Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen De Kroonprins van de Hidjaaz in ons land. De Indianen van Noord-Amerika voorheen en thans ONZEN OMROEPER DINSDAG 11 JUNI 1935 EEN STERVEND RAS KORTING OP PENSIOENEN De Bond van Gepensionneerden protesteert ACHTERSTALLIGE HANDELS VORDERINGEN Hoe de reservaten ontstonden De doodstrijd der Roodhuiden ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiminiiiininiinniiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniimiiuuiiiimiuuiiiiiinnn^ ^ïiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiM Van onbeperkte vrijheid naar de gevangenschap der reservaten Totaal mislukt systeem Eenige stamhoofden tijdens een Indianen-conferentie te Rapid-City Bij de Saguachen, een Indianenstam in Colorado, wordt het huwelijk nog volgens de oude gebruiken gesloten. Op onze foto wordt de huwelijkskus tusschen het bruidspaar gewisseld Een geweMge brood hoeft to Nieuwe al bij Zaltbommet een zestal boerderijen met opslagplaatsen an schoren In de asoh ge legd. Een kijkje op de ruïnes Een kijkje tijdens de zeilwedstrijden tusschen Belgische- en Nederlandsche platbodem jachten, welke op het Hollandsch Diep en het Haringvliet zijn gehouden gingen kan de regeering der Vereenigde Staten den toestand der Indianen niet verbeteren, om dat het systeem mislukt is. Hetzelfde geldt voor de schooltoestanden. De kinderen moeten vaak op grooten afstand van het ouderlijk huis de school bezoeken. De re geering biedt den kinderen der Indianen het zelfde wat zij den kinderen der Blanken biedt. Maar de kinderen verloeren bij dit schoolgaan de kennis van hun stamgewoonten, verliezen alle traditie en hebben na hun terugkeer geen begrip meer van hun eigen nationaliteit. Wat de kinderen aan kennis uit de school mee naar huis brengen, is absoluut onbruikbaar voor het leven in de reservaten. Zoo is ook de school- opvoeding mislukt. De zwaarste misgreep der Staatsscholen echter is de uitschakeling van den godsdienst, omdat juist de Noord-Ameri- kaansche Indianen een hoogontwikkeld gevoel voor godsdienst hebben. Het aantal Indianen der Vereenigde Staten vóór dat de Blanken dit land binnendrongen, schat men op 3 millioen. Thans is dat getal nog niet 1/3 millioen. Een volk van prachtige menschen heeft men door het beperken van zyn vrijheid de levens ader afgesneden. De Indianen weten heel goed welk lot zij te gemoet gaan. „Wij zijn de zinkende zon aan den Westelijken hemel,'' zoo karakteriseert hun bloemrijke taal hun onherroepelijk lot. „Wij zijn als de herfstbladeren aan den boom." De Indianen verlangen het burgerrecht, zij willen vrije staatsburgers zijn. Misschien zullen nog enkele jaren verloopen en dan zullen de reservaten opgeheven worden: de Indianen echter zullen dan rondzwerven en te gronde gaan. Voor onze oogen verzinkt een geheel ras. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Gepensionneerden heeft zich met een adres gericht tot de leden der Eerste en Tweede Ka mer, terzake van het Wetsontwerp ter verlaging van'de Openbare Uitgaven, waarin wordt voor gesteld een inhouding op de pensioenen, den gepensionneerden toegekend, welke inhouding ten hoogste zal bedragen 10 pet. van het ver kregen pensioen. Daar de Bond deze korting in strijd acht met het wettelijk Recht, daar adressant het pensioen beschouwt als verkregen eigendom of bezit en aantasting daarvan ontoelaatbaar is, verzoekt hij bedoeld voorstel, voor zoover dit betrekking heeft op de pensioenen, niet te willen goed keuren. In verband met het feit dat de tegenwaarde in guldens van den post die op het Sonder- konto van De Nederlandsche Bank bi) de Deutsche Verrechnungskasse aan de beurt van afrekening was, het totaal der in de week van 3 tot en met 8 Juni voor de afwikkeling van het Sonderkonto beschikbaar gekomen clearing- gUldens overtrof konden gedurende deze periode geen Sonderkonto-posten tot uitbetaling worden gebracht. Het nummer van den laatst afgerekenden Sonderkonto-post is dus nog Dezer dagen hield prof. dr. Martin Gusinde 8.VJD. als gast der geographische vereeniging In Weenen voor een talrijk en uitgelezen audi torium een lezing met lichtbeelden over de In dianen van Noord-Amerika, over hun levens mogelijkheden in de reservaten en hun vooruit zichten voor de toekomst. Wat de geleerde on derzoeker zijn toehoorders te hooren gaf was en treurige prognose voor de arme Indianen stammen en maakte des te meer indruk omdat prof. Gusinde in de jaren 1928 en 1929 ter plaatse zelf de levensomstandigheden der Noord-Amerikaansche Indianen uit eigen aan schouwing leerde kennen. wy ontleenen aan deze lezing van pater Gu sinde het volgende: Er bestaat waarschijnlijk geen enkele regee ring die aóo uitstekend voor haar oorspronke lijke bewoners zorgt als de regeering der Ver eenigde Staten. Maar toch is de ondergang der Noord-Amerikaansche Indianen onherroepelijk bezegeld, zelfs persoonlijkheden uit regeerings- kringen verklaren in publieke geschriften dat het systeem der „reservaten", de ondergang van hun inboorlingenpolitiek is. Wij beleven het droeve schouwspel dat heele rassen voor onze oogen te niet gaan en nooit meer in de gemeenschap der menschelijke maatschappij teruggevoerd kunnen worden. De vrye, trotsche Indianenstammen zijn heden teruggedrongen in de reservaten en niet in staat hun vrijheids drang te ontplooien, zy leven daar onder voor waarden die niet by hun aard en gewoonten passen. Sinds het begin der 18e eeuw waren de Oos telijke Indianenstammen voortdurend blootge steld aan den geweldigen toevloed van Europe anen die op zoek waren naar cultuurgrond. Op het congres van 1789 kwam het Indianenvraag stuk reeds ter sprake. In het land was voort durend oorlog tusschen de Blanken en de In dianen, de Roodhuid was altyd en overal de verliezende party. Om aan die slachtpartyen een einde te maken, trachtte de regeering de Indianen door verdragen met de hoofden der groote stammen tot rust te brengen. De regeering had by t stellen van deze over eenkomsten die meestal op een verhuizing van heele stammen naar andere streken uitliepen, de beste bedoelingen, maar de regeeringsver- tegenwoordigers waren niet altyd redeiyke per sonen. Telkens weer werden de Indianen by Eenige Sioux-Indianen deze verdragen bedrogen. Ofwel de verdragen werden door de regeering niet gehouden of wel men had de Indianen overgehaald stukken te onderteekenen, die zy heelemaal niet begrepen. De onderdrukking der Indianen ging aldus ge stadig voort, de oorlogen namen voortdurend toe, de Indianen namen in aantal af, de Blan ken kregen immer meer land in b~zit. De nood werd grooter en grooter. Hadden bepaalde stammen volgens de letter der overeenkomsten de toegewezen woongebie den opgezocht, dan troffen zy daar andere stammen aan. Weer volgden gevechten en wrij vingen tusschen de nieuw gekomenen en hen die zich daar reeds gevestigd hadden. Wilden de misleide en teleurgestelde Indianen weer naar hun oorspronkeiyk gebied terug, dan vonden zy het door de Blanken bezet. Zoo werd de Rood huid heen en weer gejaagd. De „tyd der han delaars" brak aan. De alcohol bracht heele stammen in opstand tegen hun eigen ras. Alom heerschten er troebelen en woelingen in het land, nooit vond de Indiaan zyn recht, elk pro test werd zonder meer afgewezen. Zoo ging het verder tot 1870. De verhoudingen hadden zich zóódanig toe gespitst, dat de Regeering zich in deze jaren gedwongen zag een vredescommissie in te stel len. De Indianen zouden niet meer als wild opge jaagd worden, de gevaren voor de kolonisten zouden zyn afgewend. In het belang van den Blanken en den Rooden man werden dus re servaten ingericht. Groote stammen ontvingen een bepaald, nauwkeurig omgrensd stuk land als eigendom toegewezen. Het was rechtens on verkoopbaar. De Europeaan zou daar geen ko- lonisatierecht helfben. Van regeeringswege werd een persoon aangesteld, die controleeren moest of deze bepalingen in acht genomen werden. Nu waren deze reservaten gewoonlijk streken waar mee zelfs een heiboer niets had kunnen aan vangen. Aanvankelyk ging de zaak goed, omdat er nog genoeg buffelkudden aanwezig waren. De Oostelijke prairiën waren ook wel geschikt voor den landbouw op sommige plaatsen al thans. In de hoogprairie echter ontbrak water, ontbrak hout.daar was alleen de jacht met behulp van paarden mogeiyk. Waar men de Indianen op de hoogvlakte ge dreven had, steeg de nood temeer omdat de Europeanen by hun vooruitdringen de buffel kudden weg geschoten hadden. De Indianen riepen om vleesch. - m hen te kalmeeren zond de regeering grc. kudden vee naar de reservatenZoolang er vleesch voorradig was, bleven de Indianen kalm. De regeering had echter geen al te zwaar offer gebracht, want de groote kudden vee werden betaald met het geld dat uit den verkoop van vrijgeworden Indianen- gebieden binnen gevloeid was. Toch raakte ten opzichte der enorme kosten de koopkracht der regeering uitgeput, zy moest zich tot den toe voer van andere levensmiddelen, speciaal van meel, koffie en thee beperken. Ook hier was de wil goed. Maar niemand had de Indianen er ooit op gewezen hoe deze levensmiddelen toebe reid moesten worden. Ook de verdeeling der middelen geschiedde zonder plan of doel. Twee zakken meel werden voor iedere tent afgeladen, onverschillig of er zes of maar één Indiaan woonde. De arme menschen wisten niets te be ginnen met de levensmiddelen, zy waren im mers uitsluitend vleescheters. Zoo vertelde my de hoofdman „de sterke beer" menig staaltje van hun radeloosheid in die dagen. De Indi anen brachten de gevulde meelzakken naar de rivier, schudden den inhoud in het water en vervaardigden uit de zakken kleeren! Reusach tige massa's levensmiddelen werden op deze wijze vernietigd. Spoedig kwam de tyd dat de regeering ook deze levensmiddelen moest rantsoeneeren. Er kwam nu nog maar een pond meel en een pond vleesch per man, op honderd porties kwamen 8 pond suiker en een zelfde hoeveelheid koffie. Deze toevoer was voor de Indianen niet vol doende. De toestand verergerde metterdag, de gezondheid van de Indianen binnen de reser vaten werd bedreigd. De regeering had niet be dacht wat het verlies van de jacht voor de In dianen beduidde en hoe dwaas het was, werke loos deze vernietiging der buffelkudden aan te zien. Het voorstel in den Senaat om de nog levende buffels te tellen kwam te laat, de on afzienbare kudden waren tengevolge der syste matische vervolgingsmethoden in het jaar 1889 tot 85 levende exemplaren geslonken. Rekende men hier de dieren uit het Yellow- stonepark en by de farmers by, dan kreeg men precies 1671 nog levende buffels in'een tyd dat nog 550.000 Indianen leefden, die hun le vensonderhoud tot dan toe uitsluitend met cke öuffeljacht bestreden hadden. Daar het systeem een totale mislukking bleek, nam de regeering na 1889 haar toevlucht tot particulier eigendom, omdat zy meende dat de Indiaansche familie door het bezit van eigen grondgebied tot grootere werkzaamheid aange spoord zou worden. Ook deze maatregeL bleek nutteloos, want het ontbrak aan bewatering, de Indiaan had geen aanleg voor zakenman en werd door iederen sluwen Europeaan afge zet. Bovendien sloot de groote afstand van de warenmarkt hen reeds tevoren van iedere con currentie uit. De stereotiepe uitdrukking der Indianen was en bleef: de regeering heeft ons het land ontnomen, de regeering moet ons het teruggeven. In 1890 barstte nog eenmaal een opstand los. Duizenden Indianen vielen in dezen wanho- pigen stryd. De onnatuuriyke levensvoorwaarden maken den Indianen het verblyf in de reservaten on mogelijk. Zij hebben geen vleesch, geen inkom sten. De Roodhuiden worden ieder jaar zeld zamer, hun land komt vry. Uit de opbrengst van het vrijgekomen land betaalt de Regeering iederen man een dollar per maand. Bovendien ontbreekt het hun aan kleeding. De vodden uit Europa bedekken deze altyd nog prachtige ge stalten. Lichaamsverzorging en properheid is hun vreemd. Thans hokken de eens zoo vrije menschen, die hun vryheid nog altyd lief heb ben, indolent en geresigneerd binnen de nauwe grenzen van hun reservaten, niet meer in luch tige leeren tenten, maar in een soort van blok huizen. Het enge samenwonen verhoogt het be smettingsgevaar van tuberculose, trachoom en andere ziekten. In de prairie is geen hout, zy bevriezen voor hun onverwarmde, yzeren ka chels en verhongeren. Ondanks haar ernstig en eerlijk bedoelde pa- 77113 evenals verleden week. De afrekening van post no. 77114 kan in de eerste dagen van de volgende week worden tegemoet gezien. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt neg RM 51.7 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkonto-posten heeft de Nederlandsche Bank in de week van 3 tot en met 8 Juni in totaal een bedrag van ongeveer RM 100.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer bleef 15549. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zyn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM 18.8 mil lioen. De Treuhanderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zyn hieronder be grepen. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zyn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'B radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hy 80.000 ge zinnen. Hy zal U dus zeker van dienst kunnen1 zyn. FOTOREPORTAGE De Kroonprins van de Hidjaaz, Emier Sa'oed is Maandagavond in den Haag aangekomen tot het brengen van een kort bezoek aan ons lend. De ontvangst aan het station door jhn. mr. G. C. J, van Re enen In volle vaart vkegen de deelnemers over de baan. Een moment uit de internationale motor- wedstrijden welke op Woudenstein zijn gehouden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4