De veranderingen aan het Foreign Office m De explosieramp te Reinsdorf CHINA POLST DE ENGELSCHE REGEERING Het nieuws van heden Spoorwegtekorten hooger BUITENLANDSCH BELEID ONGEWIJZIGD I DE AANVALLEN TEGEN VAN ZEELAND NAAR HET SCHIJNT MET WEINIG SUCCES DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 15 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19386 Geen staatsdepartement heeft in dezen tijd grootere ver antwoordelijkheid Enge samenwerking der leiders v, Een Hindenburg-gedenkteeken Cresoenta (Californië), te La Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii Journalisten mogen slechts een bezoek brengen aan de omliggende dorpen Ministers op plaats des onheils Met het vtaggeschip der K.N.S.M. naar de OOSTZEE 27Juni-9Juli 1 2-daagsche reis van het m/s „COLOMBIA" naar Hamburg, Kopenhagen, Zoppot- Danzig, Stockholm en Visby, PASSAGEPBIJS v/a F. 90.- m België's premier verklaartdat zijn taak op het oogenblik angstwekkend is De ontvoerders van den houtprins Waarschijnlijk krijgen zij niet de doodstraf Britsche oudstrijders naar Berlijn Ook bezoeken aan Praag en Weenen GOUDVERSCHEPING Het nieuwste portret van Koning Victor Emmanuel van Italië, dat in alle scholen moet worden opgehangen Ook te Washington zou China een mogelijke steunverleening te berde hebben gebracht Japan zet zijn actie voort Tokio en Moskou Het moeilijke De Staat moet ruim 32 millioen bijpassen Kleine Entente en de Fransche defensie HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Londenschen correspondent) Wanneer men de Fransche en Duitsche perscommentaren leest op de zooge naamde reconstructie van het Brit sche kabinet, dan krijgt men den indruk dat de beteekenis dezer gebeurtenis voornamelijk gezocht moet worden in- den invloed welken zij hebben kan op de internationale verhoudin gen. Tot op zekere hoogte is het waar dat elke belangrijke wijziging in de samenstelling der Britsche regeering die verhoudingen beïn vloeden kan. Ook is 't begrijpelijk dat sir John Simon's vervanging door sir Samuel Hoare in de groote buitenlandsche hoofdsteden veel aandacht getrokken heeft. Zelfs in landen mefl» zoo weinig stabiele regeeringen als Frankrijk wordt er bij de vorming van een nieuw kabinet steeds naar gestreefd het departement van Buitenlandsche Zaken onaangetast te laten, of, zoo dit onmogelijk is, het te stellen in handen Var een staatsman, die op internationaal ge bied zijn sporen reeds verdiend heeft. Hetzelf de nam men in Duitschland waar vóór het HitleriEftiisme aan de macht kwam. Met reden neemt men dus in het buitenland aar. dat bijzondere overwegingen geleid moe ten hebben tot sir John Simon's verhuizing van het Foreign Office naar het Home Office. Maar men dwaalt, wanneer men in zijn ver vanging door sir Samuel Hoare de teekenen Ziet. van een nieuwe politiek. Vooral de com mentaren van Fransche zijde zijn in dit op zicht kenmerkend wegens hun onjuistheid. Te Parijs verheugt men zich over het aftreden Van sir John Simon, want deze was „anti- Pransch" en „pro-Duitsch". Men had er ge hoopt dat hij opgevolgd zou worden door mr. Anthony Eden, die „pro-Russisch" is, en is niet zeer te spreken over sir Samuel Hoare, Wiens sympathieën „anti-Fransch", „anti-Rus- Bisch" en „pro-Duitsch" zijn, maar troost zich met de gedachte dat sir Samuel, als zeer loyaal conservatief, de politiek zal volgen van mr. Baldwin, die „pro-Fransch" is, en van de hoofd ambtenaren van het Foreign Office, die even eens als „pro-Fransch" gelden. Ik heb hier den indruk in Frankrijk, gelijk Weergegeven in de telegrammen der Engelsche dagbladcorrespondenten te Parijs, geresumeerd. Wij zijn waarschijnlijk de waarheid veel dich ter nabij wanneer wij beweren dat sir John Simon het Foreign Office verlaten heeft, niet °mdat hij pro-dit of anti-dat was, maar om dat de algemeene ontevredenheid over zijn op treden gedurende de laatste maanden door mr. Baldwin gedeeld wordt. Reeds vroeger heb ik er op gewezen dat sir John's slap optreden bij 2Ün bezoek aan Berlijn (in Maart), en de door hem in April te Stresa met Berlijn gehouden ïuggespraak hem zeer kwalijk genomen zijn. Sir John genoot niet het prestige in het bui tenland, zonder hetwelk een Britsch Foreign Secretary zijn taak niet naar behooren vervul- *en kan. Te Genève, te Berlijn, te Parijs was hij, wat hij op kritieke oogenblikken ook in de binnenlandsche politiek steeds geweest is: slap. Sir John is een groot jurist, een uitstekend be stuurder, een scherpzinnig onderzoeker, maar hij is nooit een politiek strijder geweest nóch m de binnenlandsche partijpolitiek, nóch in buitenlandsche staatkunde. Voor de richting der Britsche politiek droeg hij slechts zeer gedeeltelijk de verantwoorde lijkheid. Was deze „pro-Duitsch" of „pro- Bransch" of wat dan ook, dan was mr. Mac Donald en zelfs mr. Baldwin hiervoor in nog hooger mate aansprakelijk dan sir John Simon. Maar wij kunnen met stelligheid zeggen dat he wijze waarop deze, vooral den laatsten tijd, door het kabinet vastgestelde politiek ten Uitvoer legde, zijn voornaamste collega's diep "•uteurgesteld heeft. Als minister van Binnenlandsche Zaken en diderleider van het Lagerhuis 1) zal hij schit terend kunnen voldoen, en zijn overplaatsing h"engt dus een moreele versterking van het ka binet met zich. Het is eenigszins verwonderlijk dat hij op gevolgd wordt door sir Samuel Hoare, - die op dit gebied geen ervaring heeft. Maar tenzij mr. Baldwin een benoeming ge- hsan had buiten de leden van het vorige kabi- hf;t om, stonden geen mannen met ervaring in internationale staatkunde tot zijn beschik- Mug. Mr. MacDonald zou voldaan hebben aan ?e hoogste eischen, maar het was onmogelijk ?e.8i het Foreign Office op te dragen, terwijl hij tevens deel zou moeten blijven hebben in de ^Semeene leiding. Mr. Anthony Eden, door en °°i gespecialiseerd in Volkenbonds- en Bewa- Petiingsaangelegenheden, was op dit gebied bijna Urnisbaar; dientengevolge ontging hem de a°ogere eer van het Foreign Office. Men neemt gah dat mr. Baldwin zijn keus vestigde op sir ahiUei Hoare om twee redenen: *e- omdat hij meende dat sir Samuel, die «Ir secretaris voor Indië zeer moeilijke en in opzichten ondankbare jaren achter zich aanspraak kon maken op promotie; i 2e, omdat de conservatieve kritiek op het bui- z Mandsch beleid der regeering, welke vaak s°herp geweest was, onder een conservatief re!'iister tuinder onredelijk zou zijn dan gedu- j^hde sir John Simon's ambtsperiode. Het feit ^uuers dat sir John liberaal is, gaf telkens fcsrn aanleiding tot de verdenking dat paci- *Ue tot eiken prijs nagejaagd werd. e,Mi\ Baldwin heeft gedurende zijn vorig Eer- Ministerschap slechts zelden in het open- a*r Persoonlijk aandeel genomen in de buiten landsche staatkunde. Deze werd niet alleen in naam, maar ook feitelijk, geleid door sir Austen Chamberlain. Men vraagt zich af of sir Samuel Hoare een even belangrijke rol zal kunnen spelen als deze, of dat mr. Baldwin het voorbeeld zal volgen van mr. MacDonald, die steeds zooveel moge lijk de persoonlijke opperleiding over de buiten- la rdsche politiek gevoerd heeft. Dit laatste lijkt onwaarschijnlijk. Mr. Baldwin heeft zich nooit, gelijk zijn voorganger, in de internationale staatkunde „gespecialiseerd", en heeft als Eerste Minister steeds de algemeene binnenlandsche leiding gevoerd. Te Parijs en ook elders stelt men de plaats, welke inter nationale zaken in de gedachten van het Brit sche kabinet innemen, veel ruimer voor dan zij is. Van de groote 'rede, welke mr. Baldwin Za terdagavond te Himley Park gehouden heeft, vormde de buitenlandsche politiek, waarover mr. MacDonald steeds gaarne breed uitweidde, s.techts een zeer beperkt onderdeel. Bovendien bracht hij haar slechts in algemeene termen ter sprake, en dan nog voornamelijk in verband met de versterking van Engelands verdediging. De opvallendste passages zijner toespraak hadden betrekking op de handhaving der democratische vrijheden, die hij niet zoozeer verdedigde als wel verheerlijkte, op de voordeelen van stabiliteit en op den economi sch en toestand. Dienzelfden dag zeide mr. Baldwin in een radio-toespraak: „Geen staatsdepartement heeft in dezen tijd grooter verantwoordelijkheid dan het Foreign Office. Ik heb dus zijn vertegenwoordiging in het kabinet versterkt. Vandaar dat ik twee mi nisters in het kabinet heb, die beiden de bui tenlandsche zaken behandelen, n.l. den staats secretaris en een minister die zich in het bij zonder met Volkenbondszaken zal hebben be zig te houden. Onze buitenlandsche politiek is gebaseerd op ons lidmaatschap van den Vol. kenbond, en het is goed dat hierop alle nadruk geiegd worde." Zooals men weet stond mr. Eden buiten het kabinet-MacDonaldhij was Lord Privy Seal, belast met volkenbondsaangelegenheden, doch zijn positie was een ondergeschikte, en de ver antwoordelijkheid voor mr. Eden's werkzaam heden berustte bij het Foreign Office. Thans is hij, als lid van het kabinet, een volkomen ver antwoordelijk minister voor Volkenbondszaken. En (wij herhalen nogmaals mr. Baldwin's woorden) „onze buitenlandsche politiek is ge baseerd op ons lidmaatschap van den Volken bond." Hieruit volgt dat mr. Eden, ofschoon niet het hoofd van het Foreign Office, de verantwoor delijkheid toch voor een zeer groot deel met sir Samuel Hoare deelen zal. Bovendien zullen beiden als loyale conservatieven steeds met de wenschen en wenken van mr. Baldwin ten volle rekening houden. Ten slotte zal, nu de Britsche buitenlandsche politiek meer gestabiliseerd is dan een jaar geleden, groote invloed uitgaan van de perma nente leiders van het Foreign Office, van wie zelfs onder de gunstigste omstandigheden de bekwaamste en meest doelbewuste minister in hooge mate afhankelijk is. De verandering aan „Buitenlandsche Zaken" is slechts een detail in de reconstructie van het kabinet; dat het buitenland er een wat al te groote beteekenis aan toekent, is misschien be grijpelijk. Wij gelooven evenwel niet dat zij verband houdt met eenige wijziging in Enge lands internationaal beleid. Sir John Simon werd niet langer beschouwd als „the right man in the right place", en in conservatieve krin gen meende men reeds lang dat een conserva tief aan het hoofd van het Foreign Office dien de te staan. Het is waarschijnlijk dat sir Sa muel, voorgelicht door de permanente ambte naren, en nauw samenwerkend met mr. Eden, een grootere mate van zelfstandigheid genieten zal dan zijn voorganger, en dat de Eerste Mi nister zijn voornaamste aandacht schenken zal aan het binnenland enaan de verkiezingen, aie misschien reeds in October zullen plaats hebben. 1) Deputy Leader of the House. De „leader" is de Eerste Minister, als hoofd der regeerings- partij, maar behalve bij zeer belangrijke ge vallen laat hij zich bij voorkeur vervangen door der. „deputy leader". Verwachting: meest matige zuidelijke ïf tot westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, aanvankelijk nog kans op regen, waarschijnlijk koe- j|j Ier. Verdere vooruitzichten: onzeker. WITTENBERG, 14 Juni. (Reuter.) Onder toezicht van de politie werd vandaag aan de journalisten toestemming gegeven een kijkje te nemen in de dorpen, gelegen in een omtrek van verscheidene kilometers van Reinsdorf, waar Donderdagmiddag de ontzaglijke explosieramp heeft plaatsgehad. Overal droegen de huizen en gebouwen de sporen van de ramp. Een bezoek aan de fabriek zelf en aan het ziekenhuis te Wittenberg bleef echter voor de persmannen verboden. Geen enkele foto grafie kon op de plaats des onheils worden gemaakt. De speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau meldde verder Vrijdagmiddag van de plaats des onheils, dat uit de puinhoo- pen nog steeds rook opstijgt. Slechts aan in genieurs en reddingsmanschappen is toege- taan door te dringen tot den haard van de ramp In verwrongen kluwen steken stukken ijzer, gebarsten ketels, stangen en andere overblijf selen omhoog. Groote plekken zuren geven de plaats aan waar nog kort geleden een groot aantal arbeiders aan het werk waren. Op de puinen zijn de reddingscolonnes druk bezig te trachten omgekomen kameraden te bergen. Er hebben zich onder de arbeiders staaltjes van plichtsbetrachting voorgedaan, die slechts den hoogsten lof kunnen verdienen. Hedenmiddag hebben generaal Daluege en minister Frick een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. In de niet vernielde werk plaatsen werd toen reeds, na opruiming van de glassplinters etc. weer gewerkt. Een groot aantal lichtgewonden is heden weer in de fa briek verschenen om het werk te hervatten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het aantal bij het opruimingswerk geborgen doo- den Vrijdagmiddag, volgens een mededeeling van de bedrijfsleiding, 45 bedroeg. De verlies- lijst was echter nog niet afgesloten. Naar me degedeeld wordt zijn van de 45 dooden er 18 ge ïdentificeerd. Ook dr. Goebbels bevond zich hedenmiddag ter plaatse. Hij verwijlde eenige minuten in een gebouwtje, waar 20 lijken lagen opgebaard. Voorts maakte hij een tocht door de dorpen in de omgeving, welke van de explosie te lijden hebben gehad. Prachtige autotochten in de aanloophavens ten omgeving o.a. naar: de oude Hanzestad ^Lubeck, Blankenese, Ratzeburg, de Deen- sche Riviera (Kronborg, Fredensborg, Fre- deriksborg) het historische „Ordenschloss Marienburg", Uppsala, Drottningholm, etc. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT-MIJ. AMSTERDAM ■Agenten en Reisbureau! Ter voorbereiding van de groote Wereldtentoonstelling 1937 worden te Parijs groote werken uitgevoerd Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 14 Juni: De buitengewone daling van de Belgische staatsfondsen op de beurs van Brussel en Ant werpen geeft aanleiding tot verbitterde pers polemieken pro en contra de regeering-van Zee land. De ,,Soir" en de socialistische „Feuple" pu bliceerden artikelen, waarin de daling van de Belgische fondsen op de beurs toegeschreven wordt aan de financieele massa-manoeuvres, aie tot doel hebben de staatscontrole op de ban ken te beletten. O. m. wordt in deze bladen beweerd, dat in sommige banken aan de cliënteele de raad wordt gegeven zich van de Belgische staats fondsen te ontdoen, terwijl ook valsche geruch ten in den vreemde zouden worden verspreid aangaande den financieelen toestand van België. Op de jaarvergadering van de Belgische in- genieursvereeniging zeide eerste minister van Zeeland Vrijdag, dat de taak van zijn regee ring op het oogenblik ontzaglijk is en zelfs angstwekkend. TACOMA, 14 Juni (V.D.) De gearresteerde medeplichtigen bij de ontvoering van den 9-ja rigen George Weyerhauser, Harmon en Marga ret Waley, die hun schuld hebben bekend, zul len tengevolge van een compromis, dat zij heb ben gesloten met de Federale autoriteiten, waar schijnlijk aan de hun wachtende doodstraf ont snappen. Volgens de nog niet bevestigde berich ten zullen zij alleen volgens de Lindbergh-wet worden vervolgd, aangezien zij zich bereid zou den hebben verklaard, de politie mededeelingen te doen omtrent William Mahan, hun mede plichtige en de hoofdschuldige bij de ontvoe ring, op wien de politie in Montana en in Ca nada nog steeds jacht maakt.. BERLIJN, 14 Juni. Het Britsche Legioen van oudstrijders heeft hedenmiddag een officieele uitnoodiging ontvangen van de groote Duitsche oudstrijdersbonden gezamenlijk. Deze uitnoo diging is door het Britsche Legioen aanvaard. Op 13 Juli zal een delegatie van het Britsche Legioen van Londen naar Duitschland gaan, teneinde vriendschappelijke betrekkingen met de Duitsche bonden aan te knoopen. Een delegatie van het Britsche legioen zal eveneens op 4 Juli deelnemen aan een betooging der Tsjeeho-Slowaaksche oudstrijders te Praag. Vervolgens zal de delegatie, op 8 Juli naar Weenen gaan, om contact aan te knoopen met de Oostenrijksche oudstrijders. Op het vliegveld „Le Bourget" werd Don derdag 12.000 K.G. goud ter waarde van 80 millioen francs naar Londen en Brussel Inge laden. LONDEN, 14 Juni. (Reuter.) In Chinee- sche kringen te Londen wordt vernomen, dat de Chineesche ambassadeur heden de Engelsche regeering gepolst heeft over de mogelijkheid eener Engelsche steunverlee ning tegen het Japansche optreden in Noord-China. Reeds kort geleden had de Chineesche vertegenwoordiger in Londen een eersten stap in deze richting ondernomen. I China, dat niet langer bereid is om de steeds grootere eischen van Japan te aanvaarden, meent dat het thans de taak is van de groote mogendheden om tusschenbeide te komen, ten einde aan de Japansche actie paal en perk te stellen. Men meent te weten dat in Washington overeenkomstige stappen zijn gedaan. Het schijnt intusschen niet dat de Chineesche am bassadeur te Londen de door hem verlangde toezegging heeft gekregen. Ook bij de andere West-Europeesche mogend heden zou China stappen hebben ondernomen. TOKIO, 14 Juni. (Reuter.) Officieus wordt meegedeeld, dat de Japansche gezant in de Ver. Staten, Saito, in het departement van bui tenlandsche zaken te Washington een lang durige bespreking heeft gevoerd over den poli- tieken toestand in Noord-China. De gezant heeft de Amerikaansche regeering op de hoogte gesteld van de militaire maatregelen, die de Japansche regeering ter bescherming van haar belangen getroffen heeft. Van Amerikaansche zijde wil men ten aan zien van den toestand in China geen stand punt innemen, alvorens de rapporten der ge zanten te Tokio en Nanking zijn binnenge komen. Verder wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het Kwan- toeng-leger de spoorbaan PekingTientsin door Japansche troepen volgens een vastge steld plan wordt bezet. De bezetting zal op 23 Juni voltooid zijn. In alle gebieden, die thans door Japansche troepen bezet zijn, werden alle organisaties der Kwo-Min-Tang ontbonden, waarbij als reden werd opgegeven, dat de Kwo- Min-Tang de aanstichtscer is van de anti-Ja pansche actie in China. In Tientsin zijn vandaag twee Amerikaan sche oorlogsbodems binnengelocpen en nog deze week worden in Tientsin, Tangkoe en Weihai- wei andere Amerikaansche oorlogsschepen ver wacht. De chef van het Amerikaansche eska- öei in den Stillen Oceaan, admiraal Upsahm. is met zijn linieschip „Augusta" van de Phl- lippijnen naar Sjanghai teruggekeerd. PEKING, 14 Juni. (Reuter.) Van buitenland sche zijde wordt gemeld, dat dertien treinen een brigade Japansche troepen hebben aan gevoerd. De brigade is met artillerie bij Sjanghaikwan de gedemilitariseerde zone bin nengerukt en legert thans een tiental kilome ters binnen den grooten Chineesehen Muur. Vanavond zal vermoedelijk een detachement zich op weg begeven naar Peking, via Tsjing Wang Tao. Het vertrek van het oude garnizoen te Tientsin, dat op 12 Juni was vastgesteld, is uit gesteld tot 18 Juni. Heden zijn nog 1700 man Japansche troepen te Tsjing Wang Tao en Tangkoe aangekomen, ter aflossing van het Japansche garnizoen in Noord-China. In totaal zijn dus 2400 man aan gekomen. Van de dertien treinen, waarvan melding werd gemaakt, blijven acht te Sjang haikwan, gereed om naar het Zuiden te stoo- men. TOKIO, 14 Juni. (Reuter.) Het vertrek van den Chineeschen minister van oorlog, Hoyin Tsjin, wordt in de Japansche pers een vlucht genoemd. De pers is van oordeel, dat hierdoor de toestand in. Noord-China verergerd is. De woordvoerder van het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken verklaarde aan Reuter, dat de leiders van het Kwantoengleger zich hier door wellicht gedrongen zullen zien naar Nan king te gaan, ten einde de onderhandelingen met Hoyinj: Tsjin voort te zetten. Ook het grensincident tusschen Japan en Scvjet-Rusland, dat zich onlangs bij Pogra- nltsnaja heeft afgespeeld, heeft een zekere spanning in het Verre Oosten verwekt. In Mandsjoerijsche regeeringskringen verklaart men, dat dit incident nog gevolgen zal hebben, die van invloed zijn op de betrekkingen tus schen Japan en de Sovjet-Unie. Naar deze Mandsjoerijsche kringen meedee- len, hebben de Japanners niet alleen de on derhandelingen over een r.on-agressiepact met Moskou, doch ook die over de instelling van een gedemilitariseerde zone verdaagd, daar de Sovjets ondanks hun beloften zich in het Verre Oosten verder zouden hebben bewapend en daardoor zoowel Mandsjoekwo als Japan be dreigen, De explosieramp te Reinsdorf. De pers nog steeds van de plaats des onheils geweerd. China zou tevergeefs de Engelsche regeering hebben gepolst over een steunverleening tegen Japan. De aanvallen tegen het Belgische kabinet. Ver klaring van Van Zeeland. Persstemmen over het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het Bezuinigingsontwerp. De Staat moet over 1934 bij de Spoorwegen ruim ƒ32 millioen bijpassen. Bedrijfstoestand en arbeidsmarkt in het eerste kwartaal van 1935. H.H. Wijdingen in het Bisdom Den Bosch. Luchtvaartverdrag met Hongarije onderteekend. Prinses Juliana op haar rijtoer door Friesland enthousiast door de bevolking ontvangen. New-Yorksche Beurs: Stemming hooger, in het bijzonder voor Spoorwegen, tegen het eind eenige reactie door winstneming. Het moeilijke trekt de energieke menschen aan. Er liggen een gezonde sportiviteit en een gelukkige levens durf in, om het moeilijke te kiezen- Wie wat wil wezen en wat wil berei ken kiest het moeilijke, gaat niet voor moeilijkheden op zijn weg angstig op zijde, doch trotseert krachtig alle tegenstanden. Wie angstig voor elk bezwaar, voor elk-obstakel op zijde gaat zal nooit een mooi doel bereiken. Moeilijkheden stalen den wil, verster ken het karakter, vergrooten durf en energie, verdiepen inzicht en gedach ten. Het moeilijke moedigt ons aan, stijft ons doorzettingsvermogen, onze uithoudingskracht. Laten we daarom niet bang zijn voor moeilijkheden op onzen wegDe mensch die geen moei lijkheden ontmoet leeft niet maar vegeteert. Niet bang zijn voor moeite. Het door de Nederlandsche Spoorwegen in 1934 geleden verlies bedraagt 30.798.146, waarvan voor rekening van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij komt 22%/ 40%, of ƒ17.110.090. Ingevolge art. 8 (2) der Overeenkomst 1920 H. S., nader gewijzigd bij overeenkomst 1931. H. S. moet de Staat der Nederlanden een be drag van 18.010.091 uitkeeren. De winst- en verliesrekening sluit dan met een winst van ƒ900.000. Van het door de Spoorwegen in 1934 ge leden verlies komt voor rekening van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 18/40% of ƒ13.688.073. Ingevolge Art. 8 (2) der Overeenkomst 1920 S. S. moet de Staat der Nederlanden een bedrag van 14.408.073 uitkeeren. De winst- en verliesrekening sluit dan met een winst van 720.000. In totaal zal de Staat dus over 1934 een be drag van 32.418.163 moeten uitkeeren, tegen ƒ28.690.971 in 1933. PARIJS, 14 Juni (Reuter). De Fransche mi nister van Oorlog, Fabry, brengt momenteel een bezoek aan de versterkingswerken aan de Oost-grens. Hij werd vandaag vergezeld door den Tsjecho-Slowaakschen, Joego-Slavischen en Roemeenschen militairen attaché. Barometerstand op Zaterdag 1 uur v.m. 756 Vorige stand 759.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1