STADSNIEUWS 'W Laatste Nieuws %lckwat wiU MARIA-STICHTING Haarlem, 4 Juni Óp LOODSGELDEN MOETEN LAGER WORDEN WANDGEDIERTE DINSDAG 4 JUNI 1935 25 JAAR ONDERWIJZER Jubileum aan de St. Bavoschool GEMEENTEZAKEN Erfpacht voor „St. Jozef" en „De Voorzorg" R.K. Vrouwenbond Concert te Santpoort Badhuizen „Witte Kruis" N.V. Van Waveren's Graanhandel, Haarlem Opbrengst „Spaame revue" Minister Steenberghe afgetreden WORSTELEN Om het kampioenschap Oost- en Zuid-Nederland DAMMEN Clubkampioenschappen 1934/'35 Haarlemsche Damclub Simultaanséance J. W. van Dartelen, Heemstede WANDELSPORT H. W. S. V. „Jan-Passtoors" SIKAR RIJWIELEN KRUISWEG 60 - HAARLEM W er eldkampioenschap biljarten 45/1 Vermindering moet zich richten naar de devaluatie van den Belgischen franc IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Dr. B. Speekman S.J.f Een bekend taalgeleerde Het Koninklijk bezoek aan Den Helder Redders gehuldigd Wolkbreuken teisteren Foekien Vele dooden, oogst geheel vernield FIRMA VAN LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT 116 - HAARLEM. 100 PROCENT RESULTAAT! UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMEND AAL SANTPOORT SPAARNWOUDE VOGELENZANG AGENDA 5 Juni ZANDVOORT ZAANDAM TREKJES No. 848 De nieuwe huizen Donderdag 6 Juni herdenkt de heer P. N. van Eerdenburg den dag, dat hij voor 25 jaar bij het onderwijs kwam. 24 jaar hiervan was de jubilaris onderwijzer van de St. Bavoschool der Kathedrale parochie te Haarlem, zpodat hij het volgend jaar daar zijn zilveren jubileum zal vieren Zooals we reeds berichtten, zal de heer van Eerdenburg den tegenwoordigen hoofdon derwijzer, den heer N. Kraakman, als zoodanig in Augustus opvolgen. Het zal den sympathieken onderwijzer, die zich in den loop da jaren in Haarlem op tal- looze wijzen verdienstelijk maakte, van de zijde van zijn oud-leerlingen en kennissen zeker niet, aan belangstelling ontbreken. B. en W. stellen voor aan de R. K. Coöp. Wo- ningbouwvereeniging „St. Jozef" grond in erf pacht uit te geven, gelegen aan de noorzijde van de Wassenaerstraat voor den bouw van 8 woningen voor ouden van dagen en aan de wo ningbouwvereniging „De Voorzorg'' grond in erfpacht te geven gelegen aan de zuidzijde van de Wassenaerstraat voor den bouw van 7 wo ningen van ouden van dagen. De leden van den R. K. Vrouwenbond, afdee- ling Haarlem, worden, zooals uit een dezer dagen geplaatste advertentie blijkt, verzocht zich op te geven voor deelneming aan den I3en Diocesa- r.en Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Deze wordt 30 Juni op Houtrust in Den Haag gehouden. Het algemeen onderwerp is: Crisis en Godsvertrouwen. Wie zich vóór 6 Juni opgeeft aan het secre tariaat, Overtonstraat 16, krijgt reductie op de toegangsprijzen. De leden van den Haarlemschen Vrouwen bond worden daarom uitgenoodigd, zich tijdig op te geven. Hedenavond wordt in het Burgemeester Rij- kenspark te Santpoort een concert gegeven door het Fanfarecorps „Wilhelmina" te Santpoort, directeur Peter Wit en door de gemengde zang- vereeniging „Vox Humana", directeur Jon. Brands. De uitvoering vindt plaats van acht tot tien uur. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Mei 1935 was: Badhuis Koudenhom 1105 mannen, 452 vrou wen, werkloozen 106, totaal 1663. Badhuis Leidscheplein 1406 mannen, 702 vrou wen, 457 schoolbaden, 155 werkloozen, totaal 2320. Badhuis Schotersingel 1833 mannen, 942 vrou- wei», 863 schoolbaden, 277 werkloozen, totaal 3915. Badhuis Hofdijkplein 1630 mannen, 672 vrou wen, 1292 schoolbaden. 255 werkloozen, totaal 3949. Badhuis van Egmondstraat 1845 mannen, 1086 vrouwen, 1199 schoolbaden, 439 werkloozen, to taal 4569. Ten kantore van bovengenoemde Naamlooze Vennootschap vond de algemeene jaarlijksche vergadering van aandeelhouders plaats. Het verslag van de directie vermeldt, dat het afgeloopen boekjaar geenerlei verbetering heeft gebracht ten aanzien van de moeilijkheden, waaronder de Graanhandel gebukt gaat. Door steeds nieuwe maatregelen in verschil lende landen, met name de moeilijkheden met de Duitsche „clearing", werden aan den export van zaden en peulvruchten andermaal nieuwe hinderpalen in den weg gelegd. Van de winst, groot ƒ124.166.48, werd be stemd: ƒ36.531.27 voor afschrijving op vaste goederen; ƒ50.000 voor vorming van een reser ve tegen geblokkeerde vorderingen; 5.239.75 voor versterking der reserve dubieuze debiteu ren; ƒ28.320 voor uitkeering van 6 pet. dividend op de preferente aandeelen over elk der Ixiek- jaren 1931 en 1932; ƒ4.075.46 voor overboeking op nieuwe rekening. De aftredende commissaris, de heer Mr. W. E. van Waveren, werd herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den commissaris, den heer M. H. van Wa veren, werd nog niet voc/zien. Het preferent dividend van 120 per aandeel is vanaf 8 Juni a.s. op dividendbewijs No. 12 be taalbaar ten kantore der Vennootschap, als mede bij De Twentsche Bank N.V. te Amster dam en hare bijkantoren. Zaterdagavond werd in den Stadsschouwburg voor de tweede maal de „Spaame-revue" opge voerd door de vereeniging „Snelverband". Het batig saldo van de opvoering, bestemd voor een boottocht voor ouden van dagen, bedroeg 175. Bij het artikel onder bovenstaanden titel, dat wij in ons ochtendblad van heden publiceerden, is abusievelijk onvermeld gebleven, dat het Maandagavond reeds in een gedeelte onzer op lage geplaatst is. Een aantal abonné's zal het dus tweemaal in him blad aangetroffen heb ben. Zondag v.erden te Tiel de wedstrijden gehou den In Worstelen om het Kampioenschap van Oost- en Zuid-Nederland le afd. waarvan de uitslagen als volgt luiden: E. Veder: 1. L. B. Tonnesse, HKV, Haarlem. 2. J. Kilian, DVS, Culemborg. 3. U. Ensink, KDD, Hengelo. Veder: 1. W. Oxc, KDV, Amsterdam. 2. H. v. Zuilekom, DVS, Culemborg. 3. J. v. Ast, Hercules, Eindhoven. Licht 1. N. Groenveld, D.O.K., Beverwijk. 2. H. Bomers, K.D.O.. Venlo. 3. J. Baggerman, Achilles, Tiel. M.A.: 1. W. Hooft, de Halter, Utrecht. 2. J. Borgstein, DVS, Culemborg. 3. Cremers, Achilles. Arnhem. M.C.: 1. P. Stam, Achilles, Tiel. 2. P. v. Galen, HKV, Haarlem. 3. J. Mertens, Olympia. "Utrecht. M.B.: 1. G. v. Wijngaarden, DVS, Culemborg. 2. A. de Haan, Hercules, Dordrecht. 3. W. v. Lier, Achilles, Arnhem. Zwaargewicht 1. P. v. Zuilenkom, DVS, Culemborg. Gewichtshef fen E. Veder: 1. P. Vendeo, Hercules, Dordrecht. Veder: 1. W. Reemers, Hercules, Eindhoven. 2. J. Rooymans, KDO, Beverwijk. Licht: 1. C. Kerkhof, Breda. 2. P. Schroemgens, KDO, Venlo. 3. M. Wiss, Olympuia, Utrecht. M.A.: 1. G. J. Tabak, KDO, Beverwijk. 2. W. A. v. Basten, Olympia, Utrecht. 3. A. Peters, Kerkrade. B. B.: 1. J. Mutaers, Hercules, Eindhoven. 2. H. Ouwerling, Breda. 3. Th. Hendriks, KDO, Venlo. Zwaargewicht 1. A. Burgers, KDO, Beverwijk. Maandagavond jJ. werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1934/1935 der Haar lemsche Damclub in de „Korenbeurs" voortge zet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen remise met P. G. van Engelen; M. van Lunenburg Jr. re mise met Joh. Fabel. De heer J. W. van Dartelen uit Heemstede zal op Woensdagavond 5 Juni as. een simultaan séance geven in de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede voor de leden van de damclub „V. I. O. S.". Deze séance zal te 7.30 uur n.m. aanvangen. Bovengenoemde vereeniging nam Zondag JJ. met een groep deel aan den 2den nationalen wandeltocht, georganiseerd door de Ned. Wan delorganisatie in Amsterdam, waarvan de af stand 35 K.M. bedroeg. Daar door allen deze tocht in zeer goeden welstand volbracht werd, ER WEE per Week 18 MAANDEN GPAT15 VEPZEKEPD TEGEN DIEFSTAl ontvingen zij de hiervoor beschikbaar gesteld? belooning, terwijl de vereeniging een groepsprijs werd toegekend. Maandagavond werd het tournooi voortgezet met de partijen Gabriels-Dommering en De Leeuw-S weering. Gabriels maakte de eerste „honderd" in de zen wedstrijd en strandde eerst op 173. De uitslag was: Gabriels 300 10 173 30.— Dommering 53 10 23 5.30 Het resultaat van den wedstrijd De Leeuw - Sweering, welke van veel minder gehalte was, luidt: Sweering 300 32 47 9,37 De Leeuw 248 32 51 7.75 Verdere uitslagen zijn: Davln 300 28 108 10,71 Moons 225 28 52 8,03 Cöte 300 24 57 12,50 Albert 263 24 44 10,95 Verder uitslagen waren: Davin 300 27 47 11.11 Albert 141 27 28 5.22 Gabriels 300 21 76 14.28 Moons 112 21 33 5.33 Thans is ingediend het wetsontwerp tot wij ziging der wet van 16 Mei 1934 tot nadere wij ziging van de wet, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen. De toelichting zegt o. m.: De onlangs plaats gehad hebbende devaluatie van den Belgischen franc heeft voor het ver keer over de Nederlandsche havens, met name voor dat over Rotterdam, welke haven reeds vroeger een zwaren concurrentiestrijd met Ant werpen had te voeren, zeer ernstige gevolgen. De lage loodstarieven, welke ten gevolge van de depreciatie van den Belgischen franc voor de Belgische havens gelden, dragen er mede toe bij, de positie der concurreerende Nederland sche havens te verslechteren. Bedroegen de Belgische loodsgelden, in gul dens uitgedrukt, tot voor korten tijd rond 1/7 van het voor-oorlogsehe tarief, thans zijn zij door de nieuwe devaluatie tot ongeveer 1/10 gedaald. Hier te lande is het oude tarief der loodsgelden gehandhaafd tot het bij de wet van 16 Mei 1934 met 20 pet. is verlaagd. Reeds toen is erop gewezen, dat de daarin voorgestelde ver mindering van 20 pet. niet ver genoeg ging in zoover ze geen voldoende tegenwicht vormde tegen de verlaging van de Belgische tarieven. Hoewel de regeering zulks erkende, meende zij destijds om financieele redenen niet verder te kunnen gaan. Aangezien de ingevoerde tariefsverlaging door de Belgische muntverzwakking inmiddels ge heel is geneutraliseerd, heeft de regeering ge meend, zich ten aanzien van deze Voor de Ne derlandsche havens zoo gewichtige aangelegen heid opnieuw te moeten beraden. Onder de tegenwoordige verhoifdingen is het bedrag der loodsgelden ongetwijfeld van niet te onderschatten invloed op de keuze van de haven. Ten einde nu de uit dien hoofde op de Nederlandsche havens drukkende heffing meer in overeenstem ming te brengen met dezelfde lasten elders, acht de regeering het noodzakelijk, dat de Nederlandsche loodstarieven op belangrijk lager peil worden gebracht. Zij is van mee- ning, dat onder de gegeven omstandighe den de mate der vermindering zich moet richten naar die van de devaluatie van den Belgischen franc sinds den oorlog. De regeering meent, dat het wenschelijk is, aan de Kroon de bevoegdheid te laten tot wij ziging van het percentage der verlaging, ver mits zij het niet uitgesloten acht, dat, ten ge volge van de wisselende omstandigheden, wijzi gingen in het voorgenomen tarief noodig kun nen worden. In verband met de bepalingen van het met België op 12 Mei 1863 gesloten tractaat tot afkoop van den Scheldetol, dat de loodsgelden op de Schelde niet hooger mogen zijn aan die, welke geheven worden op de mondingen van de Maas zal de thans bestaande reductie op het loodsgeld voor schepen, varende onder het loods, brevet, en bij z. g. 2en call dienen te vervallen Hiertegen bestaat te minder bezwaar nu door het sterk verlaagde tarief de genoten wor dende reductie al zeer gering zou zijn. Art. 1 van het wetsontwerp luidt: Wij behouden ons de bevoegdheid voor, de loodsgelden, zooals deze zijn vastgesteld in de tarieven litt. B„ C., D. en E., behoorende bij de wet van 20 Augustus 1859 en in tarief litt. A„ behoorende bij de wet van 6 April 1875 nader vast te stellen op een naar omstandigheden .te bepalen verminderd percentage, met dien ver stande, dat dit percentage niet daalt beneden elf. Gedeeltelijk, gecorrigeerd) In het St. Canisius-college te Nijmegen is he den overleden de zeereerw. pater Dr. B. Speek man S. J., bekend linguïst en leeraar aan het college. In 1865 werd de thans ontslapene te Amster dam geboren en hij trad in 1886 in de Sociëteit van Jezus. Meer dan dertig jaren was hij leer aar aan het Canisiuscollege, waar hij bij de leerlingen en bij zün mede-leeraren in hoog aanzien stond. Op gevorderden leeftijd promoveerde hij in 1924 aan de Universiteit te Groningen tot doc tor in de Germaansche taal en letterkunde. Pa ter Speekman schreef vele wetenschappelijke werken op het gebied van linguïstiek en was voorts o.a. lid van de Duitsche commissie van taalgeleerden. Het laatste jaar was zijn gezondheidstoestand erg achteruit gegaan. Na de onthulling werden de beide monumen ten overgedragen aan de gemeente den Helder en door wethouder Smits in groote erkentelijk heid, vooral jegens H. M. de Koningin, die ze Weide heeft willen inwijden, aanvaard. Tenslotte sprak de heer P. E. Tegelberg, voor zitter van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingmaatschappij te Amsterdam. Spr. huldigde met name een vijftal blauwe zeeridders: Koenraad Bot, die met de kleine gouden medaille der Redding Mij. werd bedacht, Theunis Dekker en Imke Swart, die eveneens met de gouden medaille werden vereerd, W. de Jager en L. F. de Jager, die de zilveren medaille kregen. Nadat H. M. onder het zingen van het „Halle- luia van Handel afscheid had genomen van den burgemeester en de autoriteiten, reed zij naar het gebouw van de „Remavi", waar zij geruimen tijd het tentoongestelde met groote belangstelling bezichtigde. V SJANGHAI, 4 Juni. (Reuter). Naar „Sjoen- pao" meldt, is de provincie Foekien door zware wolkbreuken geteisterd. In de stad Foetsjoe steeg het water in de straten tot vier meter. De bevolking bracht zich op de daken der hui zen of in hooge boomen in veiligheid. Vele menschen, die zich niet meer konden redden, zijn door den stroom medegevoerd. SPECIALITEIT IN 'T VERDELGEN VAN WANDGEDIERTE ENZ. De materieele schade is ontzaglijk groot en duizenden stuks rundvee zijn verdronken. MEXICO-CITY, 4 Juni. (Reuter). In de dor pen San Pedro en Actopan zijn honderd perso nen het slachtoffer geworden van een over strooming, veroorzaakt doordat de rivier de Actopan buiten haar oevers is getreden. Ver scheidene slachtoffers werden verrast tijdens een dienst in de kerk. Tot dusver zijn ongeveer 50 lijken geborgen. Patroonsfeest van de St. Josephs-Gezellen. Door de Sint Josephs Gezellen Vereeniging was Zondag een feestavond georganiseerd in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier, ter gelegen heid van het Patroonsfeest. Door de tooneel- club „Adolph Kolping" was voor deze gelegen heid een mooi stuk ingestudeerd en men had zich kunnen verzekeren van de medewerking van de muziekclub' der Sint Josephs Gezellen te Haarlem n, onder leiding van den heer M. Blesgraaf. Door kapelaan Boelrijk werd het openings woord gesproken. Na het zingen van het Kolpingslied werd op gevoerd „De Groote Reis", tooneelspel in drie bedrijven; de tooneelclub heeft met dit stuk getoond, voor een moeilijke taak wel berekend te zijn. In de verschillende tafereelen kwamen de vreeselijke toestanden in oorlogstijd goed uit en de gelatenheid en gemoedsrust van de jon ge mannen in de loopgraven werd uitstekend weergegeven. ,.De Groote Reis" werd door allen goed ver tolkt. Burgerlijke Stand Geboren: M. L. J. van den Elshout—Klarenaar, dochter; H. Sargen- tini-Alberts, zoon; M. Prins—Van Bakel. Ondertrouwd: T. J. B. Wöste en B. J. S. BischoffH. ten Bokkel Huinink en A. H. Keg; Th. A. Kramer en C. van Batenburg; G. J. J. Swarts en S. van de Vraats; G. Duijckinck Sander en F. de Clercq; J. van Vorden en H. K. M. Mahlert. Getrouwd: R. Verdegaal en J. C. Warmer dam. Overleden: C. A. Zimmer, 78 jaar; W. de Klerk, 71 jaar, wed. van H. van Drooge. Actie Wit-Gele Kruis Dezer dagen zal Santpoort betrokken worden in de actie, welke in de gemeente Velsen gehouden is voor de aan werving van nieuwe leden voor het Wit-Gele Kruis. Eenige dames zullen hiertoe aan de Ka tholieke gezinnen een bezoek brengen. Bijeenkomst voor Duitsche meisjes Woens dagavond om half negen is er in de parochie kerk van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand Lof voor de Duitsche meisjes uit Santpoort en om geving. Na afloop hiervan is er biechtgelegen heid bij den Duitschen zielzorger en bijeenkomst ip de parochiezaal. Maandag, tweeden Pinksterdag a.s., gaat de R. K. Mondaccordeonclub „St, Jacobus" alhier, onder leiding van den directeur, den heer Krayenhaide, naar het internationaal concours, uitgeschreven door de Mondaccordeonvereenl- ging „Hugo de Groot", te Amsterdam. De jongens doen mee in den marsch wedstrijd met den verplichten „Vooruitmarsch", vervolgens in de derde afdeeling concertwedstrijd met ver plicht nummer „Le petit valse" en als vrij nummer den „St. Jacobusmarsch". Verder wordt ook nog deelgenomen aan den tamboerwed strijd. Daar dit concert een internationale tint heeft, zal het voor de jeugdige spelers niet gemak kelijk worden gemaakt. Motorrijder rijdt met groote snelheid tegen een auto. Zondagmiddag pl.m. 12.30 uur reed een drietal motorrijders met zeer groote snelheid over den Vogelenzangschen weg, ko mende uit de richting Haarlem, gaande i'n de richting Noordwijk. Een van deze motorrijders haalde even voor de gevaarlijke bocht Leid- schevaartVog. weg de twee met zeer groote snelheid voor hem rijdende motorrijders in. Met dezelfde snelheid reed hij door genoemde bocht tegen een uit tegenovergestelde richting ko menden luxe-auto, met het gevolg, dat de motor omsloeg en de motorrijder gewond op den weg terecht kwam. Hij is daarna bij de familie V. binnengebracht. De dokter, die in middels door de politie gewaarschuwd was, constateerde dat de man slechts licht gewond was. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Cursus R.K. Volks bond, 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Personeel Figée, 8 uur; 'Federatie Groen ten- en Fruithandelaren, 8 uur; R.K. Kellners, Cs nachts half één). Frans Hals-theater „Prinses voor dertig da gen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Alleen op de wereld". Op hét tocneel: Lupesco-sisters, equilibristen, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „In de haven van San Fran cisco. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg Tentoonstel ling werk van L. Schutte, 107 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68 Tentoonstelling, 105 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling kwart over 8—kwart over 9 uur. Gebouw „St. Bavo" Onderling Belang, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Proza 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Schaakclub „St. Bavo", 8 uur Gecombineerde vakcentrales, half 9. R. K. Industrie- en Huishoudschool Ged. Voldersgracht 22 Tentoonstelling van door leerlingen vervaardigd werk. 35 en 79 uur. Frans Hals-theater „Prinses voor dertig dagen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Alleen op de wereld" Op het tooneel: Lupescosisters, equilibristen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxou-theater „In de haven van San Fran cisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling, werk van L-. Schutte, 107 uur. Kunsthandel J. H. de Bois Kruisweg 68 Tentoonstelling, 105 uur. Departementale brief Dezer dagen is by het gemeentebestuur een schrijven binnenge komen inzake de niet-toekenning van de sub sidie voor steunverleening, naar aanleiding van gevraagde inlichtingen betreffende een reeds eerder ontvangen schrijven. Deze brief ver schilt met de vorige, dat nu enkele feiten zijn genoemd welke de basis vormen voor de inhou ding der subsidie. Japansche rijstboot in de haven. Zondag avond kwam in de haven binnen het kolossale Japansche stoomschip „Hakubasan Maru", ge laden met 96500 balen Japanrijst. Het is wel niet de allergrootste rijstboot, wel ke hier in de haven is binnengeloopen, men heeft er ook wel gehad met 120.000 balen maar het mag toch, met zijn 10.000 ton laad vermogen, wel tot de allergrootste gerekend worden. Wanneer met drie ploegen wordt gelost, wat waarschijnlijk wel zal geschieden, al heeft de boot zeven luiken, zoodat als het moet met zeven ploegen kan worden gewerkt, kan ge rekend worden dat het veertien dagen zal duren voor het schip leeg is. 45 man zullen dus gedurende veertien dagen aan deze boot werk vinden. Bovendien zijn binnen eenige dagen reeds een paar houtbooten te wachten, zoodat er van eenige opleving in de haven mag wor den gesproken. Als men weet dat elke baal 90 K.G. weegt, is het niet moeilijk te berekenen, dat hier een, hoeveelheid rijst wordt aangevoerd van 17 mil, lioen 370 duizend ponden. Gemeenteraadszitting verdaagd. De zitting van den gemeenteraad, die op heden-(Dinsdag-) avond zou worden gehouden, is uitgesteld tot Donderdag in verband met het verschijnen van nog eenige belangrijke voorstellen. Verkeersongevallen. Zondag zijn bij het af rijden van de pont aan de Hembrug twee mo torrijwielen met elkaar in aanraking gekomen, tengevolge waarvan drie personen werden ver wond. Hoewel al deze verwondingen niet van ernsti- gen aard waren, moesten de betrokkenen zich toch in het ziekenhuis laten verbinden. Voor de ouden van dagen De vlaggetjes- verkoop ten bate van een uitgaansdag van de ouden van dagen heeft 'n opbrengst opgeleverd van 505.50, waarmede is komen vast te staan dat de plannen zoowel voor de gestichtsoudjes als de thuiszittende, kunnen worden uitse- voerd. Stellendam—Zaandam Hoewel deze beide plaatsnamen niet gelijkluidend klinken, heeft een spoorwegambtenaar toch aan een 70-jarig man, die niet zoo goed bespraakt was. een kaartje naar Zaandam verstrekt, terwijl het zijn bedoeling was naar Stellendam te reizen. Toen hij hier aankwam en het den ouden man'duidelijk werd, dat hij In Zaandam niet op zijn plaats was, heeft de politie, die uit zijn papieren kon vaststellen waar zijn heimat was, hem op transport gesteld naar Rotterdam, waar men voor doorzending naar Stellendam heeft zorg gedragen. De Meteoorstraat was vroeger maar aan één zijde bebouwd.... bestond toen uit één lange, strakke rij arbeidershuisjes van het oude type, zonder lijn of kleur. Aan de overzijde had je weiland en bouw terrein, dat jaren vrijwel ongebruikt bleef. Tot eindelijk "n bouwmaatschappij het aan durfde, de overzijde van de Meteoorstraat te gaan exploiteeren. Er kwamen moderne, vroolijke woningen met kleine voor-tuintjes, erkertjes, glas-in-lood bo venlichten en lichte, imitatie teak-houten deuren. De oude huisjes van de overzijde sta ken daar armelijk en triestig bij af, en onder hun bewoners waren er, die hun afgunst niet onder stoelen of banken staken. Vroeger werd er aan die oude woningen niet zooveel aandacht geschonkenze stonden er al eenige tientallen jaren en men ging ze voor bij zonder ze te „zien". Maar nu was dit anders.het verschil was te groot.... iedereen,, die in de Meteoorstraat kwam, keek onmiddellijk van links naar rechts en maakte in hetzelfde moment de voor de „oude zijde" vernederende vergelijking. 't Werd erger nog. De nieuwe huizen waren nauwelijks 'n week of vijf bewoond, of er werd als het over de Meteoorstraat ging al gesproken van „de ouwe zijde" en „de nette zijde"niet alleen in de buurt, doch tot heel ver in de omtrek en dit bracht de vele goeden niet te na ge sproken in de oude woningen 'n sfeer van haat tegen alles, wat „de nette zijde" betrof.... En „de nette zijde" was daaraan niet heele- maal onschuldig; want het viel menigeen op, dat de nieuwe bewoners der Meteoorstraat zich „verre hielden" van alles wat „der oude zijde" wasde gunstige uitzonderingen weer daar gelaten natuurlijk; het stond bovendien vrijwel vast, dat zij de benaming „nette zijde" in het leven hadden geroepen. In ieder geval: er heerschte al spoedig 'n soort zwijgende vijandelijkheid tusschen oud en nieuw.... die meer gespannen werd naarmate zich de onvermijdelijke incidentjes voordeden tusschen de kinderen van de oude en de nieuwe kant,. En elk gebeurtenisje aan laatstgenoemde zijde, dat maar even buiten de dagelijksche gang van zaken viel, werd bepraat, bespied en becritiseerd'n nieuwe mantel of hoed was daarvoor al voldoende. Het was dan ook heelemaal geen ongewoon verschijnsel voor de Meteoorstraat, toen 'n aan tal hulsmoeders van het oude gedeelte in smoe zende conferentie te zamen groepte op de och tend, dat voor het eenige, nog onbewoonde huis van „het nette gedeelte" 'n verhuiswagen stil stond, welks inhoud op de gebruikelijke wh^ in de woning werd gedragen. Op 'n afstand werd met bijzondere nauw keurigheid het werk der verhuismannen gade geslagen en elk stuk huisraad kreeg 'n scham pere opmerking met 'n giechel-koortje mee naar binnen.... „Die stoelen hadden ze eerst wel es magge laten overtrekken" oordeelde juffrouw Blad ders van nummer 116 „Da's nou niks geen gezicht voor 'n huishouwe van 't nette ge deelte!" „En dan mot je die tafel zien!" deelde juffrouw Link 'n stuk of drie elleboog-stoot jes rond „As mijn kleine Piet jé van twee jaar 'n schop tegen een van de pooten geeft, leit 't ding in-mekaar.o, daar komt 't buffet an „Buffet?" deed juffrouw Kagelaar van nummer 120 vreeselijk verontwaardigd „Hoe durf je 't te zeggen, mensch? Dreswaar heet dat.... dreswaar noemen ze zooies an de over kantvergis je in Gosnaam niet!" „O, janeem me niet van de kwakel en hoe heet dat ding met die latjes op zij?" ,,'n Engelsche fautuil, juffrouw'n Engel- sche fautuilen dat hoopie vodden dat er bij hoort, dat motte de kussens verbeeldenals ze der zes pond kapok bij stoppen dan zie je d'r nóg niks vanKijk, daar hei je de thee tafelo, nee, pedon, pedon, hoor! „Het thee meubel" wil ik zeggenja, ist niet zoo bij 'n dreswaar hoort nou eenmaal 'n thee meubel, al is 't ding niet veel grooter as 'n or dentelijk zeepkissie! O, gunst, nog overgordijnen óók.van pluus nog wel.zeker om de kale deftigheid achter weg te stoppenje lacht je naar...." „En daar komt 't beddegoed te voorschijn" rekte de kleine juffrouw Breepemans van num mer 122 zich boven de schouders van haar buur vrouw uit „Zie je dat, 'n drie-deelige matras van damast „Nou ja, die koop je óók voor 'n prikkie van- daag-an-de-dagen anders is 't afbetalings huis er goed voor." „Stil.... nee, ja tóch.... d'r komme nóg drie van die stukkenen daar heb je persies zoo'n zelfde ledikant.... wacht es effe.... hoe noeme ze dat....?" „Watte?" „Nou, twee eenspersoons ledikanten naast mekaar'n lie'n lielies je...." ,.'n Liesjemoo!" triumfeerde juffrouw Blad ders hoog-gillerig„'n Liesjemoo! Ik lach me 'n kriekdat hebbe we è.n „de nette zijde" nog niet meegemaakt, 'n liesjemoo gut-gut-gut, as je alles gehad heb dan krijg je óók nog 'n lieZe proestte in haar schort en greep juffrouw Link vast, om niet voorover te vallenEn toen de anderen in lach-koor volgden, om direct weer opnieuw het nog ko mende huisraad aan hun critiek te onderwer pen, kwam een der verhuismannen op het groepje af met 'n kan.... en vroeg om wat water. En terwijl juffrouw Breepemans, die 't dichtst bij huis stond, naar binnen ging om de kan te vullen, vroeg juffrouw Kagelaar zoo langs haar neus weg, wie er kwamen te wonen. „Ze hieten Duffeling en ze komme uit de Hildebrandstraat" lichtte de verhuisman in, dankte voor 't intusschen gehaalde water en ging weer naar z'n maats. „Duf.... Duffeling" prakkizeerde juffrouw Kagelaar kin-tastend „Ik laat me villen as k die niet ken.... die motte dan vroeger op 't Looierspleintje gewoond hebbenvlak achter de Kerkstraat, waar ik vandaan komEn daar is zij toen van d'r man weggeloopen...." „Is 't heusch?" „Ja hoor, tien tegen een, dat 't dezelfde Is Toen ie op 'n keer van z'n werk thuis kwam, vond ie 'n nakend huis.... en zij was 'm ge pieptgeen stoel, geen stoof, geen koppie had ze achtergelatenNou ja, iedereen had 't zien ankomme trouwes...." „O, ja?" „Zéker, mensch-... as hond en kat leefden zede heele buurt kwam er soms bij te pas. datte ze mekaar zoowat vermoordde...." „Ohbhh „Nou, dat was me 'n stelletjeU mot maar es opletten, juffrouw Linkmisschien ziet u 'r strakkies wel kommeen as 't 'n mager mensch is met geelachtig haar en 'n puissie op 'r voorhoofd en 'n bril opdan is 't 'r.. daar sta ik jullie borg voor...." „Dus u kan haar?" „Van gezicht, jaof ze mot merakels ver anderd wezen in die jaar of zeven, acht „Maar als dè.t waar is" sprak juffrouw Bladders met 'n gezicht vol onheilspellende voornemens „als d&t waar Is, dan zalle we „de nette zijde" toch effetjes 'n beentje lich tenik zie die snoete alas ze zoo van lieverlede allemaal an de weet komme wat voor moois of ze d'r bij gekregen hebbennee maar, daar kanne we nog grappen van beleven, enne Juffrouw Link was 's middags bijna niet ach ter haar voorkamer-gordijntjes vandaan te slaan. En na uren van geduldig spieden constateerde ze Ynet n schokje, dat er leven was gekomen in de nieuwe woning. Haastig knapte ze zich wat op, ging naar de overzijde en belde aan, inwendig gnuivend om 't fijn bedachte smoesje. „Ohehbegon ze vriendelijk tegen de dame, die open deed „neemt u me niet kwalijk, mevrouw, maar Ik woon hierover, ziet u.... enneu is toch zeker de nieuwe... ja, dat dacht ik weldat komt: vanmorgen kwam de verhuisman om wpter vragen, ziet uen nou dacht ik zoo: d'r zal nog geen aansluiting zijn op de waterleidingen daai kan u dan wel es mee zittenik wou maai zeggen: als ik u soms van dienst kan zijn „Nou, dat is heel vriendelijk van u.... Ik verwacht tusschen 4 uur en half 5 de aanslui ting. dus als Ik vóór die tijd gebrek heb aan water, dan zal Ik graag van uw aanbod ge bruik maken „U komt maar gerust, hoorwe motte me kaar helpen in de werelden dan u, als al leenstaande vrouw zijnde als Ik 't wel heb „Hoe komt u da&r bij?" lachte de nieuwe be woonster „Gelukkig niet, hoor.... over 'n klein uurtje komt me man met de kinderen „O.... dusse.... nee, dan heb ik 't verkeerd gehoordZe hadden me verteld, dat.... u is toch mevrouw Duffeling?" „Ja zeker „O.... nee, dat komt: ik heb 'n familie Duf feling gekend, die vroeger op 't Looierspleintje woonde. „Looierspleintje? Nee, we hebben nooit anders gewoond als in de Hildebrandstraaten me man heeft hier in de stad heelemaal geen fa milie...." „Dan zal alleen de naam 't zelfde geweest zijn. Afijn besloot juffrouw Link met 'n valsch-lief glimlachje als u water mot heb ben.,.. of iets andersu belt maar, hoor!" „Graag, heel graag.... ik dank u vriendelijk!" Schemeravond liep juffrouw Link „toevallig" buurvrouw Bladders tegen 't lijf.... en zei meteen: ,,'t Is 'r niet!" „Hè?! Weet je 't zeker?" „Natuurlijk, anders zee ik 't niet.... ik heb 'r gesproken Juffrouw Kagelaar die 't bezoek had be spied stond er binnen tien tellen bij en hoor de juffrouw Bladders nog juist met diepe te leurstelling zeggen: „Zoodus 't is 'r niet.... da's zonde!" „Geen mager gezicht dus?" informeerde buurvrouw Kagelaar. „Nee" moest juffrouw Link bekennen „eedrer 'n vol gezichten 'n rooie kleur." „Ze kan dikker geworden zijn." „Maar óók geen geelachtige haren.... don kerbruin, bijna zwart." „Kanne geverfd weze." „En géén bril op." „Kan ze afgelaten hebben in d'r werk." „En over 'n uurtje komt 'r man met de kin deren." „Wie z?gt jou, dat 't haar eerste man is?" De dames Link en Bladders stonden even pal van zóóveel scherpzinnigheid.... „Maar ze heb nooit op 't Looierspleintje ge woond zeit ze." „Odus jij zou denken, dat zoo iemand dat voor de buitenwereld wou weten! Dat liegt ze natuurlijk!" „Daar zég je zoo wat" zeiden de juffrou wen Link en Bladders allebei tegelijk. En binnen drie dagen was de laster bü alle huisjes van „de oude zijde" binnengeslopen. p.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2