Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen j STADSNIEUWS liIlililiillIBÜïMS Het concours-hippique in de hoofdstad Laatste Nieuws Pan ONZE 3-daagsche Lunchaanbieding De explosieramp te Reinsdorf lp. pftft 5 Wat de tonq streelt 'N TROUWE KLANT PAARDENSPORTFEEST IN HET STADION LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE JEUGDWERKLOOSHEID totaal voor 27 cent giniiimiiiwniiii»iiiiimiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiin)iiiiiiiiiiiin)iiniiiiiiiiiiiiiiiimiimmmE guummiuiimiiiiimiimmiiiiiiujüiumuiMimniuimumiuüiimuiiiiiimniiimiiiiiimiiiHiiiiiiuimwB VRIJDAG 14 JUNI 1935 DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENVAK Motie van Limmen T oelichting VAN ONZE RECHTBANK Roekeloos chauffeur Lijk van kanovaarder opgehaald De autotocht voor ouden van dagen Akte onderwijzeres Eindexamen afd. Gymnasium BURGERLIJKE STAND |'*1 mmmmmm Mflllff Postduivenver. Spaamevogels SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland 2e klasse AMBTENNAR BEDREIGD Dolle rit, niet zonder gevaar Ritmeester Sirtema van Grove- stins wint met Jimmy den eersten prijs in het Springconcours A Fraaie prestaties van Lt. Greter en Oberlt. Brandt Bloembollensaneerings- plan 1935 Teeltbeperking wordt dit jaar verder voortgezet KLEVERPARKWEG 11 TELEFOON 10987 y2 ons LEVERKAAS y2 ons GEROOKTE 0SSENT0NG y2 ons PRIMA HAM Commissie tot behandeling van dit vraagstuk geïnstalleerd Italië's plannen in Oost-Afrika De in Abessinië woonachtige Italianen vertrekken Rapport Uiver-ramp Volgens officieele opgave zijn er niet meer dan een zestig tal dooden Houtarbeidersstaking in Hongarije DE DOODSLAG TE AARLANDERVEEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |llllllllllllllllinillll!lll!llllllll!lllllllllll!IIIIilllllllllllllllllllllU!llll!IIIIIIIIIIII!IHnilllllHllllll!IHIIII!IIIIHIII«It§ Zooals bekend komt het saneeringsvraagstuk voor het bloembollenvak in een bijzondere ver gadering der Algemeene Vereeniging voor B-oembollencultuur aan de orde. De afd. Limmen stelt nu voor de motie der afa. Hillegom als volgt te lezen: De 177e algemeene vergadering, gehouden op 24 Juni 1935, gehoord de besprekingen inzake saneering bloembollenbedrijf, gelet op de uit de saneering voortvloeiende ondraaglijke lasten, alsmede op de schadelijke en ongewenschte ge volgen voor het bloembollenvak verbonden aan voortzetting der» door de regeering getroffen maatregelen, evenwel van meening, dat het wenschelijk blijft de maatregelen tot beperking van de met bloembollen beteelde oppervlakte vooralsnog te handhaven, spreekt zich met dit voorbehoud uit tegen verdere overheidsbemoeiing en noodigt het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur dringend uit, onverwijld stappen te willen doen om de saneeringsmaat- regelen na afloop van het seizoen (derhalve op 1 December 1935) te doen eindigen met uit zondering van de beperking van de met bloem bollen beteelde oppervlakte." De afdeeling Limmen is van oordeel, dat het in het belang van den export niet ge- wenscht is, reeds op 24 Juni een beslissing te nemen, ten aanzien van de wenschelijkheid van hei al dan niet voortzetten der saneerings- rr aatregelen. Zij wenscht deze aangelegenheid op de Algemeene Vergadering in behandeling te zien nemen na 15 September 1935, dus in de tweede helft van genoemde maand, opdat een beter overzicht verkregen kan worden van het beloop van den handel in het algemeen. Zij vreest, dat een te vroegtijdige uitspraak in onzen export een chaos zou kunnen scheppen. Daar echter op 15 September wel 80 of 90 pCt. van de te exporteeren bloembollen verzonden zullen zijn, zou dit gevaar alsdan niet meer dreigen. Verder meent zij, dat, al zou onverhoopt op 24 Juni een beslissing worden genomen ten aanzien van de bestaande regeeringsmaatrege- len, in ieder geval aan den in bovengenoemde motie vervatten wensch om de maatregelen tot beperking van de met bloembollen beteelde oppervlakte te handhaven gevolg dient te worden gegeven en wel om de volgende rede nen: le. Wanneer deze maatregelen zouden ver vallen, vreest zij een toomlooze uitbreiding der cultuur, gezien de slechte resultaten, die met andere land- en tuinbouwartikelen worden ver kregen en de beperking van regeeringswege caarvan, zoodat de vrijgekomen teeltgronden in groote massa zouden worden benut voor de vrij gekomen teelt van bloembollen, waardoor een geweldige overproductie en een totale inzin king van de prijzen zou ontstaan. 2e. Verder vreest zij, dat een roekelooze uit breiding ten gevolge zou hebben, dat het bui tenland, bevreesd voor dumping, tegenmaat regelen zou nemen. De afdeeling Hillegom meent in haar motie, dat door de vernietiging, de schaal van vraag en aanbod al eenigszins in evenwicht is ge bracht, doch zij wenscht tevens dit verkregen evenwicht door opheffing der teeltregeling weer volkomen te vernietigen, hetgeen onze afdee ling niet gewenscht acht in het belang van Let geheele vak. In den avond van 10 Februari had in de Marnixstraat, nabij de Eikenstraat een aanrij ding plaats tusschen een personen-auto en een taxi, waarbij een passagiere een schedelbasis- fractuur en een scheur in het schouderblad op liep. Den taxi-chauffeur was tenlaste gelegd, dat hij door zijn roekeloos en onvoorzichtig rij den het aan zijn schuld te wijten had, dat een ander zwaar lichamelijk letsel had bekomen. De getroffenen wist zich niets meer van het ongeluk te herinneren. De bestuurder van den personenauto ver klaarde de taxi reeds 50 M. voor de bocht van de Eikenstraat opgemerkt te hebben, doch door diens snelheid een ongeluk niet meer kon voorkomen. Ongeveer midden op den weg werd zijn auto gegrepen en ernstig beschadigd. Verdachte gaf de volgende lezing van het ge val: hij zou niet snel gereden hebben, omdat de weg door ijzel en sneeuw zeer glad was. Ook zou hij bij zijn remppgingen geslipt zijn. He Officier van Justitie zeide ervan over tuigd te zijn, dat verdachte te snel en roeke loos had gereden en achtte het ten laste geleg de bewezen. De eisch luidde een geldboete van ƒ40 subs. 20 dagen. Uitspraak 27 Jun. eischte straf niets te hoog, daar het gedrag van verdachte meer dan ergerlijk was geweest. Spr. vroeg bekrachtiging van het vonnis. Mr. D. de Jong pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling subs, een inlichtingenrapport. Uitspraak 27 Juni. Gisteravond omstreeks half acht is op het Spaarne, nagenoeg op dezelfde plaats waar hij verdwenen is, het lijk opgehaald van den 23- jarigen R. uit Haarlem, die ji. Zaterdag op zoo tragische wijze is verdronken. Het lijk is, na aan den wal gebracht te zijn verder per auto van Mathot op transport ge steld naar Haarlem, hetgeen onder groote be langstelling geschiedde. Hierbij de tweede opgave van de ingekomen giften: Mr. M. I. N.N. W. J. S. Fam. H. Mej. A. G. M. A. P. V. D. H. N. Nagekomen Politiepersoneel De W. Huize H. Rotaryclub 2.50 1.— 2.50 5.- 5— 10.— 2.50 2.- 10.— 5— 2— 0.85 1.— 7.50 12.75 ƒ69.60 Er is nog veel te kort, zoodat wij de aan dacht van onze stadgenooten op den autotcht blijven vestigen. HAARLEM, 13 Juni. (Nutskweekschool). Akte onderwijzeres. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: W. Tjassens Keiser, L. J. van Toombergen, J. Smit, T. C. van der Werff en M. Wilmot. Kennemer Lyceum. Eindexamen Afd. Gymna sium. Geslaagd voor diploma A de dames: E. van Effen, C. Ghijsels, A. Keg, I. van Rijswijk, A. Sillevis, C. Wiltson en de heeren: W. Boers, G. Borsten, M. Rabbie voor diploma B. de da mes: A. Thomson, J. Vreede en de heeren R. Zeydner. Het examen wordt voortgezet met 3 candi daten. Geboren 12 Juni: A. M. BaartseVan der Meulen, dochter; 12 Juni: W. A. L. van Woer- komWenzel, dochter; 12 Juni: J. B. Schoone Ebli, zoon; 11 Juni, J. van DaalenVan Wijk, dochter; 11 Juni, L. van LintMeijer, zoon; 11 Juni, G. ZwartKlinker, zoon; 9 Juni W. H. Hol—Hille, dochter; 10 Juni, A. M. C. Casteren van CattenburgchFunke, dochter; 11 Juni: C. SlaatsDe Vaan, zoon; 12 Juni, C. C. HollanderBriedé, dochter. Ondertrouwd: W. J. Hooning en M. C. Bit- terberg, B. H. Gimberg en E. J. Mooijman; C. Kuiper en M. J. de Vries; H. Bender en J. H. Greebe. Getrouwd: 13 Juni C. Houbein en S. Michel; A. Zwemmer en J. M. Raijer. Overleden: 12 Juni C. KalffDraaijer, 47 j., Verspronckweg; J. P. J., 2 dgn., z. van J. B. Calvelage, Kamperlaan; P. A. Monshouwer, 75 j., ReegentesselaanP. Knape, 87 j., Nagtzaam- straat. De enorme windtunnel te Farnborough, waarin motoren en vliegtuigen worden getest Wedvlucht Corbeil, 446 K.M. 1ste duif 15 uur 19 min. J. H. Somers 1, 9, 13, 15. P. Heymel 2, 7, 16. A. Visser 3, 14, 18. J. Staphorst 4, 11, 17. G. A. Steijl 5, 20, 21. H. van Oldemark 6, 8, 10, 12, 19, 23, 24. v C. Beilsehmidt 22. Wedvlucht Chateauraux, 655 K.M. 1ste duif 18 uur 31 min. H. van Oldemark 1, 4. C. Beilsehmidt 2. J. Staphorst 3. J. A. Steijl 5. A. Visser 6. Wedvlucht Dourdan. 467 K.M. 1ste duif 13 uur 34 min. A. Visser 1, 3, 15. J. H. Somers 2, 4, 11. J. Staphorst 5, 7, 8, 9, 13, 14. H. van Oldemark 6, 16. C. Beilsehmidt 10, 12. Zaterdagavond vinden de laatste schaakwed strijden om het kampioenschap van Nederland 2de klasse plaats. De vier deelnemende onder- bondskampioenen -ijn: Leidsch Schaakgenoot schap, Max Euwe (Amsterdam), Kralingen (Rotterdam) en Haarlemsch Schaakgezelschap. De reeds gespeelde wedstrijden hadden tot re sultaat, dat Kralingen van Max Euwe won met 5K'—4Va en tegen het Leidsche Schaakgenoot schap voorloopig een stand van 4%3'A bereikte. De beide afgebroken partijen doen een overwin ning voor de Rotterdammers verwachten. Het Haarlemsch Schaakgezelschap heeft '"an Max Euwe gewonnen met 6—4 en van het Leidsch Schaakgenootschap met 5%i'A- De te Leiden te spelen wedstrijd Leidsch Schaak Gen.Max Euwe zal dan ook op het kampioenschap weinig invloed meer kunnen uit oefenen, n.l. alleen dan, wanneer de beide afge broken partijen tegen Kralingen door het L.S.G. worden gewonnen, hetgeen zeer onwaarschijnlijk is. We kunnen dan ook annemen, dat de winnaar van den wedstrijd H.S.G.Kralingen kampioen zal zijn en op 30 Juni en 7 Juli promotiewedstrij den zal spelen tegen Bussum om te trachten in de eerste klasse van den Ned. Schaakbond te komen. De wedstrijd wordt gespeeld in het gebouw Jansstraat 49. Aanvang 6.30 uur. Op 7 Februari van dit jaar werd te Heem stede aan den Cruquiusweg controle uitge oefend, of de passeerende automobilisten voor zien waren Van een wegenkaart. Een chauffeur uit Heemstede werd evenals zoovele anderen aangehouden, doch kon geen wegenkaart toonen. De controleerend ambte naar wilde proces-verbaal opmaken, maar plotseling gaf de chauffeur vol gas en reed weg. De ambtenaar van de directe belastingen sprong op het motorrijtuig en reed eerst door Heemstede en later door Vogelenzang, buiten aan den wagen hangend. Op den Woestduin- weg kwam de auto tot stilstand en de chauf feur nam 'n enormen knuppel van den grond en bedreigde den man ermee. Deze wist zich echter te verdedigen en slaagde er in proces verbaal op te maken. De Rechtbank had den chauffeur bij verstek veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Verd. was hiervan in verzet gekomen. Verdachte zei al in geen 2 maanden gereden te hebben, daar hij niet in het bezit was ge weest van een wegenkaart. Den dag voor den dollen ren had hij een geldboete van f 15 gehad wegens het rijden zonder wegenkaart. Verd. noemde zijn eigen handelwijze dom' en zeide er spijt van te hebben. Een arbeider, die bezig was aan den Woest- duinweg, had het slottafereel van het drama meegemaakt. Hij verklaarde zich verwonderd te hebben over de snelheid van den auto, toen deze met den ambtenaar op de treeplank aan kwam rijden. De Officier van Justitie vond de eerst-ge- Het vierdaagsche internationale concours- hippique. dat in het Olympisch Stadion in de hoofdstad wordt gehouden, is gister avond begonnen, nadat de deelnemers des middags op het stadhuis officieel door het gemeentebestuur waren ontvangen. Om zeven uur werd begonnen met het spring concours om den Olympisch Stadionprijs voor paarden, die noch twee eerste prijzen, noch 500 hadden gewonnen in binnen- en buiten land. Het parcours, dat 540 Meter lang was, telde 16 hindernissen, waarvan de maximum hoogte 1.30 meter was. Het parcours bleek niet mee te vallen en geen enkele deelnemer slaagde erin zonder fouten te eindigen. Ritmeester Sirtema van Grovestins wist met Jimmy van de Amers- foortsche rijschool alle hindernissen goed te nemen, maar een fout in het parcours bezorgde dezen ruiter drie fouten. Zijn prestatie was in ieder geval de beste van dit springconcours en ritmeester Grovestins behaalde dan ook den eersten prijs. In totaal namen 31 ruiters aan dit concours deel. De tweede en derde prijs vielen ten deel aan den Belgischen luitenant de Brolley, die resp. met Jupiter en White Moon 4 fouten had ge maakt. In het concours voor eenspannen, waarvoor zeven inschrijvingen waren, behaalde de heer A. A. ten Bos uit Almelo met Diana den eer sten prijs, terwijl hij in het concours voor tweespannen met Diana en Heiga eveneens op oen eersten prijs beslag legde. In het springconcours om den Olympisch Stadionprijs B was het parcours hetzelfde, maar de max. hoogte der hindernissen was thans 1.40 meter. Voor de Nederlandsche ruiters begon dit concours niet erg fortuinlijk. De eerste deel nemer, luit. Greter met Trixie, inoest wegens v/eigeringen worden uitgebeld en even later trof luit. van Schaik met Sit Butt hetzelfde lot. De vijfde ruiter was Oberlt. Brandt (Did.) met Baron IV, die een foutloos parcours maakte in 1 min. 4 sec., terwijl onmiddellijk hierop Comm. O.Dwyer (Ierland) met Limerick eveneens geen enkele fout maakte in den tijd van 1 min. 5 4/5 sec. De eerste Nederlandsche ruiter, die geen enkele fout maakte, was luit. van Schaik met Denise in 1 min. 12 4/5 sec. Ook de tweede maal was luit. Greter, die daarna met Denise in den ring verscheen, niet gelukkig en ook nu. moest deze ruiter wegens weigeringen worden uit gebeld. Onder ademlooze stilte kwam luit. Greter met Ernica in den ring en een geweldig applaus beloonde dezen Nederlandschen ruiter voor zijn fraaie prestatie, die die van Oberlt. Brandt evenaarde, n.l. een foutloos parcours in 1 min. 4 sec. De hèer Béghin (Fr.) maakte met Espiatz den snelsten tijd in 1 min. 3 2/5 sec, maar volgens een beslissing van de jury bleek de Fransch- man later een hindernis te hebben omgeworpen. De beste prestaties bleken tenslotte geleverd met Baron IV en Lt. Greter met Ernica. Na loting won Lt. Greter den eersten prijs. De avond werd besloten met een demon stratie van een detachement Huzaren. Het de tachement bestond uit een muziekkorps te paard, acht trompetters en twee peletons, het geheel onder commando van den len luit. H. Wilbrenmuck. De twee peletons onder comman do van de 2e luits. J. Maris en P. Ootmar be stonden uit manschappen van het 3e eskadron De Minister van Economische Zaken heeft, nadat daaromtrent algeheele overeenstemming was bereikt met de bloembollenkweekers en ex porteurs, die zitting hebben in het bestuur der Nederlandsche Sierteeltcentrale, de regeling vastgesteld voor het Bloembollensaneeringsplan 1935. Deze regeling wijkt belangrijk af van die van het Bloembollensaneeringsplan 1934, voor namelijk in dier voege, dat bij het nieuwe plan aan een nieuw op te richten organisatie van belanghebbenden een belangrijk deel der uit voering zal worden toevertrouwd en die tot taak zal hebben een fonds te vormen dat noo- dig is om de financiering van het nieuwe plan te verzekeren. Het plan 1935 berust voorts o. a. op de vol gende grondslagen, welke gedeeltelijk in alge meene maatregelen van bestuur zullen worden opgenomen en gedeeltelijk regelingen bevatten, tusschen de belanghebbenden in het vak zelf te treffen: Door „het vak" wordt een Stichting of andere rechtspersoon in het leven geroepen, welke ten doel heeft als vertegenwoordigster van de bloembollen-belanghebbenden, de uitvoering ter hand te nemen van den opkoop en betaling, als hieronder omschreven, van een eventueel sur plus aan bloembollen en daarvoor een fonds te vormen. In een algemeenen maatregel van bestuur worden bepalingen opgenomen, waarin o. m. voorkomt, dat door de Nederlandsche Sierteelt centrale alleen dan aan exporteurs een export vergunning zal worden uitgereikt, indien zij bij de aanvrage tot export overleggen: a. een bewijs, dat zij aan den bovenbedoelden rechtspersoon hebben betaald of ten genoege van. deze Stichting zekerheid hebben gesteld voor een bedrag, vormende een bepaald per centage van de exportnota's, herrekend tegen de wettelijk voorgeschreven minimum export prijzen; b een bewijs, dat zij aan den kweeker, waar van zij de partij kochten, hebben betaald een door den Minister voor ieder soort enz. te be palen minimumprijs, echter alleen voor die bloembollen, die aan exportkwaliteiten vol doen. Het percentage, dat betaald zal moeten wor den, is door het vak begroot op 10 pCt. In verband met de vermoedelijk verminderde afzetmogelijkheid zal de teeltbeperking in ver gelijking met het plan 1934 verder worden voortgezet en wel: Hyacinten: de beteelbare oppervlakte zal wederom met 10 pCt. worden ingekrom pen. Tulpen; de totaal beteelbare oppervlakte van tulpen zal wederom met 10 pCt. wor den ingekrompen. Narcissen: de totaal beteelbare opper vlakte van narcissen zal niet worden inge krompen, noch uitgebreid. Uit he£ fonds, dat door den rechtspersoon wordt gevormd, doet deze een uitkeering voor de inlevering van het surplus tot een dusdanig percentage van den minimum prijs, als mo gelijk zal zijn en ten hoogste 85 pCt. voor eer ste kwaliteit en 60 pCt. voor tweede kwaliteit onder aftrek van de kosten van vernietiging. Mocht er een overschot zijn, dan wijst de Mi nister de bestemming daarvoor aan, daarbij re kening houdende zoowel met de belangen van oe kweekers, als met die der exporteurs-kwee kers. In verband met de over dit plan met het vak bereikte overeenstemming heeft de Minister opdracht gegeven over te gaan tot de uitbe taling van de nog resteerende 40 pCt. der steun gelden. van het 4e Halfregiment Huzaren te Deventer. Het vrijwillig muziekkorps stond onder com mando van den staftrompetter Kleynen van het le Halfregiment Huzaren te Amersfoort. Dezen eersten dag van het concours-hippique, die opgeluisterd werd door muziek van de staf- muziek der Amsterdamsche Burgerwacht, werd door vele autoriteiten bijgewoond, o.w. wij o.m. opmerkten den minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers. De gedetailleerde uitslagen zijn: Concours eenspannen: 1. A. A. ten Bos uit Almelo met Diana; 2. H. Bolt, Groningen, met Hilda; 3. H. Boet, Groningen, met Colonel; 4. J. C. Nienhaus, Groningen, met Simson; 5. N.V. Onderlinge Rouwstal, Amsterdam, met Soliman. Concours tweespannen: -1. A. A. ten Bos, Al melo, met Diana en Helga; 2. N.V. Onderl. Rouwstal, Amsterdam, met Hendrik en Hen- drika; 3. H. Bolt, Groningen, met Hilda en Colonel; 4. J. C. Niedhuis, Groningen met Simson en Dahlila. Springconcours A. om den Olymp. Stadion prijs: I. Ritm. Sirtema van Grovestins met Jimmy, 3 f„ 1 min. 19 3/5 sec.; 2. Lt. de Brol ley (België) met Jupiter, 4 f., 1 min. 8 sec.; 3. Lt. de Brolley met White Moon, 4 f., 1 min. 9 3/5 sec.; 4. Lt. de Bruine met Rosine, 4 f.. 1 min. 11 3/5 sec.; 5. Lt. van Heeckeren met Gigolo,'4 f., 1 min. 12 3/5 sec.; 6. Res. Lt. Vlie- lander met Dragona, 4 f., 1 min. 17 2/5 sec.; 7. Lt. Steenkamp met Arkansas, 7 f., 1 min. 24 2/5 sec.; 8. Lt. Greter met Carina, 7 f., 1 min. 28 sec.; 9. Kap. de Rossius (België) met O.K. II, 7 f., 1 min. 32 sec. Springconcours om den Olympisch Stadion prijs B: 1. Lt. Greter met Ernica, (na loting), 0 f., 1 min. 4 sec.; 2. Oberlt. Brandt (Did.) met Baron IV, 0 f., 1 min. 4 sec.; 3. Edt. O'Dwyer (Ierl.) met Limerick Lace, 0 f., 1 min. 5 4/5 sec.; 4. Ritm. Momm (Did.) met Fredericus, 0 f., 1 min. 7 1/5 sec.; 5. Capt. Menten de Horne (B.), met Mustaphiki, 0 f., 1 min. 7 3/5 sec.; 6. Oberlt. Schlickum (Did.), met Wange, 0 f., 1 min. 8 2/5 sec.; 7 en 8 Oberlt. Brandt (Did.) met Olaf en Lt. van Strydonk (B.) met Ra- mona, 0 f., 1 min. 9 1/5 sec.; 9. Lt. de Busnel met Champagne, 0 f., 1 min. 10 sec.; 10. Res. Lt. van Schaik met Denise, 0 f„ 1 min. 12 4/5 sec.; 11. Lt. Pahud de Mortanges met Modeste, 0 f., 1 min. 14 2/5 sec.; 12. Oberlt. Hasse met Hol- steiner, 3 f., 1 min. 12 sec.; 13. F. Béghin (Fr.), met Espratz, 4 f., 1 min. 3 2/5 sec.; 14. Capt. Aherne (Ierl.) met Irelands Own., 4 f., 1 min., 4 sec.; 15. Capt. Durand (Fr'.) met Ultor, 4 f., 1 min. 6 1/5 sec.; 16. Ritm. Hasse (Did.) met Bosco, 4 f1 min. 7 1/5 sec. Meer dan duizend gezinnen profiteeren iedere week van onze diverse lunch-aanbiedingen Wij bezorgen door geheel HAARLEM, BLOEMENDAAL, SANTPOORT, AERDENHOUT en HEEMSTEDE Donderdagmorgen is op 't Departement v. So ciale Zaken de eerste vergadering gehouden van de ministerieele commissie, die zich het vraag stuk van de jeugdwerkloosheid in wijden om vang zal aantrekken. De Minister van Sociale Zaken heeft bij die gelegenheid de commissie als voorzitter geïnstal leerd met een rede, waarin hij begon met de opmerking, dat een ernstig misverstand moet worden voorkomen, als zou namelijk thans de intensieve bemoeienis met de jeugdwerkloosheid een aanvang nemen. Integendeel stelde hij er prijs op er aan te herinneren, dat reeds jaren lang men in allerlei kringen zijn beste krachten aan dit onderwerp heeft gewijd. Bij de uitbreiding echter van den arfceid door nog altijd nijpende werkloosheid en de groote moreele belangen, die hier op het spel staan, heeft spreker gemeend goed te doen het initia tief te nemen tot de vorming van een kring, die allen zou omvatten, thans op dit terrein werk zaam; die zou kunnen profiteeren van velerlei ervaring; die nieuwe wegen zou kunnen zoeken en die in een aantal subsommissies verdeeld tel kens een onderdeel van het geheel theoretisch, maar vooral ook praktisch zou kunnen behan delen. Daarbij is er voor gezorgd, dat zij, die in de landelijke commissie zooveel jaren hebben ge arbeid, in de nieuwe commissie hun ervaring kunnen blijven dienstbaar maken aan het ge heel. Spr. wees er op„ dat de samenstelling der commissie niet louter ambtelijk is. Om een kijk te geven op het werk diene, dat cursussen thans plaats vinden in 142 gemeenten, cursussen in zake opleiding tot dienstbode en huishoudelijke voorlichting zijn opgezet in 22 gemeenten, terwijl tot 1 Juni van dit jaar aan 61 gemeenten is toegestaan een of meer werkobjecten voor jonge werkloozen ter hand te nemen. Het zal nu wenschelijk zijn nog meer dan tot nog toe reeds mogelijk was den ganschen arbeid systematisch te leiden en de minister vleit zich, dat indien op deze wijze systematisch met ge bruik maken van veel ervaring en met toewij ding gewerkt wordt, er iets goeds zal kunnen worden bereikt. Prof. Frencken sprak daarop een woord van dank tot den Minister voor het in de commis sie gestelde vertrouwen en zegde de volle me dewerking van de commissie toe, opdat de wen- schen, door den Minister op dit gebied gekoes terd, in vervulling mogen gaan. ROME, 13 Juni. (Reuter). Het bericht van de „Daily Herald", als zou Italië aan Engeland en Frankrijk hebben voorgesteld de militaire actie op te schorten voor het geval Abessinië toestemde in den aanleg van een spoorweg dwars door Abessinië heen, wordt door de „La- voro Fascista" tegengesproken. Intusschen is de campagne der Italiaansche pers tegen Engeland over het conflict met Abessinië sinds Maandag geëindigd. Men denkt, dat Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, die thans te Rome vertoeft, op het nuttelooze ervan gewezen heeft. Ook de vervanging van sir John Simon door Samuel Hoare als minis ter van buitenlandsche zaken wordt in verband hiermede een factor van beteekenis geacht. De correspondent van de „Chicago Tribune", David Darrah, is door Italië uitgewezen wegens het schrijven van tendentieuze artikelen. ADDIS ABEBA, 13 Juni. (Reuter.) De helft van de in Abessinië woonachtige Italianen heeft Abessinië verlaten en is naar Erythrea ver trokken. De andere helft houdt zich gereed omstreeks half Juli te vertrekken. Naar het Handelsblad verneemt, is thans zeer binnenkort de publicatie van het rapport der üoor vice-admiraal Schorer voorgezeten „Uiver"- commissie tegemoet te zien. WITTENBERG, 13 Juni (Havas). Donderdag avond om 8 uur had in de geheel verwoeste springstoffenfabriek te Reinsdorf een nieuwe explosie plaats. De Duitsche bladen hebben bevel ontvangen niets te publiceeren buiten de berichten van het officieele Duitsche Nieuwsbureau. Volgens het jongste bericht van dit bureau bedraagt het aantal dooden niet meer dan ongeveer 60, ter wijl tot nu toe 22 lijken geborgen zijn. Verder wordt het aantal zwaargewonden met 110, het aantal lichtgewonden met 300 aangegeven. Verder meldt Reuter, dat te Wittenberg geruchten de ronde doen als zouden er niet minder dan 1500 slachtoffers zijn. Alle ziekenhuizen en openbare gebouwen liggen vol gewonden. De verwoeste fabrie ken verschaften werk aan ongeveer 13.000 arbeiders. Door de ontploffingen zijn de meeste rui ten in een omtrek van 25 K.M. verbrijzeld. Een lid van het reddingspersoneel, die licht gewond was, verklaarde aan den Reutercorres- pondent: Het was een verschrikkelijke aanblik de door de ontploffingen aangerichte verwoesting gade te slaan. Talrijke gebouwen waren volkomen vernield. Enkele arbeiders hadden juist het werk ver laten, toen de explosie plaats greep. Van de menschen, die tijdens de ramp ter plaatse waren, kan niemand ongedeerd zijn ontkomen. De plaats des onheils bestaat op het oogen- blik nog slechts uit vormelooze puinhoopen, waaronder alle bedolvenen den dood moeten hebben gevonden. Sedert den middag verleenen wij hulp aan de gewonden. Ons werk werd buitengewoon be moeilijkt door de vlammen en door het gevaar van nieuwe explosies. Ikzelf werd boven het oog gewond bij de tweede ontploffing. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog, dat rijksminister Goebbels een telegram van deel neming heeft gestuurd aan den bedrijfsleider van de bewuste fabriek. Het Duitsche volk aldus Goebbels zal de soldaten van den arbeid, gevallen op het veld van nationale eer, hoog en heilig houden. Dr. Ley heeft allen bureaux van het Arbeids front gelast halfstok te vlaggen, terwijl verder 5 dagen de rouwband over de mouw van het uniform moet worden gedragen. Verder heeft Ley 50.000 mark voor de leniging van den ont- stanen nood toegewezen. De Duitsche zenders pauzeerden gisteravond 5 minuten, waarna slechts ernstige muziek werd uitgezonden. BOEDAPEST, 13 Juni (n Ujpest, voorstad van Boedapest, is een houtarbeidersstaking uit gebroken, tengevolge waarvan heden reeds duizend arbeiders het werk hebben neergelegd. De stakers eischen een definitief bepalen van den arbeidstijd en der minimumloonen. Aangezien de kansen op een spoedig bijleg gen van het conflict gering zijn, vreest men een uitbreiding der staking. De 21-jarige J. de B., die is gearresteerd in verband met den doodslag te Aarlanderveen, waarbij de 40-jarige T. v. S. met een mes werd dood gestoken, is in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. Nietwaar, U bent "n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motivearen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4