STADSNIEUWS Watervloed in Haarlem Laatste Nieuws Voor goede zeden Haarlem, 11 Juni WANDGEDIERTE DINSDAG 11 JUNI 1935 Brandweer en Reini gingsdienst in actie Het noodweer van Maandag m- 100 PROCENT RESULTAAT! AGENDA Vooral oude huizen hadden overlast Slechts één stadsgedeelte Reinigingsdienst Te Heemstede Bad-Zijlweg •-i VAN ONZE RECHTBANK Rijwieldiefstal Benzinevuur-gevaarlijk Flesschentrekkerij Verduistering Verblindend licht INTERNATIONALE OPLICH TER UIT ZANDVOORT DE RAADSVERKIEZINGEN De af deeling Overveen la actief PINKSTERDRUKTE OP ZANDVOORT Ondanks minder gunstig weer, toch druk bezoek INBRAAK TE BENNEBROEK Bij den burgemeester DE TRAM HAARLEMLEIDEN Ernstige vertraging door den bliksem Pinksterd rukte ST. LIDUINASCHOOL SANTPOORT Eerste steen gelegd In memoriam F. J. A. van Ghert KAMPEEREN TE ZANDVOORT Georganiseerde kampeerders willen wegblijven TENTOONSTELLING TEYLER Personalia Bestuursraad R.K. Volksbond R.K. Propagandaclub „St. Jan" ZWEMMEN Den HaagHaarlem Navolgenswaardige demonstratie in 't Gooi Vrouw door bliksem getroffen Boven Zuidwest-Drente Aardbeien en bloembollen vernield JAC. URLUS f Plechtige uitvaart te Noordwyk FIRMA VAN LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT 116 - HAARLEM. SANEERING BLOEMBOLLEN- VAK Bestuur H.B.G. voor handhaving der maatregelen STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Conform den eisch veroordeeld Haarlem heeft al evenzoo zijn hart kunnen ophalen aan de geweldige wolkbreuk met ha gelslag, welke zich op tweeden Pinksterdag boven een groot deel van Nederland ontlastte. Al spoedig stonden de straten blank, waren goten verstopt en daken ruischende water vallen geworden. Hier en daar kon men pootje baden, een geliefkoosde bezigheid voor de jeugd. Viaducten-dalen waren meren gewor den en de voertuigen zwommen meer dan zij reden. Onze goede hulp bij brand en ander ontij, de brandweer, kreeg een overstelpend aantal verzoeken om hulp te bieden. Zij verdronk er bijna in. Ongeveer 25 maal rin kelde de telefoon bij de brandweer. Het was echter ondoenlijk om er steeds op uit te trek ken. Trouwens het is ook niet het werk van de brandweer om verstopte goten, straatkol- ken, welke den watervloed niet verzwelgen kun nen en dergelijke alsmede ondergeloopen kel ders weer in orde te maken. Slechts in enkele gevallen werd hulp verleend. Zoo b.v. ten huize van iemand, die last kreeg van het regen, water uit de woning van zijn afwezige buren en wel in die mate, dat 't plafond dreigde in te storten. De brandweer stuurde er een man netje heen en al spoedig was de zaak weer gezond. Soms als een brandwacht het niet af kon, kreeg hij bijstand van een tweede, met emmers en ladders gewapend, doch in haar geheel is de brandweer slechts eenmaal uit gerukt en wel voor een (lóós) brandalarm in de Johan de Witlaan. Voor het overige wer den de hulp-verzoekers verwezen naar de loodgieters, die dan ook wel een heel drukken dag zullen hebben gehad. Nog van morgen werd de brandweer opgebeld door personen, die overlast van regenwater hadden. Een van hen woonde in een nieuwgebouwd huis en ont dekte dat er gaten waren in de afvoerbuizen van de gotenOok zij werden naar een loodgieter verwezen. Hoogst merkwaardig is wel dat de verzoe ken om hulpverleening uitsluitend kwamen van de bewoners van het Zuidelijk stadsge deelte van Haarlem, n.l. van de wijken tus- sahen Groote Marlet, Raam-:, Gasthuis- en Kampersingels en voorts Koninginneweg, Dreef enz. Uit de rest van Haarlem kwamen geen verzoeken binnen! De oorzaak hiervan zal wel zijn dat in het genoemde gedeelte van Haar lem de oudste huizen van de stad te vinden zijn. Ouderdom komt met gebreken en het ver zwelgen van zooveel hemelwater wordt daar door wèl zoo lastig. Een andere merkwaardigheid is: dat de wa terleiding geen hulp heeft behoeven te ver- leenen. Meestal plegen wolkbreuken met het springen van waterbuizen vergezeld te gaan, maar gisteren is Haarlem van dergelijke ram pen verschoond gebleven. De leiding van den reinigingsdienst begreep uit ervaring, toen het ging waterhoozen over Haarlem, dat deze dienst wel heel wat as sistentie zou moeten verleenen. Onmiddellijk werd het personeel opgeroepen en dit in tien ploegen verdeeld over de verschillende wijken van de stad. En inderdaad er is heel wat werk aan den winke,l geweest. De telefoon stond geen oogenblik stil. Het eerst was het Kleverpark aan de beurt, dat blank stond, maar inmiddels behoefden ook de andere buurten de noodige hulp; Wilsonpleln, Slachthuis- buurt enz. Haarlem-Noord heeft wel het min ste last van het hemelwater gehad. Toen na de eerste regenbui de manschappen de vele ondergeloopen en verstopte goten, putten en andere afvoerbuizen verholpen hadden hrak de tweede onweersbui los en kon het perso neel opnieuw aan het werk gaan. De magyrus- auto van den reinigingsdienst is den geheelen namiddag op stap geweest om ondergeloopen kelders leeg te pompen. Vanmorgen moest dit nog met enkele gebeuren, welke Maandag niet meer aan de beurt konden komen. Ook Heemstede heeft last van de wolkbreuk gehad. Vooral in de Indische buurt. In de Banka- straat stond het water van de eene huizenrij naar de andere, zoodat de bewoners hun hui zen niet konden verlaten. Bijna even erg was het in de Balistraat en Borneostraat. De Dreef bij de Camplaan stond blank, even als de buurt van de Landzichtlaan, de Adr. Pauwlaan en het Novaplein. In laaggelegen huizen, o.a. aan de Molen- werfslaan en Raadhuisstraat stroomde het wa ter de huizen binnen. Personeel van Openbare Werken en de brand weer werd gemobiliseerd om het water uit de huizen te verwijderen, of om de roosters der putjes van de rioleeringen te reinigen. Op den hoek Wipperplein was door het springen van een rioolbuis een kelder onder geloopen, welke door de brandw<jer leegge pompt is. Vooral erg is de schade door de hagel ver oorzaakt. Een droevigen aanblik geven de aard appelen, boonen en bollenvelden. Op vele plaatsen ziet men enkel de stengels, terwijl de bladeren den grond bedekken. Hiervan is de schade niet te overzien. In de Adr. Pauwlaan is een deel van de straat bij de brug weggespoeld, zoodat het ver keer daar stopgezet moest worden. Groenendaal heeft honderden bezoekers ge had, waarvan velen door de bui overvallen zijn en daardoor een nak pak opliepen. Als ooit een weersvoorspelling niet uitgeko men is, dan is 't wel Maandag geweest. „Nog beter dan Zondag" zoo werd voorzegd, en allen die deze dagen reeds lang te voren uitgekozen hadden voor een uitstapje, beklonken Zaterdag hun plannen. Zondag kon in alle opzichten van het zomerweer geprofiteerd worden, 't Was zon nig, zelfs warm en een weinig drukkend, en als de Maandag dan nög beter zou zijn, dan kon het niet anders of het weer zou alle genot tot dubbel genot maken. De zomer zou dus werkelijk komen en regen en wind voorloopig op „zomerreces" sturen. En ook omdat de tijd van 't Jaar al lang grillig voorjaarsweer als voorbij aanwees, moest- ie komen. Voor twijfel was geen plaats meerl En de tweede Pinksterdag brak aan met een mooien morgen. Maar, eilaas, als 't geen Juni was, kon 't een Aprilmop heeten: 's middags regende het. En niet eenmaal, maar keer op keer. Telkens als de zon het van den regen gewonnen scheen te hebben, dook Pluvius weer op, steeds milder. De stranden waren spoediger ontvolkt dan de bosschen, waar een bladerendak voorloopig pa- rapluie was, doch toen de regen voor de zoo- veelste maal spelbreker was, moest iedereen een veilige schuilplaats zoeken. Maar wat kon Pluvius in zijn overdadige milddadigheid behalve „roet in 't eten gooien" ook nog goed zijn voor de ge- en verstoorde natuurvrienden- Noopte hij hen zee en ander water te verlaten, hij schonk in zijn gulheid een ander bad terug, dat niet alleen een badgele genheid, maar ook een groote attractie bood. Zoo was het althans op den Zijlweg, waar na de hevige onweersbui van half zes onder het viaduct een groote watermassa was samenge stroomd, welke de riolen niet verzwelgen kon den. Zij bereikte daar een zeer hoogen stand, vooral omdat de glooiing van den asphaltweg veel water onder het viaduct voerde. 'tWas nauwelijks droog, of er was een groote menigte samengestroomd van jongeren en ouderen, die zich hier vermaakten.... om 'san- dermansleed? Neen, dit niet. Automobilisten zoowel als motorrijders, fietsers en duozitsters kregen mee- rendeels schik in het waterballet, dat zij moes ten meemaken, om van Oost naar West te gaan of in tegenovergestelde richting hun weg te kunnen vervolgen. Groot was echter vooral het vermaak voor de jeugd, die haar vreugde uitte in luide aanmoedigingen van „harder, harder" tot automobilisten, wier voertuigen ware fonteinen deden ontstaan, die iedereen naar den kant van den weg dreven, wilde men zich een modderbad besparen. En de automo bilisten treurden niet zelf bleven zij immers droog al zullen zij het bad voor den motor van hun wagens liever niet gehad hebben. De fecte wagens zagen wij echter weinig: motor fietsen hadden het zwaarder te verantwoorden, want het water kwam bijna tot boven aan de wielen, zoodat de cylinders door het water af gekoeld werden. Veel vermaak verschafte in dit gratis-bad een wielrenner-in-opkomst, die met zijn fietsje bijna tot het stuur in het water reed en, be schermd door kaplaarzen van z'n groote zus, steeds weer opnieuw den tocht door het bruine nat maakte. Ook kunstenmakers op de „velo" konden hier hun handigheid toonen, en zoo zag men er die met de voeten op het zadel den watertocht maakten en anderen, die het stuur of voor spatbord tot voetenbank kozen. En onderwijl reden de N.Z.H.-bussen af en aan om jong en oud huistoe te brengen, waar men kon uitbla zen enopdrogen En hoelang duurde het vermaak voor de omstanders? Tot opeens bliksemstralen de lucht doorkliefden en Pluvius met 'n nieuwe gift a*- len naar huis dwong. Veertien dagen geleden stond voor de Haar- lemsche Rechtbank een 18-jarige IJmuidenaar terecht, die op 11 April een rijwiel had weg genomen, dat voor het gebouw van de A. J. C. op de Bakenessergracht stond. De eisch luidde acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den IJmuidenaar tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. In Haarlemmerliede was de 32-jarige D. aldaar bezig met het overladen van benzine. De vaten waren opgeslagen in een houten schuur. Een stormlantaarn stond op twee meter afstand van de benzine, waardoor de damp vlam vatte en het schuurtje afbrandde. Hij was reeds gewaarschuwd door zijn baas. De Officier van Justitie eischte een geldboete van 40.— subs, twintig dagen. Verd. werd hedenmorgen ontslagen van rechtsvervolging. Een 31-jarige verkooper uit Haarlem had in het najaar van 1934 enkele dieren gekocht, ter wijl hij wist, dat hij niet binnen afzienbaren tijd het geld hiervoor zou kunnen betalen. Hij had zich dus schuldig gemaakt aan flesschen trekkerij en had deswege voor de Rechtbank terecht gestaan. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. Verd. werd door de Rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Een 37-jarige los-werkman uit IJmuiden had in 1934 op verschillende tijdstippen groote be dragen aan geld achtergehouden. Hij was als opzichter in dienst aan de N.V. Exploitatie Mij. v. d. P., belast met het ophalen van de huur en het verhuren van woningen, die aan de Mij. behoorden. Dit huurgeld, ten bedrage van j 800.droeg hij niet af. De heer v. d. P. en een achttal huurders werden gehoord als ge tuigen. De eisch luidde vijf maanden gevangenisstraf. Thans wees de Rechtbank interlocutoir von nis en gelastte het inwinen van een reclassee- ringsrapport. De 38-jarige Haarlemmer S. reed op den avond van 17 Maart op den Spaarndamschen weg met zijn auto. Een agent, aldaar gepos teerd, zag den wagen met verblindend licht na deren en ging midden op den rijweg met uit gespreide armen staan. De bestuurder reed ech ter in volle vaart door. De agent kon nog nau welijks opzij springen. De Officier van Justitie eischte veertien dagen geleden drie maanden gevangenisstraf. De Haarlemmer werd heden morgen vrijgesproken. Hedenmorgen wees de Rechtbank vonnis in deze zaak en veroordeelde den oplichter conform den eisch met aftrek van de preventieve hech tenis. Men schrijft ons: Het gaat om onze beginselen, niet om per sonen. Het gaat om een goede raadsfractie, van be ginselvaste leden, die naar eerlijke overtuiging het welzijn der gemeente Haarlem nastreven. Het gaat om het behoud van onze geestelijke goederen en in dezen tijd van grooten stoffely- ken nood om de sociale rechtvaardigheid. Wie even nadenkt en het bovenstaande over weegt, begrijpt de volle beteekenis van de as. raadsverkiezingen en de kiezers van ge annexeerd Overveen blijven daarom niet on verschillig voor onzen oproep, maar toonen door massale opkomst, dat zij er ook belang in stel len door wie en hoe onze gemeente bestuurd zal worden. Allen worden daarom uitgenoodigd tot de groote propaganda-vergadering op Maandag 17 Juni a.s., 's avonds 8 uur, in het parochiehuis „Domi", Zand voort erpad. Sprekers zijn de heeren: H. J. L. Klein Schiphorst, gemeenteraadslid, met het onderwerp: „De verplichtingen van de Gemeentelijke Overheid tegenover de Jeugdige Werkloozen" en J. G. van Kessel, gemeenteraadslid, onder werp: .Gemeentepolitiek en Crisistijd". Het stellen van vragen na ieder onderwerp is toegestaan en wordt aanbevolen. Door het feit, dat de Pinksterdagen dit jaar laat vielen, was de verwachting voor een druk bezoek te Zandvoort wel gewettigd. Eersten Pinksterdag is het behoorlijk druk geweest, vooral na den middag, hetgeen zijn oorzaak voornamelijk vond in een grandioos vuurwerk. Gelukkig was er een Oostelijke wind, zoodat alle stukken zeer goed kon den bekeken worden, daar de rook naar zee trok. Over een lengte van meer dan een kilo meter was de Boulevard Barnaart zwart van het volk. Door de goede verkeersregeling zijn er geen ongelukken gebeurd. Opmerkelijk groot is het aantal auto's geweest, dat 's middags en vooral des avonds ons baddorp heeft bezocht. Den tweeden Pinksterdag verwachtte men een grootere drukte. Weliswaar is het aantal bezoekers grooter geweest dan op Zondag, doch het was niet die drukte, waardoor Pinkster- Twee zich bij goed weer kenmerkt. Van 's mor gens vroeg tot ongeveer twee uur zag men een bijna onafgebroken stroom fietsers naar Zand voort komen. Ook tram en spoor brachten veel passagiers, mede door de extra diensten. Op het strand waren niet zooveel bezoekers, doch des te drukker was het in het dorp. Toen de groote buien vielen kreeg menige zaak heel wat bezoekers binnen en kwamen de kellners handen te kort. Over het algemeen genomen mag Zandvoort dus niet van een slechten dag spreken, al was bij goed weer het aantal be zoekers zeker wel dubbel zoo groot geweest. Hedennacht is ingebroken in de villa van den burgemeester van Bennebroek, staande aan den Rijksstraatweg. Wegens afwezigheid van de fa milie kon nog niet worden vastgesteld of iets vermist wordt. Doordat tengevolge van blikseminslag de ze keringen van de seininrichtingen op de tram- lijr Haarlem-Leiden v.v. der N.Z.H.T.M. ge- spiongen zijn ontstond zeer groote vertraging cp deze lijn. De vertraging bedroeg soms een half uur tot drie kwartier. De zonnige eerste Pinksterdag heeft aan de tram veel vervoer gebracht. Vooral de buslijnen Haarlem-Zandvoort en de tram Amsterdam- Zandvoort hadden het druk. zy reden dan ook roet versterkt materiaal en extra diensten. De tweede Pinksterdag bracht echter groote teleurstelling. Onweer hield de Haarlemmers, die voornameiyk des middags op stap gaan, thuis. Toch is men bij de tram niet ontevreden over den gang van zaken, daarbij de weersom standigheden in aanmerking genomen. In alle stilte is hedenmorgen de eerste steen gewüd en gelegd van de R. K. Parochiale School te Santpoort, door den zeereerw. heer pastoor A. F. J. Goossens. Door de tijdsomstandig heden genoodzaakt heeft de pastoor gemeend van elk uiteriyk feestbetoon te moeten afzien. Desniettegenstaande zal 11 Juni 1935 met gulden letters in het parochie-archief staan aangeteekend. We meenen hier goed te doen, wanneer we twee mannen naar voren bren gen, die den grooten stoot hebben gegeven veer den scholenbouw te Santpoort n.l. den overle den burgemeester mr. F. Rambonnet en den katholieken wethouder S. Nyssen, aan wie ka tholiek Santpoort in deze zaak heel veel te danken heeft. Mogen de parochianen hun werk waardeeren. Eere wien eere toekomt! Wie HAAS' mosterd eenmaal .'kent, Wil niet anders; is verwendI waarvan wijlen de heer Eggink de eerste voorz. werd. Toen deze meende die taak aan bevoeg- der krachten te moeten overlaten, nam Van Ghert die over, buitengewoon georiënteerd als hij was op onderwijsgebied en bekend met tal van wetten en voorschriften. Zijn genegenheid verplaatste zich echter naar de Reis vereen iging. Tal van reizen heeft hy als leider met vele Hollanders gemaakt, vooral naar Frankrük. welk land hy kende als weinig Ne derlanders en waarby zün artistieke aanleg anderen de schoonheid van gebouwen en stre ken deed bewonderen en genieten. Op schriltgebied was Van Ghert een erkende specialiteit. Tal van Haarlemsche jongelui heb ben aan hem hun uitstekend handschrift te danken. Onder collega's was hy zeer gezien. Zijn scherpzinnigheid maakte, dat op vergaderingen gaarne naar hem geluisterd werd. De H. H. Uitvaartdiensten zullen worden ge houden in de parochiekerk van den H. Anto- nius van Padua om 7 uur, half 8 en half 10, waarna begrafenis op het R. K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem-Noord. Van het pas verplaatste tentenkamp in de Noord te Zandvoort werd met Pinksteren reeds een druk gebruik gemaakt. Zondagmorgen was er al een zestigtal tenten geplaatst. De grootste drukte begint pas half Juli, wanneer de vacan- ties beginnen. Dit vermelden wy in verband met een persbericht, dat Zandvoort voor het kampeeren zou geboycot worden Als de leden der kampeervereeniging dit zullen doen, blijft er meer ruimte over voor de niet-leden, waarvan het aantal grooter zal zyn dan van de „geor ganiseerde" kampeerders. In Zandvoort maakt men zich dan? ook in 't geheel niet bezorgd over deze boycotmaatregelen. In het Teyler's Museum is van Juni tot Au gustus een tijdelijke tentoonstelling georgani seerd van oHllandsche katseelen en ruïnes teekeningen van Roeland Roghman en enkele van andere Hollandsche meesters der 17e eeuw. Ook staat er een reeks aquarellen geëxposeerd van Isaac de Mouchon: „De heerlykheid Heem stede bij Utrecht." In de bovenzaal van Teyler is een tydelijke tentoonstelling van moderne aquarellen en tee keningen, behoorende tot Teyler's kunstverza meling. Het Museum is geopend: eiken werkdag (be halve Maandag) van 11 tot 4 uur en den eersten Zondag van elke maand van 1 tot 4 uur. De heer J. Haan te Zandvoort zal eerstdaags benoemd worden als beheerder van het bijpost kantoor aan de Tempeliersstraat te Haarlem. Waarschynlijk zal deze benoeming ingaan per 1 Juli. De heer Haan is thans commies der Poste rijen en sinds 1899 ten postkantore te Zand voort werkzaam. Voor het doctoraal examen in de rechtsge leerdheid is aan de universiteit te Leiden ge slaagd de heer A. A. Land, alhier, en bevor derd tot arts de heer H. J. Postel te Heem stede. Donderdag 13 Juni des avonds acht uur houdt de R- K. Volksbond voor alle besturen der onderafdeelingen een bestuursraadvergade ring waarin aan de orde zal worden gesteld bespreking Katholiekendag en algemeenen toestand. Men verwacht voor deze belangryke onder werpen een volledigen bestuursraad. Men verzoekt ons te willen melden, dat de maandelljksche vergadering in plaats van a.s. Vrijdag, hedenavond 8 uur plaats heeft. In het Zuiderparkbad te Den Haag, waar Zaterdag j.l. de stedenwedstryd Den Haag Haarlem werd gehouden, zijn de Hagenaars onze stadgenooten in byna alle opzichten de baas geweest. Met groot verschil wisten de Ha genaars beslag te leggen op den wisselbeker. Bij één nummer voor dames, n.l. de 100 Meter schoolslag, wist mej. L. Kollerie van de Wa terratten als eerste te eindigen in den tyd van 1 min. 32 4/5 seconde. Bertus Mooi van HPC won het nummer 100 Meter vrije slag voor heeren in den voor hem slechten tyd van 1 min. 5 2/5 seconde. Het is duidelyk te mer ken, dat onze recordhouder op het oogenblik weinig gelegenheid heeft om serieus te oefenen. C. G. van Aelst van H- Z. P. C. bleef slechts 1/5 sec. op Mooi achter. Voor de derde Haar lemsche overwinning -iorgde Van der Voort van de Zwemclub Haarlem. Hy won het num mer schoonspringen nog voor Henk de Haas van Zian. Wij zyn er van overtuigd, dat Van der Voort een goed seizoen tegemoet gaat. De polowedstryd was voor Haarlem een ware ontgoocheling! Het Haarlemsch Zevental, warin 5 H. P. C.-ers uitkwamen, alsmede C. Zeeman van Haarlem en J. Kollerie van de Waterratten, kreeg tegen het snelle, weldoor dachte spel van Den Haag geen kans, De Haas (tweemaal) en Hegi zorgden, dat de rust met een 30-voorsprong inging. Hoewel de Haar lemsche ploeg zich geducht inspande, bracht de tweede helft geen ommekeer in het spel- beeld. Achtereenvolgens scoorden na de rust Van Aelst, Van Kleef en De Haag, wederom twee maal, zoodat het einde met een 70-neder- laag kwam. De Haarlemsche voorhoede had zelfs nog geen kans gezien de eer te red den. De gedetailleerde uitslagen luiden ais volgt: Zweedsche estafette voor heeren: 1. Den Haag 10 min. 14 3/5 sec.; 2. Haar lem 10 min. 16 2/5 sec. 100 Meter vrije slag voor dames: 1. S. Sieberg, Den Haag, 1.15 sec (1 min. 15 sec.; 2. L. v. Leeuwen, do. 1.25; 3- C. Kann, Haarlem, 1.28 4/5 J. Vermeer do., 1.30. 100 Meter schoolslag voor dames: 1. L. Kollerie, Haarlem, 1 min. 33 4/5 sec.; 2. C. de Grot, Den Haag, 1 min. 33 2/5 sec.; 3. M. Steenhuizen, Haarlem, 1 min. 36 4/5 sec.; 4. L. van Slobbe, Den Haag, ged. 100 Meter schoolslag heeren: J. van Duin, Den Haag, 1 min. 22 3/5; 2. H. van Heerde, Haarlem, 1 min. 27 3/5; 3. J. Kemp, Haarlem, 1 min. 28 1/5. J. Woerkom, Den Haag, geen tyd. 100 Meter rugslag vogr heeren: 1- P.van den Hoek, Den Haag, 1 min. 14 3/5; 2. J. van Heeteren, Den Haag, 1 min. 15 4/5; 3. J. Ketelaar, Haarlem, 1 min. 2<6 3/5; 4. D. van Viersen, Haarlem, 1 min. 31. 100 Meter vrije slag heeren: 1. S. L. Mooi, Haarlem, 1 min. 5 2/5; 2. C. G. van Aelst, Den Haag, 1 min. 5 3/5; 3. A. H. •Sipkema, Haarlem, 1 min., 6; 4. A. Schmidt, Den Haag, 1 min. 12 3/5. 5 x 50 Meter vrye slag voor dames: 1. Den Haag 3 min. 1 3/5 sec.; 2. Haar lem 3 min. 17 3/5 seconde. Schoonspringen voor heeren: 1. N. van der Voort, Haarlem, 33.06 pt.; 2. J. H. de Haas, Den Haag, 31.20 pt. Schoonspringen voor dames: 1. Gelderman, Den Haag, 28.76 pt.; 2. L. Hamstra, Haarlem. 28.26 pt.; 3. W. Lips, Den Haag, 25-35; 4. H. Haase, Haarlem, 21.65 pt. 3 x 100 Meter wisselslag est. heeren: 1. Den Haag 3 min. 56 4/5; 2. Haarlem 4 min. 13 2/5. 3 x 50 Meter wisselslag est. dames: 1. Den Haag 1 min. 58 sec.; 2. Haarlem 2 min. 10 2/5 sec. De opstelling der poloploegen was als volgt: Den Haag: Doel J. van Woerkom. Achter: G. Hegi, C. G. van Aelst, J. van Heeteren Voor: J. H. de Haas, C. van Hal, H. van Kleef. Haarlem: Poel: L. Kohier. Achter: C. Zeeman, A. J. Braam, J. Ui ten- daal. Voor: J. Kollerie, J. Kooyman, S. L. Mooi. (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) Tweeden Pinksterdag is op het uitgestrekte terrein der St. Ludgeruskweekschool te Hilver sum, dc-or zijn ligging in het centrum van het Gooi hiertoe aangewezen, een by eenkomst ge houden van vrijwel alle R. K. jeugdorganisaties uit het gewest als demonstratie voor de goede zeden. De geestelykheid was in grooten getale aanwe zig, ook vele comitéleden en ouders gaven blyk van belangstelling. De heer P. van Antwerpen, uit Utrecht, hield een bezielende rede, waarin verzet werd aange teekend tegen de zedenverwildering. De moderne heidensche wereld heeft het doel, waarvoor de mensch wordt geschapen uit het oog verloren en het wereldsche, dat slechts een middel kan zijn, aan zich dienstbaar gemaakt als na te streven ideaal. Als gevaren voor de reinheid van zeden moe ten genoemd worden de kleeding, de zinnelijk heid, het gemengde huweiyk, de moderne zwem en zonnebaden. Den Katholiek betaamt het, het zedelijke in ons te betrachten, ook by het na tuurlijke leven. In het Gooi is de heidensche infectie sterk doordrongen. Van de 21 zwem en badinrichtingen zijn er slechts 4, die katho lieken kunnen bezoeken, de overdekte bad- en zweminrichting te Hilversum, de zweminrichting aan den Meerweg te Bussum, de Gooische zwemschool te Laren en de badinrichting „De Otter" te Oud-Loosdrecht. Ook bioscopen en schouwburgen mogen slechts worden bezocht, wanneer het gebodene aan de eischen der zede lijkheid voldoet. De tyd om maar alles te dulden, wat in- druischt tegen de katholieke eischen op moreel gebied, is voorby. Er moet front gemaakt wor den, krachtig, aaneengesloten door het boycot ten der aanstoot gevende gelegenheden. De overheid heeft hier de taak voor te gaan, de ouders hebben tot plicht te waken. Spr. besluit met aan te dringen, dat ieder het oijne moet doen, wat nader brengt het herstel in Christus, (applaus). Een kort, stichtend Lof volgde. Kapelaan J. A. Schenkel uit Bussum droeg het H. Sacrament uit de kapel naar het veld, waarna de jeugdorganisaties aflegden de na volgende belofte: Jesus Christus, koning van ziel en lichaam, ik beloof u op dit oogenblik plechtig: 1. Ik wil mijn eigen reinheid bewaren en die van anderen beschermen; 2. Ik bezoek geen gemengde of gevaarlijke baden Ik kleed my zoo, dat niemand zich ooit aan mij ergert. Ik bezoek geen films, die^ voor myn leeftijd gevaarlyk zyn. Ik zal hiertoe alles doen, wat myn geloof, mijn geweten en de leiding van myn vereeniging mij voorschrijft. Wy zyn rein in gedachte, in woord en in daad. God sta ons by! Hierna celebreerde deken R. van den Hengel het Lof, waaronder de aanwezigen de Grego- raansche gezangen zongen. De treffende mani festatie mag gelden als een geslaagd debuut. Tijdens het hevige onweder sloeg Maandag avond de bliksem in de dubbele woning van den heer Kempers te Doetinchem, welke mede be woond wordt door de weduwe Bennink. Beide panden brandden totaal af. Niets kon worden gered. Te Eldrik, gemeente Hummelo en Keppel, is de boerdery van den heer Hagen door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. De vrouw van den landbouwer is door het hemelvuur aan arm en been licht gewond. In Zuid-West-Drente sloeg de bliksem te Pesse (gemeente Ruinen) in de boerdery van den landbouwer S. Wierema. De geheele boerde ry ging in d vlammen op. Twee koeien, twee kalveren en vier varkens kwamen in de vlam men om. In de omgeving van Haarlem, Heem stede, Bennebroek en in de Haarlemmer meer zijn velden, beplant met aardbeien en bloembollen, voor een groot gedeelte door den hagelslag vernield. Aalsmeer en een groot gedeelte van Hil- legom zijn er vrij van gebleven. Hedenmorgen om tien uur werd te Noord- wlik in de parochiekerk van St. Jeroen de plechtige uitvaartdienst gehouden .voor den SPECIALITEIT IN 'T VERDELGEN VAN WANDGEDIERTE ENZ. Gebouw „St. Bavo" R.K. Kiesvereeniging, 8 uur Gemengd Koor „De Spaarnekanters", 8 uur Schaakclub ..St. Bavo", 8 uur Be stuur Bouwvakbond, 8 uur. Raadszaad Prinsenhof Gemeenteraad, half 2. Groote of St. Bavokerk Bachconcert door Haarlemsch Gemengd Koor, 8 uur. Groole of St. Bavokerk Orgelbespeling, kwart over 8, kwart over 9. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann R. K. Schilderspatroonsvereentging „St. Lucas", 8 u. Luxor-Theater „Langs het leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102 Ten toonstelling werk L. H. H. Schutte, 10 tot 7 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68 Tentoonstelling werk van mevr. Lucie v. Dam van Isselt, 9 tot 5 uur. Rembrandt-Thealer „Haar grootste suc ces". Op het tooneel: „Lay-fun" troupe, Chi- neesche act, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „De 4 Müllers". Op het tooneel Rolf Hansen, goochelaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Alleen voor U", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Langs het leven", 7 en 9.15 uur. heer Jac. Urlus, die aldaar op 68-jarigen leef tijd is overleden De plechtige Requiemmis werd opgedragen acor den Hoogeerw. heer deken J. H. W. Bos boom met assistentie van de weleerw. heeren C. M. Bogers als diaken en Heemskerk als subdiaken. Het zangkoor van de parochiekerk, waarbij zich eenige vrienden van den overledene hadden gevoegd, voerde onder directie van den heer v. d. Berghe de Requiemmis van Perosi uit. Achter den lykwagen was een aparte wagen gevoegd voor de bloemen en kransen. wy zagen onder de talrijke bloemstukken o.a. een van den intendant van het Gebouw van K. en W. te Den Haag, het bestuur van het Am- sterdamsche Concertgebouw, „Laatste groet van Willem Mengelberg", van het U. S. O., het Am- sterdamsche Toonkunstkoor, de Nederlandsche Vereeniging voor Zangers en Zangeressen, enz. In de kerk was ook een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Noordwyk aan wezig. In de kerk zong de heer Louis van Tulder het „Libera" en na afloop „In Paradisum" met begeleiding van den organist, den heer Albert Tunis, die na de Requiemmis de Marche Funè- bre C-moll van Chopin uitvoerde. Van de vele aanwezigen op het kerkhof, waar van er verschillenden ook in de kerk aanwezig waren, noemen wij: Namens den Minister van O. K. en W. den heer P. Visser, het gemeentebestuur van Noord wyk vertegenwoordigd door den loco-burge meester, den heer E. de Witt, wethouder Alke made en den secretaris, den heer F. Deelen. Ver der waren er de heer B. Diamant, namens de Koninklijke Oratoriumvereeniging .Excelsior" te Rotterdam, de heeren Louis van Tulder, voor zitter, Th om de Nijs, penningmeester en de leden mej. Theodora Versteeg en Willem Ra- velli, van de Kon. Vereeniging van Concert- zangers en concertzangeressen, de dirigent Theo v. d. Byl, de componist J. P. J. Wierts, dr. Mei huizen en Karei Huyzinga, oud-commissaris van de Nationale Opera, Rudolf Mengelberg, na mens het Amsterdamsche Concertgebouw, Chr. de Vos, oud-medespeler van de Nederlandsche Opera, de heer Bottenheim, particulier secreta ris van Willem Mengelberg, de schilder Bob- beldyk, de heer J. Hoes, directeur van de ko ren van de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam, de heer H. van Bever, namens het Toonkunst koor en het koor van de Wagnervereeniging, verschillende bestuursleden en leden van den Toonkunstbond te Amsterdam, dr. Coenraads, geneesheer van den overledene, mr. E. Cornells, namens de U. S. O -vereeniging, de heer A. van Raalte en de heer W. van Korrelaar, namens de „Co-operatie." De beaardingsplechtigheden geschiedden eveneens door den deken van Noordwyk en met dezelfde assistentie. Onder een hevig onweder en stroomenden regen werden de liturgische plechtigheden ver richt. Aan het graf werd niet gesproken. Hedenmorgen vergaderde te Haarlem het hoofdbestuur van het Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap. Met groote meerderheid heeft dit bestuur zich uitgesproken voor de handhaving van de sanee- ringsmaatregelen in het bloembollenvak. Het erkent, dat er bezwaren zijn, maar acht handhaving der saneering in het belang van de kweekers. Het meent, dat vooral de tusschenhandelaren en de exporteurs zich tegen saneering uitspre ken, omdat dit het meest met hun belang over eenkomt. wy kunnen hieraan nog toevoegen, dat de groep kleine kweekers van het H. B. G. zich met agemeene stemmen voor handhaving van de saneering heeft uitgesproken. IJMUIDEN, 11 Juni. Ryksvischafslag. Tarbot 6470 cent per kg. Griet 9.00—24.00 per 50 kg. Tong 4865 cent per kg. Middel Schol 25.00, Zetschol 16.50—19.00. kleine Schol 5.40—19.00, Schar 4.507 00, Tongschar 17.5021.00 per 50 kg. Vleet 2.00—2.75 per stuk. Pieterman en Poon 1.503.00, groote Schelvisch 17.0018.00, middel Schelvisch 9.0016.00, kl. midd. Schel visch 5.6013-00, kleine Schelvisch 1.807.50 per 50 kg. Kabeljauw 29.0052.00 per 125 kg. Gullen 4.50—15.00 per 50 kg. Leng 0.48—1.20 per stuk. Heilbot 7685 cent per kg. Wijting 3.504.90 per 50 kg. Koolvisch 0.531.60 per stuk. Makreel 3.008.50 per 50 kg. van de Dinsdag aan den Ryksvischafslag aan gekomen LOGGERS IJm. 210 620K.W.: 3 770.—, 166 90.—, 60 300162 280.—, 56 670.—, 86 840.—, 144 710.—, 65 390161 280112 270178 380.—, 108 320.—, 24 110.—, 35 270—, 51 500.—. 58 660.—, 52 260.—, 130 480.—, 22 65036 490.—, 135 360—, 167 540—, 105 600—, 55 500.— Voor de arrondisements-rechtbank te Haar lem stond veertien dagen geleden de internatio nale oplichter B. uit Zandvoort terecht, die ge durende langen tyd verschillende menschen voor groote bedragen geld had opgelicht. Hy noemde zich promotor, makelaar, reisde veel in het buitenland en had in alle groote Europee- sche steden relaties. Hy stond terecht terzake, dat hy te Amster dam op 8 Januari 1935 een firma uit Schiedam voor ongeveer 750 had opgelicht. De Officier van Justitie eischte na een lang durig getuigenverhoor een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Mr. H. O. Drilsma pleitte vrijspraak. De heer C. A. Beute schrijft ons: Zaterdag is alhier in de Mariastichting over leden de heer F. J. A. van Ghert, in leven hoofd van school 18 en leeraar aan de Han delsavondschool. Nog kort geleden, toen zyn hart slecht begon te worden, zei hy tot my: „Ik ben al door zooveel heengekomen, ik zal hier ook wel doorkomen." zyn krachtig gestel, dat hem door zware operaties heen hielp, heeft echter helaas dezen aanval niet kunnen afslaan. Hy was inderdaad een krachtige persoonlijk heid, die bergen werk verzette. Als Van Ghert zyn schouders onder iets zette, dan kwam de zaak, waarvoor hy zich interesseerde, tot stand. In 1921 stirntten de Haarlemsche leeraren by 't avondonde. wys den landelyken bond van leera ren by t Handels- en Ny verheidsonder wys,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2