De „Normandie" behaalt den „blauwen wimpel" De deviezen-processen tegen Duitsche kloosterlingen EEN EEUWFEEST TE LEUVEN Gevechten in Oost-Afrika Het nieuws van heden -miM musset IN RECORDTIJD OVER DEN OCEAAN DE ALMA MATER VIERT HAAR JUBILEUM HEEFT 'TEPISCOPAAT UITSPRAAK GEDAAN? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 4 JUNI 1935 Ochtendblad Runciman voelt niets voor blauwe linten Kapelaans uitgewezen Mgr. Ladeuze 25 jaar rector De haat tegen het orde kleed BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19368 Een succes voor het elegant gebouwde Fransche reuzenschip In de buik.... Blauwe wimpel Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Een eeuw lang heeft de universi teit er de katholieke weten schap gediend Prof. Piccard vermaakt zich op een Parijsch kinderfeest. Hij verkoopt stra tosfeer-ballonnetjes voor een liefdadig doel In Engeland zijn groote luchtmanoeuvres gehouden. Torpedo- en bommenvliegtuigen worden gereed gemaakt In Düsseldorf is een soort orde van bruine zusters als surrogaat der congregaties gesticht te Berlijn door haar, buiten het gerecht om, zware boeten op te leggen. Openbare processen tegen instellingen der Katholieke Kerk komen de Duitsche regeering natuurlijk goed van pas. En daarom wordt er den Katholieken geen een gespaard. De agitatie kan voorloopig duren tot Kerstmis. En waarschijnlijk nog langer. Aan Italiaansche zijde dertig, aan Abessinische zijde een tiental dooden Ook Fransche en Engelsche versterkingen „Toestand ernstiger By de nachtelijke tuchtoefeningen te Londen, stond bij den ingang van het vliegveld Hendon een mechanische schildwacht Het onverwachtst HANDELSBESPREKINGEN MET FRANKRIJK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NEW-YORK 3 Juni (Reuter). De „Nor- mandie", het reusachtige nieuwe Fran sche schip, is vanmorgen om 10.50 uur bij het lichtschip Ambrose aangeko men. Het schip heeft derhalve het re cord voor den overtocht over den At- lantischen Oceaan met 2 uur en 28 mi nuten verbeterd. De gemiddelde snelheid bedroeg meer dan 29 mijl. De „Normandie" heeft de reis volbracht in Vier dagen, drie uur en twee minuten, met een gemiddelde snelheid van 29.98 knoopen per Uur, waardoor alle records zijn geslagen. Gisteren behaalde het schip over een af stand van 754 mijl een snelheid van 32.39 knoo pen per uur. Op Hemelvaartsdag, om 20 minuten over zes des avonds, is de 79000 ton metende zeereus van Le Havre weggevaren, terwijl buitelende vlieg machines een laatste saluut brachten. Ten afscheid werd de boot verder gegroet door drie sirene-stooten van de „Ile-de-Fran- ce" en drie van de „Paris", waarop de „Nor mandie" antwoordde door het geluid van zijn „typhon", een nieuw apparaat, dat geen muzi kaal geluid meer voortbrengt, maar een soort geknal, een ontploffing, alsof een heele batterij artillerie losbarst. Zoo werd het vertrek op alle mogelijke wijze triomfant gevierd. Reeds des avonds om half twaalf was het Schip, dat makkelijk zijn snelheid van 60 K. M. Per uur bereikte, en ook daarin zijn meesterlij ke constructie bewees, te Southampton. Duizend Passagiers, waarbij Madame Lebrun, de echt genoot van den President der Fransche Repu bliek, en twaalfhonderd matrozen zongen „God Save the King". Ook de verdere reis is grootendeels voorspoe dig geweest. Het weer was kalm en helder. Blaise Cendrars, de bekende Fransche schrij ver, wiens bloed altijd in beweging komt als «r sprake is van avontuur, van reizen en trek ken, heeft de voorbereiding van de reis met groote aandacht gevolgd en hield aan boord de onzichtbare werkers gezelschap, die in de buik van het schip aan de „accomodatie", aan bet proviand, de machines en de tallooze in stallaties bezig zijn. Daarvan vertelde hij in »>Paris-Soir": Het is fantastisch wat er allemaal ingeladen Wordt om elkeen het vereischte comfort te ver schaffen. Terwijl boven gelachen, gewandeld, getennist, gedanst en luxueus gegeten en gedron ken wordt, zijn in de ingewanden van het zee monster honderden mannen bezig om te zor gen, dat alles veilig en zonder fout of opont houd verloopt. Het toeval wilde, dat tegelijk met de „Nor mandie" twee andere reuzenschepen, de „Ile- de-France" en de „Paris", te Havre aan de ka de lagen. Daardoor vielen de afmetingen van het grootste schip hem tegen, zegt Cendrars. IVaren die vergelijkingsobjecten er niet ge feest, dan zouden de gigantische afmetingen Van de boot hem meer hebben verbluft. Nu blijkt het te gaan om een paar tientllen me ters meer of minder. Wat hem wel bijzonder trof was de nieuwe vorm van dezen oceaan-oversteker. De „Nor- mandië is gedurfd van lijn, maar in de gan- sche contour van een groote volmaaktheid. Het monsterlijke van de afmetingen is tot sier lijkheid getemperd. Altijd hebben de Fransche mailschepen, evenals de vroegere oorlogssche pen, uitgemunt door fijnheid en elegante van vorm. De „Normandie" zet die traditie voort, welke andere naties Frankrijk benijden. Men kan niet genoeg krijgen, als men de „Normandie" ziet, van de harmonieuze propor ties van het mooie schip. De ingenieurs hebben hier, in een zeer utilitairen vorm, dienstbaar aan al wat techniek is, waarlijk schoonheid ge schapen, een kunstwerk, een meesterstuk van hedendaagsche aesthetiek, in den besten en modernsten zin van het woord. PARIJS, 3 Juni. (Reuter). Ofschoon kort voor het aankomen van de „Normandie" bij het lichtschip „Ambrose" werd gemeld, dat het schip er niet in was geslaagd den „blauwen wimpel" te behalen tengevolge van de slechte weersomstandigheden, waardoor het schip ge noodzaakt zou zijn geweest een omweg van 100 zeemijlen te maken, alsmede een kleine averij, meldt thans Havas officieel, dat de oceaan- stoomer van de Compagnie Generale Trans- atlantique er wel in is geslaagd den „blauwen wimpel" te behalen. Zooals Havas officieel meldde is de reis vol bracht in vier dagen, drie uur en twee minu ten en bedroeg de gemiddelde snelheid 29.98 H Verwachting: Zwakke tot matigen, meest jj| Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt j= met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: H dering. iiiiiiiiiiiilillliiiilliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniH weinig veran- knoopen, waardoor het record, dat op naam van het Italiaansche schip „Rex" stond is ver beterd. Op 4 Juli 1840 werd dit distinctief voor de eerste maal toegekend aan het Engelsche stoomschip „Britannia". Sindsdien was het lint bijna steeds in het bezit van schepen van de Cunard-line of van Duitsche schepen. Het ver maarde schip de „Bremen" veroverde het en daarna het zusterschip de „Europa". In 1933 echter ging de Italiaansche „Rex" er mee strijken. Nu heeft Frankrijk de eer willen opeischen en met succes, ofschoon de „Queen Mary", die spoedig in de vaart zal komen, er ook reeds op loert. Heeft deze wedstrijd in het bouwen van steeds grooter en sneller schepen intusschen wel veel zin? De Engelsche Minister van Handel, Lord Runciman, meent van niet. In een rede, gehouden op een vergadering van de nieuwe Anchor Line Company, oefende minister Runciman felle critiek uit op den bouw van reuzenschepen. „Blauwe linten", zoo zeide hij, zijn veel te kostbaar, en er wordt te veel voor betaald. Houdt rekening met de eischen der economie. Het is verspilling van kapitaal, zulke reuzen schepen te bouwen. Het kweekt werkloosheid. Het is waar, wij hebben de „Queen Mary", en wij zullen er nog zoo een krijgen. Wij hadden geen „Queen Marry" noodig. Waarom niet de „Queen Mary" in drieën gedeeld drie schepen hetgeen beteekent meer arbeid bij den bouw en meer dan vijftig maal meer voordeel in de vaart? In de gemeente Stolberg bij Aken werden de kapelaans Dunkel en Thoren gearresteerd, doch spoedig daarna wederom vrij gelaten. Hun is thans het verblijf in den stad- en landkreis Aken ontzegd. Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. 3 Juni: Gisteren, Zondag, werd met groote praal te Leuven het eeuwfeest gevierd van de weder oprichting van de Katholieke Universiteit. Na de totstandkoming van den onafhankelijken Belgischen staat werd in November 1934 de Alma Mater weder geïnstalleerd te Mechelen, en het jaar daarop, 1835, krachtens een over eenkomst gesloten met den Leuvenschen bur gemeester Van Bockel, werd zij naar de aloude Universiteitsstad overgebracht, waar ze de tra ditie zou kunnen voortzetten van het Studium Generale door Paus Martinus V opgericht in 1425 en door de Fransche Revolutie uiteenge dreven. Toen de Belgische Bisschoppen de Uni versiteit in 1834 in haar functie herstelden, telde zij 23 professoren en 86 studenten, thans telt zij 218 professoren en 4.400 leer lingen. Daarenboven is er nu een onderwijs in het Nederlandsch naast een onderwijs in het Fransch. Dit alles werd met groote plechtigheid en luister herdacht, en Z. Em. Kardinaal van Roey, aartsbisschop, en al de Belgische bisschoppen, benevens de Pauselijke Nuntius Z. Exc. Mgr. Micara, waren bij de plechtige viering aanwe zig. Te Leuven en te Heverlee vergaderden de oud-studenten van de Katholieke Alma Mater. Op het plein vóór het Kasteel van Heverlee werd een solemneele Dankmis gezongen, waar op een algemeene feestvergadering volgde. Hier werd een schrijven gelezen van den Heiligen Vader en toespraken gehouden door den Aarts bisschop, door prof. Leo van der Essen, door Mgr. Cruysberghs, den Vlaamschen vice-rector; een sereen antwoord werd gegeven door den rector, Mgr. Ladeuze. Mgr. Cruysberghs heeft in het bijzonder na druk gelegd op het feit, van historisch belang, dat onder het rectoraat van Mgr. Ladeuze een nagenoeg volledig onderwijs in het Neder landsch werd georganiseerd aan de Leuvensche Alma Mater. „Het is naar de opvatting van Mgr. Ladeuze de volbrenging geweest van een gewetensplicht, zeide Mgr. Cruysberghs, omdat de verstandhouding tussehen twee taalgemeem schappen in één staatsverband niet duurzaam kan zijn zonder splitsing van het hooger on derwijs. Daarom heeft hij lokalen bijgebouwd, nieuwe instituten, laboratoria, en Mgr. Ladeuze weet dat het hier niet slechts gaat om het Vlaamsch in te burgeren als voertaal, maar dat het een quaestie is van Nederlandschen geest en cultuur. „Het kneden van dezen Nederland schen geest is het werk niet van één persoon, maar van gansch de katholieke universitaire gemeenschap," verklaarde Mgr. Cruysberghs. 's Avonds had nog een bijzondere Vlaamsche herdenkingsplechtigheid plaats. Ook de Vlaamsche Rijksuniversiteit te Gent bracht een hulde aan de jubileerende Univer siteit van Leuven. Rector Bessemans liet in zijn gelukwenschen uitschijnen hoe onze gewesten een zware schuld van dankbaarheid hebben te genover de oudste Universiteit van het land, eeuwenlang de wetenschappelijke haardstede van Noord-Europa, en hij verklaarde met wel gevallen terug te zien op de verloopen eeuw van intellectueele samenwerking tussehen Gent en Leuven, tot uiting gekomen in een nooit onder' broken uitwisseling van studenten en profes soren. Tegelijk met dit jubelfeest der Universiteit van Leuven werd ook het 25-jarig rectoraat ge vierd van Mgr. Ladeuze. In zijn hulde aan de universiteit, „een grootsch cultuurwerk", dat, een kind van de vrijheid, alleen in een vrij land als het onze kon opbloeien," betrok rector Besse mans dan ook den rector van Leuven, Mgr. La deuze. „dien eerlijken, ruimdenkenden en plicht- bewusten bevorderaar van het wetenschappelijk leven alhier." Het derde deviezenproces te Berlijn is geëindigd met de veroordeeling van den Franciscanerpater O. Goertler tot tien jaar tuchthuisstraf en enorme boeten in geld. Rosenberg verklaarde dezer dagen, „wat wij deze weken aan vreeselijke processen beleven, zullen wij tot Kerstmis toe nog beleven." Er staat ons nog wat te wachten. Niet-katholieke couranten, bij ons bijvoorbeeld „De Telegraaf", meenen, dat deze processen wel overbodig zijn en deze zaken onderhands met de Kerkelijke autoriteiten hadden kunnen worden geregeld. Feit is, dat de Duitsche regeering een devie zen-zaak wèl onderhands heeft geregeld met n 'een Amerikaansche weldadigheidsmaatschappij val al£ martelaars. Reuter meldde nog heden: Douane-beambten, geholpen door leden der crimineele en geheime staatspolitie hebben gisteren huiszoeking ver richt in de bureaux eener katholieke cuitureele instelling, welke verdacht werd van medeplich tigheid aan deviezen-overtredingen. Natuurlijk is het deviezen smokkelen, vooral door ordeslieden in habijt, geenszins goed te keuren. In het laatste proces gaf de verdediger aanwijzing over de houding der kerkelijke auto riteiten in Düitschland tegenover deze proces sen. Hij zeide: „De buitenlandsche pers probeert voortdurend de aangeklaagden der kloosterlijke deviezenpro- cessen tot martelaars te verklaren. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de Kerk de strafdaden der aangeklaagden niet als straf baar beschouwt. Het tegendeel is het geval. Ik ben op grond van onderhandelingen met de Kerkelijke autoriteiten als gevolmachtigde te beschouwen. Ik heb de opdracht gekregen, in het openbaar den nadruk er op te leggen, dat de Duitsche Katholieke bissohoppen een scherpe scheidingslijn tussehen zich en de aangeklaag den trekken. Zij beschouwen deze lieden, die hun Duitsche vaderland en hun Kerk zulke zware schaden hebben toegevoegd, in geen ge- Deze verklaring, die nog niet te verifieeren is, heeft grooten indruk gemaakt op de massa. Wij moeten nu afwachten, of de Duitsche bis schoppen zich werkelijk met de woorden van den verdediger zulke identificeeren. In ieder geval zal het goed zijn, dat er méér samenwer king komt op financieel gebied tussehen epis copaat en orde. Naar de „Essener Nationalzeitung" (blad van Goering) meldt, is het Duitsche Episcopaat van pjan om bij het Vaticaan gedaan te krijgen, dat de administratie van de Duitsche kloosters in de toekomst onder controle en oppertoezicht van de Duitsche bisschoppen gesteld wordt. Dit P'.ar. vindt natuurlijk zijn oorzaak in de uiterst pijniyke deviezenvergrijpen, die in de vorige weken aan het licht gekomen zijn. Overigens was dit een punt, waarover al jaren tussehen het Episcopaat en de kloosters oneenigheid be stond. Het Vaticaan heeft over deze kwestie nog geen mededeelingen gedaan en het is nog onbekend of het zich bij het Episcopaat aan ze' sluiten. Het bericht van de „Essener National-Zei- tung" geven wij natuurlijk onder voorbehoud. Eén ding is zeker. Deze pijnlijke deviezen- kwestie behandelt de Duitsche regeering met c!e grootst mogelijke onwelwillendheid tegen over de orden, die zich toch onnoemelijke ver diensten jegens Düitschland, vooral op charita tief gebied, hebben verworven. Het geestelijke kleed wordt met waren wellust aangevallen. En daarbij komt het bruine kleed overal meer en meer op gebieden te voorschijn, die tot nu toe aan de kerken waren voorbehouden. In Düsseldorf werd in de afgeloopen week een soort orde van bruine zusters gesticht, die den eed hebben afgelegd aan Adolf Hitler. Deze zusters zullen, evenals de orden en congrega ties moederhuizen krijgen en zij zullen worden de Duitsche volkszusters bij uitnemendheid, die ook op het gebied der volkswelvaart de bruine wereldbeschouwing ten triomf zullen leiden. De deviezen-processen worden met opzet ge voerd in een geest van de grootst mogelijke onwelwillendheid. ROME, 3 Juni. (Reuter) Aan de grens tus sehen Italiaansch Somali-land en Abessinië heeft zich een nieuw incident voorgedaan. Vol gens het D. N. B. moet het incident vrij ernstig zijn geweest. Verder meldt dit bureau dat gis teren weer twee groote Italiaansche zeeschepen naar Oost-Afrika zijn vertrokken met 1000 ar tilleristen, 70 onderofficieren, 54 officieren en 800 vak-arbeiders. ROME, 3 Juni. (Reuter). Bij het jongste incident, dat zich op 31 Mei j.I. aan de grens tussehen Eri- threa en Abessinië heeft afgespeeld, werden aan Italiaansche zijde dertig onderdanen gedood. Op denzelfden dag werd tijdens een ander ernstig incident naby Mustahil aan de grens van Somali- land een 10-tal Abessiniërs gedood bij een aanval tegen de Italiaansche linie. Deze gebeurtenissen worden medegedeeld in een officieel Italiaansch communiqué, dat ver der meldt, dat de Abessiniërs bij het eerstge noemde incident nog 2000 stuks vee buitmaak- ten. De aan Italiaansche zijde gesneuvelden zijn inlanders, die de Italianen in een voorpost hadden gezet. ADDIS ABEBA, 3 Juni. (Reuter) Naar ver luidt is het Fransche garnizoen van Dziboeti, Frankrijks Oost-Afrikaansche kolonie aan het eind van de Roode Zee, in de afgeloopen week aanzienlijk versterkt. Volgens berichten uit Amerikaansche bron zou de Britsche regeering voornemens zijn 20.000 man Britsch-Indische troepen naar Berbera te zenden. ROME, 3 Juni. Het „Giornale d'Italia" schrijft dat dé mogelijkheid van een vergelijk tussehen Italië en Abessinië steeds problematischer wordt. De schuld daarvan ligt, volgens het blad, niet bij Italië, doch bij Abessinië, resp. bij de bui tenlandsche mogendheden, die Abessinië in zijn houding aanmoedigen. De „Lavoro fascista" zegt, dat men tot nog toe Italië imperialistische doeleinden heeft ver weten, terwijl thans de keizer van Abessinië in een interview met de „Berlingske Tidende" zelf verklaard heeft, dat Abessinië een uitgang naar zee verlangt en dat de Europeesche mogend heden moeten afzien van hun politieke en eco nomische belangen in Afrika. Abessinië aldus het Italiaansche blad wil een uitgang naar zee hebben uit militaire en expansionistische overwegingen. Het wil de Europeanen in zee drijven. De oorlog tegen Italië is daarom slechts het voorspel voor een grootere actie, die zich op het geheele zwarte continent zal afspelen, Het nieuwe Fransche reuzenschip „Normandie" in recordtijd over den Atlantischen Oceaan. Eeuwfeest der Leuvensche universiteit. Mgr. Ladeuze 25 jaar rector. Delegatie van jonge Katholieke werkloozen naar Genève vertrokken voor de overhandiging van hun petities. Nieuw incident in Oost-Afrika. Fransche ver sterkingen in Dzjiboeti? Eenige persstemmen over het aftreden van minister Steenberghe. Uitkèering uit de opbrengst der extra-heffing op zuivel-export naar contingenteerende landen. Locomotiefloods op het D.P.-stationsempIace- ment te Rotterdam afgebrand. New-Yorksche Beurs: Stemming bij aanvang gunstig, daarna een daling, slot vrij vast. Er ligt een zekere waarheid in het gezegde van den zonderling: „het on verwachtst komt het verwachte." Ge beurtenissen die we hadden kunnen zien aankomen, die we zelfs hebben zien aankomen, waarover we gespro ken en geschreven hebben, komen nog op zeker oogenblik ons overval len. En vinden ons onvoorbereid! We weten allemaal dat we sterven zullen, dat de dood komt als een dief in den nacht, dat zoovelen gerukt worden midden uit hun arbeiden toch, we rekenen er niet mee. Voor de meesten onzer komt de dood als bij overrompeling. ,Met onverwachtst komt het ver wachte." Wij groote menschen zijn zoo hard- leersch. Zelfs als we tegenover ande ren theoretisch uiteenzetten dat be paalde dingen komen moeten, dat de loop van zaken zich in bepaalde rich ting niet zal voortrekken, dan nog hebben we voor ons zelf onze maat regelen niet genomen. Laat ons toch bereid zijn! „Het onverwachtst komt het verwachte." Naar Havas uit Parijs seint, zullen voorloo- pige handelsbesprekingen tussehen Frankrijk en Nederland over eenige zaken, die niet in het algemeene handels- en scheepvaartverdrag tus sehen beide landen zijn opgenomen, heden op het ministerie van handel te Parijs aanvan gen f \V\ 1TTTITI 17! 11 7 JT f Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 755 Vorige stand: 755.L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1