Het probleem der slavernij in Abessinië r NIEUWE JAPANSCHE EISCHEN AAN CHINA Voor den bedreigden vrede Het nieuws van heden RAS TAFARI IS NIET ALMACHTIG VREDE IN DEN CHACO TOESTAND PLOTSELING VERSCHERPT GROOTE MEETING TE BRUSSEL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SRAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 13 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19382 Oudste tradities en modernste uit vindingen grijpen in dit land in elkander Getal slaven geschat op 5 millioen Het Weeriiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui| Het wapenstilstandsverdrag onderteekend Herstel der Grieksche monarchie Brief namens den ex-koning Finland betaalt weer Chineesche minister weigert een schriftelijk antwoord te geven Zullen er gevechten uitbreken Lord Cecil ziet den Volkenbond als eenige mogelijkheid tot vrede Ook een Nederlandsche spreekster Phenen Ongeschikt Het verwoeste Quetta Een klooster in stand gebleven Religieuze gewaden verboden Turksche wet treedt heden in werking Tal van roepingen in Duitschland ikS Neem 't zekere Een 4-O-urenresolutie in Genève De vereischte 2/3 meerderheid echter niet behaald NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cerjt; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Mussolini verwijt in zijn campagne tegen Abessinië dit land, dat het nog steeds de slavernij niet heeft afgeschaft, althans dat zijn regeering niet bij machte is dit te doen. Van bijzondere, bevoegde zijde ontvingen wij volgende cor respondentie, waarin uiteen wordt gezet, welken kijk Engeland heeft op de beweerde slavernij in Abessinië: De Italiaansche regeering heeft er zich her haaldelijk op beroepen dat Abessinië niet als «en volwaardig lid van den Volkenbond be schouwd zou kunnen worden, omdat in dit land nog slavernij heerscht. Nu staat het onbetwist baar vast dat Abessinië in 1923 tot den Vol kenbond werd toegelaten op voorwaarde dat het zich verplichtte de slavernij in al haar vor men alsmede den slavenhandel te land en ter zee volkomen te onderdrukken. Wanneer nu Mussolini verklaart, dat Abessinië de slavernij nog toelaat, dan zijn allen die bezwaren hebben tegen het fascistisch regime al gauw geneigd, deze beweringen als tendentieus en overdreven te beschouwen. Dat er van de Abessinische be loften tot onderdrukking van de slavernij vrij wel niets terecht is gekomen, kan intusschen toch niet aan den geringsten twijfel onderhevig zijn. En er zijn geen Italiaansche getuigenissen voor noodig om dit te bevestigen. Reeds in 1930, dus lang voordat er van een conflict om Abessinië sprake was heeft Lady Simon, de echtgenoote van Sir John Simon, die hien toch wel niet van tendentieuze gevoelens t. o. y. Abessinië zal verdenken, er voor gepleit, dat de Volkenbond een onderzoek zou instel len naar de vraag, waarom dit land zijn belof ten tot onderdrukking van de slavernij niet is nagekomen. In haar werk „Slavery", met een voorwoord Van Sir John Simon, beschrijft zij, dat de sla vernij in Abessinië nog in alle mogelijke vormen «n verscheidenheid voorkomt. Van de kleine huisslaven der Koptische priesters, tot de onge lukkige jongelieden, die overzee naar de Ara bische markten gevoerd worden, om daar ver kocht te worden. Van de lange rijen van slaven, die geschenken aandragen, door gastvrije- hoof den aan doortrekkende bezoekers aangeboden tot de uitgeputte colonnes, die in jukken ge sloten en door een zelfden ketting aaneengeslo ten met de zweep door het land of naar de havens langs de kust gedreven worden. Van de slavengemeenschappen der dorpen af welker taak beperkt blijft tot sociale plichten jegens de gemeenschap tot aan de menschonteerende slavernij in de grensgebieden van het land, waar Volgens de documenten van het Britsche Fo reign Office heische toestanden heerschen. Ver klaringen van Abessinische autoriteiten beves tigen, dat de slavernij in dit land niet alleen een instituut is, dat geduld wordt, doch ook ook volgens gangbare opvattingen onmisbaar Wordt geacht. De eigenlijke Abessiniërs tellen niet meer dan ca. 4 millioen zielen. De overige 6 millioen in woners van het land zijn Galla's en andere ne gerstammen. Boven deze massa van analfabeti sche boeren en nomaden verheffen zich de groote Ras. In de eerste plaats Ras Tafari of Haile Selassie, maar Ras Tafari weet zeer goed, dat er andere Ras zijn, steeds bereid, om hem er aan te herinneren, dat hun macht gelijk is aan de zijne. Te Addis Abeba, waar de oudste tradities en de modernste uitvindingen in elkander grijpen, ziet men automobielen te midden van een krioe lende massa, bestaande uit lastdieren, militai ren, Christenen, Mohammedanen, slaten, diplo maten en kooplieden van elke nationaliteit. Hier wordt algemeen toegegeven dat de economische structuur van het land op slavernij gebaseerd is. Volgens Haile Selassie zou hij vele jaren noodig hebben, om ook maar de slavenmarkten af te schaffen, zonder nog te spreken van het sla- venbezit. Echter zijn pogingen, om de slaven markten af te schaffen, volkomen nutteloos, zoo lang het slavenbezit geduld blijft. Er bestaat wel een edict, dat iedere slaaf zeven jaar na den dood van zijn heer in vrijheid gesteld moet worden, doch men zal inzien, dat deze bepaling voor de opheffing van de slavernij van weinig waarde is. Zoolang de hoogste aanvoerders nog slavenjachten hou den, onder voorwendsel dit middel te gebruiken ter onderdrukking van opstanden of als straf voor het weigeren van belastingbetaling, kan de slavernij wellicht verminderen, doch verdwijnen kan ze niet. Vooral in de Noordwestelijke dis tricten van Abessinië zijn bloeiende slavenmark ten. Volgens Lord Lugard wordt de afschaffing der slavernij ook bemoeilijkt door tegenwerking van de Koptische geestelijkheid. Sir Eric Drum mond, die voor den Volkenbond een enquête naar de slavernij in Abessinië instelde, kreeg een in teressant memorandum van de Fransche regee ring in handen, waaruit bleek, dat er in dit land twee methoden zijn, om slaven in handen te krijgen. Sommige slaven bereiken hun be stemming doormiddel van Mohammedaansche handelaars, terwijl anderen als belastingbetaling in natura door kleinere hoofden aan de groote Ras gezonden worden. Blijkens inlichtingen van het Fransche gouvernement zijn Djima en Goreh de voornaamste punten van vertrek der slaven- convooien, zoowel met bestemming naar het binnenland als naar de kust. Er bestaan wel strenge decreten tegen den slavenhandel, doch in de practijk zijn ze niet effectief. Bovendien trekken de convooien langs ongebaande wegen ofwel zij reizen 's nachts. Er zijn hoofden, die aan die clandestiene slaventransporten goed verdienen, door van de handelaars een belasting te heffen op eiken slaaf, die door hun gebied trekt. Het is voorgekomen, dat een karavaan van 150 slaven door de provincie Aussa moest trekken. Dejach Jaio, het hoofd van die pro vincie verlangde een belasting van 30 thaler per man. Dit vonden de handelaars te duur en zij trokken langs sluikwegen, om aan die schat ting te ontkomen. Dejach Jaio kwam de kara vaan op het spoor en roeide op zijn manier de slavernij uit; er werden althans 30 slaven ge dood en gewond, terwijl de rest tot buit ver klaard werd. Het aantal slaven in Abessinië is nog ont zaglijk groot. Volgens Dr. Dyce Sharp, een Britschen officier van gezondheid met groote ervaringen in Abessinië, zijn er te Addis Abeba meer slaven dan vrije burgers. Captain Cochrane van het Britsche Foreign Office schrijft: „Ik houd het er voor, dat iedere Abessiniër aan de grens een of twee slaven heeft. Indien we rekenen, dat er twee millioen grensbewoners zijn en indien we hun ook maar één slaaf per hoofd toeschrijven, dan komen we op het aanzienlijke getal van 2 millioen slaven. Hierin zijn dan nog niet begrepen de groote massa slaven, welke in het bezit zijn van bestuurders of stamhoofden." Volgens veler taxaties, die zich baseeren op de waarnemingen van Dr. Dyce Sharp zouden er in dit land in totaal wel vier tot vijf millioen slaven zijn. Lady Simon schreef in haar werk: „Het is be kend, dat de verwoestingen, welke door de sla venjachten aangericht worden, de grenzen van Kenia en van den Abessinischen Soedan over schreden hebben. Het voornaamste deel van dit gebied bevindt zich binnen de grenzen van het Abessinische rijk, maar gedeeltelijk strekt het zich toch ook uit tot in Britsch territorium. De Abessinische rooftochten in de steden ten Zuidwesten van Bolma in den Engelschen Soe dan herhalen zich steeds. De ontvolking«van de grens en de afwezigheid van een voldoende po litiemacht verleiden de Abessiniërs er toe, om steeds voorwaarts te dringen. Het is hun zelfs gelukt 120 mijlen in het Britsche gebied door»1 te dringen." Dr. James E. Baum, leider van een der laat ste wetenschappelijke expedities naar Abessinië, verklaarde, dat overal waarheen hij en zijn col lega's zich begaven, zij steeds slaven tegenover zich zagen en voortdurend omringd waren van slavernij. Het ongelukkige is, dat de slavernij een der voornaamste bronnen van inkomsten voor de Abessinische bestuurders is en het is vooral daarom, dat dit kwaad zoo moeilijk te bestrijden is. H Verwachting: matige, tijdelijk nog S krachtige Zuid-Westelijke tot Westelij- ZZ ken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen- jE buien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: nog weinig ver- EZ an dering. EE illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ BUENOS-AIRES, 12 Juni. (Reuter) Vandaag om half een is het wapenstilstandsverdrag tus- schen Bolivia en Paraguay onderteekend. De vijandelijkheden zullen binnen 48 uur, d.w.z. Vrijdagmiddag gestaakt worden, zoodat vol doende tijd beschikbaar is, om beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte rege ling in kennis te stellen. ATHENE, 12 Juni. (Reuter) De bladen publi- ceeren een brief, welken de secretaris van ex- koning George, Levidis, gezonden heeft aan een afgevaardigde te Athene en, 'waarin wordt ge zegd: „De koning volgt met diepe emotie de manifestatie van het Grieksche volk. Hij is be reid naar Griekenland terug te keeren, niet als leider van een overwinnende partij, doch als on partijdig scheidsman tusschen alle partijen." BRUSSEL, 12 Juni (Reuter). In een inter view met het dagblad „Le Soir" verklaarde Se Grieksche minister zonder portefeuille Mavro- michalis o.a.: „Het echec van Metaxas bij de verkiezingen is geen echec voor de monarchie, doch een persoonlijk echec. Ik ben ervan over tuigd, dat de monarchie hersteld zal worden." De leden van de commissie, die naar aanleiding van het Italiaansch-Abessinisch conflict te Milaan confereerden en binnenkort naar Scheveningen komen, bevinden zich na de jongste rede van Mussolini in een moeilijk parket WASHINGTON, 12 Juni. (Reuter) Finland heeft, in tegenstelling tot de andere landen, aan Washington medegedeeld, dat het den op 15 de zer vervailenden térmijn van de oorlogsschuid zal overmaken. De doop van het dochtertje van Aartshertog Anton von Habsburg. Van rechts naar links: Aartshertogin Blanka; de Koningin-moeder Maria van Roemenië; Aartshertog Anton (staande) en prinses lleana met haar drie kinderen De leider der Iersche blauwhem- den, generaal O'Duffy hield de zer dagen inspectie van zijn volgelingen NANKING, 12 Juni. (Reuter). De toe stand in Noord-China is plotseling ver ergerd, doordat de Chineesche minister van Oorlog Hoylng-Tsjin geweigerd, heeft, om een schriftelijk antwoord te geven op de overigens reeds door China aanvaarde eischen van Japan. De Ja panners hadden een schriftelijk ant woord geëischt. Het tijdstip, waarvóór dit antwoord moet zijn overhandigd, is door de Japanners vastgesteld op heden middernacht. Wanneer de Japansche officieren op hun standpunt blijven staan, vreest men dat er wel dra gevechten in Noord-China zullen worden geleverd. Uit Peking wordt gemeld, dat de Japan ners den Chineezen nieuwe sensationeele eischen hebben gesteld, welke groote onge rustheid veroorzaken. De Japanners eischen thans o.a. een massa ontslag van de Chineesche regeeringsambtena- ren en hun vervanging door personen, die Ja pan vriendelijk gezind zijn. Verder gelooft men dat Ariosji, die Vrijdag zijn geloofsbrieven als Japansch ambassadeur in China zal overhandigen, zal aandringen op de consolidatie van verschillende leeningen, met name van de leening van 1917, welke de Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 12 Juni: In de feestzaal van de Wereldtentoonstelling werd door de internationale unie voor den Vol kenbond een groote meeting belegd, gewijd aan de verdediging van den bedreigden vrede. De Engelsche oud-minister Lord Cecil waar schuwde tegen zekere strevingen in de huidige internationale politiek, die tot oorlog zouden kunnen leiden, en bracht een protest uit tegen degerten, die de volkeren opleiden tot verheer lijking van den oorlog. Het volk zelf wil den oorlog niet. Een voor beeld leverde het referendum, door de Engel sche Vereeniging voor den Volkenbond gehou den, waarin een groote meerderheid van 97 pet. zich voor den vrede uitsprak. Op dat punt is er geen verschil tusschen het Engelsche volk met welk ander volk pok. Nooit is echter de toe stand zoo ernstig geweest, omdat een nieuwe oorlog de ineenstorting zou zijn van Europa. Eén mogelijkheid zal dit echter kunnen tegen houden, n.l. dat allen zonder uitzondering het opnemen voor den Volkenbond. De Fransche oud-minister Paul-Boncour gaf een historisch overzicht van den Volkenbond en gaf te kennen, dat de algemeene ontwapening er zal komen, wanneer er een sterke interna tionale weermacht bestaat om het recht te handhaven. Mevr. Bakkervan Bosse, in het Neder- 1 a n d s e h sprekend, zeide, dat de onmiddel lijke nabuurschap van Nederland en België on vermijdelijk moest leiden tot sommige tegen stellingen en ijverzucht, maar onbetwistbaar ziet men de neiging tot begrijpen, tot hechtere solidariteit en meeleven van eikaars lief en leed. De Nederlandsche spreekster herinnerde aan de algemeene verslagenheid in Nederland bij het vernemen van den tragischen dood van wijlen koning Albert. In die dagen heeft menigeen beseft wat ko ning Albert voor Nederland heeft beteekend door zijn bekende nobele houding in Augustus 1914. Minister Hymans betoogde nog, hoe de buitenlandsche politiek van België steunt op het Locarno-verdrag en het pact van den Vol kenbond. op den Grebbebero Chineezen steeds geweigerd hebben te erken nen. Deze consolidatie zou dan een tijdperk in leiden van economische en financieele samen werking tusschen China en Japan. SJANGHAI, 12 Juni (Reuter). Na de nieuwe eischen, die het Japansche leger heeft gesteld, zouden de autoriteiten in Noord-China over wegen en bloc af te treden. Wanneer de nieuwe eischen aanvaard worden, zou dit practisch beteekenen dat het grootste deel van Noord China veranderd wordt in een Japansche provincie. H8INKING, 12 Juni. (Reuter.) Bij de Chi neesche autoriteiten te Eeking is ernstig ge protesteerd tegen het gevangennemen van vier soldaten van het Kwantoengleger in het begin van Juni te Tsjangpei in de provincie Tsjahar. In het protest wordt ook de aandacht geves tigd op de anti-Japansche beweging in Tsjahar. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de autoriteiten van het Kwantoengleger besloten zijn energieke maatregelen te nemen tegen de anti-Japansche en anti-Mandsjoekwo activiteit in Tsjahar. Men voorspelt zelfs, dat het Kwantoengleger het terugtrekken van de troepen van generaal Soeng Tsje Joean uit de provincie zal eischen. Nader wordt gemeld, dat de Japanners dezen laatsten eisch reeds gesteld hebben. TOKIO, 12 Juni. (V.D.). In tegenwoordig heid van den keizer heeft de graafschapsraad de conventies van Genève verworpen betreffen de instelling van verplichte arbeidsbeurzen, in- validiteits- en ouderdomsverzekeringen voor arbeiders en verplichte weduwen- en weezen- verzkeringen voor arbeiders van 1933 op grond van de overweging, dat deze conventies onge schikt zijn voor de Japansche nationale om standigheden. BOMBAY, 12 Juni. (Kipa) Uit het aard- bevingsgebied in 't Noord-Westen van Britsch- Indië, waar tienduizenden den dood hebben ge vonden, wordt gemeld, dat temidden van de verwoeste stad Quetta het klooster van de Zus ters van Cork behouden is gebleven. In het in 1922 gestichte klooster, het eerste in Beloedsjistan, ontvangen 200 Europeesche, Anglo-Indische en Indische kinderen onder richt. De Overste is onlangs nog onderscheiden. Quetta, dat gelegen is in het diocees Bom bay, telde 1500 katholieken. De zielzorg was in handen van twee paters Jezuïeten. ISTAMBOEL, 12 Juni. (Reuter) Morgen treedt in Turkije de nieuwe wet in werking, welke het dragen van het geestelijk gewaad ver biedt aan alle priesters, monniken, nonnen en andere geestelijken, hetzij Mohammedanen, Jo den, Roomsch-, Grieksch- of Armeensch-Ka- tholiek. Alleen de Grieksche en Armeensche patriarch, de Mohammedaansche Groot-Moefti en de Opper-rabijn mogen hun gewaad blijven dragen. BERLIJN (K.W.P.) Ondanks de felle vervol ging, waaraan de Katholieken in Duitschland bloot staan, neemt het aantal priesterroepingen sterk toe. Op alle universiteiten is het aantal theologie-studenten beduidend gestegen. In 't bisdom Rottenburg alleen hebben zich 76 stu denten aangemeld. Verder is het van belang te vermelden, dat de beschikbare ruimte aan de meeste universiteiten en in de seminaries veel te klein geworden is. Wapenstilstandsverdrag tusschen Bolivia en Paraguay onderteckend. Japan stelt plotseling nieuwe eischen aan China. Toestand verscherpt. Groote meeting voor den vrede te Brussel na mens de Volkenbondsvereenigingen. Prinses Juliana gaat een paar dagen naar Leeuwarden. De Egmondsche Benedictijner Priorij zal op 25 Juni door Mgr. Aengenent plechtig worden ingewijd. Een van de gearresteerden te Oss weer vrijge laten. De tankboot „Juno", welke door Japansche autoriteiten was vastgehouden, is thans vrij gelaten. Nader getuigenverhoor in hooger beroep inzake den doodslag te Hoofddorp; de eisch van tien jaren gevangenisstraf gehandhaafd. Wetsontwerp ingediend tot verduidelijking en aanvulling van art. 828i van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake een nieuw tarief van invoerrechten. Radio-rede van Minister Slotemaker de Bruine over de z.g. Zomerzegels. Communisten behalen de meerderheid bij de gemeenteraadsverkiezing te Finsterwolde. Beurs van New-York: Na zwak begin trad eenig herstel in; later liepen de noteeringen nog ver der op. „Neem het zekere voor het onze kere" is een levensles voor den prak- tischen mensch. Men doet goed niet het bereikbare te laten schieten voor een denkbeeldig iets. Een fata mor gana na te jagen heeft immer teleur stelling gebracht. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Beter een reëel bezit dan een lot voor de honderdduizend waarop ook een niet kan vallen. Neem het zekere voor het onzekere. Intusschen er zijn idealisten die niet ten onrechte het onzekere verkie zen, anders was Amerika niet ontdekt. Anders ware zoovele andere ontdek kingen niet gedaan en vorderingen der techniek niet tot stand gekomen. Gelukkig dat er onzelfzuchtige idea listen zijn die ook het onzekere bo ven het zekere roeten te verkiezen en iets najagen dat voor gewone men- schen een droom gelijkt, doch vaak een verrijking der menschheid blijkt. Maar zulke worden gedreven door een soort zekerheid van slagen, al thans van juist inzien. Indien ge ech ter twijfeltkies het zekere voor het onzekere. Vooral voor de eeuroig- heid. Laat het er vooral niet op aan komen. Kies het zekere om voer altijd gelukkig te zijn. GENÈVE, 12 Juni. De internationale arbeids- conferentie heeft hedenmiddag met 57 tegen 49 stemmen een door de werknemersgroep voor gestelde resolutie aangenomen, welke principieel een algemeene overeenkomst inzake de 40-uren- week bepleit. De resolutie luidt: „De conferentie is van meening, dat een al gemeene overeenkomst op de basis van de 40- urige arbeidsweek met instandhouding van den levensstandaard der arbeiders moet worden aangenomen. Deze overeenkomst moet net kader vormen, waarbinnen de regeling voor de ver schillende takken van industrie moet worden tot stand gebracht." De door deze resolutie bepleite conventie zou een meerderheid van twee derden noodig heb ben gehad, welke slechts tot stand had kunnen komen wanneer de meerderheid der regeerings- vertegenwoordigers, die zich heden van stem ming onthielden, vóór zou hebben gestemd. De tegenstemmen zijn blijkbaar afkomstig van de werkgeversgedelegeerden. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 759.3; vorige stand 760.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1