Kruiswoord-raadsel u ZONDAG 9 JUNI 1935 Kerkelijk leven Juni-nummer Int. Kamer van Koophandel KATHOLIEKENDAG TE DEN HAAG De voorbereidingen vlotten uitstekend T oegangskaarten NATIONALE BEDEVAART Ook Z.H. Exc. Mgr. dr. J. O. Smit naar Lourdes Naar de missie RADIO-MISSIEDAG Pontificale Hoogmis op Zondag 23 Juni Gebedsactie Begrafenis pater Valentinus v. d. Bergh Retraite voor dames Aardappelziekte Postvluchten INBRAAK IN FABRIEK Salarissen van het personeel gestolen DOODELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN BOERDERIJ AFGEBRAND Vergadering der Nederlandsche Organisatie VACANTIE IN HET BOUW BEDRIJF Vrijwillige werkloosheid voor werkloozen NATIONAAL CRISISCOMITé URLUS-HERDENKING DOOR DEN K.R.O. BEZUINIGINGEN STAATS SPOOR WIJZIGING DER ONGEVAL LENWETTEN Genua-Express Analyst-examen diploma A T extiel-conventie Academische examens Hoogere Handelsschool Examens L. O. UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ing |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiii[iiiniiig^g^'j,5(;}|£ BRIEVEN Er is redendeus Pinkster in diep besef te vieren j Op den buiten zijn wij content Men tast in den donker Men schrijft ons: Met de voorbereiding van den as. Diocesanen Katholiekendag, die op Zondag 30 Juni te Den Haag zal plaats hebben, marcheert het uitste kend. De repetities voor het op Houtrust op te voe ren Jeugdspel „De Nieuwe Menschheid" zijn in vollen gang. Dit indrukwekkend massa-spel, waaromtrent we reeds een en ander mededeel den, belooft het hoogtepunt te zullen worden van dezen Katholiekendag. Bijzondere wijding zal aan deze bijeenkomst worden gegeven door de tegenwoordigheid van het Allerheiligst Sacrament, dat naar Houtrust zal worden gebracht na het eerste deel van het Jeugdspel. Aan het monumentale altaar zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, inmiddels met de liturgische gewaden bekleed, het Pontificaal Lof celebreeren. Na het Lof zal het aloude lied „O, Sterre der Zee" gezongen worden, als een bede om de tus- schenkomst van de machtige H. Maagd in de benauwende omstandigheden, waarin de wereld zich thans bevindt. Wij vernemen dat Mgr. den wensch te kennen heeft gegeven om na het beëindigen van het Jeugdspel de deelnemers aan den Katholieken dag toe te spreken. Een luidspreker-installatie zal het gesproken woord tot in alle hoeken van het terrein duidelijk hoorbaar maken. Alle Katholieken zullen in de gelegenheid worden gesteld om aan een passende bloemen hulde aan Jezus in het H. Sacrament bij te dra gen. Zaterdagmiddag n.l. zullen bloemen kun nen worden bezorgd op Houtrust, die des Zon dags onder de kundige leiding van architect G. Stuyt Jz., tot een smaakvolle altaarversiering zullen worden vereenigd. De deelnemers aan het Jeugdspel zullen des morgens, vóór de generale repetitie aanvangt, een H. Mis bijwonen, welke aan het altaar op het Houtrust-terrein wordt opgedragen en ge zamenlijk ter H. Tafel naderen. Aan het aan vankelijk plan om ook de Haagsche schooljeugd aan deze algemeene H. Communie te doen deel nemen, moest om practische redenen worden afgezien. De jeugd zal thans op Zaterdag 29 Juni in de diverse parochiekerken ter H Tafel naderen, tot intentie van het welslagen van den Katholiekendag. Het Uitvoerend Comité verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de leden van de Hanze, het R. K. Werkliedenverbond, de R. K. Werkgeversvereeniging, R. K. Vrouwenbond, A.R.K.A., A.R.K.O., Diocesanen Bond van R.K. Onderwijzers en enkele andere standsorganisa ties tot uiterlijk 11 Juni a.s. bij hun plaatselijke besturen kaarten tegen gereduceerde prijzen kunnen aanvragen. Tenslotte willen wij nog de deelnemers buiten Den Haag eraan herinneren, dat de Ned. Spoor wegen op vertoon van de deelnemerskaart, ver voer tegen halven prijs toestaan. De Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke gehouden wordt van 23 tot en met 31 Juli 1935, valt de hooge eer te beurt vergezeld te worden van Z. H. Excellentie Mgr. Dr. Jan Olav Smit, terwijl ook Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot Seminarie te Warmond aan de Bedevaart zal deelnemen. Door de aanwezigheid van deze twee Hoog- waardigheidsbekleeders zullen de plechtigheden te Lourdes een zeer luisterrijk karakter dragen. Reeds werd vastgesteld welke zieken dit jaar het groote voorrecht zullen hebben met de Bede vaart naar Lourdes te mogen gaan. Uit alle deelen van het land zullen zieken worden medegenomen om op de door O. L. Vrouw ge heiligde plek hulp en genezing af te smeeken. Een zeer groot aantal pelgrims heeft be reids ingeschreven tot deelname aan de Bede vaart, en het staat reeds thans vast, dat ook dit jaar wederom vier treinen zullen noodig zijn om de zieken en de plegrims te ver voeren. provinciaal te Wijnandsrade, de plechtige Re quiemmis. Na de H. Mis werd de absoute verricht door den hoogeerw. pater Provinciaal, die ook op het R. K. kerkhof de beaarding verrichtte. Voor de zielerust van pater Valentinus werd door de ge- loovigen gebeden. De rector, de zeereerw. pater Portunatus sprak een kort afscheidswoord en de fanfare speelde ten slotte een graflied. Zondag, 23 Juni as. zal Z. H. Exxc. Mgr. A. F. Diepen in de St. Jan te 's-Hertogenbosch de Pontificale Hoogmis celebreeren ter gelegen heid van den Radio-Missiedag. Prof. dr. Alph. Mulders, hoogleeraar in de Missiologie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal de predica te houden. Deze Hoogmis en predicate zullen worden uitgezonden. Zaterdag, 22 Juni te 7.15 uur aan den voor avond van den Radio-Missiedag, zal de Wel- Eerw. heer H. de Greeve een microfoonvoor dracht houden over: „Radio en Missie". Fr. M. Tarcisius O.C.R. uit het Trappisten klooster te Achel (de Achelsche Kluis) heeft een propagandablaadje samengesteld ter bevordering van de gebedsactie voor de Missies in het uiter ste Oosten. Op 13 September a.s. zullen uit Marseille per s.s. Sibajak naar Java vertrekken de Pa ters Kruisheeren J. Berkhout (geboren te Den Haag) en H. Alma (geboren te Deventer). Vrijdag is het stoffelijk overschot van den zeereerw. pater Valentinus v. d. Bergh, Minder broeder-Conventueel te Kaalheide-Kerkrade, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Na de Lauden van het officie der overledenen celebreerde de hoogeerw. pater Carolus Hoyng, 4 Van 2428 Juni a.s. zal er in het Retraiten- huis „Cenakel" te Tilburg een retraite worden gegeven voor dames, door een Pater Jezuïet. In het etmaal van 's avonds 6 Juni tot 's avonds 7 Juni is in Friesland de weersge steldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. De „Havik" op de thuisreis is te Karadsji geland. De „Lijster" is op de uitreis te Cairo geland. Lieveling! Loop in een kringetje, dan wordt de stier duizelig l Te Amersfoort heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de kantoren van de E Noack Koninklijke Fijne Vleeschwaren en Con- servenfabrieken. Met medeneming van een geldtrommel, welke in een kast stond, inhou dende f 2600, waaronder begrepen de salaris zakjes van het personeel, zijn de inbreker(s) verdwenen. De politie stelt een zeer uitgebreid onderzoek in. Zaterdagmiddag begaf de heer H. R. Caarels uit Enschede zich per rijwiel naar Denekamp. om aldaar te gaan visschen. Even voorbij Ol- denzaal, op den Denekamperstraatweg, is de heer C., waarschijnlijk dóórdat hij met te groote snelheid de bocht doorreed, komen te vallen. Twee doktoren uit Oldenzaal constateerden een zware schedelbreuk. Tijdens het transport naar het ziekenhuis te Enschede is het slachtoffer overleden. Toen Zaterdagavond de heer B. K. met zijn auto terugkeerde uit Leeuwarden, reed hij ter hoogte van de Emmer dennen den 52-jarigen wielrijder J. van Oosten, die onverwachts uit een zijweg op den hoofdweg kwam, op zii aan. Van Oosten werd over den motorkap door de voorruit en vervolgens op den weg gewor pen; hij was op slag dood. De auto werd beschadigd, doch de inzitten den bekwamen geen letsel. Zaterdagmiddag brak door onbekende oor zaak brand uit 'in de boerderij van den heer Kraakman, gelegen aan den Westdijk te Alk maar. Door den Zuid-Westerstorm stond de boerde rij heel spoedig in lichter laaie. De Alkmaar - sche brandweer kon niet anders doen dan de brandende overblijfselen blusschen. Er is weinig gered. Verzekering dekt de schade. Van links naar rechts: 1. groente, 7. Nederl. provincie, 14. lomp, vod, 16. geloofsbelijdenis, 18. priestergewaad, 20. hevige crisis in Beurszaken, 23. bijwoord van tijd, 25. dicht, gesloten, 26. instrument aan een stoomketel, 29. bijwoord, 30. onzuiver metaal, delfstof, 32. dierensoort, 33. naaldboom, 34. dorp in Noord-Brabant, 35. notennaam, 36. familie lid, 38. strijdmacht, 40. persoonl. voornaamw., 41. reeds, 42. naaisters-gerei, 45. oogenblikje, 46. meisje, 48. vertrek, 49. werpstrik, 50. stekel, 51. vrouwennaam, 53. huisdier, 55. deel van scheeps mast, 56. de groote onbekende, 57. sluier, 59. als 35 horiz., 60. maangestalte, 62. meening, denk beeld, 64. erg, ongehoord, 65. vaas, 67. stad aan de Oostzee, 69. vrouwennaam (afk.), 70. tijds bestek, 73. verkeerd, 74. uitroep van goedkeu ring, 76. rivier in Frankrijk, 77. mevrouwen of juffrouwen, 79. vaartuig, 81. rivier in Frankrijk, 83. als de bodem van pan of ketel water door laat, 84. groot kerkgebouw. Van boven naar beneden: 2. menigte, gevolg, 3. stronkje, 4. plaats in Noord-Holland, 5. Nederl. munt (afk.), 6. een aanhoudend knallen, 8. evenwel, nochtans, 9. bijwoord van plaats, 10. ladder, 11. groet, 12. regel, voorschrift, 13. bloem, 15. waterkeering, 17. zit aan een vork, 19. behoort bij een kerkge bouw, 21. versiering op plafonds, enz., 22. lijst, huurcontract, 24. stad in Frankrijk, 27. slede, 28. voegwoord, 31. water in Noord-Holland, 34. on derwijzer, 37. dorp in Gelderland, 39 dril, 40 een aanhoudend sarren, 43. krantenjongen aan het spoor, 44. als 33 horiz., 46. bedekking, 47. vlak temaat (oude benaming), 50. pleger van een misdrijf, 51. papegaai, 52. samentrekkend zout, 54. spelleiding, 55. grenslijnen van twee vlakken van meetk. lichaam, 57. lui, 58 plaats in Gelder- ,and, 61. Boekhoud-term, 63. verdieping, 64. in sect, 66. deel van den Bijbel, 68. Altoos, 70. ver taler, 71. voorzetsel, 72. azijn, 75. afdeeling, 78 vlaktemaat, 80 „en anderen", 82. voorzetsel. OPLOSSING VORIG RAADSEL. We zullen achtereenvolgens met de gegeven woordjes in de gedeeltelijke producten en met de d in de uitkomst „werken" I. In het derde ged. prod, is lxl 1; dit kan dus zijn: 0x0=0; lxl 1; 5x5 .5 en 6x6 .6. Was 1 0, dan zouden er maar 6 in plaats van 7 ged. produkten zijn. Was 1 1, dan zou het 3e ged. prod, met aal in plaats van met bal aanvangen. Was 1 6, dan was in het 4e ged. prod. rxl .lof rx6 .6, zoodat r 1 zou moeten zijn, en ook dit ged. prod, weer met aal in plaats van met dal aanving. Blijft dus alleen: 1 5. Omdat het 3e ged. prod, uit evenveel cijfers bestaat als het ver menigvuldigtal, moet 1 x b beneden 10 blijven, dus 5 x b kleiner dan 10, zoodat b 1 moet zijn. II In het 3e ged. prod, is ook 1 x al al of 5 x a5 a5. Dit kunnen we verkrijgen voor a 7 en voor a 2: 5 x 75 75 en 5 x 25 25. Was a 7, dan gaf het 5e of het 6e ged. prod, links a x bl. 7 x 15 105, dus kregen we in die rij 12 cijfers, terwijl er maar 11 zijn. Alzoo is a 2. Gaan we met deze waarde even verder, dan zien we: 1 x aal 5 x 225 125 bal (3e ged. prod.) en r x aal r x 225 bal (4e ged. prod.)hier blijkt, dat r een oneven waarde moet hebben, dus 3, 7 of 9 (1 en 5 zijn „bezet"). Nu geeft 3 x .25 ,75 en evenzoo 7 x .25 .75, zoodat we in beide gevallen voor a de waarde 7 zouden krijgen. Blijft dus alleen: r 9, en dan wordt r x .aal 9 x .225 .025 .dal, dus d 0. III. Die waarde d of 0 komt in de uitkomst op de plaats der eenheden voor, moet dus ook in het le ged. prod, op de plaats der eenheden staan. Daaruit volgt, dat m even is. Waarde 2 is al bezet; voor m 4 zouden we krijgen 4 x .25 .00, en evenzoo voor m 8: 8 x ,25 .00, terwijl het cijfer der tientallen de 1 van bel, dus 5 moet zijn- Dus is m 6, en we krijgen in het le ged. prod.: m x .aal 6 x .225 .1350 .beid, dus e 3. IV. Blijft nu nog onze bol in het 3e ged. prod. Het vermenigvuldigtal heeft reeds deze gedaan te: 15. 363.0225 werken we dus dat 3e ged. prod, uit, dan krijgen we: 5x5 25; 5x2 2 (van „onthouden") 12; 5x2 1 (van onth.) 11; 5x0 1 (van onth.) 1. En nu volgt: 5 x n, welke uitkomst de 1 5 van bol moet leveren, zoodat n oneven moet zijn, en dus 7 is, omdat de andere oneven waarden alle bezet zijn. Weer even verder gaande, zien we: 1 x .en 5 x .37 .85 bol, dus o is 8. Alle waarden zijn nu present, behalve 4, welke dus voor de h van Haarlem blijft. En zoo krijgen we dan: voor Bloemendaal: 15836370225. voor Haarlem: 4229536. voor bel: 135, voor bol: 185; voor bal: 125; voor dal: 025, en als produkt 66980497975965600. Een volledige verklaring als de bovenstaande (ze behoefde natuurlijk niet volkomen gelijk luidend te zijn) kregen we lang niet van alle inzenders: in de meeste gevallen werden enkele mogelijkheden, b.v. voor lxl vergeten enkele conclusies wat haastig getrokken, enz. Na afloop van het ziften en schiften lag daar een keur-colleetie voor ons, waaruit de geluk kige winnaar moest te voorschijn komen. Uit slag van de trekking gaf als den gelukkigen winnaar van een reisje naar Brussel aan: den heer E. A. Koot, Willem v. Noortstraat 10, Utrecht. Onder de goede oplossers worden elke week 25 prijsboeken verloot, welke door de Admini stratie worden toegezonden. Inzendingen met vermelding van adres en leeftijd onder de oplossing, tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruijsdaelstraat 60, Utrecht. De Nederlandsche Organisatie voor de In ternationale Kamer van Koophandel heeft een algemeene vergadering gehouden in het ge bouw der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer J. B. van der Houven van Oordt. De vergadering werd bijgewoond door den voorzitter der Internationale Kamer van Koop handel, den heer F. H. Fentener van Vlissin- gen. Na voorlezing van het verslag der financieele commissie werden de balans en de rekening van baten en lasten over 1934 goedgekeurd. De leden van den Raad van Bestuur, welke aan de beurt waren voor periodieke aftreding, werden herkozen. In plaats van den heer mr. H. F. van Leeuwen, die zich niet voor her kiezing beschikbaar had gesteld, werd benoemd de heer Th. Niemeyer te Groningen. De heer mr. J. C. A. Everwijn, oud-voorzit- tei der Nederlandsche Organisatie, hield een inleiding namens de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, waarin hij den nadruk legde op de vele punten van overeenstemming tus- schen het streven van de Internationale Unie van Volkenbondsvereenigingen en dat van de Internationale Kamer van Koophandel, Vervolgens kwam aan de orde de deelneming van de Nederlandsche Organisatie aan het Congres der Internationale Kamer van Koop handel te Parijs van 24 t.e.m. 29 Juni a.s. Me degedeeld werd, dat het aantal deelnemers van Nederlandsche zijde c.a. vijftig zal bedragen. Door de Congresleiding zijn verschillende Ne derlandsche sprekers uitgenoodigd om aan de debatten deel te nemen; voorts zal een der groepszittingen worden gepresideerd door dr. E Heldring te Amsterdam. Van de 36 Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande zullen er 12 op het Congres vertegenwoordigd zijn. De vergadering besprak achtereenvolgens de verschillende concept-resoluties, welke ter voor bereiding van het Congres door de technische commissies der Internationale Kamer zijn op gesteld. Onder het hoofdstuk „Bescherming van den Industrieelen Eigendom" komen op het Con gres o.m. aan de orde het vraagstuk van de zgn. prijsbinding van merkartikelen, en voorts dat van de bescherming van de fabrikanten van gramofoonplaten tegen het in het openbaar ten gehoore brengen daarvan door derden met commercieele doeleinden. Op dit laatste punt vereenigde de vergadering zich met het advies der desbetreffende studiecommissie, n.l. dat het principe varl deze bescherming aanvaardbaar wordt geacht, doch dat deze niet, op directe of indirecte wijze, aan de bescherming van het auteursrecht dient te worden gekoppeld; eyentueel zou hiervoor dus een afzonderlijke conventie moeten worden gesloten. Ten slotte werd den heer mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, die, na gedurende meer dan tien jaar de Nederlandsche Organi satie in de internationale studiecommissie voor de bescherming van den Industrieelen Eigen dom te hebben vertegenwoordigd, wegens ge zondheidsredenen uit deze functie ontslag had verzocht, door den voorzitter dank gebracht voor het vele en belangrijke werk, door hem zoowel in deze functie als in die van voorzitter van de gelijknamige Nederlandsche studiecom missie verricht. Het Tweede Kamerlid Schalker heeft den Minister van Sociale Zaken inlichtingen ge vraagd over een schrijven van den Directeur van den Dienst der Werkloosheidsverzekering tot de besturen der bouwvakarbeidersbonden, waarin van deze wordt verlangd om tijdens de vacantie in het bouwbedrijf geen uitkeering aan de werklooze leden te verstrekken, ook niet aan degenen, die voor het intreden der vacantie werkloos waren, daar de minister zich bij het nemen van bovenbedoelde beslissing op het standpunt zou hebben gesteld, dat het niet werken tijdens deze vacantie in het bouwbedrijf, voor de werkloozen dient be schouwd te worden als vrijwillige werkloos heid. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede, dat in de maand Mei aan plaatselijke comité's een uitkeering werd verstrekt tot een totaalbedrag van 12.572.38, waarvan voor een bedrag van 5097 in den vorm van natura. Voor 72 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselijke comité's een bedrag van 5.120.50 verstrekt. Uit de gift van H. M. de Koningin, speciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-uitkeeringen in dezen vorm een bedrag van 6811.25 geput. Speciale vermelding verdient nog een uitkee ring van 375 aan de stichting Vrouwencrisis- zorg Twente 1934, alsmede een uitkeering van ƒ415 aan de Landelijke Commissie ter bestrij ding van de gevolgen der Jeugdwerkloosheid voor in 1935 te organiseeren kampwerk. In verband met het overlijden van onzen grooten Katholieken zanger Jac. Urlus zal de K. R. O. a.s. Dinsdagavond, 11 Juni om 7.35 uur n.m. een Urlus-herdenking geven. Een korte beschouwing van den muzikalen adviseur van den K. R. O.: Willy d'Ablaing over den overleden kunstenaar, eenige opnamen van de plechtige uitvaart in de kerk te Noordwijk en enkele platen zullen het programma vormen. BANDOENG, 8 Juni (Aneta). In de vergade ring van de Commissie van Bijstand der Ned.- Indische Staatsspoorwegen deelde de hoofdin specteur mede, dat op de begrooting voor 1936 een verdere bezuiniging van f 800.000.is ver kregen. De Minister van Sociale Zaken heeft, in ver band met een in het verslag inzake goedkeu ring van ontwerp-verdragen van Genève te ken nen gegeven wensch, aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij gaarne een spoedige in diening zal bevorderen van de wetsontwerpen tot wijziging der Ongevallenwetten, welke noo dig zijn ter aanpassing van die wetten aan het ontwerp-verdrag betreffende gedeeltelijke her ziening van het verdrag nopens schadeloosstel ling voor beroepsziekten. De speciale trein met passagiers en post zal in aansluiting op het d.d. 14 Juni a.s. van Genua vertrekkend.s.s. J. Pzn. Coen Donderdagmorgen 13 Juni om 9.45 van Den Haag (S.S.) vertrekken. Vertrek van Utrecht (C.S.) om 10.48 uur, van Arnhem om 11.39 uur, van Nijmegen 12.07 uur. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam (C.S.) te 9.22 uur, van Amsterdam (W.P.) te 9.31 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 9.10 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7.31 uur. Aanmeldingen voor het analyst-examen, tweede gedeelte diploma A (analysten in labo ratoria van toegepast chemisch onderzoek en bedrijf slaboratoria) worden tot uiterlijk 22 Juni a.s. ingewacht door den secretaris der Centrale Commissie, dr. J. van der Lee, Adrianalaan 283, Schiebroek, bij wien tevens verdere inlichtingen over het examen te verkrijgen zijn. Tot directeur van het Centraal Bureau der Nederlandsche Textiel-Conventie is benoemd de heer J. A. Panhuyzen, tot dusverre directeur der N.V. Trading Cy. late Hegt Co. Het Cen traal Bureau zal worden gevestigd te Arnhem. LEIDEN. Doctoraal examen rechten, de heer J. v. d. Wiel. Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofd vak scheikunde, de heer H. Jakobs. Doctoraalexamen geneeskunde, de heeren J. M. Lens van Rijn en J. v. Buren. Artsexamen eerste gedeelte de heeren Th. Wegchelaar en Que Keng Lead en mej. J. C. P. Tazelaar. Bevorderd tot arts, de heer H. J. Postel. ROLDUC. Geslaagd voor het eindexamen: Ber nard Baur, Spekholzerheide; Jac. Coenen, Hel mond; Arnoud Derks, Maastricht; Louis Henquet, Eysden; Leo Laumen, Venlo; Aug. Meens, Berg en Terhlijt; Jac. van der Meer, Den Haag; Ado Sampermans, Simpelveld; Jan Schoemaker, De venter; Frans Tegelaers, Ammerzoden; Ben We- terman, Deventer; Jan van der Zalm, Den Haag. MAASTRICHT (Kweekschool Zusters Arme Kind Jezus, Brusselscheweg). Geslaagd de da mes: R. M. Limpens, Maastricht; H. M. Meijer, Velsen; M. C. Offermans, Neerbeek; J. M. Pos sen, Bocholtz; G. J. F. Reumer en J. A. Savel- kouls, Maastricht. OUDENBOSCH (Bissch. Kweekschool St. Louis). Geëx. en geslaagd de heeren: W. F. M. Diebeis, H. A. Pater en W. J. Petri. Bij K. B. is toegekend de gouden eere-me- daille der Oranje-Nassau Orde aan M. H. van Kooy, adjunct-commies bij den Pensioenraad, te 's Gravenhage. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiii ULVENHOUT, 4 Juni 1935. Menier, Veur den tijd van 't jaar zijn de lochten zoo maar duster. We motten deus veurjaar wa laank wochten op zomer. Want as ge nagaat hoe we over virtien dagen den laanksten dag al beleven dat over twee weken ochèrme de dagen alweer korten gaan dan kan den veurzomer gin stuiten lijen! Goed beschouwd zijn we nóg den winter nie uit. Waant t'avond, as 't werk gedaan is, as 't zweet van den zwaren akker-arbeid is op gedroogd, dan springen kouwe rillings over oew vel, zooas in den winterdag den vorst over den waterplas springt met schokskes. Dan pokt Trui de plattebuis nog 'n bietje op die braandt hier, bij gebrek aan gas 't heele jaar en man, zo'n bietje kachelwermte kan oe dan toch nog zo'n dugd doen! Enveur den tijdstip, zomermaand schrij ven we nouw, moesten we 's avonds eigenlijk op 'n stoeltje onder den notelèèr onzen rust zoeken. Mee 't krantje, 'n pepke en as g'oew eigen 's tracteeren wil mee 'n koel glaske schuimend pils! Maar niks, horre! Ik zet m'n voeten nog op den nikkelen raand om m'n plattebuske, slurp 'n wèrm bakske troost in en lees me zoo in slaap. En toch Ja, da klinkt oe nouw mis- schient 'n bietje vrimd in d'ooren, amico, toch is 't nie heelegaar ongezellig! Waant ten eerste mot den mensch 't maar nemen lijk 't valt en dus zijnen goesting zoe ken naar omstaandigheden en ten tweede, wij laandmenschen, wij staan nouw éénmaal van 'smergens veur dag en veur daauw in den bui ten tot den avond toe en danwel, na zo'nen laangen dag valt 'n stukske huiselijke avond rust as 'n lekker klontje in oew zielement! Nie, da 'k straks nie genieten zal van 'nen wèrmen zomeravond mee 'n koper-rosse maan aan den troebel-wèrmen hemel Maar aan alles zit altü nog wel 'n goed kaantje en 'tis levenskunst, om da kaantje er af te snoepen! Waarover 'k 't daarveur nie hebben wou! 'kWou gezeed hebben g'ad: ondaanks 't weer nie veur de volle honderd percenten zo- mersch is ge staat er van te kijken, hoe pront, hoe tierig alle oogsten er veur staan. Deuzen zomer, deuzen sóórt zomer, is den echten boerensoort. Den boer mot 't in 't al gemeen nie hebben van „mooi weer", zooas juilie, stadschen, 't bedoelen. Daar is dan ok vandaan gekomen jullie foute sprikwoord: „den boer wordt as 'n verken, knorrende vet," om dat den boer wel 's k 1 a a g de over juilie „mooie weer." Da begrepen juilie nie en dan vergeleken juilie ons bij knorrende verkens. En.... Neeë, laat ik nie vitten! Alleen ditte: 'n knorrend verken is 'n te- vrejen verken, sjuust as 'n spinnende poes! Maar genogt. Wij, op den buiten, wij zijn content. Da wil zeggen: wij zijn content mee alles wat we krijgen van Onzenlievenheer. Mee den zomer mee ons gewas, mee 't koele avondje, mee heel de saantekraam zooas 't in de schepping is. En was „de rest" naavenaant 'k hoef oe die rest nie veur te knaauwen dan waren wij de gelukkigste menschen van de weareld Nouw zitten we mee al onzen weelde in den zürg. Nouw gaat 'nen blomkool, die ge mee twee haanden haast nie vast kunt houwen, veur éenen cent deur de veiling! Goed uitgerekend kost ie oew zeivers vijf centen zeker. Nouw brengt de helft van oew „goed" heele gaar niks op! En niemaand, zekers ginnen stadschen mensch, kan deurgronden wa-d-at veur den boer zeggen wil, as ie z'n laand afkekt, waarop z'n gewas zoo weelderig en zoo rijk is opgeko men, wa-d-et veur 'm zeggen wil, as ie beden ken mot hoe al die producten waarveur ie ge- zweeten en gebeden hee, ginnen rooien cent wèèrd zijn en veur 't grofste deel terecht ko men op den mestkuil. Génogt alweer; 'k zouw te wijd van m'n cha piter dwalen. Pinksteren. Gedachtenisfeest aan de verlichting van t Menschdom zijnen geest. Pinksteren, hoogtij van den Heiligen Geest, die daalde in 't düstere menschenbrein, Daar is veul reden, amico, deus Pinksterfeest in diep besef te vieren. Waant nooit kan de dusternis in 't mensche- lijke brein zoo dik gewist zijn. Heel de weareld, heel 't menschdom tast as blinden in den duster. We hebben er deuze week nog 'n „kleinig heid" van ervaren in ons eigen Laandje. Onzen Minister van Economische Zaken lee er zijn ministerieele bijltje bij neer, omdat ie nie laan- ger hakken wou op de ouwerwetsche manier, waarvan.... de waarheid bovenal, amico nog niemaand beter is geworren! 'Nen opvolger, mee 'n serie van wetenschap pelijke titels veur zijnen naam waarvan ge rilt en beeft, nam 't bijltje vlotjes op, omdathij alleen heil ziet in de ouwerwetsche manier van hakken. 'k Wouw gezeed hebben: Minister Steenberghe, 'nen kloeken, dapperen kearel, die van onzen economischen toestaand meer weet dan gij of ikke, die achter de coulis sen hee gekeken en d u s er meer van weet dan wij, die er allemaal naar raaien motten, dieën zelfsten mensch durft nie laanger te re- geeren op de manier, waarbij 'nen opvolger van zekers- gelijke-kracht en kennis, om zoo te zeg gen: zweert. Ik wil zeggen: twee economisten uit de jong ste, wetenschappelijke school, die lijnrecht teu- genover malkander- staan, zuilie demon- streeren toch wel ten duidelijkste hoe er in den donker wordt getast. Ik smaal op gin van beiën. Inteugendeel. 'k Heb respect veur deuze jonge kearels, die d'r eigen blootstellen aan aller- haande krantenpraat uit overtuiging veur huilie wetenschappelijk princiep. Maar as onze leiders ruggelings te tasten staan, as 't ware in 'n spulleke „blindenman- neke," dan meugen we wél zeggen vandaag: „daar is veul reden, deus Pinksterfeest in diep besef te vieren." Waant, amico, 't is mee de weareld zoo ge steld: 't menschdom wordt ongelukkig van zur- gen en ermoei. En 'n volk, neeë Volkeren motten we van spreken, eeuwig gebukt onder onzekerheid en zurgen, Volkeren die dus alle blijheid en levens lust verliezen, alle tevrejenheid, 't ennigst geluk dat naar den Hemel leidt, zulk een mensch dom is raampzalig en verloren veur alle eeuwig heid. Verloren.... veur huiliën Schepper - zelvers! Ministers van Economische Zaken, hier en over de heele weareld, ze hebben 'n taak te vervullen, die haast bovenmenschelijk is En as ik dan den valschen toon heur, die er klinkt uit 'n groote Liberale krant teugen den oud-minis ter, die den moed had om te verklaren; „zóó kan ik 't nie," dan nogmaals: „daar is veul reden, deus Pinksterfeest in diep besef te vieren." Veur alle menschen, waant veur allen ok is den Heiligen Geest gekomen binnen de stoere koppen van twaalf onwetenden. Op den buiten, in Gods Schepping, bloeit den Pinkster in 'nen wemel van blommenkleur. Nog geuren kruinagel en meidoorn, blossemt den kastaanje over de wegels in onzegbare schoonheid. Bloeit den gouwenregen in kleuren van louter zonnegoud. Bloeit ie, of druppen uit de zon op 'm neer-rengelden en stolten aan z'n takken! Violen en geraniums liggen as* brokken uit den zonsopgaank te gloeien op den gruunen èèrde. En as al die pracht bestoven wordt mee t zonnegoud, dan is 't telkens of Onzenlieveneerke Pinksteren wil laten komen op 'n èèrde, die bloeit in geluk. Waant de schoonheid van den bloeienden buiten, amico, is 'nen slok geluk veur oew smachtend zielement, Eénen blik naar 'nen gouwenregen en oew vertrouwen bloeit van binnen weer op. Eénen blik naar 'nen bloeienden, geurenden meidoom en ge zijt weer rijk! Eénen blik naar den buiten en ge zijt weer zielsgelukkig mee oew korte leventje, dat toch te kort en te wèèrdevol is, om 't te laten over schaduwen, deur gebrekkig menschelijk inzicht. „Inzicht," waarmee de zakken goud worren ver-changeerd van den eenen donkeren kelder, naar den anderen, van 't eene land naar 't an dere, met paantserauto's, met vliegmachines, onder gewapend toezicht. Dood, geel metaal, dat 't leven, dat de zielen is gaan beheerschen. Dood, geel metaal, dat geregeld verhuisd wordt, om.... Ja, waarom eigenlijk? Om 'nen schijn van recht, om 'nen schijn van geluk alzoo! Pinksteren! En as we 't hemelsbreed verschil leeren waar- deeren tusschen 'nen bloeienden gouwen-regen en 'nen brok gelen delfstof, dan zijn we er. Dan is 't Pinksteren! Dan is er licht gekomen in 't dustere men schenbrein, dat blindelings rondtast aan de haand van Economisters, die.... blindeman- neke speulen. En zoo is 't end van mijnen brief in teugen stelling mee 't midden, om da was mijn bedoe ling, 'n straaltje Pinksterfeest te imiteeren tot 'n bietje nut en geluk van mijn lezers. Waant veur 't lest: Daar is veul reden, deus Pinksterfeest in diep besef te vieren. Ollee, ik schei er af. Veul groeten van Trui, gin horke minder van mij en 'n Zalig Pinksterfeest van ons allebei toegewenscht deur oewen toet a voe DRÊ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6