Kinderen nnownnn Jam en marmelade voor een moectertj kamerplanten ziek Gebreid nethemd voor Heeren Jopie was bij den fotograaf. Wat 'n feest! Veel was er te zien. Groote pop pen en een mooie kleurige bal, dien ze op de foto mocht vasthouden. „Mag ik er mee voetballen?" vraagt ze onbeschroomd. „Straks, beneden in de gang, want hier zouden a. die lampen breken!" beslist de fotograaf. We moeten even wachten. Jopie neemt op haar gemak de omgeving eens op. „Kijk eens Mam, daar!" wijst ze met haar lilliputterig vingertje. „Een meneer, die in zee gaat!" Ik volg de aangegeven richting en ontwaar een gipsbeeld, de een of andere Grieksche godheid voorstellend. „Hij heeft zijn badpak nog niet aangetrokken!" gaat ze gezellig babbelend voort! Hoera! Nu mag ze den mooien bal even meenemen. Ze laat hem in de marmeren gang stuiteren, 't Geeft een dof, voor haar blijkbaar interessant geluid, want ze zegt: „Die bal „spreekt" net als thuis!" Het nieuwe dienstmeisje thuis heeft haar Volle belangstelling. Ze fluistert mij echter in, nadat ze haar terdege heeft opgenomen „Gerda heeft jouw witte jas aan!" Ze weet, dat ik ook wel eens zoo'n jasschort draag. Waarom ze dit nu fluisterend zegt? Dit was tot nu toe niet haar gewoonte. Zou dit al „vrouwelijke intuïtie" zijn?! Haar zusje Annie groeit flink, zoodat ze op een goeien dag een van Jopie's te kleine jurkjes aan heeft. Jopie vindt dit prachtig. Ze juicht: O Mam, is Annie al een maat grooter geworden?!" H. W. Gebeitst hout wordt steeds meer ver kozen boven het gelakte of geschil derde, zooals dat vroeger veel gezien Werd. Deze manier van kleuren van meubelen, houten betimmeringen enz. vindt voor een groot deel haar oorzaak in de eigenschap, die alle beitssoorten met elkaar gemeen hebben, dat ze de vlammen en nerven van het hout mooier doen uitkomen. Alleen leelijk hout met kwasten en plekken en een goedkoope houtsoort wordt mooier door het beschilderen met dekkende verf. Het vernissen van mooie houtsoorten werd vroeger veel en thans nog wel eens door schilders toegepast. Met deze glazuur- Verven (gladde verven) door het aan mengen van fijngewreven poederverven met terpentijnolie, welke krachtig in het hout gewreven werd, werd wel eenige kleur hereikt; deze kleuren zijn echter niet houd baar, daar ze niet diep genoeg in het hout dringen. Ook wordt bij deze bewerking de oor spronkelijke mooie houtnerf vervaagd, daar de poriën gevuld worden met kleursel, het geen een vlak, niet levendig geheel geeft. ^Vtet houtbeitsen is dit anders, daar de te gebruiken chemicaliën in water of in ter- Pentijn-olie of spiritus oplossen om respec tievelijk water-, was- en spiritus-beitsen te Verkrijgen. Door de volkomen oplossing is het dieper indringen van de kleurstof in het hout mogelijk. Door het feit dat van gebeitste meubelen ba verloop van tijd de oorspronkelijke tint min of meer verandert of soms geheel ver bleekt, is het misschien van belang om eenige wenken te laten volgen om uw meu belwerk in goede conditie te houden. Hetzij u was- of waterbeitsen gebruikt alvorens een meubelwerk opnieuw te beit- Sen, moet de oude waslaag welke er op zit. verwijderd worden. Dit geschiedt met een warme soda-oplos- smg, nagesponst met warm schoon water. Wanneer u nieuw hout gaat beitsen, is het beter alvorens met beitsen te beginnen, het oppervlak in te wrijven met gelijke deelen lijnolie en terpentijnolie en deze samenstelling er in te wrijven met een fla nellen lap, in steeds ronddraaiende bewe ging. Doe het zoo gelijkmatig mogelijk en iaat het 12 tot 18 uur drogen. Daarna schu ren we het geheele vlak met bot schuur papier no. O en eerst daarna kan het op brengen van de beits volgen, waarbij de verschillende voorschriften moeten opge volgd worden. Het naschuren na het beitsen is met deze Voorbewerking niet noodig, daar de nerf bijna niet opwerkt; wilt u het toch nog schuren dan moet dit gebeuren met zeer bot schuurpapier. Men gebruikt voor het beitsen van groo te vlakken een breeden, platten kwast of een spons en brengt de beits gelijkmatig en niet te droog op (dit speciaal bij waterbeitsen). Voor zeer licht gekleurd hout kan voor de voor-bewerking gebleekte lijnolie ge bruikt worden. Wilt u grijze beits toepassen voor uw meubelen in de eetkamer, hetgeen zeer modern is tegen een achtergrond van licht blauw, groen of abrikoos-rose, dan kunt u een zeer mooie tint verkrijgen door een oplossing van 15 gram zwavelzuur-ijzer in 1 Liter water. Na de behandeling twee dagen laten staan. Grijze beits heeft tevens het voor deel bijna niet te verkleuren. Voor het wrij ven der meubelen wordt witte was ge bruikt. Wanneer u last hadt dat uw eiken meubelen nerven vertoonden, welke onge kleurd leken, dan kan men dit den tweeden keer voorkomen, door na het verwijderen van de waslaag met warm soda-water de meubelen krachtig met een spons in te wrijven, gedoopt in een oplossing van 100 gram keukenzout in 1 Liter water; daarna ongeveer 12 uur laten drogen en afschuren met bot schuurpapier, alvorens de beits op te brengen. De beits dringt door deze voor-be.werking dieper in het hout en alle nerven zullen daardoor egaal gekleurd worden. Waterbeitsen moet u steeds bij een vak man laten aanmaken wil men geen teleur stelling ondervinden. Wasbeitsen komen in goede soorten kant en klaar voor en men behoeft er minder serieus mee om te gaan. Om een goede kleur te verkrijgen, is het noodzakelijk proeven te nemen op kleine plankjes van dezelfde houtsoort als die welke men gaat beitsen. Is uw gebeitst oppervlak toch wat onre gelmatig, ga er dan over met een uitgekne pen spons, zeer vlug en regelmatig. Wil men blank vuren meubelwerk of een blanke grenen betimmering het aanzien geven van notenhout, dan ga men volgen derwij ze te werk: Eerst bevochtigt men het met een spons met water en daarna wordt een oplossing opgebracht van kalium-per- manganaat, verkrijgbaar bij iederen dro gist. De violette kristallen lost men op in heet water. Het opbrengen geschiedt met een oude spons. Het gebeitste stuk ziet, wanneer het be handeld is, rood-violet, doch verkrijgt spoe dig een mooie noten-kleur. Wanneer een donkerder tint verlangd wordt, herhaalt men de bewerking. Ook wanneer u beuken houten meubelen, welke spoedig licht worden, een blijvende donkere tint wilt geven, kunt u na de ver wijdering der waslaag een kalium permanganaat op lossing opbrengen, vóór 't beitsen. Tenslotte nog dit. Ver krijgt men met water-beit sen intensiever kleuren en langer tegen het zonlicht bestande vlakken, met was beits is het voor den leek gemakkelijker werken, daar men gelijkmatiger vlakken verkrijgt, ook al gebeurt 't opbrengen niet zoo vakkun dig. ANEMOON Al zullen in dit seizoen driekwart- lange mantels den boventoon voeren, toch zal een groot deel van onze leze ressen de voorkeur blijven geven aan den soliden langen mantel. Immers: de driekwart-mantel, die verle den jaar al veel gedragen is, zal dit jaar wel zijn zwanenzang zingen en de lange mantel blijft, nu laten we maar zeggen ten eeuwigen dagen. Daarbij kunnen wij er onze oude japonnen onder afdragen, wat zeker ook een groot voordeel is. En dat we er lang niet stijf of ouderwetsch uit be hoeven te zien, bewijzen ons de hier af gebeelde modellen. Fig. 31 is gemaakt van effen stof met hoog geknipten hals, kan gesloten gedra gen worden of open, waarbij dan een witte revers zichtbaar wordt. De voorkant is versierd met eenige stiksels. De wijde mouw heeft 'n paar plooitjes en een vrij lange manchet. Verkrijgbaar in maat 40 tot 46. Fig. 30 is een mantel van Engelsche stof met groot schouderstuk. Een ingestikt voor stuk loopt naar boven met een punt en wordt met een knoop bevestigd. Een breede witte bies gaat om den hals en van voren langs de sluiting. Ook dit patroon is te ver krijgen in de maten 40, 42, 44 en 46 en is te maken uit 3 meter stof van 140 c.M. breed. VOOR DE KEUKEN Voor gevulde tomaten Het is nu, nu de eigengemaakte jam van versche vruchten in de meeste gezinnen wel verbruikt zal zijn en nu er nog volop sinaasappelen en citroenen te koop zijn, wel de meest geschikte tijd om oranje-marmelade te maken. Het on derstaande recept is zeer voordeelig en bizonder smakelijk. Men kieze voor marmelade groote sap pige vruchten met dunne schil. Oranje-marmelade. Bij 12 sinaasappelen en 3 citroenen heeft men evenveel suiker noodig als de vruchten wegen, vooral niet minder. De vruchten worden goed afgeborsteld en gewasschen en met ruim VA liter water ge kookt tot ze zoo zacht zijn, dat men er ge makkelijk met 'n vork in prikken kan. Dan schept men ze uit het vocht met 'n schuim spaan, voegt de suiker bij het nat en laat dit zachtjes verkoken. Intusschen snijdt men de vruchten in vieren, verwijdert alle pitten en voegt het in kleine stukjes ver deelde vruchtenvleesch weer bij het kook nat. Dan snijdt men de schillen in zeer dunne reepjes, voegt die bij de rest en laat het geheel verkoken tot stroopdikte. Men kan de schillen ook door 'n vleesch- molen malen, wat tijdbesparing geeft. Van de opgegeven hoeveelheid vruchten verkrijgt men ongeveer 9 potjes marmelade. Abrikozenjam van gedroogde abrikozen is ook geschikt voor dezen tijd en zoowel voordeelig als smakelijk. Bij 3 ons gedroogde abrikoosj es heeft men 2 pond suiker noodig, het sap van 1 citroen en 8 d.L. water. De abrikoosjes worden gewasschen en in Kleine stukjes gesneden of gemalen. Men laat ze dan 24 uur weeken in het water, brengt ze daarna aan de kook, voegt de suiker erbij en het citroensap en laat alles koken tot het strooperig wordt. Door toevoeging van een pectine-prae- paraat kan men den kooktijd voor jams be korten. Doet men 'n stukje boter ter groot te van 'n noot in de pan waarin men de jam kookt, dan voorkomt men het af schuimen. Gevulde omelette. Voor de omelette heeft men 4 a 6 eieren noodig, 3 eetlepels melk, 1 theelepel Maggi's aroma, peper en zout. Men kan de omelette vullen met ge stoofde spinazie, met tomatenpurée, ofwel met 'n ragout van vleesch, visch of gar nalen. De eieren worden eerst goed geklopt met peper en zout, dan roert men er aro ma en melk door, maakt de boter heet in de koekepan en giet het mengsel erin. Men roert voortdurend voorzichtig in het stol lende mengsel, zoodat nu het eene dan het andere gedeelte onder in de pan komt, maar alles toch één geheel blijft. Zoodra er niets vloeibaars meer in de pan is, draait men het gas uit, legt het warme vulsel op de omelette, rolt die aan beide zijden daarover heen en dient ze op op 'n ver warmden schotel. A. K—P. IN HUIS EN HOF Zuur worden van den grond. Dit kan gebeuren, als men versche bagger uit bree de slooten of slecht verteerde bladaarde gebruikt. Gewone aarde uit den tuin met wat scherp zand vermengd, is vaak beter dan allerlei samengestelde mengsels. Doch de beste aarde kan men verzuren door te veel en te aanhoudend gieten of door al tijd water in het schaaltje te laten staan. Dan gaat de plant kwijnen, zoodat de blaren gelen en de knoppen afvallen. In zoo'n geval is een vernieuwing van grond drigend gewenscht Ook ziet men weieens een laagje mos op de aarde komen. Dit verwijdert men direct met een houtje, waarna men er weer een laagje versche aarde voor in de plaats doet. Soms slaan de potten wit aan. Deze zwam- en schim melwoekering moet men met warm zeep sop en een harden borstel verwijderen. Als het droog weer is, wil men misschien de snoeischaar ter hand nemen, om de heesters wat te besnoeien. Dit kan, mits men die maar neemt, welke om het blad worden gehouden of die, welke in den laten zomer hun bloemen geven. Dus men moet afblijven van die heesters, welke in het voorjaar en het begin van den zomer bloemen geven. Door verschillende leze ressen werd mij de vraag gesteld: „Weet U misschien een leuk ge schenkje voor 'n aanstaan de moeder, iets wat ik zelf kan vervaardigen?" Fijn, dat mijn lezeressen 't in die richting zoeken. Want al blijft 't traditioneele bloem stuk een passend en lief ge schenk, voor naaste familie leden of een intieme vrien din is het veel en veel har telijker een zelf vervaardigd geschenk aan te bieden. Het getuigt van innig mee leven met de groote ge beurtenis en zal o zoo dankbaar aanvaard worden. Maar welk antwoord geef ik nu op bovengenoemde vraag? Als ik zelf nu de gelukkige was, zou ik wel weten wat ik mij wenschte, maar er zijn practische en luxueuse moedertjes, nietwaar? Weet U wat ik gedaan heb? Ik ben bij al mijn familie, vriendinnen en kennissen die in blijde hope verkeeren gaan informeeren, wat zij alzoo het liefst zouden willen ontvangen. En overal hoorde ik andere wenschen. O! een zalig zijden bedjakjeleuke bedpantoffeitjes.'n wieg- of wage-ngarnituurvan die aar dige gebreide wollen babyjakjeszoo'n snoezig wollen broekjeeen gebreid jurkje met zijden schouderlintensnoe zige slabbetjesHou op alstublieft, heb ik gesmeekt, want anders weet mijn redac tie geen raad met mijn artikel vanwege z'n omvang. Maar dat ééne heerlijke dat ik mij zou wenschen, als zooveel geluk nog eens voor mij zou weggelegd zijn, dat moet er toch nog bijmoderne, practische slaapzakj es voor den kleinen woelwater. Ik denk dat ik over-genoeg ideeën verza meld heb en zal nu maar met de beschrij ving van het vervaardigen beginnen. Of nu al een beetje erg driest is, maar mijn wensch komt op de eerste plaats. Ik vind ze te mooi die slaapzakjes en ik durf gerust beweren, dat elk moedertje er erg blij mee zal zijn. Ze houden onze schat zoo lekker warm en als die bengel in het tijdperk van „strampelen" komt, mag hij nog zoo zijn best doen, maar de deken blijft liggen en hij houdt warme pootjes met volle bewe gingsvrijheid. Het kindje op onze teekening heeft dan zoo'n practischen slaapzak aan. Hij heeft den vorm van een lange jurk, die aan den onderkant een overslag vormt en met knoop en knoopsgat sluit. Men ver vaardigt ze van flanel of keeper in wit of gekleurd. Als men 't heel mooi wil doen, dan kan men den eigenlijken zak (vanaf de aangezet te pas) dubbel nemen. De pas versiert men met een klein borduurmotief. Dan volgt er het werkelijk aparte wieg_ of wagengarni tuur. Het is gedacht van wit met rose tri- coline. Het hartvormige, witte kussen krijgt 'n rosen hoek opgefestonneerd en hierin borduurt men witte en dieprose crocussen met Mouline-garen. De omtrek van 't kus sen is met een ruim strookje afgezet. De overslag van 't lakentje is op dezelfde wijze vervaardigd. Hier is het rose stuk hartvor mig opgefestonneerd en eveneens met cro cussen versierd. Ook met een strookje af werken. Met dit geschenkje >zult U heusch veel eer inleggen. Dan zijn er de practische wollen lijfjes, die, zooals een verpleegster mij vertelde, ons kleine grut zooveel goed doen. Van krimpvrije wol gebreid zullen ze heusch heel goede en lange diensten be wijzen. Kleurtjes? Wel, neemt een wit, een lichtblauw en een rose. Er komt een zijden lint om alle drie en 't is o, zoo'n wollig geschenkje. Ook slabbetjes worden graag ontvangen. Van restjes gekleurde tricoline zijn ze in een ommezientje ver vaardigd. Een heel klein borduurmotief je in Engelsch borduurwerk doet hier wonde ren. Dat lieve broekje kunt U van wol of Everlasting breien, evenzoo 't jurkje. Ze hebben alle twee een pas, welke met een anderen steek gebreid is. Het jurkje heeft twee zijden schouderbandjes, welke ge strikt worden; het broekje heeft kruisslui- ting. Wie nu heel weinig tijd heeft en toch zoo graag een zelf vervaardigd geschenkje wil geven, die haakt vlug een paar leuke, warme schoentjes van rose of lichtblauwe wol, versierd met een doorrij gkoordje met pompons in een andere kleur. Ook de twee wollen pompons met den zijden strik, welke gedacht zijn als wiegversiering, vormen 'n heel aardig cadeautje. Men kan ze in één tint houden, doch ook mooi worden ze, in dien men allerlei resten zachte tinten ver werkt of gespikkelde wol. Nu komt ons moedertje zelf aan de beurt. Is er wel iets heerlijkers denkbaar dan zoo'n coquet beddejasje? Ons model werd vervaardigd van zacht-rose toile-de-soie voor een donkergelokt moedertje. Een blondje zal zeer zeker liever een lichtblauw ontvangen. Het is een heel eenvoudig mo delletje; de versiering bestaat uitsluitend uit ruime strookjes. Deze zijn het, die dat bijzondere cachet aan het jakje verlee- nen. Heel mooi is 't, als men al die strook jes met een ajourrandje afzet en dit dan doormidden knipt. Langs de geheele slui ting en halsopening loopt dit strookje en een drietal bijzonder ruim gehouden, vor men 't mouwtje. Een wit-zijden lint dient als sluiting. Wat een moedertje ook graag zal ontvangen: bedpan tof feitjes. Men kan ze haken of breien; het eerste gaat wel veel vlugger. Het spreekt vanzelf, dat men voor deze dingetjes lichtgetinte wol moet ge bruiken; rose, lichtblauw en wit zijn de meest gangbare tinten. Ik hoop, dat ik met deze geschenken- lijst mijn lezeressen tevreden gesteld heb en nog meer hoop ik, dat alle aanstaande moedertjes een dezer leuke en practische dingetjes zullen ontvangen en.... er wer kelijk blij mee zullen zijn. ETA TANGELDER EEN ZONNIGE MARKTDAG Nethemden, een prettige dracht voor den zomer, kunnen we heel gemak kelijk en voordeelig zelf maken. Men breit hierbij aldoor rechts, op grove pen nen, zoodat het een werkje is dat niet veel oplettendheid eischt en dat in verloren oogenblikken telkens even ter hand ge nomen kan worden. Men breit met ongebleekt katoen no. 10 en aluminium naalden no. 5. Het geheele netje wordt aan één stuk gebreid. Er worden voor een gewone maat 75 ste ken opgezet voor den onderkant van het voorpand. Men breit aldoor r., tot men 60 a 80 ribbels heeft, naarmate men het net hemd korter of langer wil hebben. Dan kant men, aan beide kanten, achtereen volgens 3 st. af voor de armsgaten en in den daaropvolgenden toer wordt aan eiken kant van de naald nog 1 st. geminderd. Men breit 10 ribbels na de afgekante steken van 't armsgat en begint dan aan de hals opening aldus: 23 st. breien, 21 st. afkanten, 23 st. breien. Op deze laatste 23 st. breit men den eersten schouder, waarbij men, aan den kant van den hals, om den anderen toer, 4 keer 1 st. mindert. Dan breit men 4 rib bels zonder minderen, waarna men 4 keer aan den kant van den hals, om den an deren toer, 1 st. meerdert. Nu breit men den tweeden schouder op dezelfde wijze, waarna men tusschen beide schouders in 21 st. opzet en alle steken weer op één naald breit. Op deze steken breit men 12 ribbels. Daarna meerdert men 1 st. aan weerskanten van de naald en in de daaropvolgende twee toeren worden aan het einde van de naald 2 st. bij opgezet, zoodat men weer 75 st. op de naald krijgt. Men breit nu eenzelfde aantal ribbels als bij den voorkant, waarna men het breiwerk afkant. De zijnaden worden dan dichtgenaaid en halsopening en armsgaten afgewerkt met een haaktoer van vaste steken. DOHA DIE VROUW i HOSMCMJDMG >l,|*lllll|l|(l|lllmlll|l|;(l|lll||l|l|l| IHItmtHIIMI,!,III,„IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlflIIIIIIIIIIIM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11