De Fransche Kamer kegelt Pinksterdrukte LAVAL FORMATEUR? VOLK EN RECHTSPRAAK U NEEMT TOCH ALGEMEENEN De weerstoestand Ss WOENSDAG 5 JUNI 1935 Zelfondermijning N.V. Drukkerij De Tijd Het examen voor de hoofdakte Werkloosheid onder de jeugd Het lekkende kanaal Nieuwe ontdekkingen in Oss voor 1936 Besluiten der obligatiehouders in hooger beroep bekrachtigd En de nieuwe spelling Commissie van voorlichting ingesteld HERSTELLING VAN DE „SUMATRA" Reeds 2\/2 millioen er aan besteed PASSIESPELEN TE TEGELEN Groote onrust onder de bevolking in de omgeving INBRAAK TE KROMMENIE Daders op heeterdaad betrapt RELIEFSCHULD VAN POLEN Verdere afbetaling DE STAKING IN HET VEEN- BEDRIJF CENTRALE VOLKSBANK De nood der landbouwers Nederlandsch Fabrikaat Roofoverval te Veghel opgehelderd Nog een diefstal NOOIT MEER LAST ALS PRESTO WAST ProfPompe op de Sociale Ontwikkelingsweek den MISSIEKALENDER TOESTAND BLIJFT ONZEKER HET WEER IS KOEL GEBLEVEN ROOFOVERVAL GEPLEEGD Ontsnapte dader te Lutterade gearresteerd NIEUWE R.K. HUISHOUD SCHOOL Aanwinst voor Den Haag De spoorwegen hebben een groot aantal extra-treinen ingelegd EEN EEUWENOUDE BOOM VERBRAND De Friesche veeteelt Heilig-Land-Stichting Nijmegen Geen Duitsche vacantie-reizigers Vroege aardappelteelt Toen Plandin ten val werd gebracht, omdat de Fransche Kamer niet voldoende ver trouwen in hem had om hem met de ge- Vraagde volmachten op economisch en finan cieel gebied te bekleeden, was een snelle en de finitieve oplossing der regeeringscrisis dringend geboden. Niet alleen omdat de Fransche franc in gevaar verkeerde tengevolge van speculaties in binnen- en buitenland en het ernstige bud- getaire tekort van ettelijke milliarden, maar ook omdat de Fransche buitenlandsche politiek, nu het Stresa-front verzwUkt en Duitschland po gingen aanwendt om Engeland en Italië naar zich toe te halen, dringend behoefte heeft aan stabiliteit en continuïteit. Een waarlijk natio naal concentratie-kabinet, gebaseerd op een zoo breed mogelijk partijfront in de Kamer, dat in politieken Godsvrede alle aandacht zou wij den aan de algemeene landsbelangen van eco- homischen en politieken aard, leek toen de eenig juiste oplossing. Maar voor een dergelijk kabinet bleek, niettegenstaande den ernst van het oogenblik, het parlement niet rijp. De ex- socialistische Kamervoorzitter Bouisson, die eigenlijk Laval den meest aangewezen kabinets formateur achtte, timmerde haastig een regee ring in elkaar, welke, behoudens een kleine wijziging in linksche richting, vrijwel op dezelf de parlementaire basis rustte als de voorgaande. Nog vóór de nieuwe regeering zich aan de Ka mer voorstelde, hadden er eenige onderhand- sche portefeuille-wisselingen plaats, waarvan die van financiën wel de meest belangrijke was, omdat deze van de weinig markante figuur van Palmade overging in handen van den overtuig den anti-devaluïst Caillaux. Niet ten onrechte vroegen wij ons af, waarom het parlement eigenlijk Flandin ten val had gebracht, wanneer het volgens de aan Bouisson gedane toezeggin gen bereid Was het nieuwe noodkabinet wel de volmachten te verleenen, welke men aan Flan din meende te moeten onthouden, want politiek bezien was het feitelijk lood om oud ijzer of men Flandin dan wel Bouisson zijn vertrouwen schonk. De verwachting, dat Bouisson in de Kamer een stevige meerderheid, zij het ook „pour besoin de la cause" zou behalen en de tioodige volmachten ter saneering van het eco nomische leven en ter verdediging van den franc zou krijgen, is niet bewaarheid geworden. Het Fransche parlement heeft weer eens be wezen, evenals de Bourbons niets te hebben geleerd en niets te hebben vergeten en licht zinnig genoeg te zijn om hardnekkig te blijven dansen op een vulkaan. Na eerst de regeering- Bouisson met een kleine meerderheid zijn vertrouwen te hebben geschonken, ontnam het haar dit weer door met een kleine meerder heid zich tegen het verleenen van volmachten uit te spreken. Bouisson, die er staat op ge- I maakt had, dat de partijen hun woord zouden gestand doen, heeft moeten ervaren, hoe on betrouwbaar en wispelturig de heeren partij politici zijn en Caillaux, die slechts drie weken noodig meende te hebben om den Franschen franc veilig te stellen, kreeg nog geen drie dagen. Toen de beslissing, waarmee het Fran sche parlementarisme zich opnieuw ernstig heeft gecompromitteerd, was gevallen, hadden verschillende député's berouw van hun tegen de regeering uitgebrachte stem en wilden die alsnog corrigeeren, maar het was te laat. Was deze correctie mogelijk geweest, dan zou Bouis son met een geringe meerderheid van twaalf stemmen zich de gevraagde volmachten heb ben zien toegewezen. De snelle val van Bouisson is het resul taat van verschillende oorzaken. Ten eerste hebben verschillende politici ge meend, dat toen na het heengaan van Flan din de franc niet kelderde, de toestand niet zoo ernstig was, dat het verleenen van vol machten noodzakelijk moest worden geacht. Ten tweede voelt het parlement er weinig voor om zich in zijn bevoegdheden te laten beper ken. En ten derde is de linkervleugel van de radicaal-socialistische partij steeds meer onder invloed gekomen van het socialistisch-commu- histische eenheidsfront, dat bij de gemeente raadsverkiezingen zulk een succes heeft ge boekt. De concessies, welke Bouisson van te vo ren aan de partij-politiek moest doen om zijn kabinet in elkaar te krijgen, hebben hem niet gebaat. Hij is niettemin door de partij-politiek overreden. Maar nu de kamer er weer lustig op los heeft gekegeld en Frankrijk in hachelijke omstandigheden weer eens zonder regeering is, vraagt men zich met bezorgdheid af „Wat nu?" Zal Laval de opdracht krijgen om een nieuw kabinet te vormen. Voor de continuïteit van de Fransche bui- landsche politiek zou dit wel zeer aan te raden zijn. Maar zal Laval, die op een soortgelijke combinatie als die van Bouisson is aangewezen, een dergelijke opdracht willen aanvaarden? En zal, zoo hij dié aanvaardt, de Kamer het licht zinnig kegelpartijtje niet voortzetten? Het par lement heeft de volmachten geweigerd, omdat het zijn macht zelfs tijdelijk niet wil laten kort wieken. Maar ondergraaft het door zijn machts misbruik niet zichzelf? Uit het publiek gaan thans weer stemmen op, dat deze Kamer ont bonden dient te worden, omdat er niet mee te regeeren valt. Kamerontbinding en nieuwe ver kiezingen zijn na de gemeenteraadsverkiezin gen echter een weinig vroolijk uitzicht biedend experiment, want het roode eenheidsfront levert in de practijk voor de communisten de grootste baten op. De heeren député's, die hun kiezers haar de oogen plegen te kijken, zijn weer hard bezig zich in de oogen van het publiek te schan de te maken. Waartoe dit leiden kan hebben de Februarionlusten van het vorig jaar bewe zen, toen een man met het persoonlijk prestige Van Doumergue noodig was om de gemoederen Weer tot rust te brengen en de lichtvaardige Partij-politiek terwille van het landsbelang het zwijgen op te leggen. Na de opgedane ervarin gen zal Doumergue. die de regeering met groo- tere bevoegdheden tegenover het parlement wilde bekleeden en daarvoor zelfs de grondwet- wilde wijzigen, geen gehoor meer geven aan een beroep, gesteld dat dit op hem zou worden gedaan, en een tweede van zijn kaliber is moei lijk te vinden. Frankrijk heeft een man als Poincaré noodig en een eensgezindheid ais die, waardoor het in 1926 mogelijk werd den franc te redden, maar Poincaré is dood en zijn plaats is ledig gebleven. In Duitschland zal men zich weer verkneukelen van „Schadenfreude" over de verwording van het Fransche parlementaris me, dat de innerlijke stabiliteit van de Fran sche natie op de meest ongelegen oogenblikken roekeloos en kortzichtig in gevaar brengt. De Tweede Kamer van het Ge rechtshof te Amsterdam heeft heden in afwijking van de beslissing der Amsterdamsche Rechtbank het be sluit bekrachtigd van de obligatie- houdersvergaderingen der N.V. „De "Tijd" tot uitstel der aflossing van obligatie-leeningen. Naar wij vernemen, heeft de Onderwijsraad naar aanleiding van het onlangs afgekondigde Kon. Besluit tot wijziging van het K. B. van 10 September 1923 betreffende het examen voor de akte als hoofdonderwijzer, er bij den Minis ter van Onderwijs ad interim op aangedrongen te willen bevorderen, dat voor de in dit jaar af te nemen examens voor de hoofdakte de oude regeling en het oude programma zullen gelden. In aansluiting bij hetgeen daaromtrent eenigen tijd geleden is bericht kan thans wor den medegedeeld, dat de minister van Sociale Jaken, prof. dr. Slotemaker de Bruine, bij be schikking van 4 Juni een commissie heeft inge steld aan welke wordt opgedragen hem inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd van voorlichting te dienen. De- minister van Sociale Zaken zal als alge meen voorzitter van de commissie optreden. De installatie van deze commissie zal plaats vinden op 13 Juni a.s., des voormiddags te 11 uur in een der zalen van het Departement van Sociale Zaken. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Er wordt aan ontleend, dat het overleg van den minister met den gouverneur-generaal no pens de bezuiniging op het kantoor van arbeid nog niet beëindigd is. Uit de ambtelijke economische rapporten is gebleken dat de toestand op Java in de laatste maanden iets is verbeterd. De kolonisatie van Javanen in de Buitenge westen, gepaard met aanleg van wegen en be vloeiingswerken wordt reeds met kracht bevor derd. In Benkoelen werden verschillende kleine re irrigatiewerken ten behoeve van de kolonis ten uitgevoerd en reeds is besloten tot aanleg van een groot irrigatiewerk in de Lampongsche districten. De Javanenkolonisatie wordt mede bevorderd door aanleg en verbetering van we gen, bekostigd uit de opbrengst van het uitvoer recht op bevolkingsrubber. Sedert de eerste indienststelling is 2.408.592 besteed aan herstellingen ten behoeve van Hr. Ms. „Sumatra." De memorie van antwoord be vat een staat, welke een overzicht geeït van den dienst van dezen kruiser na aankomst in Indië, met vermelding van de tijdvakken, waar in de „Sumatra" niet volledig geschikt was voor den dienst. Naar wij vernemen, geven de Ned. Spoorwe gen op alle stations op de dagen dat de Pas siespelen worden gehouden, plaatsbewijzen af voor de heen- en terugreis op denzelfden dag, naar Tegelen, tegen berekening (ook voor al- leenreizende personen) van het gezelschaps tarief voor 25 personen, verhoogd met den ver minderden toegangsprijs voor de Spelen. Ook op de dagen dat de Passiespelen voor kinderen worden gehouden, worden voor ge zelschappen kinderen, jonger dan 20 jaar, aan zienlijke reducties toegestaan'. De Ned. Spoor wegen hebben zich, in overleg met het bestuur der Spelen, verzekerd van een aantal zeer goe de plaatsen. dat de reclame-actie welke wij in het afgeloo- pen jaar gevoerd hebben, doeltreffend is ge bleken. Tevens wijst dit op het feit, dat het vertrouwen in onze instelling zich steeds uit breidt naar de mate, dat de bekendheid met onze bank zich tot steeds breeder kringen uit strekt. Het feit, dat in 1934 zich nog bijna 3600 nieu we spaarders aanmeldden, bewijst wel, dat de actie, welke wordt gevoerd op het terrein van den uitbouw van onze eigen spaarbank, niet als vruchteloos behoeft te worden beschouwd. Het aandeelenkapitaal bleef ongewijzigd. Het bestond aan het einde van het boekjaar uit 20.000 aandeelen op naam van het R. K. Werkliedenverbond, waarop 50 pet. gestort en uit 6000 preferente aandeelen aan toonder geheel volgestort. Aan nieuwe spaarders traden toe 3581 perso nen tegen vorig jaar 2450, terwijl aan 1210 spaarders tegen 4300 vorig jaar, hun geheele tegoed werd terugbetaald. De netto-vooruit gang van in omloop zijnde spaarboekjes be droeg derhalve 2371, tegen 1150 in het jaar 1933. In totaal waren per einde December 1934 24193 spaarboekjes in omloop. Het eindsaldo van het per 31 December 1934 aan spaarders verschuldigde bedrag steeg met 278.259.87 tot 3.766.898.74. Uit Sittard wordt ons gemeld, dat het Juliana- kanaal onder de gemeenten Steins en Urmond nog ernstiger dan een week geleden doorlekt. De schade aan landerijen en boomgaarden is reeds zeer groot. Onder de bewoners van den Westelijken kanaaloever tusschen Maas en ka naal is groote onrust ontstaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de politie gewaarschuwd, dat ongenoode gas ten zich ophielden in het kantoor van de firma Sijpesteijn, afd. Weverij te Krommenie. De po litie was onmiddellijk ter plaatse en betrapte op heeterdaad C. B. en C. IJ., resp. ingezetenen van Krommenie en Krommeniedijk. Met getrokken revolver werden beiden gear resteerd en naar het politiebureau overgebracht. Hier werden zij aan een streng verhoor onder worpen, waarbij zij tevens bekenden de daders te zijn van de inbraak bij de Vereenigde Blik- fabrieken. Door bemiddeling van de Poolsche legatie te Den Haag heeft de Poolsche regeering aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een cheque van 23.400 overhandigd, zijnde een verdere afbetaling van de z.g. reliefschuld. De laatste afbetaling heeft plaats gehad op 31 Mei j.L Na een bespreking van den rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, met de partijen, betrokken bü de sta king in de veenbedrijven in De Krim, is over eenstemming bereikt tusschen den heer Bruin Slot, den vervener, en de arbeidersorganisaties. Aan het verslag van de Centrale Volksbank over 1934 is het volgende ontleend: De inlagen en terugbetalingen boekten aan merkelijke hoogere omzetten dan vorig jaar, teiwijl ook het saldo-vooruitgang ten opzichte van 1933 weer in stijgende lijn is. Het aantal in omloop zijnde spaarboekjes vermeerderde in verhouding tot vorige jaren zeer sterk, terwijl de uitbreiding van het aan tal agentschappen eveneens grooter was dan in 1933. Het meest verheugende element is de sterke aanwas van het aantal uitgegeven spaarboek jes en de zoowel relatieve als absolute ver mindering van het aantal geheel afbetaalde spaarboekjes. Wü meenen hieruit te mogen concludeeren, Het bestuur der Coöp. Groentenveilingvereeni- ging „Pjjnacker en Omstreken" heeft een tele gram aan Minister Colijn gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de toestand voor de land bouwers thans wel de allerslechtste is. De prij zen voor alle producten zijn ontoereikend en zijn zoodanig, dat thans in den tijd der volle pro ductie het werkloon nog niet kan worden be taald. Er wordt verder in gezegd, dat iedere duizend ramen werk geven aan één werkman en dat indien niet spoedig wordt ingegrepen, bin nen enkele weken het aantal werkloozen voor deze gemeente met enkele honderden zal toe nemen. Het bestuur verzoekt Minister Colijn maatrege len te willen treffen, waardoor de noodtoestand wordt verzacht, op zoodanige wijze, dat de be trokken bedrijven staande kunnen blijven, wat h.i. te verkiezen is boven algeheele ineenstorting met als gevolg grootere uitbreiding van werk- loozenzorg. De algemeene ledenvergadering der Vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" zal worden ge houden op Donderdag 4 Juli a.s. in het Kur- haus te Scheveningen. De agenda vermeldt o. m. een lezing door den heer H. P. Gelderman, algemeenen voorzit ter van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, over het onderwerp: „Waarom Neder landsch Fabrikaat". Verder zal ir. S. H. Visser, adjunct-secretaris Verbond van Ned. Werkgevers, spreken over het onderwerp: „De verhouding tusschen land bouw en industrie en op welke wijze meer sa menwerking mogelijk zou wezen." Op de binnenplaats van de kazerne der militaire politie te Den Haag speldde de commandant Jhr. van Suchtelen den korporaal J. W. H. van Gelder de bronzen Nassau Orde met de zwaarden op de borst wegens het betoonen van bijzonderen moed Nu de bekentenissen in de Ossche misdadigers- wereld eenmaal begonnen zijn, komt er telkens weer een nieuw misdrijf aan het licht. Thans is de marechaussee er in geslaagd een nieuwe zaak op te helderen. Dinsdagavond heeft zij den 25-jarigen F. v. d. W. gearresteerd, dien zij ver dacht een roofoverval gepleegd te hebben op een ouden man te Veghel. Deze, de 70-jarige v. d. Burght, had 700 aan spaarduitjes in zijn woning. De heeren kwamen er achter, en met drieën trokken zij er in Mei 1933 op uit, bonden den ouden man vast en spoorden den buit op, waarna zij verdwenen, zonder een spoor achter te laten. In het nauw gebracht, heeft v. d. W. alles bekend; als mede daders worden genoemd de inmiddels ver moorde G. de B. en P. de B., die thans voor dezen moord tot 15 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. Nader meldt men ons: Drie weken geleden werd de oude v. d. Burght opnieuw bestolen. Een dame, die zich uitgaf voor handelaarster in antiquiteiten, kocht eenige oude prullen van den man voor zes gulden. Hij wilde in een zij kamer het aan hem gegeven briefje van ƒ25 wisselen en bemerkte, toen hij terugkwam, dat de „dame" uit de kast ƒ400 had gestolen, dat ir krantenpapier was gewikkeld. Dat er verband bestaat tusschen beide mis daden, is zeer waarschijnlijk. Binnenkort kan de arrestatie van de vrouw verwacht worden. De gearresteerde v. d. W. is een handig mis dadiger, die altijd den dans wist te ontsprin gen. Zijn handigheid en brutaliteit blijken wel uit het feit, dat hij eens uit een hoenderhok kippen gestolen had, waarbij de marechaussee hem op heeterdaad betrapte. De man wist ech ter per rijwiel te ontkomen. Ergens langs den weg gooide hij zijn fiets neer en ging te voet naar huis. Den volgenden morgen kwam hij op het politiebureau aangifte doen, dat zijn fiets voor een café op den Berghemschen weg was gestolen. Toen heeft de politie hem gearresteerd en wist zooveel bewijzen aan te voeren, dat hij zijn gerechte straf onderging. Sinds kort was „de Brommerd" uit de gevan genis ontslagen. De spreker van de Sociale Ontwikkelingsweek, die in Hotel des Pays Bas te Utrecht gehouden wordt, was Dinsdagavond de Utrechtsche hoog leeraar in het Strafrecht, prof. mr. W. P. J- Pompe. Als onderwerp behandelde hij: „Volks- voelen en Strafrechtspraak".. Na een uitvoerige inleiding vroeg spr.: „Wat is de beste uiting van het Volksvoelen?" Vroeger ging dit primitief en besliste het volk, dat van zelf aan de rechtspraak deelnam, direct bij het juiste eind. Vandaar het instituut van de jury, zooals men in Frankrijk kent. In ons land hebben we alleen van 1811 tot 1813, toen we niet vrij waren, een jury gekend. Ons volk is afkeerig van de jury en gezien de ervaringen in andere landen, meent spr., dat 't Nederlandsche volk zich daarmee op een juist standpunt heeft gesteld. Spr. denkt daar bij aan het vonnis over Sacco en Vanzetti, dat de geheele wereld in beroering bracht. Vervolgens behandelde spr. de reclasseering, die in 1823 is ingesteld door het Ned. Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen. De reclasseeringsvereenigingen bemoeien zich ermee, dat een verdachte zich verbetert en later weer een goede plaats in de maatschappij kan innemen. De wetgever wilde de reclasseering houvast geven en met den Staat in contact brengen. In zooverre heeft de reclasseering te maken met de strafrechtspraak en hieruit is de voorwaardelijke veroordeeling geboren. De rech ter kan van zijn zetel uit niet erover oordeelen of een verdachte wel in staat is bij een voor waardelijke veroordeeling een behoorlijke plaats in de samenleving in te nemen. Hier laat hij zich voorlichten door een reclasseeringsvereeni- ging, die een organis^ring van het volk is, dat nu zijn medewerking aan de rechtspraak ver leent. Spr. meent wel te mogen zeggen, dat de re classeering in ons land populair is. Hij wil niet zonder meer zeggen dat de verhouding tusschen het volk en de rechtspraak volkomen in orde is en bekijkt deze daarom aan de hand van enkele voorbeelden meer critisch. Zoo noemt spr. de zaak-Giessen Nieuwkerk, toen men hoor de spreken over een zekere ontevredenheid over de rechterlijke macht. Als men de rechterlijke macht voorstelt als de Officier van Justitie, vindt spr. het toch niet zoo moeilijk als verdediger op te treden. De rechterlijke macht is zeer aan critiek on derhevig en de jurist verkeert in een ongunstige positie, doordat zijn fouten direct aan het dag licht treden in tegenstelling met die van een medicus. De tekorten van de bedoelde verhouding zijn niet zoo, dat er groote grieven bestaan. Als wenschen bestaan aan beide zijden meer toenadering tusschen beiden en een beter elkaar begrijpen. In dit verband merkte spr. op, dat het niet op de eerste plaats de taak der pers mag zijn om een boeiend verslag te geven, maar dat de journalisten vooral moeten trach ten een zaak te begrijpen en in dezen rust een groote verantwoordelijkheid op hen en op de genen, die invloed op de journalisten hebben, de directeuren. Samengesteld in Nederland met medewerking van 58 Missioneerende Orden en Congregaties fliiiimiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiimiiHiiiiiimiiiittiiiiiiiiitiiiiimiitfiiiimiiB De depressie in het Zuidwesten neemt in be- teekenis af, degistéren in de Golf van Biscaje verschenen daling heeft zich snel naar Oost- Duitschland verplaatst, terwijl de andere met zware regens over ons land trok. Nieuwe secun- dairen zijn in aantocht. In. Scandinavië blijft 't weer koel met lichten of matigen neerslag, in Oost-Duitschland en Po len stijgt de temperatuur. Op de Britsche Ei landen blijft het vrij koud en regenachtig, in Frankrijk is het zachter maar vallen zware re gens en ook in Zwitserland viel veel regen. Krachtige Westenwinden waaien in de Golf van Biscaje en in West-Frankrijk. De drukstijging in het Zuidwesten kan tijde lijk eenige verbetering brengen, maar van den Oceaan nadert een nieuwe depressie, zoodat de toestand onzeker blijft. Na de onweersstoringen op 29 Mei is het weer voortdurend te koel gebleven. Nadat het van 24 tot 29 Mei iets te warm is gew"eest, daal de de temperatuur na de onweders niet door de onweders weer beneden de normale en werden zelfs weer een paar nieuwe temperatuur- records gevestigd, namelijk een voor den koud- sten dag in de laatste veertig jaren, doordat op 29 Mei de gemiddelde temperatuur van dien datum lager was dan in die veertig jaren ooit was waargenomen, en een voor de laagste nach telijke minimum-temperatuur in den nacht van 2 Juni, toen de minimum-thermometer tot 2.8 gr. Celsius daalde. Voor den tijd van het jaar is dit een bijzonder lage nachttemperatuur hoe wel in enkele andere jaren ongeveer gelijke minima zelfs nog later in den tijd voorkwamen, zelfs een temperatuur van 0.8 gr. C. in den nacht van 19 Juni 1923. Het jaar 1923 was overigens bijzonder koel wat den voor- en midzomer betreft. Den 9den Mei daalde de temperatuur beneden de normale en bleef onafgebroken daar beneden tot den 3den Juli. Hierop volgden elf zeer warme dagen maar de rest van den zomer bracht meer dagen met een te lage temperatuur dan warm wteer.. Hoewel nu het weer in den loopenden voor zomer nog bijna onafgebroken aan den koelen kant is geweest, hebben wij in vergelijking tot enkele andere zomers, en in het bijzonder tot dien van 1923 nog geen klagen. (Nadruk verboden) In verband met een poging tot roofoverval in Mei j.l. te Lutterade heeft de rijks- en ge meentepolitie aldaar gearresteerd den 40-jari- gen C. uit Lutterade, die toenmaals had weten te ontsnappen. C. heeft een volledige bekentenis afgelegd en is in het huis van bewaring te Maastricht opgesloten. Na een arbeid van een jaar en drie maanden is dezer dagen de bouw voltooid van de nieu we R. K. Huishoudschool aan de Dr. Kuyper- straat te 's Gravenhage. Reeds de vorige maand is het nieuwe gebouw, dat ten dienste staat van de eerw. Zusters der Orde van J. M. J., door haar betrokken en grootendeels ingericht, na dat de voorloopige inwijding van de kapel had plaats gevonden door pastoor W. J. Goll S. J. Een groot gedeelte van den inventaris der oude school aan het Westeinde werd mede overge bracht naar het nieuwe gebouw. Het gebouw, dat met den fraaien voorgevel vooral van de Hooikade gezien een kloeken in druk maakt, is uitgevoerd onder leiding van den architect J. Mol. Bij alles is er naar ge streefd met de eenvoudigste middelen een ge heel te verkrijgen, .waarvan de inrichting door toepassing van het meest verschillende mate riaal bij de vloerbedekking en wandbekleeding, tevens als leer-object kan dienen. De inwijding van de kapel en de officieele opening van de school zal plaats hebben op Vrijdag 7 Juni a.s. door den Bisschop van Haar lem, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, in tegenwoordigheid van den Minister van Onder wijs a. i. prof. dr. J. A. Slotemaker de Bruine. Naar wij vernemen hebben de spoorwegen een groot aantal extra-treinen ingelegd voor het Pinkstervervoer. Allereerst vestigt men onze aandacht op die sneltreinen, welke voor het Pinksterverkeer in de reisgidsen speciaal zijn genoemd, op de baan vakken RotterdamVlissingen, Amsterdam Eindhoven Maastricht HeerlenValkenburg, Rotterdam—Den HaagUtrechtAmersfoort richting ZwolleGroningen; richting Apel doorn—Twente. In verkeer met België zal op Zaterdag 8 Juni a.s. een extra-trein loopen Rotterdam (D.P.) v. 14.56, Dordrecht v. 15.16. Roosendaal v. 15.50, Antwerpen Oost A 16.19, Brussel Noord A 17.02. Voor terugkeer od Maandag 10 Juni zal de bestaande sneltrein 61/438 BrusselRotterdam in twee deelen loopen op de volgende dienst regeling: Eerste trein: Brussel Noord V. 19.28, Antwerpen Oost V. 20.10, Roosendaal A. 21.06, Lage Zwaluwe door, Dordrecht A. 21.55, Rot terdam Beurs A. 22.13 en D.P A. 22.19. Tweede trein: Brussel Noord V 19.40, Ant werpen Oost V 20.22, Roosendaal A 21.26, Lage Zwaluwe A 22.07, Dordrecht A 22.24, Rotterdam Beurs A 22.42, D.P. A 22.48. Te Rotterdam (D.P.) goede aansluiting èn op Zaterdag èn op Maandag per electrische treinen van en naar richting Amsterdam en Den Haag. Op Tweeden Pinksterdag een extra-verbin ding Eindhoven V 18.27, Oisterwijk V 19.01, Tilburg V 19.13, Breda V 19.32, Dordrecht A 19.57, Rotterdam (D.P.) A 20.19 en een extra sneltrein Vlissingen V 18.54, Middelburg V 19.03, Goes V 19.21, KruiningenI v. 19A3, Bergen op Zoom V 19.57 stopt niet te Roosen daal, Rotterdam (D.P.) A 21.04, Den Haag (H.S.M.) A 21.31, Amsterdam CC.Sj A 22.22. Eveneens een extra-sneltrein Apeldoorn V 21.16, Amersfoort A 21.52, Utrecht (C.S.) A 22.14, non stop Rotterdam (M.) A 23.12, aan sluitende te Utrecht (C.S.) op een extra trein V 22.30 Den Haag (S.S.) A 23.17. De bestaande trein 19-56/752/1434 van Enschede V 18.43, Zutphen V 20.01, Apeldoorn V 20.26 over Amersfoort naar Utrecht (CA.) A 21.38 gaat vandaar extra door naar Gouda A 22.22, Den Haag (S.S.) A 22.48, Rotterdam (M.) A 22.56. Trein 523 E.M. zal op Tweeden Pinksterdag ten 15.45 te Wolfheze stoppen voor het opnemen van reizigers. Ten slotte wordt vermeld dat van 7 t/m 12 Juni vacantiekaarten worden uitgegeven. Op de grens van de gemeente Epen (Wittem) en de Belgische grens staat sinds het jaar 1000 een beuk van reusachtigen omvang. De volks mond noemde dezen eerbiedwaardigen beuk den „Herrgotsbeuk", omdat een honderdjarig kruis beeld, eens op den boom vastgeslagen, volkomen in den boom was gegroeid. Deze boom is door den bliksem getroffen en grootendeels door brand vernield. Men schrijft ons uit Friesland: In de dezer dagen te Leeuwarden gehouden vergadering van de Friesche Maatschappij vëfl? Landbouw is door den voorzitter, den heer W. Oosterbaan, in diens openingsrede geconst teerd, dat de toestand der Friesche veehouderij bedrijven steeds kritieker wordt. De vee-afzet is gedurende de laatste maan den buitengewoon slecht geweest. Niettegen staande het feit dat gedurende de laatste twee jaar 250.000 a 300.000 stuks vee afgeslacht zijn, is er evenals elders in ons land, blijkbaar in Friesland nog belangrijk te veel gebruikt vee aanwezig. Indien zulks eveneens door de thans gehou den landbouw-inventarisatie bevestigd wordt, behooren er volgens de verdere verklaring van den heer Oosterbaan maatregelen genomen te worden, om dat runderen-teveel, hetzij door ex port, of door afslachting uit de markt te nemen. Beperking van de eveneens in belangrijke mate van de weersgesteldheid en van andere natuur-omstandigheden afhankelijke melkpro. ductie, is volgens den heer Oosterbaan slechts mogelijk door vermindering van het getal melk- runderen. Op eenigszins ruime schaal is echter de afzet van melkvee onder de huidige omstandigheden onmogelijk. Terwijl de veehouders bovendien thans nog niet weten welke groote hoeveelheid van de door hen geproduceerde melk voor re- geeringstoeslag in aanmerking komt, is de kans groot, dat de melkproductie voorloopig weinig beperkt zal worden. In het slot zijner rede deelde de heer Ooster baan mee dat het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw in een aan Z. Exc. den minister van Economische Zaken te richten request behalve o.m. de bovenvermelde feiten de verklaring vastleggen wilde, dat een melksteun- beperking slechts dan op korten termijn en met eenige kans van slagen doorgevoerd kan worden, wanneer die beperking gepaard gaat met het opnieuw openstellen der overname van overtol lig melkvee. Het dagelijksch bestuur van de Heilig-Land- Stichting te Nijmegen heeft in zijn vergadering van 23 Mei 1.1. een zeer ernstige poging gedaan, om het verkeer naar de Heilig-Land-Stichting te vergemakkelijken. In deze ernstige tijden is de leuze: „Blijf in eigen land" niet alleen een waarschuwing voor de reizigers zelf, maar tegelijkertijd een vinger wijzing naar de nooden, waarin eigen bedrijven verkeeren. Anderzijds heeft het bestuur van de Heilig-Land-Stichting moeilijkheden overwogen, waarmee speciaal de ondernemers van auto- en autobus-bedrijven in ons land te kampen heb ben. Het Bestuür heeft, om den ondernemers in deze moeilijkheden tegemoet te komen, de uit gifte vastgesteld van Good-will-bewijzen, welke bestemd zijn voor de bovengenoemde onderne mers of hun vertegenwoordigers. Deze good-will- bewijzen zijn dezer dagen reeds te verkrijgen aan den ingang van de Heilig-Land-stichting. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering niet bereid is gevonden, om het voor reisdoeleinden naar ons land vast gestelde bedrag te verhoogen. Een Duitscher, die ons land wil bezoeken, zal dus ook dezen zomer niet meer dan 10 mark mee kunnen nemen. Naar wij vernemen, kunnen de telers van vroege aardappelen, die door vorstschade of „onderzeeërs" zoodanig gedupeerd zijn, dat het gewas als vernietigd moet worden beschouwd, en die geen recht op nateelt hebben, alsnog een verzoek richten tot de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie om voor het gedeelte, dat vernietigd is, een ander product te mogen telen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5