STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 14 Juni Lichting 1937 Wij schrijven voor U op advertentienï DE „LIEUTENAUX-PARIS HEEFT EEN ONGELUK SPRINGSTOFFENFABRIEK DE LUCHT IN VRIJDAG 14 JUNI 1935 BESTUURSRAAD R.K. VOLKS BOND Bespreking over werkverschaf fingsobjecten DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Op 26 Juni a.s. te Haarlem HAAS' Azijn zóp goed, Dat hij élk voldoet! DE KATH VERKENNERS K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Jaarvergadering Inleidings-cursus Distr iets-wed strijd en GEMEENTE-AMBTENAREN TE HAARLEM Officieele ontvangst ten stadhuize Jubilea Gevonden dieren en voorwerpen „TOONKUNST" EN DE CRISIS Steeds minder leden Nieuwe Haarlemsche Courant NASSAULAAN 51 - HAARLEM JONGEN VAN TRAP GEVALLEN Met dubbel schedelfractuur opgenomen RIJKSWEG AMSTERDAM- HAARLEM Hoe staat het met de verlichting? Aanrijding Roodvonk Personalia Het grootste Fransche watervlieg tuig vliegt tegen de masten van eenige schepen Slechts één matroos licht gewond Kantoorgebouw Ned. Reisver. Aantal dooden veel grooter dan officieel gemeld wordt? Eigenaardige houding der autoriteiten Het opruimingswerk „NACHTEGAAL" TE BAGDAD OPGEHOUDEN Wegens ongesteldheid van werktuigkundige Mussert wijst Eerste Kamerleden aan Valsch geld uitgegeven Twee arrestaties te Van Ewijksluis UIT DEN OMTREK VELSEN ZAANDAM AGENDA IS Juni Max Blom kwam uit de trommel RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Donderdagavond had in het gebouw „St. Bavo" een bestuursvergadering van den R. K. Volksbond plaats onder voorzitterschap van den heer J. Th. H. Castricum. Op verzoek van het uitvoerend comité voor de viering van het 25-jarig bestaan van het retraitehuis „St. Clemens" te Noordwijkerhout werd f 10.beschikbaar gesteld als bijdrage voor een cadeau. De geestelijke adviseur, kapelaan P. Poppen, had een schrijven gezonden over het vormen van kernen. De bedoeling is in de verschillende parochies eenige personen aan te wijzen. Kape laan P. Poppen zal daarna in overleg de kernen vormen. De voorzitter deelde omtrent de plannen van de coöperatie „Arbeid Adelt" mede, dat bin nenkort de grond zal worden overgedragen voor de nieuwe bakkerij. De voorzitter besprak dan den algemeenen toestand naar aanleiding van het eenige dagen geleden verschenen perscommuniqué en gaf een resumé van de gehouden gecombineerde be stuursvergadering van de vakcentrales. De voor zitter is er van overtuigd, dat deze zaak krach tig ter hand genomen zal worden. Waar het hem mogelijk is zal hij zoo krachtig mogelijk op legale wijze bestrijden, dat werk, dat daar voor niet geëigend is, in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Verschillende sprekers voerden daarover het woord en deden verrassende mededeelingen over het uitvoeren van werken. Medegedeeld werd vervolgens, dat voor den Katholiekendag te Den Haag op 30 Juni kaar ten in voorverkoop verkrijgbaar zijn bij den heer Scholten, voor den prijs van 10, 25 en 40 cents. De spoorwegen zullen voor deze reis reductie geven. Met eenige woorden besprak de voorzitter het bezuinigingsplan, waarover het oordeel van het R. K. Werkliedenverbond bekend is en dat spre ker nog nader toelichtte. De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen werden ter sprake gebracht en de voorbereidin gen voor de candidatenlijst. Na de verkiezingen zal deze kwestie ernstig onderzocht worden en niet nagelaten worden, ingrijpende maatregelen te nemen. De heer P. Dyt, voorzitter van „Herwonnen Levenskracht", vroeg aan de leden van den be stuursraad alle medewerking voor den te hou den bloempjesdag op Zondag 14 Juli. De voorzitter onderstreepte dit verzoek en zegde aller medewerking toe. De geestelijke adviseur brak ten slotte een lans voor de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" en spoorde de vak-afdeelingsbesturen aan bij hun jaarfeesten de Rederijkers te laten optreden. dental der afdeeling steeds achteruit gaat. het geen tot gevolg zou kunnen hebben, dat de con certen, welke des winters gegeven worden, niet meer bekostigd kunnen worden en dus of sterk ingekrompen of geheel gestaakt moeten worden. Dit zou met het oog op hetgeen aan de leden der afdeeling geboden wordt, niet alleen zeer te bejammeren zijn, maar ook voor het muziek leven te Haarlem een groote slag zijn. Het is daarom zeer noodzakelijk, dat de inwoners van Haarlem en Omstreken zich meer voor deze con certen gaan interesseeren. Door de dubbele verkiezingen, voor Staten en Gemeenteraad, worden thans van de kas der R K. Kiesvereeniging' groote offers gevraagd. Het is dan ook onmogelijk, zonder extra bij dragen van de R. K. kiezers, de zoo hoog noo- dige propaganda te voeren. Reeds heeft het bestuur verschillende giften mogen ontvangen, doch bij lange na nog niet genoeg om alle on kosten te betalen. En dat er hard gewerkt moet worden om onze elf zetels te behouden zal iedereen moeten erkennen, te meer nog daar wij vier jaren geleden door een gelukkig toe val den elfden zetel hebben kunnen bemaclv tigen. Het parool van onze propagandaclub is dan ook. „alle krachten ingespannen om hem te be houden." In alle parochies zijn de clubs reeds ijverig in de weer om het zoo moeizame propaganda werk te verrichten. Mogen wij dan den niet medewerkenden thans om een extra-bijdrage vragen? U gelieve de ons toebedachte gift te storten op gironummer 11711 ten name van den Centraal penningmeester der R. K. Kiesvereeni ging, J. J. Brinkman, Anegang 19, Haarlem. Houtstraat 11a; 2 katjes; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; alpino muts; v. d. Pol, Wester gracht, 51 rood; een bus olie: Hut, Berkenstraat 27pakje (breiwerk)Hollander, Kleverlaan 157; portemonnaiev. Heuvel, v. Oosten de Bruijnstraat 180; rijwielplaatje: Copini, Oranje straat 50; rijwielplaatje: Ophuysen, Dorre- boomstraat 12; rijwielplaatje: Eenhoorn, Park laan 53; rijwielplaatje: v. Warmerdam, Gast huislaan 182; rijwielplaatje: Schaapman, Hooi- markt 10; schuier: Hut, Berkenstraat 27; schoentje: Bosch, Obistraat 33; sleutels aan ring: Kiekens, Bakenessergracht 32 a; vat met inhoud: Giesberts, Burgwal 41; zeiltje van kin derwagen: de Goede, Soerabajastr. 3. In het café-restaurant Gebr. Brinkmann kwam de K. J. M. V. „St. Augustinus" in ver gadering bijeen. De voorzitter, de heer J. v. d. Berg, verwelkomde de talrijke aanwezigen en hield een kernachtige en gloedvolle inleiding, waarin hij opwekte de vereeniging krachtig te steunen. Blijf niet lusteloos langs den Weg staan terwijl zoovele vooruitstrevenden u voorbij gaan. Treedt in hun rijen, wordt lid van de K. J. M. V.! De ware apostolaatsgeest is bij velen nog niet aanwezig. En toch kan de crisis slechts overwonnen worden als wij de hulp inroepen van Hem, die de wereld schiep. Verdieping van geloofsleven is noodig. Spr. wees op het voorbeeld van Minister Mar- chant, die grooten moed getoond heeft door de ware leer te aanvaarden. Is het niet zaak dat wij, jongere katholieken, die hun leven nog kunnen inrichten, den weg erkennen, door den Paus aangewezen? De ka tholieken, en dus ook wij, moeten aanpakken, nu meteen, om de wereld te gaan inrichten vol gens onze beginselen. Samen bouwen, samen sterk. Nu aan den slag voor propaganda naar bui ten! zoo besloot spr. zijn luid-beapplaudiseerde rede. Hierna ontwikkelde zich een langdurig debat over de samenstelling van het zomer-pro- gramma. Zondag 16 Juni Wordt des morgens om half 9 gezamenlijk een H. Mis tot intentie van het overleden lid J. Schipper, bijgewoond in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koning straat. Des middags om 2 uur begint een excur sie per touringcar naar het Gooi, waar o.a. de K.R.O. Studio te Hilversum bezocht zal worden. Voorts werden plannen geopperd voor excur sies naar de Ruïne van Brederode, Leiden, Am sterdam en de sluizen te IJmuiden, een druiven- tocht, voetbalwedstrijden en een sociëteits avond. De moderator, kapelaan J. v. Houten, hield tenslotte een korte toespraak, waarin hij een terugblik wierp op het afgeloopen vereenigings- jaar. De kleine groep, die de K. J. M. V. te Haarlem vormt, is altijd trouw gebleven. Spr. hoopte, dat de zomertijd er niet de klad in zal brengen, maar dat de belangstelling in de K. J. M. V. levendig zal blijven. Spr. spoorde aan, vele nieuwe leden voor de vereeniging te werven. Met een beetje apostolaatsgeest kun nen we veel bereiken! De voorzitter sloot zich in zijn slotwoord bij de hartelijke toespraak van den moderator aan, waarna deze zeer geanimeerde vergadering ge sloten werd. Voor des luiting werd huldg eebracht aan het bestuur voor zijn activiteit, welke hulde door de leden krachtig onderstreept werd. Te beginnen a.s. Zaterdag wordt wederom een inleidingscursus gehouden voor verkenners leiders. Deze cursus omvat drie week-ends en wordt gegeven in het hoofdkwartier van den St. Tarcitiustroep, Ruychaverstraat I. Belangstellenden, die dezen cursus nog wen- schen mee te maken, kunnen zich aanmelden bij Comm. B. Nooy, Houtmarkt 3. Deelnemers moeten den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben (vereischte leeftijd voor ass. verk. leider). Ook oudere personen kunnen als leider bij de bewe ging worden opgenomen, aangezien de minimum leeftijd voor voortr. leider 30 jaar bedraagt. Door de katholieke verkenners van het district Haarlem worden as. Zaterdag en Zon dag de jaarlyksche patrouille-wedstrijden ge houden te Driehuis. Hieraan zullen deelnemen circa 35 patrouilles, ieder van 6 verkenners. Voor de patrouilles, welke aan het kamp deel nemen, begint de wedstrijd as. Zaterdagmiddag om 4 uur. In den avond worden in de omgeving verschillende verkennersvaardigheden beoefend, terwijl de Zaterdag met een kampvuur, waarna avondgebed, wordt gesloten. Zondagochtend wordt om half acht op het kampterrein door een van de aalmoezeniers een H. Mis opgedragen, waarbij circa 250 verken ners en leiders aanwezig zullen zijn. Onder deze H. Mis is er algemeene H. Communie. Om 10 uur volgt de vlaggenparade, waarna voor alle patrouilles de wedstrijden aanvangen, verdeeld over drie groepen naar gelang de vaardigheid. Het zal zeker een spannende kamp worden, waarbij de verkenners heel wat proe ven van vaardigheid zullen hebben af te leggen. Met een Lof in de parochiekerk te Driehuis om half vijf, wordt de wedstrijd besloten. 's Avonds te 9 uur heeft nog een groot kamp vuur plaats te Bloemendaal aan den Dennen weg, tegenover het R.K. Kerkhof. Hier komen weer alle verkenners, vergezeld van hun aal moezeniers en leiders, samen om den uitslag van de wedstrijden te vernemen en een bravo op de winnende patrouilles uit te brengen. Na dit spannende gedeelte volgen nog enkele recreatie nummers en kampvuurli djes, terw.jl het kamp vuur te 10 uur zal eindigen. Als Kamp-aalmoezeniers zullen optreden de aalmoezeniers Verheyen en Lüken. Het Nationaal Verbond van Gemeente-ambte naren congresseert heden en morgen te Haar lem. Om 12 uur werden de afgevaardigden uit alle deelen van het land ten stadhuize ontvan gen. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Boes en welkomstwoord. Hij wees er op dat ge meenteambtenaren in zeer nauwe aanraking met de gemeenten komen en dus de moeilijk heden en zorgen van vandaag meer dan wie ook kenen en deelen. Voor een groot deel steunt de gemeente op u, aldus spr., aan uw toewijding en werkkracht is heel veel gelegen. Vervolgens schetste de wethouder de beteekenis van het Verbond dat in 1905 gesticht werd. Dat niet al leen aan materieele zaken gedacht werd, be wijzen o.a. ondersteunings- en sanatorium fonds. Doormiddel van de commissies van over leg is voor beide partijen in de afgeloopen 30 jaar veel goeds tot stand gebracht. Wethouder Boes wenschte tenslotte de afd. Haarlem geluk met haar zilveren jubileum en sprak den wensch uit dat de samenwerking tus- schen gemeentebestuur en de organisatie ook in den vervolge even aangenaam moge zijn. De heeren Kooiman, algemeen Voorzitter, en Venenbos, Voorzitter van de afd. Haarlem, dank ten kort maar krachtig voor dé^ vriendelijke woorden. De congressisten werden vervolgens in de oude raadszaal op koffie onthaald. Heden* zijn de heeren F. van Vloten en Th. J. Eering 25 jaar bij Goldschmeding's Piano- en Orgelhandel, waarvan een filiaal alhier is ge vestigd aan de Ged. Oudegracht 108, als piano stemmers werkzaam. Van de zijde van directie en collega's heeft het hun niet aan belangstelling ontbroken. Thans zijn er onder het personeel vijftien, die 25 of meer dienstjaren hebben, wat wel ge tuigt van de goede verhouding bij deze oude en bekende firma. Ceintuur en handschoenen: Politie-bureau Smedestraat; actetasch: Politie-bureau Sme- destraat; bal: Breeuwer, Elzenplein 49; beursje: Tetterodestraat 18, Vroom; corset; Koster, Schoterstraat 11; brillenétui: Petersen, Spaarn- hovenstraat 15; foto's in zakje: v. d. Laarschot, Voorzorgstraat 47; hondje (Mous)v. Mekeren, Zaanenstraat 50 rood; dameshoed: Bloemink, Pallastraat 4; dameshoed: Dollekamp, KI. In de algemeene vergadering van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst werden de rekening en verantwoording over het afgeloopen boek jaar goedgekeurd. De heer Mr. W. E. Baron van Till werd ge kozen als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering van de Maatschappij, welke 29 Juni te Apeldoorn gehouden zal worden. Verder werd de heer Mr. W. E. Baron van Till herkozen tot lid van het Bestuur. In plaats van den heer J. C. Tadema, die moest aftreden en die te kennen had gegeven geen herbenoe ming te willen aanvaarden, werd gekozen de heer Jhr. C. G. J. von Winning te Haarlem. Verder werd mededeeling gedaan, dat er in het volgend seizoen weder vijf kamermuziekconcerten gegeven zullen worden. Hiervoor zijn de volgende solisten geëngageerd: Zino Francescatti, viool; Harold Samuel, piano; Robert en Gaby Casa- desus, twee piano's; Budapester Strijkkwartet; Raphael Lanes (cello) en Theo van der Pas (piano). Er werd vervolgens op gewezen, dat het le Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alie bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OM ROEPER-SERVICE Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt De familie Jongerling uit 't Zand (N.-H.) maakte Woensdag per auto een tochtje naar Amsterdam en omstreken, waarbij o.a ook Bloemendaal werd bezocht en „Het Kopje" beklommen. Bij het schikken om te poseeren voor een foto, ging het 12-jarig zoontje van den heer eenige treden de steile trap af. Of de knaap dit te snel heeft gedaan, waardoor hij té veel vaart kreeg is niet bekend, maar men zag het kind plotseling omlaag tuimelen met snelle vaart de steile steenen trap af. Beneden bleef het roerloos liggen. Onmiddellijk werd genees kundige hulp gehaald. De dokter ter plaatse komende, constateerde dubbele schedëlfractuur. Per ziekenauto werd de knaap naar een zie kenhuis te Haarlem overgebracht. Donderdag was de toestand van den jongen hoogst ernstig. (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) De Regeering heeft op 27 Februari jl. bij de behandeling van de begrooting toegezegd, dat een proefverlichting zal worden aange bracht op den Rijksweg AmsterdamHaar lem. Aangezien het van groot belang wordt ge acht voor de veiligheid van het verkeer op dezen weg, dat als z.g. gemengd verkeer wordt bestempeld (motorrytugen, gewone rij en voertuigen, waaronder bakfietsen)in dien de nog resteerende zomermaanden wor den gebruikt om deze verlichtng gereed te doen zijn vóórdat in het najaar een groot deel van het wegverkeer gedurende de duister - nL moet worden afgewikkeld, hééft de K. N. C. aan den betrokken Hoofdingenieur- Directeur van den Rykswaterstaat verzocht een spoedige uitvoering van onderwerpelijke wegverlichting zooveel mogelük te willen be vorderen. De K. N. A. C. hoopt, dat wanneer deze weg van een doelmatige moderne (natrium) ver lichting zal worden voorzien, de wettelijke be palingen in zoover wijziging zullen ondergaan, dat de motorvoertuigen hier zonder c. q. al leen met gedempt licht mogen rijden. Donderdagavond omstreeks 7.30 uur had op de Heemsteedsche Dreef een „anrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door G. V., wonen de te Aalsmeer, en een motor met duo-passa gier, bestuurd door C. P., wonende te Haarlem. De aanrijding ontstond, doordat de bestuur der van den auto, komende uit de richting Ben- nebroek, naar links de Postlaan wilde inryden en toen aan den van rechts uit de richting Haarlem komenden motorrijder geen voorrang verleende, waardoor de motorrijder ter rechter zijde tegen den auto reed en vervolgens op den weg viel. De motorrijder kreeg door deze aanrijding eenige schaafwonden en is na verbonden te, zijn per auto naar zijn woning overgebracht. Beide motorrijtuigen werden beschadigd. Alhier zyn van 2 tot en met 8 Juni drie ge vallen van roodvonk geconstateerd. Te Utrecht slaagde voor het makelaarsexa men de heer A. Visser, alhier. LE HAVRE, 14 Juni (Reuter) Het grootste Fransche watervliegtuig, de „Lieu- tenant-de-valsseau-Paris", dat ter gelegen heid van de thuiskomst van de „Normandië" naar Havre was gekomen, is vanmiddag bij den start in botsing gekomen met de mas ten van een drietal visschersschepen. Vervolgens stiet het vliegtuig tegen de boeg van het schip „Raymond Foincaré". Een matroos werd licht gewond. De draag- en stuurvlakken van het water vliegtuig werden by de verschillende botsingen beschadigd. Nar wü vernemen zal aan het eind van deze maand onder daartoe uitgenoodigd&n worden aanbesteed het bouwen van een nieuw kantoor gebouw ten behoeve van de Ned. Reisvereeni- ging aan de Zeestraat, hoek Laan jan Meer- dervoort, te 's-Gravenhage. Het plan is ontworpen door den Haariem- schen architect Bert Schultheiss en wordt on der zijn toezicht uitgevoerd. WITTENBERG, 14 Juni. (Reu ter). Menschen die in de nabijheid wonen van de springstoffenfabriek, meenen, dat het aantal slachtoffers veel grooter is, dan de officieele ba lans van het Duitsche nieuwsbureau, aangeeft. Een bewoner van Rens- dorf zeide, dat er minstens 500 dooden of gegwonden zijn. De Duitsche autoriteiten bewaren het groot ste stilzwijgen ten aanzien van de ramp. Den geheelen morgen werden de elefoongesprekken van de buitenlandsche correspondenten, zelfs als zy officieele cyfers noemden plotseling af gebroken. Twee Fransche) correspondenten, djie zich per auto naar de plaats des onheils hadden begeven werden door de geheime politie ge arresteerd en bijna twee uur lang vastge houden. Omtrent de oorzaak van de ontploffingsramp te Reinsdorf deelt de speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau het volgende mede: Door een bedryfsongeval in de springstof- afdeeling, waarschyniyk in de wasschery voor afval-producten, ontstond brand. Deze brand was oorzaak van een dan volgende ontploffing. Door deze eerste ontploffing werden door het wegspringen van stukken nieuwe ontploffin gen en branden veroorzaakt. Hedenmiddag werd door een gedeelte van de arbeiders in de chemische fabriek weer nor maal gewerkt. De fabriek is, naar men verze- keert, binnen korten tyd weer in staat op volle kracht te werken. Men neemt aan dat by het opruimingswerk, behalve de 26 reeds gevonden lijken, nog een even groot aantal gevonden zal worden. Van de zwaargewonden bevinden zich 73 in de zie kenhuizen. De lichtgewonden, waarvan som migen slechts kwetsuren tengevolge van glas splinters opliepen, zyn voor een deel weer aan het werk. De bedryfsleiding zorgt in elk opzicht voor de achterblyvenden. De begrafenis der sacht- offers, die byzonder plechtig in aanwezigheid van vertegenwoordigers der Rijksregeering en der party zal geschieden, vindt plaats op kos ten der bedrijfsleiding. De achterblijvenden krijgen het volle loon tot de pensioenregeling der verzekeering in werking treedt. Onafhankeyk daarvan zal het Duitsche Ar beidsfront een steunactie voor de achtergeble venen openen, terwijl de „Stichting voor Slachtoffers van den Arbeid" belangryke geld middelen heeft toegezegd, waarvan reeds 50.000 Mark is overgemaakt. Op de plaats van de ontploffing te Reins dorf is het opruimingswerk in vouen gang. Te Wittenberg was vanmorgen de rust terugge keerd. Als teeken van rouw zijn alle bioscopen en plaatsen van ontspanning gesloten en ook de sportvereenigingen hebben hun wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast. Alle zaken, die na het ongeluk gesloten had den, zijn weer geopend doch in alle straten ziet men met planken dichtgespijkerde etalages en beschadigde daken. Het meest hebben natuurlijk de het dichtst bij de plaats van de ramp gelegen dorpen, vooral Reinsdorf zelf en Braunsdorf, geleden. Vele daken zijn hier afgerukt en gevels inge stort. In de eerste opwelling van schrik hebben vele bewoners hun bedden uit de huizen gehaald en den nacht in de open lucht doergebracht. In de straten van Wittenberg ziet men vele men schen die verbonden zijn. Het zyn licht ge wonden, die weer uit de ziekenhuizen zyn ontslagen en thans van hun schrik bekomen. Nadat in den loop van den nacht de brand in de geteisterde fabrieksgebouwen te Reins dorf gebluscht kon worden is het opruimings werk begonnen. Met het oog op deze werk zaamheden is het geheele gebied in wüden om trek door de naburige S.A.-kampen en veld- jagers afgezet, terwijl het opruimingswerk dooi den Arbeidsdienst uit de omgeving geschiedt. Wanneer en waar de teraardebestelling der slachtoffers zal plaats vinden is nog niet be kend. Een groot aantal verongelukten is af komstig uit de noodiydende gebieden van het Ertsgebergte en Thiiringen. Het Indië-vliegtuig „Nachtegaal", dat Woensdagmorgen naar Batavia vertrokken is, heeft oponthoud gekregen, tengevolge van een plotselinge ongesteldheid van den werktuigkundige, den heer P. B. Blok, die te Bagdad in het ziekenhuis moest worden op genomen. De „Koetilang", op weg van Batavia naar Amsterdam, die vandaag volgens het reissche ma tot Jodhpur zou vliegen, heeft opdracht gekregen de reis voort te zetten. By aankomst te Bagdad zal de werktuigkundige van de „Koe tilang" aan boord van de „Nachtegaal" over gaan. De „Oeverzwaluw", die Zaterdag van Schip hol naar Batavia vertrekt, neemt een reserve werktuigkundige mede, om de bemanning van de „Koetilang" te Bagdad weer voltallig te ma ken, waarna dit vliegtuig de reis naar Amster dam voortzet. De K.L.M. hoopt zoodoende het oponthoud tot een minimum te beperken. „Volk en Vaderland" bevat de volgende mede deeling: By besluit van den Algemeen Leider van 12 Juni 1935 zyn aangewezen, om zitting te nemen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. 1. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, gewestelijk commissaris der N. S. B. in de 3e inspectie; 2. Mr. A. J. van Vessem, te Utrecht, rechts kundig raadsman der N. S. B. Een sigarenwinkelier te Den Helder heeft de zer dagen aan de politie kennis gegeven, dat hij een valschen gulden had ontvangen. Een vaag signalement, dat kon worden gege ven, leidde al spoedig tot de aanhouding van zekeren K., afkomstig uit Franeker, in wiens bezit een dergelijk muntstuk werd gevonden. Een door de politie ingesteld onderzoek wees uit, dat deze K. te zamen met een naamgenoot in een woonhuisje, dat onder de gemeente Van Ewycksluis lag, woonde. Daar werd door de Heldersche politie een vol ledige, zij het primitieve, installatie voor het vervaardigen van valsche guldens in beslag ge nomen. Intusschen hadden eenige jongens een aantal van deze muntstukken op het politiebureau ge deponeerd. zy hadden die gevonden in een luchtkoker van een woning in de Breewaterstraat te Den Helder. De aangehoudene, die eerst ontkende, heeft na een langdurig tot diep in den nacht voort gezet verhoor bekend. Zijn mededader en naam genoot, die te Van Ewycksluis in hechtenis werd gënomen en naar Den Helder werd vervoerd, bleef evenwel hardnekkig ontkennen. Dit is een ricidivist, die reeds vele inbraken heeft ge pleegd en een langdurige gevangenisstraf ach ter den rug heeft. Beiden zijn in het Heldersche politiebureau ingesloten en zullen ter beschikking van de jus titie worden gesteld. Voorzoover thans is na te gaan zijn slechts weinig guldens uitgegeven, vermoedelijk uitsluitend in Den Helder. In to taal zyn door de politie dertig guldens in be slag genomen. In de val geloopen Donderdagnacht heeft de politie een persoon, H. B. geheeten, aange houden, die poogde in te breken in de Jeugd- kerk aan de James Wattstraat te IJmuiden. Naar het Bureau van Politie overgebracht, bleek, na onderzoek, dat hij aan meer. inbraken, in scholen en kerken in den laatsten tyd gepleegd, schuldig was. Het onderzoek wordt voortgezet. Burgerlijke Stand Getrouwd: A. van Leeu wen en J. F. Beentjes J. Beerepoot en M. E. Heeremans B. J. Stottelaar en T. de Pag- ter W. Veldwiesch en A. van Kampen W. Zwemmer en J. W. Beuneman T. van Hou- welingen en G. ten Brinke L. J. Schellevis met 288 punten; „Immanuel," Alkmaar, le pr. met 324 punten. le afdeeling: „Zang en Vriendschap," Ilpen- dam, le pr. met 312 punten; „Looft den Heer," Edam met 325 punten. Uitmuntendheid: „Ned. Herv. Kerkkoor," Alkmaar, 2e pr. met 297 punten; „Ned, Herv. Kerkkoor," Beverwijk, le pr. met 333 punten. De jury bestond uit de heeren J. N. Bosch, F. Pijlman van Amsterdam en G. Lecointre van Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z. van C. de Boer en P. Maas: Hendrina Margaretha Jantina, d. van B. J. Ryks en G. Kools; Guda, d. van P. Hagenaar en A. A. M. Hofsté; Auke, z. van A de Graaf en M. Rink; Maria, Chris tina, d. van J. I. Berntzen en P. J. Olivier; Abra ham, z. van S. A. v. d Berg en C Daas; Klaas, z van F. van Oostveen en G. Bakker; Hendri- kus Petrus, z. van H. P. Maas en C. J. Schim mel; Gerardus Bernardus Josephus, z. van G. A. de Lange en M. Wehofen. Ondertrouwd: H. G. Reimerink en C. Honigh; P. Vis en J. C. H. Plooyer; D. Tel en G. Kerk hoven; K Hart en C. E. Hekkert; G. Docter en R. Bakker; M. Rep en M. J. Rozema; C. May en M. Plooyer; D. de Jager en A. van Ederen; K. Huisman en A. Bakker; H. C. Roos en M. C. de Rcoy; G. Jongens en M. Heino. Getrouwd: H. J. Zijlemaker met J. Timmer man; S. Jansen met H. Hartgers; D. A. J. Kroon met A. M. Bunders; A. van den Dongen met E. K. Roepert; J. B. Daemen met M. Doeven; W. J. Jonker met G Woldhuis; J. H. Duurhout met H. Swart; J. W. Ditmars met J. Duyvis; D. Kok met A. A. G. Minderhoud; H. Jonkhart met G. Plooijer; P. Stolp met G. Roubos; C. Ter Velde met T. Dekker; H. Hooft met K. Sybrands. Overleden: Barend Bos, oud 52 jr., geh. met G. Jonkhart; Catharina Taanman, oud 82 jr., weduwe van J. Vergouw; Karl Friedrich Ger hard, oud 7 jr., z. van K. Kulfiirst en B. A. I. Wilde; Abraham, oud 1 dag, z. van S. A. v. d. Berg en C Daas; Grietje van Arende, oud 78 jr., geh. met J. Groot. Samenvoeging Kamers van Koophandel De Zaansche middenstand- heeft een door ruim 1700 kleinbedrijvers onderteekend adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin dringend verzocht wordt de Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fa brieken als zelfstandige Kamer te laten voort bestaan. Gebouw „St. Bavo" Proza 8 uur Be volkingsbureau 8 uur. Palace „Twee dagen in de nor." Op het tooneel Carmen, de komische jongleur, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Winternachtstraum" Op het tooneel „Mary-Erik-Comp", elegante rol- schaatsenshow, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het geheim van Edwin Drood", 2.30; 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit 6 uur; gewone zittingen 47 uur; bestuur Kleermakers 9 uur; Konijnententoonstelling 210 uur. Rembrandt-theater: „Winternachtstraum", op het tooneel Mary Erik Comp., elegante rol- schaatsenact, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Twee dagen in de Nor", op het tooneel Carmen, komische jongleur, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het Geheim van Edwin Drood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Hedenmiddag twee uur is in de rolzaal op het Binnenhof te Den Haag, de loting voor den dienstplicht gehouden voor de lichting 1927. Hierbij werd gebruik gemaakt van het alphabetisch register van Amsterdam voor de lichting 1934. Uit de bus werd getrokken nummer 557, on der welk nummer in genoemd register stor.d ingeschreven MAX BLOM geboren 25 April. De aanwyzing van de dienstplichtigen voor de lichting 1937 vangt dus in iedere gemeente aan bij dezen naam of zoo dezen naam niet voorkomt in het alphabetisch register der ge meente voor de lichting 1937 by den daarop voorkomenden alphabetisch eerstvolgenden Over: Het park bij „Huis te Zaanen" In uw nummer van 11 Juni las ik, dat in het tentenkamp te Zandvoort 60 tenten stonden. Dit is niet juist. Er stonden 3 vaste kampeer ders en hoogstens 30 weekenders. De rest waren menschen, die voor een dagje komen en die dus op Tweeden Pinksterdag niet aanwezig waren. Andere jaren stonden er wel 300 tenten op de Pinksterdagen. De gemeente Zandvoort heeft dus een financieelen strop. Wie het onderste uit de kan Wil hebben, krijgt het deksel op zyn neus. Laat het gemeentebestuur van Zandvoort hier mede rekening houden. Want voor niemand die gaat kampeeren is het mogelyk om van een weekinkomen f 5,25 als kampeergeld te betalen per week. Dan doet zich nog voor dat het tenten kamp van het Zuiden naar het Noorden is ver plaatst, om Bloemendaal te beletten zyn strand te mc derniseeren. Dus het is een onderlinge kwestie tusschen de gemeentebesturen. Zoo is ook het besluit gevallen van de gemeente Bloe mendaal, om op het Bloemendaalsche strand niet meer te laten karopeeren. Had Bloemendaal zijn strand geheel vrij gegeven, dan was Zand voort de dupe geweest. Maar dat mag niet. Dus een moet uit den weg: de kampeerders moeten verdwijnen. Zoo gaat het als twee gemeente besturen elkaar niet verstaan. Dan is een deel van de bevolking daarvan de dupe. Overleg met de besturen van de kampeerver- eenigingen zou-ook op zyn plaats zijn. Abonné Kampeerder Naschrift De Minister van Sociale Zaken heeft zich thans omtrent deze zaak laten voor lichten, zoodat vertrouwd mag worden, dat wel dra een oplossing zal worden gevonden. De kam peerders kunnen voorloopig gerust zyn. Over: Kampeeren te Zandvoort Vooral nu, in tyd, waarin een groot gedeelte der bevolking zich genoodzaakt ziet op alles en nog wat te bezuinigen en diverse uitstapjes in de zomermaanden onbereikbare wenschen zijn, maken velen gebruik verpoozing te zoeken in de omgeving van Haarlem, dat zeer terecht om haar natuurschoon bekend staat. Het park by het „Huis te Zaanen" mag zich dan ook in een zeer druk bezoek verheugen. Het is my echter opgevallen, dat ondanks de Mij. tot Nut van 't Algemeen de sympathieke gedachte gehad heeft de gemeente een aantal banken te schenken voor plaatsing in Den Hout en in de daarvoor in aanmerking komende plantsoenen; er nog een tekort is. Ook in het bovengenoemde park zyn hiervan eenige geplaatst; echter worden de grasvelden voor zitplaatsen gebruikt als zoodanig en de dienstdoende plantsoenwachter hebben het druk om deze kleine overtredingen tegen te gaan. Deze ontstaat dus door een tekort aan ban ken. Het zou m. i. in het belang van het pu bliek zyn en tevens het aanzien van het park ten goede komen, als het Gemeentebestuur er toe zou kunnen besluiten meer banken en eenige papiermanden te plaatsen. Hopende, dat bevoegde Instanties hierop de aandacht zullen vestigen. Velen zullen hier dankbaar voor zyn. D. PLANTJE, Korteweg 1 H. N. Haarlem, 12 Juni 1935. IJMUIDEN, 14 Juni. Ryksvischafslag. Tarbot 38—66 cent, Tong 5576 cent per kg. Zetschol 21.00, kleine Schol 7.3021.00. Pieterman en Poon 4.304.70, groote Schelvisch 28.00, middel Schelvisch 15.0023.00. kl. midd. Schelvisch 12.00—19.00, kleine Schelvisch 3.30—12.00 per 50 kg. Kabeljauw 28.0063.00 per 125 kg. Gullen 5.80—13.00 per 50 kg. Leng 0.70—1.05 per stuk. Heilbot 3.80 per kg. Makreel 6.0012.00 per 50 kg. van de aan den Ryksvischafslag aangekomen STOOMTRAWLERS IJsselmond 185 manden 1395- 435 manden 2540 LOGGERS Sch. 102 848.—, Sch. 42 428.—. Rotterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2