I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan 'n „Omroeper" j I voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Min. Steenberghe afgetreden E Laatste Nieuws De Hooge Veluwe Jonge katholieke werkloozen DINSDAG 4 JUNI 1935 I- Nieuwe en zware slag voor de regeering BuiuuniinnaiiniuuiiiuiiuuiiiiimiiiiuuimuiuiuiuuiuuiuuuiuiiiiiUJuimiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiHUUuius Slt!II!l!l!ninnilllliniIII!!!llin!lllllllllinilllIIHIIIIIinilIIlllHIIIIIIII!lllllllllll!!IIIli!inil!l!llll!I!!nil!llinil!IIIIII!g aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis UITBREIDINGSPLAN AMSTERDAMSCH KWARTIER Kerk door woningen vervangen SCHOOLGELDVERORDENING Onveranderde vaststelling gevraagd DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN De eerste giften GEMEENTEZAKEN Goedkeuring rekeningen BEDEVAART NAAR KEVELAER Geen bindende bepalingen R. K. Scheidsrechters Zaterdag 1 Juni was de gesloten tijd" voor het hengelen voorhij. Na twee en oen halve maand rust zijn hengels en snoeren weer voor den dag gehaald en hebben de visch-colleges hun edel bedrijf hervat. De eerste thuiskomst van het gilde in de Amsterdamsche Jordaan, waar de hengelsport zeer geliefd is, droeg een feeste lijk karakter R.K. Hotel-, Café- en Restaurant- personeel Postduivenvlucht BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE J. A. Cabalt 4* GEM. AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS Twee afdeelingen gevormd ven voormiddag werd ons Maandag uit Den Haag een haast ongelooflijke tijding getelefoneerd, die even later door het dagbladen-bureau Belinfante of ficieel bevestigd werd: De Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die in tegenstelling met de overige leden van het Kabinet oor deelt, dat alleen devaluatie tot aanpassing in het maatschappelijk leven kan leiden, heeft zich op grond hiervan verplicht ge acht, aan H. M. de Koningin ontslag te ver zoeken. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen tot zijn opvolger. Aan het Kabinet-Colijn, dat zich met bewonderenswaardige volharding door de crisis en politieke moeilijkheden tracht heen te slaan, blijven de beproevingen niet bespaard. Eén Minister verloor het door overlijden, een anderen door ziekte, weer een anderen door 't vinden van de religieuze gezondheid, die zijn ministerieele dood werd. En thans treedt de vierde, een der sterkste figuren, uit het Kabinet, dat zoo lang liet beweren vooral homogeen te zijn. Er wordt dus in het opnieuw geschok te Kabinet verder gekramd, ondanks de zeer slechte vooruitzichten, die het Voor- loopig Verslag op het Bezuinigingsontwerp voorspelt, zooals de krantenberichten over de uitgebrachte barre critiek lieten door schemeren. Het aftreden van Minister Steenberghe is een nieuwe en zware slag voor de regeering, wier vertrouwen er bij het volk niet op vooruit zal gaan. Zoowel de Eerste en Tweede Kamer, als daarbui ten, werkgevers en werknemers, waren zeer ingenomen met den Minister van Economi sche Zaken, die om een principieel mee- ningsverschil met het Kabinet reeds na nog geen jaar zijn ministerieele carrière moest afbreken. Dat hij echter niet voor goed uit het politieke leven zal verdwijnen, schijnt weinig twijfelachtig, want al heeft het Kabinet voor het oogenblik de vraag stukken geforceerd, waarop het hem heeft laten vallen, daarmee zijn ze nog niet op gelost. Ze blijven aan de orde, en van den loop der gebeurtiens^en zal het afhangen, in welk tempo ze in de Kamer worden be slist. In breede kringen van ons volk zal het plotseling heengaan van Minister Steen berghe droefheid en bij sommigen verbit tering verwekken. Reeds vóór het intreden in het parlementaire leven persona grata in het economische leven, werd hij op één der moeilijkste posten in het Kabinet als opvolger van den bekwamen en krach- tigen Minister Verschuur de jongste maar meest gewilde Minister. Reeds zijn maidenspeech won hem den lof van „for- sche frischheid" bij de.... N. Rott. Crt. Men waardeerde in hem den Minister, die onder de leden van het Kabinet het meest vervuld was van het besef eener po sitieve politiek, onontwijkbaar noodzakelijk in de moeilijke omstandigheden, welke het land doormaakt. Niet enkel zijn con tin - genteerings-maatregelen, zijn optreden in het mijnconflict, enz., maar ook zijn prach tige verdediging en nog pas eenige we ken geleden in de Eerste Kamer van het wetsontwerp op de verbindendverkla ring der ondernemers-overeenkomsten, en zijn voortdurende waakzaamheid voor een constructieve welva&tspolitiek, afwijkend van de regeeringstraagheid, houden ook na zijn aftreden het besef levendig, dat hij de „coming man" is van een weer actieve po litieke aëra. Men moet erkennen, dat de Kabinets formateur zijnerzijds een goeden zet heeft gedaan door de vervanging van Minister Steenberghe door ir. dr. H. Gelissen. Deze veertigjarige Venlonaar, oud-student van Rolduc en de Delftsche Hoogeschool, pro fessor der Tilburgsche Handelshoogeschool, bereisd in Europa en Amerika, leider van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, heeft vooral in 't Zuiden, waar hij de jongste jaren de stuwer was van de beweging voor industrialiseering, een groo- ten roep. Ongetwijfeld moet men den moed be wonderen, waarmee ir. Gelissen, die bij ver gissing ook nog eens candidaat voor Natio naal Herstel is geweest, zich aan den mi- nisterieelen steun van het Kabinet-Colijn begeeft. Het is echter moeilijk aan te ne men, dat de regeering erin slagen zal, op deze wijze het schild te houden, om de dreigende slagen af te wenden. Sedert hij zijn ongelukkige rede hield voor de liberale industrieele kapiteins in de hoofdstad, schijnt dr. Colijn tot de politiek van de sterkste partij in de Kamer wat meer ge naderd te zijn. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat hij de vooruitstrevende denk beelden zal aanvaarden van ir. Gelissen, Goedkeuring voor het beleggen van N.U.M.-gelden is nimmer aan de Staten-Generaal gevraagd Delegatie, o.a. uit dertig Neder- landers bestaande, naar Genève vertrokken voor wiens bekwame plannen van indus trialiseering, industriebanken enz. hij al bij de eerste begrootingsdebatten steenkoud is gebleken. Politiek is ir. Gelissen een homo novus. Maar wat de devaluatie aangaat, krijgt het Kabinet geen goud, maar lood om ijzer Want in de kwestie van het waardevaste geld hangt hij ongeveer dezelfde denkbeel den als zijn voorganger aan. Er moet dan ook nog worden opgehel derd, wat het beteekent, den eenen deva- luïst in het Ministerie halen, om een an deren te vervangen. Even moeilijk als wij kunnen aannemen, dat de Kabinetsforma teur niet op de hoogte was van de deva luatiedenkbeelden, door mr. Steenberghe aangehangen op het oogenblik, dat hij in het Ministerie trad, dat hij elf maanden later om die denkbeelden moest verlaten, even onaannemelijk schijnt het ons, dat ir. Gelissen zijn overtuiging tegen de houd baarheid van den gulden achterlaat bij het betreden van zijn departement. Er bevreemdt meer bij deze Ministers wisseling. Het bleef niet onbekend, dat de nieuwe Minister kritische denkbeelden aan hangt als pas werden neergelegd in de o.i. zeer goed den toestand bekijkende resolu tie van het R. K. Werkliedenverbond, dat het Bezuinigingsontwerp bestreed, de zwak ke en ongenoegzame aanpassing laakte ook omdat zij de vaste lasten niet aantast, terwijl de industrialiseering uitblijft, waar over ir. Gelissen nog in November j.l. ver klaarde: „In tijden van oorlog mobiliseert men het heele volk, welnu, op het oogenblik zitten we volop in een economischen oorlog, en de nood is hoog gestegen. Zoo hoog, dat de kinderen van onze werkloozen reeds ondervoed beginnen te raken.... Nu zou de regeering weer alles wat zij heeft aan personen en instel lingen moeten mobiliseeren om te zoeken naar werk. Mobiliseeren, door in de verschillende streken van het land jonge menschen, deskundigen op al lerlei gebied: technisch, financieel, econo misch, sociaal, juridisch, bijeen te brengen en hen te belasten met het voor-onderzoek om ten spoedigste in die streken nieuwe industrieën te stichten. Om hun werkzaam heid te coördineeren en te voorkomen, dat in verschillende provincies men dezelfde bedrijven zou stichten, zou er een centraal instituut moeten zijn dat leiding geeft. Op dit gebied gaaterevenweltotaal niets van de regeering uit. Aldus de kritiek van den industrieelen econoom op de regeering-Colijn. Betee kent het, dat door zijn intrede in het De partement van Economische Zaken e i n - de lijk het stuur wordt omgegooid? Nie mand zou zich daarover hartelijker ver heugen dan de R. K. Staatspartij. Het belang voor het Rijk N.U.M.-gelden ter leen verstrekt R.K. Jeugdcentrale te Brussel geopend NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. stellen voor een wijziging, omvat tende de bebouwing van het Van Zeggelen- plein. De oorspronkelijk aldaar geprojecteerde kerk is vervangen door een tweetal woning blokken, die, ter wille van een zoo gunstig mo gelijke ruimtewerking en ter verkrijging van een flink plantsoen, zooveel mogelijk in Oostelijke richting opgeschoven zijn. Deze woningblokken vormen een afsluiting van de in de lengte-as van het plein er op uitmondende straten en zijn daarom hoog gedacht. Een andere wijziging omvat het plantsoen, ten Zuiden van de Zomervaart en ten Oosten van de Gouwwetering. Een 16-tal woningen voor ouden van dagen zijn daar geprojecteerd. Door een wijze van groepeering, als op het plan is aangegeven, gaat slechts een klein deel van het plantsoen verloren .wordt het uitzicht op de Oosterkerk en op de stad niet weggenomen en kan, mede door het aanbrengen van een daartoe geschikte beplanting een aantrekkelijk geheel verkregen worden. Wijziging No. 3 omvat den grond, gelegen tus- schen de Richard Holkade en de Diepenbrock- straat. Op het zuidelijkste gedeelte van dat terrein, ten zuiden van de aldaar geprojecteerde bad- en zweminrichting, is een klein kerk gebouw gedacht. Wijziging No. 4 omvat een gedeelte van de gronden van en ten noorden van den geprc- jecteerden provincialen weg. Op verzoek van het Provinciaal Bestuur zijn deze gronden buiten het uitbreidingsplan gehouden, ter ver krijging van meerdere vrijheid bij het ontwer pen van de kruising van den projecteerden provincialen weg met den Haarlemmermeer spoorweg. Aangezien de Verordening tot Heffing van schoolgeld op de scholen voor lager- en ge meentelijk voorbereidend lager onderwijs bii Koninklijk besluit van 25 Juli 1934, werd goed gekeurd tot September 1935, dient door den Raad vastelling plaats te hebben eener verordening, die vanaf laatstgenoemden datum van kracht zal zijn. De bestaande verordening kan onveranderd worden gehandhaafd. delswetenschappen en als bijvakken één moder ne taal en Nederlandsche handelscorrespon dentie. Het doel van afdeeling II is om de leerlingen op te leiden voor de grootere bedrijven. B. en W. meenen, dat hierdoor de aantrek kelijkheid der school zal worden verhoogd en het onderwijs meer zal aanpassen aan de prac- tijk. B. en W. deelen nog mede, dat het onderwijs aan de leerlingen, die bij het in werking tre den van het nieuwe reglement één of meer klas sen der school hebben doorloopen, zal worden gegeven volgens de nieuwe bepalingen, waarbij echter rekening zal worden gehouden met het reeds genoten onderwijs. Deze reorganisatie van het onderwijs zal wei nig of geen uitgaven vorderen. Hierbij geven wij de eerste verantwoording van de giften die bij den penningmeester van het comité (Postgiro 20365) zijn ingekomen voor den autotocht van ouden van dagen, die B. en W. stellen voor de rekening en verant woording over 1934 door de afdeeling van de N. H. Vereeniging ,,Het Witte Kruis", inge zonden voor het le, 2<e, 3e, 4e en 5e douche badhuis, aanwijzende nadeelige saldi van on derscheidenlijk f 496.14, 243.79, f 15.47, f 2.480.23 en f 3.789.92 goed te keuren. Op informaties van het bestuur der Haar- lemsche processie naar Kevelaer heeft de pas toor van Kevelaer enkele mededeelingen ge daan, die duidelijk doen uitkomen, dat de pro cessies uit Nederland ook dit jaar wederom hartelijk welkom zijn en dat buitenlandsche pelgrims geen moeilijkheden van welken aard ook zullen ondervinden. In de organisatie der processies behoeft niets veranderd te worden. Met een gerust hart kan men de gebruikelijke sieraden en vaandels mee naar Kevelaer voeren. Het pelgrimsoord zelf heeft in de afgeloopen maanden enkele waardevolle verbeteringen on dergaan. De Kruisweg is gedeeltelijk gemoder niseerd, terwijl het omliggende park aanzienlijk is uitgebreid. Het „Priesterhaus" wordt ver bouwd en op moderne wijze geheel nieuw in gericht. De pastoor verzekert uitdrukkelijk dat er op het punt der voorheen geldende douane formaliteiten niets veranderd is. De Haarlemsche pelgrims zullen dus den 27en. Augustus met een gerust hart naar Kevelaer kunnen vertrekken. dit jaar zal worden gehouden. Politiepersoneel 30.33 De heer B. 2.50 De heer B. 10— De heer V. 1— De heer H. 2.50 Mevr. W. 2.50 Mevr. M. 2.50 De heer v. d. P. 2.50 De heer B. 5— De heer C. 2— De heer W. 2.50 De heer L. 10— Mevr. B. 2— Joannes de Deo 10— 85.33 Om 8 uur 40 werden de duiven in vrijheid ge steld. Van de P. V. „de Reisduif" legde de prijs. winnares den afstand in 5 uur 48 minuten af. De prijzen werden gewonnen als volgt: J. J. v. Staveren 1, 3, 4, 18, 19, P. Kroon 2, C. v. 't Ende 5, 11, P. v. Andel 6, 13, H. J. Handgraaf 7, 16, H. Everts 8, 10, 12, 15, H. J. Hensbergen 9, en J. J. de Bie 14, 17. Van de vereeniging „de Snelpost" haalde de eerstaankomende duif 5 uur en 33 minuten. De prijzen voor deze vereeniging werden als volgt verdeeld: J. de Goede 1; G. Dobbe 2, 9, T. Luikel Jr. 3, J. v. Linden 4, G. Zaagsma 5, 6, P. Martens 7, 8. Dit zijn, zooals we zeiden, de eerste giften. Wij hopen, dat er nog zeer vele zullen volgen en bevelen den autotocht met warmte in de aandacht onzer stadgenooten aan. De tocht is tot heden steeds een groot succes geweest, de oudjes genieten altijd bijzonder van den heerlijken dag in de vrije natuur. Wie een bijdrage voor dit doel schenkt, doet een goed werk. Evenals vorig jaar zullen ook dit jaar de R, K. Haarl. scheidsrechters eenige voetbalwed strijden spelen. De eerste heeft plaats op den 2en Pinkster dag a.s. te 12.15 uur op het H.BC.-terrein als voorwedstrijd van den kampioenswedstrijd tus- schen H.B.C. en S.D.O.U.C. Dan ontmoeten de Haarl. scheidsrechters hun Amsterdamsche col lega's. Wie wil voor dezen wedstrijd een prijsje beschikbaar stellen? Op 16 Juni a.s. gaan de Haarl. scheidsr. op bezoek bij hun collega's van Gooi- en Eem- land te Hilversum. De reis wordt gemaakt per touringcar. Als attractie zal dan een bezoek wor den gebracht aan de K. R. O -studio's en den N. S. F.-zender; des middags zal een wedstrijd gespeeld worden te Laren of Hilversum. De te rugreis gaat dan over Soesterberg, Utrecht en Leiden. De terugkomst te Heemstede zal onge veer 8 uur zijn, waarna de deelnemers zich aan een gemeenschappelijk diner zullen vereenigen. De prijs voor de tocht inclusief diner bedraagt voor de leden van de commissie f 1.50 per per soon, terwijl voor de dames f 1.verschuldigd is. De commissie vertrouwt dat alle leden met hun dames deze tocht zullen medemaken. Voor 10 Juni a.s. moeten de benoodigde gelden bij den secretaris gestort zijn, na dien datum is geen inschrijving meer mogelijk. De elftalcommissie heeft 2e Pinksterdag het volgende elftal samengesteld: J. Krouwels J. Hogenboom W. Nederstigt P. van Dam J. Mazer A. Gomes J. Bont A. Hoff H. Weijers P. v. Loon H. v. d. List Reserve's: Jac. v. d. Hoorn, M. v. Dorp en A. Weijers. Namens de Commissie: J. Hogenboom, secretaris, Celebesstr. 17, Heemstede. Door een vergissing berichtten we gisteren avond, dat de vergadering van de Haarlemsche afdeeling van den Ned. R. K. Bond van Hotel- Café en Rest. employé's „Sint Antonius", die in den nacht van Dinsdag op Woensdag zal gehouden worden, 's nachts om half 2 zou aan vangen. insiders zullen reeds begrepen hebben, dat dit half 1 moest zijn. Op Zondag 2 Juni j.l. werd door enkele postduivenvereenigingen een wedvlucht van af Chateauroux (Pr. 657 K. M.), georganiseerd. GEBOREN: A. W. M. WiggersSerné z.; M. J. Prins—Wijkhuijzen d.; S. M. van den Berge- Geyer z.; E. HoremanSluis z.; J. D. van Zon neveldvan Galen z.; M. A. van AkenHer- togh z.; J. C. HooüOverzier d.; G. L. Schreu- derErkelens d.; M. C. ZonneveldKoop man z. OVERLEDEN: A. van Opzeeland 62 j., Zo- merkade; J. M. van Roep-Philips, 50 j., Kam perlaan. Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 27 Mei tot en met 1 Juni 498 douchebaden en 15 kuipbaden ge nomen. Aan 42 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 79 volwassenen gebruik gemaakt. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: Neeskens, Zandvaartkade 4, gouden kinder- ringete; Waasdorp, Ipenlaan 22, voetbal en twee oorknopjes; J. Bos, Binnenweg 37, dames rijwiel; IJtsma, Heerenweg 22, rijwielbelasting- merk; De Lange, Bankastraat 88, rijwielbelas- tingmerk; Jansen, Langedijkstraat- 4, Haarlem, jongensjas; Ridderstraat 11, Haarlem, hond (Groenendaler)T. de Vos, Laan van Insulinde 18, 2 K.G. gewicht; L. Blom, v. Slingerlandt- laan 3, taschje met rozenkrans; Bonte, Lom bokstraat 44, heerenhoed; W. G. Weijers, Ban kastraat 61, gouden damesarmbandhorloge; Bottelier, Zandvoortschelaan 158, huissleutel; A. Touw, Eikenlaan 25, jongenspet; J. de Berg, Madoerastraat 8, zwart hondje; v. Dalen, Adr. Pauwlaan 8a, damestasch met inhoud; P. v. Dalen, J. v. d. Bergstraat 41, medaille met zilveren kettinkje; Allan, Rembrandtlaan 43, vliegende-hollander; Hoorenmaan, Achterweg 20, badpak; H. Raasveld, Jac. v. Campenstraat 14, damesschoen; Glerum, J. v. Goijenstraat no 33. damesrijwiel; Bureau van politie, Raad huisstraat, kindermuts, refleotor van rijwiel, vijl en fittingtang. Maandagmiddag is in den leeftijd van 66 jaren in zijn woning Rozenstraat 30 huis te Amsterdam overleden de beken de J. A. Cabalt, dien geslachten van Am sterdammers hebben gekend als den poppenkast- man van den Dam. Ongeveer 'n half jaar is Cabalt ziek geweest en den laatsten tijd werd hij geregeld afgelezen in de Zaaierskerk als voor zien van de laatste H.H. Sacramenten. In het verslag over het in 1934 afgenomen eindexamen aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs heeft de Commissie van gecommitteerden te kennen gegeven, dat het programma van het onderwijs aan die school niet meer voldoet aan de eischen, welke de praktijk is gaan stellen. Ook de Inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs acht reorganisatie van het leerplan wensche- lfjk in verband met de gewijzigde omstandighe den. Het komt B. en W. eveneens voor, dat de be staande toestand niet gehandhaafd mag wor den. Zij hebben dan ook den directeur opdracht gegeven om, in overleg met de leeraren, een nieuw programma van onderwijs te ontwerpen, De veranderingen, welke, ter bespreking van het beoogde doel, in het reglement moeten wor den aangebracht, komen in hoofdzaak hierop neer, dat de bestaande vijfjarige cursus wordt gesplitst in twee afdeelingen. De eerste, tweede en derde klasse vormen afdeeling I, waarin de leerlingen in twee moderne talen onderwijs ont vangen, waaronder Engelsch als verplicht vak en Franscji of Duitsch, benevens de vakken Nederlandsc.h en Boekhouden. De bedoeling van het onderwijs in afdeeling I is de leerlingen zoover te brengen, dat zij in staat zijn om een eenvoudige winkelboekhou ding, volgens de enkele methode, te voeren, zoo- dat zij in kleinere zaken, winkels, bedrijven e.d. kunnen werkzaam zijn. Aan de leerlingen, die de derde klasse (afdee ling I) hebben doorloopen, wordt na het afleg gen van voldoende proeven van bekwaamheid, een getuigschrift uitgereikt, dat tevens toegang geeft tot de tweede afdeeling (4e en 5e klasse) der school. Deze afdeeling II wordt onderverdeeld in een afdeeling A met hoofdvak: Engelsch, Fransch of Duitsch, met als bijvakken: Handelsweten schappen en Nederlandsche Handelscorrespon dentie; en een afdeeling B met hoofdvak: Han- De ministers Slotemaker De Bruine en Oud hebben naar aanleiding van vragen van Kamerleden over „De Hooge Veluwe" een nota aan de Tweede Kamer over deze zaak uitgebracht. Eenige financieele verplichting is door het Kijk niet aangegaan. De onderhandelingen, welke door de eigena res van het landgoed Wm. H. Müller Co.'s Algemeene Exploitatie Maatschappij N. V., ge vestigd te 's-Gravenhage zijn gevoerd, met het doel dit ongeveer 6000 H.A. groote land goed, met medewerking van het Rijk, als na tuurmonument in stand te houden, dateeren reeds van het begin van 1933. Aanvankelijk be droeg de gevraagde koopsom rond 1 millicen, te betalen in 3 pet. rentende schuldbrieven van den verkrijger onder waarborging van rente en aflossing door den Staat. Aan dien koop wa ren voorts eenige voorwaarden verbonden van niet onbelangrijke financieele beteekenis. De belangrijkste dezer voorwaarden hield in, dat het Rijk de waardevolle kunstverzameling van de Kröller-Müller-Stichting, welke in 1929 op een waarde van meer dan 5 millioen was geschat, voor welk bedrag zij ook verzekerd was, in bruikleen zou ontvangen, onder conditie, dat het Rijk binnen den tijd van 5 jaren op het terrein van „de Hooge Veluwe" het door Prof. H. van de Velde ontworpen Museum zou stich ten, waarvoor de natuursteen reeds ten deele op 'het terrein aangevoerd en voor de rest in de steengroeve te Maulbrunn aanwezig was, doch waarvan desondanks de kosten van af bouw en inrichting nog werden geraamd op een bedrag van rond 24 millioen, met als ver dere consequentie een exploitatie, die ongeveer 70.000 per jaar zou kosten. Voorts zou het op het landgoed aanwezige, door Dr. H. P. Berlage gebouwde, landhuis „St. Hubertus" met naaste omgeving kosteloos ter beschikking moeten worden gesteld van de „Kröller-Müller-Stich ting." Bij latere onderhandelingen is het denkbeeld tot ontwikkeling gekomen om het landgoed te verkoopen aan een daartoe expresselijk in het leven te roepen Stichting, welke zich met de instandhouding van het landgoed als natuur monument en met de exploitatie als zoodanig zou kunnen belasten. De aankoop van het land goed door deze Stichting had in vergelijking met de oorspronkelijke aanbieding een meer aantrekkelijk aspect gekregen, vooral omdat de „Kröller-Müller-Stichting" zich bereid had ver klaard de kostbare kunstverzameling onder en kele weinig bezwaarlijke voorwaarden in eigen dom inplaats van in bruikleen aan het Rijk over te dragen en bovendien van den eisch der Stichting van het kostbare Museumgebouw had afgezien. Of op deze voorwaarden tot den aan koop zou kunnen worden overgegaan, bleek toen afhankelijk van het antwoord op de vraag, of de mogelijkheid zou bestaan het bedrag der koopsom, die inmiddels tot 800.000.was ver laagd, tegen aannemelijke voorwaarden voor rente en aflossing aan de op te richten Stich ting te verschaffen. De Regeering heeft toen vrijheid gevon den goed te keuren, dat de liquidateur van de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij in liquidatie een gedeelte van het onder zijn beheer staande saldo der N. U. M.-gelden tot het bedrag van de koopsom, plus kos ten van overdracht, enz., afgerond op 10.000.aan de Stichting, onder hypothe cair verband, ter leen zou verstrekken, te gen een rente van 2 pet. 's jaars, ingaande 1 Januari 1937. Tot deze transactie is ech ter niet overgegaan dan nadat voldoende waarborgen waren verkregen, dat de Stich ting ook inderdaad bij machte zou zijn de verschuldigde rente jaarlijks te voldoen. De dekking van 20.000.jaarlijksch tekort is gevonden, doordat de „Kröller-Müller-Stich ting" zich bereid heeft verklaard het landhuis „St. Hubertus" te huren voor een jaarlijkschen huurprijs van ƒ5000.en de jacht te pachten voor een jaarlijksche pachtsom van ƒ3000. terwijl voorts door deze Stichting een bijdrage in het exploitatietekort zal worden gegeven van ten hoogste 12.000.per jaar, alles voor een tijdvak van tien jaren. Als waarborg voor een ien ander is in handen van den liquidateur yan Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 3 Juni: Maandagnamiddag werd te Brussel op de Poincarélaan de reusachtige centrale geopend voor de Katholieke arbeidersjeugd, waar aan jonge werkloozen ook gastvrij verblijf zal wor den aangeboden. De plechtige opening van deze centrale viel samen met het vertrek naar Genève van een delegatie van Katholieke jonge werkloozen, be staande uit vijftien Belgen, dertig Nederlan ders, twintig Franschen en verschillende af gevaardigden van Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. Voor het vertrek der delegatie woonden de Belgische en Nederlandsche deel nemers een Heilig Uur bij in de kapel der centrale. De delegatie zal Woensdag te Genève aan komen, om daar aan het Internationaal Ar beidsbureau petities voor te leggen van jonge werkloozen. Op deze verzoekschriften werden in België 25.000, in Nederland 17.000, in Frank rijk 19.000 en in de andere landen nog 19.000 handteekeningen verzameld. De delegatie zal Woensdag te vijf uur op de Internationale Ar- beidsconferentie te Genève worden ontvangen door den heer Serrarens, algemeen secretaris var het Internationaal Christelijk Vakverbond. Het doel van deze reis van de jonge werk loozen is de heeren in Genève attent te ma ker op de werkloosheidsmisère onder de jeugd er. op de ontzettende moreele gevolgen ervan. Voor het welslagen van deze te Genève te ondernemen stappen wordt een gebedstriduum. georganiseerd, dat Zondag te Parijs, Maandag te Brussel is begonnen en waaraan te Genève door de Katholieke arbeidersjeugd aldaar zal worden deelgenomen. de N. U. M. gestort een bedrag van 150.000— in contanten, met bevoegdheid uit dit kapitaal of uit de renten daarvan het ontbrekende aan te vullen. Bovendien is nog aan het verkochte toegevoegd een buiten de omrastering gelegen landstrook met een geschatte waarde van on geveer 80.000.welke landstrook niet in de hypotheek is begrepen en bestemd is om eer lang verkocht te worden, terwijl de koopsom zal wprden belegd, ten einde den waarborg tegen erploitatietekorten te versterken. Uit het bovenstaande blijkt, dat de aan de Stichting geleende gelden niet zijn Rijksgelden, maar gelden, toebehoorende aan een in liqui datie verkeerende instelling. Deze gelden zijn weliswaar bestemd eerlang aan het Rijk over te gaan, doch worden eerst Rijksgelden op het tijdstip, dat die overdracht zal hebben plaats gehad. Voor het oogenblik worden deze gelden beheerd door een liquidateur, die omtrent de wijze van belegging en het beheer dezer gelden niet is gebonden door andere wetsbepalingen dan die, welke civielrechtelijk voor liquidateu- ren in het algemeen gelden. Hoewel daartoe formeel niet verplicht, heeft deze liquidateur vooraf de machtiging der Regeering gevraagd en verkregen, doch uitsluitend om deze practi- sche reden, dat de Regeering a posteriori over het, door hem gevoerde beheer ter verantwoor ding geroepen zou kunnen worden, zoodat het voor de hand lag, dat hij deze transactie niet aanging dan na zich vooraf van de instem ming der Regeering te hebben verzekerd Het gevolg van een en ander zal zijn. dat de liqui dateur bij de slotuitkeering, behalve een be drag aan effecten en aan contant geld, tevens de voormelde hypothecaire vordering aan het Rijk zal overdragen. Uiteraard zou het bedrag van 810.000.dat in deze vordering is belegd, bij een andere wijze van belegging een iets hooger rendement kun nen afwerpen, doch de Regeering achtte deze geringe rentederving verantwoord met het oog op de groote nationale belangen, die bij het behoud der Hooge Veluwe als natuurmonument en bij het verkrijgen der bovengemelde kunst verzameling waren betrokken. Uit het vorenstaande volgt, dat het hier niet betrof een handeling van de Regee- rring, waarvoor de voorafgaande goedkeu ring van den begrootingswetgever is ver- eischt. Een dergelijke goedkeuring is dan ook voor het beleggen van N. U. M.-gelden nimmer gevraagd. Bij de versterkte aflossing van de leening 1923 A behoorde tot de middelen een bedrag van 47.5 millioen, dat deel uitmaakte van het saldo van de N. U. M. en dat bij deze gelegen heid in de schatkist zou worden gestort. Een wetsvoorstel om de gelden voor deze bestem- ming aan te wenden is ook destijds niet ge daan en behoefde ook niet gedaan te worden. De liquidateur heeft dit bedrag in 's Rijks kas afgestort; van dat oogenblik was het Rijksgeld. Verder wordt in de nota geschetst de groote beteekenis van hetgeen door de bovenuiteen- gezette transactie verkregen werd, nJ. 6000 H.A. natuurmonument en belangrijke collecties kunstwerken. De Stichting, die eigenaresse is geworden van het natuurmonument en die den naam draagt „Het Nationale Park de Hoge Veluwe", is op gericht bij akte, op 26 April 1935 voor den notaris Mr. G. Nauta te Rotterdam verleden. Als oprichters traden daarbij op de „Kröller- Müller-Stichting" te 's-Gravenhage en de hee ren Mr. H. P. Marchant, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, en Prof. Dr. G. A. van Poelje, Directeur-Generaal van het Onderwijs. Verdere leden zijn jhr. mr. A. M. Snouck Hurgonje, J. Bakker, dr. A. G. Kröller, S. van Deventer, R. A. Kröller, jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, S. Hannema, H. P. J. Bloemers, mr. P. G. van Tienhoven en E. D. van Dissel. Voorzitter is mr. H. P. Marchant. Wat de N. U. M.-gelden betreft, in 's Rijks schatkist is gestort een bedrag van ƒ47.500.000, dat is verantwoord onder de Rijksmiddelen over 1928 onder artikel 196. Alle beleggingen van gelden, behoorende tot het saldo der N. U. M., zijn geschied zonder dat de Staten-Generaal daarin zijn gekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4