1 IN EN OM HAARLEM Met twee kameraadjes op avomturemrels I i i REDDERS-MONUMENT DINSDAG 4 JUNI 1935 De exploitatie van den Stadsschouwburg 1 1 DOOR BERTHA RUCK Aanbestedingen R.K. HARMONIE- EN FANFARECORPSEN Concours van den Noord- Hollandschen bond Lijk gevonden VOOR DE STILLE ARMEN Onvoorzichtig DE HOOGE PRECARIO RECHTEN Verzoekschrift H.O.R.E.C.A.F. 1 H. K. Statuten Bevordering Burgerwacht R.K. Handelsreizigers VRAGENBUS STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG pMimuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiitiHiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiniiiiiiiiiiiiimniRimiiiiiiiiiiiiiitmic Toen in het voorjaar van het jaar 1914 de burgemeester van Haarlem, de heer Jhr. Sarid- bergh, bij den aanvang van een raadszitting bekend maakte, dat een Haarlemsch ingezetene, die onbekend wenschte te blijven, een royale gift aan de gemeente had geschonken om daar_ voor een stadsschouwburg te doen bouwen, wa ren de waardeering en bewondering voor deze daad van goeden burgerzin algemeen. Haarlem had in dien tijd slechts den schouwburg aan den Jansweg, die, onder de veilige en vaderlijke lei ding van den ouden Van Gasteren, vrij aardig aan onze provinciale behoeften voldeed, maar de Haarlemmers voelden toch, dat zij zoetjesaan Uit de kleeren waren gegroeid en dat het aan zien van Haarlem en omgeving als luxe-woon plaats o.m. vorderde, dat zij meer aandacht aan het toilet van de stad gingen besteden. Als een goede zuinige huisvrouw gaf Haarlem maar weinig geld uit voor hare bijkomstige sie raden en stelde het grootmoedig gebaar van den onbekenden vereerder juist daarom des te meer op prijs. De gemeenteraad betuigde zijn dank en bestemde een der mooiste pleinen van de binnenstad, het Wilsonsplein, voor den schouw- burgbouw. De geschiedenis van den stadsschouwburg is tot nu toe niet zeer rooskleurig geweest. Onmiddellijk na de aanbesteding brak de oorlog uit en zóó groot was de terugslag van dat wereldgebeuren, dat de bouw werd opge schort. Deels om de werkloosheid te bestrijden Werd in 1916 toch begonnen buiten risico van den aannemer en in 1918 kwam Haarlems eigen stadstheater gereed. Voor de uiterlijke voltooi ing paste de gemeente een bedrag van, naar wij meenen, dertig duizend gulden bij en de burgerij gaf tal van geschenken, zoodat wij op waarlijk goedkoope manier aan een niet grootsche, maar alleszins voldoende uitgaansgelegenheid kwa men, die Haarlem in staat stelde zich voortaan op dit gebied met de aardigste Provinciesteden in het buitenland, b.v. de Rijnstreek, te meten. Dit eerste deel der historie, hoewel minder fortuinlijk begonnen, eindigde dus niet kwaad. Besloten weerd, dat de gemeente het gebouw zelf zou exploiteeren, ofschoon verschillende stemmen ertegen waarschuwden, omdat de over. heid niet het meest geschikt is te achten om een dergelijk bedrijf zuinig en aan redelijke eischen van aesthetischen smaak voldoende, te voeren. Een financieel experiment scheen het echter in geen enkel opzicht te zijn, omdat voor rente en afschrijving van kapitaal zoo goed als hiets noodig was. Zij, die het ergste vreesden voor de moreele zijde van gemeentelijke exploi tatie, schenen meer kans op gelijk te zullen krijgen. Het is precies anders uitgekomen, maar het gemeentelijk beheer heeft wel schipbreuk geleden op het financieele deel. Een jaar of twee geleden was de toestand al zoo slecht, dat de gemeente besloot den schouw burg aan den heer Deinum te verpachten, den exploitant van de Gemeentelijke Concertzaal. Ook hij weet er echter geen weg mede. Het afgeloopen jaar heeft hem een groot verlies op geleverd. Hoe groot dat is, valt nog niet te zeggen. Het is zeer de vraag of de gemeente den heer Deinum met den financieelen stróp kan laten zitten. Het is immers algemeen bekend, dat de heer Deinum zonder eenig enthousiasme als pachter der gemeente is opgetreden en dit deel Van het gemeentelijke bezuinigingsprogram heeft helpen uitvoeren. De pacht is hem zoo'n beetje opgedrongen; het is dus billijk, dat het gemeentebestuur daarvoor de verantwoordelijk heid niet geheel van zich afschuift. „En, niet waar", zeide ons de heer Deinum, toen wij hem een dezer dagen over het geval spraken, „de schouwburg wordt netjes geëxploiteerd. Er komt geen smeerlapperij in en er zijn zoo van die stukken, die Haarlem niet missen kan, al laat het bezoek dan ook te wenschen over." Met an dere woorden: Haarlem mag er wat voor over hebben, dat het een schouwburg bezit en dat stukken worden opgevoerd, die men in een fat soenlijke luxe-woonstad moet kunnen bewon deren. Wat hebben trouwens andere steden daarvoor niet over? Amsterdam geeft 25.000 subsidie aan Amsterdamsch Tooneel. Ook Haar lem dient wat over te hebben voor goede kunst. Dat de exploitatie-uitkomsten van den Schouwburg zoo slecht zijn ligt natuurlijk aan het beperkte schouwburgbezoek. Dat bezoek is zoo ingekrompen, dat de tooneelgezelschappen aarzelen om hierheen te komen. Er zijn er, die weigeren om nog „en partage" d.w.z. voor risico van directeur en gezelschap samen naar Haar lem te Komen. Gezelschappen, die zelf den schouwburg huren en zelf het risico dragen zijn al heel zeldzaam. Wil de heer Deinum het Haar lemsch publiek laten genieten van een of ander mooi stuk, dat hier niet kan worden gemist, dan moet hij niet zelden de gezelschappen uit- koopen. Hij betaalt dan een bedrag, benevens alle kosten van reclame enz. en loopt de kans, dat hij met een groot verlies blijft zitten. De oorzaak? Er zit geen geld meer onder de menschen, zegt de heer Deinum. Zelfs de vroeger druk be zochte volksvoorstellingen trekken nu niet meer. Dat er echter nog wel liefhebberij voor het too neel is, meende de heer Deinum te mogen aflei den uit het feit, dat de vereenigingen, die voor één dubbeltje contributie in de week de gelegen heid geven schouwburgvoorstellingen bij te wo nen, goed gaan. Ook de liefhebberij-vereenigin gen trekken avond aan avond volle zalen. Bioscoop en radio doen aan het schouwburgbe zoek ook geen goed, dat spreekt vanzelf, maar de heerr Deinum is overtuigd, dat het bezoek aan den schouwburg beter zal worden als de economische toestand van ons land beter wordt. Intusschen zal het gemeentebestuur de vraag wel zeer ernstig onder het oog moeten zien, of onder deze omstandigheden de exploitatie kan worden voortgezet. Als het den heer Deinum met den strop laat zitten, zal hij in het vol gende seizoen de exploitatie natuurlijk niet voortzetten, omdat hem zulks onmogelijk zal zijn Moet de gemeente dus over dit jaar het tekort bijpassen en daarmede dan ook volgende jaren doorgaan? Het antwoord op deze vraag hangt samen met de vraag of men het voor Haarlem noodig acht, dat er opvoeringen gegeven worden van tooneelstukken, die niet bezocht worden en of Haarlem het aan zijn standing verplicht is, dat er avond aan avond voorstellingen plaats hebben voor zoo goed als leege rijen stoelen. De exploitatie van een vaste schouwburg is duur, veel duurder dan van een gewone con certzaal. Naar de heer Deinum ons vertelde zijn er in onzen schouwburg 13 vaste menschen in dienst. Zelfs in den zomer, als er niets te doen is in den schouwburg, zijn er nog vijf menschen bezig met het onderhoud van décors enz. Daar komt dan bij, dat voor tal van uit voeringen extra los personeel in dienst genomen moet worden. De lasten zijn enorm hoog van een permanent geopenden schouwburg. Nu ook de heer Deinum er niet in is geslaagd den schouwburg op loonende wijze te exploitee ren, lijkt dus de kans niet gering, dat de schouw burg aan het Wilsonplein als permanente uit gaansgelegenheid gesloten wordt en slechts en kele keeren per jaar geopend zal wezen voor de opvoering van een stuk, waarvan het succes bij voorbaat vast staat. Tot betere tijden zullen veroorloven de be doeling van den schenker van den schouwburg beter tot haar recht te doen komen. De directie van de Genie heeft in de voor malige Infanteriekazerne aan den Koudenhorn aanbesteed: 1. Het verven van militaire gebouwen en wer ken te Haarlem. Laagste inschr. Koster en Zil verberg te Amsterdam, voor 1750. 2. Voorzieningen aan militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmui- den. Laagste inschr. P. C. Dubbelt, te IJmui- den-Oost, voor ƒ2138. 3. Voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Kaarlemmermeerpolder. Laagste inschr. H. Bax en Steenkist te Haarlem voor 4183 4 Het verven van militaire gebouwen en wer ken ten Oosten van Haarlem en in den Haar lemmermeerpolder. Laagste inschr. Koster en Zilverberg te Amsterdam, voor 940. Te Heemskerk is Zondag het muziekconcours begonnen van den R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland, ditmaal verzorgd door het fanfarecorps „St. Caecilia". aldaar. Zaterdagavond werd in de muziektent een feestconcert gegeven door „Eensgezindheid" uit Egmond-Binnen. Zondagmorgen werden de hoofdbesturen en comité's op het gemeentehuis ontvangen en toe gesproken door den burgemeester. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, ka pelaan Van Rijn, bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur dat zijn volle mede werking heeft verleend tot het houden van dit concours. De heer Lansdaal, voorzitter van het hoofd bestuur, uit Purmerend, sprak woorden van dank voor de hartelijke ontvangst. De uitslag van den hierna gehouden marsch- wedstrijd is als volgt: le prijs St. Caecilia, Haarlem-Noord, 107 pt. Ie prijs St. Caecilia, Heiloo, 102 pt. le prijs St. Pancratius, Blokker, 101 pt. 2e prijs Crescendo, Bovenkarspel, 94 pt. 2e prijs Bovenkerks Fanfare, Bovenkerk, 93 pt. 2e prijs Patronaatsfanfare, Castricum, 92 pt. 2e pijs St. Jozefs Harmonie, Beverwijk, 90 pt. Uitslag Concertwedstrijd: le prijs: Soli Deo, Warmenhuizen, met 344 punten, vierde afd. fanfare; 3e prijs: Crescendo, Bovenkarspel, 277 punten, derde afd. Harmonie; Pius X, Venhuizen, 350 punten le prijs en St. Jozef, Beverwijk, le prijs met 343 punten, zelfde afdeeling. Eerste afd. fanfare: Bovenkerks fanfare, Bo venkerk, 3e prijs, 245 punten; St. Caecilia, Hei loo, le prijs met 349 punten. Eere afd. Harmonie: St. Pancratius, Blokker, 2e prijs, 309 punten. Afd. Uitmuntendheid fanfare: Patronaats fanfare Castricum, 2e prijs, 318 punten; St. Hil- degardus te Tuitjenhorn, le prijs met 356 pun ten. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Crescendo, Purmerend, le prijs, met 337 punten en St. Cae cilia, Haarlem Noord, le prijs, 341 punten. Eere-afdeeling Harmonie: St. Caecilia, Nieu- wendam, 2e prijs, 321 punten. In den Eere-wedstrijd begon „Soli Deo", War menhuizen, met Sous La Charmelle Lou Rajus, 147 punten; no. 2 cortage Ballet van E. Avon, door Pius X uit venhuizen, 126 punten. St. Jozef uit Beverwijk deed niet ntee aan den eerewedstrijd. St. Caecilia, Heiloo, kwam uit met Franche Amitié van Jaque Martin, 133 punten. Vervolgens werd door St. Hildegardus uit Tuitjenhorn uitgevoerd Le secrêt De Pierriot-, Crescendo, Purmerend, met Sylvia Ballet van Leo Delibes. Sélection, J. Burget, 147 punten en tot slot St. Caecilia uit Haarlem Noord met ouverture Triumphale van Chr. Bach, 168 pnt. Te IJmuiden is tusschen de steenblokken van de pieren een lijk gevonden, vermoedelijk van J. G. v. W., uit Haarlem, die sinds veertien da gen werd vermist. K;i De „Hisponiola", het zeilschip, waarmede de jonge Hawkins naar „Goud-eiland" vertrekt in de film van dien naam, vervaardigd naar den bekenden roman van R. L, Stevenson Ingekomen: N. N. 5; M. Eibloem 10. De commissie vo:r de Stille Armen schrijft hierbij Onze vorige opgave was reeds ter publicee ring doorgezonden, toen bovenstaande bijdragen ons nog gewerden. Wij haasten ons hiervan ken nis te geven, betuigen onzen hartelijken dank en houden ons voor verdere medewerking aan bevolen. Al is het dan nu in den verrukkelijk schoonen Pinkster tijd en behoeven wij dan nu niet al die nooden te bekampen, die de barre winter den arme ook nog brengt; de zorgen blij ven toch zwaar. Alle dagen drukken ons oude en nieuwe lasten en de werkloosheid blijft voor ons allen een droefenis. Ach veni, Veni, Pater pauperum, Veni da tor numerum; Veni lumen cordium. Consolator optime, Dulcis hospes animae. Kom, der armen Vader teer, Kom Genadengever, nèer! Kom, o Glans, die 't harte richt, Beste troost in 's levens last, Gij, der ziele zoete gast. Kom! En laten wij elkaar, waar mogelijk, toch on dersteunen, helpen en vertroosten. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant en bij de heeren onzer commissie waarvan penningmeester is de heer Busé, Gasthuissingel 64, Postrekening 13543. Zondagavond omstreeks zeven uur reed de 12- jarige B., wonende te Haarlem, per fiets over de Zuidpier te IJmuiden. Met een der wielen raakte hij in de rails op de pier, verloor zijn. evenwicht en viel van de pier op een der blok ken, die aan den buitenkant van de pier liggen, tengevolge waarvan hij zijn rechterpols brak. Eenige leden van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp. Op medisch advies is de jongen per ziekenauto naar het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost gebracht. De afdeeling Haarlem van de H.O.R.E.C.A.F. heeft aan den raad van Haarlem het volgende verzoekschrift betreffende de precariorechten, gezonden: De precariorechten in onze gemeente druk ken door bijzondere omstandigheden op het hotel-, café- en restaurantbedrijf ongemeen zwaar voor zoover zij geheven worden op het recht om stoelen en tafels op den openbaren grond te plaatsen. Die zware druk vindt niet zoozeer zijn oor zaak in de hoogte der tarieven zelve, als wel in het feit dat deze in het algemeen alleen gedurende de maanden Mei tot en met Augustus bestreden kunnen worden uit de opbrengst van verteringen welke door het publiek op de „terrassen" worden gemaakt. Alleen gedurende In de stad van de Marine, i Van de visschers en de zee, Is vandaag de vlag geheschen, En heel Nederland leeft mee. In den Helder is het feestdag, Men onthult een monument, I Waarin onze dappere redders I Hun verdiensten zien erkend. I I Ja, ons Neerland eert zijn helden Van de Vaderlandsche kust, Talloos vele menschenlevens Hebben in hun hand berust. Voor hun moed, hun naastenliefde, Hun trotseeren van den dood Is geen hulde ooit voldoende, Is geen monument te groot! Ook Prins Hendrik wordt gehuldigd Voor wat hij eens hieraan deed, I Want met woord en daden hielp hij, En verzachtte heel veel leed. I Onze nationale deugden I Worden daar nu eens geëerd, En we hopen dat heel Neerland Van Den Helder nog wat leert: Uit den eenvoud van den visscher, Uit de tucht van den matroos, Uit der redders naastenliefde, Daaruit blijke ons altoos: Dat, al zijn we niet met velen, En al is ons land slechts klein, Er toch dingen kunnen wezen, Waarin het héél groot kan zijn! ÜiiiiiiiiiiiHiiiii ii iiiHiiiiiiiiiiiiitiuui urn minimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiifi deze maanden immers leent het weer zich in den regel bij uitstek voor het verblijf van gas ten op de terrassen. In de maanden April en September echter is het over het algemeen zoo koud dat slechts enkele dagen door het publiek van de terrassen gebruik kan worden gemaakt. Omdat echter ook in deze maanden het aanzien der zaken en daarmede van onze gemeente wordt verhoogd door de plaatsing van stoelen en tafels op den openbaren grond vóór de hotels, café's en restaurants, schromen de exploitanten niet tot het nemen van dien maatregel over te gaan, hoewel zulks, zooals opgemerkt, voor hen niet te verhalen kosten medebrengt. Hoewel de prijzen in hotel-, café- en restau rantbedrijven aan de tegenwoordige tijdsom standigheden moeten worden aangepast ten einde den Nederlander in eigen land te houden en den vreemdeling te trekken, wordt een belangrijke prijsverlaging nog steeds belet door de hooge vaste lasten welke op deze bedrijven drukken. Wij doen daarom een dringend beroep op u om het tarief der precariorechten ten aanzien van hotel-, café- en restaurantbedrijven zoo danig te verlagen dat de heffing op het recht van.de exploitanten dezer bedrijven om stoelen en tafels op dén openbaren grond te mogen hebben voor het geheele jaar niet meer be draagt als thans voor de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus. De Staatscourant bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap „De Groot's Handel en Transport Maatschappij" alhier. Bevorderd met ingang van 3 Juni 1935 bij keuze tot vaandrig bij de Oranje-Afdeeling, de sergeant J. C. H. Jacobs. Weldra kwam Piet terug met een groote banaan. Hij ging met Wietje naar het ach terdek waar de meeste vogels waren en na dat ze de banaan heerlijk hadden opgepeu zeld, legden ze de schil ergens op een in het oog loopende plaats neer, waarna ze weer vertrokken om den vogels gelegenheid te ge ven hun lekkernij te verorberen. Daarna gingen ze heerlijk ontbijten. Ze gingen thans een wandeling over het dek maken. Het begon al aardig warm te worden. Van hun zakdoeken maakten ze een soort mutsje, dat ze op hun hoofd zetten. Daar kwam 'n matroos aan die twee emmers water droeg. Wat zou hij daarmee gaan doen, dacht Piet. Tegen Wietje zei hij „Ga mee, dien man achterna dan zullen we kijken wat hij met die emmers water gaat uitvoeren. Op het voordek stond de matroos stil en begon het dek te schrobben. De kinderen bleven een tijdje staan kijken en Piet wilde een gesprek aanknoopen. De man gaf echter geen antwoord en eindelijk kwam Piet tot de conclusie dat de matroos stokdoof moest zijn. Opeens hoorden ze een oorverdoovend la waai op het achterdek en gauw holden ze er heen.' De afdeeling „St. Paulus", Haarlem, van de Nederl. R. K. Vereeniging voor handelsreizi gers en handelsagenten „St. Christoffel" houdt op Vrijdag 7 Juni des avonds om half negen een vergadering in hotel „Royal" aan het Stationsplein. De agenda vermeldt o.a.: de verslagen van de afgevaardigden der alg. vergadering en van de vakgroepen, alsmede de installatie van den heer Th. Friethoff. 32. De tweede machine was slechts half bedekt. De derde was geheel onbedekt en geleek op het geraamte van een kolos sale zeemeeuw, die ergens op een prae- historiscch strand was geworpen. Geïmpo neerd door al die nooit te voren aanschouwde wonderen, liep het meisje verder, om haar meesteres te zoeken, die zij ten laatste in de smederij aantrof. In een hoek zat de rood harige leerling, met goggles voor de oogen, en was bezig, om, door middel van een accetyleen steekvlam, waaruit een krachtige straal van vuurvonken ontsprong, de naden van een buis bijeen te smeden, onder het toezicht der dame. Deze nam de boodschap van het meisje aan en wandelde met haar terug naar het kantoor, gevolgd door haar trouwen Deen. „Zijn de brieven klaar?.... dan kunt u mij helpen bij mijn werk aan de vleugels der machine, die bijna gereed is," zei ze. „Ten minste," voegde ze er glimlachend bij, „als u er niets op tegen heeft, om uw handen vuil te maken met dat afschuwelijk vemis „Er iets op tegen hebben?" Gwenna zou zich het geheele gezicht wel hebben willen insme ren met dat warme, onwelriekende goedje, indien zij daardoor kon medewerken aan het tot stand komen van een schip der wolken. De rest van den middag besteedde ze dus in de heete, sterk riekende vleugelafdeeling, wer kend aan de zijde van de vliegtuigdame. Ijverig besmeerde zij de strooken linnen, ze stevig neerplakkend met haar kleine vingers op de naden van die breede zeilen, die zich na een wijl zouden uitspreiden voor wien? In haar verbeelding was het altijd dezelfde forsche veerkrachtige figuur, die ze zag plaats nemen in de nauwe, uit riet gevlochten zit plaats als piloot van de machine. Het was immers hetzelfde zorgelooze, blonde gelaat, dat ze lichtelijk zag opgeheven tegen den achter grond van draagvlak en ijzerdraad. „Ik zou zoo graag werkzaam zijn, al was het nog zoo weinig, aan de machine, waarin hij gaat vliegen," dacht Gwenna, terwijl ze in een grijsblauwe overall op de geschraagde planken nieuwe strooken van het linnen afknipte met een schaar, die kleverig en stroef geworden was van het smeersel. Ze krabde de schilfers hard geworden vemis van haar handen, gelijk stukjes schors van den zilverberk en dacht verder: „Maar ik zou geen hand uitsteken naar dat vliegtuig, zijn fiangée, die P.D.Q. van hem, dat verfoeilijk schepsel, dat met haar grijp klauwen mijn jongen niet los wil laten!" En er lag een vastberaden, uitdagende blik om haar lippen, toen ze het pannetje smeersel op het vuur zette, om het weer vloeibaar te maken en zij heen en weer dribbelde van de geschraagde planken naar de radiatoren en de naaitafel. Een verandering was over Gwenna gekomen, sinds zij aan de vliegtuigenfabriek werkzaam was. Ze wag tevreden met haar tegenwoordigen werkring, gevoelde zich geluk kiger dan in haar vroegere leven en ze zag met meer vertrouwen de toekomst tegemoet. Ze nam het niet meer zoo zwaar op, dat haar vliegenier bij hun laatste ontmoeting zich zoo plotseling van haar had afgewend. Zij lachte om haar vroegere vrees en deelde de over tuiging van Leslie, „dat hij bang was, te veel van haar te zullen houden." zy piekerde er niet over, dat zy nog geen briefje van hem gekregen had, sinds haar vertrek uit Londen, noeht zuchtte zii over het feit, dat ze hier in het kleine Bedfordshire dorp zooveel verder van zijn kamers in Camden Town af woonde, dan toen ze in de Hampstead Club haar domi cilie had. Want op geheimzinnige wijze voelde zij zich hier dichter by hem. Afwezigheid kan meer malen tusschen fyngevoelige mannen en vrou wen op subtiele en onverklaarbare wijze fijne draden van gemeenschap spannen over den af stand, die hen van elkaar scheidt.... Uit den chaos van haar gevoelens en gewaarwordingen, van hoop en vrees, voelde zy de overtuiging geboren worden, dat zy bestemd was, de zijne te worden. HOOFDSTUK XVII LESLIE OVER HET HUWELIJK „Veronderstel nu eens, Taffy, dat de maan wezeniyk in je schoot zou vallen! Veronderstel m.a.w., dat die jonge wolkenbewoner van je, je meenam op een vliegtocht en je ten huwelyk zou vragen!" En ze reciteerde plechtig: „Ergens heb ik gelezen, dat de goden, ver toornd om onze herhaalde smeekingen, ons het begeerde goed toeslingeren, dat, door een vloek bezwaard, aan onze voeten valt; een gevaariyk iets is het, zich op te dringen aan hun ver heven Olympische majesteit! „Neem het dan en sterf!" zeggen de goden, en we sterven door onzen vurigsten wensch." „Ja, door onzen vurigsten wensch. Maar die is dan bevredigd en wie zal dan niet gaarne sterven?" „Maar Taffy, als er nu eens geen bevredi ging was? Veronderstel, dat je luchtziek werd, of nog erger: Paul ziek?" „Wat?" „Ja, veronderstel dat die held van jou zelf de teleurstelling was? En dat geen van zyn kleine eigenaardigheden je konden behagen? Mannen beseffen het niet zoo, maar het is veel gemakkeiyker voor een vrouw, aan een man te behagen, dan omgekeerd!" „Neen, Leslie, dat geloof ik niet," zei het meisje, dat zich geen begrip van verliefdheid vormen kon, juist omdat zy dacht, het wel te kunnen. Leslie hield vol: „De eerste liefkoozende naam, die een man je geeft, is van groot ge wicht; hy kan liefde's jonge droomen voor goed den nek omdraaien. Sommige mannen be ginnen met je „snoezepoes" of zooiets te noemen en de liefde is dood. Of ze noemen je iets, dat je weet, dat je niet bent, byv. als ze my hun „kleine meid" zouden noemen. Of ze mer ken iets niet op, wat ze wel zouden moeten opmerken. Of pc herhalen steeds hetzelfde; en een man, die niet eiken dag een nieuwe uitdrukking heeft om te zeggen, dat hy je liefheeft, die is geen knip voor zijn neus waard; hy is nog minder dan een scheur kalender, die het wel kan. Iets verkeerds zeg gen is echter niet zoo erg, als heelemaal niets te zeggen. Dat is fataal. Het geeft de vrouw zooveel tyd, om te denken, wat andere man nen in dien tyd wel konden gezegd hebben. Dit is de reden, waarom mannen, zonder een dictionnaire vol woorden in hun hoofd, zich niet moeten engageeren en nog minder trouwen. „Ik ben een man van weinig woorden" zeggen ze dan. Hun moet aan het verstand worden gebracht, dat ze bedoelen: ik wil me de moeite niet geven om je te amuseeren. Weg is de illusie. Helaas, alle smaak wordt dan licht zoo wrang: Een blik te kort, een kus te lang. „Ja, een blik te kort vooral," zei Leslie. „Maar ter zake: Veronderstel dat het ergste zou ge beuren, n.l. dat die Dampierman zich met je verloofde en je zou dan ontdekken, dat hy niet lief kon doen, tenminste niet tegen jou." ,Hü hoeft niets te doen, waar hy is, is liefde." ,,Myn beste kind, je bent heusch kosteiyk van achterlijke naïveteit! O, waarom ben ik niet grootgebracht in het hart van de bergen, ver weg van eenig ander hart, tot ik twee en twintig was en dan hals over kop gesmeten in een liefdes-affaire met den eersten den besten knappen jongeman?" riep Leslie met overdreven jaloerschheid uit. „Nu, des te geluk- Vraag: Ik verwoon f 5.80 huur, verdien f 25 in de week, heb een kind en ben voor f 35.10' in de personeele belasting aangeslagen. Is dit juist? AntwoordBlijkbaar heeft men geen rekening gehouden met den kinderaftrek. U kunt recla meeren; zie daarvoor den achterkant van uw aanslagbiljet. Vraag: Waar kan men opleiding verkregen voor kommies? Hoe lang duurt deze? Antw.Deze opleiding wordt door particulieren gegeven. Vraag: Is lot No. 26 Serie 1006 van Paleis voor Volksvlijt al uitgeloot? Is lot No. 2 Se rie 4911 van de Lands Weerbaarheid al uit geloot? Antw.: Neen. Vraag: 1. Wat is de weg van Hilversum naar Brussel (per auto) en hoeveel K.M.? 2. Wat heeft men noodig om de grens over te gaan? Antwoord: Hilversum, Maartensdijk, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Meerkerk, Gorin- chem, Keizersveer, Geertruidenberg, Oosterhout, Breda, Ginneken, Ulvenhout, Meerte, Minder hout, Hoogstraeten, Ryckevorsel, Oostmalle, Santhoven, Lier, Mechelen, Sempot, Eppeghem, Vilvoorde, Brussel. 171 K.M. 2. Bewqs van Nederlanderschap, triptiek of carnet, internationaal rijbewijs en wagenbewijs. Vraag: Hoeveel vermogensbelasting moet be taald worden van een kapitaal groot le 37.500 en 2e 42.500? Antwoord: 1 37; 2. 42 in hoofdsom. Hier boven komen de 55 opcenten voor het Leenings- fonds, 50 opcenten voor het Gemeentefonds en de opcenten, die door Provincie en Gemeente worden geheven. Vraag: Kunt u mij ook een middel aan de hand doen om uit een zonnescherm het z g. „weer" te verwijderen? Antwoord: Eén nacht in een warme, sterke soda-oplossing zetten en den volgenden dag stevig afboenen met een sterk, warm sop. Als het weer droog is tweemaal warm spoelen in een aluin-oplossing van 1 pond aluin op 30 liter water en buiten glad ophangen. Vraag: Zijn de volgende loten reeds uitge loot? Serie 516 No. 37 van de Holl. Grondcre- dietbank; Serie 5966 No. 38 van „Het Witte Kruis"; Serie 2544 No. 76 Rotterdamsche Schouwburg? AntwoordNeen. Vraag: 1. Verleent het Nat. Crisiscomité in Den Haag nog steun? 2. Zoo ja, waar is het bureau gevestigd? Antwoord: Het Nationaal Crisiscomité is ge vestigd Kneuterdyk, 's-Gravenhage. Vraag: Hoe krijg ik uit een zeegroene japon vlekjes van tranen en vet? Antwoord: Met een schoon propje watten ge doopt in benzol, de vlekken wrijven. Niet te nat, anders vormen zich kringen. Voordat de benzol verdampt is de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Goed laten drogen en daarna afschuieren. Vraag: Wat is het begrip van le primair; 2e pricair en 3e van p.p. voor handteekening? Antwoord: 1. Primair beteekent voornaam, eerste; 2. 2. Bedoeld wordt waarschijnlijk pré cair. Dit beteekent onzeker, kortstondig; 3. p.p. beteekent par procuration, bij volmacht, als lasthebber. Vraag: Ik heb een jaarlijksch inkomen van 2040. Voor levensverzekering gaat daarvan af 100- Hoe groot is nu de aanslag van de belas ting over het jaar 1935'36? Ik ben gehuwd en heb twee minderjarige kinderen. Ik woon in Haarlem. Antwoord: Nog niet met zekerheid te zeggen. Vraag: Ik ben aangeslagen in de personeele belasting voor 52. Aan huur betaal ik 4.50. Ik heb geen kinderen. Is deze aanslag juist? Volgens het aanslagbiljet ben ik als volgt aan geslagen: Belastbare huurwaarde 325; Hoofd som van den eersten grondslag na kinderaftrek"7 (huurwaarde) 15.50; Hoofdsom van den twee-1' den grondslag na kinderaftrek (mobilair) 4.501 Opcenten op de hoofdsom van alle grondsla gen 32. Antwoord: Indien de huurwaarde van uw huis 1 Januari niet meer dan 5.40 per week was, dan bent u te hoog aangeslagen/ Zie voor het indienen van een bezwaarschrift den achterkant van uw aanslagbiljet. Vraag: Wat is de juiste beteekenis van het woord: arische, zooals ik b.v. lees bij arische afstamming? Antwoord: Arisch beteekent: Indo-Ger- maansch. Arische afstamming is de afstamming van de volkeren, die een taal bezigen, waarvan de oertaal het Sanskrit is. De Indo-Germaan- sche volkeren behooren tot het arische ras. IJMUIDEN. 4 Juni. Rijksvischafslag. Tarbot 3856 cent per kg. Griet 12.0024.00 per 50 kg. Tong 3448 cent per kg. Groote Schol 17.00, middel Schol 17.0020.00, Zetschol 15.0018.09, kleine Schol 2.7017.00, Schar 3.106.00, Tong schar 13.0018.00 per 50 kg. Vleet 1.30 per stuk. Pieterman en Poon 2.206.00, groote Schelvisch 14.00, middel Schelvisch 12.0013.00, kl. midd. Schelvisch 4.6012.00, kleine Schelvisch 2.50 7.30 per 50 kg. Kabeljauw per 125 kg. 14.00 36.00. Gullen 4.80—13.50 per 50 kg. Leng 31—88 cent per stuk. Heilbot 5680 cent per kg. Wij ting 3.70—10.90 per 50 kg. Koolvisch 23—94 cent per stuk. Makreel 2.407.50 per 50 kg. van de Dinsdag aan den Rüksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Gloria 850 manden 3190.—, Mary 390 manden 1760Oentoeng 105 manden 1180—, IJssel- mond 280 manden 1480 Sch. 53 420.- LOGGERS K.W. 39 800.—. K.W. 161 730.—. kiger voor jou, Taffy, maar denk er altyd aan, dat „liefde een knaap met vleugels" is, zooals jou knaap. Zelfs al zou het engagement alles zijn wat je je verbeeldt, zou dat groote vuur werk van gevoelens niet blijven duren. Nu, kyk me maar niet zoo leeiyk aan. Het is waar hoor! De menschen zouden hun dagelijksch leven niet kunnen leiden hun brood ver dienen carrière maken, indien het wel bleef voortduren. Het moet veranderen. Het moet alledaagsch worden, zooals de lieve zon eiken morgen opkomt en eiken avond ondergaat. Dus als je „oiseau de feu" je trouwde en je ondervondt dat hij juist een echtgenoot was als ieder ander „Niet als ieder ander!" onderbrak Gwenna verontwaardigd. „En hoe weet je dat?" vroeg Leslie. „Wat weet je van zijn temperament af? Mannen met honingzoeten glimlach en diepe kuiltjes hebben gewooniyk een afschuwelijk humeur, waar- schünlijk een jaloersch „O, maar dat zou ik graag willen." „Maar je zou er toch niet van houden, arm te zyn," wendde Leslie het over een anderen boeg, „arm en onbehaagiyk?" „Ik zal me nooit behaagiyk voelen zonder hem," zei Gwenna obstinaat, „dus kan ik evengoed onbehaaglijk met hem zijn." (Wordt vervolgdL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5