Het nieuwe St. Bonifacius-Hospitaal We „dieselen" naar den Achterhoek Duitschland als schuldenaar FRAAIE INRICHTING TE LEEUWARDEN MET DE NSOP WEG BEGROOTING ZUIDERZEE- FONDS VRIJDAG 7 JUNI 1935 Smijten met geld! De transfer-bespreking Geen moeiten gespaard gefingeerd? Een pasklaar reisje Juweelendiefstal EEN SLACHTHUIS-KWESTIE Gemeenschappelijke regeling aan Sittard en Geleen door de Kroon opgelegd Beslissing van den Minister VEERTIEN ZEELUI ZONDER ONDERDAK Hun schip werd verkocht en zij moeten er af EEN SLACHTHUIS-KWESTIE Gemeenschappelijke regeling aan Sittard en Geleen door de Kroon opgelegd Geen sprake van plotselinge afbreking Een frisch gebouw, waar de hygiëne en techniek ten top zijn gevoerd Het verpleeggebouw Blauwe operatiekamer De hoofdzaak. DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN Rechtszaak voor eenige maanden uitgesteld 3 Set. 30ci25ct PER HALF POND Een autotocht door fraai Gelderland NACHTEGAAL EN KOETILANG VLIEGEN ELKAAR TEGEMOET Bij opening twee maal weekschen dienst op Indië DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE N.S. HIJ HAD GEEN PAS Oude kasteelen De plannen tot inpoldering van den N.-O.-polder Het afscheid Makelaars bijeen „De Nederlandsche Dagbladpers" Aan het Marinepersoneel en de bevolking van Den Helder Hoewel aan elke verdere inpoldering steeds risico blijft verbonden, hoopt de Minister door deze uiteenzetting de beduchtheid weg te nemen voor nog meer en niet geringe teleurstellingen. De Minister merkt voorts op, dat het aangaan van een verplichting tot een jaarlijksche uit gave van f 10 en f 12 millioen verantwoord mag worden geacht, mits tevens voldoende zeker heid kan worden verschaft, dat inderdaad de bovengenoemde kosten van landaanwinning niet beteekend zullen worden overschreden, zoodat op den duur economisch evenwicht mag worden verwacht. Deze verwachting wordt ge sterkt door de voorloopige opbrengst van de gronden in de Wieringermeer. Dat in den landbouw, ondanks de onbevredi gende bedrijfsresultaten, nog een groote vraag naar land bestaat, is bij de uitgifte van lande- dag getreden. rijen in de Wieringermeer duidelijk aan den Om aan de vraag naar land tegemoet te ko men zal aan uitbreiding van cultuurgronden door inpoldering dan ook de noodige aandacht behooren te worden geschonken, te meer daar hierdoor langs directen en indirecten weg werkverruiming in zoo belangrijke mate kan worden bevorderd. Hierbij is in aanmerking te nemen, dat indien met de uitgifte van gronden in de Wieringer meer in hetzelfde tempo wordt voortgegaan als thans, d. i. 2500 tot 3000 H.A. per jaar, te zijner tijd een te langdurige onderbreking daarvan zal intreden, indien niet tijdig cultuur- rijpe gronden in den N.-O.-polder beschikbaar kunnen worden gesteld. Dat bij de ontzilting van het IJselmeer tot dusverre teleurstelling zou zün ondervonden, kan slechts in zooverre als juist worden er kend, dat onmiddellijk na de afsluiting van de Zuiderzee twee zeer droge jaren 1933 en 1931 zijn gevolgd, waarin de op het IJselmeer toege vloeide waterhoeveelheden de afvoer van de IJsel is daarbij overwegend verre zijn achtergebleven bij die, waarop in een normaal jaar mag worden gerekend. De Minister stemt in met het gevoelen, dat gestreefd moet worden, naar het zoo spoedig mogelijk verlagen van het peil van het IJsel meer beneden het thans nog gehandhaafde hooge peil van 13 c.M. N. A. P. eigenaresse te vorderen, zoodat zij ook niet het recht hebben het schip vast te houden. De rechtbank is van oordeel, dat de tegenwoordige maatschappij het recht heeft, desnoods met behulp van den sterken arm, de bemanning aan wal te laten zetten. Wij hebben ons met verschillende instanties te Rotterdam in verbinding gesteld om te in' formeeren, wat nu met de bemanning zal ge schieden. Wy vernamen, dat het consulaat zich niets van de menschen aantrekt. Heden zijn er besprekingen over gevoerd, wat er met de man schappen zal gebeuren. De kans, dat de vreem delingendienst de vervoerkosten naar Roemenië betaalt, is zoo goed als uitgesloten. Donderdag heeft de rivierpolitie de zeelieden nog van eten voorzien. uit 1377, dat de monumentale bouwwerken met elkaar wedijveren in schoonheid. Het kasteel „Vorden" valt vooral op door zijn trapgeveltoren. Reeds in 1208 bestond dit kas teel als eigendom van het geslacht van Voerden. In Wamsveld stappen we uit om in restau rant ,,De Kap", een poëtisch verblijf, de lunch te gebruiken. Er is echter ook tijd voor een ernstig woordje en de heer J. D. Evers, lid van de Directie der Ned. Spoorwegen is de eerste woordvoerder. Hij houdt na een hartelijk welkom een warm plei dooi voor reizen in eigen land en in dit verband wijst de voorzitter van A. N. V. V., C. T. baron van Kraijenhoff op het goede contact tusschen de Ned. Spoorwegen en Vreemdelingenverkeer. Mr. W. van Deventer, de Directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer is be vreesd, dat bij al dit landelijk schoon onze bad plaatsen in het vergeetboek zouden raken en vestigt op deze vacantie-oorden de aandacht. Met vaderlandschen trots hooren we hierna de schoonheid van ons land prijzen door onzen buitenlandschen collega, den heer Paul Derjen, secretaris van de Buitenlandsche Persvereeni- ging. De gemeenteraad van Sittard had tot de Kroon het verzoek gericht, een gemeenschappe- lyke regeling met de gemeente Geleen, betref fende de oprichting en exploitatie van een slachthuis te willen opleggen, aangezien tusschen die beide gemeenten geen overeenstemming be reikt kon worden. Het gemeentebestuur van Geleen bleef be zwaar maken tegen de regeling, zooals deze door het gemeentebestuur van Sittard was ontwor pen, o.a. aanvoerende, dat het onmogelijk moet worden geacht, dat twee hoofden van twee ver schillende keuringsdiensten zouden moeten gaan werken onder een nieuw hoofd van een slacht huis. 't Onvermijdelijke gevolg van de ontworpen re geling zou, naar de raad van Geleen meende, zyn, dat de keuringsdienst van vee en vleesch in die gemeente gedoemd zou zyn, te verdwij nen. De Raad van State wenschte rekening te hou den met de meening van den veterinairen hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, n.l. dat moet worden aangenomen, dat de gemeenschappelijke exploitatie van een slachthuis door de gemeen ten Sittard en Geleen, zónder dat tevens geregeld zal zyn een gemeenschappelijk uitvoeren van den Vleeschkeuringsdienst, tot moeilijkheden aanlei ding zou geven. Onder deze omstandigheden bestond er, naar de meening van den Raad van State, bezwaar, de gevraagde gemeenschappelijke regeling op te leggen. Met dit standpunt kon Minister de Wilde zich niet vereenigen. Deze bewindsman overwoog al lereerst, dat het beleid van alle overheidsorga nen, in het bijzonder onder de bestaande om standigheden, moet worden gekenmerkt door het streven, de kosten van de overheidsdiensten zoo laag mogelijk te houden. De geopperde bezwaren zouden, naar Minister de Wilde meende, in de praktijk wel tot oplos sing worden gebracht, waarom in het ministe rieel schrijven d.d. 8 Mei j.l. aan de Koningin, geadviseerd werd, gehoor te geven aan het ver zoek van Sittard. Blijkens het d.d. 4 dezer in Stsbl. 312 afgekondigd Kon. Besl., heeft de Ko ningin zich met dit advies kunnen vereenigen ,<5 „„...vil,,.,: De ■paarden, die aan de Derby-race deelna men stonden onder strenge bewaking. Het tweede paard op de foto is Bahram dat de race won De Minister herhaalt, dat de inrichting van het werkdorp in den Wieringermeer, door de stichting „Joodsche Arbeid" inderdaad ten doel heeft een tijdelijke voorziening te treffen, ten einde aan Duitsche Joodsche jongelieden een onderkomen te verschaffen voor de oplei ding tot een werkkring elders, met name in Palestina. De Minister deelt mede, dat een wetsontwerp tot reorganisatie van de diensten en lichamen, bij de Zuiderzeewerken betrokken, zeer spoedig aan de Staten-Generaal kan worden voorge legd. Veertien Roemeensche Zeelieden zwerven zonder middelen van bestaan, zonder onderdak door Rotterdam. Het zijn de opvarenden van het Roemeensche sa. „Sfantu Nicolae", dat op 24 Mei j.l. gerechtelijk is verkocht. Na de exe cutie kreeg de bemanning opdracht het schip te verlaten. De zeelieden waren over dit plot selinge ontslag ten zeerste verbitterd, temeer waar zij ongeveer voor een bedrag groot 8000. aan gages van de Roemeensche reedery hadden te vorderen. Geld om de terugreis naar het vaderland te ondernemen bezaten zij niet. Er zat voor de zeelieden niets anders op dan te weigeren van boord te gaan en te wachten op de beslissing, die van hoogerhand genomen zou worden. Deze beslissing was in handen gelegd van de Rotterdamsche rechtbank. Donderdagmiddag heeft de president uit spraak in het geding gedaan. Mr. Thomas zeide, dat de 1 emanning na den verkoop van het schip geen recht meer heeft aan boord te blyven. De gage hebben zij van de vorige eigenaresse te vorderen, zoodat zij ook niet het recht hebben het schip vast te houden. De rechtbank is van oordeel, dat de tegenwoordige maatschappij het recht heeft, desnoods met behulp van den sterken arm, de bemanning aan wal te laten zetten. Wij hebben ons met verschillende instanties te Rotterdam in verbinding gesteld om te in- formeeren, wat nu met de bemanning zal ge schieden. Wy vernamen, dat het consulaat zich niets van de menschen aantrekt. Heden zijn er besprekingen over gevoerd, wat er met de man schappen zal gebeuren. De kans, dat de vreem delingendienst de vervoerkosten naar Roemenië betaalt, is zoo goed als uitgesloten. Donderdag heeft de rivierpolitie de zeelieden nog van eten voorzien. De gemeenteraad van Sittard had tot de Kroon het verzoek gericht, een gemeenschappe- In zijn jongste redevoering voor den Duit- schen Rijksdag heeft aldus lezen wij in ,De Telegraaf" Adolf Hitler een parallel getrok ken tusschen het Russische bolsjewisme en het Duitsche nationaal-socialisme. Hij kwam tot de conclusie, dat tusschen beide systemen geen aanrakingspunten bestaan. In zijn opsomming heeft de Duitsche Rijkskanselier nagelaten een vergelijking te maken tusschen het Russische standpunt tegenover buitenlandsche schuld- eischers en het Duitsche. Hadde hij het wèl ge daan, dan zou hij gezien hebben dat tusschen de Russische opvatting over 'n buitenlandschen crediteur, en de Duitsche, een onmiskenbare gelijkenis bestaat. Naar Duitsche begrippen schijnt iedere crediteur een soort van misdadi ger te zijn. Hij is een woekeraar, die parasiteert op den arbeid van het nijvere Duitsche volk. Het blad herinnert er dan aan, hoe het inder tijd met de Young-leening gegaan is. „Engeland was niet bereid aan deze leening deel te nemen, indien ook Nederland zich niet verplichtte voor een aanzienlijk bedrag in te teekenen. Het Amsterdamsche beursbestuur vertrouwde den Duitschen schuldenaar niet en weigerde hardnekkig de nieuwe Duitsche lee ning tot de officieele noteering toe te laten. De Duitsche regeering was in last. De toenmalige Duitsche Rijksbankpresident dr. Luther ove rigens een volkomen eerlijk en rechtschapen man smeekte onze regeering den tegenstand van het Amsterdamsche beursbestuur te bre ken. Te 's Gravenhage zag men in, dat het niet tot stand komen der Young-leening voor Duitschland en Europa ernstige gevolgen moest hebben en onder zwaren druk gaf het Amster damsche beursbestuur toe. Is dat nu de houding \an een woekeraar? Wij brachten een offer ter wille van goede nabuurschap, namen met een bezwaard hart Duitsch papier voor goede Hol- landsche guldens en nu doet men het voor komen alsof wij er op uit zijn geweest Duitsch land te ruïneeren." In de Nederlandsche bladen wordt er op ge wezen, in verband met de ergerlijke houding van den Duitschen schuldenaar, dat in het Duitsche binnenland op de oncontroleerbare en niet gepubliceerde begrootingen ongetelde mil- lioenen worden uitgetrokken voor leger, zee- en luchtvloot, dat men geld heeft voor alles, dat men voor de Olympiade uit de staatskassen 35 millioen ter beschikking stelt, dat men enorme autowegen bouwt enz. enz. Alles van ander mans geld. Ook wij wezen er in een „Spiegel des Tijds" op, dat Goebbels er mede praalt, dat op de begrooting van '35'36 12 millioen alleen voor het theater is uitgetrokken, waarbij dan nog komen „die diese Millionen um een Vielfaches übersteigenden Millionen". welke door de landen en gemeenten voor dit doel worden uitgegeven! Wy gaan accoord met de conclusie van het èenoemde Amsterdamsche blad „Met een noodlijdenden, maar eerlijken schuldenaar is het gemakkelijk om tot een over eenkomst te geraken. Bijna onmogelijk wordt dat, indien men te doen heeft met 'n debiteur, voor wien schulden slechts een middel zyn om nieuwe concessies af te persen." Om te verhinderen dat de mededeelingen over het afbreken der transfer-onderhandelin gen met Duitschland oorzaak worden van on juiste voorstellingen omtrent het verloop van zaken, deelt men ons het volgende mede: le. het principieele punt, dat tot de moei lijkheden en daarmede tot het opschorten der onderhandelingen heeft gevoerd, heeft de Ne derlandsche delegatie in het geheel niet op het laatste oogenblik verrast; het was tijdens het vergelijken van de door de Nederlandsche en door de Duitsche zijde opgestelde verdrags teksten reeds Zondagavond j.l. aan den dag ge treden, daar uit den Duitschen tekst bleek, dat een eisch werd gesteld, waarover tijdens de mondelinge onderhandelingen niet was gespro ken. Zoowel Maandag, Dinsdag en Woensdag is over dit punt uitvoerig gedelibereerd. In het midden van deze week werd aan de verschillende persvertegenwoordigers ge legenheid gegeven een kijkje te nemen in het in het Westen van Leeuwarden ver rezen nieuwe St. Bonifacius Hospitaal, een prachtig, kloek en frisch gebouw, ontwor pen door het Architectenbureau Eduard Cuypers te Amsterdam en den architect Arjen Witteveen te Leeuwarden, in opdracht van het bestuur van het hospitaal. Het ziekenhuis is verrezen op een 5 H.A. groot terrein aan de Westzijde begrensd door den Mr. P. J. Troelstraweg en aan de Zuidzijde geschei den door een zeer groot bij het gebouw behoo- fend park, door de Valkstraat, terwijl aan de Noord- en Oostzijde weilanden zijn. Er is plaats voor 200 patiënten, n.l. 160 volwassenen en 40 kinderen. Het hoofdgebouw is in H-vorm ge projecteerd, waarvan de dwarsbalk gevormd wordt door het opnamegebouw, bevattende den hoofdingang (voorzien van 'n afsluitbaren door- rit), kamers voor de administratie en bestuur eh daarboven de verloskundige afdeeling en zusterkamers; de Zuidelijke poot wordt ge vormd door het verpleeggebouw, terwijl de Noordelijke poot de dienstafdeeling bevat, de operatieve en röntgenafdeeling, het klooster en he kapel. Over de geheele Zuidelijke lengte, grenzende aan het door den tuinarchitect J. W. Verdenius te Groningen aangelegd park, bevindt zich het groote verpleeggebouw, opgetrokken in een z.g. terrassenbouw, zoodat alle patiëntenkamers een breed terras op het Zuiden hebben, waardoor aUe patiënten, indien hun gestel en de weers omstandigheden zulks toelaten, van zon en bui tenlucht kunnen genieten, zonder dat zij zyn blootgesteld aan de nieuwsgierigheid van het °P een afstand passeerend publiek. In 't midden van het verpleeggebouw bevindt zich de kin- herafdeeling met de opname-boxen, waar de kinderen, die binnengebracht worden, eenigen tijd in observatie blijven. Om den grootsten vijand van de kinderen, de verveling, te be vrijden zijn de boxen van glaswanden gemaakt zoodat de kinderen, hoewel van elkander ge scheiden, elkaar toch kunnen zien en met el kaar kunnen spreken. Een afzonderlijke gang geeft aan de ouders gelegenheid hun kinderen te bezoeken, zonder dat gevaar voor besmet ting bestaat. Aan deze afdeeling sluit weer aan de verloskundige afdeeling, waar ook 'n spe ciaal kinderbad is gebouwd met automatische temperatuurregeling van het water en een apart couveusekamertje. hi de eerste plaats valt in de groote operatie kamers de kleur van de wanden op. Zooals be kend, kenmerken deze kamers zich door de groote hoeveelheid licht, welke gelijkmatig over de ruimte wordt verdeeld, maar ook door de hellichte beschildering van de wanden. In deze kamers is daarvan echter geen sprake. De ar chitect had n.l. tegenover de doctoren met klem Van redenen een mat-blauwe betegeling van de °Peratiekamer verdedigd. Wanneer de wanden Vdt zijn, zal, wanneer de operateur van de won de opkijkt, door de geweldige lichtwerking, zyn °°gpupil zich vernauwen, met het gevolg dat zün gezichtsvermogen, wanneer hij weer naar beneden kijkt, zich heeft verminderd. De doc toren stonden echter zeer sceptisch tegenover de blauwe kleur, totdat men een compromis Bloot en de eene kamer zacht grijs werd en de andere blauw. De kamers zijn reeds in ge bruik, maar de practici geven de voorkeur aan de blauwe kamer! Voor de verlichting heeft men toegepast de speciale operatielampen (Pantophos) waardoor dien nooit bevreesd behoeft te zijn voor scha duwwerking, daar het licht parabolisch wordt Seleid en de dokter zich dus gerust over den Patiënt kan heenbuigen. Mocht er een storing ha het lichtbedrijf komen, dan worden automa tisch de accumulatoren ingeschakeld, waarop het geheele gebouw nog minstens drie uren van hcht is voorzien. Een bijzondere ventilatie zorgt er voor dat de aetherdampen onmiddellijk bij het hoofd *an den patiënt worden weggezogen; 'n andere Ventilatie heeft een capaciteit om het geheele ertrek binnen zes minuten van versche lucht e voorzien, terwijl een derde motor er voor ~°rSt dat de zware en onwelriekende gassen an den vloer worden afgezogen. Door een z.g. plafondverwarming toe te pas til zijn alle verwarmingslichamen vermeden, ~daar bovendien heeft men bij 24 gr. C. reeds ten zeer behaaglijke warmte, daar niet alleen d® ruimte is verwarmd, maar ook de muren, die daardoor hun warmteabsorbeerend vermo- |eh hebben verloren. De toevoer van de warm- e haar deze afdeeling en naar de kinderafdee- geschiedt via een warmte-accumulator, °odat deze afdeelingen, ook wanneer de ketel- atterij des avonds en 's nachts niet in bedrijf steeds over voldoende verwarming kunnen ^schikken, terwijl bovendien de temperatuur Utornatisch wordt geregeld. ■Prachtig is de electrische installatie met haar p ih. lioo lichtpunten, waarbij veel zorg is be- z aan een goede groepeering. In het bjj- j dher viel op de speciale nachtverlichting op 2a 6 ^amer er ls n-i- gebroken met het k aisysteem waar zich onder de bedden een isem lamPje bevindt, waardoor de vloer altijd hehfrlicht zonder hat de patiënten daarvan last 2P "ben, terwijl het voor de zusters ter contröle ®r gemakkelijk is. Bovendien wordt de taak j.Qf° vergemakkelijkt door de volgens het „stille sj "P '"Systeem werkende signaalinstallatie met d<v?aallamPen eïl za°ht brommergeluid. Hier- brvv" bunnen de patiënten hulp vragen, uitge- si *h met een noodroep als de zuster direct as- 2iinGrhie noedig heeft; de portier kan vanuit die er verschillende ambulante personen de jU1 gebouw werkzaam zijn, oproepen; Waner kan kennis worden gegeven ïviii nfer een dokter op de afdeeling komt, ter- J tenslotte signalen aan de zusters kunnen c°ftunu .^e?®ven in verband met de klooster- ri^h°e sciiitterend echter alles mag zyn inge- t, hoe ingenieus ook de installaties mogen ^Jh, wat zou dit alles nog beteekenen, wanneer ziel uit het gebouw werd weggenomen, wan- z 6" haar niet een staf van de bekwaamste rs zich dag in dag uit uitsloofde om hulp en verlichting te schenken aan die velen die hier herstel van gezondheid zoeken? En dat nooit iets teveel zal zijn en dat nooit 'n signaal tevergeefs zal roepen, daarvoor is borg de hei lige roeping die deze zusters riep, om tot het laatste moment hun hart en hand te leiden om hulp te brengen in een maatschappij, die door vele en harde ziekten wordt geteisterd. En het eenige wat zij noodig hebben is een stil eenvoudig klooster om nieuwe lichamelijke krachten op te doen en een liefelijke kapel om God te danken voor de ontvangen krachten, waardoor ze hun nooit genoeg gewaardeerd werk kunnen verrichten. Van het reeds in gebruik genomen ge bouw zal de officieele opening plaats vinden op Woensdag 12 Juni a.s. door den hoogedel- gestr. heer mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Friesland. De Rotterdamsche rechtbank heeft Donder dag de behandeling voortgezet van de zaak te gen den 45-jarigen Hagenaar mr. H. A. L. E„ gedetineerd, die zich te verantwoorden heeft wegens poging tot oplichting van The Liver pool and London and Globe Insurance Com pany Limited te Liverpool, voor een bedrag van ƒ23.000. Hij had opgegeven een aantal sieraden tijdens een reis naar Parijs verloren te hebben. Het verhoor werd geopend met het hooren van den Haagschen juwelier J. Steltman, die in Januari 1934 ƒ700.heeft betaald voor eenige juweelen, welke verdachte tot 1 Juli d.a.v. mocht terugkoopen voor 725. De verkoopwaarde van verkochte hanger, ringen en armband met brillanten was in Ja nuari 1934 wel ƒ1500.—. Daar getuige alleen op een beschrijving van het resp. voor 3500. 1600.en 13.000.verzekerde briljanten armbandhorloge, collier met diamanten en paarlcollier de werkelijke waarde in December 1934 niet kon taxeeren, strandde het verhoor op dit punt. De President gaf echter zijn pogingen om te De Nederlandsche Spoorwegen, de N. V. A. T. O. en de Algem. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hebben, als we het zoo mogen zeggen, weer fyne schotels uit gezocht van Nederlands pracht, die te ge nieten zijn op de meest aangename en prac- tische manier. Deze week is aan elk station de verkoop begonnen van het boekje „Uitstapjes door Nederland", een uitgave van de N. V. C. J. van Doorne te Delft, dat prachtig materiaal is ter bestudeering by het voorbereidend werk voor onze vacantie. Er is een belangrijke categorie van het pu bliek, die den reis-schotel geheel gereed wenscht opgediend te hebben om direct toe te tasten en daarom zijn door de Spoorwegen eenige uit stapjes „pas-klaar" gemaakt. Een der tochtjes waartoe het vormen van een gezelschap niet vereischt is is de Acht- kasteelen-tocht door den Achterhoek van Gelder weten te komen of verdachte alleen op grond van waardedaling van juweelen belang by de verdwijning had, niet op. De verkoopwaarde van juweelen achtte getuige in December 1934 te genover Juni 1932 20 a, 25 pet. gedaald. Nog andere getuigen werden gehoord. Door de afwezigheid van eenige getuigen verklaarde het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, zich niet in staat om re quisitoir te houden, waarom spr. aanhouding voor onbepaalden tijd verzocht. De verdediger, mr. Bourlier, had geen be zwaar tegen het uitstel, maar achtte termen aanwezig om verdachte in vrijheid te stellen, waartegen het O.M. zich niet verzette, omdat de behandeling pas in September of October tegemoet gezien kon worden. Na raadkamer sprak de Rechtbank de wen- schelijkheid uit, om door meer getuigenverkla ringen, meer licht in de zaak te brengen, schorste de behandeling en droeg den rechter commissaris op, een locatoire commissie te be noemen om in Brussel en Parijs getuigen te hooren. De Rechtbank hief het bevel tot gevangen houding van verdachte op. De emotie was zoo groot, dat hij een flauwte kreeg. Zooals bekend, hebben de Ned. Spoorwegen besloten, ingaande 1 Juli a.s., de buurtverkeer - prijzen over het geheele land in te voeren. Beter is het evenwel te spreken van afschaf fing van het buurtverkeer en invoering van een nieuw tarief voor heen- en terugreizen op één dag, aangezien de bepalingen, inhaerent aan buurtverkeer, geheel komen te vervallen. De reis mag, zoowel, op de heen- als op de terug reis éénmaal worden onderbroken, de biljetten zijn in alle treinen geldig en kinderen van 410 jaar reizen voor half geld. Voor de Spoorwegen is het te hopen dat het te verwachten meerdere vervoer de kosten zal dekken. Edoch de vervoerstoeneming, die noo dig zal zijn om het verschil goed te maken, mag wel op ongeveer 25 pet. worden gesteld. Men hoort nu zeggen: .Waarom de retour- kaarten niet langer geldig gemaakt dan één dag?" Dit kan in de eerste plaats niet, omdat dit voor de Spoorwegen zeker verlies zou opleve ren. Bovendien heeft de ondervinding in vroe gere perioden geleerd, dat het systeem van re- tourkaarten, langer dan één dag geldig, leidt tot misbruiken. De retourgedeelten worden n.l. aan anderen overgedaan of verkocht. Dit mis bruik nam vroeger zelfs zoodanige afmetingen aan dat een formeele handel in kaartjes ge dreven werd. Donderdag heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 35 jarige advo caat V. R., geboren te Napels. Om politieke redenen heeft R. een tiental jaren geleden Italië moeten verlaten en sedert dien heeft hij zich met valsche papieren in het buitenland moeten ophouden. Eenigen tijd geleden ontving hij in Lissabon een schrijven van het Italiaansch consulaat te Amsterdam, waarin hem werd beloofd dat hem echte papieren zouden worden verschaft. Om deze in ontvangst te nemen is R. per schip van Lissabon naar Rotterdam gekomen, doch ook al weer op een valschen pas. Tydens de reis werd het delict geconstateerd en bij aankomst werd de man door de vreemdelingenpolitie in hechte nis genomen en in bewaring gesteld. De officier van justitie, mr. V. Schutter, acht te het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. F. Eikelenboom, schetste de moeilijke omstandigheden, waaronder poli tieke vluchtelingen in het buitenland moeten vertoeven. PI. verzocht voor hem uiterste clementie. Na raadkamer wordt het verzoek om invrijheid stelling afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. land, welken we het genoegen hadden mee te maken. Maandagmorgen half tien stond de extra- trein op het eerste perron te Utrecht op het gezelschap te wachten. Het was een Diesel, wat een verrassing was. Als we instappen, is het weer twijfelachtig, maar zoo nu en dan laat de zon zich toch even zien en we zijn optimistisch. We hebben ons rustig in een hoekje van den trein genesteld en een gezellige conversatie maakt dezen rit al by- zonder kort. Overigens geeft het uitzicht door de mooie groote ramen van den Diesel-trein genoeg te genieten. In Arnhem wachten ons twee A. T. O.-reis- wagens, waarin we een comfortabele zit-gele- genheid hebben. De tocht gaat naar Velp, De Steeg, Ellecom, Doesburg, Laag Keppel, Hum- melo, Hengelo, Vorden, Warnsveld. Het is een opsomming van enkele plaatsen, een grafiek, waarachter een schat van natuur schoon verborgen ligt. We rijden langs fraaie buitengoederen, dan weer dwars door dennenbosschen, nu eens strekt zich aan weerszijden van den weg een koren veld uit, waar de jonge halmen door den wind worden gewiegd en in de verte ontdekken we het pittoresk torentje van een kerk. Elders wor den we bekoord door een typisch boerderijtje, totdat we plotseling het gezicht krijgen op een prachtig aangelegde laan, die naar een oud kas teel voert; we stoppen even om de lijnen van het oude bouwwerk te bewonderen. Hackfort dateert van het begin der 14e eeuw en is schitterend in een boschrijke omgeving gelegen. Het is vooral in de omgeving van Vor den, een karakteristiek plaatsje met een toren Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag van het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1935. In deze memorie merkt de Minister op, dat het gezondmaken van de Rijksfinanciën niet zal behoeven te beletten, onmiddellijk door te gaan met de uitwerking van de plannen tot in poldering van den N. O.-polder. Bereids werd opdracht gegeven tot het met bekwamen spoed voorbereiden van een volledig uitvoeringsplan met daarbij behoorend financieel werkpro gram. Zoodra de Regeering het oogenblik ge komen acht, de werkzaamheden ter plaatse aan te vangen, zal de Minister niet nalaten gevolg te geven aan de herhaaldelijk gedane toezegging om te komen met voorstellen tot uitvoering van bepaalde werken voor de Noordoostelijke inpoldering en daarbij een uiteenzetting te geven van de mogelijkheid het plan zóó uit te voeren, dat de kosten van landaanwinning ongeveer f 2500 per H A. (behuisd) zullen bedragen. Om twee uur moeten we dit idyllisch oord verlaten en we maken dan nog een autotocht van ongeveer twee uur over Lochem, Barcjiem, Ruurlo, Vorden, Zutphen, Brammen, Dieren, El lecom, de Steeg naar Sonsbeek. In Sonsbeek savoneeren we de thee, doch dan moet het huis toe. In Arnhem is de Diesel weer present. Op de trappen van het station dankt een der col lega's voor de reis en hij prijst het initiatief van Spoorwegen, A. T. O. en A. N. V. V. Dan worden er handen gedrukt, want er zijn collega's, die een andere richting uit moeten. De trein fluit, en we zijn, voor we het goed en wel weten, weer in Utrecht gearriveerd. Op 14 en 15 Juni e.k. zal de Ned. Bona van Makelaars in Onroerende Goederen, Hypothe ken en Assurantiën, zyn algemeene voorjaars vergadering houden in Hotel Victoria te 's Gra venhage. Behalve de gebruikelijke agenda-punten zal er een bestuursverkiezing plaats hebben wegens het aftreden van de heeren A. Koerse te 's Gra venhage en J. Hulshoff Jr. te Enschede, die echter beide herkiesbaar zyn. De rechtskundig adviseur mr. J. de Jongh te 's Gravenhage zal een exposé geven van de werkzaamheden, die werden verricht in ver band met de uitwerking van een program van actie, welk pogram er op is gericht om te ko men tot betere vak toestanden. 2e. Dat de delegatie Woensdagnacht Berlijn heeft verlaten stond in geen enkel verband met het verloop der onderhandelingen. De leider der delegatie, mr. Ries en niet dr. Hirsch- feld, die wel lid was had van zijn chef, den Minister van Financiën, reeds tien dagen ge leden om reden van ambtelijken aard, op dracht gekregen, om in elk geval op 6 Juni weer in Den Haag terug te zijn. Indien de onderhandelingen, die dan drie weken zouden hebben geduurd, nog niet be ëindigd zouden zijn, zouden zij in Den Haag moeten worden voortgezet. Dit werd dan ook reeds 10 dagen geleden aan de Duitsche dele gatie medegedeeld, die alle mogelijke medewer king verleende om de onderhavige zaak nog voor 6 Juni te doen afloopen. Zulks zou dan ook het geval zijn geweest, indien de delega tie het omtrent het bekende, principieele punt eens hadden kunnen worden. Het vertrek uit Berlijn kwam voor de Duit- schers dan ook allerminst onverwacht. Onver wacht kwam slechts de weigering het verdrag met het gewraakte artikel te parafeeren. Had de leider der delegatie op grond van zijn overtuiging, dat dit concept-verdrag niet behoorde te worden geparafeerd, gemeend, dat onderhandelingen over het bekende punt, dat drie dagen lang van alle kanten door de beide partijen was besproken en voorzien, nog zouden baten, zonder in stry'd te komen met de Ne derlandsche waardigheid, dan zou hij dit om een spoorkaartje zeker niet hebben gelaten en gemakkelijk den Minister van Financiën tele fonisch verlof hebben kunnen vragen, nog lan ger in Berlijn te blyven. De Vereeniging van Directeuren en Uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" hield Woensdag te *s-Gravenhage haar druk be zochte jaarvergadering, waar vele belangrijke vereenigingszaken, voornamelijk betrekking heb bend op den crisistoestand, werden besproken. In de plaats van den heer C. M. Dosker, die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid aangenomen de heer Leo Arts. De heer J. W. Henny, voorzitter, werd herkozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: J. W. Henny (Leidsch Dagblad), voorzitter; mr. F. G. C. J. M. Teulings (Huisgezin), vice-voor- zitter; H. Nijgh (Nieuwe Rotterdamsche Cou rant), penningmeester; Leo Arts (Nieuwe Tilb. Crt, mr. H. Dikkers (Provinciale Zwolsche en Overijselsche Courant), P. W. Peereboom (Haar- lemsch Dagblad), A. W. Sythoff (Haagsche Cou rant),. Secretaris ,W. G. J. yeenhoven. De Schout bij Nacht, Commandant der Ma rine te Willemsoord heeft ter kennis gebracht aan de schepen en inrichtingen te Willemsoord onder zijn bevel; dat Hare Majesteit hem Haar tevredenheid betuigd heeft over de houding van het marinepersoneel bij Haar bezoek aan de Marine te Den Helder op den voormiddag van 4 Juni j.l. De burgemeester van Den Helder maakt be kend, dat Hare Majesteit hem heeft verzocht aan de burgerij Haar dank over te brengen voor de geestdriftige en hartelijke ontvangst bij aan komst en verblijf. Op 12 Juni a.s. gaat de tweemaal week- sche dienst van de K.L.M. Amsterdam Batavia in. Op dien dag vertrekt van Amsterdam de „Nagtegaal", onder com mando van piloot Frijns en van Batavia voor de retourvlucht de „Koetilang", com- mandantpiloot Scholte. Een enveloppe in oranje-blanje-bleu, op alle kantoren der K.L.M. en bij de agentschappen gratis verkrijgbaar, zal de herinnering leven dig houden aan de opening van dezen tweemaal weekschen dienst. Bovenaan de enveloppe is in oranje een Douglasvliegtuig afgebeeld, waar omheen in een krans de woorden staan: ter herinnering aan de eerste vlucht van den tweemaal weekschen dienst Amsterdam Batavia v.v. 12 Juni 1935. Links op de enveloppe bevindt zich in blauw de aanduiding per lucht post bij airmail, waaronder in oranje het em bleem der K.L.M. Ongetwijfeld zullen philate- listen deze uitgave op hoogen prijs stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5