de schippers, die zich homogeen verklaard hebben met de bevrachtingscommis sie voor zuivere toepassing van de wet op de evenredige vrachtverdeeling en het vasthouden aan de gestabiliseerde vrachtprijzen een ener gieke actie begonnen tegen de bevrachters en de door hen overgehaalde schippers die probee- ren op alle mogelijke manieren de wet op de evenredige vrachtverdeeling te saboteeren. De goedwillende schippers, die zich door deze saboteurs in hun broodwinning benadeeld za gen, verstonden zich met de bevrachtingscom missies en de politie om doeltreffende maatre gelen te nemen tegen die schippers, door wie vrachten beneden de officieel vastgestelde tarie ven en buiten de bevrachtingscommissie om, vervoerd worden op eigen risico. Het bleek de B.C. en de politie moeilijk te vallen deze wets- ontduikers te betrappen, daarom gingen de schippers, onder aanvoering van hun officieel erkende beursaetie-comité's zelf op inspectie uit. Ze huurden voor gezamenlijke rekening een mo torboot. bemanden die zelf en voeren daarna Rijn en Waal op van Lobith tot Tiel om onder weg alle schippers aan te houden, die verdacht werden buiten de E.V. vrachten te hebben aan genomen. In de afgeloopen week werden zoo al een veertigtal schippers aangehouden, terwijl hun werd beduid de belangen van hun eigen collega's niet te schaden door met onwillige be vrachters de vrachtvaart voor de bonafide schip pers niet loonend te maken. Resultaat was, dat nu door de goedwillende schippers vrachten konden aanvaard worden via de B.C. Thans wendden de actie-comité's van de schippers zich tot de ministers van Justitie en Economische Zaken om officieele maatregelen te treffen, dat de controle op de niet-bonafide schippers op Rijn en Waal door officieele in stanties zal kunnen worden waargenomen. Want, zoo verklaren adressanten, het wordt op den duur voor hen te bezwaarlijk en financieel on mogelijk om zelf de kosten en lasten van de noodzakelijke controle te kunnen blijven dragen. Zondagmorgen vonden voorbijgangers in de vaart langs den Groninger Straatweg bij Leeuw arden een pet drijvende. De politie begon te dreggen en haalde het lijk van den veekoopman de J. uit Rijpkerk op. Het stoffelijk overschot werd naar de woning van den verongelukte overgebracht; de politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5