Veel slachtoffers op Pinkster Verkeer heft zwaren tol H Uitroeiing van misdadig Oss FINANCIEN EEN DROEVE LIJST! Moet Ge examen doen? Zet fn woker voor Uw kleerenkast! Kerkelijk Leven NIEUWE ARRESTATIE Dagfilm DINSDAG 11 JUNI 1935 Botsingen bij de vleet UIT DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING De inbraak te Ursem Ernstig ongeluk te Rotterdam Nog meer opheldering verwacht Fabriek gedeeltelijk verwoest In alle deelen van het land min of meer ernstige ongevallen Ernstig ongeluk bij de Bilt Jongetje gedood Botsing tusschen motorfietsen Jongetje door motor gegrepen Twee zwaar gewonden Auto tegen boom Tegen den grond geslagen Motorrijder verongelukt SPORTVLIEGTUIG OVER DEN KOP Een der vermoedelijke daders aangehouden Bescherm Uw kleerentegen motten! Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis.Shelltox is insectendood! Man onder baal koekschilfers gedood Heeft de B. den moord op zyn neef niet alleen gepleegd? Wegen worden bewaakt Nieuwe arrestatie Huldiging uit dankbaarheid BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem H.H. WIJDINGEN Bij de Paters Jesuïeten PATER P. MULLER S.J. t Veertigjarig professiefeest Oorzaak van instorting niet bekend Overboord gevallen en verdronken ll!IMIIi!!linilllllllllllllllll!lllllllllll!l!lllll||||l!||||||||||||||||||||||||||||||||i|||||!||||||||||||||!|||||||||||||||||!||||||||||||||||||||||||||||||||||||i||||||||||||||||||||i||||||||||||||||||||!|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Brengt elke Zondag reeds zijn zwarte lijst van min of meer ern stige ongevallen,, na een dubbelen feestdag als Pinksteren is het getal slachtoffers, dat het verkeer langs den weg heeft geëischt, helaas ge woonlijk dubbel zoo groot. Onder hen, die welgemoed per auto of fiets er op uittrokken, zijn er weer zoowelen, voor wie dit uitstapje een onverwacht einde nam. Met doo- den en gewonden in alle deelen van het land is opnieuw de tol betaald aan het hedendaagsch verkeer. Zondagavond omstreeks half zeven, toen een 6-persoons auto, bestuurd door den heer N. Schotman uit Purmerend, den Zuidendermid- denweg te Heer Hugowaard doorreed, zwenkte deze plotseling naar rechts en raakte daardoor twee boomen. De auto werd totaal vernield. Van de zes inzittenden is een, mevrouw Koppenhol uit Hensbroek, op slag gedood. Een andere dame, de echtgenoote van den bestuurder, bekwam ernstige hoofdwonden en is direct naar het zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. De overige inzittenden bekwamen min of meer ernstige verwondingen aan hoofd en han den. De oorzaak van het ongeluk is een defect aan de stuurinrichting. De toestand van mevr. Schotman was heden morgen bevredigend. Zondagavond ongeveer half elf reed een twee tal wielrijders, komende uit Utrecht, per rijwiel aan de rechterzijde van den weg op het zich daar bevindende rijwielpad. Van tegenoverge stelde richting naderden eveneens eenige wiel rijders. De 16-jarige J. H. P. uit Zeist liet niet voldoende ruimte over om te passeeren en week naar links uit, waarbij hij in botsing kwam met een wielrijdster. P. werd tegen den grond gesmeten en ernstig gewond in bewusteloozen toestand opgenomen. Nadat door dokter H. K. Lette de eerste hulp verleend was, werd hij over gebracht naar het Gemeente-Ziekenhuis te Zeist, waar hij kort na aankomst is overleden. 2.500.000 bezoekers voor de eerste ope- ningsmaand, dit is het recordcijfer door de Algemeene Wereldtentoonstelling van Brussel bereikt. Maar ook, wat al aantrekkelijkheden bij d e weidsche internationale bijeenkomst. In een betooverend schoone omlijsting be vinden zich tallooze in prachtigen en sier lijken bouwstijl opgetrokken Paleizen en Paviljoenen, die de bedrijvigheden van 30 landen in een indrukwekkende samenvat ting groepeeren. Het is meer en veel beter dan een grootsche Internationale Jaar beurs. Het is de plechtige bevestiging van den wil bij alle volken de onvruchtbare oorlogsgeschillen en ikzuchtige begeerten te zien vervangen worden door vrucht baren wedijver en samenwerkende ver broedering. In dit opzicht is de Tentoonstelling van Brussel een merkwaardige dagteekening in 's werelds geschiedenis. Uitgedacht en verwezenlijkt in het hoog tepunt van een economische inzinking, tart zij de verderfelijke krachten die den klimmenden loop van den vooruitgang belemmeren. Al wie zijn tijd liefheeft zooals hij het zijn Vaderland doet, zal het zich tot plicht rekenen zijn wonderen te komen aan schouwen. Alle gewenschte inlichtingen betreffende België, Brussel en de Tentoonstelling zijn verkrijgbaar bij de Belgische Consulaire Agenten en bij alle Reisagentschappen. Te Apeldoorn op den hoek van de Jachtha ven en den Soerenscheweg is de 11-Jarlge Van Engeland bi) het onoplettend oversteken van den rijweg docr een auto, bestuurd door den heer Van W., aangereden. Het Jongetje werd zeer ernstig gewond. Kort na aankomst in het Algemeen Ziekenhuis te Apeldoorn is het ventje bezweken. Zondagavond zijn te Apeldoorn cp den Zut- fenschen Straatweg ter hoogte van het „Woud huis" twee motorfietsen, waarvan één met zij span, op elkaar gereden, doordat de motorfiets die aan den kop reed, pech kreeg, onverwachts moest stoppen en de hem volgende motor niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. De bestuurder van het motorrijwiel met zijspan, die achter reed, liep een gebroken schouderbeen op en een enkelfractuur. Zijn vrouw, die in de zijspan zat, brak haar onderarm. Voorts zaten nog op den motor hun beide zoontjes, van wie er een ernstige schaafwonden aan het hoofd bekwam; het andere tewam met den schrik vrij. De duorijdster van het andere motorrijwiel kreeg verwondingen aan een der beenen, terwijl de bestuurder geen letsel opliep. De gewonden zijn in het R. K. Ziekenhuis te Apeldoorn verbonden en later per personen auto naar hun woningen te Amsterdam over gebracht. Het drie-jarig zoontje van de familie Bals beek stak Maandagmiddag plotseling den weg over. Hij werd door een juist passeerenden mo torrijder gegrepen en ernstig gewond. Het ventje is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. Tweeden Pinksterdag, des morgens negen uur, is bij het kruispunt Laat—Goorstraat te Alk maar een ernstige motorbotsmg gebeurd. Van de Laat kwam in snelle vaart een luxe auto aanrijden, bestuurd door C. S. uit Andijk. Uit de Goorstraat naderde een motorfiets met duozitting, waarop gezeten waren de Hoornsche politieagent v. Duivenvoorde met zijn echtge noote. Zonder aan het van rechts komend ver keer voorrang te verleenen, wilde de automobi list het gevaarlijke kruispunt passeeren. De botsing was hevig. De motorfiets werd op den auto meegesleurd, terwijl de berijders tegen het gebouw van de Ned. Bank werden geslin gerd. Met een ernstige beenbreuk, gebroken schou derblad en hoofdwonden bleef de man liggen. Van de vrouw werd een voet verbrijzeld, ter wijl zij behalve zware hoofdwonden, ook een ernstige hersenschudding bekwam. Beiden wer den naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De toestand was hedenmorgen niet onbevre digend. Tegen den automobilist, die nog geen rijbe wijs had, maar wel zijn rijvaardigheidsproef met goed gevolg had afgelegd, werd proces-verbaal opgemaakt. Maandagavond is een auto, bestuurd door den heer E. Potemans uit Amsterdam, welke zich van Lier naar Antwerpen begaf ter hoogte van Bouchout, door een verkeerde manoeuvre aan het stuur tegen een boom gereden. Automobilis ten, die den verongelukten auto passeerden, be vrijdden de vier inzittenden uit hun benarde positie. De bestuurder, de heer E. Potemans, had een inwendige kneuzing aan de borstkas en ver wondingen aan het gelaat gekregen, zijn echt genoote kreeg kneuzingen aan beide beenen. Ook het andere echtpaar, de broer van den heer E. Potemans en diens echtgenoote, liepen verwondingen op. Alle vier zijn zij overgebracht naar het ziekenhuis te Bouchout. Het parket van Mechelen stelt een onderzoek in. Maandagmiddag is bij Oosthuizen een ernstig ongeval gebeurd.' Mej. A. van G. van hier maak te met haar vriendin een fietstocht naar Pur merend toen zij bij Oosthuizen voor een passee renden auto, bestuurd door een fabrikant uit Almelo, wilde uitwijken. Zij geraakte echter met haar stuur in dat van de fiets harer vrien din verward, zoodat zij tegen den auto viel en vervolgens op den grond smakte. Met een ernstige hersenschudding is zij opge nomen en naar Enkhuizen vervoerd. De familie die in den auto zat, was op weg om een ritje over den afsluitdijk te maken, doch besloot na het ongeval de terugreis te aanvaar den. Bij weg oversteken aangereden Op den eersten Pinksterdag, ongeveer kwart voor twee uur, reed de 70-jarige G. uit Odijk per rijwiel op den Soestdlj kerstraat weg (ter hoogte van café Verhoef) en stak den weg over, toen vanuit tegenovergestelde richting een auto naderde. De aanrijding van den wielrijder was onvermijdelijk. De man werd met het hoofd te gen de straat gesmakt, bekwam een ernstige hoofdwonde en verwondingen aan het lichaam. Dr. Van Schaik verleende geneeskundige hulp en adviseerde onmiddellijk transport naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. De toestand van den patiënt is ernstig. De politie heeft het verkeersongeval in on derzoek. Drie personen aangereden Maandagavond is te Raamsdonksveer op den rijksweg onder Keizersveer een ernstig ongeval gebeurd. Aan den rechter kant van den weg liepen drie personen met de fiets aan de hand, die onder invloed van sterken drank verkeerden en zich huiswaarts begaven in de richting Dussen. Uit de richting Raamsdonksveer naderde een perso nenauto uit Amsterdam. Op het moment, dat de auto de jongelui wilde passeeren, naderde van tegenovergestelde richting eveneens een per sonenauto. De bestuurder van eerstgenoemden wagen trachtte een botsing te voorkomen, doch reed hierbij de voetgangers aan met het gevolg, dat twee personen door den auto werden gegrepen. Een van hen, C. de W. uit Dussen, werd zóó zwaar gewond, dat hij korten tijd later over leed. De ander T. E., eveneens uit Dussen, bekwam een ernstige beenbreuk en verschillende verwon dingen. De derde persoon kwam met den schrik vrij. De auto werd in beslag genomen. Zondagavond reed de 22-jarige chauffeur D. Oosting uit Barger Oosterveen, gemeente Em- men, per motor op den straatweg naar Zwarte- meer. Door onbekende oorzaak raakte O. de macht over het stuur kwijt en sloeg over den kop. Het slachtoffer bleef zwaar gewond liggen. De man is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij Maandag is overleden. Tusschen huis en auto doodgedrukt. Zaterdag is aan 't Kattendiep te Groningen een onbeheerd staande auto van den heer v. d. L. plotseling aan het rijden gegaan en tegen een boom gebotst, waarna hij vervolgens tegen een woonhuis reed. Vóór dit woonhuis waren twee meisjes aan het spelen. Een van hen, de 6-jarige B. Westerhuis, werd bekneld tusschen den auto en een muur. Zij bekwam een ge compliceerde beenbreuk en werd in zorgwek- kenden toestand naar het Academisch Zieken huis alhier overgebracht, waar zij aan de be komen verwondingen is bezweken. Zondagmiddag is een sportvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool bij het landen op het vliegveld te Vlissingen over den kop ge slagen. De inzittenden, de heer Kousemaker uit Mid delburg, bestuurder en de heer Visser uit Rot terdam kregen wonder boven wonder slechts lichte kwetsuren. Het toestel werd totaal ver nield. Te Ravenstein werd op den tweeden Pinksterdag de gildedag van den "bond van schuttersgilden in het ,/Land van Cuyk" gehouden. eD dag werd o.a. opge luisterd met vendelzwaaien, maar het hoogte punt barcht toch de schutterij. Zelfs de pastoor waagde een kans met „vogelschieten" Zorg dan zoo'n meialen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" van 20 cent bij U ie hebben. Verdrijven direct gejaagdheid, onrust, angst - gevoel, migraine, hoofdpijn en maken U rustig, kalm en geconcentreerd. Zondag is een der vermoedelijke daders van de inbraak te Ursem, de vorige week gepleegd, zekere J. K. uit Alkmaar, door den Rijksveld wachter gearresteerd. Bij confrontatie is hij door verschillende per sonen herkend. Hoewel hij zijn onschuld volhoudt, zijn de aanwijzingen tegen hem zeer sterk. De man is te Alkmaar ingesloten. Het onder zoek duurt nog voort. Tweeden Pinksterdag ,des morgens te kwart voor tien, is in de Rotterdamsche haven een ernstig ongeluk gebeurd waarbij een doode te betreuren valt, terwijl een tweede slachtoffer ernstig werd gewond. Het ongeluk geschiedde aan boord van het s.s. „Kedoe" van den Rotterdamschen Lloyd, uit welk schip door middel van een electrische kraan koekschilfers werden gelost in het langs zij liggende motorschip „Telegraaf 20". Door onverklaarbare oorzaak is een hijsch eenigszins los geraakt, met het gevolg, dat en kele balen in het ruim vielen en terecht kwa men op een tweetal arbeiders. Een van beiden, zekere van A. was op slag dood. De ander, Van T. genaamd, kreeg een schaafwonde aan het hoofd en bekwam eenige gekneusde ribben. Het stoffelijk overschot van Van A. is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Van T. is ter verpleging opgenomen in het Tropisch Zieken huis. Reeds in vele misdrijven, die de laatste jaren in Oss en omgeving zijn gepleegd, is door het krachtdadig en doortastend optre den van marechaussee en politie klaarheid gebracht. Ongeveer een vijftien-tal personen uit de Ossche onderwereld zijn hiervoor achter slot en grendel gezet. De meesten hiervan heb ben een bekentenis afgelegd. De oudere generatie, waartoe P. de B., B. V., bijgenaamd „Bijs de Sijp", F. v. d. W., bijge naamd „De Brommert" en v. d. H., bijgenaamd „de Brus" behooren, blijven hardnekkig ont kennen. Toch is de heele bende nog niet uitgeroeid en wachten nog eenige misdrijven op ophelde ring. In den diefstal, in 1928 te Maren gepleegd, schijnt nu eenige opheldering te komen. In den winter van dat jaar werd ingebroken bij den kassier van de Boerenleenbank te Ma ren, waarbij de dieven een bedrag van 1700 buit maakten. Eenigen tijd tevoren had deze kassier bezoek gehad van een „sigarenreiziger". die er meer zijn wterk van maakte, de situatie goed op te nemen, dan zijn sigaren van de hand te doen. Korten tijd later werd in Oss ingebroken in de villa van den heer H. in het Villapark. De dieven werden hier door de politie gesnapt, doch één er van, zekere De R„ kon nog ont vluchten, terwijl hij tijdens zijn vlucht eenige schoten loste op de politie. De kassier van de Boerenleenbank te Maren herkende hem van een foto als „de sigarenreiziger". Lang heeft de politie getracht in deze richting den diefstal tot klaarheid te brengen, echter zonder resul taat. Tevens is komen vast te staan, dat ook in den geruchtmakenden brand bij Beukers te Megen, waarbij een meid en knecht ternauwer nood aan den vuurdood konden ontsnappen, licht is gekomen. De daders hiervan zitten reeds in arrest voor andere vergrijpen, terwijl in dit verband nog eenige arrestaties worden verwacht. Uit verschillende feiten is komen vast te staan, dat P. de B., die tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zijn neef Gerrit de Bie een of meer medeplichtigen heeft gehad. De „Brommert", die reeds voor den overval op het echtpaar Van Ber gen te Oss in arrest zit, zou hieraan niet vreemd zijn. Reeds vorig jaar werden in verband hiermede huiszoekingen bij hem gedaan, door het Parket uit Den Bosch en de politie. Hier werden toen eenige kleedingstukken en rfjwielonderdeelen, die met bloed besmeurd waren, in beslag geno men. „De Brotnmert" is toen gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen. Na eeni gen tijd is hij, wegens gebrek aan bewijs, weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek hierin duurt echter nog steeds voort. Opvallend is het dat bij de huiszoekingen, die met de vele arrestaties gepaard gaan, geen vuurwapenen in beslag genomen zijn kunnen worden. Hiervoor schijnen „de heeren" speciale bergplaatsen te hebben. Ook hiernaar wordt ijverig gespeurd. Van de vele stille kroegjes, welke op den Berghemschenweg en op het Schayksveld zijn gelegen, schijnt die van H. M. de beruchtste te zijn. Hier komen vooral de leden van de beruchte bende bijeen, om hun geld aan drank te ver brassen en om nieuwe plannen te beramen. De eigenares van deze stille kroeg oefent een sterken invloed uit, vooral op de jongere leden der bende. Den laatste» tijd wordt deze kroeg echter door de marechaussee streng bewaakt. Alle wegen in de beruchte buurten worden vooral 's avonds en 's nachts door de mare chaussee streng bewaakt. Nu en dan duikt een geuniformde gestalte achter de struiken op en ondervraagt een laten voorbijganger, terwijl deze aan den lijve wordt gefouilleerd. Is de voorbijganger een individu uit het mi lieu, dan wordt hij door de politie-mannen naar huis gebracht. Door dit krachtdadig optreden der politie zal spoedig de geheele bende uitgeroeid zijn en zal Oss een rustig stadje zijn, tot welzijn der be woners in Oss en omgeving. Zaterdagnacht arresteerde de gemeente-po- litie N. Sch. wegens medeplichtigheid aan den brand op het gemeentelijk sportpark. Uit de verklaringen van den exploitant van het paviljoen meende de politie voldoende aan wijzingen te hebben om over te gaan tot ar restatie van Sch. Deze werd dan ook Zaterdagnacht van zijn bed gelicht en in het politiebureau in gesloten. Na een langdurig verhoor bekende hij ten slotte met den dikken „Toon de Soep" den brand in het paviljoen te hebben gesticht. Sch. zal, evenals J. V., voor den Officier van Justitie te 's-Bosch worden geleid. De Ossche burgerij, die oorspronkelijk doods benauwd was voor de bende, en de heele zaak maar liefst in den doofpot stopte zoo oefen den de misdadigers hun terreur uit heeft thans het voornemen om aan de kranige ma rechaussees, die dit broeinest van misdaad heb ben uiteengescheurd, een welverdiende hulde te brengen. Verscheidene particulieren hebben reeds dankbetuigingen aan den brigade-com mandant, opper-wachtmeester Wientjes, doen toekomen. Thans is men bezig, een huldigings comité te vormen, waarvoor burgemeester Ploeg makers uit Oss zal worden aangezocht als eere voorzitter. Verschillende burgemeesters uit den omtrek hebben hun instemming met dit plan be.tuigd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Familie) den Weleerw. heer J. J. Schoorl; tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. d. V.) den Wel eerw. heer L. Gudde; tot kapelaan te Leden (O. L. Vr. Hem. en H. Jos.) den Weleerw. heer P. M. Verhoofstad; tot kapelaan te 's-Graven- hage (H. Ger. Maj.) den Weleerw. heer F. H. Heemskerk; tot kapelaan te Wassenaar (H. Wil- libr.) den Weleerw. heer G. A. Tijssen, thans kapelaan te Nederhorst den Berg. Te Maastricht, in de kerk van de Paters Je suïeten heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx S.C.J, op 10 en 11 Juni het Subdiaconaat en Dia conaat toegediend aan de volgende leden van de Sociëteit van Jezus; G. Aben, H. Bastiaanse, N. Brantjes, A. Brink- hoff, L. Carpentier, Jos. Daniëls, A. Gerver, C. Jansen, L. Koersen, J. v. d. Kun, C. Poespadi- hardja, P. Schrader, J. Sleijffers, R. v. Thiel, G. Vriens, A. Winkel. Eveneens aan twee leden van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart van Jezus (Stein, L.) A. Bevers, B. van Oostrom. In het St. Stanislauscollege en Retraitehuis Girisonta te Oengaran (Java) overleed de Zeer- eerwaarde Pater Petrus Muller S.J., Vice-Rector aldaar en Procurator der Java-Missie van de Paters Jesuïeten. Een gevoelig verlies heeft deze Missie door dit overlijden geleden; Pater Mul ler toch was een veelzijdig begaafd, tot op den laatsten dag van zijn leven ondanks zijn wan kele gezondheid volijverig werkzaam missiona ris, als bestuurder algemeen geacht en bemind. Den 8sten Mei 1876 te Oude-Pekela geboren, trad hij, na zijn studies te hebben voltooid, op de Apostoliekenschool te Turnhout (België) op eenigszins gevorderden leeftijd den 26sten Sep tember 1898 te Mariëndaal in de Sociëteit van Jezus. Na zijn philosophische en theologische studies te Oudenbosch en te Enghien (België) den 28sten Aug. 1910 Priester gewijd, vertrok hij in October 1912 naar de Missie van Ned. O.- Indië, waar hij na een kort verblijf te Soera- baia als standplaats kreeg aangewezen de sta tie Maumeri op het eiland Flores, terwijl hem tevens het bestuur van dit district werd toe vertrouwd. Tot 1920, dus lang nadat deze Mis sie aan de Paters van het Goddelijk Woord was overgedragen, verbleef hij aldaar, aldus dezen overgang afwikkelend en voltooiend. Toen werd hij benoemd tot hoofdpastoor te Bandoeng, om in December 1925 in gelijke functie te worden overgebracht naar de statie Gedangan te Se- marang, waar hem tevens de zorg voor de pro- curatuur der geheele Missie werd opgedragen. Begin 1928 werd hij belast met de zorg van het Weeshuis en de zielzorg in de wijk Tjandi in diezelfde stad, waar hem in den loop van het vorig jaar een ernstige hartkwaal het zwaar dere werk verder onmogelijk maakte. Toch her stelde hij wederom in die mate, dat hem het vice-rectorschap te Oengaran kon worden toe vertrouwd, terwijl hij tevens zijn laatste krach ten bleef geven als Procurator der Missie. Daar vond God hem tenslotte, naar we vertrouwen, om het eeuwig loon te gaan genieten voor een arbeidzaam en opofferend missionarisleven. R. I. P. De Eerw. Zuster Lucia te 's-Gravenhage, Augustines in de Maria-stichting aan de Tous- saintkade aldaar hoopt op 17 Juni a.s. haar 40-jarig professiefeest te vieren. De lubilaresse, die ruim 20 jaren in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar werkzaam ge weest is en enkele jaren in andere plaatsen, vertoeft thans alweer 12 jaren in de Haagsche stichting, waarbij zij nog dagelijks uit verple gen gaat. Op Eersten Pinksterdag, des middags om vier uur, is een gedeelte van de Stoomzuivelfabriek te Oosterlittens ingestort. Het is niet bekend, waaraan deze instorting moet worden toege schreven. Wellicht zijn er door een windhoos scheuren in het gebouw ontstaan, doch dit staat niet vast. In het verwoeste gedeelte was de kaasmakerij gevestigd. Op het oogenblik van de instorting werd er in de fabriek ge werkt. Eenige personen hadden even voor het gebeurde juist de kaasmakerij verlaten, zoodat gelukkig niemand door de vallende steenen werd getroffen. De schade bedraagt ongeveer vijf mille. De Nivas verkocht 1906 tons 'Superieure suiker en 1211 tons bruine suikers met be stemming voor China, alsmede 707 tons af gekeurde superieur en 101 tons afgekeurde bruine suikers. Voorts 621 ons superieure voor de Straits en China en 1240 tons afge keurde superieur. De kunstzijde-uitvoer van ons land is in Mei naar waarde en hoeveelheid gestegen, maar de gemiddelde prijs was iets lager. Kwatta boekte in 1934 een netto-winst van 22.966 tegen 222.196 het vorig jaar; de afschrijvingen beliepen 113.188 (v.j. 183.145). Het winstsaldo gaat over op nieu we rekening, terwijl uit het onverdeeld di vidend van 6 pCt. op de preferente en 3 pCt. v.j. 3y9 pCt.) op de gewone aandeelen wordt uitgekeerd. In de eerste maanden van 1935 heeft de Mij. een zoodanig bedrag aan gewone aan deelen kunnen inkoopen, dat in den loop van dit jaar 1 mïllioen der aandeelen zul len worden ingetrokken, waardoor dan een reserve ontstaat van f 370.000. De uitvoer van radio-artikelen van ons Ignd is in Mei toegenomen ten opzichte van de vorige maand; ook in Mei 1934 was de uitvoer hooger. De uitvoer van gloeilampen is daarentegen gedaald, gelijk dit ook in Mei 1934 het geval is geweest. Bij de inschrijving op de uitgifte van de Exploitatie Mij. „Benkalis" is van het recht van voorkeur niet ten volle gebruik ge maakt, zoodat alle inschrijvingen worden toegewezen en het restant door het Syndi caat wordt opgenomen. De Bataafsche Petrol. Mij. berichtte aan de Algemeene Exploitatie Mij. dat de ruw- olieproducten in de maand Mei 39.570 ton bedroeg tegen 36.780 in April j.l. De waarde van den Nederlandschen uit voer is in Mei tot f 58 mïllioen gestegen te gen f 50 mill, de vorige maand. De invoer, is op 78 mïllioen onveranderd gebleven. De Comm. Venn. H. Muller Co. boekte in 1934 een netto-bedrijfswinst (zonder af schrijving op vaste activa) van 1.261.066 tegen 774.730 het vorig jaar. Na afschrij ving en rentebetaling resteert een netto bedrijfswinst van f 1.624.164. Na verschillen de boekingen resteert een winst van j 700.984 welke samen met het reconstruc tie-overschot ad 282.640 totaal f 983.624) wordt aangewend tot het vormen van een reserve. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Nationale Bank van België met fr. 490 mill, tot fr. 17.62 milliard gestegen. De wissel-portefeuille steeg met fr. 233 millioen tot fr. 7.24 milliard. De ver plichtingen, inclusief de bankbiljetten-cir culatie steeg met fr. 721 millioen tot fr. 26.73 milliard en de gouddekking bedraagt thans 65.95 pCt. tegen 65.87 pCt. de vorige week. De Wintershall A.G. zal voorstellen M. 15 mïllioen aandeelen in te trekken. Het aan deelenkapitaal, dat reeds van oorspronkelijk M. 200 millioen tot M. 125 mill, was geredu ceerd, zal na de nieuwe kapitaalstransactie M. 110 mill, bedragen. De Commissies van de FranSche Kamer en den Senaat hebben een resolutie aange nomen met den volgenden tekst: De finah- cieele commissies besluiten een onderzoek in te stellen naar alle handelingen, die een georganiseerde paniek legen het openbaar crediet en de vrijheid der republikeinsche instellingen ten gevolge hadden. De Bank van Engeland heeft een actie ondernomen om de activiteit van speculan ten in goud, wier speculaties onlangs van nadeeligen invloed waren bij de koersdaling in goud-valuta's tegen te gaan. Aan Lon- densche banken en makelaars in edele metalen is verzocht, hun medewerking te verleenen. De British Bemberg boekte in 1934 een netto-verlies van 43.299 tegen 24.163 het vorig jaar. Totaal is het debetsaldo tot 288.250 gestegen. Volgens verklaring van de directie zullen de pogingen om een basis voor de kapitaal-reorganisatie te vinden, loorden voortgezet, welke ook voor de schuldafschrijvingen aanneembaar zijn. Roosevelt heeft geen bezwaren, dat de verschillende petroleum-staten onderling afspraken doen, die goed werken. Hij weiger de te zeggen, of prijsafspraken, nu de Nira- codes niet meer bestaan, onwettig zouden zijn. Prijsafspraken zouden echter niet ge oorloofd zijn, indien zij in botsing kwamen met de anti-trustwetgeving. Het schijnt, dat de pogingen, om de wet op de pensioenen van het Amerikaansch Spoorwegpersoneel toch te doen invoeren, zullen mislukken, nu Roosevelt officieus elk verzoek tot nieuwe behandeling door het Hoogste Gerechtshof zou afwijzen. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week op 2 Juni geëindigd met 34.201 wagons tot 565.342 wagons gedaald. De Anacona Copper moet in het tweede kwartaal een veel grootere winst hébben be haald dan in het eerste kwartaal als gevolg van de verkoopen van 600.000 ounce zilver per maand, dat door de maatschappij wordt geproduceerd. Een aantal Amerikaansche banken over weegt ernstig, zich uit het reservestelsel te rug te trekken, indien de bepalingen van het wetsontwerp van kracht worden, waar bij den reesrvebanken wordt toegestaan, de her disconteering s faciliteiten naar belie ven in te trekken. Ook wordt overwogen of een proces aanhangig zal worden gemaakt inzake de gorndwettigheid van het federale deposito-verzekeringsplan. De Dollar liep Vrijdag j.l. te New-York vergeleken bij Donderdag van 1.4766 tot 1.4729 terug, maar trok Zaterdag j.l. weer tot 1.4749 aan. De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9.769.77y„ (slot van Zaterdag j.l. 9.77); het Pond Sterling op 7.23—7.27 (7.25%) en de Dollar op 1.47VA— 1.473/4 (1.47 5/s). Maandagmiddag is de 18-jarige schippers zoon J. J. Wenting aan de Haarbrug te Arkel van een vrachtschuit over boord gevallen en verdronken. De jongen wilde vermoedelijk eenigen zwemmenden personen beletten in de achter de schuit hangende boot te klimmen. Na twee uur dreggen werd het lijk van den jongen gevonden. Het is overgebracht naar de Algemeene Begraafplaats te ArkeL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6