Spoorwegramp nabij Londen jaar Dr. Hugenberg zeventig Het nieuws van heden De toestand in Noord-China VEERTIEN DOODEN, 60 ZWAAR GEWONDEN DE ONTPLOFFINGSRAMP TE REINSDORF DE BAROMETER DE DOODGRAVER VAN WEIMAR VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 17 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19389 Express-goederentrein rijdt in volle vaart op een stil staand en sneltrein Moeilijk reddingswerk in den nacht Nog een treinbotsing Te Boxtel hadden Zondag de jaarlijk sche H. Bloedfeesten plaats. De relikwieën worden door de Witte Paters in de processie meegedragen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Engeland-Afrika Nog 'n tweetal foto's> waaruit duidelijk de kracht van de explosie te Reinsdorf blijkt. D eze beide huizen liggen in 'n naburig dorp Japansche militairen wenschen onderhandelingen niet aan de diplomaten over te laten Het Tsjahar-incident bijgelegd Het opruimingswerk wordt nog steeds voortgezet58 dooden geborgen Stratosfeervlucht van Wiley Post Voor de vierde maal mislukt De „New Deal" van Lloyd George Regeering schijnt er weinig voor te voelen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| huimui De reorganisatie van de N.R.A. James O'Neill tot leider gekozen De militaire diensttijd in België Minister Devèze bepleit opnieuw verlenging Hij dacht de nazi's voor zijn doel te gebruiken, maar zij ge bruikten hem Thans vereenzaamd en alleen Staat van beleg in Ohama afgekondigd Aanvaring „Empress of Britain" De kabinetscrisis in Mexico Vorming van een linksche arbeidersregeering? Dr. Hugenberg Onlusten in Nebraska NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., inge2 mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 16 Juni Kort voor mid dernacht heeft nabij Londen een ern stig spoorwegongeval plaats gehad, waarbij een groot aantal dooden en ge wonden is te betreuren. Nabij het station Welwyn, 20 K.M. ten Noorden van Londen gelegen, stond de sneltrein voor Newcastle voor een onveilig signaal. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is een snelgoederentrein uit Londen van achteren op den stil staanders trein ingereden. De gevolgen waren ontzettend. Tal van wagens wer den geheel of gedeeltelijk in elkaar ge drukt. Van den goederentrein ont spoorden de locomotief, die ernstig be schadigd werd, en eenige wagens. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval werd uit Londen hulp gezonden. Het opruimingswerk heeft den geheelen nacht ge duurd. Tot Zondagochtend waren veertien doo den en zestig gewonden geborgen. Van de ge wonden moesten velen in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Omtrent het vreeselijke spoorwegongeluk Wordt nader gemeld: Zaterdagavond te 23 uur vertrok van het sta tion King's Cross te Londen een trein met week-end-passagiers naar het Noorden, en pre cies 15 minuten later vertrok op hetzelfde spoor de „Plying Scotchman", de bekende sneltrein naar Schotland, met post en passagiers. Kort voor middernacht reed laatstgenoemde trein met razende snelheid men zegt ongeveer 100 K.M. op den in het station Welwyn stil- staanden eerst vertrokken trein. De gevolgen waren ontzettend. De wagons schoven in elkaar en kwamen dwars over de rails te staan, zoodat alle vier sporen, die hier naast elkaar lagen, versperd werden. Onmiddellijk werd het reddingswerk georga niseerd. Reeds spoedig na het ongeval vertrok öe eerste hulptrein met doktoren en verplegend Personeel uit Londen. Ook de bewoners van Welwyn Garden City werden midden in den nacht opgeroepen om aan het reddingswerk deel te nemen. In den eersten trein, die uit acht personen rijtuigen bestond met twee goederenwagons, be vonden zich 200 personen, terwijl het aantal Passagiers van den voor Schotland bestemden Posttrein 54 bedroeg. Door het nachtelijk duister klonken hartver scheurende kreten, en een fijne motregen ver- boogde het afgrijselijk karakter van de ramp. Met behulp van acetyleenlampen werden de lijken met groote moeite uit de puinhoopen be vrijd en ter identificatie in tijdelijke lijkenhuis- ies geplaatst. De gewonden werden onmiddellijk naar de naburige ziekenhuizen van Welwyn en Hertford overgebracht. Een baby werd dood in de armen van zijn zwaargewonde moeder aangetroffen. Van de wrakstukken van den trein legden de reddingsmanschappen vuren aan om het red dingswerk te vergemakkelijken. Bij het aanbreken van den dag leverde het terrein van de ramp een droefgeestigen aan blik op. Volgens een officieele mededeeling van de L. M. S. is de oorzaak van het ongeluk nog niet bekend. Het verkeer kon na het eerste oprui mingswerk over één spoor in stand worden ge houden. De Londensche correspondent van het «Nieuws van den Dag" vertelt nog eenige bijzonderheden omtrent het ongeluk. Een man, die ongedeerd was gebleven, was radeloos van ellende, toen hij vernam, dat zijn Vrouw en een negenjarig dochtertje zich onder tie dooden bevonden. een der compartimenten hadden zich een man en een vrouw bevonden, die pas in het huwelijk waren getreden. De vrouw werd ge dood en de man liep zware verwondingen op. £°en men hem voorzichtig wegdroeg brak hij, bij het vernemen van het treurige nieuws, in 6611 smartelijke huilbui los. Drie uur na de botsing was men nog druk in tie weer met het bevrijden der slachtoffers, al- tilis vertelt de correspondent verder. Uit een der m elkaar geschoven wagons stak een meisjes- hand omhoog en onmiddellijk werd hier koorts achtig begonnen met het opruimingswerk. Rechts met de grootste inspanning kon het kind voorschijn worden gehaald. °P de voetplaat van een der locomotieven men het doode lichaam van een hond. j 2e had zich in den wagon van den conduc tor bevonden en was blijkbaar door den hevi- 1 schok op de machine geworpen. De machinist van den goederentrein, die het °hgeluk had zien aankomen, trachtte nog op et laatste oogenblik door het afsluiten van ti«n stoom en het aanzetten van de remmen, een Onheil te voorkomen. Het was echter reeds te aah Een botsing bleek onvermijdelijk en hem r®stte niets anders dan nog juist bijtijds van de machine te springen. Een der bewoners van Welwyn, die het eerst op de plaats van het ongeluk verscheen, heeft een omstandig relaas gedaan van zijn ervarin gen. „Kort voor twaalven", aldus deze oogge tuige, „hoorde ik een hevigen slag. Mijn eerste gedachte was, dat er ergens een ontploffing had plaats gehad. Ik snelde naar buiten in de rich ting van het station. Een man die mij verge zelde, meende, dat er misschien in het film atelier, dat zich vlak naast het station bevindt, een scène werd opgenomen. Spoedig bleek ons echter uit den chaos, dien wij reeds van verre konden waarnemen, dat het hier een ernstig spoorwegongeluk gold. Het angstig geroep van kinderstemmen en de jammerkreten der gewon den waren haast niet om aan te hooren. Met nog eenige andere personen namen wij onmid dellijk het reddingswerk ter hand." Nauwelijks 12 uur na het ernstige spoorweg ongeluk bij Welwyn in de omgeving van Londen, heeft zich nabij Glasgow in Schotland een nieuw treinongeluk voorgedaan. Een personen trein reed op het station Gourock tegen een stootblok. Tengevolge van de hevige botsing wedden 22 personen gewond, van wie 3 ernstig. Treinongeluk nabij Londen; veertien dooden, zestig gewonden. S tra tosf ee r vl uoh t van Wiley Post voor de vierde maal mislukt. Minister Devèze bepleit opnieuw verlenging van den militairen diensttijd in België. De ontploffingsramp te Reimsdorf; 58 dooden geborgen. James O'Neill is benoemd tot leider van de gereorganiseerde N. R. A. Britsche regeering acht de „New Deal" van Lloyd George overbodig. Auto bij Haren (Gr.) te pletter gereden; twee inzittenden gedood, één ernstig gewond. Te Den Haag heeft een arrestant op een agent van politie geschoten; daarna wist hij te ontvluchten. O QUEBEC, 17 Juni (VD). Gistermiddag is het ruim 42.000 ton metende passagierschip „Em press of Britain", van de Canadian Pacific Line, op weg van Southampton naar Quebec, in de Lawrencebaai tengevolge van den dichten mist in aanvaring gekomen met het ruim 5000 ton metende Britsche stoomschip „Kafiristan" van de Hindustan Steam Shipping Company te New castle. De „Empress of Britain" liep geen averij op, doch de „Kafiristan" maakte water in ruim I zoodat het stoomschip „Badjestan" van de zelfde reederij, dat zich in de nabijheid bevond, zich naar het beschadigde schip, ten Noorden van de Magdalena-eilanden heeft begeven, om, zoo noodig, assistentie te verleenen. LONDEN, 17 Juni. (Reuter). De vliegtuig constructeur kapitein Percival, is hedenochtend 1.30 uur gestart voor een vlucht Engeland Afrika en terug in één dag. Hij hoopt heden Oran te bereiken zonder tusschenlanding en dan nog hedenavond te Londen terug te zijn. Stand op Maandag 1 uur n.m. 758.7 Vorige stand 758.1 REINSDORF, 17 Juni. Het opruimings- en herstelwerk te Reinsdorf is nog steeds in vollen gang. Van de vernielde huizen heeft men het eerst de daken hersteld, opdat de bewoners hun woningen weer konden betrekken. Thans is men begonnen met het kleinere herstelwerk. Het op ruimingswerk wordt voortgezet door arbeids dienst en militairen. Zeer velen hebben Zondag de plaats van de ramp, voor zoover men deze kon naderen, be zocht en bleken diep onder den indruk van het ongeluk, dat de arbeiders en de bevolking heeft getroffen. Zeer veel bewoners ziet men loopen met verbanden om het hoofd of met een arm in een slinger. Tot nog toe zijn 58 dooden geborgen, waarvan slechts 38 geïdentificeerd konden worden. Ten einde ook de andere dooden te identificeeren zijn de naaste verwanten van de overige slachtoffers opgeroepen om zich met de leiding der fabriek in verbinding te stellen. De dooden liggen thans opgebaard in een ka pel; de begrafenis zal met groote praal plaats hebben. Zes en negentig zwaargewonden worden nog in de ziekenhuizen in de omgeving verpleegd. WICHITA (Kansas) 17 Juni (Reuter) De bekende Amerikaansche vlieger Wiley Post, die Zaterdag te Burbank (Californië) was opgeste gen voor een vlucht door de stratosfeer naar New York, een afstand van 2450 mijl, heeft zich nabij Davenport (Iowa), toen hij reeds 1500 mijl had afgelegd, genoodzaakt gezien terug te keeren, en is hier veilig geland. Bij aankomst alhier deelde hij mede, dat een gebroken zuigerstang het onmogelijk maakte de vlucht voort te zetten. Dit is nu reeds de vierde vlucht van Wiley Post door de stratosfeer, die is mislukt. LONDEN, 17 Juni (Reuter). Reuter meent te weten, dat de kabinetscommissie, die met Llóyd George besprekingen heeft gevoerd om diens „New Deal" te bestudeeren, in een aan het kabi net voor te leggen rapport zal verklaren, dat de plannen van Lloyd George geen enkel nieuw voordeel bieden ten aanzien van de plannen, die de regeering reeds in studie heeft. 1 VERWACHTING: Matige tot krach- |j tigen later afnemende Westelijke tot Zuidelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Ooosten nog kans op regenbuien, iets. ES warmer overdag. Hoogste barometerstand: 767.3 te U Coruna. Laagste barometerstand: 739,6 te Nor- Si doyan. j= Zon op 4.39 - onder 9.22 - Licht op 9.53 =S Maan op n.m. 9.22 onder v.m. 4.41 [j= Laatste kwartier 23 Juni 3.41 n.m. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind van De Bilt hedenmorgen te ES =j 9 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". WASHINGTON, 17 Juni. (Reuter). President Roosevelt heeft Zondag de N.R.A. gereorgani seerd. Roosevedt heeft een der vice- presidenten van de Guarantee Trust Com pany of New-York benoemd tot opvolger van Donald Richtberg als leider van de nieuwe N.R.A. De benoeming van O'Neill wordt volgens Reu ter te New York druk besproken, aangezien de nieuwe N.R.A.-leider niet alleen een bankier, doch ook een republikein is. In zijn nieuwen vorm moet de N.R.A. steun verleenen aan het vrijwillig toepassen van de codes. BRUSSEL, 17 Juni (Reuter) De minister van Nationale Defensie, Devèze, heeft het woord gevoerd op een banket van reserve-officieren en daarbij de kwestie van een eventueele verhoo ging van den diensttijd behandeld. „Ik heb er reeds eerder op gewezen," zoo zeide hij, „dat er krachtig naar moet worden ge streefd, op nog vollediger wijze de veiligheid van ons land te verzekeren. De internationale toe stand heeft zich gewijzigd. De mogelijkheid doet zich voor van een plotselingen aanval." Devèze erkende evenwel, dat de regeering was gevormd op de basis van den militairen sta tus quo en dat zij geen dringende eischen kon formuleeren. Hij besloot met de uitnoodiging aan alle Belgen, het vraagstuk op onpartijdige wijze te bestudeeren, zonder zich te laten leiden door verkiezingsbelangen, politieken strijd en voor- oordeelen. Direct na de ineenstorting van Duitsch- land in 1918 en de uitroeping der repu bliek is Hugenberg, de groot-industrieel van groot en politicus van klein formaat de kwade geest van het toen-nieuwe Duitschland geworden. Tijdens den oorlog was hij een der directeuren der Krupp-fabrieken. Hü kreeg er na den oorlog herrie met op zet gebruiken wij het vulgaire woord herrie, om dat dit woordje het beste dé tallooze conflicten met allen en iedereen kenschetst en ging in de politiek. Zijn eerste werk was met den aarts vijand van al het nieuwe, den oud-keizerlijken minister Helffrich, Erzberger te lijf te gaan, dien beiden beschouwden als de incarnatie der repu bliek van Weimar. Beiden waren moreel schul dig aan den moord op Erzberger. Het was de trieste gewoonte der machthebbers van Weimar om hun tegenstanders met fluweelen hand schoenen te behandelen. Dit gebeurde vrijwel uit machteloosheid. Ook tegenover Hugenberg. En zoo kon deze als het ware op z'n pantoffels de doodgraver worden der republiek. Op 19 Juni wordt deze Dr. Hugenberg 70 jaar. Hugenberg! Eens de leider van de nationale op positie. De hoop van allen die de Republiek van Weimar wilden omver werpen. Thans een ver laten, vergeten man. Eens beheerschte Hugenberg het Gcherl-con- cern met zijn „Lokal-Anzeiger", zijn „Tag", zijn „Nachtausgabe", zijn „Woche" en vele andere periodieken. Hugenberg controleerde den Aus- land-Verlag met zijn „Echo" en zijn talrijke ex portbladen in verschillende talen. Hugenberg was bezitter der Wipro, waarvan 400 dagbladen in de provincie afhankelijk waren. Hugenberg werd eigenaar van de Ufa en beheerschte de Duitsche bioscoop, Hugenberg had banken, controleerde industrieën, was invloedrijk lid van den Lang- namverein. Toen Hugenberg lid der Duitsch-Nationale Volkspartij werd, stond deze partij op het top punt van haar macht. Hugenberg kon echter niet samenbinden. Hij was een strateeg, maar geen tacticus, een plannenmaker, maar geen pro feet. Hij kon niet bezielen. En kwesties waren bij dezen weinig elastischen alleenheerscher aan de orde van den dag. Het begon met het conflict tusschen Dr. Hugenberg en Graaf Westarp. Wel dra scheidde zich de positief kerkelijke groep van de Duitsch-Nationalen af. De Duitsch-Nationale TOKIO, 17 Juni. (Reuter). De Japansche militaire autoriteiten willen de onderhandelin gen met China niet aan de diplomaten over laten. Zij verklaren, dat zij maatregelen zul len nemen om spoedig tot een regeling te ko men, indien Nanking bij zijn tegenwoordige houding volhardt. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, is het incident van Tsjahar geregeld tusschen de plaatselijke Japansche en Chineesche auto riteiten. OHAMA, (Nebraska), 17 Juni (Reuter). De tramstaking, die thans reeds twee maanden duurt, heeft een ernstigen vorm aangenomen. De politie heeft zich genoodzaakt gezien op de menigte te schieten, tengevolge waarvan een persoon werd gedood. Vijftig personen werden gewond, waarvan verschillenden zwaar. De gouverneur van den Staat heeft in Ohama den staat van beleg afgekondigd. Alle afdeelingen van de nationale garden van den staat Nebraska zijn gemobiliseerd om een einde te maken aan de ongeregeldheden, die onder het trampersoneel van Ohama zijn uit gebroken. MEXICO CITY, 17 Juni. De besprekingen tusschen President Lazaron Cardenas en oud president Generaal Calles, schijnen te zullen leiden tot de vorming van een nieuwe arbei dersregeering in Mexico, die vrij links gericht zal zijn en de eischen der arbeidersgroepen als voornaamste richtlijnen voor haar program zal aanvaarden. Te Mexico City was gisteren een groote troe penmacht geconcentreerd. werknemersorganisaties wilden zich eindelijk piet meer aan Hugenbergs leiding onderwerpen. Zelfs met de agrariërs kwam het tot een con flict. Hugenberg sloot toen het bondgenootschap met de N.S.D.A.P. De man van het geld, de man van de pers, de man van de film, dacht de N. S.D.A.P. te gebruiken. Zij gebruikte hem. Zonder dat de Duitsch-nationale leider het zelf merkce. Dr. Hugenberg maakte den weg voor de N.S. D.A.P. vrij. Hitler nam hem pro forma op in zijn ministerie, maar wierp hem reeds na eenige maanden uit. Thans is hij 70 jaar en hij staat alleen. En wanneer hij in zijn gekleede jas in den Rijksdag, waar hij nog als lid wordt geduld, verschijnt, doet hij ietwat vreemd aan temidden van de honderden bruinhemden. Hij heeft zichzelf over leefd. Het nationaal-socialisme duldt hem, om dat het toch respect heeft voor dezen man, die krachtig meehielp, de vesting van Weimar te ondergraven en de bruinen aan de macht hielp. De minister van Oorlog, Hajasji, deelde na terugkomst van zijn reis door Mandsjoekwo mede, dat het daar verre van rustig is en dat de Japansche troepen dagelijks strijden voor de onderdrukking van het bandietisme. Naar uit Tientsin wordt gemeld, hebben een Japansche pantserauto en drie legerauto's met troepen een rondrit gemaakt door de hoofd straten van de Chineesche stad, waarna zij voor het plaatselijke bureau van de Kwomin- tang halt hielden. Een Japansch vliegtuig heeft een vlucht ge maakt boven Pautingfoe, den nieuwen zetel van de regeering van Hopei. MOEKDEN, 17 Juni. (Reuter). Volgens een bericht uit Tsjengte is overste Mazoekata, van de Japansche gendarmerie hier vermoord gevonden. Hij was de leider van het veiligheidswezen in Jehol en bestreed fel de anti-Japansche or ganisaties. Men vreest, dat hij een slachtoffer van de wraak van een dezer organisaties is geworden. Na een artillerie-gevecht met de forten van Kanton zijn de kruisers „Hai Tsjen" en „Hai Tsji" naar open zee gevlucht. De beide schepen zijn in 1933 uit Nanking gedeserteerd naar Kanton, dat zij thans weer hebben verlaten, omdat de bemanning niet te vreden was over de uitbetaling van de gages.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1