DE R.K. LIJST Uck wat utiU BIJ DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IEDER KATHOLIEK STEMME: HOE TE STEMMEN MAANDAG 17 JUNI 1935 VOETBAL D. H. V. B.-uitslagen Edo gaat trainen CRICKET C.V.H. I—R. EN W. II C.V.H. wint met 30 runs op de eerste innings ZWEMMEN H.V.G.B. JUBILEERT Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V.G.B. bestaat 35 jaar Door kinderen, voor kinderen KEGELEN Nationaal Kegelconcours te Haarlem HENGELSPORT Vischcollege A.V.C. Hengelaarsvereeniging „Tusschen het riet" HONKBAL De competitie Ingelaschte wedstrijd Om den zilveren bal Wedstrijd BelgiëHolland Wij geven hieronder een opgave van de data, waarop in Haarlem en in verschillende plaatsen in onze omgeving de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben, het nummer van de katholieke lijst en den naam van den lijstaanvoerder 18 Juni in Haarlemmerliede op lijst 4 (C. Stokman) 19 Juni in Heemstede 19 Juni in Zandvoort 26 Juni in Haarlem 26 Juni in Beverwijk 26 Juni in Bloemendaal 26 Juni in Velsen op lijst 2 (Dr. E. A. M. Droog) op lijst 6 (C. Siegers) op lijst 5 (W. J. B. v. Liemt) op lijst 6 (N. J. Out) op lijst 3 (A. J. Prinsenberg) op lijst 6 (C. P. J. Maas) 26 Juni in Haarlemmermeer op lijst 6 (H. Koning) 26 Juni in Hillegom op lijst 8 (B. N. Loerakker) WIELRENNEN R.K. Wielrennersvereeniging Achilles" DAMMEN Clubkampioenschappen 1934/35 Damclub „Haarlem" UIT DEN OMTREK NATIONALE ZANGWEDSTRIJD TE ZANDVOORT Van „Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor" Meemstedes Crisis-Comité Aardappelziekte HEVIGE BOTSING EN. TIGE DISCUSSIES HEF- Aan den Slaperdijk te Santpoort WIELRIJDSTER ERNSTIG GEWOND MUZIEKCONCOURS TE BEEMSTER Indien gij niet weet vraagt dan voorlichting bij KATHOLIEKE PROPAGANDISTEN *====-= TREKJES No. 849 Oók toevallig! Afdeeling Centrum Volendam 3The Vict. 1 Doss 2—Tybb 3 Diemen 1—VDO Nea 2Wilskracht 4 The Unity 2Doss 3 Onze Gez. 4Tybb 5 2—2 t. a. 1—3 5—0 3—4 2—3 Beslissingswedstrijd The Vict. 3Vic 3 The V., teruggetrokken Competitie bisschopsbeker Groep II PVCB 1—St. Mart. 1 2—4 Tybb 2—RKAV 2 Door TYBB gew. geg. India 1De Meer 2 Door De Meer gew. geg. De wekelijksche voetbal-training voor even- tueele leden en 2e entailers zal aanvangen op Dinsdagavond om half acht op de bijvelden. Voor de andere elftallen is de Vrijdagavond gekozen. Ondanks den overvloedigen regenval verkeer de het C.V.H.-terrein in uitstekende conditie, toen om ongeveer kwart voor één Hasselman en Poederbach de innings voor Rood en Wit open den. Roodt en Zeeuwe blijken echter met de bat in ongenaakbaren vorm te zijn en geen der Rood en Witters is in staat om de collapse te stuiten. Met de lunch zijn er 7 wickets neer voor 26 runs, doch ook hierna blijven de bowlers de overhand houden d,och gesteund door de fiel ders, waarbij Whitehead, Seveke en Goossens öch door goede vangen onderscheidden. Bowlingcijfers C.V.H.: A. J. Roodt 712; G. Zeeuwe 317. Goossens en Vogelsang openen voor C.V.H. De jaatste is gauw uit, als hij een bal van de Vries in zijn wicket haalt. Van Roon wordt goed ge hangen, waarna Goossens en Roodt door goed Linnen en eenige moie slagen van eerstgenoem de een 25 runs aan de score toevoegen. Als het Rood en Wit-tqtaal gepasseerd is, willen de C.V. R -batsmen sneller gaan scoren, hetgeen voorna melijk door het goede bowlen van Hasselman op biets uitloopt. Alleen Seveke staat goed te spe- ieo en straft diverse losse ballen goed af. Hij ondervindt echter weinig steun en wordt *bet den laatsten man in op het bowlen van de vries gestumped. Totaal 65. G. Goossens 21, T. Seveke 20. Bowlingcijfers R. en W.: F. Hasselman 6—23; de Vries 3—26; J. Reus 06; P. Ligtenstein 6. Met nog ruim drie uur speeltijd waagt de R. en W. aanvoerder een kans op de 2e in- bings, maar ook weten zijn batsmen niet de Soede manier te vinden om de bowlers van de thuisclub te bespelen en bij een stand van 56— 8 worden de stumps opgeborgen. M. Gobets 13, A. H. v. d. Berg 10, J. Reus 16. Bowlingcijfers C.V.H.: A. Roodt 328; G. Zeeuwe 3—20; A. van Roon H.V.G.B., de oudste zwem- en poloclub uit j^ennemerland, bestond j.l. Zaterdag 35 jaar. b.oewel dit zevende lustrum niet geheel onop- r1 merkt zal voorbijgaan, zal de viering van dit 't toch een eenigszins sober karakter moeten '"agen in verband met de tijdsomstandigheden. eenige feestelijkheid, die aan dit jubileum t worden gewijd, bestaat uit het geven van groot nationaal zwemfeest, dat op Zondag, 2 Juni a.s., in de Gemeentelijke Bad- en Weminrichting aan de Kleverlaan zal worden 6ehouden. k De oprichter van H.V.G.B., dat Heerlijk Ver- W:kt, Gezonde Beweging beteekent, was wijlen j. Willem Eliza Merens, de zwemdokter, die November 1932 overleden is. Niet minder dan v Jaar was deze stuwkracht, die zoo ontzaglijk Npi voor het zwemmen en de zwemsport in oerland heeft gedaan, voorzitter der club. Ce,11 1919 tot 1932 was hij eere-voorzitter. In Periode nam hij echter nog steeds actief aan het vereenigingsleven en sloeg zelfs ®h bestuursvergadering over. fcek vereeniging heeft tijden van grooten bloei het waarin zoowel op polo-gebied als bij jjj wedstrijdzwemmen Nederlandsche kam- t(\y Schappen werden behaald. Daarnaast ech- «lk* 0Cïk, periodes van teruggang, zooals bijna club door te maken heeft. Toen H.V.G.B. in het Jaar 1900 werd opge richt, was zwemmen uitzondering. Gelukkig, dat gooi de groote propaganda, die er van de zwem- clubs is uitgegaan en waarbij H.V.B.B. zich zeker niet onbetuigd heeft gelaten, het zwem men thans regel is geworden. In de eerste jaren van H.V.G.B.'s bestaan werd de vereeniging hoofdzakelijk geleid door drie „zwemhuizen", n.l. Brouwer, Garrer en Hubregtse, welke tezamen aan zoons en inwo nende jongens niet minder dan een dozijn goede zwemmers en polospelers voortbrachten. Van de latere generaties noemen wij Fred. Hulswit, J van der Ley, Most van Speyk, R. en P. Pee reboom, R. Remmelts, Adé, J. en L. Verwey, alsmede F. van der Vinne. Het tegenwoordige H.V.G.B. bezit een goede kern. Namen als Boeree, Bongertman, Bouwer, Brunt, de Groot, Loos, van Ommeren en Rol zijn reeds jaren achtereen onafscheidelijk aan de club verbonden. Aan de opleiding van adspiranten heeft men bij H.V.G.B. steeds veel aandacht besteed. Daar plukt men nu de vruchten van, want de hui dige zeventallen bevatten op een enkele uit zondering na, slechts spelers, die van jongsaf onder de rood-witte vanen geschaard waren. Vóór alles is H.V.G.B. altijd een vriendenkring geweest, tot heden is dat zoo gebleven. Dat blijkt uit het medeleven van vele oud leden, thans in het buitenland woonachtig. Men vergeet elkaar niet bij „het Vijgeblad", zooals H.V.G.B. ook wel genoemd wordt. Dit seizoen neemt de jubileerende vereeniging met acht zeventallen deel aan de waterpolo- competitie van den Nederlandschen Zwembond en den Kring Haarlem van dien bond. Het te genwoordige bestuur bestaat uit de heeren: P. van Ommeren, voorzitter; L. Brunt, secretaris; K. de Boer, penningmeester; J. Bongertman Sr' tweede voorzitter; A. Boeree, C. Arnold en H. Hofmeester, commissarissen. Het bestuur wordt bijgestaan door een technische commissie en een polo-commissie. Het Juni-nummer van het cluborgaan zal speciaal aan dit jubileum gewijd zijn. Het bestuur der Haarlemsche zwemclub H.Z. heeft het initiatief genomen, een weldadigheids- kinderzwemieest te organiseeren op Zondagmid dag 30 Juni a.s. in het Sportfondsenbad te Haarlem ten bate van „De Lichthoeve" te Sant poort. Meisjes en jongens van 6—14 jaar kun nen een goede daad verrichten, door deel te nemen aan de te houden snel- en beheridig- heictewedstrijden, paren zwemmen, alsmede aan de grappige nummers als ballenspringen, ge- costumeerd tobbetje varen en vossenjacht. Het programma vermeldt verder: een pantomime en zilver-visschen door leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade en eenige nummers schoon- springen door bekende krachten uit Haarlem en omstreken. Invitatie Bondenwedatrijd tussdhen bonden Alkmaar, Amsterdam, Delft, Den Haag, Haar lem en Den Helder, op Zondag 16 Juni. Ie prijs, Haarlem, met 1392. 2e prijs Den Haag, met 1379. 3e prijs Alkmaar, met 1331. 4e prijs Amsterdam met 1309. Hoogste werpers: 1. L. Dost, Haarlem, met 168. 2. L. Boom, Alkmaar ,met 160. Bovengenoemd College hield op Zaterdag 15 Juni 1935 zijn eersten halfjaarlijksehen Kas- wedstrijd op Witvisch in Heerhugowaard. Er werd gevischt om luxe artikelen en tevens een draagmedaille voor den grootsten visch ge schonken door den heer P. v. Woerkom. De uitslag was: le prijs: C. A. Lasson met Draagmedaille. 2e prijs: P. Piers met de meeste, 3e prijs: H. v. d. Smissen. 4e prijs: P. v. d. Smissen. 5e prijs: T. Broekhuis. 6e prijs: J. T. H. Junge. 7e prijs: P. v. Woerkom. 8e prijs: D. Lieshout. 9e prijs: P. v. d. Mey. 10e prijs: P. Ottenbros. 11e prijs: T. Borm. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een druk bezochten vischwedstrijd in de Leidsche- vaart onder Hillegom. Vele fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld, doch hoofdzaak was 't visschen om den Willem- se-beker, welke werd gewonnen door den heer H. B. Homborg N. Tuindorplaan 24 die den groot sten visch wist te verschalken. De vele andere prijzen worden a.s. Donderdag avond uitgereikt op de ledenvergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis." De Duvianen (Velsfen) hadden tegen A. F. C. een zwaren strijd te voeren. De in het begin verkregen voorsprong ging heelemaal verloren en is zelfs korten tijd een achterstand gewor den. De inningscijfers waren: De Duvianen 00 1 4 1 86 20. A. F. C. 0 1 0 3 2 9 0 15. Van R. C. H. leverden eenige spelers al wer kelijk behoorlijk slagwerk. Ook de werper was vaak goed. Enkele keeren liet hij echter een kans om een speler uit te maken op het derde honk voorbijgaan, doordat hij niet vlug genoeg was. Aan E. D. O. zijde werd enkele malen een j uitstekende grondbal geslagen. De iningscijfers waren: E. D. O. II: 0 7 2 1 0 0 0 3 1 14. R. C. H. I: 0 5 3 4 0 3 0 8 23. D. E. V. ontving Swastika en was haar gasten in alle opzichten de baas. Vooral het honkloopen viel den D. E. V.'ers zeer gemakkelijk. De uit slag was 375. Haarlem III was op bezoek bij De Duvianen II. Langen tijd was het verschil tusschen beide partijen niet groot. De Haarlemwerper was dezen keer niet al te best op dreef, terwijl de kleine achtervanger er nog al eens naastgreep Bloemink op het eerste honk ving uitstekend maar waagde te veel bij het honkloopen. Daardoor sneuvelde hij nog al eens onnoodig. Hier was de einduitslag 2317 voor Haarlem III. Door den competitieleider is vastgesteld: E. D. O. I—Haarlem I op Woensdag 19 Juni des avonds zeven uur. Voor deelname aan de seriewedstrijden om den Zilveren Bal van „Haarlem" hebben zich aangemeld vijftien negentallen. De loting had den volgenden uitslag: Eerste ronde a. SchotenSwastika b. E.D.O.—H.H.C. c. R.C.H.—V.V.G.A. d. HaarlemDe Dunianen e. A.F.C.—D.E.V. f. The Catchers—Quick g. A.M.V.J.—Z.R.C. D.W.S. is vrijgeloot. Tweede ronde h. Winnaar aWinnaar b l. Winnaar dWinnaar c j. D.W.S.Winnaar e k. Hinnaar fWinnaar g Derde ronde 1. Winnaar hWinnaar j m. Winnaar kWinnaar i. Finale Winnaar 1Winnaar m. Naar wij vernemen is met de Belgen afge sproken, dat bet tegenbezoek der Hollandsche honkballers zal worden gebracht op Zondag 21 Juli. Door het zeer slechte weer kon U. Zondag 16 Juni onze 2de record-rit niet plaats vinden. Hedenavond om 8.30 uur vergadering in het Jeugdgebouw, achter de St. Josephkerk, Jans straat. Aller komst dringend gewenscht, daar zeer belangrijke mededeelingen omtrent ko mende baan- en wegwedstrijden gedaan zullen worden. Dinsdagavond om 7 uur onze club-wedstrijd op de Heemsteedsche Wielerbaan. Deze wedstrijden, bestaande uit sprint, ploeg achtervolging en koppelwedstrijd zijn selectie wedstrijden, waaruit de renners zullen worden aangewezen, welke in de komende clubontmoe tingen voor onze vereeniging zullen uitkomen. Tevens willen wij onze Roomsche wielersport liefhebbers hierbij nog eens opwekken, vooral naar onze club-baanwedstrijden te komen kij ken. Er staan zeer belangrijke en interessante wedstrijden op het programma. H. W. Zitman behaalt het hoofd klasse - clubkampioenschap'. In den wedstrijd om het hoofd klasse-club kampioenschap 1934-1935 der Damclub „Haar lem" is thans de beslissing gevallen. H. W. Zitman behaalde ongeslagen den titel met de bijzonder fraaie score van 23 punten uit 12 partijen. In de overtuiging, dat muziek en zang behoo- ren tot de beste waardegoederen die den jeug digen mensch rijker en beter maken, had „On derling Hulpbetoon's Mannenkoor" op zijn wed strijd ook een plaats ingeruimd aan den kin derzang. Zoo trad dan in het derde gedeelte van het concours een vijftal knapen- en meisjes-koren gesplitst als afdeeling A en B in de arena der schoone kunst, bij den aanvang zeer matig bezet. De jury, bestaande uit de heeren: Bonset, Dia mant, Hagens, Koop, Olman, Roeske en Sanders, waarvan Olman voorzitter, kreeg het eerst te oordeelen over afdeeling B en wel over Jonge- Dames-Koor „Erica", directeur H. v. d. Velde, met „Dansliedje" van B. Zweers en „Verhuizen" van *N. v. d. Linden. Rein in toonhoogte en kin derlijk pittig gezongen, werd deze prestatie be loond met een 2den prijs, 297 punten. Hierop volgde „Amsterdam" Knapenkoor ender H. v. d. Heide Wijma met een zeer goede uit voering van „Maart", 3-stemmig a cappellakoor van J. S. J. Wierts. Parmantig zongen de jon gens de stemmenganzen, een uniek en kranig optreden. 2den prijs met 273 punten. „Onder ling Genoegen", Haarlem met „Sproeiliedje" en „Ruimbaan" bracht het tot 288 pt„ insgelijks 2den prijs. In afd. A kwam eerst „Erato", Amsterdam, ook onder leiding van H. v. d. HeideWijma, met een beschaafde uitvoering, kleurrijke uitbeelding van M. C. v. d. Roovaart's „Kabouters in t Maanlicht": 318 p., 1ste prijs. Tenslotte „Het Wetering-kwartier" onder P. Brouwer, die met „De schoonste Feestdag" een rijk succes behaal de: 351 p., lsten prijs. Bij het vele goede, in deze prestatie te genieten, viel bijzonder op een al lerliefste meisjes-solo: „Bede"; deze jeugdige zangeres diende zich hier aan als een „soliste in den dop". Hierna zette in: Eerste afd. Dameskoren, ver plicht koor Olman's „Herfstlied". Dezelfde jury, van dan af echter Roeske als voorzitter. Het was een zeer goed begin. R.K. Dameskoor „Maris Stella",, onder leiding van Joh. Kroese, gaf een zeer nobele vertolking van het verplichte koor, bevallig van voordracht en evenwichtig in verhouding der stemmen. Koor naar keuze: „O Sacrum Convivium" van B. Gransjean. De eerste prijs met 303 punten was wel zeer opvallend te danken aan Joh. Kroese's beheersching van het ensemble en aan zijn opvatting. Het volgend koor „Dames-Ensemble", Santpoort met keur van zangkrachten miste die beheersching en moest zich tevreden stellen met 273 p., 2den prijs. Het waren voornamelijk de ongetemperde klanken in Zweers' Avondlied, waarmede direc teur H. J. Arisz een goede kans verspeelde. „Erato", Amsterdam onder v. d. Heyden Wij ma; kwam ook tot 273 p., 2den prijs „Arcis". Haarlem, dirigent J. Hensen, voerde het ver plichte koor zeer muzikaal uit, maar kwam niet tot de gevoels-expressie die vereischt wordt voor het aanbrengen van de lichte en kleurzachte tinten in „Zonnedag" van Olivier Koop. Deze middaguitvoering werd besloten door de afdeeling „Uitmuntendheid Gemengde Koren" met de volgende resultaten: „Aurora", Am- merstol, dirigent P. H. Jansen, gaf in 't verplicht werk „De Gypten" van Fred. J. Roeske, zoowel als in Wierts' „Die Sterretjie" een groote te genstelling te hooren tusschen de fraaie vrou wenstemmen en de ongecultiveerde, uiterst pri mitieve mannengeluiden. 3de prijs, 246 p. Groot verschil hiermede vormde „Concordia", Rot terdam, dirigent P. 't Hart. Verplicht koor in den aanvang prachtig beheerscht, de uitbeelding was boeiend en leidde tot een schoon geheel. Th. v. d. Biji's Mei-Symphonie met haar groote moeilijkheden eischte wat te veel van deze zeer verdienstelijke zangkrachten; men sloeg over tot den uitpakstijl en schoot toen te kort in sono riteit. 321 p., Eerste prijs. „Inter Nos", Zaan dam, onder L. Pielage droeg met keurig afwisse lende dynamiek „De Gypten" voor. Bij de uit beelding van „Den Uil" kwam de humor pas in het slotcouplet tot uiting. 303 p. Eerste prijs. „De Spaarnekanters", Haarlem, onder A. Bak, pas in den avond optredend, leverden voor deze uitmuntendheidsafdeeling den derden eerste- prtjs-winner. Dit koor maakte op het steeds tal rijker wordende publiek een bijzonderen indruk. Men aanhoorde „De Gypten" nu als een ware, een overschoone symphonie voor mcnschenstem- men. Ook de vertolking van „Super fiumina Ba- bylonis" was een weelde voor het gehoor. Bijv. was de climax „Si oblitus fuero tui, Jerusalem" van indrukwekkend gehalte; A. Bak toonde zich een machtig dirigent. Eerste prijs, 309 punten. Wij zijn dezen middag aardig op weg geraakt ons den intiemen koorklank eigen te maken en dezen te waardeeren. ANTON TER STEGE Men verzoekt ons om opname van het vol gende In de laatste weken doen geruchten de ron de, als zouden het Nationaal Crisis Comité en daarmee de afdeelingen worden opgeheven op 1 Mei 1936. Hiervan is echter geen sprake: Het Hoofdcomité werkt onvermoeid verder en dit voorbeeld wordt door de afdeelingen gevolgd, terwijl deze werkzaamheden ook door de regee ring nog kort geleden met volle instemming zijn aangemoedigd. Voorloopig is voor ophef fing dan ook niet de minste reden. Mocht dit zich echter wijzigen, dan zal het Heemst. Co mité zijn vaste contribuanten, die de kern van het werk vormen, tijdig waarschuwen, opdat zij weten waaraan zij zich te houden hebben. Het Comité blijft zich intusschen ten zeerste aanbevolen houden voor giften op het giro nummer 190210. Li het etmaal van des avonds 13 tot des avonds 14 Juni is in Zeeland en in Noord-Holland tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersge steldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. In het midden van het land gunstig, behou dens te geringe bewolking en in Noord- Holland ten Noorden Alkmaar gunstig, behou dens wellicht te weinig dauw. Zondagavond om kwart voor negen heeft op het gevaarlijke kruispunt RijkswegSlaperdijk te Santpoort weer een botsing plaats gehad. Van de richting Spaamdam kwam een auto bestuurd door zekeren ten H. uit IJmuiden- Oost. Uit de richting Velsen van rechts dus naderde met groote snelheid eer auto met den heer M. uit Santpoort als bestuurder. De botsing die volgde was hevig. De inzitten den bleven wonder boven wonder ongedeerd, of schoon de wagens flink waren beschadigd. Het merkwaardige van dit geval schuilt in de discussies, die van kwart voor 9 tot 11 uur zijn gevoerd tusschen de betrokken bestuurders, een massa getuigen chargeerend en déchar- geerend drie politiemannen en één deskun dige. Men meende n.l. te kunnen aannemen, dat deze niet de eenige botsing was, die de wagen van den heer M. dezen Zondag had meege maakt, hetgeen de heer M. hardnekkig ontken de. Dit simpele meeningsverschil maakt de as surantiekwestie tot een belangwekkende puzzle! Voor den kantonrechter zullen de discussies, die wegens het gevorderde uur door de politie zijn afgebroken, wel worden voortgezet. Hedenmorgen omstreeks kwart voor 8 had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door J. B. R. uit Den Haag en komende uit de richting Haar lem en een wielrijdster, mej. M„ wonende te Heemstede. De wielrijdster, komende uit de Rijnstraat, wilde den Heerenweg oversteken, ver moedelijk met het doel in de richting Haarlem te rijden. De bestuurder van den auto heeft de voor hem van rechts komende wielrijdster waarschijnlijk te laat opgemerkt, zoodat hij, ondanks krachtig remmen en naar links uit halen, een aanrijding niet meer kon voorkomen. De wielrijdster werd tegen den grond geworpen, terwijl haar rijwiel onder den auto terecht kwam en totaal werd vernield. De wielrijdster werd ernstig gewond aan arm en been en is per ziekenauto naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. Bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan van Beemster's Fanfarecorps werd te Midden Beem- ster een muziekconcours gehouden. Het concours werd ingezet met een eereavond op Zaterdag 15 dezer. Aan dezen eereavond werkte mee de jubi leerende vereeniging, de Gymnastiekvereeniging „Hercules", de Sportvereeniging „Beemster", de R.K. Zangvereeniging „Magnificat" en de Ge mengde Zangvereeniging Harmonie". De eereavond werd geopend met een toespraak van burgemeester Kikkert. Zondagmiddag had de officieele ontvangst plaats ten raadhuize van vertegenwoordigers van de mededingende muziekgezelschappen, jury en eerecomité. Burgemeester Kikkert die ook deze bijeenkomst leidde, wees er op dat het wel een waterige dag was, doch de. Beemster, die aan de golven is onttrokken, heeft in dat opzicht wel meer moeilijkheden doorstaan. Daarna volgden de marschwedstrijd en een feestuitvoering van den bekenden Klepermarsch van Morks. De uitslag van dezen marschwedstrijd is als volgt: Eerste prijs: Verkade's' Harmonie te Zaan dam, dir. P. Swager, met 58 punten. Tweede prijs: Wilhelmina Santpoort, dir. Peter Wit, met 57 punten. Derde prijs: Excelsior, Oostzaan, dir. Ant. de Vries, met 54 punten. Concertwedstrijd: eerste afdeeling Harmonie, eerste prijs: Verkade's Harmonie, Zaandam, dir. P. Swager, met 336 punten. Eere afdeeling Fanfare, eerste prijs: Een dracht, den Hp, dir. A. Vink Dz., 326 punten. Idem, Excelsior Zaandam, dir. G. Brouwer, met 325 punten. Tweede prijs, Excelsior Oostzaan, dir. Ant. de Vries, met 292 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare, eerste prijs: Crescendo, Middelie, dir. A. Vik Dz., met 294 punten. Tweede prijs: Verwachting, Aven- hom, dir. Z. van Mossel, met 259 punten. Eerste afdeeling Fanfare, tweede prijs: Vol harding, Berkhout, dir. Z. van Mossel, met 270 punten. Tweede prijs: Wilhelmina, Santpoort, dir. Peter Wit, met 264 punten. Tweede afdeeling Fanfare, derde prijs: Door Wilskracht Verkregen, Beets, dir. M. Sanders, 237 punten. Derde afdeeling Fanfare, tweede prijs: Jong Eensgezindheid te Heiloo, dir. Alb. Meins, met 291 punten. Tweede prijs: Kunst na Arbeid te De Rijp, dir. C. Vink Dz. met 261 punten. Hoewel het weer heel vael te wenschen over liet, was er toch vrij veel belangstelling. °e> juffrouw Hermans, blijf nou nog effe 11 't zonnetje is nog zoo lekker." tij'j €e- neeik ga naar binnen'tis me ik mot eh je", a' dat weten we welmaar die brief an toch PZ00n komt evengoed wel afdat steekt d °P geen kwartiertjeik zeg maar zóó: U dat beetje zomer mot je profiteeren.wat ■yiffrouw van Zande!" Ve'^3" vouwde juffrouw van Zande haar mondje open „wat. zal ik daarvan b^iit als 3e hier eenmaal zoo fijn op de v0o bmet 31 die blommetjes en dat groen 't J N- en dan menschen as wij, die buiten U 'oflie haast nergest kommeMaar ja b^bh0' bedenken> juffrouw Groothuiswij Vjj ®n geen heerzoon, die in de Missie zit. v°elen dat niet zoo as dat juffrouw Her- s dat voelt.... zegt u nou zelf...." zekergaf juffrouw Groothuis kot-V Want voor geen honderd gulden zou ze te btj billen doen aan de eerbied jegens de fcefee r"zoon van moeder Hermans „zeker, daar kunne wij niet zoo i n komme.. tii0Jjj stel je nou voor, dat pater Hermans z'n bier llier zo° fÜn zittenwe benne bie^aUernaal menschen van 'n dag, waar of Zou ie 't dan zelf geen zonde vinden Sty 'h moeder naar binnen most, om in dat V -beete kamertje 'n brief an 'm te schrij- Eh zou ie uit z'n eigen niet zeggen: blijf gerust nog 'n halfuurtje zitten, moederen anders komt er morgen ook nog 'n dag...." Maar juffrouw Hermans was al opgestaan., schudde heftig haar doorgroefd hoofdje en zei: „Nee, daar wijk ik niet van afas ik 's mor gens 'n brief van Frits heb gekregen, dan gaat er 's middags een naar hémdat is al jaren zoo me gewoonte.«t. hij rekent 't precies uit... dat weet ik secuurjullie kunne je niet in denken, hoe zoo'n jongen daar in de vreemde zit te snakken naar 'n brief van ze moeder mot je maar es hooren en lezen van andere missionarissenzoo'n brief van thuis daar zijn ze dagen lang gelukkig mee.... Ik zou de heele nacht niet kunne slapen as me brief niet was weggegaanwillen jullie dat wel gelooven? Nou, ik ga hoor.... gezellig zitje nog!" En ze was al binnen. Juffrouw van Zande knikte. Juffrouw Groothuis deed hetzelfde en mur melde: „Ja, ja.... ach ja.... zoo is 't magge wij niks van zeggen De binnenplaats van 't hofje lag stil-geluk- kig in de zon. Over de tafel gebogen, het gezicht heel dicht bij 't papier, kraste moeder Hermans de lompe, kromme letters. Bijzonder nieuws had ze zelden.... 'twas alle dagen eender op 't hofjemaar dat hin derde nietze wist toch altijd 'n stuk of acht kantjes vol te krijgen. Er was iedere keer wel wat te vertellen van de familie, van de kennissen, van de buren, van 't hofje.... in ieder geval ze hield nooit op voordat alles vol was geschreven. Maar of 't nou kwam van de warmte.... 't vlotte vandaag niet al te besthaar hand beefde meer dan anders.... en ze vergiste zich nu en dan.... op 't eerste kantje stonden al vier krassen, eer ze er goed en wel erg in had Inaens voelde moeder Hermans dat ze oud werd.... Zoo onder de gewone dagelijksche bezighe den had ze daar geen erg in.... maar nu op die warme middag Maar ze wou niet toegeven aan de angst, die plotseling op haar kwam vallen en haar hand werkloos op het papier deed rusten. En ijverig schreef ze verder De buurtjes, die onwillekeurig zoo es inke ken, zagen haar zitten, de bril laag op 't pooi- neusje.... 'n puntje tong uit een der mond hoeken. En ze keken elkaar es aanglimlachten Ja, ze liet 'r eigen daar van de wijs brengen door 'n paar velletjes papier en 'n penhouwer. asjeblieftacht kantjes vol't had wel 'n half uurtje langer geduurd, maar de brief was afen in voldaanheids-kneutering las ze hem nog es over. Op 't laatst begonnen de letters wat te dan sen en moest ze even ergens anders naar kijken. Weer kwam die angst. Als ze nou es geen brieven meer zou k u n- nen schrijven Ja, ééns zou die tijd toch komen.... en van daag leiek 't of 't daar niet zoo ver meer van af was. Arme Frits dan.... dat zou heel erg voor hem zijn.... O jaze wist wel dat ie offers gewend was.... dat ook voor al die anderen eens 'ntijd kwam voor velen was die er al dat de brieven van moeder voor goed weg bleven Maar voor Frits was 't zwaarderdie zat daar zoo eenzaam op 'n afgelegen missie-post. en ze kon altijd zoo merken, dat haar brieven hem zoo goed deden.... 't Ergste zou ze 't vinden als ze lang ziek kwam te liggen.... en dan-heele dagen aan Frits zou moeten denkenen dat ie daar ginds op de volgende brief zat te wachten en van 'n vreemd moest te lezen krijgen dat z'n moeder Hoe kwam ze nou ineens an die malle angst ideeënr.ee, mal waren ze niet't zou tamelijk gewoon zijn als 't zoo gebeurde maar 't was niet mooi, dat ze zoo weinig ver trouwen had in de Voorzienigheiden on dankbaar d'r bijHoeveel moeders troffen 't, dat ze een zoon aan Onze Lieve Heer moch ten geven? Nee, daar moest ze nou niet meer zoo zwaar over denken.,., dat kwam allemaal te gebeuren zooals 't voor allebei goed was Ze maakte haar brief post-klaar en bracht hem bij de portierster. En Pater Hermans was weer gelukkig rr.et zijn brief uit 't vaderland.hij las hem woord voor woord en was weer voor 'n half uurtje in de kring van familie en kennissen met hun lief en leed, hun zorgen en vreugden. En tochvreemd was dat't scheen of er iets gedrukts achter die goede letters ver scholen bleefen of ze daar veel moeilijker dan anders op 't papier waren gezet.Had moeders hand daar gebeefd? En daar verderop weer die verkeerde, doorgehaalde woorden Zou 't minder worden met moeder? Wat zou dat erg zijn voor 't goeie mensch.. als ze hem niet meer schrijven kon.... wat zou ze daar 'n verdriet van hebben-... En was 't nou toeval, dat die laatste zin zoo groot geschreven was? „Schrijf weer gauw terug, lieve jongen; de brieven van jou, dat is het mooiste, het aller mooiste van mijn ouwe dag." 'n Uur later zat pater Hermans al aan z'n schrijftafel Hij kwam tot het derde blaadje toen wou het niet meer.eigenlijk was ie de heele dag al niet heelemaal in 'orde en voel de nu koorts opkomenmoest wat gaan liggen. 't Speet hem 't ergste om die brief voor moe der. Stel je voor, dat ie,,.. Waarom nu zoo plotseling dat bange gevoel.. jaja.... 't zou éven erg zijn als hij zélf niet meerals ze van hém geen brieven meer kreeg.... als ze wist, dat ie hier.... aan 'n sleepende ziekte of zoo iets.... was meer voorgekomen onder zijn confraters.... Tja, dat waren van die offersdie er dan nog bij moesten.... Arm moedertje dan.... ze had al zooveel meegemaakt in haar leven., en zoo gezwoegd voor hem.... Maar kom geen zorg vóór de tijd niemand werd te zwaar beproefden als Onze Lieve Heer dat wou.... dan kon Die overal wat op vinden Toch ging pater Hermans er van nu af extra voor bidden.... dat 't zonder veel smart zou gaan.... als 't moest ophouden met de brie ven.... natuurlijk, dat mocht ie vragen.... Nog 'n jaar of vier ging alles gewoon. Moeder Hermans kwam op 'n avond, half- winter, met drie buurtjes gezellig keuvelend uit het Lof.en ieder ging met het oude „wel te rusten" naar binnen. Moeder Hermans at nog 'n stukje brood bad haar avondgebedkeek nog 's naar 't kacheltjeblies 't lampje uit voor 't H. Hart beeld.... keek naar 't portret van Frits.... zei „dag jongen" zooals elke avond.... en begaf zich ter ruste. En 's morgenstoen de buurtjes toch „eindelijk maar es zouden gaan kijken"'t was al 'n stuk over tienen.... toen lag juf frouw Hermans nog vast in slaapdachten zewant ze had nog 'n kleur.... en ook de glimlach van al die jaren lag over 't tevre den gelaat.... Maar toen ze haar niet wakker konden kla gen, werden ze angstig.... En zelfs de dokter, die 'n klein halfuur later aan het bed stond, kon 't haast nog niet geloo ven't duurde 'n heel poosje eer ie met zekerheid kon zeggen dat ze dood was. „Nou, ik durf wedden dat ze daar niets van heeft geweten" zei de medicus „die ls nou, wat je noemt, slapende heengegaan De dag te voren was er juist nog 'n brief gepost voor haar heerzoon. En daar ver weg.... in de kleine pastorie van 't missiekerkjestond 'n zwarte huis jongen te jammeren bij 't ontzielde lichaam van Pater Hermans Zoo ineens maar was ie van z'n stoel geval len, vertelde hij aan de verschrikt toegeloopen omstanders.geen woord, geen geluid was er meer uit zijn mond gekomenen nauwe lijks 'n kwartier was de leering uit.... niks hadden de kinderen aan hem gemerktze hadden juist allemaal nog zoo gelachen om 'n leuk verhaaltje van de pater.... over 'n dikke jongen uit 'n Hollandsch boek, die achterste voren op 'n koppige ezel was gaan zitten en zich vasthield aan de staart van 't beest, dat hem maar niet op de grond kon krijgen.... Zoo'n aardig vertelseltje had de pater altijd na de leering, als ze allemaal goed him les had den gekend.... Nu opeens was het dorp in rouw. Al gauw stond het in de Hollandsche kran ten.... van Pater Hermans.... en later, in de missiebladen, las men het meer uitvoerig, met de juiste datum er bij. De menschen, die moeder Hermans hadden gekend, keken elkaar aanen zeiden: „Ncu, da's toch ook toevallig.... op één en dezelfde dag De oudjes van 't hofje keken elkaar wat lan ger aan En knikten peinzend. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11