avomturenreis j£a\uS-V&eufre£$ door bertha ruck Reizen naar het buitenland Een Katholieke Missie MAANDAG 3 JUNI 1935 De Ridderorden Enkele douanevoorschriften Paspoorten Kinderen van martelaren Sport en valkenjacht Nijmegen Canisiusstad Vergane cultuur Wetenschappelijke expedities Turkije zamelt in voor een luchtvloot Karavaanwegen kenner van het geheimzinnige woestijngebied, waarheen hij tweemaal, n.l. in 1904 en in 1913 een wetenschappelijke expeditie leidde. Zijn standaardwerk ,3uddhistische Spatantike", in zeven deelen verschenen tusschen 1923 en 1933 levert een rijken voorraad van kostbaar mate riaal tot bestudeering van dit onderdeel der midden-Aziatische cultuur. Een andere ontdek ker, prof. dr. A. Grünewald, leider der Konink lijk Pruisische Turfan-expeditie, die door het „Museum für volkenkunde" in het begin der 20e eeuw werd georganiseerd vond o.a. een groot aantal handschriften in een onbekende taal, die naderhand door P. W. K. Müller als origi- neele manicheesche handschriften werden ge ïdentificeerd. Het zijn de eerste, die sinds den ondergang van deze sekte werden ontdekt. Be halve het bestaan van het Manicheeïsftie, be wezen deze vondsten ook dat de leer van Boeddha er bekend was en veel aanhangers telde en de kunst er een hoogen trap had be reikt. Maar in de 10de eeuw drong het Mohamme danisme binnen, dat nu nog de gedachtensfeer beheerscht en het missiewerk bijna onmogelijk maakt. (Voor'Zweden moet de handteekening op pas poort gelegaliseerd zijn). Voor de overige landen is een visum wel ver- eischt; de handteekening van den paspoort houder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. De navolgende bepalingen gelden voor de vi sa (Mei 1935) naar eenige der meest bekende landen in Europa, waarvoor nog een visum noodig is. Achter de landen is de plaats ver meld, waar het visum afgegeven wordt. Hongarije (Amsterdam, Heerengracht 206; Cons.-Gen.; Rotterdam, Wijnhaven 39b; Gons. Gen.; Den Haag, Oranjestraat 8; Legatie; Heer len, Akerstraat 104). Visum voor enkele reis met verblijf f 3.45 (3 maanden geldig, kan kos teloos door politie verlengd worden). Transit visum f 0.96 (2 maanden geldig). Transitvisum voor twee doorreizen, geldigheid afhankelijk van duur der reis f 1.93. Meerdere reizen f 6.60 (1 jaar geldig). Polen (Amsterdam, Vondelstraat 27; Cons.- Gen.). Visum voor één reis f 5.—. Visum voor langer verblijf dan drie maanden f 10.—. Tran sitvisum f 0.50—f 1.—. Diverse faciliteiten. Roemenië (Amsterdam, v. Eeghenstraat. 88; Cons.-Gen. Rotterdam, Pelgrimstraat 52a; Cons. Gen. Den Haag, Benoordenhout- sche weg 7; Cons. Gen. en Alexanderstr. 7; legatie) Zuid-Slavië (Joego-Slavië) (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons. Gen. Rotterdam, Wit te Huis, Wijnhaven 3; Cons. Gen.). Visum voor verschillende in- en uitreizen f 6.— (6 maan den geldig). Dito drie maanden geldig f 3. Transitvisum f 0.50—f 1.—. Toeristenvisum, voor een verblijf van minstens drie dagen f 0.35. haar man toén de gasten weg waren. „Maar dan laten we het door een anderen schilder maken," zei haar echtgenoot stijfhoof dig, daar hij zeer trotsch op de onderscheiding was. „Maar als Humbelton dan weer komt en hij ziet hetriep mevrouw ongelukkig uit, „hij zou in staat zijn om voor goed ons huis te mijden „Tja, dat is waar," zei mijnheer Bamingham in gedachten, „dat zou zeer pijnlijk zijn, zoo iets mogen we ook niet riskeeren." 's Nachts lagen beide echtgenooten slapeloos in het groote bed en mevrouw stond met hoofdpijn op. Maar reedis ta melijk vroeg op den morgen diende de huis knecht een jongen man aan, die zich als assistent van den grooten kunstschilder voorstelde. „Mijn meester," zoo begon hij, „heeft de zaak nog eens overlegd en kon het niet over zijn hart verkrijgen om TJ teleur te stellen. Maar zelf wilde hij de verandering niet aanbrengen, als U er evenwel mee accoord gaat dat ik het doe, hij heeft mij toestemming gegeven." „Maar," vervolgde de schilder, „mijn meester verlangt 1000 ddïlar voor het verrichten van t werk als dat geen bezwaar is „Geld speelt geen rol," sprak mijnheer Bar- nngham, „begin alstublieft gauw, ik betaal dan meteen." Tien minuten later stonden de twee men- schen vol bewondering voor het schilderij, en keken met opgetogen oogen naar de breede roode streep die op de revers van den geschil derden huisheer prijkte. „Het is zeer goed gedaan." zei mijnheer Bar- ningham verheugd, „en zoo mooi duidelijk!" Een week verliep en daarna nog een paar weken, maar kunstschilder Humbelton kwam niet opdagen. „Misschien is hij toch beleedigd," zei mevrouw ongerust, maar haar echtgenoot kon zooiets niet verklaren. •De kunstenaar kwam echter heelemaal niet meer opdagen en de beide menschen voelden zich pijnlijk getroffen, konden er eigenlijk geen goede verklaring voor geven. De eenigste die deze verklaring wel had kun nen geven was de huisknecht. Want hij had op dien bewusten avond de likeur geserveerd en gehoord wat mevrouw Bamingham tegen den kunstschilder had gezegd. Nog dienzelfden avond had hij een vriend van hem opdracht gegeven om het roode streepje op het schilderij aan te brengen. „Makkelijk verdiend," had hij gemompeld toen hij het leeuwenaandeel van de 1000 dol lar in zijn zak liet verdwijnen. Alles wat hij daarvoor doen moest was, telkens als kunst schilder Humbelton kwam, hem mededieelen dat mijnheer en mevrouw Bamingham geen bezoek ontvingen. In „De katholieke Missiën" doet Pater W. van Bekkum S.V.D. eenige zeer interessante mededeelingen over het missiegebied van Oost-Turkestan, de z.g. Tarim-woestijn, die sedert 1923 door de Paters van het Goddelijk woord uit Steyl gemissioneerd wordt. Dit on herbergzaam en doodsche gebied was nooit bij zonder toegankelijk voor Europeanen, toch was tot hier reeds in de 7de eeuw het Christendom doorgedrongen, toen de kettersche sekte der Nestorianen er haar propaganda begon. Zes eeuwen later bezochten Franciscaner-missiona rissen op hun doortocht dit land; de geschiede nis weet ons zelfs den naam van een bisschop te berichten, Richard van Bourgondië, die in 1334 bisschop van Kuldscha was (-f- 1339). Een jaar na diens dood preekte pater Marignolli met groot succes in Kuldscha en de oase van Chami; maar een vervolging en de steeds ver der opdringende Islam maakten het werk weer ongedaan. In de 17de eeuw had het land nog slechts in Zooverre deel aan het missiewerk, dat het be hoorde onder het apostolisch vicariaat van Schansi-Schensi, waar de Franciscanen hun arbeidsveld hadden. Gedurende een groote vervolging, die in de volgende eeuw in Oost-China uitbrak, werd een groot aantal Christenen naar het Ili-dal ver bannen; Franciscanen bleven de zielzorg onder hen uitoefenen. In 1844 werd het vicariaat Schansi-Schensi gesplitst en werd Kansu-Ili bij het vicariaat Schensi gevoegd, dat aan de Franciscanen was toevertrouwd. Deze toestand bleef tot 1878, toen Kansu-Ili aan de Missio narissen van Scheut werd afgestaan, die het op hun beurt aan de Missionarissen van Steyl overdroegen in 1923. In 1930 werd Sinkiang als zelfstandige missie van Kansu afgescheiden en kreeg het een eigen kerkdijken overste in den persoon van den Hoogeerw. Pater Loy SVD, die, ofschoon geen apost. prefect, toch de waardig heidsteekenen er van dragen mag. Het aantal Christenen bedraagt nu plm. 650; verdeeld over 5 staties, nl. Urumtschi, Hutubi, Manass, Kuldscha en Suiting. Een valkenier uit Turkestan met talrijke steden bezet. De thans uitgedroog de löss-grond is op zichzelf niet onvruchtbaar, maar het ontbreekt aan krachten om het on ontbeerlijke bevloeiingssysteem uit te breiden of in stand te houden. Het gebied, dat geen ver binding heeft met de zee, krijgt 't water van de gletschers der omliggende bergketens, dat door den machtigen Tarim- en Ilistroom tot diep in het land wordt gevoerd, waar het door de zonnehitte verdampt en door het zand ge absorbeerd wordt. Landbouw is in deze gebie den daarom enkel mogelijk, waar een goed kanaalstelsel bevloeiing mogelijk maakt. Zoo heeft men geen tuin of land of het is hinderlijk doorploegd met sloten en greppels. Wanneer de bevloeiing voldoende is, levert de bodem allerlei vruchten op, o.a. zeer groote druiven, allerlei soorten meloenen, perziken, pruimen en abriko zen. In het voorjaar geuren er de Eleagnus- boomen met hun heerlijke bloesems; zij maken met de populieren en prachtige olmen van de oasen een wondertuin, die vooral de reizigers zoo aangenaam verrassen, als zij dagen en weken door schaduwlooze en heete woestijn- vlakten getrokken zijn. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts en kele grepen kunnen doen; nieuwe voorwerpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrecht onderworpen; boven dien kan de invoer verboden zijn (contingen- teering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestellen, kijkers, enz., worden in den regel zonder formaliteiten toegelaten, in sommige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloei stoffen zijn schier overal aan zeer hooge in voerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel t toe. Men moet de douane vrijwillig mededeelen, wa t men mee wenscht te nemen; onderstaand vindt men de hoeveelheid sigaren enz. vermeld die in den regel vrij van rechten mo^en worden geïmporteerd. Vooral Frankrijk staat in dit opzicht (en terecht!) in een zeer kwaden reuk. Herhaaldelijk ontvangen w}j klachten, aldus de A.N.W.B., van toeristen, die op inderdaad kinderachtige wijze aan de grenzen worden ge visiteerd. Men zij dus op zijn hoede bij reizen naar „la belle France", dat lucifers in het ge heel niet toelaat (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet in den auto of de bagage). SA beteekent sigaren. ST beteekent sigaret. TA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Denemarken: Geen bepaalde hoeveelheid vrij, doch in het algemeen: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Duitschland: maximaal 10 SA of 25 ST of 50 TA. Engeland: 25 SA of 50 ST of 50 TA. Frankrijk: 10 SA of 20 ST of 40 TA. Griekenland: 25 SA of 100 ST of 250 TA. Hongarije: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Ierland (Vrijstaat)Maximaal100 gram ta bak of tabaksfabrikaten. Italië: Officieel niets, echter getolereerd: 5 SA af 1 2 pakjes ST. Noorwegen: Ter beoordeeling der douane. Oostenrijk: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Polen; 20 SA of 50 ST of 50 TA. Portugal40 TA. Roemenië: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Spanje: geen enkele hoeveelheid vrij. Tsjecho-Slowakije: 12 SA of 60 ST of 60 TA. Zuid-(Joego)-Slavië: 5 SA of 20 ST of 20 TA. Zweden: 10 SA of 50 TA of 50 ST zonder mondstuk of 100 ST met mondstuk. Zwitserland: 20 SA of 100 ST of 100 TA. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland zendt ons het volgende overzicht van de ver schillende pasvoorschriften enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn, waaraan wij het volgende ontleenen: Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlanderschap voldoende, terwijl voor België een niet langer dan vijf jaar vervallen Nederlandsch paspoort erkend wordt. Voor België kan ook volstaan worden met een .z.g. toeristenkaart, verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren. Paspoorten vraagt men aan bij het gemeen tebestuur, de kosten voor het Rijk bedragen f 5.waarbij nog gemeentelijke en eventueele provinciale leges komen. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhaleh persoonlijk dient te ge schieden) moeten twee onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is twee jaren (verlenging nog mogelijk binnen zes maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan vijftien jaar; de kosten voor het Rijk bedra gen f 7.50, waarbij nog gemeentelijke en even tueele provinciale leges komen. Naar Duitsch land kunnen deze kinderen een reis maken met een z.g. „Kinderausweis" (geldig vijf jaar), dat voor kinderen boven tien jaar van een por tret voorzien moet zijn, in andere gevallen ge- wenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel pro vinciale leges. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is vijf jaren. oe veeial Turksch-mohammedaansche stam men houden, behalve de leer van Mohammed, hog allerlei bijgeloovige praktijken uit den boeddhistischen tijd er op na. De macht over dit Turksche land berust bij een kleine groep Chineezen, die de Mohammedanen overheer- schen. De missie moet haar werkzaamheden hoofdzakelijk tot deze Chineezen beperken, Waaronder zich, vooral in het noordwesten, een aantal Katholieken bevinden, die in de 18de eeuw om hun geloof daarheen werden verban nen. De H. Kerk heeft voor deze kinderen van martelaren altijd een moederlijke liefde ge toond en daarom steeds geëischt, dat de mis sionarissen in hun midden zouden blijven, hoe onvruchtbaar het werk overigens ook is. De te genstelling en rassenhaat tusschen de Turken en chineezen is een groot beletsel voor het missiewerk. De -cultuur van dit land werd door alle eeuwen heen meer beïnvloed door Perzië, Iran en Afghanistan dan door China. Het volk heeft geestelijk veel talenten, maar heeft weinig kans om ze tot ontwikkeling te brengen en boven dien is hun interesse vooral op den handel ge richt. Ook vormt de verregaande zinnelijkheid een groote hindernis voor geestelijken vooruit gang. Sport wordt er graag beoefend; het wor stelen neemt hierbij een eerste plaats in; zoo houden de verschillende oasen zelfs publieke wedstrijden, die door den Wang (hoofd) van de oase worden uitgeschreven en geregeld. Ook aan hanengevechten kunnen zij menig uur van spanning beleven. Maar het meeste interesse geniet nog steeds de oude valkenjacht, die blij kens muurschilderingen uit de 7e eeuw reeds in de oudheid dezer beschaving bekend was en die nog heden bij de geheele bevolking het grootste belang inboezemt. Talrijke soorten van valken, maar ook de steenarend en de sperwer worden voor de jacht-spór't gebruikt. Voegen wij er nog aan toe, dat de bevolking 'n bijzonderen smaak voor poëzie heeft, en naast een oudere, sterke epiek, een nieuwe, oorspronkelijke en welluiden de liefdeslyriek kent. Ze werd speciaal bestu deerd door Dr. Alb. von Le Coq in zijn „Sprich- wörter und Lieder aus der Gegend von Turfan." Donderdag werd te Nijmegen in de St. Petrus Canisiuskerk op plechtige wijze herdacht dat het tien jaar geleden was dat de groote Nij- megenaar en geloofsverdediger Petrus Canisius Heiligverklaard werd en tot Kerkleeraar ver heven. In de Canisiuskerk werd een plechtig lof ge daan door pater Four S.J. terwijl pater M. Eoogaertz S.J. leeraar aan het St. Canisius- college een lofrede hield op den H. Petrus Ca nisius. Na de kerkelijke plechtigheid begaven vele vooraanstaande Nijmegenaars leden der H. Ca- nisiuscongregatie en honderden anderen zich naar ret Hunerpark om een krans neer te leg gen aan het H. Canisiusmonument. De Canl- siusharmonie luisterde deze plechtigheid op. De heer G. W. Tesser, prefect van de St. Ca- nisiuscongregatie sprak een kort herdenkings woord en legde daarna namens katholiek Nij megen den krans, met geel-witte bloemen aan den voet van het monument. De burgemeester de heer Jos. Steinweg, de drie katholieke wethouders en de gemeente secretaris waren daarbij tegenwoordig. De bur gemeester, sprak een dankwoord en herdacht Petrus Canisius als geloofsverdediger en groot Nijmegenaar die terecht door zijn vaderstad ge- eerd weTd. Aan het slot legden de duizenden katholieken den eed van trouw af aan Christus' Kerk en het door God gestelde gezag. Het „Turksche" volk in Turkestan is een mengeling van al de volken, die in vroeger eeuwen dit land hebben bewoond. Voordat het groote wereldverkeer zijn weg over de zee rond Britsch-Indië en Siam nam, was Sinkiang het groote kruispunt van het karavaanverkeer door Azië. Als meest bekend product voerde China zijn beroemde zijde langs 'dezen weg naar het Westen :it. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat dit land door de eeuwen heen een twist appel was tusschen China en de binnenstroo- mende volkeren, daar hiermee juist de groote handel naar West en Zuid gemoeid was. Want al was de weg ten westen van den Tien-schan veel gemakkelijker, toch namen de Chineezen den weg ten oosten er van, omdat zij de wilde nomaden aan den anderen kant niet konden onderwerpen en de karavanen dus grooter ge vaar liepen. Bovendien was het land aan deze zijde meer geciviliseerd en bestonden er reeds lang de oude steden, zooals Kustcha en Turfan. De karavanen namen daarom den zwaren tocht van Suchow door de Gobi-woestijn naar Karaschgar, Kutscha, Maralbaschi, Kaschgar en over den 4000 M. hoogen Terek-pas naar Russisch-Turkestan en Afghanistan. Geweldige bergkolossen sluiten dit zuidelijk woestijnge deelte in, dat volgens sommige geleerden in vroeger tijden een binnenzee geweest is, zooals nu nog de Kaspische Zee. In het noorden ligt het groote gebergte van den Tien-schan; in het westen de onoverkomelijke Pamir; in het zuid westen de Karakorumketen en in het zuiden de Kuen-lün. Met welke moeilijkheden een ka ravaan in dit Tarimbekken te kampen heeft, wordt ons duidelijk als wij bedenken dat de eigenlijke toegangen gevormd worden door den reeds genoemden Terek-pas ter hoogte van den Mont-Blanc en door de Gobi-woestijn in het noordoosten. Een iets gemakkelijker toegang vormt het Julduz-dal naar Kaschgar. dat echter bijna alleen zijn nut heeft voor rondtrekkende nomaden. Een andere karavaan weg loopt vanaf Sa-chow langs den zuidooste lijken rand van het bekken over Lop-nor, Cer- cen naar Chotan, om dan af te buigen naar Kaschgar, of de bijna onbegaanbare weg over den Karakorum naar Br.-Indië. Het viseeren van paspoorten is voor Neder- landsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, België, Ceylon, Cuba, Dene marken, Duitschland, Engeland, Estland, Fin land, Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Marokko (Spaansch) Mexico, Monaco, Nicaragua, Noorwegen, Nyasa- land, Oostenrijk, Panama, Portugal, Saarge- bied, N. en Z. Rhodesië, San Marino, Schot land, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Zuid-Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. Deze Duitsche geleerd was wel de grootste Onder leiding van den Turkschen minister president generaal Inoenu is besloten in het geheele land gelden in te zamelen voor de aan schaffing van 500 vliegtuigen ter vergrooting van de Turksche oorlogs-luchtvloot. De Minis ters en alle leden van het parlement hebben besloten ieder een maand van hun salaris voor dit doel te offeren. Men verwacht dat de luchtvaartorganisatie uit de welgestelde bevolking 150.000 nieuwe leden zal krijgen, die jaarlijks per hoofd een bedrag van verscheidene Turksche ponden kun nen betalen. In alle steden zullen inteeker.- lijsten ter teekening worden gelegd. Ook de industrie wordt uitgenoodigd groote be dragen voor hetzelfde doel beschikbaar te stel len, aangezien uit de gewone begrootingsmid- delen de aankoop van 500 nieuwe Vliegtuigen niet bestreden kan worden. vogels over het schip. „Weet je wat je doen moet," zei de kok. „Je moet den hofmeester om een banaan vragen. Die eet je dan lek ker op en de schil leg je op dek neer, dat vinden de vogels heerlijk. Dat zul je zien." Piet ging onmiddellijk weg om een banaan te halen. Hij zag niet den oolijken lach op het gezicht van den kok, die hem er eens lek ker tusschen wilde nemen. Hut 5 was nog in diepe rust. Eindelijk, om streeks tien uur kwam er eenig leven in de brouwerij. Pietje werd wakker en rekte zich eens heerlijk uit. Hij had fijn geslapen. Hij keek eens om zich heen en zag Wietje liggen, die nog sliep als een roos. Ijlings kleedde Piet zich aan en toen ging hij het meisje wekken. „Goeden morgen," heb je lekker geslapen, Wietje?" vroeg hij. Het Tarimbekken, dat nu verlaten ligt, heeft vroeger een hoogstaande cultuur gekend, en was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7