Laval niet geslaagd in een kabinetsvorming ill Parijsche gemeente-politiek Uit Vaticaanstad WENEN IrtrtftLEVENDE Het nieuws van heden HERRIOT'S PARTIJ WEER HET STRUIKELBLOK Het aftreden van MacDonald UWE HAND'S DIERENPARK IVV KROKODILLEN VERKIEZINGEN VOOR DEN GENERALEN RAAD HOE IS HET MOGELIJK? DE TALENREGELING IN RECHTSZAKEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 6 JUNI 1935 Ochtendblad Vragenlijst aan de socialisten Het Weer De vlootbesprekingen Het leven in de banlieue met de LINDBERGH Touringcars en VERSAILLES, f 60.— p. pers., alles inbegrepen. .THE ROLLING HOME Companys veroordeeld Zeppelindiensten uit Japan? De aardbevingsramp in Britsch-Indië In hun woning gestikt BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19372 De radicaal-socialisten zouden aansturen op een zuiver linksche regeering iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl Samengroepingen Iu m Voor het laatst heeft hij Woensdag het Britsche kabinet gepresideerd OP DE GREBBEBERG De roode zege is het bewijs der groote verbittering onder de burgersdie men aan hun lot overlaat Belgische Kamer neemt het ver- vlaamschingsontwerp geheel en ongewijzigd aan Tot 30 jaar, evenals de andere Catalaansche regeerders De wereldtentoonstelling der Katholieke Pers Leert lezen 95 pet. der slachtoffers zijn Hindoes Met het vlaggeschip der K.N.S.M. KNSM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 5 Juni. Naar Reuter meldt, heeft Laval hedenavond om 8 uur de hem gegeven opdracht tot vorming van een nieuw kabinet te rug gegeven wegens de moeilijkhe den, welke hij by zijn pogingen had ondervonden. Reeds voordat Laval zich hedenavond om W uur naar de ambtswoning van president Lebrun begaf, verklaarde hij dat de door de Partij van Herriot, de radicaal-socialisten, ge stelde voorwaarden het niet mogelijk maakten om te hopen op de groote meerderheid, die hoodig is voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den franc. Laval achtte het n.l., evenals Flandin en Rouisson, onvermijdelijk om uitgebreide vol machten te vragen voor het financieel herstel des lands, volmachten welke gedragen zouden worden door een zeer ruime meerderheid in het parlement. De moeilijkheden, waarop Laval is ge stuit, schijnen vooral te liggen in den steeds openlijker afkeer, welke de socialisten en radicaal-socialisten gevoelen tegen het verleenen van volmachten. Om half zeven hedenavond werd nog ver nomen, dat Laval verschillende antwoorden afwachtte, met name van de radicaal-socialis tische fractie. Het antwoord dezer fractie heeft dus wel den doorslag gegeven voor Laval's be sluit, om de opdracht terug te geven. Nader wordt gemeld, dat Laval voor zijn bezoek aan president Lebrun een delegatie ontving der rad.-soc. fractie, onder leiding van Chautemps, Herriot en Delbos, welke hem een door de fractie aangenomen resolutie voorlegde en nader toelichtte. In deze resolutie, welke tevens was gericht aan een comité van link sche kamergroepen, sprak de fractie zich uit voor een gezonde en moedige financieele poli tiek, gebaseerd op een breede democratische meerderheid. Verder werd in de motie betreurd, dat Laval heeft gemeend er niet mede accoord te kunnen gaan, dat de volmachten worden beperkt tot den steun voor den franc en den strijd tegen de speculatie. Bij het verlaten van de Quaï d'Orsay verklaarde Laval, dat de rad. soc. resolutie weliswaar zekere beperkte volmachten toe stond; de omstandigheden, waaronder deze resolutie was aangenomen, duidden echter niet in de richting van een ruime meer derheid tegen de speculatie. De resolutie blijkt n.l. door de fractie slechts te zijn aangenomen met 31 tegen 27 stemmen. Nadat Laval de ambtswoning van presi dent Lebrun had verlaten, werden Herriot en Delbos, resp. leiders van de rad. soc. partij en rad.soc. Kamerfractie, bij Lebrun ontboden. Laval heeft verder nog verklaard, de door hem gewenschte regeering van eenheid en actie tot redding van den franc, niet te hebben kunnen samenstellen, wegens het ontbreken van een betrouwbare ruime parlementaire meerderheid en door het gemis aan inzicht in de noodzake- E>e nieuwste Amerikaansche torpedojager heeft New-York verlaten om een bezoek te brengen aan Europa Piétri, wien thans de vorming van een kabinet is aangeboden lijkheid, om aanzienlijke bezuinigingen door te voeren. Laval heeft Woensdagmiddag besprekingen ge voerd met den gouverneur van de Bank van Frankrijk. Een langdurig onderhoud tusschen Laval en Piétri gaf aanleiding tot de verwach ting, dat de laatstgenoemde het ministerie var. financiën op zich zou willen nemen. Nog in den loop van den middag echter ver klaarde Laval tegenover journalisten, dat hij op moeilijkheden stiet. Daarna had hij nog een onderhoud met den socialistischen partijleider Léon Blum. In de zitting der rad.-soc. fractie zouden zekere door Daladier te berde gebrachte maat regelen voor het geval van financieele moeilijk heden de goedkeuring hebben gevonden van een deel der fractie. In de Woensdagmorgen gehouden zitting van de linksche partijen, lieten de rad. socialisten een vragenlijst circuleeren, waarin in 4 punten vragen gesteld werden, omtrent de werkelijke voornemens der socialisten. Gevraagd werd of de socialisten willen deelnemen aan een uitge sproken linksche regeering en dan ook zouden stemmen voor volmachten, voorts hoe de be strijding' der speculatie zal plaats vinden en welke houding zij zullen innemen ter zake van de devaluatie. Hedenavond kwamen de socialistische ant woorden binnen, welke aan een commissie der rad.-soc. fractie in studie werden gegeven. Vanavond vindt een nieuwe vergadering der linksche Kamergroepen plaats. In de socialistische antwoorden wordt na drukkelijk betoogd, dat vooreerst een program dient te worden opgesteld, om de publieke vrij heden te waarborgen, de speculatie te breken en het lot der arbeidersklasse te verbeteren. Nader wordt gemeld, dat president Lebrun aan Herriot de vorming van een regeering heeft aangeboden, doch dat deze weigerde. Herriot zou geweigerd hebben in verband met de pogingen zij ner partij om een uitgesproken linksche Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regen of onweersbuien, later opklarend, iets zachter. Verdere vooruitzichten: aanvankelijk op- S klarend. Stormwaarschuwingsdienst Medegedeeld Woensdagavond te 21 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede!" regeering tot stand te brengen. Men was van meening, dat Herriot daarom Dala dier als kabinetsformateur zou voordra gen. President Lebrun heeft thans den voormaligen minister van Marine Piétri (links-republikein) ontboden, om hem met de kabinetsvorming te belasten. Het antwoord van Piétri is nog niet be kend. ..PARIJS 5 Juni. De procureur-generaal te Parijs heeft instructie gegeven, de effecten- en deviezenmarkt streng te controleeren en hem over iedere speculatieve maoeuvre tegen den franc rapport uit te brengen. Voor het „Petit Journal" kwam het heden tot incidenten. Aanhangers der rechtsche Action Francaise protesteerden tegen de door dit blad gepropageerde devaluatiepolitiek en sloegen al le ruiten stuk. Ook in' andere stadswijken vonden samen groepingen plaats. LONDEN, 5 Juni. In het Lagerhuis heeft Chamberlain heden de vraag, of het ministerie van financiën het valuta-egalisatiefonds ge bruikt heeft om een al te groote waardevermin dering van de Fransche valuta te verhinderen, ontkennend beantwoord. Het fonds dient uit sluitend tot het beperken van de schommelin gen van het pond sterling tot een minimum. Het ministerie van financiën bedient zich van het fonds in samenwerking met de bank van Engeland. De leden van de Catalaansche generaliteit onder leiding van Companys, die heb ben deelgenomen aan den opstand in October 1934, zijn door de Spaansche justitie tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld Daladier, die door Herriot als formateur zou zijn voorgedragen LONDEN, 5 Juni. (Reuter.) MacDonald heeft hedenochtend voor de laatste maal in zijn kwaliteit van premier de wekelijk- sche zitting van het Britsche kabinet ge presideerd. Het was vandaag juist zes jaar geleden, dat hij door den koning met het premierschap werd belast. Op de agenda stonden o. m. de thans te Lon den plaats vindende Engelsch-Duitsche vloot besprekingen en het antwoord van Hitier op de vragen, die de Britsche ambassadeur te Berlijn had gesteld. Het nieuwe kabinet, waarvan de huidige vice- premier Baldwin de leiding zal hebben, zal ver moedelijk Vrijdagavond bekend zijn. Algemeen verwacht men, dat MacDonald lid van de re geering zal blijven. Een merkwaardige samenloop van omstan digheden wil, dat Baldwin, die thans voor de tweede maal premier wordt, zich evenals den eersten keer deze eer ongeveer op Pinksteren te beurt ziet vallen. Dit was ook de vorige maal het geval, toen hij in 1923 Bonar Law als chef van het kabinet opvolgde. LONDEN, 5 Juni. (Reuter.) Naar vernomen wordt zullen de Duitsch-Britsche vlootbespre kingen langer duren dan eerst werd aangeno men, misschien duren zij zelfs wel tot na Pinksteren. Men heeft thans besloten, dat alleen in den ochtend besprekingen zullen worden gevoerd, (Bijzondere correspondentie) Zondag j.i. werd te Parijs de herstemming gehouden voor den Generalen Raad van 't Seinedepartement. Deze is samengesteld uit negentig leden van de Parijsche gemeente raad en vijftig van de Parijsche banlieue. De communisten hebben bij deze verkiezing een ware victorie behaald en het aantal, waarmee zij thans den gener. Raad van het Seine-depar- tement zullen binnen trekken, bedraagt drie-en- dertig. Zij zijn aldus de sterkste partij gewor den in genoemd lichaam, en wanneer zij met hun minder radicale broeders één front willen vormen, met de sociaaldemocraten en de gema tigde socialisten, die over negenendertig zetels beschikken, dan kan de linkerzijde op een meer derheid bogen. Dit is wel iets nieuws in de ge schiedenis van den Generalen Raad want deze heeft tot nu toe niet anders dan een absolute meerderheid der rechterzijde gekend. Natuurlijk is deze scherpe gewichtsverplaatsing naar links hoofdzakelijk bewerkt door de kiezers uit de banlieue, welke met een zeldzame geslo tenheid communistisch en socialistisch hebben gestemd; en daarmee is de naam „roode zone" waarmee men de Parijsche banlieue bedoelt, voor het eerst politiek gerechtvaardigd. (Voor het eerst: want de voorlaatste verkieziAgen had den zes jaar geleden plaats, toen de banlieue niet zoo bevolkt was als tegenwoordig.) Deze „roode zone van Parijs" is na den oorlog ontstaan, in de jaren, dat de woningellende van de hoofdstad niet meer draaglijk scheen. Parijs heeft ook heden nog slechte woningen, huizen, die in hun bouwvalligheid, dompheid en verwaar- loozing nauwelijks te beschrijven zijn maar indertijd waren tengevolge van de relatieve over bevolking de toestanden veel drukkender dan nu, en de Stad noch de Staat deden er iets toe, om aan dezen nood een eind te maken. Er werd geen nieuw bouwprogramma uitgevoerd zooals dat toch in de steden der landen, wier bouw kundige ontwikkeling door den oorlog eveneens had stilgestaan, het geval was. Toen hielp de bevolking zichzelf. De omge ving van Parijs had totdantoe bijna on veranderd haar landelijk karakter be waard: akkers, velden, kleine dorpen, boeren hoeven, de kasteelen met hun oude parken Een handige terreinspeculatie wist de omstan digheden uit te buiten. De omgeving van de hoofdstad werd voor groote parten opgekocht, in kleine perceelen verdeeld, en het was niet moeilijk, de stadsmoede Parijzenaars er toe te bewegen, zich „buiten" te vestigen, in de vrije natuur, op een stukje grond, dat na drie jaren hun eigendom zou worden! In de jaren 192629 hebben zich ongeveer 300.000 menschen laten verleiden, de stad den rug toe te draaien en op de perceelen der grondspeculanten, de spoedig berucht geworden „lotissements" een nieuw te huis te zoeken. Het meerendeel hunner waren arbeiders en personeel van allerlei, aard dat da- gelijksch naar Parijs moest. Men had hun een paradijs voor de stadspoorten beloofd.... Doch wanneer vrij plotseling 'n karavaan van twintig- tot dertigduizend menschen het land optretk en daar nieuwe kolonies opricht, dan doen zich behoeften voor. Er is drinkwater noo- dig, licht, rioleering, wegen- om nog maar te zwijgen yan dokter, apotheker, ziekenhuis, scho len en dergelijks. Dat alles ontbrak. Tiendui zenden menschen waren gekomen in vertrou wen op de beloofde idylle honderden hunner woonden provisorisch in oude spoorwegwagons, in houten zomerhuisjes, primitief uit kistenhout getimmerd of uit zink in elkaar gebouwd. Dat ging goed, zoolang de zomer duurde, doch de eerste helfst veranderde de kolonies al in groote modderpoelen, waar de bewoners dagelijks twee maal doorheen konden baggeren, een uur ver of meer totaan'de naastbijzijnde tram of spoor- halte. Het drinkwater waterleiding is zelfs vandaag nog niet gelegd in menige dezer kolo nies moest van ver worden aangedragen, de vuflnisafvoer spotte met elke beschrijving. Men kan zich voorstellen, hoe deze nieuwe soort mar telaars, de banlieusards, zich tehuis voelden in hun vochtige en tochtige barakken, en het is geen wonder, wanneer hun merkwaardige pio nier-ervaringen van invloed werden op hun po litieke overtuigingen. Want het is wel waar, dat tegenwoordig de banlieue niet meer dat oord van verschrikking is, wat zooeven geschetst werd, het is waar dat er electrisch licht aanwezig is en over 't alge meen ook drinkwater, en zelfs kan men, eigen aardige tegenstelling, temidden der bescheiden woningen, die de voormalige bouwsels hebben vervangen, een hypermoderne school vinden, geheel uit glas en beton; maar het is ook waar, dat het jaren heeft geduurd, eer deze verbeterin gen tot stand kwamen, en de geleden ellende is niet vergeten. Groot-Parijs kende de toestan den in de banlieue, doch zij waren niet hemel - schréiend genoeg om de trage ambtenarij tot een aangepast tempo te brengen en de eeni- gen, die zich met het lot van de honderddui zenden voor de poorten begaan toonden, waren de communistische agitatoren. Zij hebben hun werk verricht in die armzalige „lotissements" der banlieue. Zoo zal men goed doen, de linksradicale verkièzingszege te nemen voor wat zij is: het bewijs van een groote verbittering on der de burgers, die men aan hun lot heeft over gelaten, jaren lang maar men moet er geen overwinnng van de communistische levensopvat ting in zien. Slechts een antwoord een ant woord en een waarschuwing! 6 volle dagen naar Engeland m. bez. a. Londen, enz. Vertrek 24 Juni. Prijs alles inbegr. f 80.— p. ners. Op denzelfden datum 6 volle dagen naar PARIJS Bespreken der plaatsen: DAMRAK 34 A A'DAM Telef. 45715 85415 Vraagt gratis reisprogramma opdat de gedelegeerden in den middag gelegen heid hebben onderling de kwesties te bespreken. Vanmiddag waren de Duitsche gedelegeerden de gast van minister-president MacDonald in Downing Street. Bij de lunch zaten o. a. aan de leden der Engelsche delegatie, verder Bald win, Simon, Thomas en MacDonald Jr., de on derstaatssecretaris. Van Duitsche zijde waren verder o. a. aanwezig de ambassadeur Von Hoesch en de gezantschapsraad vorst Bismarck. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 5 Juni: Het ontwerp van de talenregeling in rechts zaken, waardoor in het Vlaamsche gedeelte van België de vrede-gerechten, politie-recht- banken. koophandelsrechtbanken, civiele en correctioneele rechtbanken zoowel als de As sisenhoven officieel worden vervlaamscht, zoodat voor de geheele procedure van rechts gedingen en ook voor het vonnis, op straffe van nietigheid, vanaf October a.s. nog alleen het Nederlandsch mag worden gebruikt, is cezen namiddag door de Kamer in zijn geheel er- ongewijzigd, zooals het door den Senaat was aangenomen, goedgekeurd met 95 tegen 40 stemmen, waarbij 22 blanco. Deze wet schenkt den Katholieken Vlamin gen voldoening, voor zoover het de Vlaamsche rechtsgebieden van België betreft, doch voor de Brusselsche agglomeratie zijn de regelingen niet volkomen bevredigend. De Vlaamsche nationalisten hebben zich van stemming onthouden. ii MADRID, 5 Juni. (Reuter). Het gerechtshof heeft heden Companys, den president van de Catalaansche generaliteit, en de overige raads leden van de generaliteit wegens militairen op stand tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het vonnis is nog niet bekend gemaakt, doch men weet te melden dat de eisch van den procureur-generaal met 14 tegen 7 stemmen is aangenomen. TOKIO, 5 Juni. (Reuter.) De „Asahi Sjim- boen" bericht, dat binnenkort een luchtdienst van Tokio naar San Francisco en verder naar Dairen en Saigoen zal worden ingesteld. De dienst zal worden onderhouden met de zeppe lin LZ. 128. Een beslissing v^n het ministerie van verkeer is evenwel nog niet genomen. Een delegatie der katholieke Belgische jour nalisten onder leiding van Joseph Brouckart, die den H. Vader dezer dagen het gebruikelijke ge schenk der Belgische katholieke pers heeft over handigd, heeft tevens de voorbereidingen ge troffen voor de deelname der Belgische pers aan de tentoonstelling, die in 1936 in het Vaticaan zal worden gehouden. Het Belgische comité voor deze tentoonstel ling, dat wordt voorgezeten door Joseph Demar- teau, hoofdredacteur van de „Gazette de Liè- ge", omvat vertegenwoordigers van de Vereeni- ging van Dagbladen, de Katholieke Journalis- tenvereeniging, het St. Paulus Liefdewerk, de Katholieke Actie en een vertegenwoordiger van den aartsbisschop van Mechelen. Een dergelijk comité is ook in Zwitserland ge vormd en samengesteld uit vertegenwoordigers der katholieke -Journalistenvereeniging, der ver- eeniging van katholieke uitgevers van dagbla den en van den „Fressverein." In haar zitting van 4 Juni heeft de Ritencon- gregtie verhandeld over de vraag der heldhaf tige deugdbeoefening van den Dienaar Gods Dominicus van de Congregatie van het H. Kruis en Lijden. LAVAL NIET GESLAAGD BIJ DE VORMING VAN EEN KABINET. Companys en de andere voormalige Catalaan sche regeerders krijgen 30 jaar gevangenisstraf. MacDonald heeft gisteren voor het laatst het Britsche kabinet voorgezeten. De wet op de talenregeling in rechtszaken door de Belgische Kamer aangenomen. De regeering zal finaneieelen steun verleenen aan de Zeeuwsche oestercultuur. Nieuwe transfer-overeenkomst met Duitschland geparafeerd; rente-transfer wordt verminderd. Motoriseering bij het leger. Gepensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd zullen adresseeren bij de Tweede Kamer in verband met de intrekking hunner pensioenen. Duiker in Lutine-toren om het leven gekomen De leden van het Ministerie zullen morgen een vliegtocht over ons land maken. Amsterdamsche inbrekersbende gevonnist. New-Yorksche Beurs: Matige handel met be tere tendens; later werd de stemming onregel matig. Iemand ontving een brief waarover hij zeer gebelgd werd. Maar de af zender was zich van geen schuld be wust. Hij had absoluut niet bedoeld wat de ontvanger uit den brief las. Het geval kon gélukkig worden opge helderd en de boosheid uit den weg geruimd. Maar het geval is leerzaam. Er wordt te snél gelezen en te snél een conclusie getrokken. We lezen niet de bedoeling maar we lezen ons eigen oppervlakkig vermoeden. Dat is fout. En daarom: laten we allemaal beter lezen. Rustiger en zonder toom. Laten we naar de bedoeling zoeken en niet alles nauwkeurig naar de letter nemen. Er komen te veel twis ten, te veel verwijderingen, te veel oneenigheden in het leven, gewoon- iveg door het te haastig lezen en con cludeer en. Leert lezen! Leert steeds naar een goede bedoeling zoeken. BOMBAY, 5 Juni. (Reuter). De aardbeving in en rondom Quetta heeft 50.000 slachtoffers geëischt, waarvan 95 pet. hindoes waren. De aangerichte schade wordt geraamd op 50 mil- lioen roepie. De toestand in het door de aardbeving ge troffen gebied is ongewijzigd; nieuwe aard schokken zijn niet meer gevoeld. Door de ont bindingsstank, welke uit de puinhoopen op stijgt, is het niet mogelijk te zoeken naar de doode have, welke de ramp spaarde; alleen het zoeken naar overlevenden wordt voortgezet. Binnen de eigenlijke stad Quetta bevinden zich geen overlevenden meer, de binnen wij ken zijn allen door militairen afgesloten. Uit de officieele lijsten van de slachtoffers blijkt, dat geheele families zijn omgekomen. PARIJS, 5 Juni. Te Parijs is een gezin, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen, dood in de woning gevonden. De ongeiukkigen waren klaarblijkelijk ten gevolge van een on geluk gestikt. naar de OOSTZEE 27Junl-9Juli 12-daagsche reis van het m/s „COLOMBIA" naar Hamburg, Kopenhagen, Zoppot- Danxig, Stockholm en Vlsby, PASSAGEPB1JS Y/a F. 90.- Prachtige autotochten in de aanloophavens iZen omgeving o.a. naar: de oude Hanzestad ^^^^Lubeck, Blankenese, Ratzeburg, de Deen* WÊ^F sche Riviera (Kronborg, Fredensborg, Fre* jÉtmaW deriksborg) het historische „Ordenschloss VmÊÊ Marienburg", Uppsala, Drottningholm, etc. Ifll KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT-MIJ. AMSTERDAM Agenten en Reisbureaus Stand op Donderdag 1 uur van.: 745 yorige stand: 750.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1