Draait de wind in Europa? Waarom ik Bezuinigings- ontwerp tyoQrriö&oe gebruik P Ned. Bank in 1934 De ontvoering van Gutzeit Het Passiespel BENITO MUSSOLINI ALS OPPORTUNIST De Rozenkrans UITBREIDING STADION uitsluitend DINSDAG 4 JUNI 1935 ...de zeep der jeugd! De politieke barometer op „veranderlijk" De R.K. Werkgevers gelooven, dat dit Kabinet met den gouden standaard den toestand niet meester kan blijven Adres aan de Tweede Kamer POGING TOT DOODSLAG Tegen metselaar twee jaar geëischt Dr. F. I. M. Bonke f Te Brussel overleden Werkzaamheid concentreerde zich op de handhaving van de goudwaarde van den gulden Een beperkt herstel Verdachte tot een jaar gevangenis straf veroordeeld DE WAALBRUGWERKEN TE NIJMEGEN En de misdaden van Oss In principe besloten de plannen ter hand te nemen Stichting N.V. Nozema Wetsontwerp komt 18 Juni in behandeling GEMEENTEFONDS Hernieuwde vaststelling der begrooting DE K.R.O. RUKT UIT De regie en de eminente vertolking van de Christus-rol droegen de opvoering Harmonische totaal indruk Omdat ik graag het advies van erkende experts opvolg! 20.000 schoonheids-spe cialisten, over de geheele wereld verspreid, bevelen met nadruk Palmolive zeep aan. Dat is voor mij afdoende! Bij de bereiding van Palmolive worden rijke hoeveelheden olijf- en palmoliën ge bruikt: de natuurlijke cosmetische midde len, waarvan zelfs de gevoeligste huid den verzachtenden invloed ondervindt! Een uiterst eenvoudige schoonheidsbehan deling 's morgens en 's avonds twee mi nuten massage met het fluweelzachte schuim van Palmolive en mijn huid blijft soepel, aantrekkelijk^ 2 voor 25 ct. De politieke wind, die den laatsten tijd vrij constant uit den hoek van Stresa en Genève woei en Duitschland huiveren deed in zijn geïsoleerdheid, vertoont neiging om te gaan draaien. De Italiaansche pers, die fel te keer is gegaan tegen het nationaal-socialis- tische Duitschland, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk bedreigde, slaat hier en daar nu een soortgelijken toon aan tegen Engeland, dat van huichelachtigheid en bemoeizucht wordt beticht. Vooral Lord Eden, door wiens bemid deling te Genève een compromis tot stand kwam over de in de Italiaansch-Abessinische kwestie te voeren arbitrage-procedure, heeft het in het blad „Tevere" moeten ontgelden. Zoo erg zelfs, dat de Britsche regeering zich genoodzaakt zag te protesteeren en haar favorieten „coming man" in bescherming' te nemen. Nu zijn de „Tevere" en de „Octobre", de twee Italiaansche bladen, V'elke het scherpst Engeland aanvallen, wel geen belangrijke bladen, maar in dictatoriaal geregeerde landen, waar zelfs de kleinste en minst beduidende kranten zorgvudig op de stemvork van den machthebber worden afge stemd, heeft elke niet gesupprimeerde uitlating ^n meer dan toevallige beteekenis. Dat Mus solini toestaat, dat er in zijn land publiekelijk geschreven wordt over het „perfide Alb'on" dat in den Boerenoorlog het recht verspeeld heeft om de Italiaansche koloniale politiek in Afrika te kapittelen, bewijst, hoezeer hij ont stemd is over de inschakeling van den Volken bond in het Italiaansch-Abessinisch conflict en de „inmenging" van Engeland en Frankrijk in iets, dat hij zuiver als een Afrikaansche aange legenheid beschouwd wenscht te zien. „Contre- coeur" heeft hij toegestemd in het compromis van Genève en onmiddellijk te verstaan ge ven, dat hij niet veel fiducie heeft in het prac- tisch nut daarvan. Hij gaat gewoon door met het militair versterken van de Oost-Afrikaan- Sche kolonies alsof er geen arbitrage zal plaats hebben en een oorlog met den Negus op til is. Voor Italië is de Abessinische kwestie niet alleen «en kwestie van expansie, maar ook een kwestie Van prestige geworden. De „Duce" is in de inter- hationale politiek een opportunist, die telkens dat het zwaarst laat wegen, wat op een bepaald oogenblik voor hem en zijn land het zwaarst te. Momenteel weegt blijkbaar de koloniale Politiek voor hem het zwaarst, zoo zwaar, dat de te Stresa en Genève gemaakte afspraken met Engeland en Frankrijk erdoor in de verdruk king komen. De groote Rijksdagrede van Hitler is in de Italiaansche pers zeer gematigd gecommenta rieerd en de Italiaansche beschuldiging, dat Duitschland den Negus van wapening en munitie voorzag, is niet meer herhaald. Inte gendeel, de Italiaansche bladen hebben hun campagne tegen Duitschland gestaakt en Duitschland beijvert zich de verloren sympathie Van Italië terug te winnen. Het Duitsche satyrieke blad „Kladderadatsch" we,rd in beslag genomen, omdat het een caricatuur van Musso lini had gepubliceerd, waardoor de Italiaansch- Duitsche betrekkingen benadeeld zouden kun- hen worden. Alsof deze betrekkingen tot voor kort hiet zoo goed als alles te.wenschen overlieten! Wil Mussolini zijn Stresa-partners alleen maar intimideeren en laten zien, dat hij niet on scheidbaar met hen getrouwd is en dat, als zij hiet oppassen, hij uit hun bemoeiingen inzake be Abessinische kwestie wel eens een grond tot Politieke echtscheiding zou kunnen con st rueeren? Het eenige ernstige bezwaar, dat Italië tegen bet huidige Duitschland koestert, betreft de Duitsche ,,inmengings"-neigingen ten opzichte Van Oostenrijk. Hitler's rede heeft op dit punt hiet zoo alarmeerend meer geklonken als vroe gere uitlatingen van dien kant. En het zou wel «ens kunnen gebeuren, dat de „Führer" terwille Van de vriendschap met Italië en de vernietiging Van het Stresa-front zijn Oostenrijksche illusie laat varen. Hij heeft wel zwaardere principi ële offers gebracht voor minder gewin. zonder ernstig voorbehoud door Duitschland van den beginne af is aanvaard. Al heeft de poging van Duitschland om het Fransch-Russisch ver drag af te schilderen als een inbreuk op het Locarno-pact, geen succes gehad, ook niet bij Engeland, toch ziet de internationale situatie er voor Duitschland heel wat gunstiger uit dan vlak na Stresa en Genève. Bovendien is Goe- ring's massale huwelijksreis met een illustre ge volg van zegge en schrijve zestien man vooral in Bulgarije niet zonder invloed gebleven. De po litieke barometer in Europa staat weer op „ver anderlijk", en de kans, dat het ooit weer eens „mooi weer" voor Duitschland zal worden is er zeker niet minder op geworden. De Algemcene R.K. Werfegeversvereeni- ging heeft aan de leden der Tweede Ka. mer van de Staten-Generaal een adres ge zonden inzake het bezuinigingsontwerp. Wanneer zij^ dit ontwerp beziet in het al- gemeen kader, waarin ons land economisch en financieel .is geplaatst, dan dringt zich wel sterk de overtuiging op, dat de opeen volgende ministeries en ook het thans zit tende, veel te lang hebben vastgehouden aan de gedachte, dat het economisch her-, stel door een zeker automatisme in de con- .junctuurbeweging .vanzelf komen zou en .dat de taak der Regeering zich zou kunnen .bepalen tot een incidenteele hulp- en steun - .verleening op plaatsen, waar het gevaar op dat moment het meest dreigde. Reeds tien jaar geleden wijdde de R.K. Werk geversvereniging een congres aan „Wel- vaartspolitiek", waarop in het bijzonder twee aspecten op den voorgrond werden gesteld: al lereerst een betere outillage van de Regeering, teneinde de economische problemen te kunnen beheerschen, en vervolgens een uitbouw onzer handelspolitiek, teneinde, als de nood aan den man zou komen, voor onze exportbelangen krachtdadig op te kunnen komen en het Ne- deriandsch bedrijfsleven tegen abnormale con currentie te beveiligen. Adressante heeft sedert verscheidene malen deze disiderata herhaald. Het is met niet geringe teleurstelling, dat adressante moet vaststellen, dat de Regeering sinds 1925 niet tijdig de bakens heeft verzet en dat als gevolg daarvan de moeilijkheden thans veel grooter zijn dan zij behoefden te zijn. De Regeering geeft ook thans nog, ondanks de ervaringen van het verleden, blijk, de wel- vaartspolitiek van ons land in hoofdzaak te vereenzelvigen met de zorg voor een sluitend staatsbudget. Het wetsontwerp pretendeert niet eens een „aanpassings"-maatregel te zijn, het is tenslotte een financieel bezuinigingsvoorstel ge worden. Adressante verklaart zich dan ook door dit wetsontwerp diep teleurgesteld in de hoop, dat de Regeering ten aanzien van de constructieve welvaartspolitiek nog iets anders en meer dan alleen het oude recept van uitzieken en aan passen zou weten te geven. Ten aanzien van de vaste lasten weet de Re geering het niet verder te brengen dan tot een weinig zeggende verklaring; omtrent de be vordering van de koopkracht en de verminde ring van de werkloosheid ontbreekt in de Me morie van Toelichting zelfs elke toespeling. Adressante wil niet verhelen, dat zij geen vertrouwen meer heeft, dat dit Ka binet in staat zal zijn, met behoud van den gouden standaard, dien het wenscht te handhaven, de benauwende proble men van dezen tijd meester te worden. Uit de indiening van het wetsontwerp en uit de toelichting spreekt? een mentaliteit, die ons land ten verderve dreigt te voeren. Deze geest construeert de taak van de Overheid blijkbaar niet in de eerste plaats als een van positieve welvaartsbevordering volgens een vast omlijnd plan, maar als een, die voornamelijk den brand tracht te blusschen, wanneer hij is ontstaan en dan dikwijls niet meer valt te overwinnen. Adressante wenscht niet misverstaan te wor den in haar meening, dat bezuiniging op de Overheidsuitgaven vanzelfsprekend absoluut geboden blijft. Wanneer de Regeering echter niet veel anders doet dan dat, geeft zij blijk, dat bij Haar het onmisbaar inzicht ontbreekt voor hetgeen in breed verband voor ons volk geboden is. Maandag stond voor de Arrondissements Rechtbank te Maastricht terecht de 63-jarige metselaar H. B. uit Eygelshoven, wegens poging tot doodslag op zijn 33-jarige Duitsche vrouw. De verhouding tusschen beide echtelieden was verre van goed en herhaaldelijk ontstond ruzie. Op 27 Febr. was de vrouw uit om steun op te trekkenen, toen B. des avonds haar opwachtte met een soort ij zere fi* stok, waarmede hij haar drie slagen toebracht. Tegen B. werd door het O. M. 2 jaar gevan genisstraf geëischt. De bekende katholieke geneesheer dokter F. I. M. Bonke, arts te Amsterdam, is gisteren te Brussel vrij onverwacht overleden in een ho tel waar hij voor een bezoek aan een zijner dochters, die religieuze is, vertoefde. Hij was Zaterdag naar de Belgische hoofdstad gereisd in gezelschap van een andere dochter, om na bij Brussel in het klooster der dames Auxiliatri- ces een bezoek te brengen, toen hij aldaar onwel werd. Maandagmorgen is hij in zijn hotel over leden. Dokter Bonke was een gezien geneesheer te Amsterdam, die zich op velerlei terrein verdien sten heeft verworven. Hij is jarenlang be stuurslid van „Geloof en Wetenschap" geweest, was een der medeoprichters en bestuurder van de „R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek," was oprichter van het eerste R. K. Consulta tiebureau voor zuigelingen, ijverig Vincentiaan- bestuurder, voorzitter van de afd. Centrum van het Wit-Gele Kruis, was als geneesheer ver bonden aan de nationale bedevaart naar Lour- des, heeft zich veel moeite gegeven voor de ka tholieke eerste hulp bij ongelukken. De over ledene is medeoprichter en voorzitter geweest van de Amsterdamsche Kath. Verpleegstersver- eeniging, voorzitter van de vereeniging „Moe der en Kind", commissaris van het „Amst. Kath. Begrafenisfonds." Door Z. H. den Paus werd hij begiftigd met het eerekruis „Pro Ec clesia et Pontifice." Kortom, dokter Bonke, die als geneesheer een groote praktijk had, was een katholiek sociaal werker. Hij bereikte den leeftijd van 58 jaren. De uitvaartdiensten zullen Donderdag in de Rozenkranskerk plaats vinden; te 8 uur de ge zongen Requiem. Dé begrafenis zal daarna plaats vinden te ongeveer 10.45 uur op de R. K. Begraafplaats te Buitenveldert. In het heden verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank geeft de president dier in stelling Mr. L. Trip een beschouwing over den algemeenen economischen toestand, aan welke beschouwing wij het volgende ontleenen: Als voornaamste algemeen verschijnsel van gunstigèn aard kan het beperkte herstel in de grondstoffen produceerende landen en de over- zeesche gebieden met overwegend agrarisch ka rakter worden beschouwd. Dit geldt ook voor Nederlandsch-Indië, dat, hoe groot de te over winnen moeilijkheden nog mogen zijn, zoowel financieel als economisch teekenen vertoont van aanpassing en evenwicht. De krachtige en be wonderenswaardige politiek, welke door Over heid en particulieren wordt gevolgd, gepaard aan de niet minder bewonderenswaardige aan passing van de bevolking, rechtvaardigt de ver wachting, dat het ergste geleden is en dat het land in staat zal zijn, zich zonder schokken te handhaven en eene, zij het langzame, verbete ring zal zien intreden. Ook voor Nederland geldt, dat het welbe grepen belang van den consument onvoldoen de in het oog werd gehouden en de kosten van het levensonderhoud zich op een te hoog peil bleven bewegen. Hoewel ons land op den weg naar het evenwicht voortschreed en hierbij in verschillende opzichten resultaten van beteeke nis heeft verkregen, werd het einddoel nog niet bereikt. Met den meesten nadruk dient er op gewezen te worden, dat het hier allerminst een vraagstuk betreft, dat uitsluitend of in over wegende mate in een nationale omlijsting mag beschouwd worden. Het nationale belang van Nederland wordt nog steeds voor het grootste deel beheerscht door de positie, welke ons land in het internationale verband kan behouden of verwerven. Het ware struisvogelpolitiek van de meest bedenkelijke soort, dit verband niet bij voortduring voor oogen te houden. Welke maatregelen van ordening, van over heidsinmenging, van industrialisatie ook wor den overwogen of aanbevolen, bij de beslissing zijn hart de verzuchting putte: als wij er zóó een over vijf jaar maar wéér vinden. Werkelijk: hij draagt het spel voor een zéér, zéér groot deel, en hij draagt het spel voortreffelijk. Onder de overige spelers muntten vooral Pe trus, Judas, Caiphas en Annas uit door hun goed spel. Judas had daarbij nog een weinig gelukkige rol, dat zat in den tekst van het stuk. Zijn verraad kwam eigenlijk voor een groot deel zoo werd het tenminste voorgesteld voort uit dwang. De spijt-motieven, die de goede schrij ver hem in den mond legde, waren bovendien van zulk een betrekkelijk nobelen aard, dat het werkelijk een heele toer eischte om bij een juist aanvoelen van den tekst toch den verdoemden verrader uit te beelden. Te meer hulde daarom aan dezen speler. De reizegster, Johannes, Maria en Maria Mag- dalena speelden ook heel goed de laatste kon alleen iets meer variatie in haar stem en iets meer van de passie eener gFoote zondares, met een groote hartstocht en een groote boetvaar digheid, iets meer aristocratie in haai- spel brengen. Dit laatste geldt ook en vooral van den Pilatus. Pontius Pilatus was geen bulde rende sergeant-majoor. Integendeel. Het Bij belverhaal wekt het beeld op van een fijn-be schaafd, in de school der Stoïcijnen gevormden onverschilligen, aan alle waarheid twijfelenden Weltmensch den echten Romein van die da gen. Het optreden van dezen Pilatus echter in Tegelen vertoonde nog weinig gelijkenis met dit beeld hoe prijzenswaardig de speler ook zijn best deed zijn voorbeeld te teekenen. Al déze kleine onvolmaaktheden echter nogmaals vielen geheel in het niet bij den imponeerenden totaalindruk. Het Heilig Lijden van Christus werd hier uitgebeeld op een wijze, die den nlet-geloovigen diep moet treffen en den geloovige verheft in zijn pieteit jegens het gigantische Passieverhaal van den Godmensch. Tegelen moge in de Zondagen der komende maanden vele bezoekers trekken. Dan vervult het ,een schoon apostolaat. zal steeds den doorslag moeten geven het ant woord op de vraag, of die maatregelen inder daad zullen dienen het belang van een zoo ruim mogelijke voorziening van het Neder landsche volk met goederen en diensten en het belang van de positie, welke Nederland in het internationale verkeer inneemt. Beide primaire belangen eischen, dat de beperking van den invoer in Nederland binnen zoo eng mogelijke grenzen wordt gehouden en dat de noodzake lijke aanpassing verkregen wordt door verlaging van productiekosten en van kosten van het levensonderhoud De weg, welke, voor Nederland in zijn eigen, welbegrepen belang is aangewezen, leidt in het binnenland naar het aanvaarden en doorzetten van de aanpassing, die men door kunstmatige en slechts tijdelijk werkende maatregelen kap. verschuiven maar niet kan ontgaan. Ten op zichte van het buitenland voert diezelfde weg naar de verbetering van de internationale be trekking van commercieelen, monetairen en fi- nancieelen aard. Het is, helaas, voor een klein land als Nederland niet mogelijk te bepalen, of dit buitenlandsche weggedeelte ook inderdaad begaan zal worden. Hiertoe is het voorgaan van de groote landen onmisbaar. Maar wel kan Nederland zijn volie medewerking schenken aan elke gezonde poging om de zooeven bedoel de verbetering te bereiken en er, vóór alles, naar streven, verdere ontwrichting te voor komen. Dat Nederland in deze laatste taak zou te kort schieten, wanneer het vrijwillig zijn ruilmiddel van het goud zou losmaken, behoeft na het vorenstaande geen uitvoerig betoog. Een dergelijke stap zou tot verdere internationale ontwrichting leiden, die niet zou nalaten zich op den duur tegen het eigen land te keeren. De rechtbank te Almelo deed heden morgen uitspraak in de bekende zaak van den menschenroof te Hen gelo, waarbij de Duitscher Gutzeit zonder zijn voorkennis en goedkeu ring over de grens werd geleid en in handen der Duitsche politie ge speeld. De verdachte, de schoorsteenbouwer K. S., laatstelijk wonende te Haar- len, werd conform den eisch van het O.M. veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Bij het vonnis overwoog de rechtbank dat het feit een zeer ernstige krenking der persoonlijke vrijheid is, die een zwaardere straf zou recht vaardigen. De straf is zoo licht gesteld, omdat: Ten eerste de verdachte samenwerking zag tusschen de Nederlandsche en Duitsche politie en in dit geval meende, de Nederlandsche politie hulp te verleenen. Ten tweede: verdachte onder sterken invloed stond van den Duitschen politiebeambte Kruschwitz, die de ontvoering op touw heeft gezet. Ten derde: De ontvoerde Gutzeit in Duitsch land heeft een vreemde houding aangenomen door de Duitsche gevangenis te verkiezen boven de vrijheid in Nederland. Ten vierde: Verdachte een blanco-strafregis ter heeft. Maandag is zonder eenige moeilijkheden het honderd meter lange en 70CL ton wegende ge deelte van de Dordtsche montagebrug op de hulppijlers in de Waal te Nijmegen gemonteerd. Deze brug moet dienen als monteeringsgelegen- heid voor de nieuwe 240 meter lange hoofdspan ning van de Waalbrug. Tijdens het invaren van de hulpbrug was de scheepvaart van zonsopgang tot zonsondergang gestremd. De moeder van den H. Augustinus heeft lang geweend en gebeden eer zij voor haar zondigen zoon de genade voor een Heilige had verworven. Er zijn vele an dere voorbeelden van moeders, die door het gebed, dat de hemel hoorde, hun afge dwaalde kinderen tot de moederlijke wegen terugbrachten. Het is thans weer in Oss gebeurd, het stadje, de jongste jaren in gerucht door misdaden. Men vraagt wel eens, waarvoor het rozenkransgebed dient, maar in de boosheid van Oss is de rozenkrans een ze gen geworden. De ergste boosdoener, misleid door de hevige instincten van het bloed, was een kwade moordenaar geworden. Hij doodde een mededinger en gehuwd man, hij werd bendeleider van inbrekers en brandstich ters. Maar hij had een monicaansche moe der. Zij bad den rozenkrans, dat hij terug mocht komen tot de zuiverheid van zijn eerste Communie. En haar heilige goed heid heeft zich niet bedrogen in haar ver trouwen op de Moeder van alle moeders. Ziehier wat een niet-katholiek blad, De Telegr. over de gebedverhooring verhaalde: C. was geen alledagdief. Hij was met een meer dan gewone intelligentie begaafd, van groote onverschrokkenheid en sterke wilskracht. Het is hem niet gemakkelijk ge vallen om aan zijn vijanden van natuur, de marechaussees alles op te biechten doch het was hem de laatste dagen aan te zien, dat hij een zwaren inwendigen strijd streed. In den nacht van Zaterdag op Zondag, gedurende een lang verhoor, heeft hij toe gegeven. Hij fluisterde over de tafel: Ik heb het gedaan, geef me een glas water. In één slok dronk hij het leeg, en zijn geheele biecht volgde. De sluier van het eene misdrijf na het andere werd lang zaam opgeheven. Een verschrikkelijken kijk op het misdadig milieu van Oss kregen de politiemannen die ademloos toeluisterden. Vooral aangrij pend was het toen hij vertelde van zijn moeder. Als ik diep in den nacht thuis kwam, zei hij, sloop ik door een achterdeur naar binnen, en dan zag ik altijd mijn moe der opzitten, die den rozenkrans bad. Ik wist, dat zij dat voor mij deed, en ik wist ook, dat het oude mensch 's morgens om zes uur naar de kerk strompelde, ook voor mij. Maar nooit heeft zij iets gezegd. Nu zit zij bij hem in de cel, en zegt: „Zoo, alles komt nu goed mijn jongen, het is goed zoo geweest, ik ben nu gelukkig, dat je ver teld hebt, en je zult ook nog eens een keer gelukkig worden." En de kwade moordenaar schreit als een goede moordenaar. Naar wij vernemen heeft de raad van toezicht van het Nederlandsch Sportpark besloten, de plannen, tot een aanzienlijke uitbreiding; van het Olympisch Stadion te Amsterdam, onmiddellijk ter hand te nemen. Men heeft zich voor deze uitbreiding in middels met den architect van het Stadion, den heer Jan Wils, in verbinding gesteld, die een en ander nader zal uitwerken. De Tweede Kamer is in vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 18 Juni des middags te 1 uur. Naast stemmingen met betrekking tot het ontwerp in zake de zeevaartdiploma's zal er een regeling van werkzaamheden zijn. Voorts zal in een vergadering op Woensdag 19 Juni des middags te een uur een aantal wetsontwerpen worden behandeld, waaronder die tot het in het leven roepen van een N.V. Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij, tot naasting van eenige lokaalspoorwegen en tramwegen en verschillende contingenteerings- ontwerpen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende her nieuwde vaststelling van de begrooting van het Gemeentefonds voor 1935/36. De toelichting zegt o.m.: De tot stand koming van de wet van 4 Maart 1935 noopt tot een herziening van de begroo ting voor het Gemeentefonds. Het totaal be drag der uitkeeringen wordt geraamd op 97.650.000. In totaal moet op een bijdrage uit 's Rijks schatkist van 10.000.000 worden gerekend. De uitgaven van den gewonen dienst bedragen ƒ97.650.000. De opbrengst van de dekkingsmid delen is te ramen op 78.650.000, zoodat als bijdrage van den kapitaaldienst van het ge meentefonds gerekend moet worden op 19 millioen. Ter dekking van deze bijdrage is in gevolge de wet van 4 Maart 1935 een ten laste van den kapitaaldienst der Rijksbegrooting te verleenen renteloos voorschot aangewezen. In verband met de ingrijpende wijzigingen, die in de wet van 4 Maart 1935 zouden moeten worden aangebracht om deze wet met het vo renstaande in overeenstemming te brengen, is er de voorkeur aan gegeven, voor te stellen, die wet in te trekken en de begrooting opnieuw .vast te stellen. De gretigheid, waarmee het nationaal-so- cialistische Duitschland is ingegaan op het denkbeeld van een luchtpact ter uit breiding en versterking van de Locarno-verplich- ttugen is vooral in Engeland met vreugde be- groet, en het laat zich thans aanzien, dat het eerst ondeelbaar geheeten complex van vraag stukken, dat in het Februari-communiqué van Eonden werd opgeteekend, toch nog verdeeld Saat worden. Engeland ziet er tenminste geen been meer in, dat de kwestie van een lucht- «onventie uit het geheel wordt gelicht en af- ënderlijk en vooraf zal worden behandeld. Dit te juist, waarnaar Duitschland altijd heeft ge streefd, want van de Londensche voorstellen was «lat van een luchtpact feitelijk het eenige, dat ter Nauwelijks stond het vast, dat de herden king van het 750-iarig bestaan van Den Bosch ëpaard zou gaan met een grootsche viering, «f de K.R.O. nam zich voor aan die viering zijn ®eel te hebben en te leveren. De K.R.O. zal de voornaamste feestelijkheden ë-üurende de heele maand Juli uitzenden uit ben Bosch om allen, die niet in de gelegenheid SJjn naar Brabants hoofdstad te trekken, toch viering te doen meemaken. De reportage- teagen zal op verschillende punten en op de teinst verwachte oogenblikken misschien, op duiken, om grepen te doen uit de vroolijkheid. ben tijdelijk hoofdkwartier zal worden opge stegen Groote Hekellaan, bij de Brusselsche teont, Oud-'s Hertogenbosch, vanwaar een pro- faganda-actie over Brabant wordt gedirigeerd, teeze actie is op een zeer aantrekkelijke wijze Eeènsceneerd hoe, mag voorloopig een ge heim blijven en heeft tot zeer uitdrukkelijk ö°el alle Brabanders te overreden zich onvoor waardelijk te scharen aan de zijde van den tete&.Q, Allen regen- en onweersbuien ten spijt werd de première van het Passiespel te Tegelen j.l. Zondag in haar geheel genomen een groot suc ces. De prestaties van auteur, regisseur, too- neelbouwers en spelers vormden een geheel, zóó boeiend en harmonisch, dat men er niet anders dan lof voor kan hebben. Te meer wan neer men bedenkt, dat dit alles in den vollen, rijken zin van het woord leekenspel, volksspel is. Vraagt men zich af, waarin dit geheel zijn steun en zijn hoogtepunt vindt, dan komt men in hoofdzaak op twee factoren: de regie en de Christus-figuur. De regie, ofschoon van een leek, deed voor dit Passiespel prachtige vondsten. De kleuren der costuums waren fijn-gekozen, zacht, en zon der schelle prikkeling der oogen. Schilderach tig trof de groepeering der personen bijvoorbeeld bij het 'Laatste Avondmaal; in den hof van Olijven en vooral bij het massa-spel om de paleizen van Pilatus en Herodes en aan den Kruisweg. De massa-regie slaagde er werkelijk voorbeeldig in de aanwezigheid van een opge wonden of in ontzetting toeschouwende menigte uit te beelden. Bij den Kruisweg b.v. bereikte zij ook werkelijk hoogtepunten van aandach tige spanning onder de toeschouwers. Het eenige, waaraan bij de algemeene leiding wel iets haperde was het tempo. De aanslui ting der tooneelen onderling liep eenigszins stroef. Ook rekten enkele spelmomenten te lang de voetwassching bijvoorbeeld en het tot driemaal toe opkomen en weer wegtrekken van de menigte voor de paleizen der Romeinen. Kon dat bij de tweede en derde maal niet verdeeld worden over de beide poorten, dan ging het wat gauwer! Zesmaal hetzelfde is van het goede te veel van het zéér goede overigens, want nogmaals, de regie was een der steunpunten, die het volkomen verdiende succes van het spel droegen. Het tweede steunpunt was de Chrsitus-figuur. Reeds eenige weken geleden werd in ons blad, bij de bespreking van het Passiespel gewezen op de buitengewoon groote moeilijkheden, die het ten tooneele voeren van den Godmensch medebrengt. En waar hier in Tegelen de God mensch bijna voortdurend ten tooneele is, hangt van het oplossen dier moeilijkheden vrijwel alles in dit spel af. Zijn figuur, zijn stem be heerschen den geheelen gang der handeling. Het oog en het oor van den toeschouwer let, ook als anderen spreken, haast alleen op Hem. Hij staat bijna voortdurend in het middelpunt. Welnu: de Christus-vertolking van Tegelen laat zich in één woord waardeeren: subliem. Zijn eerste opkomen op den ezel van Palm- paschen stelde ons persoonlijk eenigszins teleur. Zijn entree echter, onmiddellijk daarna in Bethanië, trof ons werkelijk diep. Fijne, rus tige soberheid kenmerkte aan één stuk door het spel van dezen man eenvoudig, onge kunsteld, als Christus zelf. Telkens schoten ons bij de oprechte bewondering voor zijn spelen, de woorden te binnen van den jongen man uit Tegelen, die Zaterdagavond uit den grond van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9