Noodweer tijdens Pinksteren V Accoord in het Chaco-conflict 2K Mgr. Paul Giobbe De mobilisatie in Italië Dr. L. G. Kortenhorst Het nieuws van heden Een reusachtig vliegtuig BOVEN GROOT DEEL VAN ONS LAND ECHTER NOG LANG NIET DEFINITIEF DE DE BAROMETER ORDENINGSGEDACHTE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 11 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19379 Vooral de hagelslag heeft groote schade aangericht aan de te velde staande gewassen Ruiten van kassen verbrijzeld Enorme schade Wervelwind Boven Zeeuwsch-Vlaanderen Zeilbooten gekapseisd Door den bliksem gedood Brand tijdens storm Boerderij afgebrand Groote eivormige hagelkorrels DOOR STORM OVERVALLEN Het noodweer op Pinkster-Maandag zette men den Gasthuissingel waar het rijverk in Haarlem veel straten blank. Hier ziet eer aan het waterballet moest deelnemen Benoeming tot Internuntius te Den Haag te wachten Naar wij vernemen, is eerstdaags de benoeming te verwachten tot Inter nuntius van den H. Stoel te Den Haag van Z. H. Exc. Mgr. Paul Giobbe, aarts bisschop-titulair van Ptolomais. Mgr. Giobbe is 10 Januari 1880 te Rome geboren. Sinds 1925 is hij Aposto- lisch-Nuntius in Columbia (te Bogota). Voor dien datum was hij rector van het College van Propaganda te Rome. - Dezer dagen is te Brussel een internationaal muziek-concours gehou den. De dirigenten der talrijke corpsen. Onder hen ook kapitein Boer, die met de Koninklijke Militaire Kapel aan 't concours deelnam Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiiNi| De verkiezingen in Griekenland Bemiddelaars weten nog steeds niet, waarover het geschil eigenlijk gaat Kwestie voor het Haagsche Hof? BOLIVIA ftRTE*." uay awncioh Frankrijk en Engeland verontrust over den loop van het conflict met Abessinië De Duce niet meer te remmen Nieuwe aardbeving op Formosa Talrijke dooden en gewonden Honderd doctoren ver giftigd Op een banket van het Medisch Congres te Amiens Een tribune ingestort in Ierland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het zal plaats bieden aan 56 pas sagiers en een snelheid hebben van 160 mijl per uur Toestel bestemd voor de Imperial Airways NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Na hèt fraaie weer van Zondag en ook gedurende een groot deel van den Tweeden Pinksterdag, is in den namid dag van laatstgenoemden dag boven een groot deel van ons land een nood weer uitgebroken, dat groote schade heeft aangericht. Onweer woedde op vele plaatsen hevig, vergezeld van lang durig stroomenden regen, die vele plaatsen onder water zette. Hier en daar werd de regen hagelslag. Soms kwamen groote steenen omlaag en de hagel vernielde de te velde staande ge wassen, terwijl van de kassen c groot aantal ruiten vernield werd. Tweeden Pinksterdag omstreeks half vijf is boven het Westland een ontzettend onweer uit gebroken, dat gepaard ging met hevige slag regens en hagelbuien. De hagelsteenen, welke zoo groot waren als duiveneieren, richtten een ontzettende schade aan. De te velde staande gewassen moesten het na tuurlijk het hevigst ontgelden, doch de steenen waren van die grootte, dat zij door het glas van de tomatenkassen en zelfs van de druivenkas- sen, waarvan de ruiten van kleiner formaat zijn, heen vielen. Ook het publiek, dat zich met Pinksteren naar buiten had begeven, is door het noodweer over vallen. Binnen enkele oogenblikken waren alle toeristen, de meeste in zomertoilet gekleed, doornat en moesten zoo snel mogelijk een schuilplaats voor den regen zoeken. Het ergst woedde het onweer boven 's-Gra- venzande en Hoek van Holland. Het onweer duurde ongeveer een half uur. Toen klaarde de lucht op en dreef de bui in de richting van de zee. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is boven Oost-Voorne een ontzettend onweer uitgebro ken, dat gepaard ging met hevige slagregens en hagelbuien. De hagelsteenen hadden de grootte van kleine duiveneieren en richtten enorme schade aan in tuinderijen en kweekerijen. Honderden ruiten van warenhuizen en kassen werden vernield. Naar wij vernemen, zijn de meeste eigenaars niet verzekerd tegen hagel. Het onweer hield aan tot ongeveer 7 uur. Maandagavond omstreeks half acht kwam in Kerkdriel en het naburige dorpje Ammerzoden een geweldige wind opzetten, welke spoedig aan groeide tot een waren orkaan. Boomen werden uit den grond gerukt of werden geveld. Dak pannen waaiden van de daken, terwijl ook vele ruiten ingedrukt werden. Daar het bij het uitbreken van den storm nog hiet regende, veegden de wervelstormen enorme hoeveelheden stof op, zoodat het haast onmo gelijk was om op straat te blijven. Te Ammer zoden was de telefoonleiding geruimen tijd ge stoord. Later op den avond begon het te rege nen, waarna de storm eenigszins bedaarde. Maandagmiddag omstreeks zes uur ontlastte zich boven Zeeuwsch-Vlaanderen een onweers bui, gepaard gaande met zwaren regen- en ha- gelval. In Terneuzen werden hagelsteenen ter grootte van een duivenei waargenomen, welke talrijke ruiten van dakvensters verbrijzelden. Aan den oogst is groote schade aangericht. Een klein vaartuigje, waarin gezeten waren de heer A. Berwald met zijn zoon P. en diens echtgenoote, kwam op de Westerschelde te kap seizen. De inzittenden konden zich vastklampen aan het bootje en zijn eenigen tijd daarna door het op weg naar Antwerpen zijne ss. „Röslar" opgepikt en naar Antwerpen meegenomen. Maandagmiddag is door een storm een drie tal zeilbooten op den Bergschen Plas te Hille- gersberg omgeslagen. De bemanning van twee booten kon zich zwemmende redden. De derde boot sloeg zoodanig om, dat vijf personen, on der wie drie kinderen, opgesloten werden in de kajuit, waarin het water langzaam door drong. Men was genoodzaakt de boot open te breken, om de slachtoffers, die reeds bewuste loos waren, te redden. Vier van hen konden door terstond te hulp gekomen artsen worden bijgebracht, een kind van anderhalf jaar bleek echter te zijn verdronken. Te Jubbega is Maandagavond de ongeveer 55- jarige veehouder W. de Boer, die een kalf uit het land zou halen, door den bliksem getroffen en gedood. Maandagavond half acht brak tijdens een he- Vigen storm door onbekende oorzaak brand uit In de woning van de weduwe Verhoeven, gele- Ben aan het Lage Eind te Waalwijk. Door den krachtigen wind sloeg het vuur over naar de naastliggende woningen van de familie Leytens en Kramer, eigendom van den heer Th. Tullens. De brandweer kon niet verhinderen, dat de drie perceelen geheel uitbrandden. De wo ningen van L. en V. evenals de inboedels waren verzekerd, de inboedel van Kramer niet. Te Gersloot (Pr.) is tijdens net hevige on weer, dat Maandagavond woedde, een groote boerderij, bewoond door Franke Koopman, toe- behoorende aan de kerkvoogdij van Tjallebert, door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Het vee was in de weide, üit de boerderij kon vrijwel niets worden gered. De boerderij was verzekerd. Het Meteorologisch Instituut deelde aan „De Courant" het volgende mede: Hagel bij onweer is een gewoon verschijnsel. Men dient dezen hagel echter wel te onder scheiden van de gewone hagelkorrels. Stijgt ten gevolge van den labielen evenwichtstoestand de warme, vochtige lucht tot groote hoogte, dan wordt deze snel afgekoeld. Door condensatie van den waterdamp kunnen zich zachte ha gelkorrels vormen ten gevolge van samenvoeging der sneeuwkristallen. Deze zachte hagelkorrels worden met de stijgende lucht mee omhoog ge voerd, waarbij zij steeds in omvang toenemen. Nu was Maandag deze wijze van toeneming bij zonder goed te zien. Inden men een der korrels doorsneed, nadat de bui voorbij was en de hagel reeds een weinig gesmolten, bleek, dat zich om de ondoorzichtige kern van de grootte van een gewonen zachten hagelkorrel een doorzichtige ijsmantel gevormd had, zoodat dit gedeelte een doorsnede had van 2 c.M. Rondom dit gedeelte bevond zich een dunne mantel van ondoorzich tige ijskristallen, die straalsgewijze rondom de ijskern gerangschikt waren en die eenigszins te vergelijken zijn met rijp op de takken der boo men. Daarna volgde, na een doorzichtigen ijs- mantel, wederom een ondoorzichtige laag. Het aangroeien gedurende het omhoog voeren met den stijgenden luchtstroom en het omlaag vallen, nadat de valsnelheid grooter werd ten gevolge van het toenemen van het gewicht, had blijkbaar afwisselend plaats door aanraking met onderafgekoelde regendroppels (de doorzichtige ijslaag) of door afzetting van fijne sneeuwkristal len (de ondoorzichtige laag). De hagelsteenen waren circa 15 minuten na het neervallen eenigs zins eivormig en hadden de grootste afmeting van 3y, bij 3 c.M. Een gezelschap toeristen is bij het bestijgen van een berg in het hoogland van Pamir door een storm overvallen, waarbij 18 personen het leven verloren. v Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige, Z.-.W. tot W. wind. Zwaar be- Er wolkt tot betrokken met tijdelijke opkla- Ej ring. Waarschijnlijk nog regen, met kans op onweer. Koeler. Hoogste barometerstand: 767.3 te Jan Mayen. Laagste barometerstand: 743.3 te Ma- Er linhead. Er Zon op 4.40 - onder 9.19 Licht op 9.49 Maan op n.m. 3.35 onder v.m. 1.25 s Volle Maan 16 Juni ATHENE, 11 Juni. Volgens de tot dusver bekende resultaten van de Zondag in Grieken land gehouden verkiezingen van leden der Nationale Vergadering in verband met een herziening der grondwet hebben de royalisten een ernstige nederlaag geleden. Er ontbreken nog uitslagen uit kleinere steden en dorpen van het platteland. De uitslagen in Athene en andere groote steden wijzen er echter op, dat vele kiezers zijn thuisgebleven. Daar de Repu- blikeinsche partijen niet aan de verkiezing deelnemen, ging de strijd uitsluitend tusschen de Volkspartij, die de regeering vertegen woordigt, aangevoerd door den minister president Tsaldaris en generaal Kcndylis. den minister van oorlog aan den eenen kant en de Royalistische Unie onder leiding van Metaxas. Hoewel de volledige uitslagen nog niet bekend zijn, verwacht men, dat de regeering over ongeveer 270 van de 300 zetels in het nieuwe parlement zal beschikken. De Republikeinen, onder wie de aanhangers van den vroegeren premier Venizelos, die deze verkiezing boycotten, verklaren evenwel, dat de uitslag dezer verkiezingen van geen beteekenis is, hetgeen moet blijken uit de vele thuis blijvers. In verband met den uitslag der verkiezingen verwacht men, dat de regeering binnen veertig dagen een plebisciet zal uitschrijven om het Grieksche volk te doen beslissen over het al of niet herstellen van de monarchie. De verkiezingen zijn over het algemeen rus tig verloopen; ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan. BUENOS AIRES 11 Juni. (V. D.) De oor log in den Gran Chaco, die bijna drie jaren geduurd heeft, is geëindigd. Zondag is tus schen de ministers van buiteniandsche zaken van Bolivia en Paraguay het vredesverdrag namens dc respectieve regeeringen geteekend. De voorwaarden van het verdrag zijn aan beide regeeringen toegezonden; het eerste arti kel houdt in, dat de vijandelijkheden onmiddel lijk gestaakt worden. De Chaco-zone zal worden gedemilitariseerd. De andere voorwaarden van het verdrag zijn nog niet gepubliceerd. De Argentijnsche minister van buiteniandsche zaken Saavedras Lamas heeft na de ondertee- kening van het verdrag een verklaring afge legd, waarin hij o.a'. zeide: „Ik ben blij te heb ben medegewerkt aan deze overeenkomst en ik geloof, dat zij een einde zal maken aan den oorlog, welke, naar wij hopen, de laatste zal geweest zijn van dit continent. COHCEKTION De minister van buiteniandsche zaken van Paraguay verklaarde aan de pers, dat alle moei lijkheden zijn opgelost. Van de zijde van Bolivia was het verdrag reeds eenige dagen geleden goedgekeurd. Reuter seint echter nader dat het Chaco- accoord, dat ter goedkeuring aan de strij dende partijen is voorgelegd verre van de finitief is, daar de bemiddelaars de hoofd kwestie n.l. waarin eigenlijk het geschil be staat, onmogelijk konden vaststellen. In welingelichte kringen acht men de be paling dat het geschil aan het Haagsche Hof zal worden voorgelegd als de rechtstreeksche besprekingen mislukken, een fictie, daar par tijen, alvorens daartoe over te kunnen gaan, eerst definitief moeten hebben vast gesteld, waarover het geschil nauwkeurig gaat. De Boliviaansche regeering heeft aan haar delegatie te Buenos Aires het verzoek gericht om opheldering op zekere punten van het ontwerp voor een accoord in den Chaco. Indien de later tusschen Bolivia en Para guay te houden directe onderhandelingen mis lukken, zal men arbitrage zoeken in Den Haag. Het vredesprotocol omvat vijf artikelen, waar van het eerste bepaalt, dat de President van Argentinië terstond na de aanvaarding van het protocol door de oorlogvoerende partijen, een vredesconferentie zal beleggen. Deze conferentie zal met Bolivia en Para guay moeten samenwerken, tijdens hun directe onderhandelingen, die zullen voortduren tot dat zou blijken, dat het onmogelijk is om een positief resultaat te bereiken. Dan zullen de beide oorlogvoerende partijen het eens moeten worden over een arbitrage compromis, waarvan de voorwaarden aan het Hof in Den Haag zullen worden voorgelegd. Echter zal de conferentie haar werkzaam heden niet beëindigen, voordat het geschil wer kelijk aan het hof in Den Haag is voorgelegd. ASUNCION, 11 Juni. (Reuter.) Terwijl de bemiddelingscommissie te Buenos Aires verga derde is de vierde Boliviaansche divisie nabij Ingavi aan het Gran Chacofront vrijwel in de pan gehakt. De Bolivianen hadden de troepen van Para guay uit een vooruit geschoven positie terug gedrongen en achtervolgden de terugtrekken- den langzaam in het dichte oerwoud nabij Ra- velo en plotseling zagen de Bolivianen zich aan alle zijden door Paraguanen omringd. Zij deden een helfhaftige poging om door te breken, doch dit mislukte en de overlevenden, waaronder een kolonel en andere hoofdofficieren, hebben zich overgegeven; de Paraguanen achtervolgen nog een aantal Bolivianen, dat wist te ontko men. ROME, 1 1 Juni. Zondag is een nieuwe mobilisatieorder afgekondigd voor officieren, onder-officieren en manschappen voor de luchtvaart- afdeeling van de lichtingen 1900, 1908 en 1912. Verder zijn nog eenige lichtingen reservetroepen on der de wapens geroepen. Na Mussolini's rede te Cagliari is men er te Parijs meer dan ooit van overtuigd, dat Italië zich door niets van zijn voornemen zal laten afbrengen om op het geschikte oogenblik de hand op Abessinië te leggen. Men is zeer bevreesd dat, als de Volken bond zich met het Italiaansch-Abessinisch ge schil gaat bemoeien, Italië uit den Volken bond zal treden. „Oeuvre" meldt dan ook, dat Laval na Pink steren zal trachten een uitweg in dezen toe stand te vinden. De Fransche gezant te Rome zou naar Parijs zijn ontboden en Laval zou voor alles willen trachten te verhinderen dat het Italiaansch-Abessinisch conflict voor den Volkenbond komt en, zoo meent de schrijver in genoemd blad, Frankrijk zou dan Abessinië willen voorstellen met Italië tot een modus vivendi te komen, wat zou kunnen geschieden in den vorm van gebiedsafstand en ook op andere wijze. De rede van Mussolini te Cagliari wordt te Londen opgevat als een duidelijk bewijs, dat Italië zich niet van zijn gedragslijn ten opzichte van Abessinië zal laten afleiden. De rede van Mussolini is blijkbaar een on middellijk antwoord op het Lagerhuisdebat over het Italiaansch-Abessinische conflict. Het is duidelijk dat men zich hier ongerust toont over den loop der gebeurtenissen waar over men versteld staat. Het gezantschap van Abessinië te Parijs spreekt categorisch alle berichten in de bui teniandsche pers, volgens welke een aanslag zou zijn gepleegd op den trein, waarmede de keizer reisde, tegen. De terugreis van den Negus naar Addis Abeba is zonder een enkel incident verloopen. MASSAWA, 11 Juni. Gisteren zijn te Mas- sawa in Italiaansch Eritrea, de Italiaansche stoomschepen „Italia" en „Cortelazzo" aange komen, met groote hoeveelheden materiaal en troepen, bestemd voor de versterking van de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika. TOKIO, 11 Juni Het eiland Formosa is wederom door een ernstige aardbeving geteis terd. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn in de provincie Deichoe vele dor- r door deze ramp getroffen. Naar verluidt zijn in totaal ongeveer 600 huizen verwoest en talrijke bewoners om het leven gekomen. Ook het aantal gewonden is aanzienlijk. PARIJS, 10 Juni. (Reuter). De politie te Amiens en de president van de Medische Ver- eeniging van de Noordelijke Departementen hebben een onderzoek doen instellen naar de geheimzinnige vergiftiging van een groot aan tal doctoren, die te Amiens aan een feestmaal tijd aanzaten. Het banket, dat Zondag werd gegeven, volgde op een medisch congres, waar op 250 doctoren aanwezig waren. Meer dan honderd van hen zijn sindsdien ziek geworden; een aantal is nog niet hersteld. De plaatselijke leverancier, die de levens middelen voor het diner verzorgde, heeft een aanklacht ingediend tegen een onbekende of onbekenden, die, naar hij beweert, het eten hebben vergiftigd om zijn reputatie te ver nietigen. DUBLIN, 11 Juni. (V.D.) Zondag heeft de Valera te Galway een standbeeld onthuld van Padraie O'Conaire, een Iersch leeraar, schrij ver en philosoof. Direct na de onthulling zakte de tribune in. De Valera en ongeveer dertig andere personen vielen naar beneden. Eenigen van hen werden gewond. De Valera bleef onge deerd. Voor de onthulling ontdekte de politie, dat een blauw hemd. zooals dat door de leden van de organisatie van generaal O'Duffy werd gedra gen, over het standbeeld was getrokken. Het kon nog juist worden verwijderd voor de ont hulling moest geschieden. WOENSDAG 12 JUNI a.s., des avonds SlA uur, komt in St. Bavo spreken over bovenstaand zeer be langrijk onderwerp. Naast de Besturen der verschillende stands- en vakorganisaties, hebben ook belangstellende Katholieken toegang tot deze vergadering. Bestuur R. K. Kiesvereeniging Engeland bouwt het grootste en snelste passa giersvliegtuig ter weteld. Verkiezingen in Griekenland leverden een ne derlaag op voor de royalisten. Ruim honderd doctoren vergiftigd op een ban ket van het medisch congres te Amiens. Accoord bereikt in het Chaco-conflict; Vredes verdrag Zondag geteekend. Tribune ingestort in Ierland; De Valera viel ook naar beneden maar bleef ongedeerd. Italië mobiliseert nog verder. Politie arresteert twee ontvoerders op George Weyerhauser. Nieuwe aardbeving op Formosa; vele dooden en gewonden. Binnenkort is de benoeming te wachten van Z. H. Exc. Mgr. Paul Giobbe tot Internuntius te Den Haag. Doodslag te Aarlanderveen. Benoemingen in het bisdom Haarlem. O LONDEN, 11 Juni De luchtvaartmede werker van de „Daily Express" weet te mel den, dat op het oogenblik voor Engeland een groot passagiersvliegtuig het snelste vliegtuig ter wereld naar verhouding van zijn afmetingen wordt gebouwd. Het toe stel is bestemd voor de Imperial Airways. Het wordt gebouwd by de Armstrong Whit- worth Company te Coventry, die de meeste groote machines voor de Imperial Airways heeft gebouwd. Geen passagiersvliegtuig tot dusver in Enge land of elders gebouwd, kan met dit vliegtuig, wat afmetingen en snelheid betreft, worden vergeleken. Het wordt een 3200 P.K. viermotorige een dekker met een kruissnelheid van 160 mijl per uur en een topsnelheid van drie mijl per mi nuut, volgens voorzichtige berekening. Het zal ruimte bieden aan 56 passagiers en hun bagage of 3.5 ton passagiers en vracht of een kwart millioen brieven en postpakketten. Het zal waarschijnlijk het eerste van een aantal van dergelijke vliegtuigen zijn voor ds 20.000 mijlsroute van de Imperial Airways naar Australië. Het nieuwe vliegtuig wordt gebouwd met het oog op de tegen 1937 verwachte ontwikkeling van het luchtverkeer. Volgens het vastgestelde plan zal de luchtmail uit Indië dan in twee da gen in Londen kunnen zijn, van Kaapstad in vier dagen en van Australië in zeven dagen. De geraamde snelheid van drie mijl per mi nuut wordt aan den lagen kant geacht. In voor aanstaande luchtvaartkringen werd verklaard, dat de kruissnelheid zelfs de 200 mijl per urn: zal naderen. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 753.3 .Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1