IN EN OM HAARLEM DE R.K. LIJST SPORT EN WEDSTRIJDEN Duur Bennebroek BIJ DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IEDER KATHOLIEK STEMME: Uit den Gemeenteraad haarlemsche damclub DONDERDAG 13 JUNI 1935 mnninmiiiuiiiininnimnniiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiininnimnmminiiiiiiiimmniiimminiiiiiiinmnnniiiiiniimimmB luim Zand voort en Het Werkloosheids subsidie Gewetensgeld Wij geven hieronder een opgave van de data, waarop in Haarlem en in verschillende plaatsen in onze omgeving de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben, het nummer van de katholieke lijst en den naam van den lijstaanvoerder 18 Juni in Haarlemmerliede op lijst 19 Juni in Heemstede op lijst 19 Juni in Zandvoort op lijst 26 Juni in Haarlem op lijst 26 Juni in Beverwijk op lijst 26 Juni in Bloemendaal op lijst 26 Juni in Velsen op lijst 26 Juni in Haarlemmermeer op lijst 26 Juni in Hillegom op lijst 4 (C. Stokman) 2(Dr. E.A.M. Droog) 6 (C. Siegers) 5 (W. J. B. v. Liemt) 6 (N. J. Out) 3 (A. J. Priosenberg) 6 (C. P. J. Maas) 6 (H. Koning) 8 (B. N. Loerakker) Competitiestand le klasse DAMMEN Clubkampioenschappen 1934/35 Haarlemsche Damclub Clubkampioenschappen 1934/35 Demonstratie „De Waterratten" DUIVENSPORT Bond van vereenigingen van postduivenliefhebbers ZWEMMEN De PinguinsZignea 21 Wedvlucht van „De Luchtgids" De Snelpost Een protestvergadering tegen hooge P. E. N.- en P. W. N.- tarieven De Personeele Belasting Toespraak Joh. la Fleur Toestanden op de planeten De dampkringen onzer buren P.V. Haarlems Amsterdamsch Kwartier HENGELSPORT Hengelaars ver. „Tusschen 't Riet" VRAGENBUS iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE Over veertien dagen reeds worden de ver kiezingen voor den nieuwen raad ge houden en merkwaardig was het daar om, dat er in de raadszitting van gistermiddag hoegenaamd geen verkiezingsspeech werd ge houden. Zelfs niet door de communisten. Wij hebben dat vroeger anders meegemaakt. Dan knetterde en spetterde in zoo'n laatste zitting het oratorisch, vuurwerk bij alle partijen op en ieder raadslid sloofde zich uit om tegenover zijn kiezers een goed figuur te maken. De dan gehouden redevoeringen werden als een kost bare en goedkoope verkiezingsreclame be schouwd. Het kalme beeld, dat de raadszitting gistermiddag vertoonde, achten wij een voor uitgang, want het parlementaire stelsel was eenige jaren terug hard bezig harikiri te plegen; het respect voor onze openbare licha men daalde snel en dreigde op walging voor het politiek gedoe uit te loopen. Slechts door op waardige wijze de belangen van het geheele volk te behartigen kon de waardeering voor de democratische instellingen van ons land stij gen. Het zal iedereen genoegen doen te hooren, dat de Haarlemsche Raad dat begrepen heeft. En toch zal, wie met aandacht het verslag van de gisteren gehouden, overigens niet zoo be langrijke raadszitting leest, onder den indruk komen van de groote waarde, die zijn stem op 26 Juni aj3. heeft en beseffen, dat hij bij een goede keuze van zijn candidaten een groot aandeel neemt in het richtige beheer van de stad zijner inwoning. Daar was op de allereerste plaats de uit stekende speech van den anti-revolutionnairen heer Brants over de gemeentelijke Montessori school. Als er één bezuinigingsobject is in onze gemeente, dan is het wel de opheffing van deze school, aldus ongeveer de strekking van zijn overtuigend betoog. Die school is een on ding. Zij kost driemaal meer geld dan een ge wone school en het onderwijs dat er gegeven Wordt, is geen Montessori-onderwijs, nog daar gelaten, dat de heer Brants persoonlijk voor de heele Montessori-methode niets voelde. Voor proefnemingen op onderwijsgebied zonder een redelijke kans op behoorlijke resultaten, is in Haarlem in deze tijden van crisis geen Plaats, vond hij. De katholieke heer Weustink, hiet minder deskundig, maar in tegenstelling met den heer Brants geen tegenstander van het Montessori-onderwijs, pleitte ook voor op heffing, omdat de proefneming met die school in Haarlem als mislukt moest worden be schouwd. Intusschen stond het lot van het Voorstel van den heer Brants bij voorbaat Vast, omdat de Haarlemsche raad in meerder heid linksch is en van de raadsleden dezer richting moeilijk kon worden verwacht, dat zij vlak vóór de verkiezingen vóór opheffing van een openbare school zouden stemmen. Zij wil den nog eens een proef nemen met een gereor ganiseerde school. Wij zouden het flinker ge vonden hebben als zij dit offer op het altaar van een zuinig gemeentebeheer hadden ge bracht. Niemand zou er schade van hebben ge had. Met 21 tegen 15 stemmen werd het voor stel van den heer Brants verworpen. Het deed ons genoegen, dat het een katho liek raadslid was, de heer Castricum, die de aandacht vestigde op de onrechtmatige aan- siagen in de schoolgeldbelasting. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij onlangs in deze courant de aandacht hebben gevestigd op de vele fouten, die gemaakt zijn bij het uitreiken der schoolgeldaanslagen. Verschillende perso- hen, die in het geheel niet voor een aanslag in aanmerking kwamen, werden toch belast en andere werden te hogg aangeslagen. Maar hog meer genoegen deed ons de ruiterlijke er kenning van den wethouder van financiën, dat er inderdaad fouten zijn gemaakt en dat B. en W. daaraan direct een einde hebben ge maakt. Dat zal niet nalaten het vertrouwen ih zijn rechtvaardig bestuur te verhoogen. Met belangstelling luisterde de raad ook naar de mededeelingen van den heer van Liemt (RK) wethouder voor werkloozenzorg en mo menteel plaatsvervanger van den heer Gerritsz sis wethouder van Openbare Werken. Hij kon digde eenige aanzienlijke werkobjecten aan. v°or een paar ton zal met behulp van het Werkfonds besteed kunnen worden. Dat is Parate hulp, de beste, die een gemeentebestuur tijden van werkloosheid zooals wij nu be leven, kan leveren. Het is trouwens bekend, dat de heer van Liemt er bij wijze van spre ken dag en nacht op uit is om de werkgele genheid in Haarlem te vergrooten, omdat hij hatuurlijk overtuigd is, dat de crisis op deze manier het best bestreden kan worden. De aanleg van een weg in de prise d'eau der Haarlemsche waterleiding kan al zeer spoedig onder handen worden genomen. Het belooft aan heel wat handen werk te geven. Het is een weg van vijf kilometer lang en drie meter breed, berijdbaar zelfs voor automobielen. De nieuwe weg loopt tot aan de grens van Duin en Kruidberg en buigt daar haar het Oosten om. Bovendien worden er nog eenige kleinere werken uitgevoerd nabij den Zeeweg waaronder de bouw van een machine gebouw. En om nu maar precies te zeggen, waar we heen willen: niemand behoeft er spijt van te hebben als hij op 26 Juni as. zijn stem uit brengt op een candidaat der rechtsche par tijen, wat inhoudt, dat de katholiek, die op de lijst van de eenig erkende R. K. Staatspartij ®temt, de wetenschap met zich mag omdragen öat hjj volkomen zijn plicht als Haarlemsch burger heeft gedaan en moeilijk een betere keus zou kunnen doen. Wü zijn, omdat wij ambtshalve alle raadsvergaderingen met cri- tischen zin bijwonen, ten deze bevoegd een °°rdeel uit te spreken en durven met de hand °P het hart te verzekeren, dat de rechtsche, hat de katholieke raadsleden zoowel collectief als individueel, een uitstekend figuur in den Haarlemschen Raad slaan. Ieder onbevooroor deeld beoordeelaar zal het met ons eens zijn. Men vergeve ons dit uitstapje op het verkie- 2lngspad, maar zoo ooit dan is het nu de tijd om dat rondborstig te zeggen. Het was wel te verwachten, dat het voorstel Van B. en W. om de pachtsom, welke de heer Deinum voor den stadsschouwburg betaalt, voor het afgeloopen seizoen te verminderen met 4000 niet zonder critiek zou worden aanvaard. De heer Reinalda zag in het voorstel een er kenning van de zijde van B. en W., dat twee jaar geleden een verkeerd besluit door den raad is genomen. Aan den heer Deinum werd toen de pacht tegen een tevoren opgemaakt bedrag gegeven. Er had een vrije inschrijving moeten plaats hebben, zeide hij. Hierbij kwam de vraag naar voren of den heer Deinum de pacht was „opgedrongen". Dit werd door B. en W. ont kend, zooals het ook door den heer Deinum ontkend is. Formeel is dat wel juist. Maar als juist is, wat de heer Reinalda zeide, dat het bedrag van tevoren opgemaakt was, dan kan men kwalijk volhouden, dat de heer Deinum „geheel vrijwillig" het contract aanvaard heeft. In deze courant is dan ook geschreven, dat den heer Deinum de pacht „zoo'n beetje" opgedron gen is. Deze uitdrukking is, dunkt ons, niet ver van de waarheid af en daaruit trokken w'ij toen de conclusie, dat de gemeente zich niet geheel aan de verantwoordelijkheid voor den financiee- len strop dien de exploitatie heeft opgeleverd, kon onttrekken. De meerderheid van den raad bleek die meening ook toegedaan te zijn. De heer Reinalda had ernstige critiek op de wijze, waarop de heer Deinum den schouwburg exploi teert. In cultureel opzicht is de schouwburg ei- niet op vooruitgegaan. Het is er „unheimisch" o.m. omdat het licht er te schaarsch is en de exploitant heeft geen feeling voor de goede stukken, zeide hij, misschien wordt hij in de keuze ook belemmerd door de zuinigheid, welke hij moet betrachten. B. en W. beloofden die klachten aan den heer Deinum via de schouw burgcommissie, waarvan ook de heer Reinalda, naar wij meenen, lid is over te brengen. Het liefst zou de heer Reinalda aan de pacht een einde maken. De heer Castricum achtte den pachter niet geheel voor zijn taak berekend. Bij de gevoerde critiek weerden de buitengewone moeilijkheden, verbonden aan de exploitatie van een schouwburg, dien men in dezen tijd op peil wil houden wtel wat al te veel vergeten. Het too- neel maakt in dubbel opzicht een crisis door. De gemeente kon twee jaar geleden de exploi tatie niet volhouden en ook in andere steden maken de schouwburgen een harden tijd door. Het is daarom niet juist den slechten gang van zaken aan den heer Deinum te wijten. Mevrouw ScheltemaConradie legde daar den nadruk op en zag een verlichting in de verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. De heer Rooden- burg meende, dat de zaak met die paar dub beltjes per voorstelling niet te redden was. De heer Bijvoet was ook van meening, dat de heer Deinum niet voor alles verantwoordelijk kon Worden gesteld en herinnerde er aan, dat hij dezen afloop twee jaar geleden voorspeld heeft. Hij vreesde, dat de gemeente straks de exploi tatie weer zal moeten overnemen met een schouwburg waar de loop uit is. Hij wees er op, dat de gemeente juist in crisistijd hier een taak heeft en er voor moet zorgen, dat de belang rijke tooneelcultuur niet verloren gaat. Er zal waarschijnlijk nog wel gelegenheid zijn om over dat punt in de maand September ver der te graten. Want de heer Deinum heeft nu verlaging van de pachtsom gekregen voor het afgeloopen seizoen, maar -hij heeft geen zeker heid, dat ook voor de volgende jaren rekening zal whrden gehouden met eventueele slechte ex ploitatie-uitkomsten. Het is zeer de vraag of hij onder deze omstandigheden bereid zal zijn met September een nieuw seizoen in te gaan en wanneer hij ontbinding van het contract zou vragen, zal de raad hem op dezelfde gronden, waarop hij nu de pacht heeft verlaagd, daartoe in de gelegenheid moeten stellen. Aan het slot van de vergadering kwamen de vragen van den heer Klein over de verwijdering van den vluchtheuvel bij de Raaks ter sprake. De geleerden bleken het over deze kwestie niet eens te zijn. B. en W. zullen er nu een hartig woordje over spreken met den commissaris van politie. Aan het begin van de vergadering had de heer Roodenburg, die wegens uitstedigheid van den burgemeester de vergadering verdienstelijk leid de, eenige woorden gewijd aan de nagedachte nis van den heer Van Ghert, aan wien in deze vergadering eervol ontslag zou worden verleend als hoofd der openbare school no. 18, maar die juist dezen morgen ten grave was gedragen. Donderdagavond 13 Juni om half acht komt de raad der gemeente Zandvoort in openbare spoedeischende vergadering bijeen, ter behan deling van de gemeente-begrooting 1935. Deze vergadering wordt gehouden naar aan leiding van een ingekomen schrijven van Ge deputeerde Staten, waarin dit college meldt, dat het ondershands vernomen heeft, dat de gemeente voor 1935 geen bijdrage zal ontvan gen uit het werkloosheids-subsidiefonds. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen ƒ955.98. De planeet Mars, het inte ressantste hemellichaam, gefotografeerd tijdens een zeer gunstige phase, n.l. op 'n afstand van „slechts" 93 millioen kilometer TjriTWjy A f f Na vrij zwemmen van mejuffrouw H. Haage schoot deze zuiver in (21), maar ondanks gesp. gew. gel. vrl. pt. Quick 6 6 0 0 12 Blauw Wit 1 1 0 0 2 V. V. G. A. 6 3 X 2 7 Haarlem 4 2 0 2 4 H. H. C. 5 1 1 3 3 H. H. C. 5 1 1 3 3 Ajax 2 0 0 2 0 E. D. O. 4 0 0 4 0 In de „Korenbeurs" werden Dinsdagavond jl. de wedstrijden om de clubkampioenschapper. 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voort gezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse P. G. van Engelen wint van F. W. de Pater. Tweede klasse Th. S. v. d. Sluijs wint van L. Kisch; K. Olij remise met M. van Leeuwen; P. H. MeureT Kerkman afgebroken. Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioen schap 1934/1935 der Haarlemsche Damclub. De ze luidt momenteel als volgt: gesp. gew. rem. vrl. pt. 1. J. B. Sluiter Jr. 14 10 4 0 24 2. J. W. van Dartelen 15 7 6 2 20 3. Aebe de Jong 15 8 3 4 19 4. J. Poppen 16 6 7 3 19 5. H. G. Teunisse 14 3 10 1 16 6. P. G. van Engelen 13 5 5 3 15 7. P. J. van Dartelen 12 4 6 2 14 8. J. van Looij 14 4 6 4 14 9. H. Greeuw 13 2 9 2 13 10. H. van Lunenburg Jr. 13 3 7 3 13 11. Ph. G. Amelung Jr. 12 4 2 6 10 12. Joh. Fabel 9 1 7 1 9 13. Ph. F. Amelung Sr. 12 2 3 7 7 14. P. J. Bij rij 11 1 2 8 4 15. J. P. van Eijk 5 1 0 4 2 16. F. W. de Pater 13 1 0 12 2 17. J. v. d. Giessen 1 0 1 0 1 alle pogingen, die Zignea, nu het voordeel van de zon hebbende, aanwendde om gelijk spel te spelen, lukte het de voorhoede, die zwaar gedekt werd, niet het gelijkmakende punt te scoren en zoo werd deze eerste wedstrijd een nederlaag voor ofize Haarlemsche dames. Zignea kwam uit met de volgende ploeg: Doel: D. Koos. Rechtsachter: L. Hackenitz, Midachter: H, Haage, Linksachter: A. Blad. Rechtsvoor: G. Kn*yt, Midvoor: B. Venema, Linksvoor: H. Drooglever. Maandagavond van 9.1511 uur zal, evenals vorig jaar, het zwemmen bij kunstlicht geopend worden door het geven van een demonstratie verzorgd door de Haarl. Zwem- en Poloclub „De Waterratten"; een geheel nieuw pro gramma zal uitgevoerd worden, o.a. Push-ball demonstratie, touwtrekken, de kampioene schoonspringster en de heeren Lottgering en Mette hebben hun medewerking toegezegd, verder figuurzwemmen met kleureffecten, wa terpolo, waarvoor de kampioen van den kring Amsterdam is uitgenoodigd. De clou van de zen avond zal wezen, dat Mej. Rie Masten broek, wereld-, Europeesch- en Nederlandsch recordhoudster op verschillende afstanden haar kunnen zal toonen. Wij twijfelen niet of dit nummer is reeds een gang naar de in richting waard; nu de inrichting geheel ge moderniseerd is, is ieder van een goede plaats verzekerd. Bij bovenstaanden bond is het centrum geves tigd voor de wedvlucht St. Sebastiaan, waarvan de lossing plaats vindt op Vrijdag 21 Juni a.s. Aan deze vlucht kan door alle Haarlemsche liefhebbers, al of niet aangesloten, worden deel genomen. Het inkorven der duiven geschiedt op Maandag 17 Juni tusschen 7 en 8 uur, in ge bouw de Luchtgids, Frankestraat te Haarlem. Het regelen der klokken geschiedt op Vrijdag avond d.a.v. eveneens tusschen 7 en 8 uur, in hetzelfde gebouw. Inschrijfbiljetten en regle menten betreffende deze vlucht zijn verkrijg baar bij den secretaris van den bond, den heer P. H. Boeree, Bakenessergracht 47. F. W. de Pater degradeert thans definitief naar de tweede klasse. Dinsdagavond 11 Juli werd in Bussum bo vengenoemde wedstrijd als eerste poflo-weö- strijd voor de competitie tweede klasse van den Nederlandschen Zwembond gespeeld. De partijen wogen in het begin volkomen tegen elkaar op en het was hoofdzakelijk aan de felle zon te wijten, waardoor de keepster van Zignea slecht zien kon, dat de Pinguins twee maal scoorden (20). Na het wisselen was de thuisclub iets sterker. Zij was herhaaldelijk in den aanval en het was alleen aan de doelverdedigster, mejuffrouw D. Roos, te danken, dat er geen goals meer gemaakt werden tegen Zignea. De Postduivenvereeniging „De Luchtgids' hield op Zondag 9 Juni een wedvlucht vanaf Dourdan (Frankrijk) over een afstand van 466 K.M. De eerste prijswinnende duif bereikte een snelheid van 1026.10 meter per minuut, de laat ste prijswinnende duif een snelheid van 968.40 meter. De prijzen werden gewonnen door: W. H. Spoor 1, 12, 13; J. Groeneveld 2; A. J. Leurs 3, 9; H. Wïllemse 4, 15; R. N. Heiloo 5; L. v. Bragt 6, 8; Joh. v. d. Pol 7; H. Philippo 10, 14; J. Zwart 11. Aan de wedvlucht namen 72 duiven deel. Bovengenoemde vereeniging van postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht van Dourdan af op Zondag 9 Juni. Afstand 489 K.M. Dui ven los 6 uur. De prijzen werden behaald als volgt: T. Luikel Jr. 1, G. Dollé 2, 4, 8; R. Brakel 3, J. v. d. Linden 5, 6, 12; E. Cassée 7; J. G. Ku- perus 9, 10, 11. Eerst getoonde duif 1 uur 40 min. 47 sec. Laatst getoonde duif 2 uur 21 min. 20 sec. De Forensen van Bennebroek zijn erg onte vreden over de hooge lasten waaronder zij zuch ten. Dinsdagavond hebben zij een protestver gadering gehouden in het koffiehuis „Oud Berg en Dal", met als spreker den heer Joh. La Fleur. Het kleine zaaltje was meer dan bezet, een bewijs, dat de Bennebroekers het met het groepje inwoners, bestaande uit de heeren Snij der, La Fleur, Batenburg, Roos Sr. en Roos Jr. eens was. Zooals men weet, aldus de heer la Fleur in zijn inleiding, worden in onze kleine gemeente hooge tarieven gevraagd van het P.E.N, en van de P.W.N., terwijl ook de personeele belasting zeer hoog is. Door annexatie met Heemstede zouden die zeer verminderd kunnen worden. Spr. lichtte dit met verschillende voorbeelden toe. De aanleiding tot de vergadering was het ver schijnen van een brochure, waarin Bennebroek als een aangename en „goedkoope" gemeente werd geschetst, en waarin de burgemeester dit had onderstreept in een voorwoord. De bewoners kwamen, aldus de heer la Fleur, door de hooge tarieven en belastingen gedu peerd uit en eenige van die gedupeerden heb ben de vergadering belegd. Vooreerst zeide spr. niet de bedoeling te heb ben over te gaan tot de oprichting van een ver eeniging of afdeeling met 'n politieken onder grond, doch het comité wilde slechts de belan gen van „oud" en „nieuw" Bennebroek behar tigen. Wat is nu het geval met de watervoorziening? In de steden is de watervoorziening inbegre pen in den huurprijs, maar in Bennebroek niet. Het watertarief wordt hier zeer willekeurig toe gepast en b.v. vier naast elkaar gelegen percee- len betalen ƒ5.90 per kwartaal ieder, zoodat zij, die veel water verbruiken, evenveel moeten betalen als diegenen, die weinig verbruiken. Dit zou verbeterd kunnen worden als er even tueel meters werden aangebracht. Wij wenschen, aldus spr., een onderhoud te hebben met de directie van de P.W.N., echter niet, en hier legde spr. zeer den nadruk op, zonder voorkennis en via den burgemeester, die (wat wij intusschen niet begrijpen) in een on- derhbud met de pers gezegd heeft, dat hij het watertarief betreurde, doch daar niets aan kon doen. Spr. wilde deze uitspraak niet verder cri- tiseeren of uitwerken. Met den electrischen stroom, vervolgde de heer la Fleur, welker voorziening in handen is van het P.E.N., is het al niet beter. In vele ge vallen betalen de menschen met een vastrecht tarief niet minder dan ƒ0.50 per kilowaluur, ondanks hun zuinigheid. De heer la Fleur zeide het al zeer kras met de woorden „hierdoor pleegt het P.E.N. een gepatenteerden diefstal". Ook mogen er geen lichtpunten aangelegd wor den, waar men dat wenscht; een erkend instal lateur van het P.E.N. moet dit doen. Spr. haal de een voorbeeld aan, waarbij het zeer slecht geschied was. Aan dezen wantoestand moet een eind komen! Als een demonstratie van hun ontevredenheid met den heerschenden toestand hebben enkele inwoners hun huizen te koop gezet; zij zouden echter geneigd zijn de borden te verwijderen als het gemeentebestuur medewerking verleende en den toestand hielp verbeteren. Moet Bennebroek bij Heemstede geannexeerd worden? Ik geef het in overweging, aldus spr. Alle Bennebroekers moeten door eendrachtige samenwerking hun doel, mindere P.E.N.- en P.W.N.-tarieven en personeele belasting, trach ten te bereiken. De personeele belasting? Wij kunnen het stijgen van de belastingen niet aan het gemeentebestuur verwijten, maar het heeft wel zeggenschap in het vaststellen van de opcenten. Wil men deze zoo laag moge lijk houden, dan moeten de inkomsten verhoo gen, wat weer bereikt kan worden door Benne broek werkelijk een aangename en goe lkoope woonplaats te maken. Spr. stelde voor, dat ieder na het ontvangen van zijn belastingbiljet zijn grieven aan den inspecteur van de belastingen te Haarlem zou kenbaar maken. Ook herschat ting kan baat brengen, daar spr. meende, dat de schatting wat willekeurig is geschied. Hoe staat het met de openbare verlichting? Na enkele citaten uit een der groote dagbla den, betreffende een onderhoud met den bur gemeester, merkte de heer la Fleur op, dat Ben- nebroeks verlichting veel te schaarsch is, wat spr. met enkele voorbeelden toelichtte. In een villa park moeten te Bennebroek de bouwers zelf de verlichting aanleggen! Weer een uitermate ern stige wantoestand! Ook branden de enkele lan taarn, die er zijn, te kort en na twaalf uur is Bennebroek volkomen in het duister gehuld. Men zal trachten het gemeentebestuur te be wegen toe te stemmen in den aanleg van een verbeterde verlichting. Na de pauze gaf de heer la Fleur een uiteen zetting over den toestand van en in het onder wijs in de gemeente Bennebroek. Snr. noemde dit, zoowel wat betreft het aanzicht van de school, als het onderwijs, zeer gebrekkig, doch wilde geen afbreuk doen aan de reputatie van het hoofd der openbare school, die hier niet de minste schuld treft. De kosten voor de school kunnen dus niet zoo hoog zijn! Wethouder van Lierop maakte de opmerking, dat de gemeente de begrooting sluitend had ge kregen, zonder belastingverhooging. Het Rijk echter kondigde aan, dat zij 80 pet. van de op centen der personeel belasting opeischte, wat in Bennebroek 12.400 bedroeg. Spr. was tegen annexatie, daar de gemeente al sinds 1640 zelf standig is. De heer Joh. la Fleur zeide in zijn antwoord, dat Bennebroek in de 7de klasse staat bij de belasting, wat volgens spr. veel te hoog is. Als er door de autoriteiten in het algemeen toezeggingen worden gedaan en er verbetering komt, dan zal annexatie niet noodig zijn. Wethouder Dubbes maakte de opmerking, dat in een raadsvergadering besloten was van de gemeente Heemstede electriciteit te betrekken, wat in overleg met deze gemeente was tot stand gekomen. Gedeputeerde Staten wezen het ver zoek echter af, waarna Bennebroek in beroep bij de Kroon ging en wederom een afwijzend antwoord ontving. Eenige opmerkingen betref fende de Openbare School bedongen een gretig applaus. De heer la Fleur spaifk de hoop uit, dat de plannen van het bouwen van een nieuwe openbare school spoedig verwezenlijkt zouden worden. Tot slot werd een commissie, bestaande uit 13 personen, benoemd, die de zaken in samen werking, met de inwoners van Bennebroek zul len afhandelen. De heer la Fleur sloot met een dankwoord de vergadering. Door de jongste resultaten van de bestu deering der dampkringen der groote planeten, aldus Dr. D. Reuyl in He mel en Dampkring is het zonnestelsel op nieuw in het brandpunt van de astronomische belangstelling gekomen, of, zoo men wil, heeft het zich daar overtuigend gehandhaafd. Een autoriteit op dit gebied, prof. H. N. Russell van Princeton University in de Ver- eenigde Staten heeft in een drietal lezingen de hedendaagsche opvattingen uiteengezet. Een samenvatting hiervan verscheen in het Ameri- kaansche tijdschrift „Science". Van sommige planeten was het reeds bekend, dat zij een dampkring bezaten. Voor Mars had men het geconstateerd aan de in den loop der seizoenen veranderende poolkappen, lichte vlekken, welke duiden op een ijsbedekking der polen. Voor Jupiter aan de wisselende banden en vlekkenformaties, voor Venus aan de schijn bare verlenging van de uiteinden van den sik kel. Andere waarnemingen hebben deze resul taten bevestigd en ons dank zij spectraal- analyse en radiometric, ook aangaande den toe stand op de andere planeten ingelicht. De planeten bestaan uit een zware metalen kern, omgeven door een rotsachtige korst. De groote massa's bezitten meer lichte bestand- deelen dan de kleinere, zij zijn dus relatief lichter. De dampkringen bestaan voor de grootste planeten hoofdzakelijk uit waterstofverbindin gen, voor de middelmatig groote uit zuurstof- verbindingen, terwijl de kleinste geen damp kring bezitten. Prof. Russell komt tot het volgende resul taat: Mercurius heeft op de verlichte zijde een temperatuur van ongeveer 300° C. De planeet bezit geen dampkring en haar oppervlakte ge lijkt op die van de maan. De oppervlakte van de pjpneet Venus gaat geheel onder een dicht wolkendek verborgen. De temperatuur onder dit wolkendek is vermoedelijk 100 C. Haar damp kring bestaat uit koolzuur en bevat geen wa terdamp en geen zuurstof. Op Mars is de temperatuur in de tropen, op het midden van den dag gemiddeld 0 C. De gemiddelde temperatuur op de gansche pla neet ligt natuurlijk ver daar beneden. Mars heeft een ijlen dampkring met waterdamp en misschien een geringe hoeveelheid zuurstof. De roode kleur van deze planeet, haar „roest- kleur", kan verklaard worden uit de aanwezig heid van geoxydeerde ijzerverbindingen aan haar oppervlakte. Ook Jupiter bezit een dicht wolkendek. Haar temperatuur is in de zichtbare lagen on geveer 130 C. Zij heeft een dampkring, die ammonia en methaan (moerasgas) bevat. De roode en groote vlekken in het wolkendek zijn te verklaren uit de sterke absorptie in het rood en oranje door ammoniawolken. Saturnus' temperatuur is in de zichtbare lagen ongeveer 150 C. Ook zij heeft een dampkring met ammonia en methaan. Haar ring, de bekende ,,ring van Saturnus", is damp kringloos. Uranus en Saturnus hebben een tem peratuur, die in de zichtbare lagen lager is dan die bij Saturnus. Zij hebben een methaan- dampkring. Haar groene kleur wordt verklaard door absorptiebanden van methaan in het rood en oranje. HENRI VAN MANDELE Uitslag van de wedvlucht Dourdan (Frank rijk) 1. J. J. Hart; 2, 3, 6, 8 C. Koning; 4 A. Breeuwer; 5, 9, 10 G. H. Stouten; 7 H. J. Petter; 11 S. Heitlager. Zondag a.s. houdt bovengenoemde vereeni ging een hengelwedstrijd op witvisch in de Leidschevaart, vanaf de Battenbrug, in het door haar gepachte water. Er zal gevischt worden om den „Willemse Beker" en vele andere prijzen. Vraag: 1. Wat is de mooiste en de kortste weg van Nijmegen door Limbing per fiets naar Maastricht. Hoeveel K.M.? 2. Wanneer worden de Passiespelen te Tege- len gehouden? Worden deze op den dag of in den avond opgevoerd en bestaat daar gelegen heid om te iogeeren? Antwoord: 1. Nijmegen, Malden, Mook, Gen nep, Heijen, Afferden, Arcen, Velden, Venlo, Belfeld, Reuver, Swalmen, Roermond, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, Rothen, Maastricht. 132 K.M. 2. Opvoeringen op 2, 9, 10, 16, 23, 30 Juni. 7, 14, 21, 28 Juli, 4, 11, 15, 18, 25 Augustus. Begin 2 uur. Einde half 7 des avonds. Voor inlichtin gen omtrent hotels en restaurants wende men zich tot het secretariaat der Passiespelen, Gast huisstraat 11, Tegelen. Vraag: Ik ben in de personeele belasting aan geslagen voor een totaal bedrag van 31.22. Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Wij bewonen hetzelfde huis. Januari 1934 betaalden wij nog 7.— huur. De huur is geleidelijk gezakt tot 6.25. Is deze aanslag juist? Antwoord: Die aanslag is zeker niet té hoog. Vraag: Wanneer gaat er een tweedaagsche naar Brussel en de wereldtentoonstelling uit gaande van de V.K.P. in de eerste week van Juli? Antwoord: Zaterdag 6 en 7 Juli. Vraag: Waar moet ik mij aanmelden voor ra diodistributie? Ik woon te Haarlem. Antwoord: Wendt u tot het gemeentebestuur van Haarlem. Vraag: Hoe verzend ik op de goedkoopste ma nier 800 K.G. goederen naar Ned. West-Indië? Antwoord: Met de K.N.S.M. te Amsterdam. Vraag: Kunt u mij eenige inlichtingen geven omtrent den toestand in Transvaal? Antwoord: Wendt u tot het Emigratie-bureau, Bezuidenhout 97, Den Haag. Vraag: Donderdag (Hemelvaartsdag) heb ik eigenlijk moeten werken. Maar daar het Zondag was, ging dit niet. Moeten ze mij nu myn loon uitbetalen? Ik ben een vaste hulp. AntwPord: Ja. Vragen betreffende loten. Antwoord: Geen uitgeloot. Vraag: Wat is de kortste weg van Aalsmeer naar Nijmegen per auto? Hoeveel K.M.? Wat zijn de kosten aan veergeld? Antw.: Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht, Wil ms, Breukelen, Maarsen, Utrecht, Zeist, Drie bergen, Doorn, Amerongen, Eist, Rhënen, Greb be, Opheusdenscheveer, Doodewaard, Hies, Slijk Ewyck, Lent, Nijmegen 107 K.M. Veren te Opheusden (40 ct.) auto, 5 ct. per persoon) en te Lent (75 ot. per auto en 4 ct. per persoon).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5