FINANCIEN Koninklijk bezoek aan Den Helder RADIO-PROGRAMMA MA TR0ZEN DEFILEEREN Kerkelijk Leven Dagfilm DINSDAG 4 JUNI 1935 Links door de bocht gereden Ontvanger bij aanrijding zwaar gewond OPCENTEN WIJNACCIJNS DE NOOD DER ZUIDERZEE- V1SSCHERS Burgemeester kolfschoten ovei; de steunverleening PRIJSVERMINDERING BIJ N.S. Woensdag 5 Juni 1935 MOEILIJKHEDEN MET EEN VERKOCHT SCHIP Bemanning weigert van boord te gaan zoolang de gage niet betaald is „MALARIA-POEDERS" LEVENSVERZEKERINGEN WORDEN AANGETAST Wil de minister hiertegen maat regelen nemen? DE PRINSES GAAT NIET NAAR BAARN EEN BELASTINGKWESTIE WIJZIGING PENSIOENWET Geen reden tot gerechtelijk ingrijpen VERDRONKEN KON. MARINERESERVE Wijziging der wet voorgesteld H. M. maakt een tocht met de „Hertog Hendrik" Gevecht op zee Monument onthuld BRAND OP EEN HOFJE BENOEMINGEN In het Aartsbisdom 468e STAATSLOTERIJ Maandagmiddag is de gemeente-ontvanger van Leeuwarden, de heer B. Nijholt, op de Bleeklaan door een auto, afkomstig uit Appingedam en bestuurd door J. P., aangereden. In zorgwekken- den toestand is het slachtoffer naar het Diaco nessen-ziekenhuis overgebracht, waar een sche delbreuk en een zware hersenschudding wer den geconstateerd. Het onderzoek wees uit, dat P. links door de bocht was gereden, terwijl duidelijk stond aan gegeven, dat hij rechts van den vluchtheuvel moest passeeren. Bovendien bleek P. niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Het onderzoek wordt door de politie voortge zet. De auto is in beslag genomen. Wetsontwerp tot verlaging Thans is ingediend het wetsontwerp tot ver laging van opcenten op den wijnaccijns, welk wetsontwerp het gevolg is van de onderhande lingen, die te Parijs tusschen een Nederlandsche en een Fransche delegatie zijn gevoerd en die hebben geleid tot de parafeering op 16 April van een verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Frankrijk. Het ligt in het voornemen, de voorloopige inwerkingstel ling van het verdrag te bepalen op een datum in de maand Mei van dit jaar. Dan treedt te gelijk in werking de verlaging van den wijn accijns van 36 tot 24 per hectoliter, op te nemen in het ter vervanging van het op 1 Juli a.s. afloopende contingenteeringsarrangement, met Frankrijk te sluiten nieuw arrangement. Voor het geval de onderhandelingen over even genoemd contingenteeringsarrangement op 1 Juli as. nog niet tot een resultaat mochten hebben geleid, is overeengekomen, dat de ver laging van den wijnaccijns in ieder geval op 1 Juli a,s. zal in werking treden. Het onderhavige ontwerp strekt om de op den accijns van druivenwijn en van wijn, vervaar digd uit gedroogde boomvruchten geheven, tij delijke opcenten van 80 tot 20 te verminderen. Na een geringe stijging van de opbrengst van den accijns over 1932 is ten gevolge van een voortgezette belangrijke vermindering van de verbruikte hoeveelheid wijn de totale opbrengst van den accijns over 1933 en 1934 gebleven be neden de opbrengst van 1931, in welk jaar op den accijns 20 opcenten werden geheven. De achteruitgang in opbrengst over het loo- pende dienstjaar kan op 400.000 worden ge schat. Tegenover deze derving van inkomsten staan echter belangrijke voordeelen van den handel van Nederland en Ned. Indië. In de Zondag gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging te Voler.dam heeft burgemeester Kolfschoten het woord gevraagd, om even terug te komen op zijn rede van 22 Januari betreffende uitvoering Zuiderzee- steunwet. Als bekend heb ik aldus spreker des tijds geïmproviseerd en mij in het vuur der rede bij tijd en wijle zóó uitgedrukt dat mijn woor den zouden kunnen zijn opgevat als bedoelende min of meer een scherpen aanval op de regeering. Ik wil hier verklaren, dat dit niet mijn be doeling is geweest. Vooral in deze tijden dienen wij allen, en natuurlijk op de eerste plaats de burgemeesters, achter de regeering te staan en met haar te trachten door opbouwend werk de zware regeeringstaak te verlichten. Spreker zei indertijd slechts bedoeld te hebben, de nooden te belichten waarin Volendam ver keert en-het Kamerlid v. d. Bilt, dat aanwezig was, op de hoogte te brengen van hetgeen hier wordt aangevoeld. Nadat spreker nog in het bijzonder op de z g. ..garnalen besluit en" had gewezen, die nogal verkeerd waren begrepen, eindigde hij met de verklaring: dankbaar te zijn voor de soepeler hulp van de zijde van den dienst ter uitvoering der Zuiderzeesteunwet. Autotochten voor houders van achtdaagsche abonnementskaarten De Ned. Spoorwegen hebben bepaald, dat houders van achtdaagsche abonnementskaar ten aan elk willekeurig station een bewijs kun nen krijgen, waarop zij tegen verlaagden prijs gebruik kunnen maken van de in combinatie met de Ned. Spoorwegen door de A. T. O. te maken vaste zomerrondritten, als door Twente naar Bentheim, de Acht-kasteelentocht, de Weseltocht, de Drie-landentocht enz" welke tochten dan naturlijk moeten worden uitge voerd binnen den geldigheidsduur van de abon nementskaart. wijziging van een annuïteit, bedoeld in art. 168a der Pensioenwet zou worden ingediend. Het onderhavige wetsontwerp strekt daartoe. Voorgesteld wordt art. 168a te wijzigen afs volgt "In het eerste lid wordt in plaats van „een vier en vijftig jarige annuïteit, welke over de jaren 1929 tot en met 1932 en over de jaren 1933 en 1934 respectievelijk 31.500.000 en 28.400.000 gulden bedraagt, terwijl zij voor de jaren 1935" gelezen "gedurende vier en vijftig jaar een jaar- lijksche bedrage, welke over de jaren 1929 tot en met 1932» 31 500.000 over de jaren 1933 en 1934 28.400.000 gulden en over het jaar 1935 25.400.000 gulden bedraagt, terwijl zij voor de jaren 1936". Van deze gelegenheid is tevens gebruik ge maakt om ook op enkele punten van onder geschikten aard wijziging of aanvulling voor te stellen. Radio-symphonie-orkest Gramofoon. 10.2011.20 Op 24 Mei j.l. is het s.s. „Sfantu Nicolae", dat in de haven te Schiedam ligt en toebehoorde aan de Roemeensche reederij M. N. Valsamakis te Galatz, gerechtelijk verkocht aan de Griek- sche firma Goulandris Brothers te Piraeus. Deze wil het schip weer in de vaart brengen. Aan boord bevindt zieh nog de oorspronke lijke bemanning, die nog een tegoed aan gage te vorderen heeft. De nieuwe reederij heelt zich op het standpunt gesteld, dat zij met de oude bemanning niets te maken heeft en zij eischt, dat het schip door haar verlaten zal worden. De bemanning heeft geen geld om op andere wijze naar de haardsteden terug te keeren en zij weigert het schip te verlaten. In kort geding heeft nu de Grieksche reederij den eisch gesteld dat de bemanning gedwongen zal worden het schip te verlaten. Voor den pre sident der rechtbank, mr. H. W. B. Thomas, heeft mr. C. A. van Renterghem dezen eisch toegelicht. Mr. J. W. v. d. Hoeven trad op voor de be manning. De president zal Donderdag uitspraak doen. Cocaïne-smokkelaar gepakt De douane-recherche-dienst te Roosendaal heeft het succes gehad een Duitschen zeeman te arresteeren, die 1200 morfine- en cocaïne- poeders ons land trachtte binnen te smokkelen. De man, die uit Antwerpen kwam, had, aldus bericht de „Telegraaf", deze kostbare hoeveel heid verdoovende middelen in zijn zeemanszak tusschen zijn lijfgoed verstopt. Toen de douane beambte tot de ontdekking kwam, dat de zee man verboden waar met zich voerde en hem naar de afkomst van de poeders vroeg, ver klaarde hij deze van een dokter te hebben ge kregen. Ze waren bestemd om den man te ge nezen van malaria. De zeeman zal ter beschik king van den officier van justitie worden ge steld. Het Tweede Kamerlid Steinmetz heeft den Minister van Sociale Zaken gevraagd, of het den minister bekend is, dat crisisgesteunden verplicht worden mededeeling te doen aan de betreffende Diensten van Steunverleening of zij al of niet een levensverzekering hebben loopen; dat de gesteunden verplicht worden in die gevallen tot afkoop der polissen over te gaan tot een saldo overblijft, groot f 200.althans zoolang van steun verstoken blijven, totdat ge noemd saldo is bereikt? Is de minister, aldus het Kamerlid, niet van oordeel, dat hierdoor de verzekerden, die jaren lang premie hebben betaald, worden benadeeld, wijl afkoop immer verlies voor den verzeker de beteekent en is hij bereid de gemeentebe sturen te instrueeren, dat hun betreffenden Dien sten wordt verboden de levenszekeringen te doen aantasten, alsof hier sprake zou zijn van gewo ne spaargelden? Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana, in verband met haar gezondheidstoestand, zich tot haar leedwezen verplicht gezien, af te zien van haar voorgenomen bezoek aan Baarn op 7 dezer. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen der Pensioen wet. In de Nota betreffende den toestand van *s Lands financiën voor het dienstjaar is reeds aangekondigd, dat een wetsvoorstel tot De Minister van Financiën heeft inlichtingen verstrekt op een adres van A. W. Soethoüdt, accountant en belasting-consulent te Rotter dam, betreffende het instellen van een straf vervolging ter zake van een belastingovertrè- ding. Indien de naam van de betrokken vennoot schap tijdig was genoemd zegt de minister zou er misschien voor de belasting-administra tie aanleiding zijn geweest, een onderzoek in te stellen over de boekjaren, op welke de brieven van den heer Soethoüdt betrekking konden hebben. Toen die naam genoemd werd, was echter elke belasting vordering reeds lang ver jaard. Een boekenonderzoek zou toen alleen mogelijk zijn geweest op grond van vermoeden van een ernstig strafbaar feit. Om tot een zóó ingrijpenden maatregel over te gaan, had men over geheel andere gegevens moeten beschikken dan de uiterst vage en ver warde aanduidingen, van de zijde van adres sant verstrekt. De belasting-aministratie heeft daarom geen aanleiding kunnen vinden, aan de rechterlijke macht te verzoeken, zoodanig on derzoek in te stellen. Het zesjarig zoontje van den heer Van Koert te Nieuwkoop is in een onbewaakt oogenblik in de Ringsloot geraakt en verdronken. Hoe wel het ongeval vrij spoedig weyd bemerkt, ble ven langdurige pogingen, om de levensgeesten weer op te wekken, zonder resultaat. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet voor de Koninklijke marinereserve, waarvan de Memorie van Toelichting als volgt luidt: Voor benoeming tot reserve-officier bij het korps mariniers kunnen onder anderen in aanmerking komen beroeps- en reserve-officie ren der infanterie van het leger hier te lande en van het leger in Ned.-Indië, na eervol ontslag als zoodanig. Omdat deze officieren goeddeels hun geschikt heid voor reserve-officier der mariniers hebben verkregen in hun aan de benoeming bij de re serve voorafgganen diensttijd, Is het zoowel ter bevordering van goede dienstverhoudingen als om redenen van billijkheid wenschelijk, te hunnen opzichte de vastelling van den ouder dom in rang bij benoeming en de berekening van den diensttijd voor bevordering te doen geschieden met inachtneming van dien vooraf- geganen diensttijd als officier. De redactie van de voorgestelde wijzigingen is zoo gekozen, dat de strekking daarvan uit sluitend van toepassing zal zijn op het tot de Koninklijke marinereserve behoorende perso neel, dat tevoren in een gelijknamigen rang Dij andere deelen der weermacht heeft gediend. HUIZEN, 301.5 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert (gramoftion) 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon (Joh. de Heer zingt) 11.15 Pianoduetten: Els BoelensHoelen en Mies Müller 12.00 Politieberichten 12.15 Veel gevraagde gramofoonplaten 1.30 Het Amsterdamsch kamermuzickkwar- tet 3.00 Populaire bespeling v. h. NCRV- orgel: Ronald Parker - 4.GÖ Zangrecital: mej. M. M. Westerman Holsteijn. sopraan 5.00 Kinderuurt.le 6.00 Technische lezing 7.00 Politieberichten en persbe richten v. h. Ned. Chr. Persbureau 7.15 „Een kwartiertje radio-reportage"; event, gramofoon 7.30 Landbouwhalfuurfcje 8.00 Vaz Dlas 8.05 Orgelconcert: Jan Zwart 9.00 Drs. J. A. v. d. Hoeven, arts te Den Haag: „Genezing door den Geest" 9.30 Het Haagsch Dameskoor Pl.m. 10.05 10.10 Vaz Dias 10.3011 30 Gramo foon, HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.00 De Notenkrakers 9.00 Gramofoon 9.30 10.00 Onze Keuken: P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending v. d. arbeiders in de continu bedrijven 12.00 Gramofoon 12.30 Or- vitropia 1.00 De Zonnekloppers 1.15 De Flierefluiters 2.15 „Ernani". Verkorte ipera v. Verdi (gram.) 5.30 Eddy Walls en sijn orkest 6.16 Sportuitz. 7.20 ..Het Nederl. levenslied": Michel Swaab 8.00 Herh. van SOS-ber. 8.03 Vaz Dias 8.10 Men vraagt! en wij draaien.... 9.15 Vara-orkest 10.00 Men vraagt! en wij draaien.... 10.15 Vara-orkest 11.00 Stemmige gramofoonmuziek. LUXEMBURG, 1304 M. 7.25 Gramo foon 11.40 Amusementsmuziek door het radio-orkest 12.45 Gramofoon 17.55 Gramofoon (amusements- en dansmuziek) 19.10 Gramofoon (amusementsmuziek) 19.50 Amusementsmuziek door het ra dio-orkest 20.25 Amusementsmuziek (gramofoon) 20.40 Piano: Marie André 21.15 Poolsch concert door het radio-orkest 22.05 Dansmuziek (gramofoon). BERLIJN, 356.7 M. 6.20 Concert 7.40 Orgelconcert. BEROMUNSTER, 539.6 M. 8.10 Ween- sche Operettemuziek: Het Omroeporkest 9.05 Het Omroeporkest. BOEDAPEST, 549.5 M. 6.50 Concert 9.00 Zigeunerorkest 10.35 Het Opera orkest. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramofoon 12.50 Het Salonorkest 1.50—2.20 Gra mofoon 5.15 Orgelconcert 5.50 Gra- BRDSSEL II, 321.9 M. 12.17 Gramo foon 1.202.20 Gramofoon 6.20 Gra mofoon -7.05 Bach-uitvoering 8.20 Het Omroeporkest 10.20—11.20 Concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 12.20 Carl Woitschach's Blaasorkest 2.20 Gevar. concert 3.30 Concert 4.20 Willy Giebel's orkest 7.05 Concert 11.20 ,12.20 Dansmuziek: Ilja Livschakoff's kapel. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramo foon 12.05 Orgelspel: Quentin MacLean 12.50 Charles Manning's orkest 1.50 Orgelconcert: Aileen Bransden 3.35 Het Sted. orkest van Eastbourne 5.05 Het Western Studio-orkest 5.35 Het BBC- dansorkest 7.50 Het Broadhurst Septet 8.30 James MacPhere (tenor); Gallische liederen 10.40 Het Vario Trio 11.20 12.20 Lew Stone en zijn band. HAMBURG, 331.9 M. 12.30 Het Om roeporkest -2.20 Populair concert 9.20 Balletmuziek „Der Dreispitz" v. M. de Falla. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Concert 3.20 Concert 8.20 Het Om roeporkest 10.35 Het Omroeporkest 11.2012.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 455.9 M. 12.20 Het Omroeporkest 2.352.50 Het Hohner- harmonica-duo 4.20 Ramrath-concert 7.20 Het Omroepschrammelensemble 9.05 Concert 10.5012.20 Operetteconcert: Het Omroeporkest. MILAAN. 368.6 M. 5.25 Populair or kestconcert 7.35 Gevar. concert 9.15 „I Puritani", muziek v. V. Bellini. PARIJS, 1648 M. 12.35 Symphoniecon- cert 11.05 V. Pascal's orkest. PARIJS, 312.8 M. 12.25 Gramofoon 1 052.20 Het Omroepdansorkest 8.10 Gramofoon 9.25 Populair concert: Het Omroeporkest 10.5011.20 Gramofoon. ROME, 420.8 M. 5.25 Het Esperia- kwintet 5.25 Concert 10.35 Dansmu ziek. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Operette concert 8.35 Opera-aria's 8.50 Concert 10.00 Klankfilmfragmenten 10.05 Operetteconcert 10.40 Symphonieconcert 11.05 Dansmuziek 11.35 Militair con cert 11.55 Klankfilmfragmenten 12.40 12.50 Opera-concert. WEENEN, 506.8 M. 8.20 L. Fall-con- cert: Het Radio-Symphonieorkest 9.20 Fanfaremuziek. Koorconcert 10.30 Het "luluu" o v_>rgeicuncers o.ou uri- imniaremuziek. Koorconcert 10 30 Hei mofoon 6.50 Het Salonorkest 8.20 Het Stedelijk Orkest 12.25—1.20 Dansmuziek VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Geheel anders dan te verwachten viel wij maakten gisterenavond hog een heer lijke wandeling van haast een uur over den Zeedijk werkt het weer vandaag niet mee om de feestelijke stemming, die over heel Den Helder ligt, te verhoogen. Het is vrij koel, en maar af en toe schijnt de zon op het witte plankier dat op het Havenplein naast het monument der oorlogsslachtoffers staat opgeslagen. De bevolking laat zich daardoor echter niet afschrikken. Dicht opeengepakt staan de menschen langs de wegen, waarover H. M. de Koningin zich straks naar het plein zal begeven, om het défilé oei mariniers gade te slaan. Een heel goed plekje werd gereserveerd voor de blauwe zee ridders, de redders, die allen bij elkaar staan. Alle huizen vlaggen; aan alle ramen zitten kijkers. Een voor een arriveeren geleidelijk de bur gemeesters en de militaire autoriteiten, w.o. de burgemeester van Den Helder de heer W. Dries- sen, en de garnizoenscommandant, luitenant kolonel Bentz van den Berg, die zich opstellen om H. M. te begroeten. Even over negen arriveert langzaam de koninklijke stoet. In Haar auto wordt H. M. vergezeld door den schout bij nacht T. L. Kruys; in de volgauto's hadden o. m. plaats genomen vice-admiraal Bauduin, majoor jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M., en Hare hofdames. H. M., nog steeds in witte rouwkleeding, besteeg het plankier, terwijl de stafmuziek het Wilhelmus speelde. Aanstond daarna begon onder het spelen van oer pittigen defileermarsch van Hazebroek het défilé der marinemannen. Geruimen tijd trok ken de manschappen in keurige frontcolonne, telkens in twee breede rijen, voorafgegaan door een officier, aan de Koningin voorbij. H. M. boog diep voor het vaandel en groette eiken commandant. H. M. legde vervolgens, terwijl de troepen een wandeling maakten door de stelling Den Helder, een krans bij het monument der oorlogsslachtoffers. Door de talrijke menigte werd zij daarbij luide toegejuicht. De hofauto's reden weer voor en de Koningin maakte met Haar gevolg een rondrit over de marinewerf. nlmiddels stroomden allen naar de buiten haven, waar Hr. Ms. pantserdekschip „Hertog Hendrik" keurig gepavoiseerd in volle gereed heid wachtte om de Landsvrouwe te ontvangen. In looppas snelden eerst de matrozen en later de adelborsten de loopplank van het schip op. Achterop het tentdek posteerde zich de mu ziekkapel van de bemanning. De gezagvoerder en officieren namen hun plaatsen in. De meer- ploegen stonden klaar bij de uithouwers. de boomen waarmede het schip aan den wal vast ligt. Even over half tien arriveerde de konink lijke stoet voor het commandementsge- bouw. Terwijl H. M. het schip besteeg en de pijpers het „Wilhelmus" speelden, werd langzaam de koninklijke standaard gehe- schen en werden de pavoiseeringen inge haald. Aan boord werden eerst de officieren aan H. M. voorgesteld, waarna inspectie van de be- manning werd gehouden. Even later verscheen H. M. boven op de commandobrug. De meerploegen kwamen in touw, de ket tingen werden ingehaald, daarna de loop brug losgetrokken. Hoog boven op de brug sloeg de Koningin met levendige, vriendelijke belangstelling de bedrijvigheid gade. Enkele minuten later was het schip los en ging de haven uit. Overal .langs den kantjuichte het publiek. In bloc brachten de adelborsten langs den jsant een saluut, dat door H. M. vriendelijk be antwoord werd. Vlak achter het pantserschip volgde de tor pedojager Z. 7, die in volle zee een aanval doet op de „Hertog Hendrik". Deze aanval werd gevolgd door schietoefenin gen op de „Hertog Hendrik". Vervolgens ankerde het schip een halve K.M. buiten de haven en defileerde een vcoteskader* bestaande uit H. Ms. „Gederand", een groep torpedojagers en een divisie onderzeeërs voor H. M. Vele belangstellenden trachtten van den dijk af de manoeuvres te volgen, die onder lei ding stonden van kapitein-luitenant ter zee Lagaay. Te ongeveer kwart voor twaalf naderde de admiraalssloep het pnatserschip en legde langszij aan. H. M. steeg met haar gevolg in en begaf zich weer naar de haven, waar de hofauto haar naar den koninklijken trein bracht op het spoor wegemplacement. Hedenmiddag om kwart voor drie begaf H. M. zich naar het Westplein, waar ongeveer op de grens van Oud-Helder, Nieuw-Helder en Huis duinen de drie plaatsjees waaruit de tegen woordige gemeente Den Helder is samengesteld het door Piet Cramer ontworpen, massale monument voor het Nederlandsche zeewezen met strenge, sobere lijnen, waar een klokkenspel zich middenin bevindt. Aan de vier zijden werden reliefs de redding op zee voorstellende aangebracht door de beeldhouwers Vos, van Veen en Schulz. Vlak voor het monument is opgesteld een door Piet Cramer gehouwen borstbeeld van wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlanden, in leven eere voorzitter van het comité, dat de oprichting van dit alles het initiatief nam. Het beeld was bedekt door den vroegeren standaard van den Prins. Vlak er op staat een meesterstuk van een standaard-compas, de trots van alle zeelieden, in den Helder ver vaardigd door den tuinbaas Elinga. Een groote drukte heerschte er op het plein. Rechts van den afgesloten ruimte hadden zich vijfhonderd zangers en zangeressen opge steld, die aanstonds na de aankomst van H. M. het. Wilhelmus aanhieven. Op zij stonden de oude redders bruine koppen met ringbaarden align op hun Zon- dagsch gekleed. Vlak onder het monument posteerde zich de tegenwoordige bemanning van alle reddings booten langs de geheele kust. Na het zingen van het Vlaggelied door het mannenkoor, en nadat de wethouders aan ,H. M. waren voorgesteld, trad de burgemeester van den Helder, voorzit ter van het comité, naar voren om, na in het kort zijn leedwezen te hebben betuigd, dat H. K. H. Prinses Juliana door ziekte verhinderd was hierbij tegenwoordig te zijn, een kort overzicht te geven van de totstandkoming van dit monu ment. Na allen zijn dank te hebben betuigd, ver zocht hij vervolgens H. M. het beeld te ont hullen en het monument in te wijden. Alvorens daartoe over te gaan, sprak H.M. een kort woord. Hierna trad de vorsting op het beeld toe, trok aan een koord, de standaardvlag viel naar beneden en het borstbeeld van wijlen den Prins werd zichtbaar. Met ontroering beschouwde H. M. de zoo goed getroffen trekken van haar overleden Gemaal. Zich vervolgens naar het monument wen dend, drukte H. M. op een seinsleutel, die daarvoor was aangebracht. In het monu ment hing een bel en aanstonds hief Johan Wagenaar de eerste tonen van het „Wil helmus" aan op het carillon. De vlaggen vielen van het beeldhouw werk en enkele honderden witte vlogen achter het monument op. duiven Tijdens het spelen van het „Wilhelmus" wer den elke tien seconden honderd witte duiven losgelaten. Een duizendtal vloog door de lucht. H. M. maakte vervolgens een wandeling rond om het monument, terwijl koor en orkest de Zegezang van Handel en „De kabels los" van Leeuwens zong. (Ongecorrigeerd.) In den afgeloopen nacht omstreeks half drie is in de Kemperstraat 113 te Den Haag een onbewoond hofjeshuis uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak was, dat de vorige bewoner, die des avonds in de woning verf- werkzaamheden had verricht, een eindje siga ret had weggeworpen, dat eenige in de woning staande goederen aan het smeulen bracht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den hoogeerw. heer pastoor-deken J. H. Vaas op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Leeuwarden (H.H. Bonifatius en Gez.) en heeft benoemd tot pastoor te Leeuwarden (H.H. Bonifatius en Gez.) den zeereerw. heer Th. R. Holtmann en tot pastoor te Herwen en Aerdt den zeereerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga. (Niet officieel) 5de klasse, 14de lüst Trekking van Dinsdag 4 Juni 1935 Hooge Prijzen 1000— 7654 8327 10191 10821 11503 12863 400.— 2814 9515 14298 18521 2001701 10967 16471 16542 18484 f 100.— 727 1062 5132 9536 12685 17480 17612 Prijzen van 70. 83 86 152 156 187 329 529 532 542 623 726 761 775 7.90 839 932 1006 1135 1168 1190 1201 1346 1351 1400 1475 1515 1530 1580 1648 1760 1799 1811 1819 1867 1893 1934 2229 2256 2264 2384 2398 2437 2501 2589 2704 2731 2747 2816 3033 3066 3334 3577 3634 3910 4047 4053 4072 4095 4150 4280 4448 4467 4507 4538 4575 4598 4721 4722 4807 5065 5130 5513 5649 5655 5712 5852 5925 5960 5966 6019 6020 6100 6174 6251 6520 6553 6588 6598 6642 6683 6738 6776 6311 6840 6932 7008 7194 7229 7232 7238 7262 7346 7373 7515 7533 7652 7764 7856 8012 8068 8189 8496 8592 8697 8726 8856 8865 8872 8912 9044 9050 9153 9163 9227 9277 9379 9380 9410 9458 9546 9693 9795 9928 9978 10141 10211 10303 10356 10546 10553 10565 10795 10842 10847 10902 11041 11149 11161 11166 11237 11255 11264 11328 11378 11510 12074 12127 12141 12199 12339 12373 12383 12475 12551 12558 12696 12754 12893 12923 13022 13099 13104 13165 13288 13337 13364 13387 13431 13471 13473 13506 13511 13551 13598 13892 13982 14017 14045 14158 14253 14360 14502 14930 15006 15009 15022 15328 15378 15407 15410 15441 15503 15667 15669 15797 15841 15847 16271 16298 16351 16544 16557 16785 16883 16918 16951 16958 17012 17109 17353 17428 17807 17841 17865 17873 17884 17919 17933 17939 17952 18035 18102 18107 18180 18196 18198 18240 18252 18391 18437 18574 18588 18654 18906 18911 18968 19154 19164 19433 19441 19578 19656 19772 19800 19826 19885 20168 20292 20446 20512 20540 20551 20579 20586 20599 20679 20703 20731 20809 20881 20939 20940 Nieten 19 68 109 224 234 277 294 330 354 369 424 433 457 485 520 543 571 591 594 629 631 635 661 669 698 728 736 804 819 823 824 825 992 1014 1035 1067 1069 1130 1177 1252 1282 1319 1353 1355 1391 1415 1418 1440 1446 1450 1457 1479 1554 1555 1566 1577 1631 1660 1688 1747 1856 1876 1886 1924 1943 1946 1947 1998 2003 2008 2054 2104 2116 2153 2159 2166 2173 2186 2207 2218 2238 2244 2270 2286 2330 2339 2355 2387 2388 2407 2525 2548 2587 2613 2621 2633 2638 2756 2765 2774 2776 2798 2824 2844 2849 2858 2893 2899 2910 2926 2933 2939 2964 3009 3040 3074 3134 3138 3190 3197 3201 3224 3230 3286 3287 3301 3342 3364 3388 3425 3426 3440 3465 3474 3484 3545 3565 3581 3583 3595 3636 3660 3688 3763 3772 3775 3799 3816 3826 3832 3884 3888 3890 3891 3892 3901 3909 3913 3924 3962 3967 3986 4021 4027 4082 4088 4106 4133 4167 4203 4296 4305 4324 4401 4565 4578 4590 4610 4629 4635 4671 4715 4733 4770 4793 4794 4872 4907 4916 4972 5023 5033 5051 5071 5116 5163 5290 5306 5325 5345 5379 5397 5399 5403 5415 5425 5438 5470 5471 5472 5476 5492 5437 5520 5529 5533 5569 5579 5586 5664 5665 5756 5771 5784 5799 5800 5823 5862 5899 5934 5969 5970 6013 6015 6062 6175 6227 6269 6328 6363 6396 6403 6435 6458 6477 6497 6498 6508 6519 6535 8544 6561 6599 6604 6617 6622 6623 6625 6654 6717 6746 6758 6784 6791 6828 6837 6866 6870 6873 6879 6887 6927 6963 7011 7068 7069 7071 7101 7138 7217 7224 7294 7400 7416 7439 7443 7485 7493 7531 7581 7588 7698 7704 7722 7733 7735 7766 7802 7864 7910 7919 7967 7970 7999 8033 8046 8081 8105 8106 8110 8147 8153 8201 8217 8240 8256 8306 8335 8336 8359 8368 8385 8395 8433 8491 8493 8521 8631 8670 8671 8675 8868 8924 8966 8972 9045 9063 9073 9113 9195 9197 9297 9317 9375 9388 9404 9445 9477 9480 9567 9585 9636 9648 9666 9670 9758 9770 9772 9785 9786 9797 9954 10003 10034* 10044 10091 10092 10147 10166 10172 10183 10196 10200 10202 10218 10248 10296 10307 10340 10393 10431 10494 10570 10693 10723 10746 10750 10768 10774 10784 10846 10862 10927 11001 11006 11042 11057 11060 11112 11126 11181 11185 11212 11213 11217 11231 11238 11278 11417 11430 11514 11574 11595 11617 11630 11662 11712 11726 11743 11759 11838 11851 11865 11889 11912 11939 11962 12013 12018 12029 12037 12057 12076 12092 12216 12253 12290 12330 12390 12399 12401 12408 12411 12412 12429 12432 12439 12459 12519 12562 12672 12681 12712 12724 12725 12881 12898 12950 12963 12983 13010 13091 13109 13il2 13115 13129 13147 13211 13245 13265 13318 13336 13419 13422 13427 13442 13542 13605 13619 13647 13650 13673 13699 13750 13770 13782 13783 13790 13800 13807 13815 13824 13838 13953 14025 14027 14075 14093 14151 14173 14188 14192 14208 14226 14290 14-323 14367 14397 14472 14480 14492 14585 14657 14668 14673 14767 14804 14824 14857 14880 14884 14903 14936 14937 14950 14992 15026 15037 15086 15096 15110 15113 15121 15132 15198 15287 15298 15485 15524 15551 15611 15764 15772 1SS33 15901 15932 15976 15989 16034 16038 16070 16103 16109 16129 16135 16188 16189 16202 16223 16243 16459 16464 16466 16492 16575 16626 16634 16639 16705 16810 16821 16846 16859 16872 16876 16954 17015 17123 17158 17189 17302 17335 17343 17436 17478 17487 17488 17501 17515 17557 17563 17570 17727 17762 17817 17828 17845 17856 17908 17931 17975 18033 18130 18226 18259 18278 18280 18333 18346 18358 18392 18398 18406 18417 18512 18530 18532 18551 18553 18557 18625 18656 18683 18700 18747 18798 18871 18931 18939 18950 18971 18980 18985 19013 19032 19056 19068 19108 19129 19131 15135 19141 19166 19217 19240 19282 19322 19341 19380 19387 19417 19434 19437 19461 19474 19493 19554 19577 19601 19604 19658 19725 19749 19770 19783 19790 19834 19851 19888 19894 19966 19982 20010 20033 20057 20074 20092 20104 20122 20209 20227 20342 20394 20406 20433 20436 20442 20450 20472 20491 20495 20581 20616 20655 20676 20688 20698 20821 20841 20870 20883 20944 20961 20969 20972 20982 Volgens het jaarverslag van de Algemeene Kunstzijde Unie (Akn) bleek in de herfst maanden van het vorig jaar, dat de han delsbelemmeringen en de uiterst langzame aanpassing van den levens-index in ons land aan die der met ons concurreerende sta ten niet toelieten, het meerdere der kunst zijde-producten onder te brengen op die deelen der wereldmarkt, welke in steeds be perkter mate voor de Aku overbleven. Na afschrijvingen en reserveering van ongeveer f 3 millioen, bedraagt de netto-winst f 497.894 tegen een verlies van f 309.517 het vorig jaar, welk bedrag geheel op de nieuwe rekening werd overgeschreven. De Cultuur Mij. Pondok Gedeh boekte in 1934 een winstsaldo van f 41.900 tegen f 10.741 het vorig jaar en keert een dividend uit van 2y0 pet. fv.j. nihil). De Preanger Rubber Mij. boekte in 1934 een saldo-winst van f 59.673 tegen een ver lies van f 736 het vorig jaar. Volgens het jaarverslag van de Stoomv. Mij. Zeeland konden de bedrijfskosten door de bezuiniging met circa f 70.000 worden verminderd, waardoor de exploitatiekosten ad f 1.357.210 met een ton daalden. Het voordeelig saldo bedroeg f 46.303 tegen f 17.265 het vorig jaar. Door de jongste da ling van het Pond Sterling en de noodzake lijke verlaging der tarieven als gevolg van de devaluatie van de Belga zullen de passa giersontvangsten in het loopende jaar aan zienlijk terugloopen. S'- Herriot, de Fransche minister van Staat, vraagt aan alle weldenkende menschen, zooals hij zeide, hem te helpen bij de moei lijke taak, ivelke hij gaat ondernemen voor de verdediging van den frank en tegen devaluatie, die slechts een voorbijgaand tijdperk van schijnwelvaart zou scheppen. Evenals te Parijs en Amsterdam wordt te Londen in beurskringen verwacht, dat de nieuwe rustperiode van eenigszins langeren duur zal zijn, nu Bouisson blanco volmach ten zal verkrijgen, terwijl het resultaat van de Zwitsersche volksstemming en de benoe ming van Caïllaux tot minister van finan ciën deze verwachting versterken. Caillaux vestigde er de aandacht op, wel voorstander te zijn van stabilisatie der va luta, maar hiertoe niet het initiatief kon nemen. Indien andere landen, aldus Cail laux, de voordeelen zullen hebben erkend van de onverzwakte handhaving van het muntstelsel in Frankrijk, zullen zij samen werken tot het herscheppen van een inter nationale monetaire stabiliteit. Caillaux zal twee comité's instellen, een ten doel hebbende de spaarders te bescher men, een ander ten einde tot bezuiniging op de publieke diensten te geraken. Alle maatregelen zullen gericht zijn op de ver dediging van de munteenheid en het finan cieel herstel d.w.z. op het herstel van het algemeen economisch evenwicht in het bin nenland. Alle landen hebben er belang bij, dat deze Fransche politiek met succes wordt bekroond, omdat zij het pand vormt voor den binnenlandschen en internationalen vrede. De Zwitsersche Bondspresident verklaarde 'na dén uitstag van de volksstemming over het crisis-initiatiefdat de Nationale Bank de aanvallen tegen den Zwitserschcn frank had afgeslagen en er voorloopig geen aan leiding bestaat tot speciale maatregelen. De Bondsraad en de Nationale Bank zullen eventueel direct ingrijpen en de valuta tot het uiterste verdedigen. Door tendentieuze geruchten inzake den Danziger gulden werd de bevolking der stad de laatste dagen verontrust en hebben giste ren buitengewoon groote afgiften van de viezen plaats gehad. De Senaat besloot, wet telijk enkele bankvacantiedagen vast te stellen, ten einde een verder goed geordend betalingsverkeer te verzekeren en de rust te doen wederkeeren. In België wordt een regeerings-ontwerp gereed gemaakt, ten doel hebbende, dat over elke bank een regeeringscommissaris zal moeten waken voor de stipte navolging der statuten. In verband hiermede zou de com missaris over een veto-recht beschikken. Wat de leiding der bank betreft, zou hij geen initiatief mogen nemen. Roosevelt heeft den Cingresleden heimelijk laten weten, dat hij niet voornemens is met spoed een wetgeving in te voeren betref fende de Nira, maar het Congres zal verzoe ken, zoo noodig tot December in zitting te blijven, om het wetgevend program te vol tooien. De groote Amerikaansche industrieën hebben met het oog op de dreigende ar- beidsmoeïlijkheden aangekondigd, wel voor nemens te zijn, de loonen te verlagen of den werktijd te verlengen, maar verscheidene maken toch van de gelegenheid gebruik op een wijze, die slechts mogelijk was vóór het Roosevelt-regime. Senator Bankhead verklaarde, dat de be slissing inzake de Nira het verleenen van katoenvoorschotten gedurende dit jaar niet zou kunnen belemmeren, aangezien deze niet worden verleend door de Agric. Adjwstm. Administration of door een soortgelijke in stantie, maar door de Refico. De Refico zal overgaan tot een reorgani satie van de Denver. Rio Grande en de Western Pac. Railr., tenzij crediteuren en obligatiehouders zelf tot een overeenkomst geraken. Ook is zij geneigd, de reorganisa tie der Chicago Millwaukee te bevorderen, waarbij 183 mill. hyp. obligaties zullen worden geconverteerd in preferente aan- deelen. De Amerikaansche staalproductie bedroeg in het begin der week 39.5 pet. der capaci teit tegen 42.3 pet. de vorige week en 57.5 pet. een jaar geleden. Dit is het laagste percentage van dit jaar. De hoogste stand van dit jaar bedroeg 52.8 pet. in Februari. Een der vooraanstaande katoendeskundi gen in Wallstreet achtte het mogelijk, dat het Hoogste Gerechtshof ook een uitspraak zou doen inzake de Agricultural Adjust ment Administration, maar acht het voor barig, hierop vooruit te loopen, omdat een beslissing van het Hof op zijn vroegst in den na-herfst zou kunnen afkomen. ss- Te New York wordt verwacht, dat de Se naat tegen het einde dezer week de utility- holding-company-wet zal aannemen. De dollar was gisteren te New York be langrijk lager en noteerde 1.4760 tegen 1.4808 Zaterdag j.l. De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9.779.79 (v. slot 9.77%), het Pond Sterling op 7.26—7.28 (7.271/.,)de Dollar op 1.47%—1.47% (1.4713/16) en de Zwitsersche frank op 48.15—48.30 (48.121/yJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6