De i moord 1latgebouw WOENSDAG 5 JUNI 1935 De wisseling aan Econ. Zaken Ministerieel bezoek aan Lochem De misdaden te Oss in hef Regeeringscommissaris in het A.M.F. Kerkdief aangehouden Nog eenige persuitingen „Er is niets veranderd" INBREKERS IN DE VAL DE TUINBOUW IN NOOD Indien geen hulp wordt geboden, dan alle bedrijven onder de werkverschaffing DE PRINSES IS HERSTELD ZOETWATERVISSCHERIJ Commissie benoemd BIJ DEN GRAFOLOOG. KRAAN OMGEVALLEN Twee personen bij ongeval gewond Verdachten ingesloten in het Huis van Bewaring te 's Bosch VERSIERINGS-WEDSTRIJD Stations met bloemen en planten INBRAKEN TE ROGGEL ARABISCHE PRINS OP BEZOEK DOOR J. S. FLETCHER INSCHRIJVING VAN MERKEN Opzegging van de Schikking voor Ned.-Indië HAVENAANLEG IN DE RESIDENTIE OPENLUCHT-THE A TER VALKENBURG Reglementswijziging aangenomen Liften in Nederland niet ideaal Nederlandsche Tramweg Mpij. Orisis-Bloemkweekers-Crediet- beschikking 1935 I Bevrachtingscornrnissie te Nijmegen VERZUCHTING OP DEN EERSTEN SCHOOLDAG. Nederlandsche Bank KRANKZINNIGE GEDOOD Na twee personen gewond te hebben Bedankt als Volksraadslid Waardeering afgetreden Aneta-directie VLIEGEN NAAR HULL EN LIVERPOOL Verlaging der passagetarieven Derde Orde Studiedagen „Zeeland" Bezichtiging Huis ten Bosch De „Lijster" naar Indië De postvluchten Verschillende inbraken in kapellen en kerken bekend RAADSVERKIEZING TE NOORDWIJK UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Ond er scheid ingen Eervol ontslag Inspectie invoerrechten Benoemd Inspectie havenarbeid SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Het „Volk" schrijft over de persoonswisseling san „Econ. Zaken" dat niet alleen de deflatie- doch de geheele afbraak-politiek der regeering oorzaak is van het aftreden van mr. Steen- berghe. De meening van de overgroote meerderheid des volks staat hierbij aan de zijde van den scheidenden minister, niet aan die van het res. teerende kabinet. Over den nieuwen functionaris schrijft het blad: De heer Gelissen behoort tot de kundigste Jongere katholieken. Hij Is een overtuigd voor stander van industrialisatie, waarvoor het ka binet geen hand uitsteekt. Meermalen hebben wij de gelegenheid gehad om van harte met inzichten van deze frissche figuur ons eensge. kind te verklaren. De regeering beoogt natuurlijk de katholie ken door deze benoeming vaster aan zich te binden. Het is zeer goed mogelijk, dat dit aan vankelijk ook zal gelukken en dat dientenge volge de kansen van het bezuinigings-ontwerp verhoogd worden. Toch betwijfelen wij, of zulk een zwenking in de politieke situatie een blij vertje zal zijn. Voor den heer Gelissen, wien Wij een beter lot zouden toewenschen, vreezen Wij, dat hij in de huidige afbraakregeering met gebonden handen zal staan. Wij wezen er reeds op, hoezeer de door hem verkondigde inzichten tegengesteld zijn aan de practijk van de re geering, die op hare economische opvattingen berust. Zal minister Gelissen bijvoorbeeld in staat zijn het zestig-millioenfonds tot leven te Wekken en het tweehonderd-millioen-fonds door te zetten, dat er aanstonds op zou behoo- ren te volgen? Wij moeten het nog zien. Wij gelooven, dat de heer Gelissen een on verstandig besluit genomen heeft door zijn veelbelovend levey aan dit kabinet der mis lukking te koppelen en dat het stranden van zijn groote gaven op de liberalistische opvat tingen van deze regeering ook voor de R. K. Staatspartij niets dan teleurstellingen in zijn schoot zal bergen. Men kan er lang en breed óf kort over pra ten, het aftreden van minister Steenberghe ver andert niets aan den toestand, aldus de R. K. ••Volkskrant". Ook met professor Gelissen als minister van Economische Zaken zal het kabinetColijn op den ouden weg en in den ouden koers voort gaan. Wie.durft optimist genoeg zijn, zegt het blad, om te hopen, dat het intreden van professor Gelissen in het kabinet een ontwerp, waarom trent zoo treffende eenstemmigheid is gecon stateerd, een radicale wijziging zou doen onder gaan, of wie durft, nog optimistischer, ver wachten dat de nieuwe minister door een geniale vondst het ontwerp overbodig zou maken? Het bezuinigingsontwerp blijft, en dit ontwerp is ons en velen een steen des aanstoots. Daarom moge worden gewaarschuwd tegen de ijdele, verwachting, een oogenblik wellicht ge. wekt door den sympathieken naam van profes sor Gelissen met een klank van industrialisatie- Perspectieven, dat het kabinet het roer zal om gooien en ineens den constructieven ijver zal ontplooien waarom twee jaar lang tevergeefs ge roepen is. Er is niets veranderd en er zal niets veran deren. De Rotterdamsche politie is er in geslaagd de hand te leggen op drie bekende inbrekers. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een burger de politie van het bureau Lange Toienstraat ervan in kennis gesteld dat zich drie mannen verdacht ophielden in een por tiek van den winkel van de firma T. F., welke handelt in machinerieën en welke ge vestigd is aan de Nieuwe Haven te Rotterdam. Een aantal politie-agenten spoedde zich naar de opgegeven plaats. Onderweg ontmoetten de agenten een auto van de centrale recherche, Waarmede zij hun tocht voortzetten. Bij het cPgegeven adres troffen zij drie mannen aan, die bezig waren de deur te forceeren. Het drie tal werd overgebracht naar het bureau Lange Torenstraat en daar bleek, dat de politie een goeden slag had geslagen. Het waren de 31- jarige timmerman E. de V„ de 29-jarige los werkman J. K. en de 28-jarige los werkman J. J. V. was in het bezit van een breekijzer waar mede de winkeldeur reeds was bewerkt. De drie inbrekers die reeds herhaaldelijk met de justi tie in aanraking zijn geweest, ontkenden hals starrig, maar er zijn voldoende aanwijzingen om de mannen in arrest te houden. De Nederlandsche Tuindersbond heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op het buitengewoon ongunstig verloop van de prijzen der verschillende! tuinbouwproducten. Ondanks het koude en „late" voorjaar zijn thans reeds in het begin van het seizoen alle producten, meerendeels ver beneden kostprijs gedaald. De uitkomsten der teelt zijn tot heden zóó onbevredigend, het perspectief voor het verdere gedeelte van den oogs 1935 zóó slecht, dat de overgroote meerderheid der bedrijven onmogelijk gaande kan worden gehouden. De Bond verzoekt den Minister dringend zeer spoedig aan den Nederlandschen tuinbouw voor oogst 1935 den vollen richtprijs te garan deeren, en hierop direct bij de afrekening aan de veilingen een vrij hoog percentage te doen uitbetalen. Na beëindiging van iedere teelt wordt binnen een maand het ontbrekende aan gezuiverd. Aan de hand van de beschikbare ge gevens en met gebruik van de bestaande in stanties en administraties, kan dit geen moei lijkheden opleveren. Wanneer onverhoopt een dergelijke maat regel niet wordt getroffen,- en de „tuinbouw- steun" op de tot heden gevolgde wijze wordt doorgevoerd, dan zou overwogen moeten wor den, via het Departement van Sociale Zaken, om allen arbeid op de Nederlandsche tuin bouwbedrijven onder de werkverschaffing te brengen, of wel dezen tot een nader te bepalen percentage voor rekening van het Rijk te nemen. Omtrent den toestand van Prinses Juliana vernemen wij, dat, hoewel H. K. H. thans vrij wel geheel hersteld is van haar keelaandoening, groote voorzichtigheid betracht wordt om op nieuw kouvatten te voorkomen. De Minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie voor de zoetwatervis- scherij en den zoetwatervischhandelen be noemd tot lid, tevens voorzitter: mr. J. C. A. M. van de Mortel, te Tilburg; tot leden: W.Dil Jz., te Zaandam; A. P. Lankhorst, te Heeren veen; J. P. van Lonkhuyzén, te Arnhem; H. Thijseling, te Lemmer; Jac. de Visser Jz., te Moerdijk; E. Vlug, te Zuid-Scharwoude; Joh. van der Zanden, te Ravenstein. »Wat valt o aan dien brie! op?. „De spelfouten, juffrouw!..." Maandag is er op het terrein van de fa. P. A. van Es en Co. aan de Maashaven te Rotter dam éen ernstig ongeval gebeurd. Daar was men bezig met het lossen van bananen uit het s.s. „Jamaica Jonet", en daarbij maakte men gebruik van een kraan, die op een stelling is geplaatst, waarmede de bananen in een spoor wegwagon werden gelost. Doordat een wagon bij het rangeeren uit de rails liep, viel de stel ling, waarop de kraan geplaatst was, om. Ge troffen werden de 23-jarige kantoorbediende F. H. W. en de 23-jarige ohauffeur J. B. W. was er het ernstigst aan toe. Een zijner beenen werd versplinterd. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Naar wij vernemen, zijn de Minister van So ciale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine en de Minister van Waterstaat, ir. Van Lidt de Jeude, voornemens, heden een bezoek te brengen aan Lochem en omstreken, om de werken van de Berkel, welke in werkverschaffing worden uit gevoerd, in oogenschouw te nemen. De marechaussee uit Veghel in samenwerking met die uit Oss, heeft Dinsdag voor den offi cier van justitie te Den Bosch geleid: L. A. v. d. H., 42 jaar, koopman te Heesch; P. J. de B„ 41 jaar, arbeider te Oss; L. de V., 34 jaar, ar beider te Oss en A. J. H„ 32 jaar, arbeider te Oss, allen verdacht van inbraak te Veghel in c'en nacht van 16 op 17 Maart 1934. Voorts heeft de marechaussee uit Uden voor geleid den verzekeringsinspecteur Th. J. L. K., 45 jaar, te Tilburg, gewezen stationschef te Uden, verdacht van het geven van inlichtingen aan de misdadigersbende te Oss. Allen zijn ingesloten in het Huis van Bewa ring. Evenals het vorige jaar zal ditmaal ook weder een wedstrijd worden gehouden voor de stationschefs der Ned. Spoorwegen in het ver sieren van hun stations met bloemen en plan ten. Men kan dus verwachten dat vele stations weldra wederom zullen prijken met een weelde van groen en bloemen, vooral omdat ditmaal meer prijzen zullen worden toegekend dan voorheen. Er zullen drie prijzen per inspectie (in het geheel dertig inspectie-prijzen) worden uitge loofd, terwijl de winnaars van deze inspectie- prijzen kunnen mededingen naar de vijf ter be schikking gestelde directieprijzen, die na onder zoek dóór een commissie voor de stationsver siering, in het najaar zullen worden toejekend. Maandagmidag omstreeks half drie heeft een tweetal nog onbekend gebleven personen tij dens afwezigheid der bewoners bij den land bouwer J. J. te Roggel ingebroken en een be drag van ongeveer f 400.buit gemaakt. De dieven, van wie een volgens ooggetuigen in een bruin-grijs costuum gekleed was, en die ieder in het bezit van een rijwiel waren; drongen door de staldeur binnen. Dit is de tweede inbraak te Roggel binnen veertien dagen. Naar wij vernemen, wordt Emir Saoed, prins van den Hedsjas, die een vijftal dagen een be zoek aan Nederland zal brengen, op den twee den Pinksterdag hier te lande verwacht. „Is hi) thuis gekomen na de vergadering van faet Parlement?" vroeg zij. „Of misschien niet?" Kitteridge wees naar het blad op het tafel tje en dan naar den chauffeur, terwijl hij ant woordde: „Mijnheer is als naar gewoonte thuis gekomen, juffrouw, of eigenlijk een uur later. Mountain heeft hem om één uur thuis gebracht en heeft gezien, dat hij met zijn huissleutel de fleur opendeed." Peggie wendde zich tot den chauffeur en Vroeg: „Bent u er zeker van, dat hij ook het huis is binnengegaan?" „3oo zeker als maar mogelijk is, juffrouw," antwoordde de man. „Hij stak den sleutel in de Geur, juist toen ik wegreed." „Hij moet ook thuis geweest zijn," zei Kitte ridge, weer naar het blad wijzend, „hii heeft °ok iets gebruikt, nadat hij thuis is gekomen." „Welnu," zei Peggie, „ga nu naar de be- Aienden en zeg hun, dat zij er niet over mogen babbelen. Mijn oom zal wel een goede reden Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van de opzegging voor Nederlandsch-In- dië van de op 6 November 1925 te Den Haag onderteekende herziene Schikking van Madrid van 14 April 1891, betreffende de internationale inschrijving van fabrieks- of handelsmerken. De regeering is er zich van bewust, dat te gen uittreding uit de Schikking uit een oogpunt van internationale samenwerking bedenkingen kunnen worden aangevoerd, zoomede dat die uit treding door de Nederlandsche industrie ongaar ne zou worden gezien. Echter zijn naar haar meening de practische bezwaren dermate klemmend, dat zij moeten praevaleeren boven bezwaren van ideëelen en anderen aard, aan de uittreding verbonden. En waft de belangen der Nederlandsche in dustrie betreft, deze zullen naar het oordeel der regeering voldoende beschermd worden, omdat de mogelijkheid van nationale inschrijving van merken in Ned. Indië onaangetast blijft. gehad hebben om weer uit te gaan. Is mijnheer Tertius er van verwittigd?" „Mijnheer is nog niet beneden gekomen," ant woordde de butler. Hij verliet haastig het vertrek, gevolgd door den chauffeur en het jonge meisje wendde zich tot Selwood. „Wat denkt u er van?" vroeg zij een beetje angstig, „kunt u daar een verklaring voor vinden?" „Geen enkele," antwoordde de secretaris. „Wat mij betreft, ik moet zeggen, dat ik nog te wei nig de gewoonten van den heer Herapath ken om een oordeel te kunnen vormen." „Nooit te voren heeft hij zoo iets gedaan," bemerkte zii. „Ik weet wel, dat hü soms mid den in den nacht opstaat, om hier te komen werken, maar nooit is het gebeurd, dat hij dan weer uitging. Als hij plotseling op reis had moe ten gaan, zou hij het mij zeker hebben doen weten. Misschien Zij hield op met spreken, ziende, dat Selwood zij blik afwendde van de verspreide papieren op den lessenaar en naar de deur keek. Iemand was in het vertrek gekomen, een slank gebouwde, kleane heer met grijzen baard, zwak van uiterlijk en de oogen beschaduwd door een bril met donker getinte glazen. Hij bewoog zich zachtjes met een soort schuwheid en Selwood, die van natuur af oP alles lette, zag, dat zijn lippen en handen lichtelijk trilden, toen hij naar hem toekwam. Mach. EEN „Mijnheer Tertius," zei Peggie, „weet u iets omtrent oom Herapath? Hij is vannacht thuis gekomen,... om één uur.... en nu is hij ner- De Haagsche raad heeft het voorstel van B. en W. om te besluiten tot den aanleg van een gedeelte van de Binckhorsthavens, waarmede een bedrag van f 1.466 000 is gemoeid, waartoe uit het Werkfonds een renteloos voorschot van f 1 millioen zal worden verstrekt, met op 2 na algemeene stemmen die der beide commu nisten aangenomen. Het „Aachener Stadttheater", onder leiding van Intendant Dr. Gross zal voor 't eerst met volledige bezetting een Opera-uitvoering in het Openlucht-theater te Valkenburg geven. Als datum is vastgesteld Zondag 14 Juli. Op gevoerd zal worden de komische Opera „Die lustigen Weiber von Windsor" van Nicolai. Het orkest staat onder leiding van Herbert von Karajan, de elfen-dansen zijn ingestu deerd door Berthy Hohlfeld. Velp; in het ambtsgebied van den Rijkstuin- bouwconsulent ir. J. Leendertz Czn., Utrecht: G. Lodder, Utrecht; J. J. Bate Sprey, Utrecht; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwcon- sulent ir. J. G. Hazeloop, Alkmaar: C. Thim, Amsterdam-Zuid; B. J. Hilbers. Wijk aan Duin; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwcon- sulent ir. C. Rietsema, Hoorn: J. Schipper, Zaandam; E. Reidsma, Purmerend; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent ir. K. Wiersma, Rotterdam: Joh. van der Hoe ven, Oud-Beijerland; C. de Wit, Dordrecht; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsu lent ir. C. Ph. Moerlands, Boskoop: B. Lemkes, Alhpen aan den Rijn; D. van Wijk Azn., Bos koop; in het ambtsgebied van den Rijkstuin bouwconsulent ir. A. van Gogh, Ginneken: Teeuwen Wagemakers, Tilburg; P. v. d. Dussen. 's-Gravenmoer; n het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent ir. W. G. van der Kroft, Maastricht: P. Boerma, Maastricht; H. Beurs- gens, Sittard; in het ambtsgebied van den Rijks tuinbouwconsulent ir. A. W. van der Plassche, Goes; M. W. van der Plassche, Aardenburg; A. J. de Witte, Vlissingen; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent ir. K. Volkertsz. Lisse: G. van Delft, Rijnsburg; J. van Schoten, Noordwijkerhout; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent ir. J. M. Riemens, Den Haag: H. Koers, Naaldwijk; J. F. Morgenstern, 's-Gravenhage; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent ir. R. van der Veen, Nij. megen: voor Lent en omstreken: Jac. Th. Visser, Lent; C. van Smalen. Eist; voor Nijmegen en omstreken: P. van Leyden, Hees; A. A. Kolden- hof. Hees. Dinsdagmiddag heeft het Algemeen Mijnwer kers Fonds in een vergadering te Heerlen met algemeene stemmen de door het bestuur voor gestelde reglementswijziging angenomen, die vereischt was in verband met de toetreding van mr. Verschuur als regeeringscommissaris in het A. M. F. Het Nederlandsch Instituut voor Lifttechrtiek hield een ledenvergadering te Amsterdam. Na een gezamenlijken koffiemaaltijd werd 'n lezing met lichtbeelden gehouden door ir. W. M. J. Poelman over: Het projecteeren van liften in gebouwen. Spreker meent te mogen opmerken, dat de lift er in de eerste plaats niet is om behaag lijke gevoelens van veiligheid te wekken, maar om haar eigenlijke functie van een snel en doel matig vervoer zoo volmaakt mogelijk te ver vullen. Een uitgebreid onderzoek op 500 liften heeft de verrassende bevinding gegeven, dat het overgroote meerendeel van de in Nederland ge plaatste liften in het geheel niet, of slechts ten deele aan dezen primairen eisch van een doel matig vervoer beantwoordt. Zeer gering is het aantal liften, dat een ideale vervulling van haar functie benadert. Spr. spreekt als zijn overtuiging uit, dat een goede samenwerking tusschen architect en liftbouwer de sleutel is tot het ideaal; dat is de verkrijging van een lift, die naast deugde lijkheid van constructie, economisch in aan schaffing en exploitatie ten volle beantwoordt aan zijn bestemming van een doelmatig en snel vervoer, dat tevens volkomen veilig is. Te Leeuwarden is de tweede vergadering ge houden van obligatiehouders der Nederlandsche Tramweg Maatschappij. Op de vorige vergade ring, bijeengeroepen door den president van de rechtbank, waren te weinig obligatiehouders aanwezig om bindende besluiten te kunnen né men. Na uitvoerige bespreking der voorstellen wer den die betreffende de aflossing der obligaties met 497 stemmen van de 499 verworpen, terwijl 2 stemmen in blanco werden uitgebracht. De voorstellen betreffende de betaling van de rente werden met dezelfde stemmenverhouding aan genomen. De Minister van Economische Zaken heeft ingetrokken zijn beschikking van 23 Februari 1935 en benoemd als deskundigen, bedoeld in de Crisis-Bloemkweekers-Credietbeschikking '35 L F: In hét ambtsgebied van den Rijkstuinbouw consulent ir. J. Heemstra, Groningen: M. Alink. Assen; J. E. Uiterwijk, Haren bij Groningen; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwcon sulent ir. C. M. van der Slikke. Leeuwarden: J. Wiemers, Leeuwarden; J. A. Huijser, Harlin- gen; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouw consulent ir. F. W. Honig, Zutphen: H. J. Wind, Zwolle; Mulder (fa. Timmermans Mulder), Winterswijk; in het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent ir. D. Bloesma, Apel doorn: M. Koppe, Ermelo; D. Radstaake jr., gens te vinden. Heeft hij er u misschien iets van gezegd, dat hij vroeg op reis wilde gaan?" De oude heer schudde het hoofd. „Neen neenniets," antwoordde hij verwonderd. „Is hü er niet? Weet u zeker dat hij thuis is gekomen?" „Mountain heeft hem het huis zien binnen gaan. Bovendien heeft hij uit dit glas' gedron ken en van een sandwich gegeten.... Ziet u maar." Mijnheer Tertius boog zich over het blad en bleef er een poos naar kijken. Daarna richtte hü zich op en keek Selwood aan, zeggende: „Dat is vreemd! Hoewel hij een man is, die zooals u weet, dikwijls iets doet, zonder te voren iemand te waarschuwen. Heeft u er aan gedacht, naar het kantoor in het Flatgebouw te telefoneeren? Misschien is hij daar." Peggie, die in een stoel bij het bureau had plaats genomen, sprong op en riep uit: „Na tuurlijk, dat hadden wij direct moeten doen. Kom mee, mijnheer Selwood, naar de telefoon cel. Misschien hooren wij iets meer." Snel verliet zij met den secretaris de kamer. Toen zij weg waren boog Tertius zich nog maals over het blad. Heel voorzichtig nam hü het glas op, hield het voor het electrische licht boven den lessenaar en bekeek het nauw keurig van binnen en van buiten. Dan keek hü naar het schoteltje met dunne boterhammetjes. Eén was er afgenomen en er was een stukje uit gebeten. De oude heer nam het stukje brood tusschen de toppen van zün slanke vingers en hield ook dit dicht bij het licht. Haastig om zich heen ziende, nam hü een enveloppe uit de Het Tweede Kamerlid Drop heeft den Minis ter van Economische Zaken gevraagd, of de Minister wil mededeelen of het waar is, dat de Bevrachtingscommissie te Nijmegen bij haar be moeiingen krachtens de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling de regeling en vaststelling van vrachtprijzen heeft uitgeschakeld en, zoo ja, wat daarvoor de aanleiding was en of hü bereid is, te bevorderen, dat vanwege dp Bevrachtings commissie een doeltreffende controle kan wor den uitgeoefend en ook, dat voortaan de be moeiingen dezer commissie zich ook tot de vast stelling der vrachtprijzen zullen uitstrekken. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders van de NederlandscheBank N.V. werd gekozen tot lid van de Commissie van Advies de heer Gottfr. H. Crone. Tot commissarissen wer den herkozen de heeren mr. W. J. M. Wester- woudt, mr. R. J. H. Patün en jhr. mr. W. M. de Brauw. Gekozen werden tot commissarissen de heeren ir. W H. van Leeuwen en Matthieu van Kuile. Het dividend werd vastgesteld op f 36. doos op den lessenaar, legde er het boterham metje in en ging ermee terug naar zün kamer, boven in het huis. Terwül hü door de hal liep hoorde hü Selwood aan de telefoon, die be neden aan de trap in een cel was aangebracht. Blükbaar was hü in gesprek met iemand in het kantoor van het Flatgebouw. Münheer Tertius ging rechtdoor naar zün kamer, bleef daar slechts een paar minuten en kwam daarna weer de trap af naar be neden. Juist kwamen Selwood en Peggie uit de telefooncel en keken hem aan met zeer ernstige gezichten. „Er wordt ons gevraagd, op het kantoor te komen," zei Selwood. „De concierge was juist van plan ons op te bellen. Er is iets niet in orde.... met mijnheer Herapath." HOOFDSTUK 2 Moord of Zelfmoord? Later viel het Selwood op als iets van be- teekenis, dat hü het niet was, noch münheer Tertius, die de eerste stappen deed. Terwül hü nog sprak, was Peggie al bezig haar bevelen te geven aan den huisknecht en zü deed het beslist en duidelük. „Kitteridge," zei zü kalm, „laat Robson dadelük den auto voorbrengenzoo gauw dat mogelük is. Breng intusschen de koffie in de eetkamer.... het ontbüt zelf moet maar wachten, tot wü terug komen. Een beetje vlug, Kitteridge." Selwood keek haar weifelend aan en vroeg: „Wilt.... u.... daarheen gaan?" „Zóó jong zou ik wel weer willen zijn!" SOERABAJA, 4 Juni. (Aneta). Te Kamal (Madoera) heeft een krankzinnige Madoerees een dessa-schrüver en een anderen bewoner van de dessa, die hem wilden vatten, met een parang verwond. Hierop schoot een mantri- politie, die echter niet de bedoeling had hem te dooden, zün revolver op hem leeg, zonder echter den krankzinnige hierdoor onschadehjk te kunnen maken. De assistent-wedana schoot hierop den ongelukkige dood. BATAVIA, 4 Juni. (Aneta). De heer H. A. Vreeburg, die gekozen was als lid van den Volksraad, (Vaderlandsche Club), heeft als zoodanig bedankt. BUITENZORG, 3 Juni. (Aneta). Bü hun af treden als leden der directie van de N.V. Aneta te Batavia heeft de Gouverneur-Generaal aan de heeren H. P. Salomons Jr. en J. J. Dokkum zün waardeering doen betuigen voor de wüze waarop zü steeds met de Regeering samen werkten en voor hetgeen zij deden in het alge meen belang, dat met goede en onpartüdige berichtgeving zoo nauw isverbonden. De K. L. M. heeft besloten om met jngang van 10 Juni a.s. de lucht-passagetarieven en bagagetarieven op de lün RotterdamAmster dam—HuilLiverpool in beide richtingen te verlagen. In verband met de gemeenteraadsverkiezin gen, welke in meerdere gemeenten zullen ge houden worden op 19 Juni, hebben de organi satoren der Derde-Orde-Studiedagen te Handel gemeend, deze Studiedagen een dag later te moeten plaatsen. Zü worden dus nu definitief gehouden van 1921 Juni en vangen aan in den namiddag van Woensdag 19 Juni, zoodat de deelnemers des morgens in hun eigen gemeente aan hun stemplicht hebben kunnen voldoen. Verschenen is het eerste nummer van „Zee land", een periodiek ter bevordering van het vreemdelingenverkeer in Zeeland. Het Mtei- nummer bevat tal van interessante büdragen; de keurige typografische verzorging en de fraaie illustraties doen verwachten dat deze periodiek aan haar doel zal beantwoorden. Het Paleis Huis ten Bosch is van Donder dag 6 Juni af weder voor bezichtiging open gesteld. De opbrengst der toegangskaarten is ten bate van het fonds voor de weduwen en weezen van het personeel der Koninklüke Hof houdingen. Donderdagmorgen vertrekt het K.L.M.-vlieg tuig de „Lüster" van Schiphol naar Batavia. De bemanning van de „Lijster" zal bestaan uit de heeren L. Sillevis, eerste bestuurder; H. J. Frenken, tweede bestuurder; C. den Blanken, werktuigkundige en H. Dene, radio-telegrafist. De „Maraboe" (uitreis) vloog van Jodhpur naar Calcutta. De „Pelikaan" (thuisreis) vertrok uit Cairo en landde te Athene. „Natuurlük," antwoordde zü- „Denkt u, dat ik hier zou willen wachten, mü afvragen, wat er toch kan gebeurd zün? Wü gaan alle drie, Kom mee en drink een kop koffie, terwijl wü op den auto wachten." De twee heeren volgden haar naar de ont- bütkamer en dronken zwügend de koffie die zü voor hen inschonk. Ook zü zweeg, maar toen zü de kamer verlaten had om haar hoed op te zetten en haar mantel aan te doen, wendde de oude heer zich tot Selwood en vroeg: „Heeft u iets gehoord?" „Niets bepaalds," antwoordde de secretaris. .Alles, wat ik hoorde was, dat münheer Hera path zich op het kantoor bevond en dat er iets ernstigs gebeurd is. En of wü dadelük wil den komen." Tertius gaf er geen antwoord op. Hü leek verstrooid en nadenkend en bleef dat ook ge durende den rit naar Kensington. Ook Peggie zweeg, terwü'l de auto snel voortreed. Wat Sel wood betreft, hü was benieuwd, wat er toch wel kon gebeurd zün en dacht na over het ge heimzinnige van het geval. Ja, ook in den auto was iets als geheimzinnigheid.... in den per soon van den heer Tertius. Gedurende de drie weken, sedert Selwood kennis had gemaakt met het gezin van zün patroon, had de secre taris zich er voortdurend over verwonderd, wie eigenlük die münheer Tertius was en welke zijn positie was tegenover de huisgenooten. Hij wist, dat de oude heer in het huis van Hera path woonde, maar eigenlük was hij toch niet van de familie. Zelden verscheen hij aan de gemeenschappelüke tafel en buitendien liet hü Te Geleen heeft de politie aangehouden den 28-jarigen P. J. S„ geboortig uit Thorn, die door de verschillende politiediensten in Midden-Lim burg werd aangezien voor den hoofddader van de in den laatsten tüd in de omgeving van Roermond gepleegde inbraken en diefstallen in kerken en kapellen. S„ die in de marechaussee kazerne te Grathem voorloopig werd ingeslo ten, heeft reeds bekend, schuldig te zijn aan de inbraken in de kapellen te Thom, Grathem, Ittervoort, Montfort en St. Odiliënberg en in de parochiekerk te Linne. Er worden nog ar restaties verwacht van medeplichtigen. Bü de verkiezingen voor den Raad der Ge meente Nordwijk, zün uitgebracht 4424 (3958) geldige stemmen. Daarvan verwierven: Anti-Rev. Partü 677 (549), Chr. Hist. Urne 691 (734), R.K. Staatspartü 1346 (1823), Al gemeen Arbeidersbelang (S. D. A. F.) 214 (356), Gemeente Belang 353 469), Kath. Zelfstandi gen 107 Chr. Dem. Unie 239 Kath. Burgre Partü 527 Verschillende ingezetenen 50 Neutrale kiezers 221 Bij het zetelaantal van 15 bèdroeg de kies- deeler 294 14/15. Het aantal gekozenenu voor de verschillende partüen isalsvolgt: Anti-Rev. Partij 3 (2) Chr. Hist. Unie 3 (3) R.K. Staatspartü 5 (7) Soc. Demè Arbeiderspartü 0 (1) Gemeente Belang 1 (2) Christ. Dem. Unie 1 (0) Kath. Burgerpartü 2 (0) Op verzoek eervol ontslag verleend aan den res.-kapitein J. C. van den Bosch, van het 2e reg. inf.; aan den res.-kolonel H. C. v. Cappelle van den staf der inf. en aan den res.-eerste- luit. J. van Dük van het le regiment infanterie. Benoemd bij het Vrijw. landstormcorps lucht wachtdienst tot res.-eerste-luit. voor spec, dien sten de eerv. ontslagen res.-eerste-luit. L. Evers. Benoemd tot res.-off. van gez. tweede klasse bü de landmacht de heer K. Homan, arts. Aan den reserye-majoor jhr. I. L. van den Berch van Heemstede is vergunning verleend tot het dragen van de ordeteekenen van Rid der in de Belgische Kroonorde; Ridder in ae Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; Commandeur in de Orde van de Ster van Roe menië, Ridder der Danebrogorde van Dene marken; Officier der Orde van Verdienste van Oostenrijk. Bü K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. W. C. Bos man, advocaat en procureur, Deken van de Orde van advocaten, te Alkmaar. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, L. Bandsma te Den Helder, secretaris van het Uitvoerend Comité „Monu ment Nederlandsch Reddingwezen". Bü K. B. is toegekend de bronzen eereme daille der Oranje-Nassau-Orde aan J. A. van Boxtel, apprêtuurbaas bij de N.V. Wollenstof- fenfabriek v/h. W. Brands en Zonen te Tilburg. Bü K. B. is met ingang van 1 Juni 1935 aan den ingenieur der telegrafie en telefonie Ir. G. M. Uitermark als zoodanig op zün verzoek eervol ontslag verleend. Bü K. B. is met 1 October 1935 wegens het bereikt hebben van den pensioengerechtigden leeftüd aan de inspecteurs van de Volksgezond heid bü den dienst, welke in het büzonder is belast met de handhaving van de wettelijke oe- palingen betreffende de volkshuisvesting, W. van Boven te 's-Gravenhage en D. E. Wentink te Rüsenburg, eervol ontslag als zoodanig ver leend, met dankbetuiging voor de belangrüke diensten, door hen in die functie bewezen. Bü beschikking van den Minister van Finan ciën is de Inspecteur der directe belastingen, mr. J. H. Bosch ter subinspectie der invoer rechten en accünzen te Enschede aangewezen als hoofd van de inspectie der invoerrechten en accünzen aldaar. Bü beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken is met 15 Juni 1935 benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de RÜkslandbouwwinterschool te Dordrecht, P. Schakel Azn., te Giessen-Oudekerk (gemeente Giessendam). Het hoofd van het 2e en 3e district der In spectie van den Havenarbeid te Amsterdam zal van 16 Juni tot en met 11 Juli 1935 als zoo danig worden vervangen door den hoofdinspec teur van den Havenarbeid C. Mörzer Bruyns te Rotterdam. zich weinig zien. Selwood herinnerde zich, dat hij hem eens gezien had in het kantoor van Herapath en eens in het boudoir van de jonge dame. Hü had vernomen, dat mijnheer Tertius eigen kamers bewoonde in het huis: twee op de bovenverdieping en een gelijkvloers. Eens had Selwood gelegenheid gehad, om in die kamer een kijkje te nemen: hij had gezien, dat het vertrek propvol was met boeken en dat de tafel geheel bedekt was met papieren. Daaruit had hü de conclusie getrokken, dat de oude heer een boekenwurm of kamergeleerde was, aan wien om de een of andere reden Jacob Herapath gastvrüheid verleende. Dat hü geen bloedverwant was, maakte Selwood op uit de manier, waarop hü werd aangesproken door Herapath en door diens nicht. Voor hem en voor het personeel was hü eenvoudig münheer Tertius Of dat een bijnaam was of niet, dat kon Selwood niet ontdekken. Er was niets, dat vrees kon inboezemen, of geheimzinnigheid veronderstelde in het groote gebouw, waarvoor de auto stilhield. Dat gebouw was iets concreets, met de zinnen waar te ne men. De bewoners van Londen kenden het be roemde Flatgebouw Herapath; dat had al de aandacht getrokken vanaf het oogenblik, dat de stichter het begon te bouwen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3