Aspirin Het conflict met Abessinië De Britsche vloot VOLKSRAAD GEOPEND BEZUINIGINGSONTWERP RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 15 JUNI 1935 Door nieuwe maatregelen moet de regeering voor 1936 een tekort van f 25 V2 millioen inloopen Interesse Nederlandsch kapitaal Vijf millioen baten De hagelschade Brand te Dreumel Drie panden door bliksemslag verwoest Glasschade benadert 3 a 4 ton In Haarlemmermeer Restaurant DORRIUS OUDE MAN VERDWENEN Politie ontdekte bloedsporen en geforceerde brandkast DE KATHOLIEKENDAG AUTO TEGEN EEN BOOM Studie-commissie van de A.R.K.A oppert verschillende bezwaren De pensioenen W achtgelders De postvluchten R.K. Universiteit Academische examens Examen L.O. i Geen audiëntie Sleepschip omhooggevaren Middelbare Meisjesschool Apothekers-assistent Machinisten-examen Keizer Haile Selassie zou te Harrar geconfereerd hebben met Britsche ambtenaren Onthullingen van de Giornale d' Italia Stuurlieden-examen Zondag 16 Juni 1935 Maandag 17 Juni 1935 Begin volgend jaar zal een groot vlootbouwprogram aan het parlement worden voorgelegd Oude schepen worden opgeruimd SAM. INSULL VRIJGESPROKEN BATAVIA, 15 Juni (Aneta) In zijn rede, uit gesproken bij de opening van den nieuwen Volksraad, mengde de Gouverneur-Generaal licht en donker dooreen. Hij gewaagde van het leea, de ontberingen en de teleurstellingen, welke geleden zijn en nog geleden worden, doch tegelijkertijd van meer bemoedigende verschijn selen en van de onomstootelijke feiten welke aantoonen dat ook voor Ned. Indië het oude devies „Luctor et Emergo" waarheid bevat. De Gouverneur-Generaal stond langdurig Stil bij het doorgevoerde bezuinigingsproces sedert 1932, hetwelk leidde tot een verminde ring van uitgaven van bijna 200.000.000. De Werkelijk verkregen bezuiniging kan gesteld Worden op 145.000.000. Spr. ontkende dat de bezuinigingsarbeid zou zl,n gesaboteerd. In de begrooting voor 1936 wordt er op ge rekend het doel, door den Minister van Ko loniën gesteld, om geen schuldvermeerdering te doen plaats hebben, te bereiken, zoodat bij een ongeveer sluitenden buitengewonen dienst het tekort op den gewonen dienst niet meer zal bedragen dan ƒ21.100.000. Het tekort op de begrooting 1936 tot een be drag van ƒ25.500.000 meent de Regeering te kunnen inloopen door de volgende maatrege len: aan de zijde der ontvangsten, de instel ling van een nieuwe heffing op aard-olieproduc ten en een uitvoerrecht op ondememingsrub- her, dit laatste gepaard aan de besteding van ten evenredig deel van het bijzonder uitvoer recht op bevolkingsrubber tot dekking van de fiewone uitgaven. Als resultaat van deze maatregelen worden bedragen van resp. ƒ5.000.000 en ƒ7.900.000 ver- Wacht. Aan de zijde der uitgaven zal door de her ziening van personeelsregelingen op het gebied tan formatie, salarissen en loonen ƒ10.600.000 en door herziening van de pensioenkorting J 2.000.000 worden bespaard. Spr. wijdde voortsbeschouwingen aan de or ganisatie der overheidszorg, voedselvoorziening en gezondheidszorg. Door middel van een invoerregeling voor rijst en door contingenteering van den invoer tan cement en bier werd getracht de hier te lande gevestigde bedrijven te beschermen, wel ke pogingen met gunstig resultaat werden be loond. Spr. vroeg zich af, of ook het Nederlandsche kapitaal thans geen nieuw emplooi in deze ge westen zou kunnen vinden. Spr. wees hierbij op c]e groote vlucht, welke de weverijen, met name öie van bontgeweven goederen en van sarongs, nebben genomen. De omvang hiervan moet echter zoodanig zijn dat onvruchtbare concurrentiestrijd moet Worden voorkomen, eventueel door middel van bearyfsreglementeering. De scheepvaart verkeert in zorgwekkenden toestand, zoodat de vraag of de conferentie van Kobe zal worden hervat, van groot belang is te noemen. Deze eventueele hervatting moet Worden afgewacht, daar uit de reis van mr. Kart is gebleken dat alle hoop nog niet behoeft te worden opgegeven. Intusschen zijn echter voorbereidingen getroffen om eventueele moei lijkheden op te vangen. Alleen door volstrekte verzekering van rust en orde kunnen Land en Volk het hoofd boven Water houden in de moeilijke financieele en i'conomische omstandigheden waarin wij ons thans bevinden. Daarom heeft de Regeering, op grond van een stelselmatig onderzoek, een aantal maatregelen Voorgebracht en aangenomen gezien, inzake de terzekering van staatsbelangen. Juist een be trekkelijk rustig tijdperk, zooals wij thans be- even, geeft de goede sfeer om dergelijke maat regelen te behandelen. Spr. constateert met dankbaarheid dat, on danks allen tegenspoed, Ned. Indië in stand kleef als een innerlijk gezond geheel met groote toekomstmogelijkheden. Wij staan in de ons omringende wereld met economische toerusting, welke het ons mo gelijk maakt onder moeilijke omstandigheden ?oze plaats onder de zon te behouden. Wij heb- l?eh ons naar binnen en naar buiten aangepast aan veranderde omstandigheden, zoo goed en «oo volledig als in korten tijd mogelijk was en .amen met Nederland onze economische be- 'ekkingen met de wereld en onze gedragslijn Jegens haar eveneens aangepast. Zonder op enden werd naar gezondmaking van de open- are financiën gestreefd en wij zullen hierin '°g verder gaan. De organisatie van overheids- c,0r8 in sterk versoberden vorm blijft toch «Ver vrijwel het gansche vroegere terrein in stand. öe politieke oesttand stemt, de omstandighe- eh in aanmerking genomen, tot tevredenheid. teker Neigen ook thans nog gevaren, omdat jhdië afhankelijk is van factoren, welke wij hnen eigen grenzen niet in de hand hebben, °als in de afgeloopen jaren meermalen bleek, °ch tegenspoed liet ons geen enkele maal moe los achter, aldus besloot spr. tan de heffing op aardolieproducten voor ^-hnenlandsch gebruik, wordt vijf millioen gul- eh als baten geraamd. De plaatselijke brandweer, onder leiding van burgemeester Van Erp, bestreed het vuur met alle kracht, doch moest zich beperken tot het nat houden van de omliggende panden. Eerst te twee uur was men, mede door den hevigen regenval, het vuur meester. Van de inboedels kon weinig werden gered, terwijl de schade slechts gedeetlelijk door verzekering wordt gedekt. Ki den afgeloopen nacht om twaalf uur sloeg Üdèns een hevig onweer de bliksem in het pand San den Maasdijk te Dreumel, bewoond door de atniiie J. Kusters. Het huis, waarvan het dak •het riet was bedekt, stond spoedig geheel in Vla®men en weldra was ook het aangrenzende kand, bestaande uit een mandenmakerij en ^°onhuis en bewoond door de familie G. Luyten, k°or het vuur aangetast. BkeenemgoenvpeneneijenGenf mafrf amt t m Kan blusschen viel niet te denken. Ook een ei'de pand, waarin gevestigd waren een schil derswerkplaats, bakkerij en café, bewoond door e familie W. Buter, kon niet voor het vuur sPaard blijven. De kassenstoppers in het Westland zijn volop bezig met het herstellen van de aangerichte schade, die over het algemeen niet mee blijkt te vallen. De raming, dat voor pl.m. 300.000 a 400,000 aan glasschade is aangericht, zal zeker wel benaderd worden. De verzekeringsmaatschappijen zijn nog vol op bezig met opnemen der schade, en vanwege de Onderl. Broeiglasverzekering te Den Haag werd ons medegedeeld, dat met de uitkeering der schade reeds is begonnen. Deze maatschappij heeft in het Westland en omgeving thans reeds een schadebedrag van 100.000 uit te keeren. De Hagelverzekering van den L. T. B., die alleen in Poeldijk haar schade op 100.000 raamde, is eveneens nog bezig met het opnemen van de schade. Behalve de glasschade, blijkt ook op sommige kweekerijen de vernieling van den oogst van veel beteekenis te zijn. Vooral in de omgeving van 's Gravenzande, bij de z.g.n. Stel, zijn kweekers, van wie de geheele oogst van aardappelen en boonen is vernield. Na gepleegd overleg, hebben B. en W. van Haarlemmermeer Vrijdagavond een vergadering gehouden met afgevaardigden van de drie land bouworganisaties. Het resultaat van deze besprekingen is ge weest dat ten aanzien van de boerderijen con tact zal worden gezocht met den Regeerings- consulent te Schagen en door den burgemees ter op voordracht van de besturen van de drie organisaties drie commissies van drie personen N. Z. Voorburgwal b. h. Spui - Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE. SPECIALE LUNCH-SCHOTELS. werden aangewezen, die in de volgende week op de verschillende landerijen, waar schade geleden is, den toestand zullen opnemen en het resul taat van dat onderzoek zullen vastleggen in een schriftelijk rapport. Ten aanzien van de bollenvelden en tuinde rijen zal contact worden gezocht met den Tuin- bouwconsulent te Lisse en den voorzitter van de sierteeltcentrale te 's Gravenhage, teneinde te verkrijgen dat onder eiding van wethouder Ou- werkerk ook een taxatie-commissie zal worden ingesteld om de schade te gaan opnemen. Voorts zal het gemeentebestuur een onder houd aanvragen bij den Regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ten einde diens medewerking te verzoeken voor het verkrijgen yan geldelijken steun ten behoeve van die personen, die in hun bedrijf zoo zwaar werden getroffen. Sedert Woensdagmorgen waren de gordijnen van het huis aan de landzijde van het Ooster- diep te Wildervank, bewoond door den alleen- wonenden heer Kroeze, gesloten. Dit kwam, deelt de „Telegraaf" mede, den buren van den 66-jarigen ouden man verdacht voor, te meer daar de bewoner niet meer gezien werd. Vrijdagmorgen achtten zij het daarom raad zaam de politie hiervan in kennis te stellen. Deze stelde terstond een onderzoek in. In de gang vond men toen een met bloedvlekken be dekte vloermat, terwijl de poliiie, die zeer spaarzaam in haar mededeelingen is, de brand kast geforceerd zou hebben gevonden. Men vond in een en ander aanleiding om de familie van den man, die niet ter plaatse woonachtig is, te verwittigen. De oude heer had juist een bedrag aan geld ontvangen, dat hij in huis zou hebben opge borgen. De politie stelt alle pogingen in her werk den heer Kroeze op te sporen en heeft hierben o.a, de hulp van een speurhond. Tot nu toe heeft dit echter nog geen resultaat opgeleverd. is een der belangrijkste vereisten van een genees middel. Het Aspirin-tablet wordt, in water uiteenge vallen, direct door de maag gespoeld en begint in de aarm eerst te werken. Van daar, dat het zo bijzonder goed te verdragen is zon der de maag te schaden en oorsuizingen to veroor- Zaken. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Naar wij vernemen hebben thans alle pastoors van Den Haag zitting genomen in het eere-comité voor den Diocesanen Katho liekendag, welke Zondag 30 Juni as. daar ter stede zal gehouden worden. Er blijkt in alle deelen van het Bisdom Haar lem een buitengewone belangstelling te be staan voor deze gebeurtenis. Tot nu toe kwamen van buiten Den Haag reeds enkele duizenden aanvragen om kaarten - binnen. Zooals reeds is medegedeeld genieten de deelnemers aan den Katholiekendag op vertoon van hun kaart 50 pet. reductie op hun spoor kaartje. Zij die niet te Den Haag wonen en niet via de standsorganisaties plaatsen bestelden, kun nen dit alsnog doen door, onder vermelding van het aantal gewenschte kaarten, te gireeren aan den heer L. J. A. M. Haring, Parkstraat 105, Den Haag, giro no. 121541. Tegen het eind van de volgende week zullen ook de programmaboekjes verkrijgbaar worden gesteld. Vrijdagnacht is de chauffeur H. Lammen, uit Venlo, onder de D-uitsche grensgemeente Wach tendonk, met zijn vrachtauto geslipt en tegen een boom gereden. De auto werd zwaar bescha digd. De chauffeur werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Wachtendonk overgebracht. Verschenen is het rapport van de studie commissie van de Alg. R.K Ambtenarenver- eeniging, inzake het bezuinigingsontwerp Na in de algemeene beschouwingen 't wets voorstel in zijn geheel beschouwd te hebben, bespreekt de commissie in dit rapport speciaal de maatregelen, die voor de ambtenaren hieruit voortvloeien. Wat betreft de salarisverlaging staat de com missie op het standpunt, dat door de respec tieve loonsverlagingen het overheidsperso neel niet leeft op een te hoog peil, eerder meerdere groepen reeds te diep gezakt zijn om naar staat en stand te kunnen leven. 't Ergste bij elke opvolgende loonkorting, al dus het rapport, zonder positieve maatregelen der Regeering, die de volkswelvaart verbeteren is de zedelijke overtuiging, dat elk offer niets baat voor het gestelde doel, integendeel in zijn gevolgen het tegenovergestelde resultaat heeft en weer de kern in zich bergt voor nieuwe verlagingen. Laat nu eindelijk een meer constructieve re- geeringspolitiek, zuiver ingesteld op een gezon de financieel zich bedruipende volkshuishou ding de algemeen verwachte en verlangde uit komst brengen. Ten aanzien van de door de Regeering ge vraagde machtiging om de pensioenen te kun nen korten wordt opgemerkt, dat de pensioenen zijn verdiend; het zijn geen toekomstige beloo ningen voor toekomstigen arbeid. Het recht op pensioen is verkregen gedeeltelijk door zelf de verzekeringspremie te betalen, gedeeltelijk heeft dit de werkgever gedaan. Hier ontneemt men een verkregen recht De A.R.K.A. zal de Staten-Generaal moeten vragen de gevraagde machtiging niet te ver- leenen en zich tegen elke verslechtering van verkregen rechten te verzetten. Betreffende het onderbrengen van een be paalde categorie van wachtgelders bij het Pen sioenfonds, oordeelt het rapport, dat het Rijk zich onttrekt aan den plicht voor een bepaald aantal wachtgelders volgens tot heden gelden de regels te zorgen. Het schudt dien plicht af op het Pensioenfonds, dat daarop niet bere kend is en dat grootendeels door het Over heidspersoneel en geheel voor een normale pensionneering van dat personeel bij elkaar gebracht wordt. Dit kan, aldus de commissie, niet getolereerd worden. In het voorstel tot pensionneering van 60-ja- rige onderwijzers ziet de commissie een ge vaar voor die ambtenaren, die nog kinderen te hunnen laste hebben en zij dringt veeleer aan op ontslag aan de gehuwde ambtenares-niet- kost winster. Tegen het capitulantenstelsel wordt als voornaamste bezwaar genoemd, dat het in schuiven van capitulanten en ambten èn voor de overheidsorganen èn voor de jongere gene ratie, die aldaar een toekomst zoekt, van zeer funeste beteekenis kan zijn; de geleidelijke ont wikkeling van onder naar boven wordt ge stremd. De „Koetilang", op de thuisreis, is te Jodh- poer gearriveerd. De „Lijster" (uitreis) vloog van Rangoon naar Medan. NIJMEGEN. Geslaagd cum laude voor het candidaatsexamen in de geschiedenis de heer J. Th. A. H. v. d. Putten uit Winssen (M. W.) Geslaagd voor de theologisch maatschappe lijke afdeeling cum laude mej. E. C. M. Peters te Nijmegen. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal-ex. Germaansche Taal- en Letterkunde (Duitsch) mej. L. Koch (Zutphen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Genees kunde, op proefschrift getiteld: „De lagere .die ren als studieobject bij de vergelijkende Physio- logie. Pathologie en Toxicologie", de heer C. M. Wijknians, geboren te Leiden. Candidaatsexamen rechten mejuffrouw E. G. E. Hoogkamer en de heer I. Wiarda. AMSTERDAM. Doctoraal examen in de Ger maansche taal- en letterkunde (Engelsch) de heeren W. G. Hermes te Haarlem en R. C. J. Bern (cum laude) te 's Gravenhage. Doctoraal examen in de economische wetenschappen de heeren B. R. de Swarte en W. F. Bok. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde, de heeren A. M. Laterveer, G. P. C. Koolhaas en H. Broekema en mej. W. A. Zom.ee. Artsexamen eerste gedeelte, mejuffrouw J. C. G. Tabingh Suermondt en de heeren R. D. Tuin en M. Miete. Bevorderd tot arts de heeren M. Schreuder en R. Sterringa. NIJMEGEN, 13 Juni. R. K. Kweekschool, Groesbeekscheweg. Geslaagd de dames H. Bergsman, A. C. M. Blankert, M. A. C. H. v. d. Braak, E. M. Clerx, M. E. Donkers en M. W. E. Evens. Internaat Klokkenberg. Geslaagd K. Algra te Stadskanaal, A. v. d. Berg te Nijmegen, W. Klerks te Batavia, J. Turkesteen te Nijmegen, J. L. v. d. Vledder, Schiedam en J. W. Ydenes te Oegstgeest. Staatsexamen. Geëxamineerd 7 mann. en 4 vr. candidaten. Geslaagd de heeren Akster te Elburg, H. J. Boerewinkel te De Steeg en J. Bosch te Oldebroek en mej. W. C. van Vlegel- som te Grubbenvorst. Staatskweekschool. Geslaagd de dames M. J. H. Holmans, H. H. Naas en J. J. W. Naas en de heeren J. N. van Burk en A. A. Wolters. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal Maandag 17 dezer geen audi ëntie verleenen. Vrijdagmiddag is een sleepschip uit Antwer pen, getrokken door de Nederlandsche sleep boot „Wilgo", op de Westerschelde omhoogge varen en blijven steken. De pogingen van ver schillende sleepbooten om het schip weer vlot te trekken, mochten niet gelukken. Het val lende water dwong de reddingspogingen op te geven. De positie van het schip is thans zeer gevaarlijk. VENRAY. (Pensionaat „Jerusalem") Geslaagd voor het eindexamen: Cl. Baurichter, Olden- zaal; C. Donders, Arnhem, C. Gribling Delft, M. de Steenhuijzen, J. v. d. Velzen, Eindhoven; M. L. v. d. Venne, Echt; M. Lasance, Vessem. Afgewezen 1. AMSTERpAM. Geslaagd de heeren A. C. Ie Roij, Amsterdam; F. J. M. Thuijs, Laren. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de hee- ren G. van Doorn te Amsterdam en G. Boot te Vlissingen. ROME. 15 Juni. (Stefani.) De „Giornale d'Italia" publiceert interessante bijzonder heden over de doeleinden van het verblijf van een maand, dat keizer Haile Selassie onlangs aan Harrar heeft gebracht. Zooals officieel door Addis Abeba werd be kend gemaakt, zou het doel van de reis zijn ge weest de installatie van den nieuwen gouver neur van Harrar Ras Nasiboe ter ssrvanging van Degac Gabre Marian. Na te hebben opge merkt. dat Degac Gabre, die in 1931 een po ging leidde tot een inval te Moestahil in Ita- liaansch Somaliiand. tot minister van binnen- landsche zaken te Addis Abeba werd benoemd, en dat Ras Nasiboe, oud-consul te Asmara en ambtenaar bij de legatie van Ethiopië te Rome, vertrouwensman van den keizer is, doet de „Giornale dTtalia" uitkomen, dat Harrar een der operatiebases van Ethiopië tegen Ita- liaansch Somaliiand is en dat het langdurig verblijf van Haile Selassie in dit gebied ten doel had. de mobilisatie voor den oorlog te ver innigen. In werkelijkheid heeft de keizer uitgebreide inspecties voor militaire toebereidselen ver richt. De reis van Haile Selassie had echter ook een politiek doel, en wel het totstand- brengen van contact met de Engelschen om den indruk te wekken van een entente tusschen Ethiopië en Engeland. Ofschoon de Britsche autoriteiten zich terughoudend hebben getoond, is aan het licht gekomen dat er verscheide ne ontmoetingen hebben plaats gehad met Brit sche ambtenaren en agenten te Harrar. Het is nochtans duidelijk zegt het blad dat Haile Selassie er naar streeft ten behoeve van bmnenlandsche en buitenlandsche manoeuvres de hartelijkheid van Engeland uit te buiten voor de zaak van Ethiopië en anderzijds probeert zich in het gebied van Ogaden de me dewerking te verzekeren der Britten in dien zin, dat hij zonder te veel moeilijkheden kan opereeren in de richting van Italiaansch So maliiand. De „Daily Herald" meldt, dat het Tta- liaansche s.s. „Gange" twee dagen gele den met 700 zieke Italianen uit Eritrea te Suez is aangekomen. De ziekte bestond in de meeste gevallen uit zonnesteek, malaria en dysenterie. Op zee zouden reeds vijf man zijn overleden en te Suez nogmaals twee. DEN HAAG. Gesaagd voor derde stuurman groote stoomvaart de heeren P. J. Lagendaal, K. van Twisk en J. H. Kasten. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.30—9.30 Morgenwijding door pater J. Corver S.C.J. NCRV 9.30 Gewijde muziek (gramofoon) 10.15 Orgelbespeling: H. F'. Bos 10.30 Kerkdienst. Na afloop tot 12.15 Orgelbespe ling: H. F. Bos KRO 12.15—1.00 Het Kro- orkest 1.001.20 Jef Baarts' Tooneel- spel „Anne Veronica", besproken door F. Brunklaus 1.202.00 De Kro-Boys 2.002.30 Godsdienstonderricht voor oude ren door D. Boht, Pr. 2.302.50 De R.K. Gemengde Zarigvereeniging .,3t. Gregorius" te Dieren 2.503.05 Gramofoon 3.05 3.25 De Zangvereeniging „St. Gregorius" 3.253.30 Gramofoon 3.304.30 Relais van het Kro-Phohi-programma 4.30 5.00 Ziekenhaifuurtje door kap. A. M. Jan sen NCRV 5.00 Het Jeruzalem-kerkkoor te Amsterdam 5.50 Kerkdienst. Na afloop tot 7.45 gewijde muziek (gr.pl.) KRO 7.457.50 Voetbaluitslagen van de R.K.F. 7.508.10 „Wat kan er gedaan worden om blindheid te voorkomen?" door dr, J. P. A. Hoefnagels 8.108.15 Vaz Dias 8.15 8.30 Het Kro-orkest 8.309.00 Het tweede lustrum van de Ned. R.K. Kerkmu- ziekschool ,.St. Caecilia" 9.009.45 Mo zartWeber-programma. Solistenconcert door het Kro-orkest m. m. v. Hélêne Lu- dolph, sopr. en José Candel, sopraan 9.4510.05 Indrukken van het Passiespel te Tegelen 10.0510.35 Het Kro-orkest 10.3510.40 Vaz Dias 10.4011.00 Epi loog 11.0011.30 Voordracht in Espe ranto. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.55 Gramofoon 9.00 Postduivenberichten 9.05 Tuinpouwhalfuurtje 9.30 orgelspel: Joh. Jong 9.40 Lezing over volkstoerisme 10.00 Stemmige gramofoonmuziek 10.30 Grepen uit de schaaktechntek 10.50 Vara-orkest 11.3012.00 Vara-orkest AVRO 12.00 Het Omroeporkest 12.45 Disco-nieuws 1.15 Kovacs Lajos en zijn orkest 2.00 Boekenhalfuur 2.30 Het Boedapester Trio 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Zondagmid dagconcert: Het Residentie-orkest 4.30 5.00 4.45 Sportuitslagen) Gramofoon VARA 5.00 Orvitropia 5.30 Sport van den dag 5.456.00 Sportuitslagen van Vaz Dias. Daarna gramofoon AVRO 8.00 Vaz Dias 8.159.30 Radio-Cavalcade 1835 1935 9.30 Hem;! Temianka, viool, met het Omroeporkest 10.00 Zang: The Hu- moresk Melodios 10.30 De Avro-Decibels 11.00 Vaz Dias 11.10 De Avro-Decibels 11.3012.00 Gramofoon. LUXEMBURG, 1304 M. 7.25 Gramo foon 7.40 Persberichten en gramofoon 10.40 Engelsche volksliederen (gramo foon 11.10 Religieuze causerie en gods dienstige muziek (gramofoon) 11.30 Persberichten (gramofoon) 11.30 Pers berichten Engelsch programma: 11.40 Dansmuziek 13.10 Amuseméntsconcert 14.40 idem 14.55 Dansmuziek 15.40 Amusementsmuziek 17.10 Kir.deruurtje 17.40 Dansmuziek 17.55 Amusements concert 19.40 Dansmuziek 20.10 Pers berichten 20.55 Engelsch amusements concert 21.25 Idem 22.10 Dansmuziek 22.40 Concert door de Irish Hospitals Sweep stake Authorities 23.10 Amusementscon cert. BERLIJN, 356.7 M. muziek. 12.201.20 Dans- BEROMÜNSTER, 539.6 M. 5.35 Een Jodel-dubbelkwartet en Artilleriemuziek corps 6.50 Een accordeonensemble 8.20 Het Omroeporkest 9.00 Het Omroepor kest 9.30 Het Omroeporkest, BOEDAPEST, 549.5 M. 7.45 Zang: Ireu Miklossy 9.50 Nationaal concert: Het Omroeporkest 11.05 De Zigeunerkapel Imre Magyari. BRUSSEL I, 483.9 M. 10.20 Gramofoon 11.20 Het Omroeporkest 12.15 Gramo foon 12.50 Het Salonorkest 1.502.20 Gramofoon 5.20 Concert 6.20 Piano recital 7.20 Religieuze causerie 7.35 Gramofoon 8.20 Fanfareorkest 8.40 Cellorecltal 8.55 Vervolg concert 9.30 Vervolg concert 9.45 Cellorecital -10.CO Vervolg concert 10.2012.20 Concert. BRUSSEL II, 321.9 M. 10.20 Gramo foon 11.20 Het Salonorkest 12.17 Gra mofoon 12.50 Het Omroeporkest 1.50 2.20 Gramofoon 5.20 Concert 6.20 IlQt Omroeporkest 7.20 Pater de Cllppele, S.J.„De Wereldcrisis dreigt en toch.... 7.35 Gramofoon 8.20 Het Salonorkest 10.2012.20 Concert. DEUXSCHLANDSENDER, 1571 M. 10.50 Horst Hanns Sieber bespeelt het orgel van de „Kamera" 12.20 Militair concert 1.20 Het Omroeporkest 8.20 Gevar. concert 11.201.15 Dansmuziek: Oskar Joost's orkest. DROITWJCH, 1500 M. 12.50 Het BBC- Northern-Ireland-orkest 1.50 Concert 2.35 Het BBC-Militair orkest 3.20 Gra mofoon 3.50 Het J. H. Squlte Selecte Octet 5.50 Kamermuziek -7.35 Concert 9.20 Leslie Jeffries en het Grand Hotel Eastbourne-orkest 10.20 Het Alfredo Campoli-Trio. HAMBURG, 331.9 M. 9.20 De Bremer Stadsmuzikanten 12.00 Militair concert 1.25 Het Omroeporkest 6.20 Opvoering van Richard Wagner's Lohengrin. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Gramo foon 4.35 Een harmoni -orkest v. 70 mu sici 6.20 Het Pinsche "Volkskoor 8.20 Hong. en Tsjechische muziek: Het Omroep orkest 9.05 Zweedsche koorliederen: Het Karl-Johans-Koor 9.30 Het Omroeporkest 10.35 Het Omroeporkest 11.2012.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 455.9 M. 9.35—10.15 Het Weragkamerorkest - 10.5011.15 Ver volg concert 12.00 Concert uit Frankfort 12.20 De Stafmuziek v. d. SA.-Standarte 99 1.20 Het Frankforter Omroeporkest 10.40 Gevarieerd programma. MILAAN, 368.6 M. 5.20 Mandolineor- kest 9.05 „Tutti in Maschera". opera in drie actes v. C. Pedrotti. PARIJS, 1648 M. 11.20 Gramofoon 11.35 Orgelconcert 12.05 Conferentie door Kan. Even 12.25 Gewijde muziek (gr.pl.1 12.35 Orkestconcert 2.50 Zang 5.20 Jean Ibos' orkest 8.20 Zang 8.50 „Le mystère de la Passion". PARIJS, 312.8 M. 9.50—2.20 Gramofoon 5.20 Gramofoon 8.20 Music-Hall-pro- gr. 1075012.20 Gramofoon. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Jachthoorn- muzlek 8.35 Dansmuziek 8.50 Film fragmenten 9.20 Concert. „Lakmé", Deli- bes 10.40 Weensch orkestconcert 11.05 Filmfragm. 11.20 Dansmuziek 11.35 Operette-aria's 11.55 Tango-muziek 12.05 Militair concert 12.40—12.50 Phil- harmonisch orkest. ROME, 420.8 M. 5.20 Vocaal en in strumentaal concert 9.20 Het orkest v. d. Kon. Karabinieri ter herdenking v. Ales- sandro Vesella. VVEENEN, 506.8 M. 9.15 Gramofoon 10.0511.20 H. Mis in de Franciscanenkerk 12.35 De Wiener Symphoniker 1.40 2.35 Populair concert: Het Omroeporkest 3.354.10 Het Mihatsch-Heller-kwartet 6.45 „Tristan und Isolde", opera in drie bedrijven van R. Wagner 11.451.20 Jazzconcert. HIJZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert (gramofoon) 10.30 Morgendienst 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 11.30 Gramofoon (zangplaten) 12.00 Politiebe richten 12.15 Gramofoon 12.30 Het Amsterdamsch Salonorkest 2.00 Popu laire bespeling' v. h. NCRV-orgel 2.45 Wenken voor de keuken 3.15 Gramo foon 4.00 Bijbellezing 5,00 Philharm. Symphonie-orkest te New-Ycrk (gramo foon) 5.30 Zangrecital 6.30 Vragen uurtje (le deel) 7.00 Politieber. en pers her. v. h. Ned. Chr. Persbureau 7.15 „De Ned. Chr. Reisver." 7.30 Vragenuurtje (2e deel) 8.00 Vaz Dias 8.05 Veel ge vraagde gramofoonmuziek 8.45 G. Keij- zer te Amersfoort: „De Gemeenteraadsver kiezingen" 9.15 Het muziekkorps v. h. le Half-regiment Huzaren te Amersfoort Pl.m. 10.0010.05 Vaz Dias 10.3012.00 Gramofoon. HILVERSUM, 301.5 M. AVRO 8.00 Gramofoon 9.00 Het Ensemble Carel Al berts 10.00 Morgenwijding 10.15 Gra mofoon 10.30 Vervolg concert 11:00 Orgelconcert 12.00 Lunchconcert: De „Minstreels" 12.451.15 Gramofoon 2.00 Pianospel 3.00 Het Omroeporkest 4.15 Gramofoon 4.30 Reportage uit Film cabines 5.30 Het Renova-Kwintet 6.20 Gramofoon 6.35 De Avro-Decibels 7.30 Kamermuziek 8.00 Vaz Dias 8.05 Het Omroeporkest 9.00 Valschheid in klank, hoorspel 9.35 Fransche Chansons, Liesje v. d. Poll, begeleid door het Kovacs Lajos Orkest 10.00 Een flits circus-leven 10.20 Kovacs Lajos 11.00 Vaz Dias 11.10—12.00 Gramofoon. LUXEMBURG, 1304 M 7.25 Gramo foon 11.40 Amusementsconcert door het Radio-orkest 12.55 Gramofoon 17.55 Amusements- en dansmuziek (gramofoon) 18.55 Sport-, beurs- en persberichten Belgische avond: 19.05 Amusementsconcert (gramofoon) 19.25 Persberichten 19.5o Amusementsconcert door het radio-orkest 20.20 Charles Dédyé (accordeon) 20.30 Gustave Simon (zang) 21.10 Concert door het orkest van Se Parfumerie Len- thêeric 21.40 Gramofoon 22.05 Dans muziek door de Luxemburgsche radio jazzband. BERLIJN, 356.7 M. 8.30 Gevar. progr. 10.05 Concert 11.2012.20 Het Keulsch Strijkkwartet. BEROMÜNSTER, 539.6 M. 4.50 Kamer- concert 5.40 Gramofoon 5.50 Zang voordracht 7.20 Gramofoon 8.05 „Das kleine Café", operette v. Benatzky 9.30 ..Von Mozart zu Lanner": Het Omroepor kest. BOEDAPEST, 549.5 M. 7.10 Gramo foon 7.50 „Hunyadi Laszlo", opera van Erkel 10.55 Dansmuziek 11.30 De Zi geunerkapel Jenö Farkas. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramofoon 12.50 Het Omroeporkest 1.50 Gramo foon 5.20 Gramofoon 6.35 Gramofoon 7.35 Gramofoon 8.20 Het Omroepor kest 9.35 Gramofoon 10.2011.20 Gramofoon. BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 Max Alexys' orkest 6.20 Kamerconcert 7.35 Gramofoon 8.20 Kamerconcert 9.05 Gramofoon 9.20-11.20 Het Radio Sym phonie-orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 12.20 Otto Dobrindt's orkest 2.05 Gevar. concert 5.50 Herbert Fröhllch's orkest 7.20 Ilja Livschakoff's orkest 8.30 Zangspel. DROITW1CH, 1500 M. 11.20 Gramo foon 12.05 Orgelconcert 12.35 Gramo foon 1.202.20 Het BBC-Variété-orkest 3.10 Gramofoon 4.20 Concert Ca. 5.00 Het Newhall Town-orkest 5.35 Het Victor Olof Sextet 7.30 Baohconcert 8.20 Eerste acte v. „The Yeomen of the Guard" 9.30 Concert op 2 vleugels 10.25 Het Bernard Crook-kwintet 11.35 12.00 Sydney Kyte en zijn Band. HAMBURG, 331.9 M. 12.40 Slotconcert te Hannover 2.40 Muzikaal intermezzo 7.30 Het Radiodansorkest 8.30 Het Stet- tiner concertorkest 9.35 Vroolijk progr. 10.45 Muzikaal Intermezzo 11.20 12.20 Het Omroeporkest. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Concert 3.50 Het Omroeporkest 8.20 Zang - 8.40 Skandlnavische orkestmuziek: Het Omroeporkest 10.35 Operettemuziek (gr.pl.) -10.45 Kamermuziek 11.15 12.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 455.9 M. 12.20 Het Ne- dersakslsche Symphonie-orkest 7,20 Het Radio-Schrammel-ensemble 8.30 Geva rieerd progr. 9.30 Pianorecital. MILAAN, 368.6 M. 5.25 Gramofoon 7.20 Concert 9.10 Symphonieconcert 10.20 Populaire en dansmuziek: Mandoline orkest. PARIJS, 1648 M. - 8.20 Orgelconcert 12.35 Orkestconcert 9.05 Gevar. progr. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHO L1EKEN RADIOGIDS PARIJS, 312.8 M. 12.25—2.20 L. Bel- langer's orkest 8.40 Vroolijk programma 9.30 Operetteconcert: Het Omroeporkest 10.15 Kamermuziek 10.50 Gramofoon. ROME, 420-8 M. 5.25 Gramofoon 9.10 „Der Tsarewitch", operette v. Lehar. TOULOUSE, 328.6 M. 8.15 Tyroolsche liederen 8.35 Salonorkest 8.50 Liede- renvoordraeht 9.20 Concert. „Le Jongleur de Notre Dame". Massenet 10.00 Phil- harmonisch concert 10.40 Operettecon cert 11.05 Cubaansch ensemble 11.35 Filmfragm. 11.55 Jazz-concert 12.05 Militair concert 12.4012.50 Philharmo- nisch concert. WEENEN, 506.8 M. 8.20 Het Omroep orkest 9.20 Programma ter gelegenheid v. d. 60sten verjaardag v. Clemens v. Fran- ckenstein m. m. v. de Wiener Symphoniker o. 1. v. den componist 10.30 Oude Ween- sche huismuziek 11.30 Trio 12.10 1.20 Dansmuziek. LONDEN, 15 Juni. (Reuter). Naar de vloot- correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, zal waarschijnlijk in het begin van het vol gend jaar aan het Engelsche parlement het eerste vlootbouwprogram op langen termijn sinds de vlootpacten van 1889 worden voor gelegd. De opstelling van dit program zou, volgens het blad, in principe zijn aangenomen. De bij zonderheden zouden evenwel nog geregeld moe_ ten worden, voordat de resultaten van de in den herfst te houden vlootconferentie te Lon den bekend zijn. Te verwachten is echter, dat het programma in de eerste plaats voorziet in de systematische vervanging van verouderde schepen van iedere categorie, voorts in de re gelmatige vervanging van het vlootpersoneel en ten slotte in grootere faciliteiten voor marine oefeningen. Het programma zal zich over een minimum tijdsduur van vier jaar uitstrekken, en het aantal in elk jaar nieuw te bouwen schepen zal nauwkeurig worden vastgelegd. Voor het begxootingsjaar 19361937 staat om te begin nen de voorbereiding voor den bouw van 5 slagschepen op het programma, die de ver ouderde „Warspite" en „Queen Elizabeth" zul len moeten vervangen. In 1938 zullen waarschijnlijk wederom twee slapschepen volgen, en het daaropvolgend jaar nogmaals een, om de vervanging der geheele „Queen Elizabeth" klasse te voltooien. Voorts zouden maatregelen moeten worden getroffen voor de vervanging van 22 kruisers en een groot aantal torpedojagers, die alle overjarig zijn of het dan zullen zijn. De correspondent meldt voorts, dat niet de activiteit van één enkelen staat, doch de vrijwel algemeene uitbreiding van de buitenlandsche vloten sedert het vlootverdrag van 1930 de oor zaak is van het nieuwe Engelsche vlootbouw program. Een Duitsch-Engelsch vlootaccoord op basis van 35 pet. zou op zichzelf niet tot directe verhooging van de Britsche vlootsterkte leiden. Nadat het tot dusver bestaande quotasysteem voor de vlootbeperking door Japan van de hand is gewezen, is men van meening, dat een nieuwe bewapeningswedloop ter zee op de beste wijze voorkomen zal kunnen worden door vrij willige openbaarmaking van de Britsche en buitenlandsche vlootbouwprogramma's. De fi nanciering van het programma is nog steeds een groot geheim. De mogelijkheid van een leening wordt door de regeering niet gunstig beoordeeld. CHICAGO, 15 Juni (Havas) De bekende bankier Samuel Insull en zijn zoon zijn thans definitief vrijgesproken, van alle beschuldigin gen, die nog tegen hen zijn ingebracht bij het Federale Gerechtshof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9