Het festival te Leningrad Japans actie in Noord-China Torgler's invrijheidstelling Kabinetscrisis in Mexico Het nieuws van heden SUPERIEURE KUNST P. A. M. KAT CHINEESCHE TROEPEN GERETIREERD RONDOM DE KWESTIE ZIJNER BEKEERING DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTENi voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 16 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19388 Concerten, opera, ballet en tooneel in Russischen vorm De kunst voor het volk De befaamde Russische danseres Ulanova Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig ACCOUNTANTSKANTOOR De nieuwste Japansche kruiser „Myoko" groot 15-000 ton in de haven van Osaka N.R.A. BLIJFT TOT 1 APRIL AANSTAANDE BESTAAN ÉpiipM Harmon Waley en zijn vrouw, die m verband met de ontvoering van George Weyerhauser zijn gearresteerd Radiographisch overgebrachte foto) Verwikkelingen nog gevreesd in verband met het incident in Tsjahar De bemoeiingen van Engeland DE MM ER-GAS FORNUIZEN „Hij schijnt zich te bevinden in een hoogere klasse van aan staande bekeerlingen" Zijn verblijfplaats nog onbekend T reinaanslag Openlijke breuk tusschen minister president Cardenas en expresident Calles Weldra nieuw Kabinet Cardenas? Fascistisch weekeind in Italië Zaterdagmiddag voor de opleiding DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Nieuwe kracht Congres van S.A.-leiders Lutze brengt verslag uit over de reorganisatie der S. A. De ramp te Reinsdorf NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Een van de belangrijkste propagandisti sche factoren, welke de Sovjet-unie gebruikt om haar naam en reputatie in de wereld te vestigen is het telkens terugkee- rend artistieke festival, dat om beurten in Moscou en Leningrad wordt gehouden. Reeds maanden tevoren was Leningrad vol geplakt met affiches en foto's, die ook in de toeristenhotels de aandacht niet slechts vra gen, maar opeischen. Tien dagen lang, avond aan avond: tooneel, concert, ballet, film, zang, en overdag: excursies in auto's naar de vele historische of actueele bezienswaardigheden, welke de stad bezit.,., het vormt alles tezamen een bijna overladen program. Men voelt de bedoeling: den toeristen zoo veel mogelijk indrukken mede te geven,'hen te bedelven onder een overvloed, welke hen niet tot nuchtere en critische bezinning op de naak te werkelijkheid laat komen, en hun alle ge legenheid te ontnemen buiten het programma om op eigen avontuur te gaan exploreeren. Het lijfet wel, of ook de hotels in het com plot betrokken zijn. Binnen drie kwartier ont bijten, binnen anderhalf uur dineeren is in de Leningradsche restaurants volkomen uit gesloten. Wie haast heeft, moet eenvoudig zijn culinaire pretenties verloochenen. Men eet en drinkt hier in het tempo, waarin de trein de enorme vlakten besluipt, dat wil zeggen: dren zend langzaam en in fatalistische overgave aan een bediening, welke zoo nu en dan slechts den inval krijgt de schotels van het menu op te dragen. Voor den West-Europeaan, die dit anders gewend is en die bovendien gaarne op eigen gelegenheid nog een wandelingetje wil maken, is deze sloomheid tergend. Voor den journalist, die zich voorstelt brieven van eenig formaat naar zijn blad te zenden, is de situa tie onhoudbaar, daar hij te kiezen heeft tus- Schen de verloochening van programnummers en het prijsgeven van een noodzakelijken slaap. Wil hij beide trouw blijven, dan resten hem van tijd tot tijd kwartiertjes, die hij benutten kan om zijn indrukken op het geduldige pa pier te formuleeren, in afwachting van een rustiger gelegenheid om ze in onderling ver band te vereenigen. Intusschen zitte we midden in de feesten, die avond aan avond door stampvolle zalen met groote aandacht worden gevolgd en over het algemeen deze belangstelling verdienen. De eerste avond was gewijd aan Tschaikowsky, wiens symphonieconcert „Storm" een brillante vertolking vond door het Leningrader Phil- harmonisch orkest onder leiding van A. Mjelik Pasdrajef en E. A. Havrinsky. Behalve Tschai kowsky figureerden twee jonge Sovjet-kunste- haars op het programma, met name de twee en twintig-jarige T. Chrennikow en de acht en twintig-jarige D. Schostakowitsch, wiens geestige partituur voor een komische teeken film een onbedaarlijk succes genoot, zoowel bij he buitenlandsche bezoekers als bij het arbei derspubliek, dat een goed begrip toonde voor deze origineele en gemakkelijk aansprekende muziek. De aanwezige jonge componisten, die een zeer groote reputatie in hun land genieten, hadden een daverend applaus in ontvangst te nemen. De sopraan-zangeres Barsova en de zoo juist hit Turkije teruggekeerde violist Oistrakt tra den als solisten op en musiceerden de geest drift van het publiek los. Reeds dien eersten avond werd het ons duidelijk, dat het Sovjet- bubliek zijn artisten op de handen draagt. Dit bleek trouwens niet minder bij de op voering van Tschaikowski's opera „La dame de Pique", voor vele Leningraders geen noviteit 'heer, uitgevoerd in een ontstellend suggestief décor en gezongen, gespeeld en geacteerd met een zwier en een zekerheid, die men ten onzent Vergeefs zal zoeken. Meyerhold's ensceneering, herhaaldelijk applaus ontketende, maakt een uiterst intelligent en gevoelig gebruik van de ruimte, de dankbare ruimte van de gewel- dige Russische theaters, die een tooneelbouw 'hogelijk maken, waarvan een Nederlandsch fegisseur slechts droomen kan. Ook deze op- Voering van Tschaikowsky's opera „La dame eh bevestigde den roep, die sinds jaren geldt omtrent het zoo bewonderde ensemble-spel der Russische tooneelkunstenaars. Het publiek kent deze opera, het kent Pouchkine's novelle, daarnaar het muziekdrama werd gemaakt, het Vulde niettemin het gebouw van de Groote Dpera tot de nok, om na vele andere ook deze h'euwe voorstelling te kunnen bijwonen. Men Ingrijpt, dit: Ondanks alle bezwaren die velen eSen de bestaande opera's gevoelen, blijft het erlangen der massa naar romantiek bestaan h aan dit verlangen komt de Russische opera rk tegemoet zonder zich aan concessies te 'ut-en te gaan. Tschaikowsky werd meer dan eens als zwaar B®schut in het vuur gebracht. Zijn ballet chwanensee" vormde een belangrijk avond programma in het Academische Theater voor Pera en ballet, als alle theaters een enorm q O'iw met prachtige zaal- en tooneelruimten. jhfc hier bestond weder een maximum aan ^langstelling, die voornamelijk uitging naar voortreffelijke danseres Illanova, die met Sfaar zeer geschoold ensemble een sprookjes- oproept, waarop de Russen misschien als amCt'e op de technische vergoding en het merikanistisch materialisme meer dan ooit erzot blijken. Zooals men weet is het groote ballet steeds bijzonder geliefd in Rusland ge- je, weest. De op de klassieke Pransche bal- p. Unst gebaseerde keizerlijke balletten, de le ^homenale Pawlowa, en daarna de Diaghi- lf-t - letten 'n Parijs hebben het begrip „bal- vusse" een specifieke vermaardheid gegeven, die van het verstarde en in verval ge kte Pransche overvleugelde, let atuurli)k kan men zelfs bü het huidige bal. ke]' ^ooals dat in Sovjet-Rusland zich ontwik- sc„' Piet spreken van een typisch bolsjewisti- ij® kunst. De Sovjet behield alleen de goede Vf® evende traditie en het eenige verschil met bestaat eigenlijk hierin, dat de artis ts^ ^aatsambtenaren zijn en minder preten- kunnen koesteren, terwijl het mondaine gala-publiek van weleer plaats moest maken voor een eenvoudiger, doch niet minder aan dachtige massa, welke onloochenbaar tot een eenheid zonder nuances en differentiaties is geworden. Het huidige regiem had in ieder ge val den goeden smaak, of laten we liever zeg gen: het psychologisch inzicht om het roem ruchte Russische ballet niet alleen ongerept te bewaren, doch ook de toekomst er van te verzekeren. Aan het Academische Theater voor Opera en Ballet zijn een paar honderd danseressen en dansers verbonden, terwijl een even groot aantal leerlingen dagelijks studeert in de balletschool, welke in het theater is on dergebracht. Terwijl men eenerzijds deze thea- terpolitiek om het juiste inzicht kan prijzen, dient men evenwel anderzijds oog te hebben voor de noodzakelijkheid, welke zich aan de nieuwe regeerders blijkbaar opdrong om het ballet uit de „burgerlijke" periode in zijn waar de te behouden. Het volk heeft aanspraak ge maakt op alles wat vroeger aan de bezittende klasse behoorde. Toen deze klasse door het proletariaat onder den voet was geloopen, heeft het volk met begeerige handen gegrepen naar wat het zoo lang was onthouden. Om hun pas verworven eigendomsrecht te demonstreeren roofden de arbeiders niet alleen de kostbare hekken, welke het winterpaleis omgaven om er een tuin in een volkswijk mee te omsluiten, doch eischten tevens alle andere privileges der genietende klasse voor zich op. Schouwburg en concertzaal, eens de genoegens der maat schappelijk bevoorrechten werden tot een supe rieur volksvermaak. De nieuwe heerschers supprimeerden de decadente kanten van het theaterleven, maar behielden de kern, die ge zonder bleef naarmate zij van doctrinaire communistische tendenzen werd gevrijwaard. Hier ligt vermoedelijk de oorzaak van het hooge peil van deze balletkunst: Zij werd niet als zooveel in Rusland verkracht terwille van de Sovjet-propaganda. Ëj VERWACHTING: zwakke tot matigen, S Zuidelijke tot Westelijken wind, aanvan- kelijk zwaar bewolkt of betrokken, met kans op regen, later opklarend en iets EE warmer. EE Verdere vooruitzichten: tijdelijk afnemend Êf buiig, wat warmer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 Een van de geliefde figuren uit de vroe gere Russische geschiedenis is Tsaar Peter de Groote, de stichter van Le ningrad, gebleven. Met een zekere voorliefde wordt hij ook hier de „timmerman van Zaan dam" genoemd en geprezen als de man die zich onder het volk begaf en geen vriend van den adel was. Alesei Tolstoi, de zoon van Leo Tolstoi schreef een drama over Peter, en de groep van het Dramatische Theater vergastte de bezoekers van het Festival op een sterke en uiterst interessante voorstelling van dit overi gens vrij oppervlakkige en fragmentarische stuk, dat in beeld brengt de eerste ontmoeting tusschen Pjotz (Peter) en de latere keizerin Catherina I, zijn kameraadschap met den Hol- landschen scheepstimmerman Poltenburg, de ïioTIntrigues onder leiding van Peter's zoon Alexei Petrovich en de veroordeeling van den slappen en verraderlijken Tsarenzoon ter bevei liging van het volk. De Russen spelen tooneel desnoods zonder stuk. ZÜ zijn één met den tooneelbouw, die ook in deze opvoering menig staaltje van benijdenswaardige ruimtebeheer- sching en perfecte lichtwerking vertoonde. Een tooneel als b.v. het afscheid van familie en vrienden van den zieken ter dood veroordeelden Tsarewitsch in de gevangenis, is van een be klemming en tevens van een waardigheid, zoo- als we die tot nog toe nimmer in een schouw burg hadden ervaren. Een paar tooneelen vroeger stroomde de Newa in al haar grootsch- heid over het tooneel en de illusie was vol komen. Er was openheid, ruimte, lucht en wind: alles wat Peter met zijn geweldige ge stalte noodig had. Dit alles was tooneel in den besten vorm, evenals het laatste tafereel, waar Peter, gebroken door den dood van zijn zoon, het verraad van zijn vrouw en zijn hof, zijn laatste krachten inspant om een hofbal te dirigeeren en de paren rillend van angst aan hem voorbij huppelen. Peter werd vertolkt door den uitnemenden acteur Malutin, die den eeretitel ontving van „verdienstelijk artist", waarmede de staat zijn talent op een bijzondere wijze wilde eeren. De Tsarewitsch werd gespeeld door Babotskin vermoedelijk de meestgeliefde acteur van dit oogenblik. Ook hij bezit een eeretitel, n.l. die van „artist des volks". Zijn groote populariteit dankt hij aan de rol „Tschapajef" in de film van dien naam, waarin hij een der „helden" der bolsjewistische revolutie voorstelt. WASHINGTON, 15 Juni. (Reuter). Nadat het Huis van Afgevaardigden het door den Senaat geamendeerde wetsontwerp inzake de verlen ging der N.R.A. op beperkte basis had aange nomen, heeft president Roosevelt het ontwerp onderteekend, zoodat de N. R. A. voorloopig zal blijven voortbestaan tot 1 April 1936. TIENTSIN, 15 Juni. (Reuter.) Met geweren en mitrailleurs gewapend voerden Japansche troepen hedenmorgen omvangrijke manoeuvres uit in de Japansche concessie te Tientsin. Tij- oens deze manoeuvres werden talrijke straten voor rijverkeer en voetgangers afgesloten. Vanmiddag maakten vijf Japansche officieren te paard, begeleid door twee pantserauto's vol Japansche soldaten, een tocht door de Chi- neesche stad. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee- sche minister van Oorlog, Hoying Tsjin, uit Peking te Nanking is aangekomen voor de bij woning van een buitengewone zitting van het politiek comité van de Kwomintang. Men weet dat Hoying Tsjin den Japanschen eisch tot onderteekening van een document, waarin de aanvaarding door China van de Ja pansche voorwaarden schriftelijk zou worden vastgelegd, van de hand heeft gewezen. In ver band met deze kwestie is het twijfelachtig, of de minister nog naar Noord-China zal terug- keeren. Intusschen is het niet waarschijnlijk, dat in het gebied van Peking en Tientsin vijandelijk heden zullen uitbreken, daar dit gebied door de Chineesche troepen ontruimd is. Wel worden nieuwe verwikkelingen gevreesd, vooral in ver band met het incident in Tsjahar. Uit Londen wordt door Reuter geseind, dat de Engelsche regeering, ingevolge de démarches van den Chineeschen ambassa deur, zich in verbinding heeft gesteld met de mogendheden, die het negen-mogend- hedenverdrag hebben onderteekend. (Hier toe behoort, zooals men weet, ook Neder land. Red.) De nieuwe Engelsche minister van Buiten landsche Zaken zal Maandag in het Lagerhuis de houding der Engelsche regeering ten aanzien van de gebeurtenissen in Noord-China toe lichten. Uit Washington wordt gemeld dat staats secretaris Huil heden verklaarde, dat China geen enkele nota heeft laten overhandigen, waarin de hulp der V. S. wordt ingeroepen. Ook heeft China te Washington geen beroep gedaan op het negen-mogendhedenverdrag. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgt), bij Dw winkelier. Pr. reeds v.a. t 60. Imp. N.V. Teehn. Handelsbur. G. de Boer, A'dam De kwestie van de vrijlating van Torgler, den gewezen leider van de gewezen communistische fractie van den Rijksdag, gaat eigenlijk terug tot in de dagen van het proces over de brand stichting in het Rijksdaggebouw door wijlen onzen landgenoot Marinus van der Lubbe. Torgler trachtte zich tijdens dat proces voor te doen als een voor het nationaal-socialisme zoo aanvaardbaar mogelijk type van communist en in het bijzonder gaf hij eenige malen bedekte- lijk te kennen, dat hü bereid was de nationaal- socialistische beginselen nader te bestudeeren. Ofschoon Torgler, nadat hij was vrijgesproken, nochtans in arrest bleef, werd toen reeds hier en daar het vermoeden uitgesproken, dat hij eigenlijk reeds zou hebben besloten zich te laten bekeeren en de gevolgen daarvan wel merkbaar zouden worden. Al is het ook na geruimen tijd, aldus de Berl. correspondent der N. R. C., deze voorspelling schijnt door de gebeurtenissen te worden be vestigd. Het is reeds een half jaar geleden, dat men uit goede bron vernam, dat Torgler bereid was om bij zijn vrijlating niet alleen de bekende, door al dergelijke gevangenen bij hun vrijlating af te leggen verklaring te teekenen, namelijk de belofte om zich voortaan loyaal te gedra gen. maar ook een aanvrage te doen om lid te worden van de N.S.D.A.P. De beslissing, zoo zeiae men, had zich Goering persoonlijk voor behouden. Mocht Torgler zich in die richting hebben ontwikkeld, dan schijnt daartoe onder andere ook Maria Reese, de secretaresse van de ge wezen communistische Rijksdagfractie te heb ben medegewerkt. Zij is een van hen, die in gezelschap van Torgler op den fatalen avond van den Rijksdagbrand van het Rijksdaggebouw naar het restaurant Schinger bij het station Priedrichstrasse wandelden, slechts weinig vroe- gei dan het moment waarop v. d. Lubbe door het raam van het Rijksdagrestaurant klom met fakkels in zijn hand. Maria Reese heeft later nog in Denemarken tegen het Derde Rijk ge ageerd en daardoor nog wat stof opgeworpen. Toen vernam men geruimen tijd niets meer van haar, totdat zij opeens door de Stutgarter radio de arbeiders in het Saargebied aanspoor de om voor Duitschland te stemmen. Zij was bekeerd en agente geworden van de geheime staatspolitie. Te" dezen opzichte was zij dus een lotgenoote van dr. Wesemann, bekend uit de ontvoerings- kwestie van Jacob Salomon, die eveneens heeft verklaard uit overtuiging tegenwoordig een standpunt in te nemen diametraal tegenover gesteld aan hetgeen hij vroeger had voorge staan. Deze Maria Reese is meermalen bij Torgler op bezoek geweest. Hij heeft echter verzocht verder van die bezoeken verschoond te blijven, waarom weet men niet. Intusschen is het niet met zekerheid bekend hoe verder het innerlijk proces bij Torgler zich reeds had ontwikkeld, maar wel was zijn ge vangenschap zonder geheel te zijn opgeheven, toch zeer verlicht. Hij mocht correspondeeren, kon zijn eigen eten laten komen, mocht bezoek ontvangen, onder andere van zijn vrouw, die dagelijks bij hem kwam. Reeds sedert ongeveer drie weken bevindt zich Torgler in het geheel niet meer in de ge vangenis. Of hij sedertdien volkomen vrij is. is een andere vraag. Men weet niet waar hij zich ophoudt en men weet ook niet of hij zich vrij mag bewegen. Zoo min als in de laatste maanden zijn ge vangenschap volkomen was, zoo min schijnt ook thans zijn vrijheid volkomen te zijn. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat hij zich thans bevindt, om zoo te zeggen, in een hoogere klasse der aanstaande bekeerlingen. MOEKDEN, 15 Juni. (Reuter.) Met toestem ming van den Japanschen Minister van Oor log zal te Moekden een bewakings-corps voor den spoorweg PekingTientsinMoekden wor den opgericht. Hierbij zullen 'n eskader Japan sche bombardements-vliegtuigen en een afdee- ling lichte artillerie worden ingedeeld. Het corps zal reeds in de komende week zijn dienst aanvangen. De regeering van Mandsjoekwo heeft verder toegestaan, dat 5000 koelies worden aangewor ven voor het Japansche leger voor -het aan leggen van wegen in de richting van den Groo- ten Chineeschen Muur. MOEKDEN, 15 Juni. (Reuter). In verband met den politieken toestand in Noord-China heeft de Japansche Minister van Oorlog, Hayashi, generaal Itegaki tot opperbevelhebber van de Japansche troepen te Peking en Tient sin benoemd. Te Sjan-Hai-Kwan zijn gisteren 6 Japansche torpedojagers aangekomen, die daar voor anker zijn gegaan. Bovendien heeft een flotïlle torpe dobooten op last van het ministerie van Marine de oorlogshaven Gasebo verlaten en is naar TsjiJFoe opgestoomd. HSINGKING, 15 Juni. (Reuter.) Een bende franc-tireurs heeft een spoorbrug van de lijn LafaCharbin opgeblazen op het moment, dat een goederentrein passeerde. De trein stortte ir. de diepte. Naar tot nu toe werd gemeld zijn zes dooden en twintig gewonden geborgen. MEXICO, 15 Juni. (Reuter.) De Mexi- caansche regeering onder leiding van Car denas is heden wegens een conflict met ex- president Calles afgetreden. De kabinetscrisis wordt op de eerste plaats toegeschreven aan de door Calles uitgeoefende critiek op de regeering; de regeering zou een toegevende en zelfs instemmende houding ple gen aan te nemen jegens stakende arbeiders. Op deze kritiek heeft Cardenas geantwoord met de verklaring, dat hij positief aan de zijde der arbeiders geschaard blijft en dat hij er op staan zal, dat de belangen der kapitaalbezitters streng overeenkomen met de wet. In het land aldus wordt verder gemeld heerscht volkomen rust en men vertrouwt er op, dat de regeeringscrisis weldra weer tot een oplossing zal worden gebracht door Cardenas, die het aftreden van zijn kabinet heeft ver langd om de vrije hand te hebben bij de keuze zijner nieuwe medewerkers. Calles heeft zich ook gericht tegen de vor ming van een Cardenas-bloc en een Calles- bloc in het Mexicaansche parlement. Hij her innerde er daarbij de parlementariërs aan, dat eenige jaren geleden de overeenkomstige vor ming van een Rubio-bloc en een Calles-bloc tot een plotseling heengaan leidde van Ortiz Rubio als voorloopig president der Mexicaan sche republiek. ROME. 15 Juni (Reuter). Bij decreet is in gesteld een „fascistisch weekeind". In de fa brieken enz. moet de arbeid Zaterdagsmiddags uiterlijk om 1 uur worden gestaakt, opdat de leden der fascistische organisaties dien middag vrij hebben voor het ontvangen van politieke, cultureele, sportieve en vooral militaire oplei ding. De werktijd over de geheele week blijft even lang als tot dusver. De Zondagsrust moet volkomen zijn. Japans actie in NoordChina. De Chineesche troepen geretireerd. Kabinetscrisis in Mexico. Conflict tusschen pre mier Cardenas en Calles. Ernstig misdrijf te Wildervank; oude man te water gegooid en verdronken. De Regeeering heeft maatregelen getroffen om een veilig gebruik van Douglas-vliegtuigen te verzekeren. Berucht misdadiger in Limburg aangehouden. Beurs van New-York; stemming onregelmatig. De tijd is weer aangebroken, dat zij, wien nog het geluk beschoren is te mogen arbeiden, gelegenheid krijgen in een verkwikkende vacantie uit te rusten en nieuwe krachten te verza melen voor de komende werkperiode. Het vermoeide lichaam en de lich telijk loom geworden geest ondergaan een weldadig bad en frisch en monter treden de werkers na enkele weken weer aan. Ook in ons zieleleven hebben we be hoefte aan een opfrisschingaan een vernieuwing. Wereldsche beslomme ringen, de sleurgang van eiken dag, trekken ons op den duur te ver af vaak van het hoogere. Maar de heim wee daarnaar blijft rusten diep op den bodem van ons hart en als we onszelf maar den tijd gunnen op rust te ko men, den staat van ons genadeleven zuiver vast te stellen om dan vaak een niet onaanzienlijk tekort te moeten noteeren, dan is de weg naar de ver nieuwing niet zoo moeilijk te begaan. Vacantie voor lichaam en geest is noodig en onontbeerlijk, maar ook de ziel moet haar dagen van verkwikking en opbeuring hebben. Misschien kunnen deze beide belan gen in deze dagen gevoeglijk tezamen worden behartigd. De groote vergadering van de S.A.-leiders te Sandau, welke 3 dagen zal duren, is om zoo te zeggen het sluitstuk van de actie, welke op 30 Juni van het vorig jaar is begonnen. Lutze, de chef van den staf, zal, volgens den Berlijnschen correspondent van de „N. R. Ct." bij deze gelegenheid een soort compte rendu over de reorganisatie van de S. A. geven. Daarin zal hij mededeelen, dat de S. A. in het jaar van zijn bewind is gereduceerd van anderhalf tot een half millioen mannen, tot dit half millioen behoort ook de S. A.-reserve, welke in het gewone leven niet geüniformeerd is. Alleen bij bijzondere ge legenheden als opmarschen, demonstraties enz. verschijnen deze reservisten nog in uniform. Er zijn dus in het geheel ongeveer 200.000 man geregelde S. A.-troepen overgebleven. Zij kun nen worden bestempeld als de politieke soldaten der partij, respectievelijk de wereldaanschouwe- lijke stormtroepen. Dat het congres drie dagen duurt wordt toe geschreven aan de regeling, dat de verschillende leiders in staat zullen zijn eventueele klachten te motiveeren. De klachten hebben veelal betrek king op de mindere betaling, welke zij genieten, tegenover de vroegere kameraden, die thans ge plaatst zijn in den arbeidsdienst, bij den lucht- dienst, bij de weermacht en bij de openbar» werken. BERLIJN, 15 Juni. Evenals de andere diplo maten heeft Zaterdag ook de Pauselijke nun tius. Mgr. Orsenigo, zijn deelneming betuigd met de ramp te Reinsdorf. Mgr. legde een spe ciaal bezoek af bij Rijksminister von Neurath. Zaterdagmiddag is een zwaargewonde in een ziekenhuis te Wittenberg overleden. Van verschillende bonden komen giften bin nen voor de nabestaanden. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 755.3 .Vorige stand 759.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1