MOUSSANA d&bbe-lm^n FINANCIEN Grootsche bede vaart MAANDAG 3 JUNI 1935 Bekeert het Noorden UIT DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING Nederlandsch-Belgische toenadering BETROUWBAAR Dagfilm Z. Hoogw. Exc. Mgr. Jansen onder de K.J.V.-ers in Dokkum NOODLANDING BELGISCH SPORTVLIEGTUIG Hartelijke ontvangst van onze schooljeugd in Brussel STUDIEDAGEN R.K. VOLKS BOND In Augustus te Voorhout „BEOEFENING DER KLEINE LUCHTVAART" Belangstelling voor „Hemelluis" BRAND TE STOLWIJK ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN De reclasseering voor nieuwe be zuinigingen gespaard gebleven Hooiberg door den bliksem getroffen JONGEMAN VERDRONKEN Stoeien bij kano-varen de oorzaak INBRAKEN IN GRONINGEN Postvluchten op Indië OPO goede zeep staat ONTHULLINGEN TE OSS De Brus voorzag de bende van wapenen WAKER PLEEGT DIEFSTAL IN VILLA Op heeterdaad betrapt WOONHUIS IN VLAMMEN De negen kinderen met moeite gered AANBOUW VAN NIEUW SCHIP Plannen van de JavaChina Japan-lijn „SPANJE-SPAANSCH AMERIKA" Spaansche avond te Zandvoort INBRAAK TE KROMMENIE De K18 DE STEENINDUSTRIE Oplossing in het Groningsche con flict waarschijnlijk Academische examens 468e STAATSLOTERIJ Nieten 5S Gisteren, Zondag, organiseerde het bestuur van het district Friesland der K. J. V. een Bioote bedevaart naar Dokkum, welke werd vereerd met de deelname van Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Reeds Vrijdagmiddag begaf zich Mgr. op weg r.aar het beevaartsoord in het hooge Noorden. Ky verbleef onderweg eenige uren te Zwolle in de pastorie van de St. Michaëlskerk aan de Nieuwstraat, waar de katholieke jeugd de ge legenheid niet liet voorbijgaan om met een keu rig. grootendeels spontaan opgezet défilé hulde aan haar bisschop te betuigen. Onder de tonen van een fikschen marsch trokken de K.J.V.-af- deelingen met hun ontplooide vaandels in keu rige orde langs de pastorie, waarvóór Mgr., cniringd door de pastoors en de geestelijkheid der stad, hun hartelijke ovatie in ontvangst nam. Nadat de stoet was voorbijgetrokken, werd Mgr. nog geruimen tijd spontaan toegejuicht door de samengestroomde toeschouwers, die zich, na de opheffing van het politiecordon, cn» de pastorie verdrongen. Kort daarna zette Mgr. per auto de reis naar Leeuwarden voort, waar hij zijn intrek nam te Euizum. In den avond had ook hier een défilé piaats van de jeugdorganisaties Zondagochtend om 10 uur werd door Z. H. Exc. Mgr. Jansen in de St. Bonifacius-kapel te Dokkum een stille H. Mis gecelebreerd. Na het zingen van een St. Bonifacius-hymne werd een plechtige Hoogmis opgedragen door den Zeereerw. Heer W. Frank, Diocesaan-directeur der K.J.V. in het Aartsbisdom Utrecht. Tijdens deze H. Mis zongen K.J.V.-ers geza menlijk de Missa de Ang fis. Na het Evangelie hield de Zeereerw. Heer Frank een predikatie. Overeenkomstig het voorbeeld van den H. Bonifacius, die te Dokkum zijn leven en bloed voor de glorie van God en de eeuwige zalig heid van Frieslands bevolking opofferde, spoorde hij de K.J.V.-ers aan te leven. Des middags om één uur werd in de St. Boni facius-kapel door Pastoor W. Overmeer een rede gehouden over het Apostolaat der K.J.V. in Friesland. Evenals de priesters, aldus spr., moet de kath. Jeugd bezield zijn door het ideaal: Friesland, Groningen en Drente terug te brengen, lang zaam maar zeker, tot Christus. Als gevolg van de in de laatste jaren der 16e eeuw daar losgebarsten en eeuwenlang woeden de reformatorische stormen, zijn helaas deze drie noordelijke provincies diaspora's van de Kath. Kerk geworden. De K.J.V.-ers kunnen zeer veel tot het oprui men der anti-papistische vooroordeelen bijdra gen. En wel door een deugdzamen levenswandel, voortdurend gebed voor de bekeering onzer niet-katholieke gewestgenooten en een tactvol optreden. Na deze rede werd weer een bedevaartslied gezongen en een zeer schoons vertolking van het Maria-spel „Gratia plena" door de K.J.V.- ers opgevoerd. Daarna hield Z. H. Exc. Mgr. J. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, een rede, waarin Z. H. Exc. eerstens zijn vreugde en dankbaarheid uitte over den door priesters en leeken-aposte- len ter eere van God verrichten arbeid. Voorts deelde Z. H. Exc. mee, dat tot zijn groote vreugde, zijn geneesheer hem toestem ming gegeven had om aan deze bedevaart deel te nemen, waardoor zijn vurig zielsverlangen vervuld werd om zijn dankbaarheid jegens den H. Bonifacius voor de consecratie van de verle den jaar te Dokkum gestichte kapel te uiten. De Aartsbisschop sloot met de vermaning, dat de K.J.V.-ers een vurige vereering moeten heb ben voor Jezus en Maria en ook voor de H.H. Bonifacius en Gezellen. Ten slotte drukte Z. H. Exc. zijn auditorium op het hart zich bij de bekeering onzer anders denkende gewestgenooten de zelfverloochenende Gods- en naastenliefde van de H.H. Bonifacius en Gezellen tot richtsnoer te nemen. Na deze schoone predicatie werd een plechtig Lof gecelebreerd. Het Belgische sportvliegtuig OOALY, op weg van Antwerpen naar Zoute en bemand door de heeren Frimout en Dupont, moest Zaterdag middag, ten gevolge van een motordefect, een noodlanding maken op een veld in de nabijheid van Temeuzen. De landing geschiedde vlot en de beide inzittenden bekwamen geen letsel. Za terdagavond om half zes is het vliegtuig weer opgestegen om zijn reis naar de Zoute te ver volgen. De heer Dupont is achtergebleven om 't toe stel. in verband met den geringen uitloop, 'te verlichten. Na Groot Bretagne en na Italië kwam ook Frankrijk aan de beurt voor de in wijding van zijn vijf Paviljoenen: het Metropolitaansch Frankrijk, de Stad Parijs, Overzeesch Frankrijk, de Land bouw, de Jacht en Visscherij. Nimmer verwezenlijkte Frankrijk in een dergelijke bijeenkomst van alle landen een zoo verrukkelijk schoone, noch een dergelijk indrukwekkende verschijning. In zijn gezamenlijke gebouwen, welker grootsche pracht het tracht te winnen van de harmonische fraaiheid, vereen'gt het al zijn Denken en al zijn Handelen op het gebied van Beschaving. Aldus wordt het tot stand brengen van de stoutmoedige onderneming der Alge- meene Wereldtentoonstelling bekroond en reeds nu is er een toevloed uit alle landen om haar zegevierende pracht te bewonde ren. De bezoeker staat als verstomd van ver bazing over de vereenigde stoffelijke en zedelijke kostbaarheden, door dertig nim mer zoo wedijverende landen bijeenge bracht ter verheerlijking van den Vooruit gang en van de Beschawng. Het is als een keerpunt in de Geschiedenis, bevestigd in de weidsche omlijst ng van de World's Fair. Alle gewenschte inlichtingen betreffende België, Brussel en de Tentoonstelling zijn verkrijgbaar by de Belgische Consulaire Agenten en bij alle Reis-Agentschappen. MOUSSERENDE APPELWIJN émxiaAt a£b cAampagtie Fa. H. J. PHAFF WINSCHOTEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons, d.d. 1 Juni: Er ontwikkelt zich een heel offensief van Nederlandsch-Belgische toenadering langs den kant van de schooljeugd. Onlangs werden Ne- derlandsche scholieren getracteerd op vlaaien en op Vlaamsche vreugde in de stad van Fé Timmermans, te Lier en nu verleden Woensdag werd't Antwerpsche stadhuis overrompeld door 500 jongens en meisjes van middelbare scholen uit Nederland, die er onder leiding van hun leeraren en leeraressen een bezoek brachten en verwelkomd werden door scholieren van Ant werpsche staats- en stadsscholen. En gisteravond was, gelijk reeds beknopt ge meld, te Brussel de ontvangst in het Akademie- paleis, dat nog vol is van de herinneringen aan het verblijf aldaar van de prinsen van Oranje. De Nederlandsche groepen van leeraren en leer lingen der middelbare onderwijsinstellingen, die thans België bezoeken als antwoord op de stu diereis van 1200 Belgische scholieren, die ver leden jaar plaats had, werden in genoemd Paleis officieel en met luister begroet. De 500 Neder landsche leerlingen hadden eerst de beziens waardigheden van Brussel bezocht en ook de mooie omgeving met Tervuren en Waterloo. Vrijdagavond en Zaterdag bezochten zij de ex positie. Op het podium van het Akademiepaleis had den delegaties van alle middelbare onderwijs inrichtingen uit het Brusselsche post gevat en de muziekkapel van het achtste linieregimert. In de loges hadden o.m. plaats genomen H. Ms. gezant te Brussel, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, België's gezant in Den Haag de heer H. Maskens, de hoogere ambtenaren en inspecteurs van het M. O. in België. De Neder landsche jeugd stroomde het eerbiedwaardig ge bouw aan het Park binnen onder een boog met de Nederlandsche kleuren. Minister Bovesse (Openbaar Onderwijs) en oud-minister Lippens, thans voorzitter van den Senaat, ontvingen de leiders van de Nederland sche schoolgroep, dr. van Poelje, directeur- generaal van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de wethouders van Onderwijs van Amsterdam, Den Haag en Haarlem, dr. H. W. E. Moll er, lid van de Tweede Kamer, Neder landsche ambtenaren en inspecteurs. Het „Wilhelmus" weerklonk en werd uit volle borst meegezongen, toen de minister en de Ne derlandsche personaliteiten in de zaal ver schenen. De heer Bovesse, de Waalsche minister van Openbaar Onderwijs, heeft in een toespraak in het Fransch met groote erkentelijkheid herin nerd aan het bezoek der Belgische kinderen ver leden jaar aan Nederland, vanwaar zij vol be wondering terugkwamen. De minister bracht ook hulde aan Koningin Wilhelmina en aan Prinses Juliana en wees er op hoezeer haar familiebezoek aan de Belgische vorsten en haar bezoek aan de Wereldtentoon stelling zijn gewaardeerd. ■Minister Bovesse had nog dè attentie te zég gen, dat hij het betreurde de .Nederlandsche jeugd niet in haar eigen mooie taal te. kunnen, begroeten, zooals zijn vriend, de burgemeester van Dinant, het had gedaan. Ook wenschte de minister, dat de jeugd een betere toekomst tegemoet moge gaan in verbroedering van alle landen. De geestelijke waarden staan boven de materieele en de eerste kunnen worden gered in een periode van stoffelijken ondergang. Aan de Nederlandsche schoolkinderen werd namens de Belgische regeering, bij wijze van aandenken, een medaille geschonken met het portret van het erfprinsje Boudewijn, het oud ste zoontje van Koning Leopold III, „het eerste kind van België", zeide minister Bovesse. Senaatsvoorzitter Lippens heeft vervolgens in het Nederlandsch den wensch geuit, dat door reizen de jeugd van Noord, en Zuid elkander beter zouden leeren kennen en waardeeren. Ge lijk onze stroomen Schelde en Maas onweer staanbaar naar het Noorden vloeien zoo gaat onze genegenheid dezeifde richting uit, verklaar de de heer Lippens. Hij besloot zijn toespraak met een warm: „Leve Nederland! Leve Koningin Wilhelmina!" Dr. van Poelje dankte met enkele woorden in het Fransch min'ster Boves.??, waarna hij in het Nederlandsch voortging Hu uitte dc hoop, de Belgische en de Nederlandsche jeugd ater samen beter het ,<-ven beter zullen weten te or denen tn in te richter., dan wij "net voor onzen tijd hebben weten te doen. Ook wees hij op de Belgische kuituurinvloeden in Nederland, die verrijkend zijn en sprak hartelijke en ontroer de woorden voor de Belgische koningskinderen, die vacantiekameraadjes komen zoeken in Ne derland, waar ze eerbiedig welkom zijn. Ook heeft de heer van Poelje namens Konin gin Wilhelmina het kruis van ridder in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan enkele Bel gische ambtenaren van Openbaar Onderwijs, voor hun toewijding aan de Nederlandsche schooljeugd en het reizen in België. ten aan wier theoretische opleiding alle aan dacht zal besteed moeten worden. Spr. verwelkomde den vertegenwoordiger van den minister van Justitie, dr. mr. Backer. Aan de afdeeling Almelo werd een subsidie verleend van ƒ200. Naar aanleiding van een vraag van de af deeling Rotterdam om steun, zeide de voorzit ter dat vermoedelijk 11 of 12 andere afdeelingen ook tekorten hebben. Het zou, naar de voor zitter meent, het beste zijn een speciale com missie te benoemen, die dient te onderzoeken of er geen middelen zijn om meer efficient te werken en te komen tot bezuinigingen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd een dergelijke commissie te benoemen. Verder werd behandeld een rapport van een commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van gezinsverpleging voor volwassen delinquenten. De commissie heeft een plan ontworpen om de gezinsverpleging uit de bestaande behoefte zich geleidelijk te laten ontwikkelen. Zij is daar bij uitgegaan van een voor het geheele land geleidelijk geldende regeling voor de afdeelin gen. De afdeeling maakt een reclasseeringsplan, zoekt een verplegingsgezin en houdt de leiding en de uitvoering van het plan in de hand. De directeurswoning van „Het Groote Woudhuis" zou aan te wijzen zijn als woning van den aan te wijzen centralen leider. Deze zou verplicht zijn een aantal reclassenten voor wie men op een bepaald oogenblik niet het juiste gezin ter beschikking heeft in zijn gezin op te nemen. Door samenwerking tusschen Maatschappelijken Steun en Reclasseering zou het mogelijk zijn zonder vermeerdering van kosten voor een van beide partijen de gezinsverpleging te financie ren, omdat de reclassenten over het algemeen ba hoor en tot de steuntrekkenden. Alleen de eerste weken gedurende welke Maatschappelij- ke Steun niet steunt, zou de Reclasseering voor het verplegingsgeld moeten zorgen. De commissie becijfert de kosten voor het genoot schap op f 1000 per jaar. Na nadere toelichting en eenige discussie heeft de vergadering zich met het voorstel m principe vereenigd. In de middagbijeenkomst heeft mr. G. 1. «i. de Jongh, kinderrechter te Amsterdam, ge sproken over: „Werkkampen". In tegenstelling met vorige berichten wordt ons medegedeeld, dat de Sociale Studiedagen van den R. K. Volksbond in Augustus gehou den zullen worden in de Bisschoppelijke Nij verheidsschool (het voormalige klein-semina- rie Hageveld) te Voorhout, die bestuurd wordt door de Eerw. Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Zondagmiddag 'hield te Amsterdam de Ne derlandsche Vereeniging ter beoefening van ae Kleine Luchtvaart, onder groote belangste-hng haar eerste algemeene vergadering. De voorzitter, de heer F. A. Werner, gaf een volledige uiteenzetting van hetgeen de veeem- ging zich ten doel stelt, n.l. de bestudeering van de Kleine Luchtvaart in het algemeen, het bouwen van kleine toestellen waarvan de aan- schaffingskosten onder ieders bereik liggen, he vliegen mét deze toestellen onder deskundige leiding, het houden van excursies en lezingen, theoretische en practische lessen, het open stellen van vliegvelden voor genoemde toestel len, het oprichten van plaatselijke afdeelingen. Medegedeeld werd, dat buiten Amsterdam ook Haarlem reeds haar eigen afdeeling heeft en verder, dat de heer Bach, piloot der K.L.M., als technisch adviseur medewerking zal verleenen. Op het oogenblik is in studie de „Pou du Cicl'' (Hemelluis) van Henri Miguet, welke zoo goed als gereed is; binnen korten tijd zullen met dit toestel proefvluchten worden gemaakt. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het secretariaat der vereeniging, gevestigd bij den heer A. Ekker, van Breestraat 75, Amsterdam. Het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen heeft Zaterdag te Am sterdam zijn algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer G. A. M. de Bruijn. Deze deed in zijn openingswoord uitkomen, dat het ontwerp van wet ter verlaging der open bare uitgaven de reclasseering gespaard heeft voor nieuwe bezuinigingen. Van de opbrengst van den Reclasseeringsdag zal meer dan ƒ7500 ten goede komen aan het Genootschap. Het Genootschap zal ondanks het goede re sultaat van den Reclasseeringsdag zoowel door versobering van uitgaven als door verbetering van eigen financiën moeten trachten deze in evenwicht te houden. Met vreugde werd door spr. vastgesteld dat de heftige reactie die in naburige landen tegen den sterken drang der opvoedingsgedachte op getreden is en ook in ons land de gemoederen niet onberoerd heeft gelaten, de reclasseering toch in ons land principieel onaangetast is ge bleven. Indien de bezuiniging blijft binnen de perken waarin zij thans aan de reclasseering is opge legd, zal afsnijding van vitale deelen van het werk niet noodig zijn. Met grooten drang wees spr. er op dat het zoo bijzondere werk der voor lichting blij ve ih handen van geschoolde krach- Zondagmiddag te omstreeks 7 uur woedde er een hevig onweer boven de Krimpenerwaard, dat vooral plaatselijk tusschen Bergambacht en Stolwijk met een grooten regenval gepaard ging. Te kwart over drie sloeg de bliksem in den achter de hofstede van M. J- Spek gelegen hooiberg aan den Schoonouwenscheweg. In een ommezien stond de berg in lichterlaaie. Ondanks den zwaren regenval was de groote vuurkolom in heel 't Oostelijk deel van de Krimpenerwaard zichtbaar. Te ongeveer half vijf, nadat de brandspuit uit Stolwijk was gearriveerd, kon met 't blusschen een begin gemaakt worden. Hoewel het achterhuis van de zeer oude hofstede reeds vlam had gevat, kon men met vereende krach ten met een viertal stralen spuitend, de hof stede behouden. De hooiberg brandde geheel uit. De burgemeester van Stolwijk, baron van Hemert tot Dinshof, was bij den brand aan wezig. De schade is niet groot. M. J. Spek is ver zekerd. Zondagnamiddag waren twee jonge mannen uit Den Haag nabij Voorburg aan het kanova ren. Bij het stoeien sloegen de bootjes om en en daar geen van beiden kon zwemmen, zon ken zijn onmiddellijk. De terstond gewaar schuwde politie wist dij 19-jarigen R. spoedig te redden, doch toen zij erin slaagde den 18-ja- rigen v. d. P. op te dreggen, waren diens le vensgeesten reeds geweken. In de laatste dagen hebben inbrekers hun slag geslagen in verschillende woningen in Ha ren bij Groningen. In niet minder dan acht vil la's en woningen in de gegoede wijken is inge broken. De dieven schijnen het speciaal gemunt te hebben op gouden en zilveren voorwerpen. Door de politie, in samenwerking met de re cherche te Groningen, wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld. Men heeft echter nog geen spoor van de daders kunnen vinden. De „Pelikaan" op de thuisreis is in Bagdad aangekomen. De „Maraboe" op de uitreis is eveneens in Bagdad geland. Gedurende korten tijd kunt U twee groote tubes Coco-Roso scheer-crême koopen voor slechts 7 5 centGeweldige scheercrême en geweldige tubes. En perfect scheren ook, leest U dezen brief maar eens: Thans echter, na het gebruik van Coco-Roso, is het scheren mij tot een genot geworden... en voor wie zich pijnloos en goed wil scheren, zou ik deze zeep ten zeerste kunnen aanbevelen. M. Mellema Hoogstraat, Dokkum. bevat het vermaarde „Recinit" - dat fO SO zelfs de stugste baarden zacht maakt! ■vrsjvs.'Vrij 'P: Bij het onderzoek der marechaussee te Oss is nog gebleken, dat v. d. H„ bijgenaamd de Brus, een der verdachten van den roofoverval te Maria- heide, de inbrekerswerktuigen voor de Ossche misdadigersbende eigenhandig heeft vervaar digd. Hij stond in nauw contact met revolver smokkelaars en voorzag de bende dan ook van vuurwapens. Bovendien trad hij als heler op. voornamelijk bij kippendiefstallen. Behalve de assuradeur K. uit Tilburg, thans verblijf houdende in de marechaussee-kazerne te Uden, blijkt ook een verzekeringsinspecteur te Nijmegen de bende behulpzaam te zijn ge weest. Zaterdagnacht is te Naarden een bewaker van een particulieren nachtveiligheidsdienst door een veldwachter op heeterdaad betrapt, toen hij in een tijdelijk onbewoonde villa diefstal pleeg de. Hij had juist spaarpotten geledigd. De man blijft niettemin beweren, dat hij slechts op een inspectietocht was. Hij is in verzekerde bewa ring gesteld. Even na middernacht is Zondag een felle brand uitgebroken in perceel Selwerderstraat 30 te Groningen, bewoond door de familie Draais- ma. De bewoners, die juist naar bed zouden gaan, slaagden er met groote moeite in de ne gen kinderen, van wie de meesten boven sliepen, te redden. De brandweer bestreed met drie stralen het vuur. Het huis brandde grootendeels uit. De oor zaak moet gezocht worden ir een brandend petroleumstel, dat in de benedenachterkamer te dicht bij een gordijn stond. De schade wordt door verzekering gedekt. BATAVIA, 3 Juni (Aneta) De Java—Chi na—Japan-lyn overweegt ernstig om 'n nieuw schip in aanbouw te geven als eerste stap ter vervanging van de huidige vloot. Het nieuwe vaartuig zal zekér in Holland worden gebouwd. Het Genootschap „Spanje—Spaansch-Ame- rika" heeft, tot besluit van het winterseizoen, een Spaanschen avond georganiseerd in het Hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort op Dins dag 11 Juni a.s., des avonds om half negen. Het gezelschap zal zich met een extra-tram naar Zandvoort begeven. Dank zij de belange- looze medewerking van verschillende leden, kan er een zeer gevarieerd programma worden uit gevoerd. MevrouwElisabeth Menagé Challa zingt en kele „coplas", de pianiste Betsy van Praag brengt enkele Spaansche nummers ten gehoore, terwijl mevr. Loubère, een geboren Andalusi- sche, eenige Spaansche dansen zal uitvoeren. Prof.' dr. C. F. A. van Dam zal een paar frag menten voordragen van Lope de Vega's come- aia „Fuento Ovejuna", in de vertaling in Ne derlandsche verzen van dr. G. C. van 't Hoog. Vervolgens houdt dë heer Henk Mac Gillavry een korte voordracht over Spaansche en Cu- baansche muziek met muzikale illustratie. En ten slotte wordt door enkele leden in het Spaansch opgevoerd „Manana de sol", een „paso de comedia" van Joaquin en Serafin Al varez Quintero, onder regie van Louis van Gas teren. Vrijdagnacht hebben inbrekers te Krommenie een bezoek gebracht aan het kantoor van de Ver. Blikfabrieken. De daders hebben uit een der werkplaatsen een groot zuurstofapparaat naar het kantoor overgebracht en hiermede de kluis, waarin zich ongeveer 15000 bevond, bewerkt. De kluis heeft deze bewerking echter glansrijk doorstaan, hoewel gebleken is, dat onkundig met dit apparaat is omgesprongen. Wel was juist een groot gat uitgebrand, doch juist op tijd wei gerde het apparaat verderen dienst. De commandant van de K. 18 seinde d.d. 1 Juni: Ware plaats 12 uur 21 gr. 55 min. Z.B., 57 gr. 37 min. O.L., geen bijzonders, alles wel, De rijksbemiddelaar H. P. J. Bloemers in het conflict in de Groningsche steenindustrie heeft de daarbij betrokken partijen een voorstel doen toekomen, waarin hij voorstelt een scheidsge recht van drie leden te benoemen dat de kwes tie van de loonsverlaging zal behaïidelen. De verlaging zal de 8 pet. niet mogen overschrij den. De uitspraak zal gelden van 1 April 1935 tot 31 Mei 1936. Beide partijen hebben zich in beginsel bereid verklaard, dit voorstel te aanvaarden. De be slissing over desamenstelling van het scheids gerecht is nog hangende. AMSTERDAM. Doctoraal examen wijsbegeerte de heer P. J. Meyer. in de LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Inves tigations concerning bacterial life in strong brines", mejuffrouw T. Hof, geboren te Giet hoorn. Doctoraal-examen rechten, de heeren J. L. van Houten, B. ten Bruggen Cate. (Niet officieel) 5de klasse, 13de lijst Trekking van Maandag 3 Juni 1935 Hooge Prijzen 1000.— 10760 18348 18365 400.— 1505 200.— 1889 2605 4292 7574 7629 15055 19901 100.— 1483 4601 4377 5650 6391 6540 7329 8500 9596 10751 11641 11725 12099 12435 12540 13778 Prijzen van 70. 24 58 164 166 200 328 352 436 709 814 828 847 849 929 1080 1157 1207 1242 1264 1272 1293 1443 1448 1462 1506 1556 1558 1575 1726 1727 1736 1745 1822 1855 1907 1920 1921 2021 2040 2045 2074 2105 2162 2217 2245 2255 2290 2421 2934 2938 3076 3136 3226 3279 3344 3410 3517 3701 3812 4245 4333 4335 4469 4531 4633 4664 4863 4942 4943 4976 4979 5027 5337 5409 5541 5691 5798 5967 6195 6205 6218 6312 6424 6436 6450 6706 6835 6874 6877 6917 6968 7016 7035 7084 7093 7265 7362 7429 7466 7472 7480 7584 7620 7734 7785 7838 7939 7983 8314 8365 8451 8564 8576 8595 8692 8743 8759 8813 8814 8847 8940 8946 9068 9232 9309 9526 9650 9983 9988 10087 10240 10311 10330 10331 10409 10473 10505 10799 10823 10850 10879 11013 11173 11184 11295 11341 11381 11431 11552 11571 11667 11700 11729 11811 11819 11858 11945 12217 12229 12307 12352 12525 12559 12610 12717 12722 12789 12811 12827 12910 12968 12969 13103 13148 13291 13315 13369 13399 13428 13519 13784 13818 13840 13933 14062 14282 14448 14567 14592 14594 14659 14670 14675 15217 15283 15345 15350 15702 15807 16091 16256 16463 16499 16577 16645 16646 16649 16670 16699 16759 16776 16783 17019 17098 17113 17197 17232 17285 17405 17413 17431 17571 17579 17796 17877 18048 18112 18123 18162 18171 18182 18227 18428 18603 18665 18671 18752 18755 18817 18895 18904 18944 18993 19020 19249 19279 19622 19635 19650 19753 19815 19963 20000 20136 20146 20277 20383 20410 20413 20461 20501 20590 20686 20695 20806 20845 12 34 66 105 120 130 158 275 278 322 350 412 421 440 449 464 487 624 764 770 779 834 837 863 896 925 938 942 946 957 961 979 1055 1091 1092 1144 1155 1184 1245 1275 1303 1485 1490 1497 1507 1553 1569 1571 1574 1652 1658 1685 1694 1734 1742 1748 1753 1767 1791 1810 1844 1872 1887 1901 1908 1916 1930 2029 2036 2060 2069 2083 2097 2103 2149 2178 2185 2201 2203 2262 2269 2275 2314 2393 2416 2430 2441 2466 2496 2514 2522 2571 2610 2688 2691 £696 2713 2739 2743 2759 2799 2800 2837 2918 2999 3020 3029 3054 3078 3117 3121 3346 3403 3418 3435 3452 3463 3477 3532 3551 3566 3596 3603 3657 3669 3706 3739 3764 3779 3801 3844 3846 3850 3869 3889 3907 3914 3920 3983 4012 4126 4135 4144 4171 4266 4349 4356 4432 4442 4452 4456 4477 4509 4607 4612 4620 4665 4669 4758 4778 4800 4819 4875 4895 4963 4967 4984 5016 5028 5047 5078 5117 5120 5137 5196 5199 5233 5267 5287 5358 5454 5460 5462 5468 5489 5493 5494 5554 5560 5577 5634 5641 5657 5678 5701 5715 5722 5748 5776 5778 5802 5855 5860 5883 5909 5919 5930 5937 5950 6082 6088 6092 6119 6139 6160 6283 6344 6349 6376 6380 6381 6394 6399 6409 6426 6427 6451 6486 6500 6616 6675 6708 6747 6775 6792 6822 6827 6926 6956 6961 6972 6986 7024 7060 7117 7120 7156 7199 7218 7243 7297 7332 7335 7365 7390 7433 7447 7456 7470 7475 7498 7525 7537 7586 7599 7637 7642 7681 7691 7716 7724 7745 7784 7790 7798 7828 7846 7931 8006 8044 8052 8067 8071 8083 8112 8131 8138 8142 8196 8216 8267 8292 8382 8402 8544 8580 8685 8693 8705 8708 8724 8778 8786 8804 8825 8833 8862 8875 8888 8936 9018 9041 9200 9204 9219 9249 9262 9272 9377 9378 9396 9408 9413 9418 9446 9518 9552 9558 9584 9649 9657 9668 9676 9701 9723 9727 9756 9800 9809 9835 9869 9887 9912 9958 9961 9968 10011 10071 10075 10083 10164 10170 10181 10190 10193 10232 10237 10260 10287 10337 10351 10361 10416 10481 10511 10516 10544 10590 10602 10769 10815 10884 10900 10904 10905 10911 10914 10S63 10968 11005 11036 11070 11124 11133 11147 11171 11203 11253 11340 11382 11386 11402 11416 11422 11424 11465 11528 11532 11535 11557 11605 11620 11638 11643 11673 11690 11738 11754 11782 11888 11908 11924 11951 11955 11969 11991 12015 12038 12045 12052 12066 12215 12243 12270 12313 12319 12351 12441 12554 12566 12634 12636 12657 12671 12634 12721 12732 12783 12840 12854 12937 12976 12980 13019 13070 13089 13142 13152 13222 13249 13254 13320 13352 13372 13379 13381 13400 13426 13430 13486 13543 13659 13663 13709 13836 13856 13881 13926 13937 13949 13995 13996 13998 14004 14044 14117 14180 14205 14214 14216 14231 14234 14268 14362 14365 14406 14409 14456 14461 14471 14488 14509 14534 14582 14589 14620 14638 14687 14698 14703 14711 14727 14752 14755 14802 14816 14831 14904 14941 14957 14961 14976 15021 15028 15107 15114 15115 15130 15164 15197 15244 15316 15426 15473 15490 15502 15511 15539 15555 15567 15580 15605 15652 15675 15698 15763 15775 15792 15827 15844 15921 16093 16159 16187 16216 16279 16284 16299 16356 16385 16407 16416 16428 16455 16540 16553 16676 16680 16683 16688 16706 16707 16721 16736 16889 16966 16967 16979 17022 17108 17148 17162 17183 17277 17304 17321 17357 17368 17386 17392 17430 17434 17450 17484 17490 17506 17507 17524 17555 17565 17627 17706 17729 17747 17754 17816 17844 17855 17858 17896 17964 17965 17984 18000 18004 18043 18070 18076 18114 18134 18181 18230 18239 18263 18287 18312 18340 18342 18375 18435 18483 18493 18519 18523 18561 18563 18584 18626 18661 18678 18685 18696 18725 18739 18788 18806 18809 18832 18845 18846 18854 18861 18863 18865 18919 18921 18933 18946 18983 18999 19003 19059 19093 19112 19142 19169 19183 19257 19284 19307 19315 19337 19355 1S391 19412 19530 19603 19626 19636 19644 19653 19718 19731 19812 19817 19836 19904 19905 19923 19936 19943 20011 20020 20031 20071 20081 20119 20145 20148 20188 20219 20337 20351 20374 20439 20478 20479 20538 20585 20612 20622 20719 20777 20993 20945 20990 Verbet. 5de kl. 12de lijst: 16086 m. z. 16086 m. 70.-, we r k t bi j verkoudheid steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes var» 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets- De Nivas verkocht 2922 tons superieure suiker, bestemd voor de Straits en China; voorts 1111 tons afgekeurde superieur en 441 tons afgekeurde bruine suiker en 4383 tons superieur naar Britsch-Indië en China. De Koninklijke Paketvaart boekte in 1934 een saldo der exploitatie van f 4.519.899 te gen f 3.697.987 het vorig jaar. Op de vloot werd f 5.393.175 afgeschreven (f 5.470.500). De winst- en verliesrekening werd sluitend gemaakt door overboeking van f 765.000 (f 1.723.625 uit onder cred. work-reserve) van de in het jaar 1929 met het oog op de algemeene economische omstandigheden ge vormde extra reserve van f 2 millioen. Het dividend werd wederom gepasseerd. Volgens het jaarverslag van de Nederl. Scheepvaart-Unie is op de in het bezit der Unie zijnde aandeelen in de Stoomv. Mijen „Nedeland", Rotterdamschc Lloyd en Kon. Paketvaart over het afgeloopen jaar geen dividend ontvangen. Aan de winst- en ver liesrekening komt buiten „verjaarde divi denden" en „interest" slechts ten goede de bijdrage der drie mijen tot het verleenen waarvan deze zich hebben verbonden, tot een maximum van f 150.000. Het dividend op de gewone aandeelen wordt weder ge passeerd en op de pref. aandeelen zal 4 pet. worden uitgekeerd. Behalve de hoeveelheden, die nog moeten worden aangevoerd, heeft de „Veendam" reeds voor een waarde van f 8y„ millioen goud aan boord, waarvan de verscheping naar Amerika reeds eerder besproken was en die niet afkomstig is van Vrijdag j.l. afgesloten transacties. Symington en Wilson ramen een vermin- dering der Londensche rubbervoor waar den met 600 ton, zijnde de eerste daling sinds October 1934. Nadat het uitvoerrecht voor bevolkings rubber in Indië op 1 Juni 1935 van 8 cent tot 9 cent was verhoogd, wordt thans met ingang van 16 Juni a.s. een verdere verhoo ging aangekondigd tot 10 cent per y, K.G. drooggewicht De Amsterdam Tapanoeli Rubber Cult. Mij boekte in 1934 een exploitatie-winst van f 11.648 tegen een nadeelig saldo van f 28.695 het vorig jaar, zoodat de winst- en verlies rekening ultimo December 1934 sluit met een nadeelig saldo van f 243.032 (f254.681). De netto-opbrengst bedoreg 20.53 ct. per r/0 K.G. droog; de kostprijs bedroeg op y0 K.G. 18.59 cent, latende een winst van 1.98 cent, tegen een verlies van 4.90 cent per Zi K.G. in 1933. Volgens den jong sten weekstaat is de goudvoorraad bij de Fransche Bank met fr. 3166 millioen afgenomen, namelijk van fr. 79761 millioen tot fr. 76595 millioen. Volgens den jongsten weekstaat is dë goudvoorraad bij de Nationale Bank van Bel gië met fr. 887.3 millioen toegenomen tot fr. 17.14 milliard en de wissel-portefeuille met fr. 473 millioen tot fr. 7.01 milliard. De verplichtingen waarbij de bankbiljetten-cir culatie is inbegrepen, bedragen thans fr.26.02 milliard; de particuliere rekeningen, die ook de déposito's der particuliere banken om vatten, zijn met fr. 703.6 millioen gestegen tot fr. 5.69 milliard. De gouddekking bleef op 65.87 pet. onveranderd. De Nationale Bank beschikt nu weder over haar vroegeren goudvoorraad. •c Johnson, de vroegere leider van de Nira verklaardeTenzij de twintig millioen men sehen, die direct van de Nira hebben gepro fiteerd, onmiddellijk handelen, zullen wij de ergste orgie op het gebied van vermindering der loonen, verlenging der arbeidsuren en vermindering van werkgelegenheid beleven, sedert het begin van de crisis is voorge komen. Men hoopt te Washington, dat, in verband met de spanning op de valutamarkt, thans de tijd rijp zal zijn, waarop Engeland en Frankrijk bereid zijn tot een stabiliseerings- overeenkomst over te gaan. In verband met de waarschijnlijkheid, dat de wet op de holdingmijen voor public-utïli- ty-bedrijven inconstitutioneel zou kunnen worden verklaard, wordt een zware strijd omiren dezen wettelijken maatregel in het Congres verwacht. Roosevelt verklaarde in een rede, van meening te zijn, dat ook de Agricultural Adjustment Administration zoo goed als ze ker ten doode is opgeschreven. Hij las een reeks van telegrammen voor van lieden die om hulp smeekten. Johnson heeft Roosevelt nieuwe voorstellen voorgelegd, ten doel heb bende de Nira over het doode punt heen te helpen. ■Je Er valt reeds een aanzienlijke annuleering van orders van de zijde der Amerikaansche ondernemers waar te nemen, di een daling der prijzen verwachten. De vrees neemt toe voor een algemeene ontwrichting van de geheele Amerikaansche industrieele situatie. De voorzitter van het Amenkaansch Vakverbond, Green, heeft er bij alle vak- vereenigingen op aangedrongen, zich te weer te stellen tegen de loonsverlagingen en de verlenging van den arbeidstijd als gevolg van het opheffen der codes. i'c De New York Central Rr. boekte in 1934 een verlies van 7.68 mill, tegen 5.41 mill, in 1933. De New Yorksche makelaarsleeningen zijn in de afgeloopen week van 806 mill, tot 828 mill, gestegen. ij. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de afgeloopen week met 16216 wagons tot 599.543 wagons gestegen, vergeleken met de voorafgaande week. De dollar is Vrijdag j.l. te Neio York van 1.4802 tot 1.4832 opgeloopen, maar Zaterdag j.l. weder tot 1.4808 gedaald ïj- Het bericht, dat onze minister Steen- berghe is afgetreden, omdat hij zich niet langer kan vereeniqen met de aanpassings politiek der regeenng en van meening is, dat alleen devaluatie ons land kan redden, oefende op de stemming vanochtend geen invloed uit. r De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9.759.78 (v. slot 9.78%); het Pond Sterling op 7.257.30 7.30V*)de Dollar op 1.47V.1.48% (1.48%) en de Belga op 25.0025.25 (25.27%).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6