In het Bisschoppelijk Museum L IJ S T 5 INCASSO-BANK N.V. - HAARLEM DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! trzm STOOP'S OVERDEKT BEIDE STEEDS OPEN EN OPENLUCHTBAD KWARTJESZWEMMEN KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Gemeenteraads verkiezingen Haarlem, 15 Juni RADIO MOORSn v. De St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 15 JUNI 1935 UIT OUD HAARLEM Katholieke herinne ringen W. J. B. VAN LIEMT AARNE BAIMK Kruisweg 59 CREDIETEN - EFFECTEN - DEPOSITO'S SAFE-DEPOSIT AGENDA De vergadering van de „Maechden uit den Hoeck" en de „Sint Bernardusstatie" op de B akenesser gracht De Maechden van den Hoeck De eerste overste: Cornelis Ar ent z Stemt op Woensdag 26 Juni HERWONNEN LEVENSKRACHT Meisjes gevraagd Weekagenda der St. Josephgezel- lenver. afd. Haarlem I Hoogere Burgerschool A met 5-j. cursus ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Openbare Aanbidding in de F ranciscuskapel Het belangrijke giro-nummer! Comité voor Kath. Actie Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde UIT DEN OMTREK DE AARDBEIENCAMPAGNE TE BEVERWIJK Begint 20 Juni BLOEMEND AAL HEEMSTEDE VELSEN 16 Juni 17 Juni Apotheekdiensten 200 CHIEF WHIP (voorverwarmd zwemwater, minimum 68 a 70 gr.) ZONDAG TOT 6 UUR 's AVONDS Eig. badgoed mag worden medegenomen incl. badgoed eiken werkdag van 6 tot 7.45 uur 's avonds, zoomede Zaterdags van 8 tot 10 uur 's avonds. De laatste reorganisatie van het Bis schoppelijk Museum enkele weken ge leden konden we berichten dat deze koste lijke collectie weer voor het publiek was opengesteld heeft het mogelijk gemaakt verschillende voorwerpen, die ons herin neren aan de kerkelijke geschiedenis van de stad Haarlem overzichtelijker te expo- seeren, dan dit vroeger het geval was. Toen de stichter van het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem, wijlen Mgr. J. J. Graaf, het initiatief nam tot het inrichten van deze ver zameling, die naast een kunstcollectie ook een historisch overzicht zou moeten vormen, moet hij daarbij wel allereerst gedacht hebben aan de lotgevallen van de hoofdstad van het dio cees, waar zich sedert het uitbreken van de Nederlandsche woelingen de wisselingen van het getij, de nieuwe ontwikkeling van schuil kerk tot kathedraal het scherpst hebben af- geteekend. Bijzonder groot is het aantal van deze tast bare herinneringen niet. Voor de belangrijke documenten, die men heeft weten te verzame len, kan het groote publiek weinig interesse hebben. Zelfs de beste museumzaal brengt geen historisch inzicht bij en slechts de vakmen- schen komen naar een museum om diepgaande studies te maken. Daarom heeft de museum commissie slechts objecten willen exposeeren, die aanstonds de belangstelling kunnen wek ken. Door een overzichtelijke opstelling heeft zij ernaar gestreefd dat deze voorwerpen ooi; inderdaad voldoende gewaardeerd kunnen wor- dèn. Na de groote altaarstukken van Maerter. van Heemskerck, die in het Frans Halsmuseum geëxposeerd zijn, zullen velen het albasten Mariabeeld in het Bisschoppelijk Museum, dat eveneens uit de Haarlemsche Groote Kerk af komstig is, gedachtenloos voorbijloopen. Eerst de aquarelteekening van het interieur der oude St. Bernardusstatie in de ruime bovenhal van het nieuwe museumgebouw zal velen nieuws gierig maken. Er zijn geen Haarlemmers meer, die zich de statie van den Hoek kunnen herinneren. In enkele families leeft nog de traditie van het St. Bemarduskerkje op de Bakenessergracht, dat in 1851 publiek verkocht werd en het jaar daarop werd afgebroken. Een enkeling weet nog dat zijn vader hem de plaats wees, waar ait oude schuilkerkje gelegen was, recht tegen over de brug bij de Korte Begijnenstraat. De meeste Haarlemsche katholieken hebben er nooit van gehoord. Men vergeet de verdrukking spoedig. In 1853 werd Haarlem na 250 jaren wederom bisschops stad en werd de Janskerk, die men bij het be gin der veelbelovende Oranje-monarchie met onverholen dankbaarheid van de heeren van Waterstaat in ontvangst had genomen, tot ka thedraal gepromoveerd. Enkele jaren later, toen de eerste» ontzetting der andersgezinde burgers eenigszins was geweken, kon de bis schop zelfs in Haarlem komen wonen, en nog voor het eind van de eeuw bouwde men aan de Leidsche Vaart een St. Bavo, die minstens in grootschheid de oude Haarlemsche hoofdkerk evenaarde. De langzaam afgesleten Protestantsche in tolerantie had het eindelijk af moeten leggen, niet zoozeer tegen den apostolische durf der ka tholieken, als tegen den nieuwen geest van kleurlooze inschikkelijkheid en parlementaire samenwerking. Men is de verdrukking spoedig vergeten. Het zijn steeds nieuwe generaties, die tegenover el kaar komen te staan en uit moeten maken, hoe ver him tolerantie ten opzichte van de anders- gezinden reiken kan. Als de hiërarchie hersteld is, treuren de katholieken nauwelijks meer om hun oude kathedraal en betreden ze de beuken van de Lieve-Vrouwenkerk als een onwennig concertzaaltje. Tusschen den Junidag van 1578, waarop Godfried van Mierlo uit zijn kathedraal op de Groote Markt moest vluchten, en de eer ste plannen voor de nieuwe Sint Bavo liggen driehonderd lange jaren, een tiental generaties,, die den wrok van den eersten tijd en de droef heid der vervolging onmogelijk levend konden houden. De historici verzekeren ons, dat het tijdperk der schuilkerken evenmin als de eeuwen der catacomben onverdeeld te bewonderen valt. Had de gewelddadige alteratie in ons land voor een groot deel de langzamer doorwerking van de algemeene contrareformatie vervangen, de voortdurende twisten tusschen enkele groepen geestelijken uit de Hollandsche Missie belichten een wel zeer zwakke zijde van een overigens heldhaftig apostolaat. Rond 1700 volgde de Jansenistenstrijd, die ook in Haarlem zijn spo ren heeft nagelaten. Op de echt katholieke vroomheid hebben deze beroeringen geen wezenlijken invloed uitge oefend. De genuanceerde doctrien der verschil lende missioneerende kloosterorden en secu- lieren bevruchtte het geestelijk leven en de jansenistische starheid was spoedig grooten- deels in orthodoxen zin geneutraliseerd en lijkt nu geheel en al overwonnen te zijn. Al mogen we niet zeggen, dat het godsdienstig leven in den vcrvolgingstijd door Nederlandsche kloos terstichtingen beïnvloed werd, de mogelijke steunpunten van een Salesiaansche of Orato- riaansche spiritualiteit waren op voorhand docr de reformatorische woelingen verstoord het is in de groeiende kloosterlijke stichtingen voor vrouwen van kloosters mogen we boven den Moerdijk niet spreken dat de individueele leering van hoogstaande priesters den zuiver- sten neerslag vond. Eten van de meest bekende stichtingen van dien aard is de Haarlemsche „Vergaderinge van de Maechden van den Hoeck," wier kapel in rustiger tijd uitgroeide tot een der meest bekende Haarlemsche schuil kerken, de reeds bovengenoemde St. Bernardus statie. We zijn over de historie van deze stichting nauwkeurig ingelicht door de geschreven an nalen van een der leden van de vergadering, het klopje Trijtgen Jans Oly, een aantal schrijf boeken, waarvan de tekst indertijd door mgr. Graaf in de Haarlemsche Bijdragen voor het grootste deel werd gepubliceerd en van koste lijke aanteekeningen voorzien. Uit deze som tijds kinderlijke, maar altijd rake notities kun nen we ons een vrij goed beeld vormen van het leven der tallooze klopjes, die in een wirwar van huisjes tusschen het Krom en de Bakenes sergracht bij elkaar woonden. Enkele opmer kingen in dit merkwaardig geschrift geven ons een kijk op de gezonde spiritualiteit van deze vrouwen, een diepgaand geestelijk leven, niet in het minst gevoed door de talrijke predicaties van hun oversten, leerredenen en opwekkingen, voor een groot deel door ijverige klopjes naar het gehoor op schrift gebracht. Het museum bezit verschillende objecten, die ons in de sfeer van de Vergaderinge van den Hoeck kunnen brengen. In de ruime hal reeds treffen we een schilderij van Pieter de Grebber aan, dat waarschijnlijk een der Haarlemsche klopjes voorstelt. In een der bovenkabinetten van het nieuwe museumgebouw vinden we meer relieken. Allereerst het portret van Cornelis Arentz of Arnoldi, den priester, die in 1598 als eerste officieele overste door den Apostolischen Vicaris, Sasbout Vosmeer, over de Maechden werd aangesteld. Reeds voor dien tijd had mr. Arentz voor een Reeds voor dien tijd had mr. Arentz voor een groot deel de leiding van de jonge stichting gehad, want de eigenlijke stichter, de Haarlem sche priester Claes Wiggers Cousebant, die kort na 1580 in een turfschuur achter zijn ouder lijke woning de eerste vergadering had ge grondvest, was dikwijls afwezig en schijnt bo vendien toen reeds het plan gehad te hebben om te Keulen bij de Minderbroeders in te treden. Mr. Cornelis Arentz heeft wel den zwaarsten tijd van de vergadering meegemaakt. Toen de heeren der Staten in 160?, uit enkele onder- schèpte brieven gelezen hadden, dat Sasbout Vosmeer tot Apostolisch Vicaris der Holland sche Missie was benoemd en zij onverwijld jacht op dezen nieuwen dignitaris meenden te moeten maken, bleef ook de Hoeck niet onge moeid. De overste moest zich angstvallig ver borgen houden en lijdzaam toezien, hoe de in ventaris van zijn armelijke huiskapel in triomf naar het stadhuis werd gevoerd. Mr. Cornelis heeft er nog een tijdlang over gedacht, om de reeds sterk gegroeide vergadering naar het rus tiger Utrecht te doen verhuizen. Zelfs persoon lijke lasteringen bleven den ziekelijken priester niet bespaard. De Brusselsche Nuntius moest erbij te pas komen om den vromen man de hand boven het hoofd te houden. Trijntgcn Oly prijst zijn practische leiding en spreekt uitvoe rig over zijn preeken, steeds Arnoldi was een humanist uitdrukkelijk gebouwd op de Schriftuur of op sententies van kerkvaders. Dikwijls kon hij om het dreigend gevaar slechts voor een tiental maechden gelijk pree ken, maar „niettemin voor dat weynich ghetal preecten soo geestelick ende innich, dat de maechden waeren of sy met het vier vande liefde Gods ontsteecken waeren." Trijntgen Oly weet ons ook te vertellen, hoe het eigenaardige portret ontstaan is, dat de Grebber in 1630, ruim zestien jaar na den dood van mr. Cornelis, van den eersten overste maakte. Het stoffelijk overschot van mr. Cor nelis, dat was bijgezet in de Groote Kerk, moest, omdat een protestantsche familie wei gerde een der hunnen met een priester in één graf te laten begraven, 16 jaar na zijn dood naar een anderen grafkelder worden overge- oracht. Bij die gelegenheid vond men het lijk van den overledene ongeschonden terug en nog bedekt met de liturgische gewaden. Pieter de Grebber maakte toen een portretteekening, waarvan het doek in het museum waarschijn lijk een eigenhandige copie is. Mr. Cornelis werd als overste opgevolgd door drie leden van de Gorcumsche familie Cats, waarvan de tweede, Boudewijn Cats, als pastoor van den Hoeck in 1662 tevens Apostolisch Vi caris werd. De gelukkige klopjes hebben bij die gelegenheid voor hun geestelijken vader een aantal pontificale paramenten vervaardigd, die nu in de groote vitrien van het meest linksche bovenkabinet prijken. Een eenigszins zonderling gevormden mijter orneerden zij met typisch- Haarlemsche bloemmotieven. Uit de later rijk voorziene sacristie van den Hoeck bezit het museum een aantal paramenten, voor een deel zeer sierlijk geborduurd. Enkele der meest re presentatieve stukken van deze collectie zijn naast de kostbare verzameling van 16-eeuwsche Misgewaden in de voorzaal van het hoofdge bouw geëxposeerd. Jan de Bray schilderde het portret van Jo annes de Groot, den vijfden pastoor van den Hoeck. De ernstige kop kijkt neer op een vier tal stoelen, waar op de halfvergane bekleeding nog het familiewapen van de Catsen valt te on derscheiden. De kostelijke geschriften van de Haarlemsche klopjes zijn, eerst voor een deel gepubliceerd, Veilig in archieven geborgen. Andere portretten uit den Hoeck worden in het museumdepot be waard of zijn naar elders verhuisd. Het museum toont slechts enkele relieken. Genoeg om ons een mooi stuk van Haarlems kerkelijke geschie denis in herinnering te brengen. Een prettige herinnering, en een dankbare tevens. CAB. Meisjes gevraagd! Neen, dat is geen prijsvraag van een roman netjes-uitgever, geen enquête van een schoon heids-commissie voor „Miss 19-zooveel", geen advertentie van een filmstudio voor figurantjes met kans om ster te worden! Dat is het meest doodnuchtere van het dage- lijksche leven en tegelijk het meest ideale. Dat is een oproep voor een liefdedienst te bewijzen aan stadgenooten, die in de klauwen vielen van een der twee grootste volkskwalen in onzen tijd: de tuberculose en die zich uit eigen kracht, met eigen middelen niet aan dien greep kunnen ontwortelen. Dat is leven van eiken dag. Duizenden slachtoffers maakt de t.b.c. niet omdat zij onafwendbaar, ongeneeslijk is, doch omdat degenen, die er ooor aangegrepen wor- en zeker in dezen zwaren tijd den wel stand, het geld missen aan een behoorlijke ver pleging te bekostigen. Hoe werkelijk gedragen door idealisme is daarom die alledaagsche oor sommige jon geren zelfs beneden hun waardigheid geachte vorm van caritas, geldelijke steun aan hen, die een goed, hooger dan geld de gezondheid dreigen te verliezen. „Herwonnen Levenskracht" vraagt meisjes aan die caritas. Meisjes, die zich niet te hoog achten om in alle nederigheid de collectebus op te houden, vragend voor hen de lijden. „Herwonnen Levenskracht" wilt, dat deze op roep niet onbeantwoord blijft. Men kan zich aanmelden bij het bestuur, t.w. P. Dijt, voorzitter, Leidschestraat 103. B. Reijnders, secretaris, Zomervaart 134. J. W. de Graaf, Grebberstraat 2, penningm. J. Reinerie, Tylerplein 25, S. v. d. Landen, Dennenstraat 12, Mej. S. C. Philippeau, Parkstraat 19, A. J. Lom- mers, Bisschop Ottostraat 33; en bij de Paro chieleiders, nJ.: Kathedraal, A. Overtoom, Dutrystraat 52. Antonius-parochie, J. Overteom, Oost Indië- straat; Th. van Reijzen, Graote Houtstraat 89; A. Essenberg, Leidschestraat 68. Spaarne-parochie, S. Tesselaar, Kruistocht straat 44; A. A. Sanders, Barbarossestraat 39; Th. Ruigrok, Allard Piersonstraat 4; W. Oling, Zomerkade 135. St. Jan-parochie, J. Reinerie, Tylerplein 25; A. J. Lommers, Bisschop Ottostraat 33. St. Jozef-parochie, H. C. Cliteur, Gen. de Wetstraat 44; T. van Schoten, Lange Bogaard straat 18; A. Wassenaar, Oosten de Bruin- straat 79. Liduina-parochie, W. Schoonebeek, Jan Gij- zenkade 197; M. G. Doek, Voorduinstraat 40. Elisabeth en Barbara-parochie, J. Wissink, Lindestraat 4; Swanink, Elzenplein 14; G. Met ten, Paul Krugerstraat. H. Hart-parochie, F. J. de Graaf, Grebbe- straat 2; P. Dekker, Sterreboschstraat. Bavo-parochie (Haarlem-Noord), J- D. v. Wieringen, Preangerstraat 29; B. Burgers, St. Bavostraat 2, Haariem-N:; J. Loerakker, Leeu werikstraat 5, Haarlem-N. ZONDAG: 8.30 Gezongen H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der Gezellen in de Ka pel der Eerw. Zusters, Dreef 22. De intentie der H. Mis is voor Donateurs en Donatrices der ver- eeniging. Daarna ontbijt in het Gezellenhuis Jansstraat 59. Pastoor H. van Dijk zal hier de hernieuwing der Intronisatie van het H. Hart verrichten. 12 uur: bij goed weer flinke fiets tocht; geen spreekuur. 8.30 ping-pongclub. MAANDAG: 8 uur T.E.P.-clubavond; 8 uur Bijeenkomst van de tooneelclub. DINSDAG: 8.30 aspirantencursus; 9 uur Schola Cantorum voor Heiloo. WOENSDAG: Maria-Congregatle-avond voor de verschillende afdeelingen. DONDERDAG: 8.30 belangrijke vergadering ping-pong-club; 8.30 ontwikkelingsavond; 8 uur repetitie van U.D. VRIJDAG; 8 uur biljartcompetities voor club a en b. ZATERDAG: 8.30 Ping-pongclub. DISTRICT HAARLEM DINSDAG: vergadering voor alle Seniores van het district, belangrijk: om 8.15, Jansstraat 59; opgave van beevaart Heiloo. HAARLEM, 15 Juni. Voor het eindexamen aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus zijn geslaagd de volgende canddaten: mej. Adriana M. Bal, J. A. Barmen 't Loo, A. van den Bergh, G. Blauw, Chr. de Bouter, mej. Lamberta W. de Bruin, mej. Johanna M. Bur ger, H. S. Chapon, P. C. Cornelissen, G. J. van Dam, mej. Meina van Denderen, J. W. van Ek, A. J. H, Elfers, A- C. Fortgens, A. Gil lissen, W. P. T- Groote, mej. Cornelia H. Groe- nendaal, J. W. van Hartesveldt, F. M. Hassel- man, J. van Heerde, F. P. Hekker, J. H. Hel- Zondag a.s. (16 Juni) zal het H. Sacrament ter openbare aanbidding zijn uitgesteld in de Kapel van het St. Franciscus Liefdewerk (Zoe- testraat 11) van half twaalf tot half vier. Het S.F.L. vertrouwt, dat zéér vele Katholieken van Haarlem in de St. Franciscus-kapel het H. Sa crament zullen komen aanbidden. In een oproep om de R. K. Kiesvereeniging eens extra te gedenken stond in ons avondblad van gisteren het verzoek, giften te storten op giro-nummer 11711. Dit nummer is echter 135737 (het telefoon nummer speelde den heer Brinkmann booze parten). ZONDAG 16 Juni 7.45 uur v.m.: Gecombi neerde trein- en boottocht van de Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken naar de Veluwe en de Harderwijker bosschen. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 17 Juni, 9 uur: Bestuursvergade ring Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". DINSDAG 18 Juni, 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in gebouw St. Bavo. DONDERDAG 20 Juni, 2.30 uur: Bestuurs vergadering St. Martha-Vereeniging in het Te huis, Bloemhofstraat 1. 8 uur: Begincursus R. K. Esperantistenver- eeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R. K. Haarlems Gemengd Tooneel Thalia in den Jansschouwburg. 8.30 uur; Bestuursvergadering R. K, Reclas- seeringsvereeniging in het Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. ZATERDAG 22 en ZONDAG 23 Jüni, 1 uur: Bezoek van de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken aan de Wereldtentoonstelling te Brus sel. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W, van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. weg, W. Hoogeboom, mej. Cornelia P. Hultgren, H. J. C. Kal, P. H. Klipp, Chr. Klomp, mej. Margaretha C. Koning, J. A. Koolbergen, H. Kroes E. Lakerveld J. de Langen, H. J. Leloux, W. M. van der Maal, J. G. Maatkamp, mej. Christina S. Meyer, A. Moen, J. B. Moolhuy- zen, mej. Caecilia C. C. M. Pinxter, mej. Matje Resoort, H. J. P. Roesink, mej. Alida Roos, W. Schalken, mej. Geertruida Scharpff, J. C. Schooneveldt, J. van der Snoek, W. Swaneveld, J. M. E. van Til, L. Verdoorn, F. Vetter, A. de Vita, mej. Cornelia C. F. van der Weele, mej. Anna A. Welling, J. H. van IJzerloo, A. A. Zijlstra. Dinsdag 18 Juni, des avonds om kwart over acht houdt de afdeeling Haarlem van de Kon. Nederl. Maatsch. voor tuinbouw en Plantkunde een vergadering in hotel Lion d'Or. De heer J. J. van Cruyningen zal een lezing met lichtbeelden houden over „Een en ander over Orchideëencultuur". Het bestuur van de Vereenigde Veilingen te Beverwijk deelt ons mede, dat op Donderdag 20 Juni, dés namiddags vier uur, de eerste speciale aardbeienveiling zal worden gehouden. Den tuinders wordt aangeraden om zonder dop te plukken. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: w. van Zon, Ramplaan 74, Haarlem, een gladde gouden ring; H. J. Ny. land, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een rijwielbelastingmerk; Ravenhorst, Kerkplein 6 Bloemendaal, een ceintuur; Hoogestein, Alb. Thijmlaan 44, Bloemendaal, een boodschap- pentasch; de Haas, Duinweg 67 Santpoort, een gouden randje van horlogeglas; Lestrieux, Hendrichs, Zandvoorterweg 58 Aerdenhout, een wit poesje; G. Kuneman, Oostertuindorplaan 1 Haarlem, een damestaschje; Hondurf, Kerk plein 26 Bloemendaal, 2 bankbiljetten; A. J. v. d. Veldt, Dompvloedslaan 25, Overveen, een kano; A. Schevel, Kroesestraat 14, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; Ravenhorst, Boschlaan 69, Bloemendaal, een glacé hand schoen; Lioni, Rijperweg 1 Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Kantoor Gasbedrijf CASTRICUM Lijst 1. S. D. A. P. 412 stemmen; R. K. partij staande buiten de R. K. Staatspartij 1005; gecombineerde A. R. en Chr. Hist. 147; V. D. 186 en R. K. Arbeiderspartij 451. Zetelverdeeling is als volgt: S. D. A. P. 2 ze tels (1) gekozen de heeren T. Hellinga aftr. en E. C. v. d. Vijgh; R. K. Partij staande buiten R. K. Staatspartij, 5 zetels. Gekozen P. M. Borst, aftr.; P. C. W. de Wildt met voorkeur stemmen; H. Hemmer, aftr. met voorkeurstem men; B. Res aftr. en G. F. Res aftr.; V. D. 1 zetel, gekozen F. J. Aukes aftr.; R. K. Arbei dersparty 3 zetels, gekozen P. de Vries en J. de Nys aftr. en C. Tol. De Chr. Hist, en A. R. die de vorige verkiezing een zetel behaalden met 3/4 van den kiesdeeler bleven daar thans ruim 3 stemmen beneden en verloren dus hun zetel. De S. D. A. P. ging een zptel vooruit, terwyi de R. K. in totaal gelijk bleven, d.w.z. 8 zetels. De arbeiders die afzon derlijk uitkwamen behaalden drie zetels wat een meevaller is. Op de R. K. party zijn twee candi- datên met voorkeurstemmen gekozen; dat zijn de vertegenwoordiger van de tuinders de Wildt en de wethouder-middenstander Hemmer, die geen verkiesbare plaats had. Van de zittende leden komen niet terug P. Weenk, Chr. Hist.; C. P. Spaansen R. K.; en P. Twisk, vrije lijst. Vier jaar geleden waren de si^rnmenaan tallen S.D.A.P. 304; V. D. 136 stemmen; Chr. Partijen 136 stemmen; Katholieken thans 1456 toen 1307. In de samenstelling is in de verhouding R. K. en niet-R. K. geen verandering gekomen. HEEMSKERK Aantal kiezers: 1918 (1796). Stemmen van onwaarde: 44 (1931: 44). Aan tal uitgebrachte stemmen: 1826 (1931: 1720). Kiesdeeler: 162 (1921: 152 4/11). Lijst 1 Groep K. Tijssen 112; Lyst 2. N Henneman 95; Lust 3. Vryz. Dem. en Chr. Hist. 235 (265 en 122); Lyst 4. R.K. Staats partij 1250 (1289); Lyst 5. S. D. A. P. 90 Gekozen zyn: 9 candidaten van de R.K. Staatspartij en 2 van de gecombineerde lyst Vrijz. Dem. en Chr. Hist. Unie. Samenstelling: R. K. Staatsparty 1935: 9; 1931: 8; 1927: 9; Chr. Hist. Unie 1935: 1; 1931: 1; 1927: 0; Vrijz. Decocr. 1935: 1; 1931:2. De namen der gekozenen zyn: J. van Duiven voorde, aftr.; Joh. Henneman, aftr.; H. Ven del, A. E. de Wildt, aftr.; J. de Wit, aftr.; 8. v. d. Kolk, aftr.; P Klaasse. aftr.; M. Kunnen, A. Th. Zuurbier, allen R.K. Staatsparty; ver der R. W. A. Muijen, Vrüz. Dem. en Chr. v. d Outenaar, Chr. Hist. Unie. Nieuwe leden zyn: H. Vendel, M. Kunnen, A. Zuurbier, R. W. A. Muyen en Ch. v. d. Oute naar. In den nieuwen raad keeren niet terug de heeren P. de Vries (V. D.), C. Baltus (R. K.), J. Docter (V.D.), J. J. C. D. de Wilde (Chr. Hist, en N. Henneman (R.K.). WIJK AAN ZEE EN DUIN Uitgebracht 3428 geldige stemmen; van onwaarde 182 stem men. Uitgebracht werden op: Lyst 1. (S. D. A. P.) 797 stemmen, (3 zetels); Lijst 2. (V. D.) 457 stemmen, 2 zetels); Lyst 3. (Verbonden Chr. lysten) 338 stemmen, (2 zetels); Lyst 4. (Comm. partij) 130 stemmen; Lyst 5. (Diss. Kath.) 157 stemmen; Lyst 6. (Neutrale lyst) 87 stemmen; Lyst 7. (R. Kath. St. party wyk aan Zee) 295 stemmen, (1 zetel); Lijst 8. (R. Kath. St. party Wijk aan Duin) 1167 stemmen, (5 zetels). Kiesdeeler: 263 9/13. Gekozen zijn: S. D. A. P.: W. van Dok; A. Wernke; J. W. Gabel. Vryz. Dem.: H. C. van der Colk (aftr.); J. P. Melchers, id. Verbonden Chr. partyen N. Passchier; A. van Velthoven. R. Kath. Staatsp. Wyk aan Zee: B. Schelvis, (aftr.). R. Kath. Staatsp. Wyk aan Duin: N. Tervoort, (aftr.); Jac. J. de Wildt, id.; J. P. N. v. Doorn- W. van der Meulen; G. Bakkum. De dissident-katholieke lijst in Wyk aan Zee heeft de R. K. Staatsparty in onze gemeente een zetel gekost, zooals te verwachten was. De S. D. A. P. boekte een zetel winst. Dit resultaat van de actie van de groep-Paap is, van principieel Katholiek standpunt beke ken, toch wel zeer ernstig te betreuren. WIJK AAN ZEE Totaal uitgebrachte stemmen 625. Lyst 1 S.D.A.P. 56 st. Lyst 2 Vryz. Dem. Bond 118 st. Lyst 3 A.R. en C. H. Unie 16 st. Lyst 4 Comm. Party Holland 6 st. Lijst 5 R.K. Dissidenten 140 st. Lyst 6 Poortstra 14 st. Lyst 7 R.K. Staatsparty Wijk aan Zee 228 st. Lyst 8 R.K. Staatsparty Wyk aan Duin 30 st. Van onwaarde 17 st. Donkerlaan Bloemendaal, een rywielbelasting- merk; Akersloot, Zandvoortschelaan 160, Heemstede, een bril met hoornen montuur; Heeren, Zuider Stationsweg 21, Bloemendaal, een zilveren rozenkrans; Bakker, Bloemen- daalscheweg 351 Overveen, een paar dames handschoenen; P. Schaar, Voltastraat 7, Haar lem, een armbandhorloge; Rywielstalling eind punt Zeeweg Bloemendaal, een dameshoed; aan den politiepost Noordzeestrand; een kin derarmband; een rieten koffer met inhoud; een blauwe muts; een voetbal; een ktnderpor- temonnaie met inhoud; aan den politiepost te Aerdenhout, een paar handschoenen; een ry- wielbelastingmerk; een hondenhalsband; aan het bureau van Politie Overveen, 3 sleutels aan ring; een kinderschoentje met kousje; een da mestaschje met inhoud; een glacé handschoen een blauwe ceintuur. Intrekking rijbewijs Aan P. P. J: M. Erens, wonende alhier, is de bevoegdheid om motor- rytuigen te besturen gedurende een jaar ont zegd, ingaande 30 Mei 1935. Burg. Stand. Geboren: E. v. d. Plas—Hoek, d. M. E. Verloopde Groot, d. A. C. M. Dekker—Smit, z. J. Terhorstde Smit, z. B. w. BeckSchoots, z. C. C. Kloosterman Keur, d. C. Suiker—Spaanderman, d. Overleden: P. den Hey'er, 1 j., z. van J. den Heijer Th. Korthouwer, 60 jaar, echtgenoot van M. A. Handgraaf A. Ch. R. van Heun Kesting, 84 j., ongeh. M. C. Verloop, 4 da gen, d. van P. Verloop. Roodvonk Alhier zijn van 2 tot en met 8 Juni vier gevallen van roodvonk geconstateerd. Gebouw St. Bavo: Geel Wit 6 uur; gewone zittingen 47 uur; bestuur Kleermakers 9 uur; Konijnententoonstelling 2—10 uur. Rembrandt-theater: „Winternachtstraum", op het tooneel Mary Erik Comp., elegante rol- schaatsenact, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Twee dagen in de Nor", op het tooneel Carmen, komische jongleur, 2.30, 7 en 9.15 uur. I,uxor-theater: „Het Geheim van Edwin Drood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Konynententoonstelling, 210 uur. Rembrandt-theater „Winternachtstraum". Op het tooneel Mary Erik Comp., elegante rolschaatsen act, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace ,,Twee dagen in de Nor". Op het tooneel Carmen, komische jongleur, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Het Geheim van Edwin Drood", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Park Groenendaal Heemstede Concert, 3 uur. ■IHMIMlIjt j PrilUpT} [6Ao!o1 KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo R.K .Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-theater „Winternachtstraum". Op het tooneel Mary Erik Comp.. elegante rolschaatsenact, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Twee dagen in de Nor". Op het tooneel Carmen, komische jongleur, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Het Geheim van Edwin Drood", 7 en 9.15 uur. Parochiehuis ,>Domi", Zandvoorterpad. Ver kiezingsvergadering afd. Overveen la van de R.K. Kiesvereeniging, 8 uur. R.K- Vereenigingsgebouw Heemstede Propagandavergadering R.K. Staatsparty, 8 u. De avond- en Zondagsdienst der apotheken wordt van 15 tot 21 Juni waargenomen door de Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Firma H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6. Van deze zijn geopend: de bibl. N. GROENMARKT 22 Woensdagsavonds van 89 uur; de bibl. KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagsavonds van 7.309 uur; de bibl. EEMSTRAAT (jongensschool) Vrijdagsavonds van 8—9 uur. De overige bibliotheken zijn tot October a.s. gesloten. Statuten De Staatscourant bevat de statu ten van de N. V. Vischrookerij-, inleggery en haringhandel Visser Clots, te IJmuiden, ge meente Velsen. Gemeenteraad Er wordt een openbare ver gadering van den raad der gemeente gehouden op Dinsdag 18 Juni, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.a.: Verlaging presentiegeld leden van stembu- reaux. Nadere regeling van de bezoldiging van den secretaris der Commissie van toezicht op het lager onderwys. Verhooging van den huurprys voor het kam peerterrein. Wyziging van de verordening regelende de voorwaarden voor de levering van water door het Waterleidingbedryf. Stichting van een „Centrale Werkplaats" voor jeugdige werkioozen. Advies omtrent het beroepschrift van E. Geradts te Haarlem tegen de weigering cener bouwvergunning. Advies omtrent het verzoek van G. van Tu- nen te Santpoort, om toekenning van een schadeloosstelling. Verkoop van grond. Benoeming van: a. een onderwijzer aan de U. L. O.-school te IJmuiden; b. drie leden en drie plaatsvervangende leden van de Streekplan commissie voor den IJmond-Noord. „En wat ga je nou doen, Aagie? Kan je er wel van slapen?" „Nou, meid, 't is maar zoozoo. As 'n mensch geen centen heb, dan slaap je niet. En hebbie een plukkie thuis gekregen, dan slaap je ook niet. Wat ik ga doen? Wel, ik heb me laten voorrekenen hoeveel rente dat kapitaaltje per jaar geeft. As ik kalmpies aan doe, dan kan ik er net van komen en behoef ik niet meer uit werken te gaan." ,,Maar zeg vertel me nu eens: Waarom wou Je nu precies dat lot nummer 51 hebben en geen ander? Je kon toch ook niet weten dat 51 zou winnen." „Ja, zie je, ik had zeven dagen achter elkaar over het getal zeven gedroomd en 7 x 7 is toch 51. Dus je begrypt o ja, ja, hm...." Je moet maar boffen. Reken ik mis, dan is het mis en biyft het mis. En „kalmpies-aan- doen" heb ik al zoo lang beoefendWel, wek wat beleven wy een rare tyd! Het wordt hard tyd dat we eens een buitenkansje krygen. Als een of ander van myn lezers soms aan het over wegen Is om iets extra's voor dit Missiehuis te doen, laat hy of zij dan niet langer wachten. Schryf maar een briefkaartje en ik kom. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Jongens, die hier met September wenschen te komen studeeren, moeten nu niet langer wach ten met zich aan te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2