Zoekt gij betrouwbaar i Personeel? »"e *&a! f 9°-- Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen 1 Koninklijk bezoek aan den Helder. Spoorwegmuseum ONZEN OMROEPER WOENSDAG 5 JUNI 1935 Hier vindt u het heele machtige bedrijf en alles wat daar aan verbonden is, in het klein weer Nieuwe aanwinsten Rob. Geraerds Vereeniging op Schriftkundig gebied BOEK EN BLAD X» 9» Ml*"** 4er Slechts zeer korten tijd kunnen wij deelnemers voor deze reis inschrijven! n deze bijzonder attractievere^ van dlt NIEUWE UITGAVEN Jeugdtooneel Kindertooneel HERDRUKKEN Het leggen van een krans bij het borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik te den Helder na de onthulling door H. M. de Koningin ^gjgp FOTOREPORTAGE In het Jaarverslag van het Nederlandsch Spoorweg Museum, dat eerstdaags verschijnt, wordt een aantal nieuwe aanwinsten van meer dan gewoon belang opgesomd. Als het meest interessante stuk zal de bezoe ker hier opgesteld vinden een nauwkeurig vol gens teekening vervaardigd en gedeeltelijk wer kend modei van de oudste Staatsspoorlocomotief met tender, zooals deze in 1863 uit Engeland werd ontvangen. Deze S.S. No. 1 is van het type 1A1 en bezat dus geen gekoppelde drijfwielen. De machinist stond zoo goed als geheel on beschut in de buitenlucht. Alleen aan de voor zijde bevond zich een van boven afgeronde metalen plaat met twee kijkglazen; eerst later kwam hiervoor in de plaats een soort kap. Het model is op l/lo van de ware grootte en ge heel in metaal uitgevoerd; de krukas met de drijfwielen is draibaar, de zuigerstangen be wegen; de rookkastdeur kan geopend worden, zoodat ook het inwendige van den ketel met de vlampijpen enz. te zien is. Kortom het is een model.dat er wezen mag en dat naast de reeds eerder aanwezige locomotiefmodellen de Her cules, de NCS No. 78 en de NS No. 2135 een uitstekend figuur maakt. De tweede belangrijke aanwinst is een mo del op 1/25 van de ware grootte van een Diesel- electrische trein, aan het Spoorweg Museum ge schonken door de firma Wagemans van Tui nen te Amsterdam. Het stuk is meer dan 2% Meter lang en geeft een duidelijk beeld van zoo'n trein, welks uitwendige vorm en afmeting, kleur enz. tot in onderdeelen nauwkeurig worden weer gegeven. Nu de Diesels weef iri grooter getale terug in dienst en daarmede in de belangstelling van het publiek beginnen te komen, zal ook dit stuk zeker het bezoek aan het Spoorweg Museum stimuleeren. Nog op een derde stuk willen wjj hier de aandacht vestigen, andermaal tot het rollend materieel behóorend en wel een door den hees G. Horsten te Tilburg geheel uit de hand ver vaardigd model van een eerste en tweede klasse rijtuig van een type, zooals dat enkele jaren geleden nog op de Nederlandsche Spoorwegen dienst deed, maar thans grootendeels of ge heel verdwenen is. Ofschoon dit rijtuigje geen aanspraak maakt op technisch enauwkeurigheid en alleen maar uit het geheugen en met de hand werd ver vaardigd, zal menigeen den bouwer van dit model om zijn kunde benijden. De drie coupé's tweede klasse, de beide eerste klasse en de retirade kunnen electrisch worden verlicht; in de rookcoupé's zijn kleine aschbakjes in dezelf de schaal als het rijtuigje, ongeveer 1/10, aan gebracht, enz. enz. Bijzonder keurig zijn ook de beide hoekseinlantaarns en het sluitsein nage maakt. In één woord: ook dit stuk is op zich zelf zekere de moeite van een bezoek aan het Spoorweg Museum waard. De heer Horsten schonk het voor den tijd van een jaar in bruik leen. Behalve de hiergenoemde modellen van rol lend materieel werd de collectie de laatste weken uitgebreid met een maquette van de verleden jaar te Nuth in Zuid-Limburg geplaatste ver- keersbrug, de eerste geheel electrisch gelaschte brug in ons land en met een geheel gerestau reerd historisch model van de omstreeks 1845 gebouwde spoorbrug over de Poldervaart bij Kethel (RotterdamSchiedam). Dit was een soort hefbrug, waarschijnlijk de eerste van dit type in Nederland. Bij deze opsomming willen we het laten en alleen nog even wijzen op een tweetal aqua rellen, één van v. d. Drift en het oudste sta tion te 's-Oravenhage Voorstellend uit om streeks 1845 en één van J. C. Greive Jr., die omstreeks 1870 de spoorbrug te Kuilenburg tot onderwerp koos; verder nog op een geestig tee- keningetje van Toorop gesigneerd en gedateerd 1908. Het is in gekleurd krijt en stelt voor de Waalkade te Nijmegen met op den achtergrond de spoorbrug en een treintje Anno dazumal. Er zijn nog allerlei dingen en we kunnen tot een kennismaking met of een hernieuwd be zoek aan het Spoorweg Museum wellicht niet beter opwekkend dan door te verklappen, dat nog in geen enkel jaar van zijn bestaan het Museum op de aanwinst van zoovele en zoo be langrijke stukken kon bogen. Naar het Gezelschap „De Hagespelers" directie Jacques van Hoven, artistiek leider Eduard Verkade ons meedeelt, zal Rob. Ge raerds het komend seizoen behalve als tooneel- speler, aan dit gezelschap verbonden zijn als administratief leider en vertegenwoordiger der directie. Te Utrecht is opgericht de Nederlandsche Ver eeniging ter Bevordering der Schriftkunst. Doel dezer vereeniging is o.a. de belangstelling op te wekken voor de schriftkunst in den uitgebreid- sten zin en beoefening van de schriftkunst te «vorderen. Het bestuur is als volgt samengesteld: C. G. Poort, voorzitter; J. Janssen, tweede voorzitter; L. Nagel, Amalia van Solmslaan 16, Zeist, se cretaris; Joh. Klaasen, penningmeester; C. J. Kooter, commissaris. „IMPERIALE ZELFVOORZIE NING. Nederland en Indië één" door Max van PolL IJitg.: N.V. Boekdrukkerij Jlelmond te Helmond. Bij de behandeling der Koloniale begrooting door de Tweede Kamer in het begin van dit jaar bepleitte onze vooruitstrevende afgevaar digde Ma van Poll een nauwe samenwerking tusschen Indië en Nederland in dien zin, dat beider productie en consumptie zoo niet geheel dan toch in groote mate elkander opheffen. De regeering wees zijn voorstellen weliswaar als niet voor verwezenlijking vatbaar van de hand, bijzonder krachtig waren echter haar argu menten niet, te meer niet omdat zij haar pijlen in hoofdzaak richtte op het idee der volledigs autarkie, waar de gezonde kern in de heer van Poli's betoog stak in de gedachte der onder linge aanvulling zoover als mogelijk is. De grens daarvan wordt nog lang niet bereikt en zóó lang dat het geval blijft, verdienen van Poli's beschouwingen bij gelegenheid van dit Kamer debat, de volle aandacht. In dit boekje worden zij op gemakkelijke wijze toegankelijk gemaakt. Het bevat met een korte inleiding en een nog korter naschrift van den auteur, diens opmerkingen bij de schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling in het par lement te berde gebracht. Voor het nagaan van den groei der samenwerkingsgedachte tusschen Nederland en Indië, over de idee der autarkie en over de bestrijding der hedendaagsche crisis als structuurcrisis, biedt deze overdruk van de officieele stukken een documentaire bijdrage. De Katholieke Illustratie 69e Jaargang No. 36. Dat het wonder der schoonheid niet gebonden is aan eenige maat, leert ons de schrijver van „Miniatuurgrotten op de Veluwe" en zijn foto's getuigen ervan. Overtuigd van de vrijwel alge- meene belangstelling in 't leven van vorstelijke personen, heeft de K.I. al verschillende paleizen voor haar lezers geopend; thans is het manoir d'Anjou bij Brussel aan de beurt, en men maakt er kennis met de erfgenamen van Frankrijks troon, die blijkbaar nog aan geen uitsterven denken. Twee parels van de Brusselsche wereld tentoonstelling zijn het Nederlandsche paviljoen en het Paviljoen voor katholiek leven. Beschrij ving en foto's toonen wel duidelijk, dat die twee waard zijn, nauwlettend beschouwd te worden. Natuurlijk is de première van de Passiespelen te Tegelen bijgewoond, en de fraaie foto's zullen mèt het verslag niet nalaten belangstelling te wekken voor die vrome daad in 't Katholieke Limburg. Daar gebeurt meer schoons, zooals de fotopagina van de groote Mariahulde te Gulpen getuigt. Het naderend Pinksterfeest wordt ingeleid met beeld en tekst de laatste van W. G. Creutz Lechleitner S.J. op de middenpagina's. De „Normandei" is niet vergeten, evenmin als de jongste zege van het Federatie-elftal. De jeugd krijgt haar deel en voor vrouw en gezin is weer veel nuttigs geschreven. Een merkwaardige fo to-serie wordt geleverd bij een artikel over „de ringslang uit den dop", en de les in het handig opbergen van foto's zal menigeen interesseeren. Ook de verhalende tekst is weer goed ver zorgd: een aardige schets van Hendrik Ter keulen: „Een roode en een witte roos"; een grappig bridge-verhaaltje van Charles Divine: „Nakaarten"; een pakkende crimineele historie van H. Nappel: „De cheque", en bovendien de twee veschillende romans, die beide boeiende lectuur geven. Zooals altijd zijn ook nu weer de talrijke ru brieken present, waardoor de K. I. een blad voor iedereen is. En door de fraaie uitvoering bevredigt zij ongetwijfeld ook een verwenden smaak. „DE NUTTIGE HANDWERKEN" door K. v. Heyst. Uitgave P. Noordhoff N.V., Groningen. Dit boekje is een leidraad voor onderwijzeres sen die les geven in de nuttige handwerken aan Lagere- en UJL.O.-scholen en voor hen die zich bekwamen voor de akte. De tekst in dit werkje is zeer beknopt gehou den, des te meer aandacht is echter gewijd aan de teekeningen en de foto's, die, zooals de schrijfster veronderstelt, een uitgebreiden tekst inderdaad overbodig maken. onvergetelijk® Dresden- PROGRAM uur vertrek: Pft ^"er olden- in restauratie uur vertrek hotel. ortrek Per *0tel' dag 29 3V*V wemrestau^tie; "nanstiscM teeste»*» iingV^ Eucharistische leest u ro0te theater of con 10 uur hoottocn wan_ WOENSDAG J Juu den; lunch XI6 voor administratiekosten) (Verhoogd met wenscht deel te Wie aan deze mj^ ten spoedigste aa btedofaanhet RÉIS-ADRES CENTR AALk R n z. Voorburgwal 65-73 der vereenigde Hatb. Giro 22884 Telefoon 46878 Van dte firma Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen ontvingen wij van de serie Van Gorcum'a tooneelfonds „Kamptooneel", de volgende stuk jes voor jongens en meisjes. Aardige stukjes met kabouters en feeën zijn „Pauwoog" door T. Wes- tra en „Stof onder het kleed" door M .C. Schu macher. „Een goed kind is een koninkrijk waard" door M. C. Schumacher is voor jeugdige spelers ook heel aardig. „De Ballerkoel" door L. Koops in Drentsch dialect, voor jongens van 12 tot 17 jaar, zal het als „sage" goed doen bi} een kampvuur van verkenners. „Pim en Pam" door T. Westra is aardig, doch onnatuurlijk, „Het levende beeld" door David Tomkins, voor oudere jongens van vijftien tot zeventien jaar, vinden we paedagogisch minder juist, terwijl in „Nooit ruzie" door F. L. Aardema de kin derlijke toon niet juist weergegeven is. „Toe maar" door dr. M. H. v. d. Zeijde en drs. J. H. Hoornweg is niet alleen ongeschikt voor jeug dige spelers, maar zelfs on-katholiek en dat moeten we daarom ook afraden. No. 17 in genoemde serie geeft eenige aardige eenvoudige zangstukjes door F. L. Aardema, die het bij het jonge volkje wel zullen doen. ,,'s Nachts in t korenveld" door G. Bos is een aardig, frisch, paedagogisch zangspelletje voor kleine meisjes, dat wij van harte kunnen aan/bevelen. De N.V. Lecturis te Eindhoven zond ons twee tooneelstukjes voor meisjes van tien tot veer tien jaar van de hand van zuster Ma. Teresa van de Schijndelsche Congregatie; „Vals be schuldigd" en „Stannie's Verjaardag" of „Een onverwacht bezoek". Het eerste realiseert heel duidelijk en op na tuurlijke wijze hoe zelfoverschatting en hoo- vaardigheid niet bemind maken, doch ook den invloed van het goede voorbeeld en hoe Jezus tenslotte alles vergeeft. Dit stukje is tevens be werkt voor meisjes van zeven tot negen jaar. Het is een echt tooneelstukje voor meisjes! „Vals beschuldigd", in twee bedrijven, is ook een meisjesstuk. waarin het waakzame oog van Moeder zich niet laat bedriegen, dat een arm dorpsmeisje van een valsche beschuldiging vrij waart, terwijl een verwend leugenaarstertje, dogr haar eergevoel en naastenliefde tot beken nen gedwongen wordt. Beide tooneelstukjes kunnen we dan ook van harte aanbevelen aan vereenigingen van jeug dige katholieke meisjes, die haar toeschouwers uit haar spel een les willen doen trekken. Bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen verscheen de derde druk van „Sprookjesleesboek" voor het 3e, 4e, 5e en 6e leerjaar, door Koert Zwerver, geïllustreerd door J. G. Kesler. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen, Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. Een paardenren met spiegelbeeld-effect. Een interessant snapshot tijdens den roiterwedstrijd te Karlshorst, De massalessen over plant en dier voor de jeugd op het buitengoed .Frankendaal" te Amsterdam zijn weer welke door luitenant Von Gröben met „Bangali" werd gewonnen begonnen. - Dr. I. H. J. Vos, de Amsterdamsche wethouder van Onderwijs, spreekt de kinderen toe Het défilé der oorlogsbodems voor den Helder werd door H. M. de Ko ningin Dinsdag gadegeslagen, waartoe de vorstin zich aan boord van de ^Hertog Hendi^c" begaf Starhemberg tijdens zijn rede bij de voorjaarsparade van de Oostenrijksche „Heimatschutz* in Schönbrunn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4