STADSNIEUWS M Laatste Nieuws WEDER Baer—Schmeling in Amsterdam? 'N TROUWE KLANT Sport en spel ZONDAG 9 JUNI 1935 Verdronken Noodlottig einde van een roeke- loozen kanotocht TRAMVERKEER HAARLEM— ZANDVOORT Langdurige stagnatie N.Z.H.T.M, Vervoeropbrengsten in de maand Mei GRAAL-SPORTCENTRUM HAARLEM Bebouwing bij Elswout BURGERLIJKE STAND De Bondsfeesten van den D.H.G.B. Wedstrijden op Zondag 16 Juni Hoe staan de kansen? G. van Tienhoven 60 jaar GEMEENTEZAKEN Kleingoed WIELRENNEN Pijnenburg wint van Scherens en Richter Maar na het passeeren van de finish raakt „de Pijn" geblesseerd VOOR UW, CR. HOUTSTR. 166 VOETBAL TOURNOOI TE BRUSSEL Ajax wint van de Kickers D.H.V.B. Bokswedstrijd om wereldkam pioenschap op 17 Aug. in Stadion? Mits men toestemming krijgt Max Baer Voor het eerst in Europa ZWEMMEN DEN HAAG—HAARLEM Haagsche overwinning met 6537 HONKBAL Afgevoerde wedstrijden Het Nederlandsch Negental ZEILEN ZEILEN IN DEN STORM OP LOOSDRECHT Max Schmeling Eerste wedstrijddag door slecht weer geen succes CONCURRENTIE VAN JAPAN Inzake verlaging van vrachttarieven Henri Bergson gedoopt Kloosterzegels Gisterenmiddag waren ondanks den hevigen Wind en den stevigen golfslag twee jongelui, de gebroeders K. uit Haarlem, op het Spaame na bij Spaarndam ieder in een kano aan het va ren. Op een gegeven oogenblik, toen zij zich op ongeveer 40 meter van den walkant bevonden, sloeg een der kano's om en verdween de inzit tende in de diepte. De broer die het ongeluk zag gebeuren, kwam aanstonds naderbij en Poogde den drenkeling te redden. Toen ook de tweede kano omsloeg, probeerde de redder nog te zwemmen. Hij moest zijn pogingen echter spoedig opgeven en kon nog juist bijtijds een tier omgeslagen kano's bereiken waaraan hij zich vastklampte. Inmiddels arriveerde een motorbootje van de in de nabijheid gelegen jachthaven, die den drenkeling uit zijn netelige positie verloste en haar den kant bracht. De eerste drenkeling was reeds verdwenen Aanstonds is men gaan dreggen, maar laat in den avond had men nog niets kunnen vinden. Waarschijnlijk is het lichaam door den sterken stroom verder afgedreven. De eerste drenkeling was reeds verdwenen. Van droge kleeren voorzien en met een parti culieren auto naar zijn woning in Haarlem ge bracht. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur brak plot seling een electrisch geladen draad van de tram juist op het viaduct bij de Leidsche vaart. Daardoor werd de bovenleiding uit haar ver band gerukt en bleef een tram, die op weg was Van Haarlem naar Zandvoort, midden op het viaduct staan. Het gevolg daarvan was, dat het tramverkeer tusschen Haarlem en Zandvoort van 4 tot 6 uur ernstig gestagneerd werd. De passagiers moesten te voet over het via duct gaan en aan weerskanten daarvan wer den steeds tramwagens gestationneerd. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Uit de voorloopige berekening blijkt dat de Vervoeropbrengsten van de N. Z. H. T. M. in be afgeloopen maand de somma van f 289.971 bedroegen. Het vorig jaar Mei was deze som r 294.917. Het slechte weer zal het tramvervoer biet bevoordeeld hebben. B. en W. stellen voor over te gaan tot over plaatsing van den heer L. van Berkel, als on derwijzer van school no. 37 (Soendastraat) naar school no. 13 (Haarlemmerliedestraat) en van den heer J. Berends, als onderwijzer van school no. 13 naar school no. 37. S. Rinkema en H. P. Roosdorp, beiden wonen de te Bloemendaal, hebben zich bereid verklaard om aan de gemeente Haarlem kosteloos en om niet in eigendom over té dragen de projectstra ten tusschen de Ramplaan en de Elswoutlaan, alsmede een „groenstrook" ten Oosten van de Elswoutlaan, kad. bekend gemeente Haarlem II, sectie T nos. 90, 92, 93 en 94 alle gedeeltelijk, totaal groot 9916 M2. Tegen aanvaarding van vorenbedoelde gron den, onder de voorwaarden genoemd in het on derstaand ontwerp-besluit, bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Geboren: 7 Juni. P. Smolenaars—Greveraars, z. T. C. T. Thoolen—Bleeker, z. 8 Juni. J. Been —de Graaf, z. E. M. Buijs—Moens, d. A. Rij broekNiemann, d. Overleden: 7 Juni. P. de Korte, 57 jaar, Kweek tuinstraat. J. M. Damiaans—Driessen, 40 jaar, Hieronymus van Alphenstraat. M. Hoogeboom— Zut, 66 jaar, Koudenhorn. L. Hogenbirk, 46 j„ Cederstraat. W. Scheffer, 58 jaar, Hazepaters- laan. -I, Het Graalsportcentrum Haarlem organiseert °P Zondag 16 Juni wedstrijden, waaraan deel Zullen nemen alle Graalsportclubs, welke onder bit centrum behooren. Dit sportgebeuren zal in gezet worden met een speciale Mis voor alle turnsters om 11.15 uur in de kerk St. Joannes be Dooper, Amsterdamstraat, Haarlem-Oost. De wedstrijden zullen gehouden worden in de turnzaal van de school der Eerw. Broeders aan be Nagtzaamstraat en om twee uur precies een banvang nemen. Natuurlijk zullen de meeste moeders erg veel belangstellen in en graag willen komen zien naar be prestaties van haar dochter op het gebied tjun turnen. Daarom is de mogelijkheid geopend beze wedstrijden bij te wonen. Ook zussen, vrien- biunen en verdere belangstellenden in de sport- beweging zijn van harte welkom. Echter, alléén barnespubliek. De toegang is gratis. Het is op tweeden Pinksterdag voor de R.K. Turners uit het Bisdom Haarlem vroeg dag. Om negen uur beginnen in Bodegraven de wed strijden, die het hoogtepunt vormen voor de turners. Er is reeds gewezen op de nu gevolgde richting van de Technische Commissie om ge makkelijke oefenstof vast te stellen. Het doel is bereikt: het aantal inschrijvingen is grooter dan het vorig jaar. In het geheel schreven 22 ver- eenigingen in, terwijl 500 turners zullen deel nemen aan de massale demonstratie. De drie sterkste vereenigingen van ons bisdom zijn momenteel ongetwijfeld het Amsterdamsch Jong Leven, het Rotterdamsche St. Christopho- rus en het Harlemsche Winfried. Deze drie ko men in wedstrijd A tegen elkaar uit met den bis schopsbeker als inzet. Jong Leven staat voor een heel zware taak. Bij den vorigen wedstrijd was St. Christophorus de concurrent. Met de tweede en derde graad werkten ze gelijk op, maar de beslissing viel, doordat de eerste graadsturners van Jong Le ven de oefenstof veel beter onder de knie had den dan de Rotterdammers. Dit jaar heeft de kampioensclub dit voordeel niet, door de gewij zigde houding van de T.C. hebben de drie con currenten gelijke kansen. De afwerking en rou tine zal .beslissen. De ploegen zijn als volgt: Jong Leven: 1ste grad: M. Vos en H. Felix; 2de graad A. Hoge- nes en B. Kaay; 3de graad: H. Mesman en B. Hoven. St. Christophorus: 1ste graad: J. Kauffman en W. Kneppers; 2de graad: J. Kneppers en A. Hoeboer; 3de graad: J. v. Hoof en J. de Laat. Winfried: 1ste graad: H. van Rijn en A. Ver heem; 2de graad: G. Comaita en C. v. d. Veldt; 3de graad: J. Koster en G. Bonke. Rotterdam zal ook zijn kansen goed verdedi gen zoodat het verschil in geen geval 20 punten zal worden. De andere deelnemers aan wedstrijd A zijn: Sparta, St. Lodewijk met F. Slangen, C. Haas, A. Haas, J. Sanders, A. Boumeester en M. Verburg en D.O.K. met J. van Velzen, F. Hilkhuizen, J. Wissin, J. Schaareman, A. van Schaick en P. Kluiters. Voor den nationalen wedstrijd komen er de De heer G. van Tienhoven te Bloemendaal, ^cretaris van den Voogdijraad, vierde gisteren 60sten verjaardag. De heer Van Tienho- v'en- die te Soden bij Wiesbaden geboren is, studeerde eerst aan de H. B. S. te Amsterdam ril vervolgens aan de Kon. Militaire academie 6 Breda. In 1895 begon hij zijn militaire loop baan in actieven dienst als 2e luitenant der bfanterie te Amsterdam. In den loop der Ja- •^h werd hij commandant en in 1919 werd hij Sepensionneerd als luitenant-kolonel. Sedert vele jaren is de heer van Tienhoven rbcretaris van den Voogdijraad te dezer stede, ^erder maakte hij deel uit van het college van eSenten van het Gereformeerde of Burgerwees buis aan de Olyslagerslaan, van de Vereeniging fDhderzorg te Hoenderloo, Haarlem en van ■^ettray. De eigenaar van het perceel Oranjeboomstr. 0 6'heeft zich bereid verklaard genoemd per- aan de gemeente in koop af te staan tegen én prijs van 1350. B. en W. achten aankoop r* het belang der gemeente. Daarom stellen zij °°r, hiertoe te besluiten. De heer J. Kroon, alhier, is bij den Raad in ri'oep gekomen van de beschikking van B. en van 14 Mei j.l. waarbij hem vergunning is «eweigerd tot het verbouwen van het perceel ?®h de A. L. Dyserinckstraat no. 43, alsmede tot et bouwen van een pakhuis met twee boven- °hingen op het bij genoemd perceel behooren- e terrein. Heeds bij besluit van B. en W. van 22 Febr. jL hebben zij deze vergunning geweigerd, om- het toen ingediende plan was ontworpen in j^Üd met het bepaalde in de artikelen 29, 2b, Jb'? en 42,2 der Bouwverordening. Adressant ®eft daarna een gewijzigd plan ingediend, het- Nk echter nog in strijd was met art. 422, zoo- uat B. en W. ook op dat plan de vergunning Uf-bben geweigerd. De twee in strijd met ge- 'brihd artikel boven het pakhuis ontworpen °hingen zijn n.l. van zeer primitieve indeeling b afmetingen. De breedte tusschen de bouw- v Ur«n b.v. bedraagt slechts 3.50 M. Het bouwen ah dergelijke woningen achten B. en W. niet ^anscht, zoodat zij geen vrijstelling van het 'treffende artikel der Bouwverordening heb- eb verleend 2 ij stellen daarom voor, op het verzoek van bfessant afwijzend te beschikken. f H en W. stellen voor aan J. van Eist, alhier, ®6en den prijs van 15.50 per M2 in koop af staan grond, gelegen aan de Oostzijde van J'U Rijksstraatweg, groot pl.m. 278 M2, zulks "et de bestemming om op dien grond te bou- twee woonhuizen, elk bedoeld ter bewoning 0<>r niet meer dan één gezin. twee sterkste ploegen uit Brabant bij. Wanneer we de puntentelling van den kerndag in Rotter dam naslaan, dan blijkt, dat waarschijnlijk de nationale prijs naar Eindhoven zal gaan. De ploeg van O.B.C. is als volgt samengesteld: J. Esseling en A. Daamen voor de eerste graad; D. Kalb en J v.. d. Schoot 2de en J. Deckers en M. Pardoel 3dé graad. Vier van deze turners kwamen uit in de kernploeg maar bij het klas sement van 10 wisten ze zich geen van allen te plaatsen. Van S.S.S. Breda kwamen 3 turners uit in de ploeg van Breda. Daarvan eindigde A. Kerre- mans als no. tien. Hieruit blijkt wel dat deze beide gasten ernstige concurrenten zullen zijn. Vor den B-Wedstrijd moet Winfried den beker verdedigen tegen G.D.A. uit Loosduinen. Jong Leven, Wilskracht, Alphen, Spartaan, Rotter dam, D.O.S., Gouda, Pelops, de Lijnden, St. Christophorus, S.M.L., Den Haag, Sparta, Lisse en K.T.D., Dordrecht. De Haarlemmers zelf heben weinig kans, omdat hun beste krachten in den A-Wedstrijd meedoen. Wie de opvolger zal zijn is niet te zeggen. Misschien een van de kleinere vereenigingen. Wilskracht, Amsterdam verdedigt den beker van den C-Wedstrijd niet. Jong Leven maakt nu een goede kans tegen St. Christophorus, Win fried, Wilskracht, Alphen, St. Lodewijk en Ac- tivitas, Rotterdam en Hercules, Overveen. In Amsterdam bleken de St. Christophorus- jongens in beide afdeelingen het sterkste te zijn. Deze krachten varieeren evenwel elk jaar en daarom is een voorspelling niet te geven. Dit gedeelte wordt 's morgens verwerkt. De middag begint met een marschwedstrijd en de massale demonstratie. Ook het eigengekozen werk zal heel wat belangstelling trekken. De aantrekkelijke pyramide-wedstrijd is alleen nationaal. Sparta uit Lisse zal hier de eer van den D.H.G.B. wel hoog moeten houden. De an dere vereenigingen zijn over het algemeen geen groote voorstanders van dit onderdeel. Voor het publiek wordt uitstekend gezorgd en het zal er geen spijt van hebben als het den tweeden Pinksterdag eens een uitstapje maakt naar Bodegraven. Zaterdagavond zijn op de wielerbaan te Den Bosch internationale wedstrijden ver reden, waarbij Pijnenburg er in slaagde in den sprint van den wereldkampioen Sche rens (België) en den Duitscher Richter te winnen. Bü den laatsten rit kwam Pijnenburg met den voet in aanraking met een pedaal van Scherens, waarbij Pijnenburg een bloeduit storting in dat lichaamsdeel opliep. Door dit ongeval zal Pijnenburg zeker gedurende een tiental dagen niet kunnen rijden. Het ongeval had plaats, nadat beide renners de finish waren gepasseerd. In den koppelwedstrijd voor amateurs kwam van Helvoirt uit Tilburg zoo ongelukkig bij een valpartij terecht, dat hij een zware hersen schudding opliep en naar het Groot Zieken- gasthuis te Den Bosch moest worden overge bracht. De uitslagen zijn: Sprint professionals. Eer ste rit: 1. Richter. 2. Van Egmond. 3. Huy- brechts. Tweede rit: 1. Scherens. 2. Van den Heuvel. 3. van der Linden. Derde rit: 1. Pijnen burg. 2. G. Leene. 3. Osznella. Eindstrijd der eersten: Matches a deux. Ie rit: 1. Pijnenburg. 2. Richter 1 lengte. 2e rit: 1. Scherens. 2. Rich ter op anderhalve lengte. 3e rit: 1. Pijnenburg. Prof. dr. Hertzsprung is benoemd tot gewoon hoogleeraar en tevens directeur van de Sterrenwacht te Leiden, in beide functies als opvolger van wijlen prof. dr. de Sitter 2. Scherens op 1 wiel. Eindresultaat: 1. Pijnen burg. 2. G. Leene. 3. Oszmella. Eindstrijd der tweeden: 1. Van Egmond. 2. Van den Heuvel. 2. G. Leene. Eindstrijd der derden: 1. Oszmella. 2. Van der Linden. 3. Huybrechts. Omnium voor profs (tijdrace 500 Meter, klassenlentrace 10 K. M. en handicap 750 Meter). 1. Huybrechts 10 punten. 2. Van den Heuvel 6 punten. 3. Oszmel la, Richter en G. Leene 5 punten. Sprintwed strijd amateurs: 1. A. van Vliet. 2. Ooms 1 wiel. 3. B. Leene. Koppelwedstrijd voor amateurs. 1. OverweelDe Corver 10 punten. Tijd over 20 K.M. 27 min. 52.6 sec. 2. Boyen—de Grauw 9 punten. 3. Klinkers—Schoenmakers 8 punten. 4. Buters—Bogaerts 5 punten. NAA R Zaterdag werd het internationaal voetbal- tournooi te Brussel voortgezet met een tweetal wedstrijden, waarbij Ajax er in slaagde met 21 van de Kickers uit Offenbach te winnen en de Fransche kampioensclub Sochaux met dezelfde cijfers van Daring Brussel won. Ajax komt nu op eersten Pinksterdag in de halve finale tegen F. C. Sochaux uit, terwijl in den anderen halven eindstrijd de Liersche tegen Wisla (Krakau) speelt. In den wedstrijd tusschen Ajax en de Kickers was het spel aanvankelijk verdeeld. Na 7 minu ten opende Fischer voor Ajax de score, Er werd niet geestdriftig gespeeld. Keizer onderscheidde zich bijzonder, toen hij een hard schot van Gre be er uit hield. Ajax nam drie hoekschoppen, waarbij echter geen resultaat werd verkregen. Ongetwijfeld ontwikkelden de Amsterdammers een beter spel dan de Duitschers, maar niette min slaagde Grebe er drie minuten voor rust in, den stand gelijk te maken. Na de rust ging het spel gelijk op en ook nu speelden beide elftallen zonder een zweem van enthousiasme. In het laatste kwartier kwamen de Amsterdammers sterk opzetten en het was Mulders, die er 7 minuten voor het einde in slaagde het winnende doelpunt te scoren. Er waren 10.000 toeschouwers in het Heysel- stadion. De tweede wedstrijd tusschen F. C. Sochaux en Daring Brussel eindigde met een 2—1 zege voor de Franschen, nadat de rust met 11 was ingegaan. D.H- V.B.-PROGRAMMA Tweeden Pinksterdag Afdeeling Noord Promotie en degradatie Union 2—KGB 3 Stormv. 3Edo 2 Afdeeling Centrum Promotie en degradatie VDO 1Diemen 1 Dos 2—DOSS 2 TVBB 3—De Meer 2 Wilskr. 4—The Unity 2 Onze Gez. 4Lisse 5 KRV 2St. Hooger 2 Beslissingswedstrijd Ad. Kolp. 1—Odi 1 terr. St. Hooger Afdeeling Zuid Eerste klasse SDS 1—SDC 1 Zaterdagavond vernamen wij, dat de manager van Schmeling te Am sterdam een contract heeft afgeslo ten voor het houden van een match, waarin Max Baer zijn titel van we reldkampioen zwaargewicht zal verdedigen tegen den Duitscher Max Schmeling. Deze wedstrijd, al dus onze informaties, zou in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden op 17 Augustus a.s. Het contract was afgesloten door genoemden manager, den heer Rothenburg met een combinatie van drie Nederlandsche particulieren, met dien verstande, dat aan Baer een gage van 300.000 dollar gega randeerd werd, terwijl Schmeling een procentueel aandeel in de re cette zou ontvangen. Omtrent de toestemming van de autoriteiten Schmeling, die ons omtrent zijn plannen het geen geenszins wil zeggen, dat deze toestem ming geweigerd zal worden. Deze toestemming wordt uitsluitend afhankelijk gesteld van de inlichtingen, die thans worden ingewonnen over de wijze waarop men het geheel wil orga- niseeren en over de personen, die de leiding daarbij zullen hebben. Een definitieve beslis sing van de zijde der Amsterdamsche auto riteiten kan dezer dagen worden verwacht. In dit verband hadden wij een onderhoud met den heer Rothenburg, den manager van Schmeling, die ons omretnt zijn plannen het volgende mededeelde Reeds 23 Augustus 1934, d.wi drie dagen voordat de match Schmeling—Neusel plaats vond, had de heer Rothenburg een eerste tele gram gezonden aan Max Baer, waarin hij hem vroeg of hij er eventueel iets voor zou voelen zijn titel van wereldkampioen te komen ver dedigen in een of andere plaats in Europa. Na dit eerste telegram zijn nog vele andere gevolgd en de onderhandelingen rekten zich tot April van dit jaar toen Baer er in toe stemde naar Europa te komen, om onder zekere nader vast te stellen voorwaarden zijn titel te verdedigen. Dit besluit vormde inderdaad een novum, aangezien het bij ons weten de eerste maal zal zijn, dat een match om het wereldkam pioenschap zwaargewicht in Europa zal worden betwist. Deze onderhandelingen hebben nu haar beslag gevonden in een overeenkomst, welke de heer Rothenburg heeft aangegaan met een drietal Nederlandsche particulieren. Gelijk reeds gezegd werd in deze overeen komst vastgelegd, dat Baer een gage gegaran deerd zou krijgen van 300.000 dollar en dat Schmeling een procentueel aandeel in de re cette krijgen zou. De match zou te Amsterdam in het Olym pisch Stadion op Zaterdag 17 Augustus wor den gehouden. Hoe laat, dat was nog niet be slist. De ring zou dan op het middenterrein v/orden opgesteld en maatregelen zouden wor den getroffen, opdat minstens 60.000 toeschou wers bij dezen spannenden strijd aanwezig zou den kunnen zijn. Omtrent de toegangsprijzen deelde de heer Rothenburg ons mede, dat deze iets hooger zouden liggen dan wanneer de wed strijd te Londen zou worden gehouden waar ook reeds sprake van was geweest hetgeen echter naar zijn meening voor het internatio nale publiek gecompenseerd zou worden door het feit, dat thans de kosten van een reis naar Amsterdam geringer zouden worden dan die van een reis naar de Engelsche hoofdstad. Bo vendien moest met het vaststellen van de prij zen rekening worden gehouden met de omstan digheid, dat te Amsterdam een minder talrijk publiek geplaatst zou kunnen worden dan te Londen. Voorts deelde de Rothenburg ons mede, dat er middelen zouden zijn, die het mogelijk zouden maken, dat enkele tienduizenden Duitschers naar Nederland zouden kunnen komen om de match bij te wonen en hun favoriet aan te moedigen. Bij de firma Lazard en Willing te Amster dam zijn de ondernemers er in geslaagd een recetteverzekering af te sluiten. De match zal bestaan uit 15 ronden, elk van 'minuten, terwijl een scheidsrechter door de Nederlandsche Boksorganisatie zal worden aan gewezen. In het kader van deze match zullen vier in teressante bijpartijen worden georganiseerd, waarin de beste Nederlandsche professionals zullen uitkomen tegen sterke buitenlandsche krachten. Schmeling en Baer zullen vier weken voor de match naar Nederland komen om zich op den strijd voor te bereiden. Zij zullen elk afzonder lijk hun trainingskampen in verschillende Ne derlandsche badplaatsen betrekken. Het is nog niet vastgesteld, waar zij hun tenten zullen opslaan. In het Zuiderparkzwembad te Den Haag vond Zaterdagavond de stedenwedstrijd tusschen een Haagsche en een Haarlemsche ploeg plaats, waarvan de resultaten luidden: Zweedsche estafette 800 meter: 1. Den Haag 10 min. 14 3/5 sec.; 2. Haarlem 10 min. 16 2/5 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. S. Sieberg, Den Haag, 1 min. 15 sec.; 2. L. van Leeuwen, Den Haag, 1 min. 25 sec. 100 Meter schoolslag dames: 1. L. Kollerie, Haarlem 1 min. 31 4/4 sec.; C. de Groot van Gelder, Den Haag, 1 min. 33 2/5 sec. 100 Meter schoolslag heeren: 1. J. van Duin, Den Haag, 1 min. 22 2/5 sec; 2. H. van Hierle, Haarlem, 1 min. 27 3/5. 100 Meter rugslag heeren: 1. P. v. d. Hoek, Den' Haag, 1 min. 14 3/5 sec.; 2. J. van Heteren, Den Haag, 1 min. 15 4/5 sec. 5 x 50 Meter vrije slag estafette heeren: 1. Den Haag tijd 3 min. 1 3/5 sec.; 2. Haarlem 3 min. 17 3/5 sec. 100 Meter vrije slag heeren: 1. S. L. Mooi, Haarlem, 1 min. 5 2/5 sec.; 2. C. van Aelst, Den Haag, 1 min. 5 3/5 sec.; 3. A. Sipkema, Haar lem, 1 min. 6 sec- Schoonspringen heeren: 1. N. v. d. Voort, Haarlem, 3306 punten; 2. J. H. de Haas, Den Haag, 3120 punten. Schoonspringen dames: 1. A. Gelderman, Den Haag, 2876 punten, 2. J. Hanstra, Haar lem, 2826 punten. 3 x 10 Meter wisselslag estafette heeren: 1. Den Haag, tijd 3 min. 56 4/5 sec.; 2. Haarlem, tijd 4 min. 13 2/5 sec. 3 x 50 Meter wisselslag estafette dames: 1. Den Haag tijd 1 min. 58 sec.; 2. Haarlem 2 min. 10 2/5 sec. Polowedstrijd Den HaagHaarlem 70 (rust stand 30). Eindstrijd Stedenwedstrijd Den Haag 65 pun ten, Haarlem 37 punten. Met het oog op den op 16 Juni te spelen wedstrijd Holland—België zijn van het pro gramma afgevoerd de ontmoetingen HHC Quick, die Maandag en EDO—Haarlem, die Woensdagavond zou plaats hebben. Vrijdagavond is het negental dat op 16 dezer tegen het Belgische negental zal spelen als volgt samengesteld: Werper: M. Lammers (Quick). Reserves: Besanger (VVGA) en V. d. Born (EDO). Vanger: C. Hunik (Haarlem). Ie honk: F. v. d. Heuvel Relnders (HHC). Reserve: W. Postma (Quick). 2e honk: J. Baas (HHC). Reserve: C. Kloos (Haarlem). 3e honk: M. C. Bakker (Quick). Reserve: K. Wulf horst (Haarlem). Korte stop: W. Pijnakker (HHC). Verre velders: Th. v. d. Putten (EDO), P. Parson (Haarlem) en M. Mulder (HHC). Reserves: Vrij en Vonk, beiden Quick. Zaterdag zijn op de Loosdrechtsche Plassen de jaarlijksche zeilwedstrijden, georganiseerd door de W. S. V. Loosdrecht, aangèvangen. Er was ditmaal weinig belangstelling uit het bui tenland. Slechts waren er dezen eersten dag enkele deelnemers uit Engeland, van de Royal Corinthian Yacht Club en van de British 12 Sq. Metre Association. Deze eerste dag van de reeks van vier heeft zich niet bepaald onderscheiden door gunstig weer. Er stond een volkomen storm uit W. Z. W. richting, welke zeer veel afbreuk deed aan de wedstrijden. Ook stagneerde het programma hierdoor dusdanig, dat men een drietal wed strijden moest laten vervallen, n.l. de groeps wedstrijden in de 12 M2-, in de 12 voetsjollen- en in de starklasse. Het was geen zeldzaamheid, dat van de 12 deelnemers er slechts een drietal de finish be reikten. Zeer velen waren door onklaar raken van de boot gedoemd op te geyen, terwijl om slaan aan de orde van den dag was. Dit laat ste geschiedde o.m. in de Olympia-jollenklasse bij Bob Maas. De uitslagen van dezen eersten dag luideD als volgt: Internationale 12 voetsjollenklasse voor dames: 1 „Elf", stvr. mejuffrouw C. de Visser (Haar lemsche Yacht Club); 2 „Ideaal 2", stvr. mej. R, Karreman (Rotterdamsche Zeilvereeniging). Olympia jollenklasse- 1 E. G. van der Stadt tZaanlandsche Zeil vereeniging)2 K. H. Pott (W. V. de Koenen). Pampusklasse: 1 „Karakiet", st. G. J. A. van Lanschot (W. S. V. Loosdrecht); 2 „Twee Gebroeders", st. P. M. Moes (id.); 3 „Windveer", st. L. v. Essen (K. R. Z. en M. V. de Kaag); 4 „Fuut 2" st. W. van Hattem (id.) 12 M2 klasse A: 1 „Aeolus", st. G. Visser (W. V. Het Nieu we Diep); 2 „Hondjes Hofstede", st. P. Busse- maker (W. S. V. Loosdrecht); 3 „Torrens", st. W. Rendell, (British 12 Sq. Metre Association); 4 „Atalanta", st. H. H. Dunker, (W. V. Het Nieuwe Diep). 12 voetsjollenklasse A; 1 „Tulla", st. S. de Wit (Zaanl. Zeilver.); 2 „Hunter", st. G. F. Bohré (W. S. V. Loos drecht); 3 „Borreltje", st. A. D. H. Coops (id.). 12 M2 klasse B: 1 „Pierewiet", st. P. C. W. Stork (W. V. Het Nieuwe Diep); 2 „Rita Maersk", st. M. W. van Breda (W. V. de Koe nen); 3 „Zuid West", st. W. E. Boom (W. V. Loosdrecht). 12 voetjollen klasse B: 1 „Pinguïn", stvr. mej. O. Bussemaker (W. S. V. Loosdrecht). B IWC. klasse 1 „Wetterwille", st. H. van Eyck (W. V. De Koenen); 2 „Ruig", st. T. Doyer. Alleen de tram mag zonder richting aan te geven en met een altijd geldend ▼oorrangsrecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regels van weg en veiligheid gegeven en het is hun eigen belang om geen „trammetje te spelen". De vrachttarieven tusschen Osaka en Batavia zijn, wordt uit Tokio gemeld, verminderd met 30 pet. ten gevolge van het afloopen van de overeenkomst tusschen de Japansche stoom vaartmaatschappijen en de Java-China-Japan lijn. Het eerste schip, de „Samarang Maroe", cat uit Osaka naar Batavia is vertrokken op 7 Juni, had 1400 ton vracht aan boord, het geen 400 ton meer is dan gewoonlijk, dank zij de vermindering in de tarieven. Gevreesd wordt, dat de concurrentie tusschen üe Japansche scheepvaartmaatschappijen en de Nederlandsche nog scherper zal worden, te meer, waar door sommige instanties reeds voor speld wordt, dat de Japansche vrachttarieven met 50 pet. zullen worden verlaagd. Naar wij vernemen is de beroemde Fransche wijsgeer Henri Bergson overgegaan tot de R. K. Kerk en op Paaschzaterdag te Parijs gedoopt. Bergson, die op 18 Oct. 1859 te Parijs geboren werd en die sedert 1900 hoogleeraar in de wijs begeerte aan het Institut de France is, verwierf zich een wereldreputatie met zijn boek „L'évo- lution créatrice", dat in 1907 verscheen. Reeds tevoren had hij belangwekkende wijsgeerige werken gepubliceerd. In 1928 viel hem, die een uitstekend stylist is, de Nobelprijs voor litera tuur ten deel. De philosophische geschriften van Henri Bergson werden op den Index geplaatst; dit schijnt op den denker een diepen indruk te hebben gemaakt. Dat hij zich bezig hield met de studie van het katholicisme, speciaal van de katholieke mystiek, bleek in 1932 uit zijn ma gistraal werk „Les deux sources de la morale et de religion". Het is merkwaardig na te gaan, hoe in de geschriften van dezen wijsgeer de idee van het Godsbestaan zich ontwikkelde. Bergson is van liberaal-joodschen huize geboortig. Hij werd te Parijs gedoopt in een kerk der Paters Jezuïeten. Nietwaar, bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". D moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveeren. Thans is verschenen de eerste aflevering van de „Nederlandsche Kloosterzegels vóór 1600', uitgegeven door jhr. dr. W. A. Bee- laerts van Blokland, voorzitter van het Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht- en Wapen kunde, Jhr. mr. D. P. M. Oraswinckel, Rijks archivaris bij het Alg. Rijksarchief, mej. mr. El. C. M. Prins, chartermeester bij het Alg. Rijksarchief en P. Dalmatius van Heel O.F.M. Uit het voorwoord van deze zeer goed ver zorgde uitgave nemen wij het volgende over: „De waarde en de beteekenis van zegels vinden tegenwoordig in breeaeren kring erken ning en in het bijzonder heeft zich het inzicht baan gebroken, dat zegels eene rijke bron vor men zoowel voor de historische hulpweten schappen als voor de kunst en aanverwante gebieden. Eene uitgave als de onderhavige mag zeker niet overbodig heeten, aangezien hier te lan de nog niets van dezen aard in zoo algemee- nen vorm is verschenen. Dat voor de thans uit te geven kloosterze gels als eindgrens het jaar 1600 is gekozen, is vrij willekeurig, maar vindt voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat het meerendeel der kloosters omstreeks dien tijd tengevolge van de Hervorming heeft opgehouden te bestaan. De toen niet verdwenen kloosters verdienen niet eene andere behandeling, aangezien ook uit een sphragistisch oogpunt begrenzing van het werk omstreeks denzelfden tijd voor de hand ligt; de ontwikkeling van het kloosterze gel had reeds te voren vrijwel een einde ge nomen." Het is uiteraard onmogelijk, bij een uitgave als deze, welke zoowel naar tijd als naar plaats een ruim gebied bestrijkt, volledigheid te bereiken. Voor het gemak van den raadpleger gaan aan de behandeling van iedere Orde eenige histori sche gegevens vooraf, benevens eene lijst van de kloosters, welke vóór 1600 hebben bestaan. In deze lijst zijn de kloosters gerangschikt naar de kerspelen hunner ligging, welke in alphabe- tische volgorde zijn gesteld. Deze zeer summiere kloosterlijsten hebben geenszins de pretentie een monasticon te vormen; het bewerken daarvan ligt niet op den weg der uitgevers. De behandeling van elk klooster wordt even eens ingeleid door enkele historische mededee- lingen. Ook wanneer van een zegel niet anders dan een of meer zeer beschadigde exemplaren werden aangetroffen, is daarvan een afbeelding opgenomen, zulks in de hoop, dat iemand, wien een beter exemplaar bekend is, daarvan bericht zal zenden. Het blijkt, dat men in den regel oorspronkelij ke zegels zal opnemen. Als zoodanig worden voorshands mede beschouwd de zegels, hangend aan de charters, welker echtheid door de heden- daagsche wetenschap is betwist. Een wel zeer goede maatregel is de volgende. Wanneer in het randschrift van de opgenomen zegels letters onleesbaar zijn, hetzij door be schadiging, hetzij door oorspronkelijke onvolle digheid van den zegelafdruk, zijn de ontbrekende letters, voorzoover deze naar analogie van andere randschriften konden worden ingevuld, tusschen vierkante haakjes opgenomen; zijn in de rand schriften worden afgekort, dan zijn de wegge laten letters tusschen ronde haakjes geplaatst. Op den omslag van deze eerste aflevering is het zegel van de Abdij van Rijnsburg afgebeeld. Begonnen wordt met de Benedictijner Kloosters, waarbij in het kort een en ander over de Orde wordt medegedeeld, voorzien van een lijst van de kloosters. De eerste afbeelding is van het Con. ventszegel: Sint Adalbert zittend, in de rechter hand een rijksappel, in de linkerhand een boek. Randschrift: S(anctus) Adalb(er)t(us quo(n) da(m) ab Anglis nu(n)c a D(e)o coronat(us). Het oudst bekende exemplaar van dit zegel hangt aan charter Egmond 1 Januari 1264, het jongst-bekende aan ch. Gem.-archief Haarlem 1557, Inv. No. 1617. Totaal zijn in dit nummer een 20-tal zegels af gebeeld. Voor de schriftkundigen is er gereede aanleiding, om de lettervormen van de rand schriften te bestüdeeren; deze komen in de af gebeelde zegels duidelijk tot uitdrukking. Alles bij alles een uitgave, die zonder twijfel in een behoefte zal voorzien en die met véél zorg wordt samengesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3