UIT DEN OMTREK Md mïfiaal den dag Met twee kameraadjes op avontuurenreis i± Laatste Nieuws Jx&aiS-VJleuaz&s De kaasmarkt te Uithoorn Wij schrijven voor U op advertentien! GESPANNEN TOESTAND IN N-CHINA VRIJDAG 7 JUNI 1935 In verband met de tijdsomstandig heden is het succes bevredi gend te noemen VELSEN ZAANDAM R. K. St. Jan-Ziekenhuis contra het Ziekenfonds Waar het om gaat Het nieuwe contract Is dat gelijkluidend? Nieuwe Haarlemsche Courant NASSAULAAN 51 - HAARLEM f De plaats vervangster Bataljon Japansche infanterie naar Tientsin ter bescherming der Japansche belangen Een Japansch schip aangevallen Ministers op Schiphol Na rondvlucht met de „Sperwer*' over deel van Nederland DOOR BERTHA RUCK De Uithoomsche voorjaarskaasmarktdag, welke gisteren is gehouden, is een groot succes geworden. Aangevoerd werden 131 partijen kaas te zamen tellende 8000 stuks. Het dorp was ge heel in vlaggentooi, terwijl het marktplein overvol was met voertuigen, handelaren en be langstellenden. In verband met den overweldi genden aanvoer kon de bel pas om 9.15 uur worden geluid. Er ontwikkelde zich een voor de tijdsomstan digheden vlugge handel. Voor eerste soort Rijksmerk werd besteed 32 tot 37 ct. per kg., voor tweede soort zonder Rijksmerk werd be steed 24 tot 30 ct. per kg. Den lsten prijs voor den grootsten aanvoer in stuks verwierf de N.V. Holland te Leimuiden met 254 kazen. Den tweeden prijs kreeg T. Stam te Kromme Mij drecht met 104 stuks. Den eersten prijs voor de grootst aangevoerde wicht ontving Brouwer te Vinkeveen met 1532 kg., den tweeden prijs W. Verkleij te Den Hoef met 946 kg. De hoogste prijs werd ontvangen door S. Heemskerk te Uithoorn met 37 ct. per kg., terwijl J. H. Spruyt te Vinkeveen den twee den prijs kreeg met 36 ct. per kg. Van de handelaren kregen een prijs de heer Kaptein te Amsterdam voor den hoogst be steden prijs; J. de Hoop te Uithoorn voor den aankoop van het grootste aantal wagens en Van Zwet te Rotterdam voor den aankoop van het grootste gewicht. Op de markt waren verder aanwezig allerlei kooplieden met de meest uiteenloopende waren. Verder werden aangevoerd lammeren, koeien en een paard. De uitreiking van souvenirs zal voorloopig worden voortgezet. Op het raadhuis werden de kaashandelaren en de prijswinnaars ontvangen door het ge meentebestuur. Allen, die aan het welslagen van dezen marktdag hebben medegewerkt kun nen met voldoening terugzien op de in het be lang van den neringdoenden middenstand en van de boeren bereikte resultaten. Vanwege het Crisis-Zuivelbureau werd een kookdemonstratie gegeven als propaganda voor „eet meer zuivelproducten". Deze werd geopend door den burgemeester, den heer C. M. A. Koot, terwijl de heer Van Dam van het Crisis Zuivel- bureau een toelichtend woord sprak. Men vertrouwt, dat deze dag zal medewerken tot het nuttigen van meer melk, boter en kaas in het belang van den veehoudersstand en tot verhooging van de welvaart op het platteland. De a.s. verkiezingen Voor de op 26 Juni te houden gemeenteraadsverkiezing zullen in de komende weken drie groote vergaderingen, worden gehouden n.1. te Velsen—Noord, te Santpoort en te IJmuiden-Oost. Als sprekers zullen optreden te Velsen-Noord de heer H. Kuiper uit Haarlem, te Santpoort de heer A. Loerakker en te IJmuiden-Oost het gemeenteraadslid C. P. Maas. Een opwekking aan de R. K. Kiezers en kiezeressen dezer ge meente, deze vergaderingen in grooten getale te bezoeken, kan wel overbodig genoemd wor den. Alhier heeft zich een geschil geopenbaard tusschen het R.K. Ziekenhuis en het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Zaanland omtrent de vernieuwing van het contract voor de verple ging van de bij dat fonds ingeschreven ver zekerden. Tot nog toe was de toestand zoo, dat verze kerden de keuze hadden tusschen de beide zie kenhuizen dat van de gemeente en dat van St. Jan. Ruim 5000 van de 20.000 verzekerden hadden zich op St. Jan laten inschrijven. Bij de vernieuwing van het contract van het fonds met de gemeente en van dat met St. Jan, kreeg St. Jan een overeenkomst voorgelegd die, wat de practische uitwerking aangaat, veel on gunstiger is, en welke het College van Regen ten niet meende te kunnen aanvaarden. Ten einde een inzicht te geven omtrent het standpunt van St. Jan heeft het bestuur een perscommuniqué uitgegeven. Bij het oude contract betaalde het zieken fonds een vaste premie van 2.15 per ingescre- ven lid en per jaar. Hiervoor kreeg het zieken fonds het recht alle patiënten, die door den huisdokter daarvoor werden aangewezen, naar het ziekenhuis te zenden en zoolang te laten verplegen tot zij volledig waren hersteld. De beide ziekenhuizen droegen dus het ziekte-risico. Thans is dit anders. Bij het nieuwe contract wordt per verrichting betaald en vergoedt het fondsbestuur aan het ziekenhuis 3 voor eiken dag dat een patiënt daarin wordt verpleegd, met dien verstande, dat een garantie is vastgesteld ten bedrage van 2.15 per ingeschreven lid. Het aantal ingeschreven leden maal 2.15, gedeeld door 3 geeft dan het aantal ligdagen aan, dat in elk geval door het ziekenfonds be taald moet worden, ook al zou men daar eenige honderden dagen beneden blijven. Wordt dit aantal ligdagen overschreden, dan ontvangt het ziekenhuis weer gewoon 3 per dag. Op dezen grondslag is het contract met de gemeente tot stand gekomen. En waar het ziekenfondsbestuur te kennen had gegeven, dat men zijnerzijds prijs stelde op gelijkluidende contracten voor de beide zie kenhuizen, meende St. Jan dat een contract in denzelfden vorm zou worden aangeboden. Het fondsbestuur wenschte echter een bepa ling aan het contract toe te voegen, die hierop neerkomt, dat St. Jan voor de dagen boven het garantiebedrag, niet meer zal krijgen dan in verhouding aan het gemeente-ziekenhuis is uit betaald. Een voorbeeld kan dit duidelijk maken. Op het gemeente-ziekenhuis zijn 20.000 ver zekerden ingeschreven, op het St. Jan Ziekenhuis 5000 (gemakshalve ronde getallen). Heeft nu het gemeente-ziekenhuis op het einde van het jaar b.v. 800 dagen boven de garantie gehad, dan heeft St. Jan op, niet meer recht dan 200 dagen (het vierde deel) ook al zou het 400 verpleegdagen hebben gehad. Terwijl dus de gemeente 3 per dag ont vangt, zou St. Jan in het hierboven aangeduide geval voor de meerdere dagen slechts 1.50 per verpleegdag vergoed krijgen. Is dat een gelijkluidend contract? Behalve dat het ziekterisico van de twee in samenstelling geheel verschillende groepen vanzelfsprekend als volkomen gelijk wordt aangenomen, zou dus de behandelings- en verplegingswijze van het ge meente-ziekenhuis als norm moeten dienen voor St. Jan! Het had de aandacht van het ziekenfonds getrokken dat St. Jan in de eerste drie maan den van dit jaar een tijdvak, waarin er geen contract bestond en het ziekenfonds 4.25 per ligdag betaalde in verhouding tot het aantal ingeschrevenen een veel grooter aantal ligdagen had dan de gemeente, Toch wordt geen patiënt opgenomen, dan waarvoor door het ziekenfondsbestuur op ad vies van den huisdokter machtiging is verleend, en wordt geen patiënt een dag langer gehouden dan de verleende machtiging aangeeft. Maar bovendien is het ook niet juist. St. Jan had in de eerste drie maanden van 1935 bij een aantal van 5794 ingeschrevenen 1441 ligdagen tegenover 1400 over hetzelfde tijdvak in 1934 bij een aantal ingeschrevenen van 5290. Verhoudingsgewijze was dus het aantal ver pleegdagen minder. In de mededeeling van het fondsbestuur aan de verzekerden vormen de hooge polikliniek- kosten het motief voor de uitzonderingsbepaling. Ook hiervan geldt weer dat alle patiënten die de poliklinieken bezoeken door de .huisartsen worden gezonden en dat voor alle verrichtingen vaste tarieven gelden. De kwestie van de polikliniekkosten heeft evenwel niets met het contract te maken. Het gaat alleen om de ligdagen en ten op zichte hiervan zou zeer wel een regeling zijn te treffen. In dit opzicht heeft St. Jan alle medewerking toegezegd en doet het dit nog. De positie waarin St. Jan door dit contract zou komen, brengt mede dat men aan dit zie kenhuis zooveel patiënten kan toevoeren als men wenscht, omdat dit voor het fonds geen hoogere uitgaven meebrengt. St. Jan krijgt immers toch niet meer dan een vierde deel van wat de ge meente boven de garantie ontvangt. Maar erger is dat de vrije ziekenhuiskeuze gevaar loopt verloren te gaan en straks ruim 5000 verzekerden genoodzaakt zullen worden in een ander ziekenhuis te worden verpleegd dan dat van hun keuze. Is de vrije dokterskeuze een groot goed, waar op, de verzekerden met recht trotsch zijn en dat zij onder geen enkele omstandigheid prijs zou den willen geven, in nog sterkere mate geldt dit voor de vrije ziekenhuiskeuze. Het is toch niet tegen te spreken dat het herstel van een patiënt niet bevorderd wordt als hij tegen zijn zin in een ander ziekenhuis wordt verpleegd. Hebben de vertegenwoordigers der verzeker den dit wel voldoende overwogen? Als er soms door St. Jan hoogere bijdragen uit de ziekenfondskas zijn gevraagd dan heeft men toch altijd te bedenken, dat dit niet ten nadeele van de verzekerden is geweest. St. Jan koestert den oprechten wensch dat nog een weg gevonden zal worden, waarop men tot elkaar zal kunnen komen. Het gemeentebestuur heeft zich bereid ver klaard, als bemiddelaar op te treden, welke zeer sympathieke houding door het bestuur van St. Jan op hoogen prijs wordt gesteld. Van harte hopen wij dat het fondsbestuur dit niet zal afwijzen. Wanneer beide partijen van goeden wil zijn, dan moet een oplossing mogelijk zijn. Rijwicldief. Door de zorgen van de politie te Hillegom is alhier voorgeleid een boeren zoon uit Ouderkerk, verdacht van fietsendief stal te Rotterdam, Amsterdam, Zaandam, Hil legom, Purmerend en Overschie. Gemeenteraad De gemeenteraad vergader de Donderdag. Afwezig was de heer Verbeek (S. D. A. P.) Ingekomen was een schrijven van de Minis ters van Financiën en van Binnenlandsche Za ken betreffende de begrooting voor 1935. De VOORZITTER deelt naar aanleiding hier van mede, dat de begrooting gereed is en bin nenkort den leden toegestuurd wordt. Ter ge ruststelling voegt de voorzitter hieraan toe, dat de begrooting zonder belastingverhooging slui tend is gekregen. Spr. zegt toe, het voornaamste uit het schrijven aan de raadsleden schriftelijk te zullen mededeelen. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. betreffende de bezoldiging van den Directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, tevens directeur van het Gemeentelijke Zieken huis. De heer FLENTROP (V. D.) is van meening dat deze bezoldiging behandeld dient te worden aan de hand van het Ambtenarenreglement, vallende in groep. no. 11 met een minimum van 6500 en een maximum van 8500. De heer MAKKINGA (C. P. H.) vindt dezen directeur meer een directeur van den bezuini- glngsdienst. Een extra aanvangsalaris van 7000 vindt spr. daarom onjuist. Ook de heer KöHNE (V. B.) heeft bezwaren tegen deze voordracht, ook al is dr. Levend tegen een beginsalaris van 7000 aangenomen. Wethouder KAMPHUIJS (R.K.) licht toe, hoe het college is gekomen tot een salaris van 7500, waarbij de groote staat van dienst en de bekwaamheid de hoofdrol hebben gespeeld. De heer KöHNE (V. B.) doet een voorstel het salaris op 7000 te stellen, hetgeen met bijna algemeene stemme nverworpen wordt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goed gekeurd. Besloten wordt, den provincialen weg door den Kalverpolder den naam te geven van Leeghwa- terweg. Goedgekeurd wordt het voorstel om de huur van landerijen evenals het vorige jaar weder te bepalen op 80 per H.A. met uitzondering van enkele, die in bijzondere conditie verkeeren en 90 moeten betalen. Eveneens worden goedgekeurd de voorstellen tot uitgifte in erfpacht van een bouwterrein aan de van Ostadestraat en aan de Jonge Ar- noldusstraat, het verkoopen van Zaanwater met ondergrond en betreffende overneming van grond aan het Kalf. Gratis wordt overgedragen de mede-eigendom der gemeente Zaandam van het Watermolenpad te Westzaan aan die gemeente. Een verzoek van een aantal winkelzaken om de dagen voor Pinksteren tot tien uur des avonds geopend te blijven, wordt na korte dis cussie toegestaan. Aan de orde is het voorstel tot verlaging van den huurprijs van ruim 130 woningen. Hiervan worden 48 van f 5.50 op f 5.25; 30 van f 5.80 op f 5.25, 20 van f 4.10 op f 3.75 en 29 van f 4.35 op f 4.gebracht. De heer SPAAK (V. B.) wijst op eenige ge- Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteer en. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 saououua rap saapois ap uba uouieu sq worden niet bekend gemaakt meentewoningen, welke geen normale objecten zijn. Spr. dient een motie in de betreffende drie woningen te verkoopen teneinde verdere verlie zen te voorkomen. De heer EMMER (S. D. A. P.) oppert de mo gelijkheid bij verkoop van de drie perceelen de andere woningen nog verder te verlagen. De VOORZITTER zegt eveneens een voor stander te zijn van verkoop van die perceelen. Voor verdere huurverlagingen blijven B. en W. een open oog houden. Een voorstel van de heeren Poppe (S.D.A.P.) en Makkinga (C.P.H.) om de huur van alle ge meentewoningen met 20 pCt. te verlagen wordt naar de begrooting verwezen. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten wordt tot verbetering van de weg- indeeling bij het station (de weg voor snelver keer). Dit houdt in dat een gedeelte van de woon straat bij den provincialen weg wordt getrokken en dat er nog weer eens een strook van het Volkspark wordt afgesneden. De kosten komen voor rekening van de pro vincie Noord-Holland. Deze verbetering geschiedt om het gevaar voor verkeersongevallen ter plaatse te beperken. Adres van de brandstoffenhandelaren om de gratis-cokes aan de gesteunden te mogen leve ren. Voorgesteld wordt hierop afwijzend te be schikken, omdat dit berust op een besluit van het Armbestuur en de Raad in dezen bevoegd heid mist. Daar het adres inmiddels was ingetrokken, maakt het geen punt van bespreking uit. K. Huisman verzocht aankoop van een strook grond aan de Stationsstraat, hoek Heerenstraat. B. en W. stellen voor, niet de geheel gevraag de strook gronds te verkoopen, maar alleen de westelijke helft om op die wijze te waarborgen, dat de eigenaar van het aangrenzende perceel, de heer W. C. Middelhoven, het uitzicht be houdt, zooals dit meer dan 30 jaar bestaat. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 17 st. verworpen, zoodat het verzoek van den heer Huisman ingewilligd wordt. Met slechts twee stemmen tegen wordt afwij zend beschikt op het adres van den Bond van Koffiehuishouders om over te gaan tot het be palen van een later sluitingsuur voor café's. Betreffende 't verzoek om den Burcht stofvrij te maken, waarvoor de gemeente in de tegen woordige omstandigheden geen gelden beschik baar kan stellen, zegt wethouder Prins toe, dat er zooveel mogelijk aan gedaan zal worden door het sintelterrein bij droog weer met teerstof te besproeien. Hierna volgt sluiting. De Zaandamsche gemeentebegrooting voor 1935. Naar aanleiding van de door B. en W. aan de Regeering ter beoordeeling aangeboden ontwerp-begrooting voor 1935, heeft dit college een uitvoerig schrijven ontvangen, ondertee kend door de Ministers van Financiën eri Bin nenlandsche Zaken, waarin richtlijnen worden gegeven omtrent het door het gemeentebestuur te voeren financieel beleid, en waarvan mede deeling wordt verzocht aan den gemeenteraad. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat van 1932 af steeds tekorten hebben bestaan op de gewone uitgaven, terwijl te verwachten is, dat ook over 1934 een belangrijk tekort szal worden geleden en een nadere bestudeering van het in gezonden ontwerp voor het loopende dienstjaar weer een tekort van 75.000 a 110.000 zal op leveren, wanneer althans geen maatregelen worden getroffen om dit te voorkomen. Zy wyzen er voorts op, dat de methode om de tekorten over te brengen op den kapitaal- dienst met een amortiseering over 5 a 6 jaar, op den duur geen verlichting op den gewonen dienst kan geven. Op die wijze, meent de Regeering, zal de ge meente in den toestand geraken, dat zy niet meer in staat is in de kosten harer huishouding te voorzien en eerlang toepassing aan art. 1 der wet van 22 December 1933 gegeven zal moeten worden. Nadat het tekort over 1932 ad ƒ87.056.85 op den kapitaaldienst was gebracht, had het ge meentebestuur, volgens het ministerieel schrij ven, moeten trachten te voorkomen, dat 1933 weer een tekort zou aanwyzen. Dit heeft echter bedragen 165.823.85. De beide ministers achten daarom dringend noodzakeiyk, dat verschillende, in het schre ven aangeduide posten van ontvangst worden verlaagd en uitgaafposten verhoogd. Wanneer by het opmaken van de begrooting hiermede rekening is gehouden, dan zal nog ƒ92.086 dienen gevonden te worden voor bij drage aan den kapitaaldienst ter afschryving van de tekorten van vroegere dienstjaren. Neerslachtig betrad Michel Koster, de re gisseur van de Helia Film Compagnie, de kleine lunchroom. Hij had met een vriend, die journalist was, afgesproken elkaar hier te ontmoeten, om dan samen een gesprek over de nieuwe film te voeren. Hy was niet erg te spreken, want de filmster, die de hoofdrol in zijn nieuwe film had, Marie Louise, had dien morgen, den tweeden draaidag, haar voet ver stuikt. „Een spierverrekking," had de dokter gezegd, „drie of vier weken goed rust nemen." Onmogelijk, dat de film op tijd klaar zou kun nen zijn, om haar zegetocht op het witte doek van Europa en Amerika te beginnen. Michel ging op een stoel aan een marmeren tafeltje zitten en bestelde een kop koffie. Rechts en links waren de kapstokken zoo be hangen, dat hij alleen „uitzicht" had op het buffet met een stapel gebak, het zorgvuldig geonduleerde pagekopje van de buffetjuffrouw en op min of meer haastig voorbijgaande be zoekers. De koffie was voortreffelijk en de ge- heele atmosfeer van het lokaal had iets, dat gezellig aandeed en dat tot kalmte stemde. Hij dacht aan zyn werk. zyn nieuwe film beloofde iets buitengewoons te worden. Maar die pech met Marie Louise! „Zorg voor een plaatsvervangster, mynheer Koster," had de productieleider hem gezegd! Alsof men een plaatsvervangster voor Marie Louise zoo maar op straat kon vinden. Eigenlijk was zij heele- maal niet het ideaal, dat Michel als heldin voor den geest zweefde. Ze -was mager, ze was niet zeer bekoorlijk en het voornaamste was: wie zou gelooven, dat ze werkelijk een hongerige, jonge tooneelspeelster was, die nergens werk vond, tot een belacheiyk toeval haar den man deed ontmoeten, die haar voor de film ont dekte; haar ontroerende stem en haar prachtig spfcl waren door Michel Koster direct opge merkt. „Maar wat moet ik dan in *s hemels naam doen?" hoorde Michel plotseling eenzelfde ontroerende stem zeggen, die zoo'n teederheid bezat en den in gedachten verzonken regisseur deed opschrikken, alsof een roffel hem tot den slag riep en hy ineens weer rechtop zat. „Ik heb immers alles geprobeerd," klaagde de stem verder, „niemand wil mü, nergens kryg ik werk. Luvens heeft me een paar maal beloofd my in zijn volgende film als figurante aan te nemen, en nu laat hij heelemaal niets van zich hoorenTranen smoorden de laatste woor den. „Maar Rita," troostte een stem, „verlies den moed toch niet, er zal toch wel wat komen, ik wil je graag helpen, ofschoon het met mijn verdiensten ook niet zoo schitterend staat.... Heb je heelemaal niets meer te verpanden?" Opnieuw gesnik. „Dat is het juist." Rita droogde nerveus haar tranen, slikte een paar maal en sprak toen kalmer verder. „Voor de beide armbanden heb ik de vorige week maar drie gulden vijftig gehad en het laatste wat ik nog heb, het gouden gebit van myn moeder, nemen ze in de Bank van Leening niet aan. Ik moest daarmee maar naar een tandarts gaan, zeiden ze. Maar ik ken er geen en dan zullen ze allen dadebjk Michel luisterde aandachtig naar het meisje, maar kon op het laatst niets meer verstaan, want door de draaideur kwam een stroom van vochtigheid, koude en lawaai de lunchroom bin nen. „Juffrouw, betalen," riep hy luid, stond, op, wierp een geldstuk op het tafeltje, haalde diep adem en ging toen vastbesloten naar de tafel naast hem. „Neem me niet kwaiyk, dames," zei hy op beleefden, zachten toon, „ik was onwillekeurig oorgetuige van uw gesprek. Mag ik my aan u voorstellen: Dr. Koster, tandarts. Als het gebit, waarvan u sprak, dames, van echt goud is, ben ik gaarne bereid, het dadelijk van u te koo- pen." Hy haalde uit zyn portefeuille twee bank biljetten van twintig gulden te voorschyn. „Maar meer dan veertig gulden zal ik er niet voor kunnen betalen." De uitdrukking van Rita's gezicht was onbe schrijfelijk! Twee filmsterren zouden daarmee carrière gemaakt hebben en Michel moest zich bedwingen, de slanke, maar toch niet magere gestalte in zyn armen te nemen, in zijn auto te zetten en met haar naar de Helia-studio's te rijden. De oudere vriendin keek verwonderd van de bankbiljetten naar Rita en van haar naar den interessanten tandarts: „Maar laat het gebit toch zien," drong ze aan. Aarzelend overhandigde Rita den tandarts een niiiiiiiiiin lllllllflMllllllllllllllllllltt Wat gebeurde daar nu weer? In den hoek stond een luidspreker en juist kondigde een vrouwenstem een Knip. en Naaicursus aan. De hofmeester stond met zakboekje en cen timeter gewapend en beyverde zich om alle raadgevingen door den luidspreker ten uit- boer te brengen. Op Pietje's vraag wat hij toch deed, antwoordde hy alleen: Stil, jon gen, ik naai een Jurrrrk voorrrr dit meisje. Stil! Ssstt! Wat was dat een werk! Het zweet gutste hem van het voorhoofd. Toen na drie kwar tier de les was afgeloopen mocht Wietje weg en samen liepen ze het hek over. Zullen we naar den kapitein gaan?, vroeg Pietje, ik zie hem juist op de commandobrug. Al dan send en springend kwamen ze bij den „baas" 8L3/CL Kom eens by me zitten, zei hy, dan zal ik jullie goed nieuws vertellen. Over vier en een halven dag zyn we voor Muntok op Ban- ka. Daar zal ik de autoriteiten waarschuwen: misschien kunnen die dan naar Batavia of Soerabaja telefoneeren en jullie ouders ver tellen waar hun stoute kinderen zich be vinden. klein doosje. Met gefronst voorhoofd bekeek Michel het schit terende ding, dat hem hoogst on- sympathiek was en dat hij toch tot eiken prijs wilde koopen om 1 zich een soort van recht op de jonge speelster te verzekeren. „Het goud is echt," zei hy, „is veertig gulden voldoende?" En snel greep hij Rita's arm, daar het leek, alsof zij flauw zou vallen Een half uur later wierp een overgelukkige Rita zich in de armen van haar moeder. Den volgenden dag bracht Michel Koster de „ersatz" in de studio, en eenige weken later zaten in dezelfde kleine lunchroom, tusschen de dicht met kleedingstukken behangen kapstokken, twee menschen, die elkaar niet alleen voor een film, maar ook voor hun verdere leven gevonden hadden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) MOERDEN, 7 Juni. (Reuter.) et Opper commando van het Japansche Kwantoeng- leger deelt ons mede, dat in verband met den onopgehelderden toestand te Tientsin vandaag een bataljon infanterie naar Tientsin wordt gezonden, om daar de be scherming der Japansche belangen op zich te nemen. Bovendien wordt een eskader bommenwerpers naar Tientsin gedirigeerd ter versterking van de daar reeds aanwezige vliegtuigen. Volgens een bericht uit dezelfde bron is gis teren in de haven van Tangoe een Japansch stoomschip door Chineesche nationalisten aan gevallen. Slechts door het optreden der Chi neesche politie is het gelukt, ernstige inciden ten te voorkomen. In tegenstelling met de verwachting schynt het inwilligen van de Japansche eischen door China door de Japansche autoriteiten niet vol doende te worden geacht, het vertrek van het Japansche garnizoen uit Tientsin, dat op 12 Juni was vastgesteld, is uitgesteld, waardoor de onzekere toestand wordt gehandhaafd. De. Japansche minister _yan oorlog, Hajasji, die op het oogenblik een inspectiereis door Mandsjoekwo maakt,-heeft in verband met de politieke gebeurtenissen in Noord-China be sloten, zyn verbiyf in Mandsjoekwo vroeger te beëindigen en naar Japan terug te keeren. Hij zal op 14 dezer te Tokio aankomen, na dat hy in de hoofdstad van Jehol, Tsjengte', aan belangrijke besprekingen tusschen de Japan sche legercommandanten heeft deelgenomen. Hedenmiddag is het K.L.M.-toestel de „Sperwer" met aan boord een aantal minis ters met hun dames, van een rondvlucht over een deel van Nederland, op Schiphol geland. Vanmorgen om half tien was het toestel van Waalhaven vertrokken en vloog eerst naar Haamstede, waar om kwart voor elf vlot werd geland. Van Haamstede ging de tocht naar Vlis- singen, waar om elf uur geland werd. Om 11.09 werd uit Vlisslngen gestart en nadat de „Sper wer" eerst boven de Wereldtentoonstelling, welke te Brussel wordt gehouden, had gevlogen, werd naar Eindhoven gekoerst, waar men om 12.10 aankwam. Te Eindhoven werd het gezelschap ontvangen door den loco-burgemeester van Eindhoven, den heer Engeland, de wethouders Van der Putt en Buskens en den havenmeester-ingenieur Kasten- dyk. In het restaurant werd de koffie gebruikt. Minister Colyn informeerde naar den economi- schen toestand von Eindhoven en vervolgens naar de afmetingen van het vliegveld Welschap. Prof. dr. ir. Gelissen nam daarna van het gezelschap afscheid en ging met zijn auto, die in Eindhoven stond, naar Maastricht. Precies te half één vertrokken de ministers nadat de „Sperwer" nog een rondvlucht boven Eindhoven had gemaakt, in de richting van Helmond. De reis ging vandaar naar Twente, waar de lunch werd gebruikt. Hierna werd naar Schiphol gevlogen. 35. Zij had verwacht niets anders dan zyn motor te zien, anders niets. En hier stond hy zelr, de ontwerper er van. Met den achtergrond van het vlakke, door fel zonlicht beschenen braak land, kwamen al de trekken van zijn fijn be sneden gezicht uitstekend tot him recht. Zyn strooien hoed wierp geen schaduw op zyn ge laat met de typisch gegroefde kin, ook zyn kleederen hadden de juiste belichting en het was als een prachtige foto van hemzelf. Ze stapte naar voren en stond tegenover hem. mooier dan ooit, vond hij, met die in den wind fladderende krulletjes en de opwaaiende schort. Hem aankykend, zei ze met dat eigenaardige, zachte accent, dat hem altyd herinnerde aan zyn vacantied&gen in Wales: „Hoe gaat het met u. mynheer Dampier? Het spyt mij, dat myn handen te kleverig zijn van lijm, om u de har.d te kunnen drukken." ..O!" bracht hy met moeite uit en wendde zijn blikken van haar af, om den vreemden kerel aan te staren. ..Mag ik mynheer Ryan aan u voorstellen?" zei Gwenna, dien b.4k bemerkend, een weinig bedeesd. „Wat een eigenwaan heeft dat heerschap!" dacht Ryan. Hy knikte eens tegen hem en zei dan familiaar: Hallo! Je bent Dampier, niet? Aangenaam! (Dat was gelogen.) Zooals Je liet, zyn we druk bezig, je machine hier af te laden." Toen keek hy door de opening in de haag naar den auto van den Jongen vliegenier, en zag, dat ze nog een kist bevatte, met yzer beslagen, met zwart gedrukte letters en zorgvuldig ver zegeld. Heb je nog iets anders van belang meegebracht, Dampier?" vroeg dit onuitstaan baar sujet, Ryan genaamd. „Hier, André, breng die kist eens...." „Neen, bhjf er af!" onderbrak Paul hem kortaf Dit bevel was niet zoozeer tot den mécanicien als tegen Ryan gericht, tot wien hy zei: ,,U en ik zullen deze direct samen aan mevrouw Crewe afgeven." Hij gaf er geen verklaring van, dat kolonel Coyners en hy zelf het beter ge vonden hadden, dat deze kist met haar ge- heimzinnigen inhoud door geen werktuigkun dige zou worden aanraakt. „Accoord! Ze zal om een uur of drie terug zyn," lichtte Ryan hem in. „Ze droeg my op, je te zeggen, dat je de fabrieken in dien tyd kunt bezichtigen en volkomen vry was, om te doen, wat je wilt, tot haar thuiskomst." „Myn dank," zei Dampier. Op dat oogenblik had hy niets liever gewild, dan dit meisje ter zijde te nemen, ergens waar hij het „kleine ding" zou kunnen zeggen: „Hoor eens hier! Je hebt geen belangstelling voor machines. Dat heb je zelf bekend. Waarom laat Je dan dien peenkleurigen ezel er zoo druk over praten?" Doch beseffend, dat dit niet paste, stond hy een oogenblik in beraad. Hy wilde niet „door dien onuitstaanbaren vent" worden rondgeleid. Het was antipathie op het eerste gezicht, iets wat hem meer overkwam. Van den anderen kant kon hy niet genoegiyk met het „kleine ding" praten tot aan de thuiskomst van de vliegtuig-dame. Zou hy voorwenden, iemand in het dorp te moeten opzoeken en wegblijven tot drie uur? Neen, waarachtig niet, dan zou die ellendige kerel zich verbeelden, dat hij nu het ryk alleen had, om met haar te praten. Zóó stond het eeuwenoude trio, twee jongens en één meisje, een poosje alle drie onthutst. Eindelyk verbrak „het kleine ding" de stilte en zei: „Nu, ik moet terug naar myn werk in de vleugel-afdeeling," en keerde zich om- Toen riep die vent Ryan: „Een oogenblikje, juffrouw Gwenna." Juffrouw Gwenna. Daar noemt hij haar waar achtig al by haar voornaam. Na een poosje zal hy natuurlyk het „juffrouw" weglaten en haar familiaar Gwenna noemen! En ik, Paul Dam pier, heb dat nauwelijks durven doen! Maar wat volgde, was nog erger; want Ryan stapte snel op haar toe en zei: „Morgen zie ik u weer. Het blyft dus afgesproken, dat ik u morgen mee naar die matinée neem?" „O ja, dat is in orde," antwoordde „het kleine ding" opgewekt, „en myn hartelijken dank voor de invitatie; ik heb van mevrouw Crewe reeds verlof gekregen." Een nieuwe klank lag weer in haar stem. de half onbe wuste toon van coquetterie. Zich glimlachend tot Ryan wendend, zei ze; „Ik verheug me er al opl" En zich wederom tot den vliegenier keerend, zei ze met een half verlegen, half luchtig glimlachje: „Hebt u de Cinema Ster al gezien? Mynheer Ryan neemt er me morgenmiddag mee naar toe." „Zoo?" zei Paul Dampier kortaf. (Inwendig mompelde hy: ,,die vent verdient, dat ze hem 'n pak slaag geven.") „Dus komt u toch wel eens naar Londen?" vroeg Dampier aan Gwenna, en zyn stem verheffend, zei hij: „Ik had u juist willen vragen, of u morgenavond niet met my had kunnen uitgaan?" Niemand was meer verwonderd over die woorden, die hem zoo spontaan ontvallen waren, dan hyzelf. Tot op dat oogenblik had hy niet het minste plan gehad, om haar ooit meer ergens mee heen te nemen. En hier lagen nu op eens al zyn voornemens. Het kleine ding antwoordde: „O!" en keek innig voldaan. De „kerel" zag er terneerge slagen uit. Heeriyk! Hy had zeker by zichzelf reeds het plan gemaakt, om haar den heelen avond na de matinée by zich te houden, een dinertje in de „Petit Riche" en daarna naar een variété, om haar vervolgens thuis te bren gen. Daar zou nu niets van komen; hy, Dam pier had er een stokje voor gestoken. Maar, nu hy haar gevraagd had, was de kwestie: waarheen zou hy haar brengen? Naar een ander variété? Neen, dat geleek te veel op wat die „kerel" zou gedaan hebben .Naar een ten toonstelling? Neen, niet amusant genoeg. Enfin, hoofdzaak was, dat hy dien Heemenden jongen idioot een spaak in het wiel had gesto ken. Dat onbeschaamd sujet.... En toen, als een bliksemstraal, flitste de oplossing door zijn brein: „ja, dat zou hy wel klaar spelen! Het feestdiner in de Aviatiek- Club! Hij had al half het plan, daar zelf heen te gaan en nu zou hij haar meenemen. Dan kon hy beleefdheidshalve ook niet nalaten, om mevrouw Crewe te inviteeren, maar dat kwam er minder op aan. In alle geval had die jonge ezel daar geen toegang en alles was dus in orde. „Ja," ging hij koelbloedig voort, alsof hy zyn plan reeds te voren beraamd had: „Er is iets te doen in de „Wilbur-Club," u weet wel: Wilbur Wright, de pionier der vliegers. Ik denk, dat u en mevrouw Crawe er pleizier in zouden heb ben, om deel te nemen aan het feestdiner. Wilt u? En jy," zich nonchalant tot den rood- harigen jongeman wendend: „en jij zult wel zoo goed zijn, die kist van de machine verder open te laten breken en de afmetingen te controleeren! Wilt u my naar uw kantoor be geleiden, juffrouw Williams?" Dit, dacht hy met innige voldoening, was de ware manier, om stroopers van zyn speciaal jachtdomein weg te jagen. Maar had hij niet, slechts enkele weken ge leden, definitief besloten, dat zij nooit meer iets voor hem zou beteekenen? Had hy geen be sluit genomen omEensklaps wierp hy het hoofd achterover, steunde met de ellebogen op den rug van een stoel en barstte in lachen uit. „Waarom lacht u zoo?" vroeg ze, zich op richtend, zoodat de gomvlekken op haar schort zichtbaar waren. Hy lachte om het idee, dat het zoo dwaas van hem geweest was, die besluiten te nemen. Wat beteekent een besluit, om iemand wel of niet te zien? Hing dat niet louter van om standigheden af? Mogelijk moest het zoo zyn, dat hy beste maatjes met „het kleine ding" zou worden, ja meer nog dan beste maatjes. Nu nog niet natuurlyk. Misschien na eenige jaren, wanneer hy zyn positie verbeterd had, wan neer hy eenige van zyn grootsche plannen had verwezenlykt en hy het meisje iets kon aan bieden, dat de moeite waard was. Na lange jaren wachten! Nu, voor het tegenwoordige zullen we het hierbij maar laten en dan op de toekomst hopen. Intusschen was het verduiveld aardig, om haar gade te slaan! Dit vertelde hij haar natuurlijk niet, maar schertste, dat hy het zoo amusant vond, haar voor de eerste maal, sinds hy haar kende, aan het werk te zien. „Werkelyk, u scheen altyd vacantie te houden, als ik u vroeger bezocht!" plaagde hij. „En dat is in t geheel tweemaal gebeurd, mijnheer Dampier, en dan telkens in den vrijen tyd na de lunch." „O, nu begrijp ik het. U heeft er niets tegen, dat ik rook?" zei hij, een sigaret opstekend. „Gebruikt u altyd uw lunch buitenshuis, juffrouw Gwenna?" (Hij zag niet in, waarom hy haar niet op dezelfde wijze mocht aan spreken als die „leelyke rooie.") (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6