0 LAVAL SLAAGT DEZEN KEER PIERRE LAVAL VORMT EEN NIEUW KABINET I Het nieuws van heden Groote brand te Losser COMPROMIS MET HET PARLEMENT REGN1ER MINISTER VAN FINANCIËN N.R.A. verlengd tot April 1936? Engelands nieuwe kabinet DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 7 JUNI 1935 Groote meerderheid verwacht Een voordeelig bedrijf Overval op een tram te Barcelona Groote meerderheid in de Kamer verwacht Goering te Belgrado De bekentenissen te Oss Beter zien? Een bril van KEIP! Groote Houtstraat 137 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19375 Verscheidene leden van het Kabinet maakten heden een rondvlucht over Nederland in een Douglas toestel. Voor het toestel op Waalhaven v.l.n.r. jhr. mr. de Graeff, dr. H. Colijn, mr. Van Schaik, prof. dr. ir. Gelissen, jhr. ir. van Lidte de Jeude en mr. Oud Volmachtenwet wordt gebruikt om den franc te verdedigen en op te treden tegen de speculatie d'Ormesson over Frankrijks politiek De bemanning van het verkochte Roemeen sche s.s. „Sfantu Nicólae", die, na drie maanden wachten op haar gage, van boord gezet zal worden. De mannen vermaken zich ihet een varken Te Den Helder zijn de jaarlijksche oefeningen gehouden van de luchtdoelartillerie Utrecht uit Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Roosevelt's voorstellen gunstig ontvangen Hoe het er waarschijnlijk zal uitzien Zullen nu ook verschillende branden worden opgehelderd? Sch. bekent De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Tweeden Pink sterdag en Dinsdagmorgen NIET verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Garage annex winkel en werk plaats in de asch gelegd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de Icieine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ten tweeden male door president Lebrun geroepen om Frankrijk uit de hachelijke regeeringscrisis te redden en een kabinet te formeeren, is Pierre Laval eindelijk geslaagd, nadat ook Piétri de opdracht als voor hem on vervulbaar had moeten teruggeven. Het werd tijd. dat er een eind kwam aan het hopeloos geharrewar, dat het aanzien van Frankrijk schade deed en de kwalen van het Fransche parlementarisme op onrustbarende wijze mani festeerde. De rechtsche organisaties en oud- strijdersvereemgingen kwamen reeds in bewe ging en het publiek gaf teekenen van ture- luursch te worden. Bij ontstentenis van een fi guur als Poincaré en zelfs van een man met het persoonlijk prestige van een Doumergue heeft men weer zijn toevlucht moeten nemen tot Laval, die als leider der Fransche buiten- landsche politiek tenminste nog zóóveel aan zien geniet, dat hij op voldoenden steun in het parlement zal kunnen rekenen. De door de so cialisten en communisten verlangde Kameront binding en nieüwe verkiezingen zijn niet geko men, omdat de president der republiek er te recht voor terugschrok den franc en de buiten- landsche politiek onder de huidige omstandig heden geruimen tijd aan hun lot over te laten. Eovendien zouden nieuwe verkiezingen wel eens een vervolg hebben kunnen brengen op de over winningen, welke het roode eenheidsfront en vooral de communisten bij de gemeenteraads verkiezingen hebben Weten te behalen. Daarop zou dan weer een heftige oppositie van de recht sche en middenpartijen zijn gevolgd, waardoor Frankrijk weer aan precies dezelfde risico's zou Worden prijsgegeven als die, welke men thans Wilde uitsluiten. De socialisten zouden als re geerders ook niet het noodige vertrouwen heb ben weten te wekken om de goud-pariteit van den franc te verdedigen, want financieren is nu juist niet hun sterkste zijde. Een kartel-regee ring van socialisten en radicaal-socialisten bleek geen levenskansen te bezitten. Al wilde de lin kervleugel van de radicaal-socialistische partij onder leiding van Daladier ook niets van het verleenen van uitgebreide volmachten aan de verschillende candidaat-premiers weten, voor een samengaan met de socialisten en hun com- munistischen aanhang voelde hij evenmin. Er zat dus niets anders op dan een kabinet te vor men en een formule voor de verleening der noodzakelijke financieele volmachten te zoeken, Waarmee de meerderheid der onderling verdeel de radicaal-socialisten zou kunnen instemmen. Dat dit ten langen leste aan Laval gelukt is, moet heusch niet alleen gedankt worden aan diens prestige, want dit prestige bleek niet groot genoeg om de radicaal-socialisten over te halen zonder voorbehoud hem de aan Flandin en Bouisson geweigerde volmachten te verleenen. Eerst toen Laval toezegde het parlement niet Haar huis te zullen sturen en eventueele inter pellaties niet van de hand te zullen wijzen, ble ken de links georiënteerde radicaal-socialisten bereid de door hem in elkaar te zetten minister combinatie te bekleeden met de financieele vol machten, welke hij noodig oordeelde. Het aan vaarden van dit compromis redt de linkerzijde Van de radicaal-socialistische partij van het odium het vormen van een regeering onmoge lijk te hebben gemaakt, terwijl zij er voor hun kiezers op kunnen bogen zoo niet het meest dringende landsbelang dan toch de bevoegdhe den van het parlement te hebben verdedigd. Het parlement zal thans blijven zetelen en Laval kunnen interpelleeren, zoo vaak het dit hoodig acht. Laval heeft getracht „to make the best of it" en hij verdient daarvoor den dank van de natie, welke hij althans voorloopig bit een beschamende politieke impasse heeft ge red. Dat zijn kabinet veel overeenkomst ver toont met de combinatie-Bouisson is van zelf sprekend. Maarschalk Pétain en generaal Mau- rin maken er geen deel meer van uit, en dat beteekent in de oogen van rechts een verzwak king. Daartegenover echter staat, dat de recht sche senator Léon Bérard justitie heeft gekre gen. Marin en Flandin vormen met Herriot als ministers van staat een waarborg voor den steun van het parlementaire midden en de daaraan grenzende rechterzijde van links. De ex-neo- socialist Lafont en de afgescheiden socialist Frossard moeten dienen als de verst naar links uitgestoken haken. Zoo heeft Laval de op het oogenblik breedst mogelijke basis voor zijn ka binet gezocht en als de teekenen niet bedriegen zal men hem niet aandoen, wat men Bouisson ondanks het gegeven woord aandeed. Verdedi ging van den franc en handhaving der continuï teit in de Fransche buitenlandsche politiek blij ven natuurlijk de voornaamste taken van ook deze regeering. Als nu maar de partij-politiek zich kan opwerken tot de hoogte van het mani fest, dat Laval publiceerde, toen hij den eer sten keer onverrichterzake uit het Elysée te rugkwam en waarin hij een waarlijk nationalen toon aansloeg. Kan zij dat niet, dan zal zij het parlementarisme, dat zij beweert te verdedigen, vroeg of laat wel eens in het graf kunnen hel pen. WARSCHAU, 7 Juni. De politie te Lodz heeft een zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Eenige organisaties en vereenigingen hadden in de stad een eigen, zeer goed georganiseerden telegraafdienst op touw gezet, die uitstekende winsten afwierp. Een postbode, die een felicitatie-telegram kwam bezorgen in een huis, waar een bruiloft werd gevierd, ontdekte op de tafel een aantal andere telegrammen, die niet van het rijks telegraafkantoor afkomstig waren. Hij bracht rapport uit en een nog tijdens de bruiloft ingesteld onderzoek bracht het bedrog aan het licht. Men heeft berekend, dat het rijkstele graafkantoor door deze affaire belangrijke verliezen heeft geleden. MADRID, 7 Juni (Reuter). Uit Barcelona wordt gemeld, dat daar in den afgeloopen nacht wederom een overval van separatistische en links georiënteerde elementen heft plaats gehad. De daders beschoten vanuit twee auto's een PARIJS, 7 Juni (Reuter) In den loop van den nacht is Laval er in ge slaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Hij heeft den president der republiek Lebrun de volgende lijst van ministers voorgelegd: Premier en Buitenlandsche Zaken: Laval. Ministers van Staat: Herriot, Marin en Flan din. Justitie: Bérard. Binnenlandsche Zaken: Paganon. Oorlog: Fabry. Marine: Piétri. Luchtvaart: Generaal Dénain. Handel: Bonnet. Financiën: Regnier. Onderwijs en Opvoeding: Marcombee. Openbare werken: Laurent Eynac. Koloniën: Rollin. KoopvaardijMarioroustan. Arbeid: Frossard. Pensioenen: Maupoil. Landbouw: Cathala. Volksgezondheid: Lafont. P. T. T.: Mandel. Onderstaatssecretaris en toegevoegd aan den premier, belast met de zaken van Elzas—Lotha ringen: Blaisot. Het kabinet omvat vier Senatoren, nJ. Laval, Bérard, Regnier en Roustan. Buiten het par lement staat generaal Dénain. De anderen zijn Kamerleden. Dertien ministers maakten deel uit van het kabinet Bouisson. De nieuwen be- hooren tot: Flandin en Fabry tot de groep der links-repu blikeinen, Bonnet, Marcombee en Maupoil tot de Radicaal-Soeialistenr Blaisot tot cte „Fédération Républicaine", Regnier tot de links-Democraten, Bérard tot de „Union Republicaine", waarvan hij voorzitter is. De nieuwe ministers zijn vannacht van 3 tot 4.15 uur in het Elysée gebleven en hebben ver schillende vraagstukken, waarover in de regee- ringsverklaring zal worden gesproken, bestu deerd. Vanmiddag om 5 uur komen de ministers op nieuw in het Elysée bijeen, om den tekst van de regeeringsverklaring vast te stellen, welke in de Kamer en den Senaat om 6 uur zal worden voorgelezen. Het kabinet-Laval is het 99e onder de Derde Republiek, en het tiende onder de huidige wet gevende periode. De pers zegt ervan overtuigd te zijn, dat de nieuwe regeering het pleit in de Kamer zal winnen. De wijziging in de houding der Radicaal-socialisten heeft Laval's taak aan merkelijk verlicht. Welingelichte kringen meenen, dat Laval volmachten zal vragen, welke zich echter zullen beperken tot de verdediging van den franc en gericht zijn tegen de speculatie. „Oeuvre" schrijft, dat de regeering slechts tot 31 October door verordeningen maatregelen zal nemen, en deze nog voor het einde des jaars aan het Parlement ter ratificeering zal voor leggen. „Echo de Paris" publiceert de volgende ver klaring van Laval: De aard der volmachten, die ik verlang, stelt mij in staat, na mijn besprekingen met de ver schillende groepen en vooral met de radicaal socialisten op een groote meerderheid te reke nen, die zich bewtet is van de noodzaak, om een zuinig beheer te voeren. Slechts wanneer de regeering een krachtige deflatie-politiek voert, kan zij de financiën sa- neeren. De offers, die de gemeenschap zal moe ten brengen, zullen minder drukkend en beter verdeeld zijn dan de offers, die verbonden zijn met een valuta-crisis. Deze regeering is vast besloten om de speculatie tegen den franc te breken en onze valuta te redden! Op een lunch, die de Engelsch-Fransche Lunch Club gisteren in het Victoria Hotel te Londen heeft gegeven, heeft o.a. de buitenland sche politieke medewerker van de „Figaro", graaf Wladimir d'Ormesson een rede gehouden, waarin hij zeide, dat buitenstaanders, die naar de Fransche politiek zien, zouden kunnen den ken, dat deze veel lijkt op een kurketrekker, doch, over het geheel genomen, volgde zij een rechte lijn. Ofschoon het in Parijs wellicht eenigszins onrustig was, was het in het overige Frankrijk kalm, en ieder, die den tegenwoordigen toe stand als een bewijs van zwakte zou willen beschouwen, zou tót de ontdekking komen, dat hij zich vergist. De bond van belastingbetalers heeft in een door 4000 personen bezochte vergadering de volgende motie aangenomen: De economische en politieke toestand eischen maatregelen. Wij erkennen, dat in een geor dende maatschappij alle burgers belasting moe ten betalen, opdat het land kan leven. Wij weigeren echter financiën te verstrekken voor een politiek, die ertoe dient de partijen te on derhouden. Wij verzoeken den president ervoor te zor gen, dat het gezag hersteld, het parlementaire voorrecht om te beslissen over de openbare uit gaven, ingetrokken, de begrooting door beper king der uitgaven in evenwicht gebracht, de valuta gehandhaafd, en elke bedrieger en spe culant onverbiddelijk vervolgd wordt. rijdende tram, waarbij een vrouw werd gedood en de bestuurder, alsmede een politiebeambte en nog een persoon levensgevaarlijk werden ge wond. Dit door Catalaansche separatisten aange richte bloedbad wordt algemeen als een pro testdemonstratie tegen de veroordeeling der le den van de opstandige Catalaansche regeering beschouwd. BELGRADO, 6 Juni. Generaal Goering is hedenavond om half zeven met zijn echtge- noote op het vliegveld van Belgrado aange komen. Des morgens was hij per auto van Dubrovnik naar Mostar gereden, vanwaar hij de reis per vliegtuig zal voortzetten. Goering zal tot Zaterdagmiddag in de Joego slavische hoofdstad blijven. j§ VERWACHTING: Matige tot krach- E tigen, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken j= wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, aanvankelijk iets war- mer. Hoogste stand: 769.0 te Weenen. Laagste stand: 739.1 te Valentia. gg Zon op v.m. 4.42, onder n.m. 9.15; Licht jf H op non. 9.45. Maan op v.m. 10.57, onder |i gr njn. 12.48. Eerste kwartier 9 Juni. H Illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllillltllllllllllllllllllllllllllllllillllll WASHINGTON, 7 Juni In kringen van afgevaardigden wordt Roosevelt's nieuwe voor stel inzake de N.R.A. gunstig beoordeeld. Waar schijnlijk zal het ontwerp vandaag officieel worden ingediend. Volgens Roosevelt's voor stellen zou het werk der N. R. A. worden ver lengd tot April 1936. De president zou niet langer het recht hebben, codes voor te schrij ven of op te heffen. Op een vergadering van de American Iron en Steel Institute te New-York is een motie aangenomen om de door de N.R.A.-code vast gestelde werktijden en loonen te handhaven. Voor deze motie stemden meer dan 200 leden van het instituut, die 90 pCt. van de Ameri- kaansche staalindustrie vertegenwoordigen. Bovendien werd besloten, dat het recht der arbeiders op collectief onderhandelen be schermd zal worden. De voorzitter, Eugene Grace, zeide, dat het voor de staalindustrie ge lijk zou staan met zelfmoord, indien zij zich niet zou houden aan de overeenkomsten, Johnson, de gouverneur van Colorado, heeft Roosevelt telegrafisch in kennis gesteld van zijn plan om de N. R. A. te redden. Hü stelt voor, dat de staten, die hun eigen N.R.A.-codes hebben, een verdrag sluiten, terwijl hü het ver der wenschelijk acht, dat het Congres maat regelen goedkeurt, waardoor deze staten wor den beschermd tegen de concurrentie van de .staten, waar geen codes bestaan. LONDEN, 7 Juni. (Reuter). Het Engelsche kabinet zal, na de wijziging die zich vanavond gaat voltrekken, aldus zijn samengesteld: Eerste Minister: Baldwin. Lord President of the Council: MacDonald. Binnenlandsche Zaken: Sir John Simon. Financiën: Neville Chamberlain. Lord Chancelor: Hailsham. Buitenlandsche Zaken: Sir Samuel Hoare. Lord of Privy Seal: Lord Londonderry. Minister zonder portefeuille: Eden. Oorlog: Lord Halifax. Indië: Markies Zetland. Dominions: Thomas. Koloniën: Malcolm MacDonald, een zoon van Ramsay MacDonald. Luchtvaart: Cunliffe Lister. De portefeuilles van Handel, Admiraliteit en Landbouw blijven onveranderd. De ochtendbladen publiceeren reeds de vrij wel complete nieuwe ministerlijst. Door zijn vermoedelijke benoeming tot minister zonder portefeuille wordt Eden thans lid van het kabinet. Hij zal zijn werkzaamheden in het Foreign Office voortzetten en zich hoofdzake lijk met Volkenbondskwesties bezig houden. Het karakter van een nationale regeering is gehandhaafd. Na zes jaar aan het bewind te zijn geweest, ruimt MacDonald thans zijn plaats in aan den leider der Conservatieven, Stanley Baldwin. De Kon. Marechaussee te Oss heeft, zooals wij reeds meldden, gearresteerd Sch„ die medeplich tig zou zijn geweest aan den roofoverval te Oss, gepleegd in 1933 op het bejaarde echtpaar van Bergen op den Berghemschen weg. De dieven moesten zich toen tevreden stellen met een klein bedrag aan geld, daar de spaarduitjes waar ze het op gemunt haden, eenige dagen tevoren op een veilige plaats waren gebracht. Tevens gaan in Oss de geruchten, dat nog vele branden tot klaarheid zullen worden gebracht. In 1933 ging het paviljoen op het Gemeente lijke Sportpark in vlammen op. Dat deze brand moedwillig is gesticht, leidt men af uit het feit, dat toentertijd in weken geen wedstrijden op het sportpark zijn gehouden en dus het pavil joen ook niet gebruikt was. Op 9 Augustus 1926 brandde op het gehucht Spitsbergen bij Oss het dubbele woonhuis af, bewoond door de gezinnen Bevers en Van Zant- voort. De familie Bevers moest in nachtgewaad de vlucht nemen en kon ternauwernood aan den vuurdood ontsnappen. De familie Van Zantvoort, bestaande uit de 24-jarige moeder en drie kin deren, respectievelijk van 6 maanden, twee en drie jaar, kwam jammerlijk in de vlammen om. Een inwonende marskramer kon zich met moeite redden. Hij vluchtte naar buiten en vroeg aan eenige personen de vlammen te dooven, die hij reeds aan zijn kleedingstukken had opge- loopen. Tijdens deze hulp werd hem zijn porte feuille ontfutseld. De wildste geruchten deden toentertijd de ronde in Oss over dezen brand. Feit is, dat de oorzaak ervan nooit ontdekt is. Hedenmorgen heeft Sch., die door de Kon. Marechaussee is gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan den roofoverval op het bejaarde echtpaar Van Bergen te Oss, een vol ledige bekentenis afgelegd. „De Rut" had als medeplichtige ook nog P. de B. aangewezen, die veroordeeld is tot 15 jaar. wegens moord op zijn neef G. de B. Nu heeft Sch. nog een vierden persoon .aan gewezen, wiens arrestatie spoedig kan worden verwacht. Uit de bekentenis van Sch. blijkt, dat hij bij den overval niet actief is opgetreden, doch op den uitkijk heeft gestaan. Sch. is hedenmiddag naar Den Bosch overge bracht. LAVAL ER IN GESLAAGD EEN NIEUW KA BINET SAMEN TE STELLEN. N. R. A. verlengd tot April 1936? Hoe het nieuwe Britsche kabinet er vermoede lijk zal uitzien. Catalaansche separatisten overvallen een tram te Barcelona; een doe de, drie zwaar gewonden. Dankbetuiging van H. M. de Koningin marinepersoneel en burgerij van Den HeWir. Ministers .maken .een rondvlucht boven ons land. Wetsontwerp inzake reorganisatie Zuiderzee werken spoedig te verwachten. Groote brand te Losser. Medeplichtige aan roofoverval ve Oss bekent. O In den afgeloopen nacht te omstreeks drie uur ontdekte een nachtwaker, dat brand was ontstaan in de auto-garage tevens werkplaats en winkel voor rijwielen, waschmachines en radiotoestellen van den heer Lippinkhoff, gele gen in de Gronauschestraat te Losser. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de in de garage 6taande auto's, breidde zich dadelijk fel uit. De geheele garage is uitgebrand. Vijf auto bussen, twee personenauto's, veel auto-onder- deelen, fietsen, waschmachines en radio-toestel len werden een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. De schade, die op zestien a twintig duizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Het pand, dat een oppervlakte van on geveer 300 M2. beslaat, is geheel verloren ge- Stand op Vrijdag 1 uur n-m.: Vorige stand; 757.9 7565

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1