Diocesane Katholiekendagen Roermond, Breda, Den Bosch Mussolini rukt het masker af m y- VREDE IN DE CHACO DINSDAG 11 JUNI 1935 Het vraagstuk der zedelijke volksverheffing een sociaal volksbelang van de eerste soort ZILVEREN JUBILEUM IN LIMBURG Massale demonstraties China zwicht voor Japan In de oude bisschopsstad met grooten luister en enthou siasme gevierd Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Lemmens Prof. Féron: Belijden en beleven In Tilburg Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans Feestrede prof. v. Grinsven Minister Deckers spreekt Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen m Drie diocesane katholiekendagen zijn op den tweeden Pinksterdag in ons land gehouden: n.l. in de bis dommen Breda, Den Bosch en Roermond. Ten vorigen jare kwam op ini tiatief van H.H. H.H. Excellenties de Bisschoppen van Breda en *s Hertogenbosch tot stand het Comité van Actie tegen Zedelijke Volksverwildering en aan dit comité hebben zij opgedragen te bevorde ren dat in beide Bisdommen op 2den Pinksterdag zou worden ge houden een katholiekendag, gewijd aan het vraagstuk der zedelijke volksverheffing. Hierdoor werd ook behartigd een sociaal volksbelang van de eerste soort. Zoo stonden de bijeenkomsten gisteren te Breda en Tilburg in het teeken der volksver heffing. In Roermond werd de 25 ste Lim- burgsche katholiekendag gehouden. De Limburgsche katholiekendag is de groote bezieling geweest waaruit alle diocesane en landelijke katho liekendagen zijn voortgekomen. De namen van een Mgr. Dreh- mans, den vroegeren Roermond- schen kerkvorst en den oud-minister en overleden Commissaris der Ko ningin in Limburg jhr. Ruijs de Bee- renbrouck zijn aan de geschiedenis ervan onverbrekelijk verbonden evenals de persoonlijkheid van diens zoon, den tegenwoordigen staatsraad en voorzitter van de Tweede Kamer. De Limburgsche diocesane Katholiekendag was ditmaal de vijf-en-twintigsle. De oude bisschopsstad Roermond met hare eerbiedwaar dige geschiedenis en oude bouwwerken was in feesttooi en duizenden waren er heen gekomen om met Roermonds kerkvorst deze uiting van echt katholieke bezieling mede te vieren. Indrukwekkend werd deze katholiekendag geopend met een H. Mis in de vrije lucht. Voor het bordes van het raadhuis was een altaar opgeslagen met links den bisschopstroon en rechts de kleurige banieren, vanen en vlaggen der organisaties, schitterend in den gouden zonnegloed. Te tien uur droeg Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens op het Marktplein de Ponti ficale Hoogmis op. Een grootsch beeld leverde het marktplein waar deze plechtigheid plaats Vond. Na de Hoogmis begonnen onmiddellijk de afdeelingsvergaderttngen in verschillende lo kalen, waar het algemeen onderwerp van de zen dag, „Belijden en Beleven" door verschil lende sprekers behandeld werd. Voor den Iiimburgschen R. K. Werkliedenbond, die een gesplitste bijeenkomst had, spraken pater H. Vermin M. S. C. en pater Jac. Jacobs. Voor den R. K. Limburgschen Middenstand pater J. A. Govaert, voor den Limb. Land- en Tuin- bouwbond rector F. Weyers, voor de R. K. Standsorganisatie van den Werknemenden Middenstand pater mr. dr. Keulemans O. Carm.; voor de R. K. Werkgeversvereeniging ir. mr. dr. W. van Waterschoot van der Gracht, voor den R. K. Onderwijzersbond, dr. Ahaus, voor .,de Jonge Werkman" pater Carolus Tesser O. V. M., en voor het Limb. Kruisverbond en den Mariabond pater dr. Renatus Ritzen O. F. M. Omstreeks kwart voor twee stelde zich de groote optocht op van 14.000 personen met tal van muziekcorpsen. Op het Munsterplein wa- ren Mgr. dr. Lemmens, de Commissaris der Koningin en Mgr. Verriet O. P. en vele andere autoriteiten aanwezig, o.a. ook mr. jhr. Ruijs de Beerenbrouck, wiens leven met de historie der Limburgsche Katholiekendagen is saam- geweven, de voorzitter mr. F. Bolsius e.a. Hier defileerde de massale stoet voor den Bis schop en brachten de vaandeldragers den kerk vorst hun vaandelgroet. Het was een machtige demonstratie van Katholiek Limburg. Na deze machtige ontplooiing van Roomsch organisatorisch leven trok de stoet naar de mooi versierde Kapellerlaan ta(r gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van O. L. Vrouwe in 't Zand en voorts naar het Kruiswegpark. Aldaar vond de algemeene vergadering plaats in de schaduw van Maria's genadeoord. De voorzitter der plaatselijke regelingscommissie mr. R. Höppener hield hier een begroetings toespraak waarna prof. dr. F. Féron, president van het Groot Seminarie de feestrede hield. Ook hier was het onderwerp „Belijden en Be leven." Ons leven is één strijd" zoo ving prof. Féron zijn groote rede te Roermond aan. Er ligt era afgrond tusschen ons denken en ons doen. De mensch zou goed en kwaad willen zijn tegelijk. Deze verscheurdheid, deze spanning, deze strijd wordt door het geloof niet opgeheven. Integendeel, ons geloof, onze bovennatuurlijke roeping verhoogen, althans in zekeren zin, deze spanning. Wat vraagt het geloof van ons? Wij gelooven ons kinderen Gods die op een wijze, dat kindschap althans eenigszins waardig, moeten leven. j-„ Wij gelooven ons broeders van Christus, die de aan die broederschap klevende eischen van lijden en offer willen vervullen. Wij gelooven ons onderling broeders en kin deren van éénen Vader, die daarom de zelf zucht tot het uiterste moeten bestrijden. Wij gelooven ons geschapen voor oneindige dingen, die dus aan het eindige moeten dur ven verzaken. Wij gelooven ons door Gods genade en uit verkiezing geroepen tot die „religio munda et immaculata zuivere en onbevlekte gods dienst die van ons eischt immaculatum se custodire ab hoe saeculo zich rein te be waren van de wereld. Deze belijdenis, dit geloof vordert dus van ons dat wij „factores verbi et non auditores tantum daadwerkelijk Gods woord volgen en het niet alleen hooren. En dat zullen wij doen door: 1 Onze eenheid met Christus te gaan ma ken tot centrale gedachte en kracht in ons leven. 2 door een consequent en radicaal „Katho licisme". 3 door te „leven met de kerk." Tenslotte sprak de Bisschop nog een begees terend woord tot de duizenden, waarna nog een kort lof gecelebreerd werd. Hiermede behoorde deze 25ste in de rij der Limburgsche Katholiekendagen tot het ver leden. Hij mag dank zij de schitterende orga nisatie in alle opzichten geslaagd heeten. Over duidelijk heeft hij bewezen, dat Limburg aan Christus behoort en ook aan Christus zal blij ven behooren, ondanks de donkeire wolken, welke godsdienst en geloof in Europa alom be dreigen. Limburg zal zijn geloof belijden en beleven. Vermelden we ten slotte nog dat telegram men van hulde werden verzonden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Op een dag zoo schoon als voor deze groot- sche demonstratie van ons Katholieke Zuiden maar te wenschen was, is te Tilburg de 14e Katholiekendag gehouden voor het bisdom Den Bosch. Men kan dezen dag prachtig geslaagd noe men. Niet alleen wegens de overgroote deel name, die veilig op een 10.000 belangstellenden te stellen is, maar ook wegens het prachtige weer, dat zoo buitengewoon meewerkte. Om half elf had in de kerk van den Noord- hoek zoowel als in die van den Heuvel een gelezen H. Mis voor de deelnemers plaats. In eerstgenoemde parochiekerk droeg Mgr. A. F. Diepen de Mis op, en in de andere Mgr. W. Pa- nis M. S. C. De toeloop tot de kerk van den Noordhoek was evenwel zoo groot, dat in alle haast want het programma kon geen vertraging velen een gedeelte der deelnemers naar de parochie kerk van de Gasthuisstraat werd verwezen, waar voor hen te kwart voor elf een H. Mis werd gelezen. Om half twaalf begonnen in een achttal ge bouwen de afdeelingsvergaderingen. Deze ver liepen geheel volgens program. Voor de vrouwen sprak mevr. W. Bijvoet van Haaren uit Tilburg; voor den middenstand de heer E. J. Stumpel uit Hoorn; voor de land bouwers rector L. Royackers uit Boxtel; voor de meisjes Pater A. v. d. Maagdenberg; voor de jongens dr. F. van Miert. De spreker, die voor de werkgevers zou op treden, dr. L. A. Veeger uit Nijmegen was we gens een ongeval verhinderd. In zijn plaats trad prof. dr. Alph. Steger op met een gelijk soortig onderwerp. De toeloop voor de bijeenkomst der werkne mers was zoo groot, dat niet alleen in de kerk van het Heike 'maar ook in die van den Noord- hoek een gelijktijdige vergadering moest plaats hebben. Op de eerste sprak wethouder M. Krijgman uit Den Bosch en op de tweede F. v. Vliet uit Eindhoven. De conclusies der vergaderingen publiceerden we reeds uitvoerig, zoodat we die thans, daar ze, behoudens in een geval een kleine correctie, on gewijzigd bleven, buiten bespreking laten. Mgr. Diepen, Mgr. Smets en Minister Deckers toonden hun belangstelling door aan de ver gadering der beide jeugdvereenigingen een be zoek te brengen. De laatste bracht in een korte toespraak hul de aan „het trouwste deel van Nederland: „Ka tholiek Brabant." Reeds om twee uur dien middag was het druk Toen lord Eden te Genève een compromis wist te bewerken tusschen Italië en Abes- sinië betreffende de arbitrageprocedure, welke uitsluitend beperkt zou blijven tot het in cident van Oeal-Oeal, oogstte hij den lof van allen, die in den Volkenbond den hoeksteen van den internationalen vrede zien. Met deze praesta- tie, meende men, had Eden een meesterproef als diplomaat en politicus afgelegd, waardoor hij zich ten volle bekwaam toonde om Sir John Simon aan het '„Foreign Office" op te volgen. De Italiaansche pers dacht daar anders over. En geland in het algemeen en lord Eden in het bijzonder werden gehoond om hun bemoeizucht in deze „zuiver Afrikaansche" quaestie, terwijl Mussolini al dadelijk te kennen gaf, dat hij niet veel waarde hechtte aan het tot stand gekomen compromis. En inderdaad, het heeft er thans allen schijn van, dat de arbitragecommissie, wel ke straks te Scheveningen haar werkzaamheden zal voortzetten, geen ander Resultaat zal be reiken dan dat zij het restant van den regen tijd met doellooze besprekingen vult, zoodat straks bij gebrek aan overeenstemming Italië zijn veroveringsoorlog tegen Abessinië zal kunnen beginnen. Want dat Mussolini op zulk een oor log blijft aansturen, bewijzen niet alleen de één- houdende Italiaansche troepen- en munitie zendingen naar Oost-Afrika, maar ook de zeer openhartige en in hooge mate verontrustende woorden, welke de Duce tot een afdeeling naar de koloniën vertrekkende soldaten heeft gespro ken. Indien Mussolini geen overeenstemming met Abessinië wil, zal er in de arbitragecom missie ook geen overeenstemming bereikt wor den, want de in deze commissie zitting hebben de Italianen hebben natuurlijk niets anders te willen dan wat de dictator hun voorschrijft te willen. Mussolini deed dus geen voorspelling, toen hij zeide niet te gelooven, dat arbitrage een oplossing zou brengen, hij gaf alleen te kennen, dat hij geen arbitrage wenschte. Wat hij wel wenscht, is een koloniale oorlog in den trant van de oorlogen, welke de koloni- seerende mogendheden vroeger gevoerd hebben om hun macht uit te breiden en hun bezit te vermeerderen. Hij wil Abessinië, dat zich verzet heeft tegen een pacifieke Italiaansche penetratie, met ge weld veroveren en zal zich door niets en nie mand daarvan laten weerhouden. Hij zal te werk gaan op precies dezelfde methode als zij (lees Engeland), die hem thans wegens zijn ex pansieve koloniale politiek meenen te mogen kapittelen. Daarmee komen dus alle idealisti sche praatjes over de nobele cultureele bedoe lingen van Italië ten opzichte van het „bar- baarsehe" Abessinië te vervallen. Nu het schoon schijnende masker, waarmee Mussolini zich aan vankelijk tooide, te doorzichtig is gebleken, doet hij het af, en de wereld en Abessinië weten voortaan, wat zij van Italië hebben te verwach ten. De bewering van den Duce, dat landen als Engeland, die zelf te vuur en te zwaard hun koloniaal bezit hebben veroverd en uitgebreid, niet het recht hebben Italië te dwarsboomen, nu het ditzelfde ten koste van Abessinië wenscht te doen, houdt niet heelemaal steek. Immers, toen de groote en kleine mogendheden hun koloniale oorlogen voerden, bestonden er nog geen Volkenbond en Kellog-pact en was 't internationale recht nog niet geëvolueerd tot zijn huidige hoogte. Bovendien is Abessinië, dat sinds meer dan twee duizend jaar een onafhankelijke staat is, waar het Christendom zelfs eerder vasten voet kreeg dan in Italië zelf, evenals Italië lid van den Volkenbond. Italië beweert nu wel, dat Abessinië dit lid maatschap niet waardig is, maar het was in ieder geval wel waardig genoeg om met Italië verdragen af te sluiten. De vraag of Abessinië terecht of ten onrechte lid van den Volken bond is, heeft Italië niet alleen te beslissen. Zoolang dit feit er ligt, moeten de consequen- in de straten van met trommel, muziek, vlag en wimpel optrekkende groepen. Rond en op het Willemsplein was de plaats van samenkomst tot opstelling van den stoet voor het défilé. Op het stadhuis viel ondertusschen een plech tigheid voor, die niet in het programmaboek stond. Hier werd Mgr. Diepen tezamen met Mgr. Panis, apostolisch vicaris van Celebes en titu lair bisschop van Tripisa, en Mgr. Smets, apos tolisch vicaris van Raboul en tit. aartsbisschop van Gangra, door het gemeentebestuur ver welkomd. Na zijn welkomstwoord schetste de burge meester, mr. dr. F. Vonk de Both, het belang van dezen katholiekendag en wenschte hem voorts het grootste succes. Wethouder J. v. d. Mortel, voorzitter van het bestuur van den Katholiekendag, dankte den burgemeester voor zijn woorden en sprak zijn vertrouwen uit in de stedelijke overheden van Brabant om mee te werken met de verlangens van het volk, die dezen dag tot uiting komen. Hierna trok het défilé voorbij, dat van het bordes van 't stadhuis werd afgenomen door Mgr. Diepen, Mgr. Panis, Mgr. Hendrikx, Mgr. Sweens, Mgr. Smets, Mgr. Brekelmans, Mgr. Goyaerts, Mgr. Prinsen, deken Sanders, den commissaris der Koningin en den burgemeester. In onafzienbare rij trokken de talrijke ver- eenigingen te voet en te paard, met wapperende vaan en lustige muziek voorbij in den stralen- den zonnedag. Ruim drie kwartier duurde deze wapenschouw. In het Tilburgsch Sportpark, waarheen de stoet trok, vond de machtige apotheose plaats, die indrukwekkend en schoon was. Op het middenterrein hadden de verschillen de jeugdvereenigingen plaats gevonden, terwijl alle vaandels aaneengerüd stonden als een eerehaag, die leidde naar het groote altaar met baldakijn. Mr v. d. Mortel sprak het openingswoord, waarna onmiddellijk prof. van Grinsven van het Groot-Seminarie te Haaren zijn feestrede aan- ving. Uitvoerig heeft spr. stuk voor stuk de exces sen aangewezen, die in onze huidige'samenle ving bestaan. Het is de taak der overheid hierbij m 't be lang der massa in te grijpen. Maar ook zelf moeten we meewerken. We moeten de mentaliteit wijzigen, de publieke zeden veranderen. Na deze rede werd mededeeling gedaan van een tweetal telegrammen, die als uitingen van trouw aan Z. H. de Paus en aan H. M. de Ko ningin verzonden werden. Daarna werd in processie het Allerheiligste op het terrein overgebracht vanuit de kerk van het Korvel. Treffend was het schouwspel der tallooze kleurige vaandels en vlaggen die den vaandel- groet brachten. Mgr. Diepen celebreerde een kort lof, waarbij deken Sanders en pastoor van Gelder van 't Korvel assisteerden. Het publiek zong de wisselzangen mee. Mgr. Diepen sprak tot slot een kort woord. Z. H. Exc. constateerde dat deze dag even heerlijk geslaagd is als zijn voorganger. Mgr. beval speciaal de devotie tot Maria en de dagelijksche H. Communie als hulpmiddelen in den strijd tegen het zedenbederf aan. Tot slot gaf Mgr. zijn bisschoppelijken zegen. En daarmede was deze heerlijke dag ten einde. Onder buitengewoon groote belangstelling had te Breda de tiende diocesane Katholieken dag plaats. Nadat Z. H. Exc. Mgr. Hopmans om half tien in de kathedrale kerk een H. Mis had op gedragen begonnen om elf uur op vier ver schillende plaatsen der stad de groote sectie vergaderingen, die alle zeer druk bezocht wer den. De belangrijkste was wel de afedeling vrouwelijke jeugd, waar o.m. ruim twee dui zend K.J.V.-ers en K.J.V.-meisjes in uniform de openluchtvergadering in het Valkenberg bij woonden. Onder enorme deelname is Tweeden Pinksterdag te Roermond de 25ste Limburgsche Katholiekendag gehouden. Een overzicht tijdens de openlucht-Mis met pontificale assistentie van Z .H. Exc. Mgr. Lemmens, op de Groote Markt Bij het debat klonk de stem uit de praktijk, waaruit bleek, dat in het Bredasche diocees de zedenverwildering reeds de kern van het volk heeft aangetast. Vooral uit de ervaringen van de K.J.V.-meis jes, die onder de proletariërs-kinderen werk zaam zijn, en rapport uitbrachten, bleek, dat de zedelijke nood onder de jeugd in de steden buitengewoon groot is. Ook in de grensplaatsen, zooals in Zeeuwsch- Vlaanderen, leidt het dansen tot geweldige ex cessen, waarvan de invloed zelfs bij de school kinderen ondervonden wordt. Directeur F. Frencken, die deze vergadering bijwoonde, deed een oproep aan alle katholie ken om mede te werken om aan deze misstan den een einde te maken. Er werd door deze sectievergadering een te legram aan Z. H. den Paus gezonden. Met het zingen van het Pauslied werd deze vergadering gesloten. Om half twee had op het gemeentehuis een officieele receptie plaats, waarbij o.m. de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant mr. dr. A. B. van Rijckevorsel, na de begroeting door den burgemeester, het woord voerde. Om twee uur trok een groote stoet, waarin achtduizend deelnemers defileerden, voorbij het gemeentehuis en het paleis van Z. H. Exc. Mgr. Hopmans, waar de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten den kleurigen stoet gadesloegen. ties daarvan worden aanvaard. De Volkenbond heeft niet alleen het recht, maar ook den plicht zich met het Italiaansch-Abessinisch conflict te bemoeien, omdat Abessinië als lid een beroep op den Volkenbond heeft gedaan. Als straks de arbitrage mislukt en Italië tegen den Negus van leer trekt, kunnen er nog vreem de dingen gebeuren. De anti-Engelsche stem ming wordt in Italië door de fascistische pers sterk aangewakkerd en Mussolini laat dat rustig toe. Het Stresa-front raakt uit zijn voe gen en een Duitsch-Italiaansche toenadering staat voor de deur. De Volkenbond zal ver moedelijk niet of hoog spel moeten spelen, en in beide gevallen is de kans groot, dat hij zal verliezen. Onthoudt hij zich van inmenging dan zal hij zijn prestige ernstig schaden, treedt hij actief op, dan loopt hij het gevaar, dat ook Italië zijn lidmaatschap opzegt. Er is een treffende analrogie tusschen het optreden van Italië, Duitschland en Japan, drie landen, waar het nationa lisme over een sterk militair machts- en ge weldsapparaat beschikt. Duitschland, dat eigenmachtig de hinderlijke bepalingen van het Verdrag van Versailles annuleerde en koorts achtig werkt aan zijn herbewapening, laat zich door geen internationale veroordeeeling af schrikken, maar volgt den weg, dien zijn „Führer" heeft uitgestippeld, Italië verklaart bij monde van Mussolini lak te hebben aan de wereldopinie en precies te zullen doen, wat hem alleen goeddunkt. Japan lapte niet alleen den Volkenbond en de wereldopinie aan zijn keizerlijken laars, maar zet zijn protectoraats- politiek met militairen drang tegen China voort. De wereld zakt terug naar een niveau, waar boven zjj zich definitief scheen te hebben ver heven. Dit is voor een goed deel te wijten aan het optreden van machtspolitici, die het recht alleen maar in zooverre eebriedigen, als het in him dictatoiale kraam te pas komt, of zich zelf tot dragers en makers van alle recht verklaren. Het praatje, dat vre deen rust en verzoening in de internationale samenleving zouden heer- schen, indien overal maar de parlementen op geruimd en door onaantastbare, liefst éénhoof dige, machtsinstanties vervangen zouden wor den, wordt door de feiten wel tot een fabeltje gemaakt, waarin alleen maar volslagen naïeve lingen kunnen gelooven. Terwijl dus straks naar alle waarschijnlijkheid de Volkenbond getrac- teerd zal gaan worden op een nieuwen oorlog tusschen twee Volkenbondsleden nl. Italië en Abessinië, heet het trieste Chaco-conflict tus schen Bolivia en Paraguay zijn einde te nade ren. Wat de Volkenbond niet vermocht, heeft de bemiddeling der omliggende Zuid-Amerikaan- sche staten weten te bewerken. De ministers van buitenlandsche zaken van Bolivia en Pa raguay zijn tot overeenstemming gekomen over het staken der vijandelijkheden en het leggen van een gedemilitariseerde zone, terwijl het con flict aan arbitrage en zoo noodig aan het Hof van Internationale Justitie zal worden onder worpen. Het blijft echter de vraag of de regee ringen van beide staten de overeenkomst van hun ministers zullen parafeeren. Paraguay heeft méér dan den Chaco bezet en staat dus aanzienlijk in het voordeel, terwijl het niet veel lust gevoelt terwille van den vrede ook maar iets van zijn gunstige positie prijs te geven. Daarenboven schijnen beide staten het er op het oogenblik nog niet met elkander over eens te zijn, waarover het conflict eigenlijk precies gaat. Zou het niet om te lachen zijn, indien het niet zoo treurig ware? In een der onherberg zaamste oorden der wereld is een wreede en bloe dige oorlog gevoerd en aan het eind daarvan weten de oorlogvoerenden niet eens meer pre cies, waarvoor zij zooveel menschenlevens heb ben geofferd. Ook in den toestand in Noord-Chi- na is een aanzienlijke ontspanning ingetreden, doordat China alle militaire eische van denJ a- panschen bevelhebber heeft ingewilligd. De ge demilitariseerde zone zal ten Zuiden van den Grooten Muur worden uitgebreid, zoodat zelfs Peipzig en Tientsin er binnen zullen vallen. De Japan onwelgevallige Chineesche autoriteiten zijn afgezet en de afdeelingen van de Kwoming- tang zullen in de gedemilitariseerde zone wor den ontbonden. Zoo moet China, dat door den Volkenbond en de zijn integriteit garandeerende mogendheden practisch aan zijn lot werd over gelaten, telkens opnieuw zwichten voor de machtspolitiek van Japan. Japan behoeft zich intusschen van de veroordeeling van Genève niets meer aan te trekken, want zijn methoden vinden in het verlichte en beschaafde en mo derne Europa navolging en waarachtig niet bij de eersten de besten. Om half vier had op het groote Chasséter- rein de slotvergadering plaats. Hier waren meer dan vijftien duizend menschen tegen woordig. Nadat een Maria-cantate was opgevoerd door de K.J.V. hield Mgr. F. Frencken de feestrede. Daarna sprak de bisschop van Breda, die zijn entroering haast niet bedwingen kon nu hij de duizenden katholieken van zijn diocees hier in Breda zoo openlijk zag demonstreeren tegen de zedenverwildering, die ook over het Bredasche diocees was gekomen. Het was voor den bisschop een behoefte om uiting te geven aan zijn gevoelens van dankbaarheid, dat alle standen hier vertegen woordigd zijn. De Bisschop deed een dringend beroep op alle organisaties, op de burgemeesters en de gemeentebesturen om de zedenverwildering en de excessen uit den weg te ruimen en te voor komen. De Bisschop vroeg om praktische besluiten te nemen en niet alleen negatief maar ook positief te werken en het volk op godsdienstig en zedelijk gebied te verheffen. Wanneer het volk godsdienstig is zullen excessen op zedelijk gebied verdwijnen. De leekenapostelen moge niet uit het oog verliezen, dat zij niet uit eigen kracht het doel dat zij nastreven zullen bereiken. Alleen met de bovennatuurlijke hulpmiddelen kunnen wij ens volk opvoeden tot een rein en sterk ge slacht. Daarna sprak Z. Excellentie mr. dr. Deckers, minister van Defensie en spoorde de duizenden aanwezigen aan om de woorden van den Bis schop mede te dragen naar huis. Het was den minister een groote voldoening dat op deze vergadering geen eischen aan de overheid wer den gesteld, dat er geen critiek werd uitge oefend en dat de katholieken overtuigd waren de hand in eigen boezem te moeten steken en dat zij overtuigd waren, dat zij zich zelf moe ten herzien om ons volk gelukkig te maken en het te behoeden voor den ondergang en ze delijke verwildering. In enthousiaste bewoordingen deed de mi nister een beroep op de jongens en meisjes van het Brabantsche volk. Gij zjjt de dragers van de toekomst, riep de minister uit. Gij allen moet medewerken om alles uit den weg te ruimen- dat ons volk op zedelijk gebied naar omlaag drukt. Het is een nationaal belang als de katho lieken eensgezind hun idealen in daden omzet ten. Met een „Leve de Koningin" besloot de mi nister zijn enthousiaste toespraak en werd door alle aanwezigen het „Wilhelmus" gezongen. Met den zegen van Z. H. Exc. Mgr. Hopmans werd deze goedgeslaagde Katholiekendag be sloten. De hitte op het Chasséterrein was geweldig, zoodat tientallen menschen zijn flauw geval len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5