OU Werkfonds werken i De moord De weerstoestand atge bouw WOENSDAG 12 JUNI 1935 Tjalkschip overvallen door noodweer 'n het Ongeveer 14.000 man gedurende een jaar te werk gesteld DE MOEILIJKHEDEN BIJ VAN GEND LOOS Besprekingen tusschen Directie en Bediendenorganisaties CHOCOLADEFABRIEK „KWATTA" 3 pet. dividend op gew. aandeelen NED. HANDEL MIJ Rumoerige aandeelhouders vergadering EEN POGING TOT ZWARE MISHANDELING Rotterdammer wilde zijn gebrek kige vrouw in brand steken MINISTER VAN WATERSTAAT IN LIMBURG Ter kennismaking met de Mijnstreek Met veel moeite te Lemmer binnengebracht R.K. BIJZONDERE SCHOLEN Algemeene vergadering van schoolhoofden te Haarlem ONZE ZUIVELSTAND TE PARIJS Belangstelling van Frankrijks President WERKVERSCHAFFING IN NOORD-BRABANT Instelling van Rijkscommissie verwacht NACHTELIJKE VECHTPARTIJ Met een mes door de hand gestoken INBREKERS BETRAPT Twee oude bekenden van de Rot- terdamsche politie aangehouden Ned.' Postmuseum RUKWINDEN RICHTEN SCHADE AAN Bij Dordrecht EERSTE LUSTRUM K.J.M.V. De vaders moeten helpen NIEUWE SCHATKAMER AFKOELING EN REGEN EEN FAMILIETWIST TE ROTTERDAM Zijn schoonzoon met een mesje gestoken WIELRIJDER BOTST TEGEN AUTO Nat. Paardententoonstelling Bij de Basiliek van O. L. Vrouw te Maastricht Tolheffing en belastingbetaling te Brno HOOG BEZOEK BIJ PHILIPS Het verdere program UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Arbeidsconferentie Onderwijs Posterijen DOOR J. S. FLETCHER WAT DE TONG STREELT (Pagr 4> Wij ontvingen, de volgende gegevens met betrekking tot de Openbare Werken, die met behulp van het Werkfonds worden gefinan cierd. Van deze werken zijn: I. 33 plannen uitgevoerd en in uitvoe ring tot een bedrag van f 5.923.293.85. II. 60 plannen toegestaan tot een bedrag van f 18.925.922.35. Totaal 93 plannen tot een bedrag van f 24.849.216.20. Het aantal manweken op de bouwplaats voor deze werken bedraagt, ruw geschat, 360.000, d.i. ongeveer 7000 manjaren. Een gelijk aantal arbeidsweken wordt boven dien buiten de bouwplaats verleend, zoodat men kan zeggen, dat ongeveer 14.000 man gedurende een jaar door bovengenoemde Werkfonds-Werken, tewerk wordep gesteld. Bovendien vinden ongeveer 55.000 man werk ih de door het Rijk gesubsidieerde werkver schaffing. Deze personen worden evenwel in de werkloozen. statistiek als werkloozen op- Eenomen. Voorts is voor 45 industrieele projecten van het Werkfonds een totaal bedrag toegestaan Van f 1.983.064.en moeten enkele millioenen gereserveerd worden voor een nog in over weging zijnd werk. Het aantal manweken voor deze projecten is Uiteraard moeilijk in cijfers uit te drukken. Mede naar aanleiding van de door de gecom bineerde landelijke personeelvergadering van den katholieken en modernen bediendenbond op Zondag 2 Juni j.l. aangenomen motie, is dezer dagen een bespreking gehouden tusschen de di rectie van Van Gend en LoosA.T.O. eenerzijds en de besturen van den katholieken en moder nen bediendenbond anderzds. He directie erkende, dat omtrent eventueel door te voeren wijzigingen in de salarieering der bedienden overleg met de vertegenwoordi gers der katholiek- en modern-georganiseerde bedienden gewenscht is. In den vervolge zal, evenals voorheen, dit overleg geschieden. De directie zal aan de overmatige werktijden °P sommige kantoren haar volle aandacht be steden en trachten hieraan zooveel mogelijk een einde te maken door het aanstellen van perso neel. Dit overwerk vindt zijn oorzaak in het aan nemen van het nieuwe vrachtvervoer, waarop het bedrijf zich nog zal hebben in te stellen. Vastgesteld werd, dat de mét de organisaties getroffen loonregelingen hoe langer hoe meer haar practische beteekenis verloren hebben: de besturen wezen op de noodzakelijkheid van een regeling, waarbij het personeel weet waar het aan toe is. Afgesproken werd, dat van beide kanten zal worden getracht een meer bevredi gende regeling te concipieeren. Betoogd werd, dat de voorgestelde loonsver laging voor de vrouwelijke bedienden te ingrij pend was. Gezien de reeds bestaande lagere loonregeling voor het vrouwelijk personeel bieenden de organisatiebesturen, dat een her- lening van het voorstel tot salarisverlaging der vrouwelijke bedienden absoluut noodzakelijk Vas. De directie heeft toegezegd dit laatste zeer ernstig in overweging te zullen nemen. Zij zal daarop den organisatiebesturen nader van ant woord dienen. Aan het jaarverslag der N. V. Stoom Choco lade- en Cacao Fabriek „Kwatta" te Breda is het volgende ontleend: Nadat de ongunstige, zoowel als de gunstige Resultaten van de ondernemingen, waarbij wij belangen hebben in verhouding tot onze deel nemingen in de resultaten van onze verlies- en Winstneming zijn verwerkt, wijst 1934 voor °nze vennootschap een netto winstsaldo aan Vah 22.966.53. De afschrijvingen, die ƒ113.188.82 bedragen, kijn op de normale ruime basis gedaan en be- langrfjke actiefposten, die vorig jaar tot ƒ1 Waren afgeschreven, zijn ook dit jaar op 1. gewaardeerd, door de aanschaffingen te amor- tiseeren. i Nóch de fabrieken en voorraden te Breda, hbch de eigendommen der ondernemingen, Waarin wij belangen hebben, zijn bezwaard en geen der Kwatta-ondernemingen heeft eenige obligatieleening te haren laste uitstaan. Na afschrijvingen ten bedrage van 113.188 wijst de jaarrekening over 1934 een netto winst aan van ƒ22.966. Voorgesteld wordt, dit bedrag, gevoegd bij het onverdeelde winstsaldo per ein de 1933 ad 7179, totaal 30.146, als onverdeeld winstsaldo naar nieuwe rekening over te bren gen. Gezien de ruime kasmiddelen zal op de 24 Juni a.s. te houden Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders worden voorge steld ten laste van het onverdeelde dividend saldo, dat ƒ487.270 bedraagt, uit te keeren: 6 pet. dividend over preferente aandeelen; 3 pet. dividend over gewone aandeelen. Een bedrag van ƒ287.270 zal als dividend saldo na deze uitkeeringen overblijven. Te Amsterdam werd de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden der Nederlandsche Handel Mij., de eerste na de reorganisatie. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 54.307}^ aandeelen, recht hebbende op 217 stemmen. Na goedkeuring van de notulen, vraagt een der aandeelhouders, de heer F. C. den Har- tjgh, het woord, voor het doen van een initia tiefvoorstel om de geheele directie en commis sarissen van de maatschappij ontslag te ver- leenen. De vergadering krijgt een rumoerig karakter, daar verschillende aandeelhouders uit de sta tuten lezen, dat zij het recht hebben directie en commissarissen onmiddellijk te ontslaan, waarna van de bestuurstafel de juridische be teekenis van de desbetreffende bepaling werd uiteengezet, welke uiteenzetting eenige malen door interrupties werd onderbroken. Het bestuur stelde een motie voor om de voorstellen van den heer Den Hartigh niet aan te nemen, welke motie met 204 tegen 13 stem men werd goedgekeurd. Een der aandeelhouders zegt, dat er één mil- lioen gulden in het pensioenfonds is gestort, terwijl er geen pensioenfonds is, waarop de voorzitter antwoordt, dat er inderdaad geen pensioenfonds is, doch een ondersteunings fonds, dat geen rechtspersoonlijkheid heeft. Men overweegt dit fonds in een afzonderlijke enderneming onder te brengen. De balans en winst- en verliesrekening als mede de toelichting worden vervolgens aange nomen met 192 tegen 11 stemmen en 14 blanco. Met algemeene stemmen wordt besloten het aantal directeuren te verminderen van 4 tot 3. Nu het aantal directeuren is verminderd, wordt het noodig geacht dat ook de tantième- uitkeering aan de directie wordt teruggebracht, terwijl dat voor aandeelhouders wordt ver laagd. In de bestaande vacatures worden herkozen als commissarissen de heeren J. H. Hummel, G. de Monchy en H. L. van Eeghen. Als commissarissen worden gekozen de hee- den jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mr. A. Baron van Haersolte en jhr. mr. B. C. de Savomin Lohman. De politie te Rotterdam heeft Maandag aan gehouden den 57-jarigen J. C. van M., eigenaar van de Handelmij. „Frisco" in de Batavieren straat te Rotterdam, wegens poging tot toebren ging van zwaar lichamelijk letsel aan zijn 59- jarige echtgenoote en aan zijn 31-jarige dochter. Omstreeks 6 uur kwam een ijscojongen nieu wen voorraad ijs halen. De jongen werd de deur uitgejaagd en de deur werd dichtgesmeten. Eenige oogenblikken later hoorden buren hevig gegil, waarop zij het pakhuis binnendrongen, juist op het moment dat de man zijn dochter trachtte te wurgen. De man liet haar los, liep naar den achterkant van het pakhuis en greep een flesch benzine, welke hij in stukken wierp in de nabijheid van den invalidenwagen waarin zijn vrouw, die gebrekkig is, gezeten was. Ver volgens poogde hij met een brandende krant de benzine in brand te steken, hetgeen de buren echter wisten te verhinderen. De man is naar het bureau in de Witte de Withstraat overge bracht en daar ingesloten. Dinsdag heeft de Minister van Waterstaat jhr. mr. van Lidth de Jeude, naar het „Handelsblad" meldt, aan de Limburgsche mijnstreek, ter be zichtiging van enkele particuliere mijnen en de kolenhavenwerken te Stein en te Born een be zoek gebracht. Het bezoek is bedoeld als ken nismaking met de mijnstreek. Donderdag as. keert de minister terug naar 's-Gravenhage. Varende van Kampen naar Lemmer werd schipper P. v. Oven, gedomicilieerd te Amster dam, op het IJselmeer overvallen door een on weersbui. Zware golven kwamen over het 115 ton metende tjalkschip en sloegen het zeil in korten tijd in flarden. Dadelijk voer de reddingsboot .„Hilda", schip per Kolk, van Lemmer uit en bracht het schip met veel moeite daar aan. Aan boord bevonden zich behalve den schip per, diens vrouw en zeven kinderen. Het schip was niet verzekerd. In de ruime muziekzaal van café-restaurant Gebr. Brinkmann, aan de Groote Markt te Haarlem, hield de „St. Cassianusvereeniging", Vereeniging van Hoofden van R. K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem, haar 119e al gemeene vergadering. Aanwezig waren o.a. de heer v. d. Weyer, inspecteur van het L. O. te Haarlem en de heer Weustink, die vroeger deze functie bekleedde. De voorzitter, de heer W. P. J. Bertels, gaf als korte inleiding een overzicht van het steeds wisselende leerplan van de lageer scholen. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat er onvoldoende animo bestond voor de in dertijd voorgenomen expositie van teekenweik en handenarbeid. Er werd besloten de reeds be staande plannen nader uit te werken en de ten toonstelling tot later uit te stellen. Vervolgens sprak de heer H. P. H. Geurts over „Planten en bloemen, jeugd en wij". De moderne stadsmensch heeft alle contact met de vrije schoone natuur veroren. Dit ver lies is een verlies van echt gezonde vreugde, een langzame degeneratie van den mensch, die de natuur ooit zoo liefhad als Gezelle of als Sint Franciscus van Assisi. Juist in zoover de studie der natuur tot zuivere Godsvereering leidt, behoort ze een ruime plaats in te nemen in de opvoeding van onze jeugd. Een zuiver begrensde natuursymbo liek, vrucht van de middeleeuwen die steecis weer de aandacht trekt, kan hiertoe bij het onderwijs een zeer te waardeeren hulpmiddel- zijn. Practisch is er slechts met schoolwandelingen veel te bereiken, liefst vrije uitstapjes in klei ne groepen. Enkele technische wenken besloten sprekers uitvoerig betoog. Dezer dagen heeft de President der Fransché Republiek bij zijn bezoek aan de 27e Foire de Paris den Nederlandschen Zuivelstand op deze jaarbeurs bezichtigd. President Lebrun nam met belangstelling kennis van de tentoongestel de Nederlandsche producten en verklaarde aan den Nederlandschen vertegenwoordiger, dat hij met het tentoongestelde in dezen stand, ten zeerste was ingenomen. land; Noorwegen; Zweden, gespecialiseerd; Zwitserland, gespecialiseerd; Nederland, Ned. Indië, Suriname en Curasaoverschillende voor werpen, oude boeken en oude resolutiën, be trekking hebbend op het vervoer met postwa gens en met schippersverende van de Ne derlandsche Vereeniging voor Radiotelegrafie ten geschenke ontvangen verzameling uit de nalatenschap van den heer A. Veder te Rotter dam, een der oprichters en vele jaren voorzit ter van genoemde vereeniging. Deze verzameling is aangevuld met apparaten uit den Radiodienst van het Staatsdepart. der Posterijen, Telegrafie en Telefonie om den ont wikkelingsgang van het begin af te kunnen vol gen. Het Postmuseum is geopend op Woensdagen en Donderdagen van 1016 uur en op eiken lsten Zaterdag der maand van 1416 uur (Kor- tenaerkade 11, den Haag). Naar „Het Volk" verneemt, zal binnenkort worden ingesteld een rijkscommissie voor werk verschaffing in de provincie Noord-Brabant. Deze commissie zal worden samengesteld zooals dat reeds in een tweetal andere provincies het geval is. Er zullen zitting in krijgen enkele leden van het college van Gedeputeerde Staten, de rijksinspecteurs van de werkverschaffing in dit gewest en de hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat. De taak van deze commissie zal voornamelijk zijn, werkverschaffingsobjecten in het gewest op te sporen en plannen ter uitvoering daarvan voor te bereiden. De 27-jarige L. T. uit Den Oever, die Maan dagavond met mej. H. een bioscoop had be zocht, kreeg bij hun terugkeer ruzie met de ouders van het meisje, die hun den omgang met elkaar verboden. Hij dreigde daarbij met een geopend zakmes, en de vader, die hem het mes wou afnemen, kreeg daarbij een steek door de hand. De wond bleek van dien aard te zijn, dat de man zich in een ziekenhuis moest laten verplegen. Tegen T. is proces-verbaal opgemaakt. DE GELEGENHEID GUNSTIG. „Goede mattenklopper noodig?" Zondag in het holst van den nacht is het de politie gelukt te Willinge Langerak twee inbre kers te arresteeren, die het blijkbaar gemunt hadden op de spaarpenningen van een oude, stokdoove weduwe, die in een huisje aan den Lekdijk woont. De beide mannen W. R. en P. B., beiden uit Rotterdam en goede bekenden van de politie, zijn op het politiebureau te Schoon hoven opgesloten en zullen Dinsdag naar Rot terdam op transport worden gesteld. Onder de vele vreemdelingen, die zich 's nachts op de rivier bevinden, voornamelijk om er te .peuren" naar paling, schuilen vaak verdachte elementen. De politie weet dit en zoo was ze in den nacht van Zaterdag op Zondag niet over tuigd van de eerlijke bedoelingen van twee man nen, die omstreeks twee uur bij de woning van bedoelde weduwe slopen, Twee politiemannen stelden zich in de nabij heid op en zagen, dat het tweetal een der ramen forceerde. Zü grepen toen in en arresteerden beiden. De directeur van het Nederlandsche Post museum deelt mede, dat thans tentoongesteld zün; de postzegels van Denemarken en IJs- Tengevolge van een hevigen rukwind Is Dinsdagmiddag op het Hollandsch Diep een motorschip van G. Dubbelman uit Lage Zwaluwe, geladen met 2.000 takkenbosschen, gekapseisd en gezonken. De schipper en zün 16-jarige knecht wisten zich in een roeiboot te redden. Bij de werken op de brug over het Hollandsch Diep te Lage Zwaluwe is, tengevolge van den hevigen wind, een heistelling omgewaaid en in het Hollandsch Diep terecht gekomen. Het ijzeren gevaarte zonk onmiddellijk. De machi nist wist zich te redden door in het water te springen en zwemmende den wal te bereiken. Verzekering dekt de schade. BU Dordrecht raakten een tweetal visschers- vaartuigjes, door den wind losgeslagen, op drif, en om niet tegen een zware aak ver pletterd te worden, moest een der mannen in het water springen. Personeel van den water toren had groote moeite om den man, die door den zwaren stroom werd meegesleurd, te redden Een schoorsteen van hotel Ponsen kon den winddruk niet langer dragen en sloeg van 15 Meter hoogte door het dak van het hotel heen. Een kamer werd geheel vernield. Rector Beune, Bondsmoderator der K. J. M. V., schryft in de „Middenstandskrant": Een enkel woord van den Bondsmodera tor der K.J.M.V-, tot de volwassen midden standers. Een priesterwoord over de zoons tot de vaders! Neen, nu niet zoo direct van geesteiyken aard, maar toch een kwestie, die van zelf ook het geesteiyk belang raakt. In dezen zomer viert de Haarlemsche K. J. M. V. haar eerste lustrum. Dit lustrum zal niet gevierd worden met kostbaar gefuif; in tegendeel het vüfjarig bestaan zal aanleiding zyn tot dieperen inkeer en degeiyke plannen. Onze viering van verleden jaar zal goede be loften moeten inhouden voor de toekomst. Maar waar ik als moderator voortdurend op stuit en wat zoo vele en zoo mooie plan nen afhoudt van vervulling is onze financieele positie. Ja, een materieele kwestie, maar die toch een handicap vormt voor onze ideëel e strevingen. Zouden onze vaders ons hierin niet wil len helpen? Ik moge U twee mogeiykheden bieden. Vooreerst (en daarmede worden zelfs min of meer uw eigen zakenbelangen gediend) een advertentiemogelijkheid. We geven straks een boekje uit; geen boekje van gelegenheids praatjes, maar een werkboekje, dat langen tijd zijn waarde zal houden en dus langen tijd in handen zal zijn. In dit boekje geven wij zoo graag gelegenheid tot adverteeren. Zendt t.s dezer dagen per giro een bedrag met den tekst er by van de door u gewenschte advertentie. De tweede mogelijkheid bestaat in het dona teur zijn. Vanaf een „riks" per jaar zullen de vaders-donateurs ons reuze- welkom zyn. Myn privé-gironummer is: 6S230, L. Beune, Rector te Leiden. Het K. J. M. V.-gironummer is: 204904 Penningmeester K. J. M. V., te Den Haag. fltiiiiiiiiiiiviiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiimmiiimiiif De depressiekern, welke Zaterdag voor de kust van Zuid-Noorwegen was gelegen, is Noord- oostwaarts afgetrokken. Zy werd gevolgd door flinke drukstijgingen, waardoor zich een hoo- gedruk-gebied ontwikkelde, dat ons het mooie Pinksterweer bracht. Een nieuwe depressie naderde in het Wes ten, zy veroorzaakte Eersten Pinksterdag reeds onweersregen in Zuid-Engeland en Noordwest- Frankrijk, terwijl er ln ons land, vooral in den afgeloopen nacht, zware neerslag viel (Gronin gen 22. De Bilt 20 en Den Helder 15 m.M.). Deze depressie wordt in het Zuidwesten weer gevolgd door flinke barometerstijgingen, terwijl ook op den Oceaan in het Westen de luchtdruk stijgende schijnt. Over de Britsche Eilanden, onze omgeving en West-Frankrijk is het weer koel en regenachtig. Over Duitschland, Oost-Frankrijk en Zwitser land is het nog vry warm weer, doch ook he den zal onweer wat afkoeling brengen. In Noord- Scandinavië, waar zich tijdeiyk een hoogedruk ontwikkelt, is het nog vrij koud. Vry krachtige winden waaien in de omgeving van het Kanaal, zij zullen in de komende 24 uur ten onzent verdere afkoeling brengen, ter- wyi de regen- en onweerskansen nog vrij groot biyven. De 24-jarige los-werkman J. C. V. kwam Zon dagmiddag een bezoek brengen aan zyn vrouw in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam, met wie hy gescheiden leeft, met de bedoeling om zyn kind af te halen. By dit bezoek kreeg hy oneenigheid met zijn schoonvader, den 44-jari- gen C. M. v. E., en de twist liep zoo hoog, dat V. zyn schoonvader een klap gaf. E., die een hard- appelmesje in de hand had, sloeg terug, en ver wondde V. bloedend aan de wang. V. werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden; tegen E. is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagmiddag is op de Markt te Venlo de 28- jarige schipper L. Schouwstra uit Leeuwarden1 met zyn rüwiel tegen een auto opgereden. Hy be kwam daarbü een hersenschudding en ernstige verwondingen aan het gelaat. Hij is naar het R.K. ziekenhuis overgebracht, zyn toestand is redeiyk wel. Hoe het ongeval geschied is, heeft men nog niet kunnen vaststellen, waarschijniyk heeft de wielryder te veel links van den weg ge reden. De Nederlandsche regeering heeft, daartoe door de Fransche regeering uitgenoodigd, de heeren Jhr. J. van Vredenburch, algemeen voorzitter der vereeniging „Stamboek voor het' Nederlandsche Trekpaard (Belgisch type) en ür. ir. Svenster, Rijkslandbouwconsulent by het Nederlandsche gezantschap te Parijs, aangewe zen als Regeeringsgedelegeerden op de Natio nale Paardententoonstelling, welke van 3 tot 7 Juli a.s. aldaar gehouden zal worden. Eersten Pinksterdag had te Maastricht de in gebruikstelling plaats van de nieuwe schatka mer van de Basiliek van O. L. Vrouwe. Het ge heel droeg geen officieel karakter. Tot nu toe waren de relieken bewaard in den z. g. St. Barbaratoren, doch erg onoverzichte lijk en gedrongen, zoodat niets van deze merk waardige schatten tot zyn recht kwam. Men zocht naar een betere gelegenheid en vond deze in den prachtigen ommegang aan de noordzijde der Basiiek, welke aan de Oostzijde, direct verbinding hebbende met de Basiliek, als nieuwe schatkamer werd inge richt. Een poortafsluiting tusschen de twee overbiy- vende gangen werd aangebracht en de deuren inbraakvry gemaakt, zoodat een ruime, heldere en veilige schatkamer ontstond, waaraan de zes prachtige gothieke vensters een bepaald ca chet gaven. Het geheel lykt thans meer een kerk dan een gang met prachtige mergelgewelven. In de hardsteenen muumissen zyn 5 nieuwe kasten aangebracht met groote glazen schuif ramen, terwyi vier glazen kasten de midden ruimte vullen. Het geheel is een pracht schatkamer, die een aantal reliekenschatten bevat, waarop de Basiliek van O. L. Vrouw met recht trots kan zyn en als „camera reliquiarum" uniek is. De K.N.A.C. deelt ons het volgende mede: Te Brno (Tsjecho-Slowakye) zijn de buiten- landsche automobilisten vry gesteld van het be talen van de aldaar geheven tolgelden. Zij zyn echter niet, zooals velen vermoeden, vrijgesteld van het betalen der octrooigelden. Op de teekens van de ambtenaren, die met de heffing hiervan zyn belast, dienen zij dus, in plaats van door te ryden, te stoppen, ook al vervoeren zij geen der waren welke onderworpen zyn aan het betalen van de octrooigelden. In dien men zich niet onderwerpt aan de visitatie der ambtenaren, kan dit leiden tot een straf vervolging. Bij het bezoek, dat de Emir Saoed, prins van den Hedjas, Dinsdag aan de Philipsfabrieken te Eindhoven bracht, werd de Emir met gevolg aan het station te Eindhoven ontvangen door een zoon van dr. Philips, dr. ir. Frits Philips, en den chef van de afdeeling Ontvangsten. Na een begroeting aan de fabriek, bood ir. Philips den heeren in de golfclub een noenmaal aan, waar aan aanzaten de Emir, de directeur van Bui- tenlandsche Zaken, Foead bey Hanzah, de lijfarts, dr. Midhat bey Sjeich al Ard en dr. Pyper, adjunct-adviseur voor Inlandsche Za ken te Batavia, met verlof hier te lande aan wezig, die den Emir tüdens zyn verbiyf hier te lande vergezelt. De middag was gewyd aan een bezoek aan de fabrieken. De Arabische Prins zal vandaag in gezelschap van zyn Minister van Binnenlandsche Zaken, zyn secretaris en zyn ïyfwacht, een bezoek brengen aan de cavalerie-manège te Deventer, waar voor deze byzondere gelegenheid dressuur- proeven zullen worden afgelegd voor den hoo- gen bezoeker. Vervolgens zal het gezelschap zich in hof- auto's naar het buiten „Silven" te Loenen be geven, waar de lunch zal worden gebruikt. Vanmiddag zal zyne Koninkiyke Hoogheid ten paleize Het Loo by H. M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Bij K.B. is aan den dirigeerend paardenarts met den rang van luitenant-kolonel dr. R. H. J. Gallanóat Huet, chef van den militairen veterinairen dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van commandeur der 2e klasse der Danebrogorde van Denemarken. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eeremedaille in zilver aan: H. B. de Wolff, reiziger bij de firma W. van G. lick, te Amsterdam. Alsnog tot technisch adviseur van de regee- ringsafgevaardigden naar de !9e Internationale Arbeidsconferentie benoemd Raden Adipati Ario Soejono, oud-regent van Pasoeroean, oud-lid van het College van gedelegeerden van den Volksraad. Met 1 Sept. op verzoek eervol ontslag ver leend aan den leeraar aan de Middelbare Land bouwschool te Groningen P. H. Dyksterhuis, aldaar. Met 1 Sept. aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Uden de commies van den P.T.T.-dienst L. J. Hulsman, thans directeur te Epe. Met 1 Aug. aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Uithuizen de commies by den P.T.T.-dienst A. G. Groenhoff, thans te Leiden. F Selwood ging langzaam en als onwillig terug haar de voordeur van het kantoor, terwijl de auto wegreed. Toen hij zün voet zette op de ®erste trede van de stoep, kwam er een jonge man haastig naar hem toeDeze greep hem bÜ den arm en hield hem stevig vast. ..Mijnheer Selwood," riep hy gejaagd uit.... >1" rdon.u bent toch de secretaris van myn heer Herapath? Ik heb u wel eens met hem ge- ^enik ben Triffit, verslaggever van het dagblad „de Argus".... Toevallig was ik zoo ien aan het politie-bureau en daar vertelden my, wat vannacht hier gebeurd is. Daarom kwam ik zoo haastig aanloopen. Wilt u er m alles van zeggen, mijnheer?Wat een bof ?oor myiIk zal dadelijk naar het redac- tiebureau gaan en 'in minder dan een kwartier Zal er een extra bericht worden uitgegeven. Men kan niet weten, mogelijk zal bet de politie Van dienst zijn. Geef mij slechts de feiten, •hünheer Selwood." Deze keek den yverigen persman eens Onder zoekend aan, dan wenkte hy hem om hem te volgen en bracht hem in de hal, waar Barthor- pe nog met den inspecteur stond te praten. „Deze heer is verslaggever," zei hij laconiek, Barthorpe aanziende, „mynheer Triffit, van het blad „de Argus". Hy wenscht de bijzonder heden van de zaak te vernemen." Barthorpe keerde zich om en bekeek den journalist. Triffit, die weer tot adem. was ge komen, haalde een kaartje voor den dag en reikte het hem met een buiging over. „Goed," zei Barthorpe, „mijnheer Selwood, u kent de feiten. Ga met mijnheer Triffit in de wacht kamer, en geef hem een kort overzicht. En luister even! Wij zouden van de pers gebruik kunnen maken. Maak vooral gewag van twee feiten, die mij zeer belangrijk lijken. Spreek over den man, die met mün oom uit het Par lementsgebouw kwam. Vraag of hy zich bij de politie wil aanmelden. En daar mijn oom blyk- baar hier naar het kantoor is gegaan, nadat hy thuis is geweest, verzoek ook den chauffeur, die hem van Portman Square naar Kensing ton reed, zich aan het politiebureau te vervoe gen. Vertel echter niet te veel.... alleen de feiten De jonge verslaggever schreef haastig op, wat Selwood hem mededeelde. Triffit, verheugd, dat hy de primeur kreeg van zoo'n interessant geval, stelde geen vragen en viel hem niet in de rede. Maar toen Selwood ophield met spre ken, keek hy hem over de tafel, waaraan zü gezeten waren, aan en zei met een eigenaardi- gen blik: „Wel, dat is een zeer vreemd gevall" „Waarom zoo vreemd?" „Omdat.. groote goedheid, natuuriyk is het een buitengewoon geval! Het is dus abso luut zeker, niet waar, dat mynheer Herapath vannacht om één uur in zyn eigen huis is ge weest?" „Ja, wat zou dat?" „En toch, volgens den politie-dokter, die hem vanmorgen onderzocht, was hij al acht uur dood. Dat beteekent, dat hy om middernacht gestorven isdus vóór den tyd, dat hij ver ondersteld wordt in zijn eigen kamer thuis te zijn geweest. Vreemd! Maar hoe vreemder, hoe betervoor mij! Nu ga ik gauw weg. Dit nieuws zal, eer er een uur verloopen is, op straat uitgeschreeuwd worden. Niets kan ver geleken worden met de voortvarendheid van de pers, mijnheer Selwood!" Met die woorden holde hij alweer weg en de secretaris kreeg plotseling een nieuw idee. Als de dokter gelijk had en Jacob Herapath omstreeks middernacht was doodgeschoten hoe kon hy dan om één uur in zyn huis op Portman Square zijn? HOOFDSTUK V Het glas cn de sandwich Mynheer Tertius, op zoo smadeiy'ke wyze door Barthorpe Herapath aan de deur gezet, ging met gebogen hoofd het kantoorgebouw uitEen oppervlakkig waarnemer zou ge zegd hebben, dat hij terneergeslagen en over bluft was. Maar toen hij op tafel kwam, wa ren de twee flauwe vlekken op zijn wangen verdwenen en was hy volkomen kalm en be- heerschte zich voldoende om een taxi aan te roepen. Ook zijn stem toen hy den chauffeur het adres in Portman Square opgaf, was kalm. Het werk, dat Tertius op het oog had, was te ernstig, dan dat een ruwe bejegening hem kon storen. Terwyi de taxi door de straten reed, dacht hij over dat werk na en nog was hy in ge dachten verdiept, toen hy het groote huis op Portman Square binnentrad. Daar was alles in de diepste stilte. De huisknecht was nog in Ken sington, de andere bedienden waren druk bezig in hun eigen vertrekken het gebeurde te be spreken. Niemand wist, dat Tertius terugge komen was, want hij had zyn eigen huissleutel. Rechtdoor liep hij naar het kantoor van Jacob Herapath. Daar was, indien mogelijk, alles nog stiller. De somberheid van een donkéren No vembermorgen deed zich nu duidelijk gevoelen. Er scheen zich een sfeer van eenzaamheid te vormen geheel in overeenstemming met het geen gebeurd was. Tertius keek naar den ledi gen stoel, waar hy zoo dikwijls Jacob Herapath had zien zitten, altyd werkzaam, altyd bezig om elke minuut van den dag nuttig te besteden. Hij zuchtte diep. Maar opeens bedacht Tertius, dat het nu geen tyd was om te treuren. Het was tydzyn tyd om te handelen! Er was iets, das hü wilde doen, nu hy het vertrek voor zich alleen had. Daarom begon hy met de deur te sluiten, maar luisterde eerst nog, of hy geen geruchten hoor de. Eenige seconden stond hy na te denken vóór het tafeltje, waarop nog het blad met het avondmaal stond. Heel voorzichtig nam hij het glas op, waaruit gedronken was en hield het tegen het licht. Daarna zette hij het weer neer, ging zachtjes naar de eetzaal aan de andere zijde van de hal en kwam terug met precies een zelfde glas. Daarin goot hij een beetje whisky, dan wat sodawater uit de syphon, waarna hij het mengsel uitgoot over de aarde van een plant in de vensterbank. Toen hij dit gedaan had, zette hij het tweede glas precies op de plaats, waar het eerste stond en nam dit met de groot ste voorzichtgheid in de hand om het mee te nemen naar zün kamer op de bovenverdieping. vyf minuten later kwam Tertius weer naar beneden. Hij droeg in zün hand een kleine, vierkante tasch en hield die geheel recht, om ze zonder te schudden naar beneden te kunnen dragen. Op den hoek van de Orchard Street stapte hy weer in een taxi en beval den chauf feur naar Endsleich Gardens te ryden. Ge durende den rit hield hij de tasch op de knieën, steeds bezorgd, dat, wat er in was, niet bewogen werd. Nadat hij aan een der huizen in Endsleich Gardens had aangebeld, werd de deur geopend door een net dienstmeisje, wier glimlach vol- oende te kennen gaf, dat de bezoeker geen on bekende was. „Is de professor thuis, Mary," vroeg Tertius. Het meisje antwoordd, dat ie professor thuis was. Zü ging dan voor, twee trappen op tot aan de deur, die met groen vilt bekleed en bovendien nog met banden rubber voorzien was, SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek om elk geluid te dempen en de grootst moge lijke stilte in het vertrek te verkrijgen. Een electrische schel was naast de deur aange bracht en het duurde een paar minuten, eer deze automatisch open ging. Het meisje lachte Tertius toe; hy ging naar binnen en de deur viel geruischloos achter hem dicht. De kamer, waar de bezoeker binnentrad, was groot en hoog, het licht viel door een opening in het plafond, waardoor ook de lucht ver- verscht werd door middel van electrische waariers. Alles, wat daar te zien was, getuigde van wetenschap, orde en methode. De muren, zonder het minste sieraad, waren beschulderd in een zachte, neutrale kleur, waar zij zich met den vloer vereenigden, waren de hoeken zoo zorgvuldig afgerond, dat er zich geen stof of vuil kon verzamelen. De vloer bestond uit grijs cement, nergens zou met mogelijkheid zich een 'ioije xu ..urne" ivervleien. Rondom in de kamer waren smalle tafels, eigenlijk banken iw,.vt waarop een collec te instrumenten^ van vreemden vorm uitgestald was. Twee groote tafels aan de uiteinden van het vertrek waren op dezelfde wijze belast. Midden daartusschen stond een groot bureau, waaraan een man zat te schryven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3