Drie Haarlemmers naar Zuid- Afrika ^UNnfiUmKIDING RISTAAISRARI91 KIEST 0P J}AX SPORT EN WEDSTRIJDEN PER TREIN DOOR DE WOESTIJN Zóó mmm VRIJDAG 14 JUNI 1935 Voor het eerst in een Moskee. Een norsche douanier en hoe wij hem klein kregen Nu naar Oeganda! In een Moskee Bij de Witte Paters Gulden en Pond T roepeninspectie De lucht klaarde weer op stemmen de Katholieken te HAARLEM Auto zonder remmen Personalia WATERPOLO COMPETITIE DAMES K.N.Z.B. Nereus IH.P.C. I 30 WATERPOLO le KLAS N.Z.B. H.P.C. I—U.Z.C. I 7—1 H.V.G.B. RESERVE le KLASSE N.Z.B. D.J.K. II—H.P.C. II 1—8 RESERVE le KLASSE N.Z.B. H.P.C. II—U.Z.C. II 2—2 CIRCUS HENNY Staat op het Teylerplein WAAROM WONEN IN SANTPOORT? Fraaie uitgave HET BOUWBEDRIJF Tegen de duizendpooters Inbraak op E.D.O.-terrein HILLEGOMSCHE BOLLEN- KWEEKERS Ook zij wenschen eerst in Septem ber te beslissen inzake de sanee- ringsmaatregelen motie verworpen Hoe Haarlem er over denkt GAS EN WATER TE BLOEMEN- DAAL Verlaging op komst Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Chartoum, 20 Mei '35 U heeft ons laatste schrijven vanuit Luxor gekregen. Wij zijn nu, na veel wederwaardig heden, te Chartoum aangekomen. Misschien zijn er lezers, die onzen weg op de kaart volgen en bij zichzelf denken, wat schieten ze toch lang zaam op. Maar die afstanden, die afstanden! Die vallen voor Hollanders tegen. Wij weten nu wel ongeveer, hoe groot de afstanden hier zijn. Daar wij alle brieven poste restante ont vangen, gaven wij b.v. een plaats van zending op, waarvan bleek, dat we nog wel een maand noodig hadden om er te komen. Dit ter in leiding. Na een verblijf van twee dagen te Luxor zijn Wij op 30 April 's morgens naar Esna vertrok ken. 's Morgens is de temperatuur heerlijk en prachtig om te rijden. Te 9 uur, na 6 uur fietsen, kwamen wij te Esna. Wij dachten hier te blij ven tot tegen den avond, tot de temperatuur iets koeler zou zijn. Een R. K. kerk was hier niet, wel een Evangelische. De koster liet ons binnen, doch daar er nie mand aanwezig was, vroeg hij ons met hem mede te gaan. Hij was eigenaar van een groo- ten manufacturenwinkel. Dra werden drie stoe len midden in den winkel geplaatst en werd ong verzocht maar plaats te nemen. De slim merd had het goed bekeken, want wij, beziens waardige vreemdelingen, waren een mooie re clame voor zijn zaak en het bleek werkelijk een doelmatige reclame te zijn, want hij trok heel wat nieuwsgierigen binnen. De klanten lieten zich echter niet onbetuigd. De een presenteerde ons limonade, de ander sinaasappels en een derde sigaretten. Wij hadden echter honger en wachtten dus eigenlijk op een uitnoodiging om te dineeren. En, wat eerst niet kwam, kregen we toen dubbel. Wij kregen twee uitnoodigin- gen tegelijk en lieten onze keus vallen op een jongeman, die Engelsch kon spreken. Na een heerlijk uitgebreid diner werden een korenmo len en een weverij bezichtigd. Waar wij kwa men, overal werd ons thee gepresenteerd. Voor het eerst van ons leven bezochten wy een Moskee. De sandalen, die wij dragen, moes ten wij uittrekken en onze voeten moesten ge- Wasschen worden. Zonder dat, waren wij niet Waardig de plaats te betreden. Ook iedere Muselman moet deze ceremonie meemaken. In de Moskee ging het nog al gemoedelijk toe. Wij kwamen langs een bank, waar de notabelen zaten te keuvelen. Dadelijk werd er plaats voor ons gemaakt en moesten wij koffie en thee slur pen. Het was er een gezellige boel. Hoewel wij het plan hadden om tegen den avond te ver trekken, wilde men ons niet laten gaan. Onze gastheer had verschillende jongelui uitgenoodigd o mer een gezelligen avond van te maken. Eerst om 11 uur sprongen wij op de fiets en onder een schitterenden sterrenhemel reden wij maar weer verder, steeds naar het Zuiden. Wanneer wij op een tweesprong van wegen kwamen, moesten wij het kompas raadplegen, om niet te veel uit den koers te geraken. On geveer 2 uur in den nacht kregen wij zoo'n slaap, dat wij besloten even in de vrije natuur een uiltje te knappen. Na een rust van drie uur Waren wij weer zoo frisch als een hoentje en fietsten weer verder tot Edfon. Vanaf Edfon zou den wij den trein nemen tot Assouan, omdat Wij niet door de woestijn zouden kunnen komen. Onderweg ontmoetten wij een Scout-Master, die met ons meeging. Deze Scout-Master ont popte zich als 'n vervelenden vent (de sympa thie scheen wederkeerig te zijn). Hij vertelde ons, dat de boot naar Assouan driemaal goed- kooper was dan de trein, maar eerst 's avonds Vertrok. Toevallig kwamen wij den burgemeester tegen. Hij was als ebbenhout zoo zwart. De Scout-Master kwam fijn van ons af, toen wij met den burgemeester verder gingen. Den ver deren dag hebben wij in de ontvangkamer van den magistraat doorgebracht, etende en sla- Pende. 's Avonds werden wij naar de boot geleid, Waar ons bleek, dat deze vijfmaal zoo duur was met de passage als den trein. Het spoorweg station lag .aan de andere zijde van den N\jl, Zoodat wij ons moesten laten overzetten. Hier Wachtte ons een tegenvaller, wijl de eerstvol- genden trein pas den volgenden dag zou ver trekken. Wij hoorden, dat er hier een Duit- scher woonde, die het stoomgemaal bediende, Welke het land besproeide. Hij ontving ons Vriendelijk en gastvrij en wij konden den nacht bij hem doorbrengen. Wij gaven er echter de Voorkeur aan buiten te slapen. Na een heerlijk kad in den Nijl en een goed ontbijt vertrokken Wij met den trein van 6 uur naar Assouan. In Assouan aangekomen werden wij goed ontvan gen bij de Witte Paters. Men vertelde ons, dat het levensgevaarlijk zou zijn om op de fiets naar Chartoum te gaan. toet een auto zou het wel te doen zijn, maar met de fietsen, die nogal zwaar beladen waren, Wilden wij dat' niet riskeeren. Men raadde ons tie boot te nemen tot Wadi-Halfa en dan ver der met den trein te gaan. De boot zou pas °P 6 Mei vertrekken, zoodat wij vier dagen den *0(1 hadden. Wij konden bij de paters eten en slapen. De passage zou ons VA pond kosten, doch na eenig gesjacher mochten wij drieën v°or 90 piaster —de reis meemaken. In Assouan was het ondraaglijk warm. De thermometer stond 120 graden. Ook was er niet Veel te beleven. De plaats was maar, klein en Seheel ingesloten door bergen en woestijnen. Toen de vertrektijd was aangebroken werden Wij met een schuitje naar de boot gebracht, toet schip was niet groot, maar geheel volge pakt met passagiers, negers en Arabieren, die bePakt. en beladen waren met allerlei ballast, tooor middel van kisten en balen werd een vier kante ruimte gemaakt, waar de blanke heeren het zich gemakkelijk konden maken. Wij waren °P het schip de eenigste vertegenwoordigers van het blanke ras. Op ons gelukkig gesternte hertrouwend, hadden wij weinig proviand in geslagen. Wij worden echte poliepen oftewel klapioopers. Het kwam uit, zooals wij gehoopt hadden, h'ant de kapitein noodigde ons uit om met hem zijn officieren den maaltijd te gebruiken. ?P een kring zat het heele gezelschap, de "een en gekruist, op den grond. Een groote pot |roenachtige brij werd in het midden geplaatst, toet hoofdbestanddeel van de brij was, geloof *k. peper. Heel eenvoudig werd het brood in e warme brij gedoopt en met behulp der vijf heboden naar den mond gebracht. Na zoo'n ^altijd zijn er aan boord ten minste eenige menschen met schoone vingers. Als de boot hier of daar in kleine plaatsen moest aanleggen om passagiers of bagage af te geven of op te ne men, klommen er dadelijk verschillende luit jes aan boord om nieuwtjes te hooren of vrien den en bekenden even te groeten. Voer de boot af en waren er nog wat van zulke lui op het schip, dan werden er korte metten gemaakt, want de matrozen namen ze op .en gooiden ze vierkant over boord. Zij zouden zwemmende den kant wel weer bereiken of anders maar niet. 9 Mei kwamen wij te Wadi-Halfa aan de grens van den Soedan. De hoofddouanier was een echte bokkenees en had de wijsheid in pacht. Ondanks dat konden wij hem toch wijs maken, dat de Hollandsche gulden een waarde vertegenwoordigde van een Engelsch Pond. Na langdurig gezanik mochten wij doorgaan voor het bagage-onderzoek. Dit bleek zeer streng te zijn. Een pondje suiker, dat een arme drom mel wilde meenemen, werd in beslag genomen. De kleinste dingen werden bekeken en onder zocht. Toen wij aan de beurt kwamen, begon nen wij maar weer met onze beproefde me thode, van vragen stellen over de reis. Het had resultaat, want ieder wilde goeden raad geven, en, waar het ons om te doen was: de bagage werd vergeten. Toen wij het dorp in gingen, was het niet doenlijk om te fietsen omdat de wegen niet bestraat waren. In dit plaatsje was een R. K. kerkje, doch sinds een jaar zonder priester. Een Syrische familie leidde er de gods dienstoefeningen. Het was Meimaand en er zou om zeven uur een godsdienstoefening plaats hebben. Wij zouden wachten, tot de geloovigen kwamen opdagen. Weldra liep de kerk vol en werd de rozenkrans gebeden. Ook werd er ge zongen. Alles in het Arabisch. Het duurde vrij lang. Na de oefening werden wij aangesproken. Men bood ans gastvrijheid en wij konden blijven zoolang wij wilden. Dit was tot Zondagochtend. Na de nachtrust kwam de Scout-Master ons bezoeken. Hij nam ons mee naar het tennis veld, waar ons een verrassing wachtte. Als eer ste begroette ons daar namelijk de hoofdbeamb te der douane; die zoo norsch was geweest. Met uitgestrekte armen kwam hij op ons toe en drukte ons de hand. Hij liet een bank voor ons neerzetten en speelde onder onze blikken zijn partijtje tennis even af. Wanneer hij een goe den slag deed, dan keek hij schuins naar ons en hieven dan kreten aan van bewondering. Dit ontroerde hem zóó, dat hij met tranen in zijn oogen een boy riep om ons thee en koek te brengen. Ook was er een groote schotel met suikerklonten. Als niemand naar ons keek, za ten Ben en ik de schotels leeg te eten. Jan was in gesprek en met jaloersche blikken zag hij het heerlijks in onzen mond verdwijnen. Toen het donker was, ging het geheele gezel schap naar het huis van den Scout-Master om daar de thee te gebruiken. Hier krijgt men ech ter niet, zooals in Holland, thee met koek, maar koek met thee. In Wadi-Halfa hebben wij troepen—inspectie gehouden. Het waren wel geen militairen, maar verkenners. Keurig stonden zij in rijen opgesteld en in gezelschap van den Scout-Master schreden wij met ernstige gezichten langs het front, hiel en daar een goedkeuring gevend ofwel 'n vrien delijk knikje. Na de inspectie werd door Jan een keurige speech afgestoken en de Scout- Master bedankte voor het bezoek. Het kwam natuurlijk weinig voor, dat vreemdelingen hun troepen inspecteerden. Er heerschte dus groote vreugde, die geuit werd in eenige echte Afri- kaansche negerdansen. Wij genoten, geloof ik, nog meer dan de negertjes zelf. Zaterdag, om negen uur 's morgens, vertrok ken wij met den trein. Men had ons verteld, dat Europeanen geen derde klas mochten reizen, om het blanke ras hoog te houden! Wij vroe gen echter aan het loket om pen derde klas kaartje en een zwarte politiedienaar bracht ons naar de coupé, welke het minst bezet was. Ver schillende manspersonen en twee dames zaten er reeds uitgestald op de banken. De heeren keken allesbehalve vriendelijk, toen wij binnen stapten. Vlug greep er een 'n laken en wikkelde dit om zijn vrouw. Gedurende de 24 uur, dat wij in den trein gezeten hebben, heeft zij zich niet bewogen. De andere moest met den rug naar ons toe gaan zitten en haar werd zooiets als een stofdoek om het hoofd gebonden. Hoewei j wij hun zoo'n last veroorzaakten, kregen wij toch thee en meloenen van het manvolk. De streek, waar wij doorputten, was hoofd zakelijk barre zandwoestijn. Er zaten geen ra men in de coupé, vermoedelijk een overbodige luxe voor derde klas reizigers! Wij werden wit van het stof en fijne zanddeelen knarsten ons tusschen de tanden en gingen overal tusschen zitten. Onderweg zagen wij hier en daar troepen anti lopen wegloopen voor het treinmonster. Nadat wij een niet gemakkelijken nacht in den trein hadden doorgebracht, arriveerden wij Zondag morgen negen uur te Chartoum. Wij hadden het adres van zekeren mr, Clarke gekregen, hoofd van de Afrikaansche padvinders. Deze was echter naar Engeland vertrokken. Toen werden wij van het kastje naar den muur gestuurd. Op het laatst kwamen wij wel eenigszins toe onzen schrik! bij de Engelsche politie terecht. Wij zagen er erg stoffig en ongeschoren uit. Dat was geen x-eclame voor ons. Zij begrepen ook niet, dat wij zoo gemakkelijk den Soedan binnengekomen waren, maar naar Oeganda gaan, daarvan zou voor ons geen sprake zijn. Onze paspoorten werden afgenomen voor alle zekerheid, opdat wij niet stilletjes verder het land in zouden trekken. Met lange gezichten stonden wij op straat. Wij gingen naar een groot college, dat onder leiding van Engelsche leeraren stond en waar zwarten studeerden. Hier troffen wij een hoofdonderwijzer, die erg vriendelijk was. Hij zorgde er voor, dat wij in een padvindershuis konden slapen. Op het col lege konden wij gerust komen eten. Viermaal per dag geschiedde dat. Toen wij des middags aan het postkantoor kwamen, lag daar een brief voor ons van den Hollandschen gezant in Athene, onzen vroegeren gastheer mr. v. Sil- lem. Hij raadde ons aan, om, wanneer wij in moeilijkheden zaten, naar mr. Kontimikalos te gaan, een Griek. Wij natuurlijk daarheen. Wij vroegen dezen heer, of hij yr voor wilde zorgen, dat wij in Oeganda konden komen, dat wij derde klas mochten reizen (dit was ons nogmaals door de politie verboden), ofwel tweede klas tegen derde klas prijs. Donderdag om 12 uur moesten wij maar eens komen hooren. Nadat wij bij dezen heer ge weest waren, klaarde ons gelukkig gesternte weer op. Wij kregen uitnoodiging op uitnoodi ging. Wij waren voor de eerste tien dagen volop bezet. O.a. gingen wij naar Andurman, een Arabische stad, op ongeveer 10 K.M. van Chartoum verwijderd. Daar was prof. Nijssens uit Gelderland, die er schedelonderzoekingen verrichtte. Zijn adres gaf ons de consul van Cairo. De professor bleek een goede kennis van dr. v. d. Sleen uit Haarlem te zijn. Jammer ge noeg lag zijn vrouw in het ziekenhuis. Wij zochten haar op. Wat was het heerlijk Hollan ders en vooral zulke goede menschen te ont moeten. De professor moest nog naar Oeganda, verder naar Abessinië en Madagascar. Het kostte hem echter veel om over de grenzen te komen. Alleen al voor Oeganda moest hij 100 Engelsche ponden storten en daar hij met vrouw en twee kinderen reist, werd dat 400 pond. Dan komen wij er toch heel wat ge makkelijker af. Tenminste zoo hopen wij. De professor bracht ons in kennis met den directeur van een courant, waar wij een stuk in zouden plaatsen. Dat bracht weer wat geld in het laadje. Wij ontmoetten ook een Arabi- schen theehandelaar, die ons voor den heelen Donderdag uitnoodigde op zijn villa. Dan kon den wij daar zwemmen, tennissen en wat wii maar wilden. Op Donderdag 15 Mei zijn Jan en Ben naar den theehandelaar gegaan. Ik ben thuisgebleven, om mijn dagboek wat bij te wer ken en omdat ik om 12 uur bij Mr. Kontimi kalos moest zijn. Heel rustig heb ik des mor gens mijn thee gedronken en ontbeten. Tot 11 uur was er aanloop van verkenners en an dere lui, die kennis wilden maken. Toen ging ik naar de post, waar een hartelijke brief lag van de Zusters uit Assiout. Klokke 12 uur liet ttWUT-V' HOOFDQOUTE PEtt BYWIEL DEQ tmiE HAAQLEMMERÖ VAH HAAPLEli HAAft KAAPSTAD Nfimii r'«m T.- ik mij aandienen bij Mr. Kontimikalos. Hij vertelde mij dat ons geen moeilijkheden zou den gemaakt worden en dat hij voor diverse grenzen alles in orde had gemaakt. De Minister van Financiën zou hem nog op bellen over de reisaangelegenheid, maar hij dacht wel, dat wij tweede klas zouden kunnen reizen voor derde klas prijs. Derde klas kost 2 pond, tweede klas 12 pond. Daar wij in 't bezit zijn gekomen van joumalistenkaarten, hadder wij voor 6 pond kunnen reizen. Wat ons ech ter nog te duur was. Deze Grieksche mijnheer was ook directeur van een dagblad en hij wilde graag een reisbeschrijving van ons hebben, wat ik maar meteen gedaan heb. Tijdens ons on derhoud werden mij aanhoudend koffie en si garetten gepresenteerd. Ik zat er werkelijk op mijn gemak. Haast niemand werd bij den di recteur toegelaten, terwijl ik er een paar uur gezellig heb zitten praten. Toen ik om twee uur buiten kwam, was het veel te heet om nog aan mijn dagboek te werken. Ik ging toen naar den dierentuin. Aan den ingang toonde ik mijn perskaart en liep meteen maar door. Het gevolg was, dat ik even later bij den directeur genoodigd werd om een glas limonade te drin ken. De dierentuin is hier even anders dan Ar- tis in Amsterdam. Het is een groot grasveld en daar loopen vrij de herten, antilopen, kan goeroes enz. Daar rondomheen zijn de kooien van de leeuwen en tijgers. Alles is overscha duwd door allerlei soorten van de mooiste pal men en boomen. Ik vertoefde daar eenigen tijd in een waar paradijs. 's Middags om 5 uur kwamen Jan en Ben terug, want wij moesten nog naar het thee uurtje op het college. Al is het hier nog zoo goed, toch zullen wij weer blij zijn te kunnen opstappen in de richting van het doel onzer reis. Aan dr. v. d. Sleen vooral de groeten van prof. Nijssens. De Haarlemsche motorbrigade maakte giste ren proces-verbaal op tegen een expediteur uit Zaandijk, die op den Wagenweg reed met een eenigszins verouderden vrachtauto. De stuurinrichting vertoonde een speling van 80 graden, de beide remmen waren geheel buiten werking, terwijl de fuseepennen gebroken wa ren. De auto, die een lading had van 2 ton. is voor herstel naar een garage gebracht. De heer N. Levenkamp zal met ingang van 30 Juni a.s. zijn functie van directeur van het Westelijk rayon der Twentsche Bank N. V. neerleggen. Hij zal echter als adviseur van het Westelijk rayon aan deze bank verbonden blijven. Tot zijn opvolger is benoemd mr. J. D. Boltjes, thans directeur van het Zuidelijk rayon. Donderdagavond speelden de H. P. C.-dames haar eersten wedstrijd in Koog a. d. Zaan tegen het sterke Nereus I. Tot een overwinning konden de H. P. C.-da- mes het niet brengen. Toch is de 30-nederlaag beter dan aanvankelijk verwacht was. De achterhoede van de H. P. C.-dames deed beter werk dan de voorhoede. Alleen mej. Wil- deboer kon nog wel eens het doel onder schot krijgen, zij het dan veelal iets te hoog. Bij Nereus viel vooral op het goede spel der voorhoede. Menigmaal is het H. P. C.-doel dan ook in gevaar geweest, doch de doelverdedigster, mej. Marsman, heeft vooral in de 2e helft op keurige wijze haar doel verdedigd. In de eerste helft gaf H. P. C. een vrij goede partij en in die periode nam Nereus met 10 de leiding. Na rust scoorde Nereus nog 2 maal, waarte genover H. P. C. geen kans zag zelfs de eer te redden. Met 30 voor Nereus kwam het einde. HPC heeft Woensdagavond zijn seizoen goed ingezet door een sprekende overwinning op zijn Utrechtsche tegenstanders. Toch is het begin van UZC niet onfortuinlijk, als na den ingooi Wolters snel opzwemt en naar Daatselaar plaatst, die onhoudbaar voor Kohier het leder in de touwen jaagt (01). Dit is het sein voor HPC om extra aan te pak ken. Wel is UZC na den ingooi het eerst bij den bal, doch HPC neemt den aanval over. Mooi zwemt snel op, plaatst naar den vrijliggenden Kooijman, die van Leeuwen geen schijn van kans geeft (11). Het spel verplaatst zich dan snel. Er wordt fel gestreden om de leiding, tot Uiten- daal goed doorgeeft aan Mooi, die met een on- verwachten kogel den UZC-keeper verrast (21). Aan de overzij doet Kohier keurig werk door een aanval van v. d. Sluys, die tot op 1 M. ge naderd was, corner te stompen. Na rust is HPC meer in den aanval. Eenigen tijd zweeft de bal voor het UZC-doel, tot Mooi er een einde aan maakt (31). Even later plaatst Mooi naar Kooijman, die heel rustig met een boogballetje van Leeuwen het nakijken geeft (41). Daatselaar, die aan de overzij de gevaarlijke man is, wordt goed bewaakt en kan weinig uit richten. Het gevaar dreigt dan ook meer aan de overzij en als Bigot eenige tegenstanders han dig passeert, plaatst hij naar den-geheel vrijlig genden Mooi, die voor de .verdere afwerking zorgt (51). UZC geeft zich nog niet gewonnen, doch Kohier is in goede positie, terwijl Daatselaar on fortuinlijk is door rakelings over te schieten. Kooijman wordt speciaal door Bergers bewaakt, doch ziet toch kans. om met zijn bekenden ach- terwaartschen worp van Leeuwen te verschal ken (61). Na nog een corner op het UZC-doel weet Kooijman, die nog even door den reserve-U.Z.C.- er wordt aangevallen, met zijn bekend hard schot no. 7 in het doel te deponeeren (71). Met dezen stand komt het einde. Gisteravond ontving voor het eerst in dit seizoen HVGB de stoere Neptunusploeg en mede doordat én alle wedstrijden voor den HZB wegens te koud water en HVGB 2—Neptunus 2 wegens niet opkomen van Neptunus 2 niet doorgingen, waren vele HVGB'ers in staat hun eerste zevental aan te moedigen. HVGB kwam als volgt uit: Doel: Boerée. Achter: J. Bongertman, Goedings, Hollander. Vóór: Wicherink, Hilarius. P. Rol. Direct na het beginsignaal van scheidsrech ter van Huisstede ontwikkelde zich 'n snel op en neergaand spel, met voor doel Neptunus iets gevaarlijker. Toch had HVGB het eerst succes:' Wicherink wist ontverwachts keeper Oostveen te passeeren (1—0)Maar dit werd het sein voor Neptunus om nog harder aan te pakken. Doch de rust ging met ongewijzigden stand (1-0) in. Na rust vielen beide ploegen weer onvermoeid aan en uit één Neptunus-aanval gelukte het H. Peasie met 'n listig boogballetje den stand op 1i te brengen. De vreugde bij Neptunus was echter van korten duur, want nog binnen de seconde had P. Rol met een onverwacht schot den stand op 21 gebracht en even daarna ge lukte het denzelfden speler met een hard schot de score te vergrooten tot 31. Maar nu was het of HVGB te veel van zijn krachten gevergd had. Wicherink verliet we gens kramp het water. Neptunus liet een man uitvallen. Toen Hilarius even zijn man liet gaan, bracht Neptunus den stand op 32. Neptunus ging het toen nog met verre schoten probeeren, en mede doordat keeper Boeree bjjna verstijfd was van de kou kon Neptunus den stand zelfs op 34 brengen. Juist zou HVGB alles op alles zetten door met voor- en achterhoede op te zwemmen, toen scheidsrechter van Huisstede, die correct leidde, tijd floot. Dinsdagavond speelde HPC II haar eersten wedstrijd in Amsterdam tegen DJK II. Na eenige DJK-aanvallen neemt HPC het offensief over en kort achter elkaar scoort Eldering drie maal. Even voor de rust scoort ook DJK. Rust 13. Ook na de rust is HPC overwegend sterker en weet de score tot 18 op te voeren. HPC begint zeer actief en Eldering weet al spoedig aan HPC de leiding te bezorgen. HPC blijft meer in den aanval, doch de schoten mis lukken. Rust 10. Na rust is HPC weer in den aanval, doch de keeper van UZC houdt er de harde schoten uit. Een snelle UZC-aanval wordt besloten met een verrassend schot (11). Als Eldering zich dan binnen de 2 M. opstelt, moet hij het water uit, met als gevolg dat UZC de leiding neemt (12), doch Müller heeft ten slotte succes, en de stand is 22, waarmede het einde komt. HPC IV—de Zijl H 1—3. Zooals het met de meeste publieke verma kelijkheden gaat, heeft ook het circus-leven van de slechte toestanden te lijden. Circus Henny is eveneens getroffen door de malaise. Wij vernemen, dat de Nederlandsche circusmenagerie, directeur de heer H. F. G. Teutenberg uit Winschoten, hier ter stede haar tenten opslaat en op Zaterdag, Zondag, Maan dag en Dinsdag a.s. voorstellingen gaat geven. De artisten hebben een niet gemakkelijke taak en de voeding van de dieren laat wel eens te wenschen over. Niet door het toedoen van de artisten, want zij zorgen eerst dat de dieren te eten hebbcy. en eerst daarna komen de men schen aan de beurt. Het circus bestaat reeds 35 jaar en is een Nederlandsche onderneming. In 1933 is het circus opnieuw opgericht te Dordrecht, met als directeur den heer H. F. G. Teutenberg, en „Circus Henny" werd zijn naam. Door de slechte tijden en door de hooge plaats gelden kan het circus het haast niet meer bolwerken. Bijna altijd moet er geld bij, daar de voorstellingen maar zelden de kosten dek ken. Dat het zonder steun van andere zij den niet gaat is wel te begrijpen. In Medem- blik heeft zich een comité van bijstand ge vormd, bestaande uit den heer Van der Schans majoor van de Rijksveldwacht aldaar en den heer Ennink, die zich ten doel stellen het cir cus in stand te helpen houden. De circus menagerie bestaat uit: 2 kameelen, 6 ijsberen, een bruinen beer, een leeuwin, 14 paarden en 8 tijgerdoggen. Het gebeurt soms wel dat de dieren in twee dagen geen eten kunnen krijgen. Ook is het verbod naar het buitenland te gaan een handicap. Circus Henny geeft zijn voorstellingen op het Teylerplein, en wij verwachten, dat het hier in Haarlem niet aan belangstelling zal ontbreken. Wü ontvingen een brochure onder het motto: „Een bezoek aan Santpoort en omgeving betee- kent genieten van Neerlands natuurschoon", uitgegeven door de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer Santpoorts Bloei. Een foto van een der meest romantische plek jes in Santpoort, de ruïne van Brederode, opent deze typografisch knap verzorgde uitgave. De burgemeester van Velsen, de heer J. C. Dunne bier, schryft een inleiding, terwijl de eerevoor zitter van Santpoorts Bloei, mr. C. M. Guépin, het voorwoord heeft verzorgd. Dan volgt een zeer lezenswaardig artikel van den heer J. Drijver over den vogelrijkdom van Santpoort en omgeving. Een volledige ïyst van gegevens betreffende de gemeente gaat aan een uitgebreid artikel tje over de verkeersmiddelen vooraf. Ook zijn in de brochure vele wandelingen uitgestippeld naar de schilderachtige en mooie omgeving van Santpoort. Zeer volledig en historisch juist wor den in een artikel over het verleden der ge meente de oude toestanden en gewoonten weer gegeven. Het slot van deze in een fraai omslagje gestoken uitgave vorint de historie van de ruïne van Brederode. De gids zal ongetwijfeld zyn weg vinden niet alleen in Santpoort, doch ook elders. De Werknemersorganisaties in het bouwbe- drüf in gecombineerde besturenvergadering bijeen, beraamde middelen om te komen tot betere doorvoering van het Landeiyk Collectief Contract en het tegengaan der beunhazerij en duizendpootery in het bedrijf. Verschillende maatregelen worden beraamd om te komen tot betere toestanden. In principe is besloten op korten termijn een openbare vergadering te houden voor alle bouwarbeiders, georganiseerd en ongeorgani seerd, waar de houding der organisaties zullen worden besproken en vastgesteld om te komen tot betere toestanden. De vakcentrales» zullen worden verzocht zich tot het gemeentebestuur van Haarlem te wen den met het verzoek het daarheen te leiden, dat alvorens bouwvergunningen worden ver leend, de zekerheid bestaat dat het L.C.C. zal worden nagekomen. Gisteravond hebben 2 agenten een schippers knecht uit Rotterdam aangehouden, die zich op verdachte wijze ophield in de Van Nes straat. Het bleek, dat de jongeman in het bezit was van 15 pakjes sigaretten. Na verhoor be kende hy deze te hebben ontvreemd van het E.D.O.-terrein, waar hy de consumptietent had opengebroken en doorzocht. Volgens zyn ver klaring zou hy op het terrein een bandenlich- ter en een steekbijtel hebben gevonden. Daar hy geen geld had kunnen vinden, had hij zich met sigaretten tevreden gesteld. Tot nader onderzoek is de Rotterdammer op het bureau van politie in verzekerde bewaring gesteld. Donderdagavond hield de afdeeling Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een le denvergadering in Hotel Sistermans. De belang stelling was enorm. Een ingezonden stuk (amendement Limmen) wordt behandeld bij den Beschrijvingsbrief, die thans aan de orde wordt gesteld. Het bestuurslid, de heer P. van Til, wil uit dragen wat op de laatste bestuursvergadering werd besproken. De voorzitter laat dit niet toe. De heer W. Murk noemt het amendement Limmen een adder onder het gras. Hij eischt dat dit behandeld wordt vóór punt 4. De voorzitter zegt, dat de vergadering goed keurde dat dit by punt 5 werd behandeld. De heer Murk had van een neutralen voor zitter verwacht, dat deze eerst de afgevaardig den had doen kiezen. Hij vraagt: „Durft u het aan, om de afd. Hillegom over de straat te sleu ren?" Geroep: „Ja, ja!" De voorzitter stelt voor te stemmen over art. 4 van den beschryvingsbrief, luidende: „Wenscht de algemeene vergadering heden (24 Juni) haar meening uit te spreken over de wenschelijkheid van het al dan niet voortzetten der saneerings- maatregelen na afloop van het plantjaar 1934 1935?" Nadat de heer Murk geprotesteerd heeft en den voorzitter verweten, dat deze het reglenjfnt verkracht, waarop geroepen wordt: „Knyp je hem?" wordt tot stemming overgegaan. De uit slag is: 173 vóór (dat is beslissen na 15 Sept.), 89 tegen (die per 24 Juni willen beslissen) en 14 blanco. De heer Murk herhaalt zijn protest. Hy zegt tegen den voorzitter: „U blameert u dubbel en zoudt u nog belachelyker maken door over de motie te latgn stemmen, die op de vorige verga dering met groote meerderheid werd aangeno men. De rechten der trouwe leden worden ver kracht; zoo zout heb ik het nog nooit gegeten." Na nog wat scherpe debatten waaraan ook het bestuurslid Van Til deelneemt (die vóór de motie is protesteert de heer Murk opnieuw en zegt tot den voorzitter: „Als u deze stemming door laat gaan verlaten we de zaal De voorzitter zegt, dat de beschrijvingsbrief vraagt, dat er gestemd wordt. Ongeveer 80 le den verlaten nu de zaal. De uitslag der stem ming is, dat de wordt met 167 tegen 2 en 29 blanco. Deze motie luidt als volgt: „De 177ste algemeene vergadering, gehouden op 24 Juni 1935, gehoord de besprekingen inzake saneering bloembollenbedrijf, gelet op de uit de saneering voortvloeiende ondraagiyke lasten, alsmede op de schadelijke en ongewenschte ge volgen voor het bloembollenvak verbonden aan de voortzetting der door de Regeering getroffen maatregelen, spreekt zich uit tegen verdere overheidsbemoeiing en noodigt het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging dringend uit, on verwijld stappen te willen doen, om de sane ringsmaatregelen na afloop van hét seizoen iderhalve op 1 December 1935) te doen eindi gen." Besloten werd verder tegen het amendement- Limmen dat door de verwerping der motie Hillegom geen zin meer heeft te stemmen. Hierna benoeming afgevaardigden en secundi, rondvraag en sluiting. Donderdagavond vergaderde in café Brink- mann onder, voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog de afdeeling Haarlem der Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur, hoofdzakelijk ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 177ste (buitengewone) algemeene vergadering op 24 Juni a.s. Deze vergadering wordt belegd op verzoek van eenige afdeelingen ter bespreking van de saneeringsmaatregelen en de uitnoodiging tot het hoofdbestuur om onverwijld stappen te doen om die maatregelen na afloop van het seizoen te doen eindigen. Ten deze stelde het hoofdbestuur voor, dat de vergadering zich vooraf zal uitspreken over de wenschelijkheid van het al dan niet voortzet ten der saneeringsmaatregelen na afloop van het plantjaar 1934'35. Ofschoon ter sprake werd gebracht of het wel principieel juist is, wat het hoofdbestuur ten deze voorstelde, besliste de vergadering, met 1 stem tegen, het plan te aanvaarden en bijge volg ook indien het voorstel van het hoofdbe stuur mocht worden verworpen te stemmen te gen het voorstel der afdeeling Hillegom en mits dien ook tegen de amendementen, daarop inge diend door de afdeeling Limmen. De vergadering vereenigde zich met het voor nemen van het hoofdbestuur om de saneerings maatregelen te bespreken na afloop van het handelsseizoen. Tot afgevaardigden werden benoemd de hee ren J. J. Kuyper Sr. en Th. Hoog en tot plaats vervanger de heer J. Mooy Jr. Wij vernemen dat door het gemeentebestuur overwogen wordt om met ingang van 1 Juli den prijs van gas en water te verminderen en de meterhuur tot de helft terug te brengen. Donderdagavond hield de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" een buitengewone al gemeene vergadering, waartoe een 95-tal wer kende leden waren bijeengekomen. Een financieel verslag werd uitgebracht. Zoowel van bestuurszyde als uit de vergade ring werden verschillende voorstellen gedaan met betrekking tot het komend seizoen en een zeer bevredigende oplossing werd gevonden voor de financieele regeling van het volgend jaar. De aangekondigde reorganisatie van het con certseizoen was een punt van ampele bespre king; een voorstel hierover, waardoor de dona teurs en kunstlievende leden in een de tydsomstandigheden in aanmerking genomen gunstiger positie tegenover de Vereeniging komen te staan, werd met algemeene stemmen aangenomen. De reglementswyziging met betrekking tot dit punt werd mede goedgekeurd, terwyl voorts nog de reglementair vastgelegde jaarvergade ring verschoven werd van den len Donderdag in September naar den laatsten in Augustus. Ten slotte kwam aan de orde een voorstel van „Rotte's Mannenkoor" om een concours te organiseeren onder een 9-tal daartoe aange zochte Vereenigingen in den lande, waaronder Z. en V. Aangezien deze wedstryd gehouden zou worden onder de auspiciën van het Kon. Ned. Zangersverbond, zouden geen geldpryzen, doch alleen een wisselbeker beschikbaar wor den gesteld. Echter zal „Zang en Vriendschap" evenals nog 4 andere aangezochte koren, niet aan dezen wedstrijd deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9