WANDELEN IN LENINGRAD KOUD WATER ooorU DER NIEUWE LUX DE NIEUWE LUX SHELL ilk 'N GROTER PAK VOOR HETZELFDE GELD De les uit Eemnes DE JONGSTE STAD VAN EUROPA vermaard door z'n glans! De waker in Uw huis! DONDERDAG 13 JUNI 1935 Schrijnende contrasten Raadsverkiezingen Schuld der dissidenten Sterker dan het nieuwe Leningrad spreekt het oude St. Petersburg Roode meerderheid te Beert a gebleven Katholieke meerderheid verdwenen Andere uitslagen VREEMDELING OVER DE GRENS GEZET De politie heeft niet onjuist gehandeld Reeds duizenden huisvrouwen hebben de grote voordelen leren kennen van de nieuwe, zelfs in koud water oplosbare Lux! Zij hebben geen moeite en kosten meer van water opzetten en toch wassen zij al haar fijne goed „veiliger dan veilig" en „vlugger dan vlug" met Lux, terwijl het spoelen ook veel sneller gaat! Wat practisch, deze „koud water Lux"En het nieuwe Lux pak is nog groter dan vroeger, voor dezelfde prijs van slecht": 1 Tlt ets.! MEVR. A. AUKES-TIMMER OVERLEDEN SCHOENCRÊME Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. BANANENCULTUUR IN SURINAME Consortium zal met regeerings- steun proeven nemen De vroegere Staatskathedraal te Leningrad. Onder de vergulde koepels is thans een anti-godsdienstig Museum ingericht BESCHERMING VAN MEISJES Jaarvergadering te Utrecht NAAR DE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL Extra-maatregelen van de spoorwegen De katholieke meerderheid ver loren door één stem ERNSTIGE AANRIJDING Bestuurder werd gedeeltelijk gescalpeerd R.K. Universiteit Academische examens Examens L. O. Lich. Opvoeding Examen L.O. Examen nuttige handwerken Stuurlieden-examen Machinisten-examen Twee woningen afgebrand (Bijzondere correspondentie) Juni 1935. Wladimir Lenin, de machtige stichter der Sovjetrepublieken, heeft misschien zijn psychologisch meest geraffineerden staatsgreep gedaan, toen hij het nieuwe gouver nement van Petersburg naar Moskou verplaats te. De oude stad der Tsaren, waar ieder gebouw, Jeder plein, ieder silhouet den glans van een woeger tijdperk suggereert, kon niet in één slag Worden omgezet in een stad van het proleta riaat. Nog jaren, misschien eeuwen lang zal Petersburg in den vreemdeling en den inwoner de herinnering wakker houden aan andere dan deze grauwe tijden. Het leven der jonge repu bliek wordt in Leningrad telkens overwoekerd door de grootsche maar bittere souvenirs, die het oude regime er heeft achtergelaten. Men kan het begrijpen, dat de pioniers der bolsje wistische revolutie al deze gehate herinneringen hebben ontvlucht en dat Lenin deze stad en haar verleden heeft willen verloochenen voor de °°gen van de millioenen, die in hem hun red der zagen. Hij zwoer het oude en gehate sym bool af en wilde het door een nieuw vervangen Moskou werd het centrum der communistische activiteit en er is nauwelijks een doeltreffender beroep op de volkspsyche denkbaar dan deze verloochening van de schoonste stad van Rus land, welke haar schoonheid dankt aan een augstig-overladen zucht tot praal en heerlijk heid. Inderdaad: zij die deze stad hebben gebouwd, hebben de goden verzocht. In één gigantisch Wan hebben zij een stadsaanleg geprojecteerd, hie wellicht zijn gelijke niet heeft in Europa. Paleizen, kerken, pleinen, parken, standbeel den.... de oevers van de New'a zijn er mee be dekt. Zij overschaduwt de krotten van vroeger eh thans, en de eens verdrukte arbeiders noe men al deze heerlijkheid thans hun eigendom. He heerschers zijn vermoord of verdreven en in de troonzaal van het Winterpaleis, tot musea Ingericht, wandelt het grauwe proletariaat tus- kchen de geharnaste ridders uit de regeerings- hjd van Peter den Grooten. De geschiedenis van Leningrad is die van de jongste stad van Europa. Ruim 230 jaar geleden gebouwd, heeft zij reeds vele stormen over zich heen zien gaan. Tweemaal werd zij door een grooten brand geteisterd, die duizenden houten huizen in de volkswijken in asch legde. Twaalf Paleisrevoluties hebben hier gewoed, vele ma len stroomde de Newg, als een verschrikking °ver de stad, drie maal barstte er een volks revolutie uit, de laatste in October 1917, toen Henin de bolsjewistische staatsmacht vestigde. Sint Petersburg of Petrograd kreeg na Lenin's dood zijn naam: Leningrad. De naam verander de, het leven veranderde, de uiterlijke stad bleef, °ok al loopt tweemaal per dag de onafzienbare en breede October-boulevard vol met een een- toonige vale massa, de Octoberboulevard, waar vroeger de tartende luxe van den adel de pau pers in hun sloppen terug joeg. De drie millioen inwoners van Leningrad wo nen verspreid over een archipel van meer dan dertig eilanden, welke door meer dan vijfhon derd bruggen onderling zijn verbonden. Deze hruggen, die den Amsterdammer vertrouwd voorkomen, hebben in alle revoluties een groote rol gespeeld. In rumoerige dagen isoleerden de opengedraaide bruggen de opstandige volkswij ken en verlamden de revolutionnaire energie, vvelke telkens weer opnieuw oplaaide. Een van de befaamdste opstanden, fel maar hort van duur, heeft zich afgespeeld op het Senaatsplein, thans een prachtig park, begrensd door de Newa, de Admiraliteit, de vroegere re- Eeeringsgebouwen en de Isaacs-kathedraal. Na den oorlog met Napoleon, toen talrijke Russi sche officieren voor het eerst buiten de grenzen van hun vaderland, met name in Pruisen en Oostenrijk, hadden rondgekeken, kwamen zij haar Rusland terug met de overtuiging, dat de Absolutistische macht van den Tsaar de evolu tie van land en leger tegenhield. Zij spoorden hun kameraden aan hieraan een einde te ma- hen en den eed van trouw aan den Tsaar te iveigeren. Tijdens een groote parade op het Se- haatsplein zou de opstand, de z.g. Dekabristen- opstand losbarsten, doch op het beslissende oogenblik week de eensgezindheid uit de rijen her samenzweerders en de aanstokers werden terechtgesteld. In 1881 brak het tweede oproer uit, ditmaal *h de breedere volksmassa voorbereid met als hoogtepunt den moord op Alexander II ter Plaatse waar thans de gesloten kerk der op standing staat als een ontluisterd monument ter hagedachtenis van den vermoorden Tsaar. De tragische beschieting van de arbeidersmassa, V'elke zich in Januari 1905 voor het Tsarenpa- Icis had verzameld met de bedoeling een vre delievende demonstratie te houden, was Weder een van die treurige uitingen van een zich met ongenaakbare heerlijkheid omkleedende alleen heerschappij, welke onbedoeld, maar stelselma tig haar eigen ondergang voorbereidde. Met steeds kortere tusschenpoozen volgden de bloe dige revoluties elkaar op tot eindelijk een mas tte en definitieve opstand een einde maakte AAn het regime der Romanoff's. De arbeiders sovjets hadden voor goed de macht in handen genomen en de opbouw van den nieuwen socia- hstischen staat kon beginnen. Deze ophouw is het, die naar het zeggen der huidige machthebbers het oude, hoog moedige maar leege Petersburg leven heeft ingeblazen. Het is zeer moeilijk deze uit spraak in onderdeelen te controleeren. Zij lijkt °hs juist en onjuist tegelijk. Dat er nieuw bloed door de aderen van deze stad stroomt, wie zal het ontkennen? In achttien jaren tijd is de be volking verdubbeld. Nieuwe arbeiderswijken ont stonden. De werkloosheid verdween. Er is geen °Pvallend verschil meer tusschen den arbeider en V'at men vroeger den bourgeois placht te noe men en de adel en de rijke behooren tot het Verleden. De schouwburgen, concertzalen en bios copen kennen geen rangen meer en waar vroe ger de Tsaar in zijn rijke opera-loge troonde, vitten thans op dezelfde stoelen en leunend op hetzelfde brocaat de stootarbeiders, die zich op bijzondere wijze in de fabrieken hebben onder scheiden. Het uitzicht van de straat, waar het Publiek in dichte drommen voorbijschuifelt, mist he ontelbare nuances, die een vroegere periode Pioet hebben gekend, nuances, die naar men zou 'Pogen veronderstellen onvermijdelijk zijn in een JPetropool, welke de tweede in grootte is van een and, dat 189 volkeren vereenigt. Tot midder- Pacht hangen de trams vol menschen, daarna Vervoeren zij nog tot twee uur een talrijk pu bliek naar de buitenwijken Een opvallend element vormen de West-Eu- 'opeanen, die het grootsche Festival bezoeken, daarover wij nog nader zullen berichten. Hun Verzorgde colberts trekken de aandacht van da eenvoudige massa, die uiterst simpel gekleed gaat, zonder nochtans den indruk te maken tot diepe armoede vervallen te zijn. Het leven is duur, ook hier, de prijzen stijgen, maar de Rus leeft op een lager niveau dan de Nederlander en heeft minder behoeften. De wodka, eeuwen lang een „belangrijk" element in de Russische samenleving, wordt alleen in de touristenhotels gesavoureerd en kost iets meer dan de helft van onzen nationalen borrel, terwijl ik hem de eer moet geven ons product minstens te eve naren. Een flesch voortreffelijke Georgische wijn kost ongeveer een gulden en is dien waard. De Rus van tegenwoordig echter prefereert het bronwater van den Kaukasus, dat hem veertig kopeken kost, in het Nederlandsch vertaald: een paar kwartjes, althans in goudroebels, en aan zienlijk minder in papierroebels. De bevolking vermijdt alles wat naar luxe zweemt. Men verbaast er zich zelfs over en de ingangen der Intourist-hotels, waar de vreem delingen vertoeven en waar de weinige luxe auto's, die de stad kent, stationneeren, onder vinden als bezienswaardigheid een meer dan gewone belangstelling van de zijde der voorbij gangers. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat een lichte achterdocht is waar te nemen in de blik ken der wandelaars, wanneer zij een buitenlan der en vooral een buitenlandsche ontdekken. Eenmaal heb ik (tot mijn eigen ontsteltenis ove rigens) 'n elegante dame fier en moederziel alleen in het gewoel zien wandelen en de heele Sovjet republiek stond stil om haar met open mond na te staren, alsof het een flitsende herinnering ware aan de elegante wereld, die hier eertijds in luxe leefde. Er is nog een speciale catagorie Leningraders, die ons bijzondere aandacht wijdt. Het zijn de schooiertjes van de straat. Ze zijn niet zoo tal rijk als de legende vertelt, althans zij vertoonen zich niet in groote zwermen, want de politie treedt streng tegen deze t>edelaartjes op, vooral in de omgeving van de groote touristenhotels. Toch zit ons een paar maal per dag een klein clubje op de hielen. Ze kennen precies genoeg Duitsch om „oompje" een paar kopeken te vra gen. De jongelui zijn vasthoudend en laten zich alleen door de komst van de politie ontmoedi gen. Dan verdwijnen zij als sneeuw voor de zon, om een zoo actueel mogelijk beeld te gebruiken, want de laatste dagen sneeuwt het des ochtends, waarna de zon krachtig doorbreekt en dapper tegen de wolken vecht, welke zich tegen den vond in een mild regentje ontladen. Een ongewoon schouwspel, ook voor de be woners zelve, die de Junimaand kennen als den inzet van den heeten zomer, als de maand der zachte „witte nachten", die thans in al hun „witheid" koel, soms koud zijn. Het is overi gens een merkwaardige sensatie omstreeks drie uur in den nacht (half een West-Europeeschen tijd) zonder moeite aan het raam een krant te lezen in den lichten schemer, die den ganschen nacht over de stad blijft hangen en die zoo menig Russisch dichter uit de voorbije periode aan het mijmeren heeft gebracht. Het mijmeren is thans contrabande in de nieuwe samenleving. Men kent geen an dere droomen meer dan de bezetenheid om de toekomst. Het gevoel week voor den harden socialen strijd. De bewoners van de Sovjetrepu bliek branden van ijver voor „den opbouw" voor „het plan". Een ongekende energie be- heerscht allen, vooral de jongeren, die slechts één ideaal kennen: de voltooiing van 't groo te werk: den nieuwen staat. Iedere Rus met wien men spreekt, is vol van het algemeen welzijn, waaraan hij zijn leven moet wijden en zoo noodig offeren. In de oogen van de oude menschen, in wier bestaan de omwenteling slechts één der vele episoden be- teekent, is het vuur gedoofd. Zij zijn de verdwij nende, opgebrande resten van een vervlogen tijd. Hei hooge woord is aan de jeugd, zoowel in de fabriek als in de cultureele instellingen en ontwikkelingsclubs, als in den schouwburg. Ongeveer drie honderd duizend jongens en meisjes bezoeken de universiteiten en hoogere onderwijsinstellingen, begeerig naar kennis en ontwikkeling. Zoowel de mannelijke als de vrou welijke arbeider werkt zes uren per dag en volgt daarna allerlei ontwikkelingscursussen. Iedereen werkt en nóg komt men krachten te kort. Velen zijn verrassend goed op de hoogte van den politieken toestand in EUropa. Zij hou den rekening met een mogelijken oorlog, die, naar zij zeggen, uit het Westen zal komen. Zij vreezen hem alleen, omdat hij stagnatie zal brengen in de ontwikkeling van den opbouw, maar zien hem overigens rustig tegemoet, om dat zij zich sterk voelen. Want men vergete niet, dat de weermacht der Sovjet-republiek niet alleen bestaat uit het enorme roode leger en een formidabele zee- en luchtvloot, maar uit zooveel soldaten als de republiek strijdbare mannen en vrouwen, jongens en meisjes telt. We bezochten een schietlokaal, waar men voor een paar kopeken het geweer hanteeren kan. Grafische voorstellingen van geweren en kogels hangen ter instructie aan den wand. Het interieur doet denken aan dat van een tank en stimuleerende opschriften moedigen de be zoekers aan te leeren schieten om paraat te zijn, als het noodig mocht worden. Er zijn oefeningen voor beginnelingen en meergevorder den en de belangstelling is groot. Wanneer de regeering in oorlogstijd een beroep zal doen op den strijdlust, zullen millioenen gereed staan, die spelenderwijs het scherpschieten hebben ge leerd. Dit alles prikkelt den huidigen Rus tot aanpakken. Het spreekt tot zijn verbeelding dat meters hooge portretten van Lenin, Stalin, Mo- lotof en andere kopstukken van den voorgevel der openbare gebouwen op hem neerkijken, dat de foto's van verdienstelijke arbeiders en schooljongens de bioscoopgevels versieren om de bevolking aan te sporen naar best vermogen aan het groote werk mede te helpen. Hierop is alle aandacht gericht. Een ander ideaal bestaat er niet. Alles wat de aandacht van dit materia listisch ideaal afleidt, wordt geweerd. De won- derschoone Isaacs-kathedaal werd ingericht tot een anti-godsdienstig museum (waarover wij later meer zullen vertellen) en van de vele kerken, die Petersburg heeft gekend, zijn er wellicht nog maar drie voor den bestreden godsdienst open. De andere werden musea of staan als leege, ongebruikte, hoewel schitteren de monumenten op hun lot te wachten. Het oude vrouwtje, dat op den drempel van de gesloten Poolsche Catharinakerk zit te bidden, wordt nauwelijks door de menigte opgemerkt. De godsdienst is immers officieel vrij, hetgeen zeggen wil, dat de staat allen steun aan de kerk onttrokken heeft, terwijl hij moeite nog kosten spaart om de propaganda tegen den godsdienst te doen slagen. Van deze voor den geloovige zoo verbijsterende, duivelsche tactiek zullen wij nog meer dan eens de droeve verschijnselen van nabij beschouwen. Bij de raadsverkiezingen te Beerta zijn uit gebracht 1652 geldige stemmen. De communisten behaalden 622 (555) stemmen, de Vrijheidsbond 316 (370), S.D.A.P. 401 (364), V. D. 141 (216), Gemeentebelangen 172 (0). Gekozen werden Comm. 4 (4), V. B. 2 (3), 8.D.A.P. 3 (3), Vrijz.-Dem. 1 (1), Gem. bel. 1 (0). Bij de te Medemblik gehouden verkiezing is de samenstelling' van den nieuwen gemeen teraad geworden: 2 Lib. (thans 2), 2 S.D.A.P. (2), 2 A.R. (1), 1 C.H. (0), 4 R.K. (6). Te Goes werden uitgebracht totaal 4403 (4161) geldige stemmen. Liberalen 963 (943), S.D.A.P. 813 (800), A.R. 608 (581), C. H. 1366 (1175), R.K. 653 (662). De samenstelling van den raad wordt nu: 3 Lib. (3), 2 S.D.A.P. (2), 2 A.R. (2), 4 C.H. (4), 2 R.K. (2). Te Brielle zijn uitgebracht in totaal 1646 (1574) geldige stemmen. Liberalen en V.-D. 433 (562), S.D.A.P. 456 (355), A.R. 161 (145), C.H- 334 (370), R.K. 116 (142), Neutrale Partij 96 (0). De samenstelling van den raad wordt nu: 3 Lib. en V. D. (3), 0 V. D. (1), 3 S.D.A.P. (2), 1 A.R. (1), 3 C.H. (3), 1 R.K. (1). Op vragen van het soc.-dem. Eerste K^hierlid Hermans, betreffende de uitleiding over de Duitsche grens van een uit Duitschland afkom- stigen Joodschen jongen man, heeft Minister van Schaik geantwoord, dat blijkens een in gesteld onderzoek in den laten avond van den tweeden Mei 1.1. de politie in kennis is gesteld met de aanwezigheid van een verdachten vreemdeling te Overdinkel. Deze vreemdeling is kort daarna, komende uit een café te Losser, aangehouden. Dat deze aan de politie zoude hebben medegedeeld, ,,dat hem in Duitschland gevangenisstraf te wachten stond, omdat hij twee jaar geleden critiek op de machthebbers in Duitschland zou hebben uitgeoefend," gelijk in de vragefc gesteld is, is onjuist. Ook volgens de getuigen, bij het voorval aanwezig geweest, heeft de vreemdeling in dit verband slechts verteld, dat hij twee jaar geleden een half jaar gevangenisstraf had ondergaan, omdat hij toen op den 1-Meidag te veel had gezegd. De vreemdeling had geen voldoende middelen van bestaan en bezat niet de noodige papieren voor binnenkomst hier te lande. Omdat hij in Duitschland geen vergunning tot het aanvaar den van werk Icon verkrijgen en daar, naar hij aan dezen en genen heeft medegedeeld, reeds in moeilijkheden was geraakt als gevolg van het drijven van handel, was hij in ons land gekomen om werk te zoeken of naar Palestina te gaan. Hem is toen aangezegd het bewakingsgebied over de Rijksgrenzen te verlaten. Daaraan heeft hij onder controle van de politie voldaan. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat hij ge smeekt zou hebben niet te worden terugge bracht. De Minister heeft niet den indruk, dat in dezen door de politie onjuist is gehandeld. Overigens zij nog opgemerkt, dat de vreem deling thans, naar den Minister bericht wordt, in ons land moet zijn teruggekeerd. Op 73-jarigen leeftijd is te Bakkum (gemeen te Castricum) overleden mevr. A. AukesTim- mers, sinds 1919 lid voor den Vrljz. Dem. Bond van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Van 1919 tot 1922 was zij ook lid van den ge meenteraad van Alkmaar. Gedurende de laatste jaren zijn verscheidene plannen overwogen tot hervatting van de bana- nencultuur in Suriname. Met de regeering zijn verschillende besprekin gen gevoerd. Besloten is aanvankelijk proeven op bepaalde schaal te nemen. De regeering heeft zich wel bereid verklaard steun te verleenen, doch zij heeft daaraan de voorwaarde verbon den, dat eerst door particulieren een syndicaat zou' moeten worden gevormd, dat kapitaal zou moeten bijeenbrengen en een deel van de proe ven zou moeten bekostigen. Aan dien eisch is, aldus het „Handelsblad", thans voldaan. Behalve de heeren Putman Cra mer, voorzitter van den Ondememersraad voor Suriname, mr. Van Traa, directeur van de Suri- naamsche Bank, zijn de Kon Ned. Stoomboot maatschappij, de firma A. van Hoboken en de firma Wambersie en Zoon toegetreden. Het consortorium vangt nu voor eigen reke ning aan. Binnenkort zal de regeering bij sup- pletoire begrooting gelden aanvragen voor de subsidieering van deze cultuur. In Augustus begint de aanplant. In het ge heel zullen ruim 200 H.A. worden beplant, drie vierde deel van deze oppervlakte wordt be schikbaar gesteld door plantages, de rest door den kleinen landbouw. De proef, die nu aanvangt geldt voor een periode van twee jaren. In Juli 1936 zullen de verschepingen aanvangen. Met iedere vertrekkende bot van de K. N. S. M., om de drie weken dus, zullen dan 5000 a 6000 bossen bananen naar Nederland worden verla den. zij zullen hier worden aangevoerd, evenals andere West-Indische bananen, waarvan een deel van ons land weer naar andere landen wordt gedistribueerd. Ook ten aanzien van de Surinaamsche ba nanen wordt beoogd, naast een afzetgebied in Nederland er een markt voor te vinden in an dere Europeesche landen. Het vervoer van bananen vergt speciale voor zieningen op de schepen, die deze transporten uitvoeren. Deze zullen op de passagiersschepen van de K. N. S. M. worden aangebracht, die ruimen zullen krijgen, die worden ingericht voor het vervoer van bananen. Indien deze proef van twee jaren goed slaagt, zal de uitvoer kunnen worden uitgebreid. Dezer dagen had te Utrecht onder het pre sidium van de landelijke Presidente, mevrouw Bijvoetvan Haaren, de jaarlijksche algemeene vergadering plaats der werkende leden van de R. K. Vereeniging ter Bescherming van Meis jes in Nederland. Het steeds toenemende aantal opkomende le den (we telden circa 150 handteekeningen op de presentielijst, uit alle deelen van het land) ge tuigt wel van de belangstelling der leden voor het werk der vereeniging. In hare openingsrede heette de Presidente de aanwezigen dan ook van harte welkom, en dankte zij vooral de vele eerw. heeren Advi seurs, die door hunne groote opkomst zulk een aanmoedigend blijk gaven van hun onmisbaar interesse voor dit werk. Na het voorlezen der belangrijke notulen dei- vorige algemeene vergadering werd door de se cretaresse het verslag uitgebracht van de werk zaamheden over het jaar 1934. Hierin zien wij den voortdurenden groei van het werkplan der vereeniging; de verschillende ondernemingen om huishoudonderricht aan te bevelen en cur sussen in meerdere plaatsen daarvoor te geven, om het Hollandsche meisje voor de taak van dienstbode te winnen en te bekwamen; verschil lende propagandamiddelen om de Vereeniging meer bekendheid naar buiten te geven zoo als: het plaatsen der waarschuwingskaarten in kerken, autobussen, belastingkantoren, stations en wachtkamers. Het reclasseeringswerk der prostituées heeft de volle aandacht van de Vereeniging, vooral in de grootere steden. Een enquête werd inge steld omtrent den toestand van het vrouwelijk personeel in de lunchrooms, omtrent hunne huisvesting enz. Afzonderlijk verslag werd uitgebracht over het werk der Stationscommissie, hetwelk onder leiding van mevr. DroogDeckers en in samen werking met de zustervereenigingen zooveel ver dienstelijk werk verricht, maar helaas zijn vleu gels niet voldoende uit kan slaan wegens de financieele moeilijkheden, door steeds grooter bezuiniging van Regeerings-subsidie en min dere inkomsten van particulieren. In samenwer king met het „Apostolaat ter Zee" verleent .deze Vereeniging ook hulp aan de vrouwelijke zeevarenden. Besprekingen hadden plaats omtrent een te voeren propaganda in scholen, gestichten en seminaria en het samenstellen van een propa gandafilm omtrent het werk van de bescher ming; over de samenwerking der Vereeniging met de R. K. Charitatieve Vereeniging van Geestelijke Volksgezondheid; over het opleiden van Holl. dienstmeisjes; omtrent de te nemen maatregelen voor hulp en steun aan het vrou welijk personeel in hotels en lunchrooms enz. De presidente bracht daarna een enthousiast verslag uit over het verhandelde op het Intern. Congres te Freiburg gehouden in Mei j.l. en deelde tevens mede dat het eerstvolgende, con gres hopelijk in 1938 te Amsterdam zal gehou den worden. Onder groot applaus werd de al gemeene instemming hiermede betuigd. Deken Knuvelder, adviseur der federatie, sprak nog een kort opwekkend woord om allen aan te sporen meer bekendheid aan het werk te geven door actief optreden, door de pers voor het werk te doen interesseeren, en door het geven van het persoonlijk offer een hulp en steun te zijn voor het alleenstaande meisje. Naar wij vernemen is de aanvraag voor plaat sen in de extra-tentoonstellingstreinen naar België zoo overstelpend groot geweest, dat de Ned. Spoorwegen op beide Pinksterdagen een tweede trein hebben moeten laten loopen. In to taal werden rond 2400 reizigers met deze trei nen naar Brussel vervoerd. Waar te voorzien is, dat in de komende va- cantiemaanden de drang om op één dag heen en terug de wereldtentoonstelling te bezoeken, er niet minder op zal worden, wordt bij de Ned. Spoorwegen overwogen, Zondags (ing. 14 Juli, wanneer dit extra-vervoer zal worden hervat) een volgtrein in te leggen, die dan in de eerste plaats bedoeld is voor groote gezel schappen, die zich tijdig hiervoor opgeven. Verder zal op 6 Juli a.s., bij wijze van proef, een extra-weekeind-tentoonstellingstrein loo pen van Amsterdam, Haarlem, Leiden, den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam D.P. naar Brussel en terug. Heen Zaterdagmiddag, terug Zondagavond, waaraan de gunstige be paling is verbonden, dat reizigers van dien trein, desgewenscht, ook mogen terugkeren op Maandag 8 Juli met treinen van de gewone dienstregeling naar keuze. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Eemnes behoort een meer algemeene bekendheid te verkrijgen om de les, welke daaruit te trek ken is. Van de 801 geldig uitgebrachte stemmen kreeg de lijst der R. K. Staatspartij er 395 en de lijst der R.K. dissidente arbeiders kreeg er 23. De meerderheid der uitgebrachte stemmen is dus R.K. Toch zullen slechts drie van de zeven raadszetels door katholieken worden bezet. Hoe dit mogelijk is, blijkt uit het navolgende: De kiesdeeler bedroeg 114 3/7. De R. K. Staats partij verkreeg direct 3 zetels met een overschot van 51 5/7 stem. De vierde zetel (rest-zetel) werd haar echter afgesnoept door een neutrale lijst, welke een overschot had van 52 4/7 stem. Had de R. K. Staatspartij één stem meer ge kregen, dan was de meerderheid in den Raad Katholiek gebleven. Thans is door het dissiden tisme de Katholieke meerderheid verloren ge gaan. En dan zwijgen wij nog maar over die scheur makers, die hun candidatenlijst door 25 kiezers wisten te doen onderteekenen, doch slechts 23 aanhangers bleken te hebben' Hedenmorgen omstreeks tien uur is bij een aanrijding op den Bosscheweg bij Tilburg een man ernstig gewond. Even buiten Tilburg is genoemde weg gedeel telijk opgebroken, zoodat het verkeer slechts over één zijde kan passeeren. Op deze vernau wing reed een man met een melkwagen, met paard bespannen, in dienst van de wed. W. uit Enschot. Een vrachtwagen, bestuurd door van D., uit Tilburg, wilde eerstgenoemden wagen passeeren. De vrachtwagen raakte den melkwagen niet, maar wel den bestuurder, die met zijn beenen buiten den wagen zat. De man werd over den weg geslingerd en bekwam ernstige inwendige verwondingen. Bovendien werd hem de huid gedeeltelijk van het hoofd gerukt. In ernstigen toestand is het slachtoffer dooi den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Gepromoveerd is tot doctor in de H. Godge leerdheid op proefschrift getiteld: Poimandres en Philo en 10 stelingen de zeereerw. hooggel. heer K. Steur, professor aan het Groot Se minarie te Warmond, geboren te Volendam. AMSTERDAM. Cand. ex. Wis- en Natuur kunde mej. H. Troostwijk en doctl. ex. Wis- en Natuurkunde hoofdvak: Pharmacie de heer P. Kuiper. LEIDEN. Taalkundig doctoraal examen in- - dologie de heer H. J. van Aller. AMSTERDAM. Bevorderd tot Arts de hee ren: H. A. Holl, Zutphen; T. W. Lettinga, Amsterdam en M. Lindenbergh, Kruiningen; en geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heeren I. A. van Goor, Steen- wijk en de dames S. C. Meyer, Den Haag en C. F. Gomm, Wisch. AMSTERDAM. Voor het examen Lichamelijke Oefening akte L.O. is van de twee geëxamineer- den de heer M. Arpad uit Santpoort geslaagd. NIJMEGEN, 12 Juni. Rijkskweekschool. Ge slaagd mej. E. Wijbenga te Arnhem; de hee ren J. L. v. d. Have en D. v. d. Nijs, beiden te Ede, W. A. Jacobs te Arnhem en D. J. Kremer te Elden, J. Monster te Velp. NIJMEGEN. 11 Juni. St. Rosastichting te Neerbosch. Geslaagd de dames Eug. Bernardts te Varik, L. v. d. Brink en J. Grasman te La ren, R. Hoekstra te Haarlem, T. Hillenaar te 's-Hage, G. Jansen te Winterswijk, G. P. Kester te Honselaarsdijk. NIJMEGEN, 12 Juni. St. Rosa-stichting. E. Koestal te Deventer, J. Nieuwendijk te Utrecht, A. Kokkels te Nijmegen, N. Paarde- kooper te Nijmegen, N. Stokman te 's-Hage, J. Speller te Nijmegen, H. Tummers te Oegst- geest. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart J. L. F. Vermeulen en J. H. Enklaar en voor stuurman klfeine stoomvaart R. Salomons en H. P. Veling. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de heeren K. Ree te Rotterdam, J. van Nood te Rotterdam, S. O. Sülzle te Middelburg en A. Huson te Utrecht-. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in twee woningen van de Neder-Duitsch Hervorm de Diaconie tê Hoogkerk. De bewoners moesten in nachtgewaad vluch ten. Beide woningen werden een prooi der vlam men. Van de inboedels kon zoo goed als niets worden gered. Verzekering dekt de schade. T<* x *ÏÏot(uct vom. de.,t TCotatMij/Lc Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegen... Kortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogist!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9