STADSNIEUWS GIMEINniUIMIIKimi IISÏAAI SPARÏÜi mmi MUZIEK IN NEDERLAND Laatste Nieuws MARIA-STICHTING Handel Wij schrijven voor U op advertentien! Achterstand moet ingehaald DINSDAG 18 JUNI 1935 Nieuwe Haarlemsche Courant tp|Jl|g stemmen de Katholieken te HAARLEM Missionaris in vrijheid gesteld IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Massavergiftiging te Fjoemen De builenpest in Foekien AUTO OVER DEN KOP Geen persoonlijke ongelukken JUBILEUM MEJ UBINK Groot feest in de Jozefschool R. K. MANNELIJKE JEUGD BEWEGING K. J.C. Districten Haarlem en Beverwijk Inlichtingen verzocht Verkoop Zomerpostzegels Nederl. Natuurhistorische Vereeniging SCHAKEN H. S. G. IKralingen I HONKBAL Wedstrijden voor Woensdag UIT DEN OMTREK Aardappelziekte BENNEBROEK SPAARNWOUDE F eestavond mondaccordeonclub IJMUIDEN ZAANDAM OVERTREDING KALK-VOORSCHRIFTEN Viering in Cambridge NASSAULAAN 51 - HAARLEM f IT'-. W; t y.v &vX S&Sv.vV. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Een maand lang door Chineesche bandieten gevangen genomen Tachtig arbeiders ziek Reeds honderd dooden VRAGENBUS Rond het drukke middaguur had Maandag op den Wagenweg nabij de Bosch- en Vaart straat een aanrijding plaats tusschen een 6-wie- ligen vrachtauto, beladen met 9000 kg. hout en een personenauto. De vrachtauto, welke be stuurd werd door een chauffeur uit Westzaan, gaf geen voorrang aan den personenauto, die uit de Bosch- en Vaartstraat kwam. De perso nenauto werd omvergeworpen, maar bleef ver der onbeschadigd. De vrachtauto werd aan de voorzijde zoo ernstig gehavend, dat hij moest worden gesleept. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Tegen den bestuurder van den vrachtauto is proces-verbaal opgemaakt. Er is wel geen feest, dat met een zoo groote intimiteit en vroolijke gezelligheid gevierd wordt als een schoolfeest, waar de leerlingen en het onderwijzend personeel elkaar wederzijds heb ben leeren waardeeren. Mej. Ubink, onderwij zeres aan de St. Jozefschool aan den Heeren singel, herdacht Dinsdag den dag, waarop zij voor 25 jaar als onderwijzeres bij het L. O. in dienst trad. Het feest werd onder groote be langstelling gevierd. Het spreekt vanzelf, dat de leerlingen in deze viering het leeuwendeel hadden met aardige voordrachtjes en toe spraakjes. De jubilaresse werd door een tiental bruidjes in de feestelijk versierde gymnastiekzaal inge haald, waarna een welkomstlied werd gezongen. In dit lied kwam een strofe voor, die luidt: ,,Wie denkt nu niet aan al wat ze ons leerde: weten schap, godsdienst en christelijke deugd" en die de verschillende sprekers als onderwerp van hun speech gekozen konden hebben, want zoowel mej. C. Stavenuiter als pastoor P. Roovers als de heer Van de Weyer, inspecteur bij het L. O., brachten naast hun dank den inhoud van boven aangehaalde strofe naar voren. Drie kinderen Uit de tweede klas hielden hierna een samenspraak, die een luid gejuich en hartelijk applaus oogstte. Vijf dwergen en een kleine fee tooverden na leuke samenspraak een zilveren vulpen te voorschijn, die bij mej. Ubink buitengewoon in den smaak viel. Ook een aardig gezongen feestlied gaf blijk van ern stige voorbereiding. „Jantje zag eens pruimen hangen" en een lied „Leef lang" werden gezon gen, waarna de jubilaresse met enkele harte lijke woorden dankte. Dinsdagmiddag wordt door de leerlingen de kinderoperette „Goudmuiltje" opgevoerd. Voor alle leden en leiders der K. J. C. deelen wij mee, dat de gelegenheid om te zwemmen be gint Vrijdag as. 21 Juni a.s. Het zwemuur is gesteld van 7 tot 8 uur aan de gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart. Men kan zich tevens opgeven voor les in droogzwemmen. Daarbij zal voor de liefhebbers les gegeven worden in duiken, redden van dren kelingen en wat al zoo bij het zwemmen nuttig of noodig kan zijn. De kosten bedragen 10 cent per avond. Bafjuwraad voor de Haarlemsche afdeeling zal gehouden worden op Donderdag, 20 Juni om half 9 in het Jeugdgebouw van de parochie van het Spaarne, Koningsteinstraat. Bij dezen Baljuwraad zijn ook van harte wel kom de weleerw. heeren directeuren. Om de be langrijke agendapunten wordt aller aanwezig heid dringend gewenscht. Cursus A voor Kruisvaartleiders, welke zou gehouden worden op 7 en 14 Juli kan op die data niet doorgaan, aangezien die dagen reeds bezet waren dcor Amsterdam. Zoo spoedig mo gelijk zal de datum worden bekend gemaakt, waarop de cursus nu zal worden gehouden. De plaats%blijft Heemskerk. De Basseleers worden vriendelijk verzocht Vrijdag half 9 even samen te komen ten huize van den districts-directeur, Ziekenhuis St. Jo annes de Deo te Haarlem. Dit ter bespreking van de vraag om assistentie op den Katholieken dag te Den Haag op Zondag 30 Juni a.s. DE DISTRICTS-DIRECTEUR VOOR HAARLEM EN BEVERWIJK. Op een van de eerste dagen der maand Juni werd in de hal van de Stadsbank van Leening aan de Kleine Houtstraat een gouden schakel ketting voor een heerenhorloge gevonden. Tot heden heeft men niet kunnen achterhalen, wie de eigenaar van dit voorwerp is. De verliezer wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden aan het bureau van po litie. afd. recherche. Voor den verkoop van de speciale postzegels ten bate van de orkesten en de Ned. Vereeni- ging tot bevordering van den Arbeid voor On volwaardige Arbeidskrachten (A. V. O.) wordt nog een aantal medewerkers (sters) gezocht die vanaf deze week tot uo. September gelegenheid - i hebben om zich gedurende een bepaalden-tijd aan de postkantoren alhier met den verkoop van deze zegels te belasten. Elke medewerking zal zeer op prijs gesteld worden. Opgaven worden gaarne ingewacht bij het Comité voor Haarlem, D. J. A. Westerveld, Bui tenrustlaan 25, en H. Berkman, Bleekenberg- straat 16. tel. 22910. Zaterdag maakte de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en omstreken, haar roeiexcursie naar de Lie. Het weer hield zich gelukkig goed. Tijdens het roeien werd aan de kanten ge zocht naar planten, die later gezamenlijk be keken werden. Tusschen het riet hoorde men de karekiet en we zagen het kleine vogeltje af en toe opvliegen, doch het nestje zat goed tus schen het riet verborgen. Op het water enkele eenden met jongen, en een meerkoet. Onderweg werden nog gevonden Moerasan- dijvie (Senecio paluster), prachtig bloeiend Poelruit (Thalictrum flavum) en natuturlijk de mooie gele Lischbloem. Bij den terugtocht vond men op een der landjes, waarboven scholeksters, tureluurs en kieviten heen en weer vlogen, nog het nest van de scholekster met 3 jongen. Het slot van dezen aardigen tocht was een spannende roeiwedstrijd, waarbij de winnaar in puren ijver de aanlegplaats voorbij roeide, zoodat hij toch nog als laatste aan wal stapte. Deze vereeniging houdt op Zondag 23 Juni een dagtocht, o.l.v. den voorzitter, naar de Loosdrechtsche plassen en het Gooi. Vrijdag 5 Juli organiseert zij een avond excursie naar Thijsse's Hof, o.l.v. den heer H. Boting. Bovenstaande wedstrijd om het kampioen schap van Nederland 2e klasse is dezer dagen te Haarlem gespeeld met het volgende resul taat: H. S. G. I Kralingen I G. KrooneT. ten Kate R A. G. DavidsonH. G. Blok G. BollebakkerW. Chr. Goris A. S. KatanN. A. v. d. Heuvel B. v. d. VeldenJ. Schenk F. A. PutsJ. v. d. Gevel J. K. VeurmanJ. W. A. Koster G. de BruinH. A. v. d. Mars J. H. MarwitzE. Kotting Ph. T. StolP. J. F. Dupuis 34-34 1—0 1—0 1—0 l—o 01 01 1—0 0—1 J4-K 6—4 Door deze overwinning is het Haarlemsch Schaakgenootschap kampioen geworden, daar het thans alle wedstrijden gewonnen heeft. Door den eompetitieleider is voor Woensdag avond vastgesteld EDO I—Haarlem I en Haar lem IIISchoten en voor Donderdagavond HHC IIIDe Duvianen II. Haarlem zorgt Woensdagavond voor een ver rassing. Smit, de vroeger zoo bekende Haarlem- werper, is tot zijn club teruggekeerd en zal te gen SDO op de werpplaat staan. De wedstrijd begint om zeven uur en wordt gespeeld in het Noorder Sportpark. Op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kle verlaan bekampen elkaar, eveneens te beginnen om zeven uur, Woensdagavond Haarlem III— Schoten I en Donderdagavond HHC III—Du vianen II. In het etmaal van 's avonds 15 Juni op 16 Juni is in Noord-Holland de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aard appelziekte. Raadsvergadering Woensdag a.s., den 19en Juni, des n.m. te 8 uur, komt de raad in open bare zitting bijeen ten raadhuize. Naar aanleiding van het behaalde succes te Amsterdam op 2den Pinksterdag waar de mond accordeonclub in den marschwedstrtjd met 50 punten een eersten prijs en in den concert wedstrijd met 333 punten eveneens een eersten prjjs heeft behaald, zal de directeur, de heer Kraayenhaide, Woensdag 19 Juni gehuldigd worden in het vereenigingsgebouw te Spaam- woude. Te half acht zal de directeur met muziek van de tram worden gehaald, waarna het ver dere van den avond in een feestelijke stemming zal worden voortgezet. Het Haarl. Jazzband van den heer Elsnerus zal zorg dragen voor de muzikale afwisseling. Het bestuur noodigt alle parochianen uit om dezen huldigingsavond met hun aanwezigheid te willen vereeren. Visch naar Duitschland De Duitsche re geering heeft aan ons land toegestaan voor het nieuwe kwartaal, te beginnen 1 Juli a.s., een nieuw contingent versche visch, n.l. een waarde- contingent van 50.000 R.M. Haring is hierbij niet inbegrepen. Voor het afgeloopen kwartaal bedroeg dit 37000 R.M., zoodat er voor 13000 RM. aan waarde meer mag worden uitgevoerd. Nieuwe directeur. In de j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering van de Chr. Muziekver- eeniging „Wilhelmina" is de heer Marinus Adam, tweede dirigent van de Haarl. Orkest- Vereeniging, benoemd tot directeur. 150-JARIG BESTAAN PAROCHIEKERK De inzameling voor de feestelijke herdenking van het 150-jarig bestaan der parochie van den H. Bonifacius heeft ruim 2000 opgebracht. UITGAANSDAG GESTICHTSOUDJES De ouden van dagen, die in de gestichten worden verpleegd zullen Dinsdag 25 Juni een autotocht maken. i In de Gooische Boer zal de koffie worden gebruikt, waarna de tocht voortgezet wordt over Hilversum en Soest naar Soestduinen. Hier wordt het middagmaal gebruikt. Nadat des middags te Valkeveen de thee wordt gebruikt, wordt de terugreis ondernomen. Het aantal deelnemers bedraagt 150. Bij het verleenen van vergunningen om voor de verkiezingen op straat te mogen kalken, hebben B. en W. de voorwaarden gesteld, dat men daarbij inderdaad kalk zal gebruiken. Dit is geschied om te voorkomen, dat het geschrevene later gemakkelijk wordt uitge- wischt. De Communisten, die altijd een groot woord over een ander hebben, hebben zich hieraan weer niet gehouden en in plaats van kalk een mengsel van carbid gebruikt. Gevolg dat de politie den boel in beslag heeft genomen en tegen de overtreders procesverbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernard Dirk Hermann, zoon van W. B. Alefs en A. P. Hoogenkamp; Klara, doch ter van P. Hoogmoed en C. Vlug; Willem, zoon van G. Dekker en E. Broek; Geertruida Maria, dochter van C. Petiet en T. Roodt; Jacob Pieter, zoon van J. Verdonk en L. C. Keijzer; Jan, zoon van C. Doorgeest en L. van Drunen; Klaas, zoon van T. Schuijt en M. Duijves; Sophia Her- mina Maria, dochter van J. van Luit en S. M. A. Windmaisser; Adam, zoon van J. C. C. Dell en J. B. van der Wal; Trjjntje, dochter van J. van Berge en G. de Boer; Maria, dochter van J. Wessemius en A. Pruim; Jan, zoon van J. de Graaf en S. Kohn; Tineke, dochter van C. Tanger en D. Schut; Victor Hendrik, zoon van N. H. Sterel en G. Duin; Elly, dochter van P. J. Borsjes en E. L. Peereboom; Pieter, zoon van A. Zuidema en A. Nijboer; Freddy, zoon van R. Held en B. E. Timmer; Jacob, zoon van L. Klaassen en A. M. Wefl. Ondertrouwd: N. Lapère en A. de Rooü, G. Vonk en M. S. Bakker, J. Doeven en D. Bal- denbach, H. Schot en E. Reifel, J. Kuijper en E. Onrust, P. Wals en J. Dekker, H. H. Jacobi en M. Hildering, M. C. Zwart en A. Beekhoven. Gehuwd: C. Rienderhoff met T. Mulder, H. Engelhart met T. Winter, S. J. Bakker met D. Prins. Overleden: Hermanus Bouhuijs, oud 74 jaar, weduwnaar van H. ten Dam. Jacob van der Meij, oud 77 jaar, geh. met C. van Alphen. Levenloos aangegeven: twee kinderen van G. S. de Jong en J. T. A. M. Miödelbusker. Cambridge heeft deze week vele muziek- vrienden aan weten te trekken met zijn muziekfeest ter viering van den 250sten geboortedag van Engelands grootsten com ponist. Dat die componist een Duitscher was, en dat hjj niet in Juni, maar op 23 Februari 1685 ge boren werd, kan moeilijk ontkend worden. Maar zoo Cambridge al wat laat met zijn viering is, het heeft er in elk geval den besten tijd voor uitgekozen, want Engelands twee beroemdste Universiteitssteden zijn in het late voorjaar op haar best. Dat Cambridge, evenals Oxford, aan zijn roem als burcht dei- wetenschappen ook gaarne artistieke glorie verbindt, is zeker te loven. Het toekennen van eeredoctoraten aan levende mu sici door hoogescholen is misschien een goed- kooper wijze voor de wetenschap om kunst te eeren dan het opvoeren van de werken der klas sieken in de historische atmosfeer deir college gebouwen. Handel ligt den Engelschen zeer na aan het hart. Neemt men in aanmerkig dat hij slechts door naturalisatie Engelschman was, en reeds een Europeeschen naam genoot toen hij zich in Engeland vestigde, dan verwondert men zich erover dat hij door zijn „Messiah", zijn „Susan na", zijn „Choice of Hercules", ziin „Israël in Egypt" zoo diep op het muzikale gemoed der Engelschen heeft kunnen inwerken. De ge middelde Engelsche muziekliefhebber zal on danks zijn vereering voor Bach, de voor keur geven aan Hiindel, omdat diens stijl zoo.... Engelsch is. Alsof een stijl, even als een mensch, genaturaliseerd kan wor den! Handel's stijl is zeker niet Duitsch, maar hij is even zeker niet Engelsch. Zijn stijl is typisch 18de-eeuwsch Italiaansch; zijn heer lijke oratorio wordt desniettemin gehouden voor den hoogsten triomf van Engelsche muziek kunst. Maar zoo Handel ondanks zijn naturalisatie steeds een Italiaansch-voelende Saks gebleven is, Engeland is hem onuitputtelijken dank schuldig, niet voor zijn composities, die hij im mers aan heel de wereld geschonken heeft, maar voor het muzikale zelfrespect dat hij den Engelschen heeft bijgebracht. Dank zij den uit Duitschland geïmporteerden Handel blijft het muzikale Engeland vrij van het „inferiority complex", dat ook op de beoefening en ont wikkeling der kunst zoo fnuikend werkt. Han del wordt als een groote als de grootste en als de eenige werkelijk zéér groote figuur in de wereld der Britsche muziek beschouwd; zeker is hij twee eeuwen lang de voornaamste inspireerende kracht geweest voor diegenen die uit nationale, en niet uit Duitsche, Italiaansche en Fransche bronnen wilden putten. Men heeft beweerd dat Handel zeer Italiaansch, ta melijk Duitsch en een klein beetje Fransch en in het geheel niet Engelsch was. Wat doet het ertoe! George I, koning van Hannover, die ko ning van Engeland werd, en wiens hof-musicus hij in Duitschland was geweest, was zeer Duitsch, eenigszins Fransch, een klein beetje Italiaansch, maar ookin het geheel niet Engelsch. Zijn nakomelingen regeeren. Die van Handel regeeren ook. En beiden worden geëerd. I Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt «vspyj ■r.v// Wanneer men met objectiviteit den hui- digen stand van het Nederlandsche mu ziekleven overdenkt, gaat men zich on willekeurig afvragen, of ons lieve landje feitelijk wel aanspraak maken kan op dien grootschen naam, waarmee het zoo dikwijls betiteld wordt: „muziekcentrum van internationale grootte en universeele beteekenis." Moeten er voor een ge rechtigd gebruik van dezen eere-titel niet andere eischen gesteld kunnen worden dan die, waar aan onze nationale muziek-zaken op dit oogen- bük beantwoorden? Is het voldoende, dat wij een Mengelberg bezitten en een Concertgebouw- Orkest? Verliezen deze feiten in wezen niet een zeer groot deel van hun (ontegenzeglijk zeer aanzienlijke) waarde nu het wel vaststaat, dat er van intensieve toonkunstcultuur zelfs geen sprake zijn kan? Is het niet een feit, dat er nooit en niets systematisch op dit gebied verricht wordt, dat er geen diepere belangstel ling bestaat voor de muzikale prestaties van landgenooten, dat er slechts bij uitzondering getracht i s en in 't geheel niet getracht wordt het Nederlandsche volk een behoorlijke muzi kale opvoeding te geven en dat dus (logische consequentie) dat Nederlandsche volk min of meer achterlijk is wat de toonkunst betreft en speciaal wat de productie van eigen bodem aan gaat? Deze reeks van vragen vluchtig en oppervlak kig beschouwen leidt tot de conclusie: hier wordt schromelijk en schandelijk overdreven! Wij hebben nog in 't afgeloopen seizoen Bach herdacht met honderd-en-één concert en we hebben evenmin vergeten, dat Handel 250 jaar geleden zijn roemruchte leven aanving, terwijl er, niet te vergeten,een Nederlandsch muziek feest te Amsterdam(gevierd is; kortom: we waren steeds en overal paraat. En wat het peil van onze algemeene muzikale ontwikkeling betreft: we weten allen, dat de groote johann Sebastian Cantor geweest is aan de beroemde Leipziger Thomas-Kerk en dat hij twintig zonen gehad heeft, we weten, dat Beethoven met doof heid geslagen is en dat de plaats, waar het zoo jong gestorven lichaam van den beminden Mozart begraven ligt, 'aanvankelijk niet met zekerheid aan te wijzen was. Spreek er dus niet van, dat het Nederlandsche volk niet over pa rate kennis beschikken zou op het gebied der toonkunst! Er zijn echter helaas ook nog enkele dingen, waarvan ons volk niet of althans zeer weinig weet. Hoogstens kennen wij de namen van een grooten klassieken Italiaan als Claudio Monte- verde, van een Johann Stamitz (den grondlegger der symphonie), van een Jean Babtiste de Lully (den grootmeester der Fransche Opera in haar meest florissanten tijd) en van een Jan Pieters zoon Sweelinck (den Nederlander, die vóóraan staat bij de meest opmerkelijke voorgangers van den onsterfelijken Bach). Om niet te gewagen van nóg andere groote Nederlandsche figuren, meesters uit ons „gouden tijdperk": Jacob Obrecht, Joaquin des Prés, Orlando di Lasso (Lassus), Dufay, Okeghem! Men oordeele zélf: is met het wijzen op deze enkele (zóó in de gedachte schietende) feiten en met het noemen van deze weinige namen (slechts de allervoornaamste) niet duidelijk be wezen, dat de doorsnee Nederlander zelfs de meest elementaire kennis mist van zijn eigen muziekgeschiedenis en van de internationale historie? En moet het leveren van dit bewijs niet dubbel beschamend werken, wanneer wij weten, dat hetzelfde als voor de muziekge schiedenis opgemerkt werd gelden moet voor de algemeene toonkunst-w eten- schap en alles wat hiermee verband houdt? Nog kan hier een gerechtvaardigde tegenwer ping gemaakt worden (welke ons betoog echter in wezen niet in 't minst verzwakt)niet alleen op het gebied der muziek beschikt ons volk over weinig parate kennis en wetenschap, doch even zoo is het met de beeldende kunsten. Naast een Rembrandt, Steen, Hals, Vermeer en enkele an deren kent men ook onze schilders niet; nóg treuriger is het gesteld ten aanzien der beeld houwers en architecten. En: er kan toch ook bezwaarlijk verlangd worden, dat het publiek een volledig denkbeeld heeft van alle kunst uitingen. Hoe juist deze opmerking ongetwijfeld is: zoo men ze zou willen maken in verband met onze critiek op het niveau en de mate der muzikale ontwikkeling van den gemiddelden Nederlan der, dan verlieze men niet uit het oog, dat de toonkunst in zeker opzicht een bijzonder be voorrechte positie inneemt; men vergete niet, dat de muziek deel uitmaakt van de „publieke vermakelijkheden", dat zij midden in het maat schappelijk leven staat (wat met de beeldende kunsten niet of althans veel minder direct het geval is). Het concert biedt immers het groote publiek gelegenheid een bepaalde hoeveel heid en een bepaald soort muziek-kennis op te doen, terwijl het van den anderen kant hun, op wie deze verantwoordelijke en moeilijke taak rust, een steeds wederkeerende mogelijkheid aan de hand doet om datzelfde publiek een muzi kale opvoeding te geven. Deze tweeledige factor laat dadelijk een tweevoudige conclusie trekken: èn het publiek èn de concertgever hebben de bedoelde gelegenheid niet benut, wat blijkt uit den huidigen stand van zaken, zooals wij dien boven getracht hebben objectief te schilderen. Zou het mogelijk geweest zijn een andere situatie te kweeken en kan daarmee op dit oogenblik nog een aanvang worden gemaakt? Beide leden van deze vraag zouden wij bevesti gend willen beantwoorden. Een beter resultaat had bereikt kunnen worden en valt ook thans nog te verkrijgen, wanneer concertinstellingen en individueele concertgevers fheer s y s t em a- tisch te werk gaan bü het samenstellen van programma's. En in dit uitgangspunt schuilt ons inziens de geheele of een voornaam deel der oplossing Indien wij den leidenden instanties van ons muziekleven dus een verwijt moeten maken ten aanzien der tactiek, welke zij tot op heden gevolgd hebben, dan spreken wij in het kader van deze algemeene beschouwing niet over uitzonderingen, welke zeer zeker wel (zij het sporadisch) te vinden zouden zijn. Een doelbewuster en doeltreffender arbeids- programma denken wij ons dus allereerst ge baseerd op een vast en consequent uitgewerkt systeem. Een programma, dat zonder diepgaand overleg samengesteld is, kan weinig cultureel nut afwerpen, evenmin als een jaarlijksche Beethoven-cyclus (waarvan wij natuurlijk graag het directe resultaat erkennen). Een muziek- seizoen zou als volgt kunnen worden ingedeeld: men geve een overzicht van de Fransche. Duit sche, Italiaansche, Russische, Nederlandsche school (enz.). Uitgevoerd kunnen worden wer ken van den vroegsten tijd tot op heden. Men wijze op de ontwikkeling der materie (verrijking van elementair compositorisch materiaal, in strumentale en vocale mogelijkheden, enz.). De invloed der verschillende scholen op elkander; groei van den universeelen geest, bevruchting door de folklore, inwerking der nationaliteit. De productie der verschillende volkeren kan on derling vergeleken worden: composities uit meerdere landen en uit denzelfden tijd in doel bewust verband naast elkander op één concert laten hooren. Uitsluitend musiceeren is niet voldoende: gebruik kan worden gemaakt van duidelijke en overzichtelijke gedrukte explica ties, terwijl ook een mondelinge analyse nuttig zijn kan. De eerste indruk, welken ons schema wekken zal, luidt wellicht: een goed programma voor een hoogeschool voor muziek. Toch is die mee ning geenszins juist: bij smaakvolle, intelligente toepassing behoeft de boven in groote lijnen aangegeven werkwijze niet „droog" of „zielloos" te zijn; integendeel: zij kan leiden tot een bloeiend en interessant muziekleven. Men pro- beere het voorloopig één seizoen. Ieder zal wil len toegeven: veel te verliezen is er niet, want de belangstelling voor het openbare muziekleven bereikt steeds meer en meer het nulpunt. Daar uit blijkt, dat het roer moet worden omgegooid. Mogelijk opent het in dit opstel vluchtig uitge werkte plan nieuwe perspectieven. Eén ding staat reeds zeker vast: vele concerten zullen op die manier aan belangrijkheid winnen. En wie weet, wordt daardoor het publiek niet uit zijn apathie gewekt; dan zou een tweeledig resul taat in het verschiet liggen: het muziekleven zou gezonder worden en er was een aanvang gemaakt met de muzikale opvoeding van het Nederlandsche volk! In een volgend artikel hopen wij deze denk beelden nog iets meer te détaüleeren. HENRI TH. STAM. PEKING, 18 Juni. (Reuter.) Volgens een hier uit Kaying ontvangen bericht, is een Ameri- kaansche missionaris, pater Henry J. Bush, die een maand lang door bandiete ngevangen is gehouden, te Koeangpi, aan de grens van de provincies Kiangsi en Kwantoeng, door Chi neesche troepen bevrijd. MOSKOU, 18 Juni. (Reuter.) Volgens een be richt uit Tjoemen heeft zich in een volksgaar keuken alhier een geval van massa-vergiftiging voorgedaan, waardoor 80 arbeiders ziek zijn ge worden, waarvan 30 ernstig. SJANGHAI, 18 Juni. (Reuter.) De builenpest ia de provincie Foekien heeft reeds 100 dooden geëischt. Vraag: Is een 434 mil. windbuks in de wa penwet inbegrepen? Antw.: Wendt u tot de politie! Dat is een ingewikkelde geschiedenis. Sommige merken vallen er onder, andere niet. Vraag: Waar is Cereus Diermeelfabriek ge vestigd? Antw.: Ons onbekend. Vraag: 1 Wie is het hoofd of de directeur van de Ned. Rijksmunt? 2 Wat is zijn adres? 3 Wat is zijn rang of titel? Antw.: 1 Muntmeester is de heer Dr. C. Hoitsema; 2 te Utrecht; 3 Weled. zeergel. heer. Vraag: 1 Hoe kan ik geschilderde letters uit tentlinnen verwijderen? 2 Wat zijn de kosten van het kampeeren per dag te Zandvoort? Antw.: I Met terpentijn; 2 f 0.50 per dag. Vraag: 1 Ik ben voor f41.04 aangeslagen in de personeele belasting. Aan huur betaal ik f 25 per maand, heb drie minderjarige kin deren. Is deze aanslag juist? Volgens het aan slagbiljet: Belastbare huurwaarde f 300; kin deraftrek f 24. Hoofdsom 1ste grondslag na kinderaftrek (huurwaarde) f 13.68; opeenten op de hoofdsom van alle grondslagen f 27.36. Ik woon te Hillegom. 2. Ik ben in het bezit van een aandeel rente- looze leening ten laste bisdom Haarlem, bouw Kathedrale kerk (St. Bavo) Serie 019 No. 048 groot f 10. Is dit aandeel reeds uitgeloot? Antw.: 1 De aanslag is juist indien er op 1 Januari slechts twee minderjarige kinderen in uw huis woonden. Waren er drie, dan kunt u een bezwaarschrift indienen bij den inspec teur der belastingen. Zie daarvoor den achter kant van uw aanslagbiljet; 2 Neen. Vraag: Wij wonen te Haarlem en zijn beiden vrijgezel. De een heeft een zuiver inkomen van f 900 en de ander f 1800. Hoeveel inkom stenbelasting moeten wij betalen? Antw.: De een moet aan rijksinkomsten- en gemeentefondsbelasting in totaal f 15.22 be talen; de ander f 90.72. Vraag: Ik ben in de personeele belasting aangeslagen voor een totaal van f 45. Ik ver woon f 5 huur per week. Is deze aanslag juist? Volgens mijn aanslagbiljet als volgt: Belast bare huurwaarde f 230, hoofdsom le grond slag huurwaard f 13.50, hoofdsom 2e grondslag meubilair f 1.50; opcenten op de hoofdsom van alle grondslagen f 30. Ik woon in Assen delft. Antw.: Die aanslag is juist. Vraag: 1 Mijn ster van Bethlehem krijgt onder aan dorre blaadjes. Wat is de oorzaak hiervan? 2 Ik heb nappa handschoenen gewasschen met ammoniak. Nu zijn ze hard geworden. Waarmede krijg ik ze zacht? 3 Als iemand halfbroer of -zuster is, en er sterft iemand ongehuwd, heeft hij (zij) dan ook recht op een deel van de erfenis? Antw.: 1 Zonder de verzorging van uw Bethlehemster te kennen, kunnen wij de oor zaak van het euvel niet opgeven. Staat de plant wellicht te koud? Heeft zij te veel water gehad? Kijk eens of het gaatje onder aan den pot misschien verstopt is. 2 Daar zal wel niet veel meer aan te doen zijn. 3 Zijn er halfbroers en halfzusters en volle broers en zusters dan splitst men de nalaten schap in twee helften. De volle broers en zus ters deelen in beide helften; de halfbroers en -zusters alléén in één der helften. Vraag: 1 Is het een militair geoorloofd buiten zijn garnizoensplaats in burgerkleeding te loopen? 2 Is een particuliere bankinstelling, waar aan een spaarbank is verbonden, verplicht „Maatschappelijk Hulpbetoon" inlichtingen te geven over een klant? Antw.: 1 Niet geoorloofd; 2 Neen. Vraag 1: Hoe kan ik vetvlekken uit een groen lancaster gordijn verwijderen? 2 Kan ik een kunstzijden deken (wolvul ling) met zijden randen, die eenigszins vuil geworden is schoon krijgen? Ook zitten eX vochtstippels op. Antw.: 1 Met benzine; 2 Wij zouden den de ken in dit geval laten uitstoomen. Vraag: .Hoeveel moet ik aan personeele be lasting betalen? Huurwaarde f 390. Meubilair f 1.50 (4e klasse). Geen kinderaftrek. Ik woon in Haarlem. Antw.: Hoofdsom f 22; meubilair f 1.50; op centen f 37.60, totaal f 61.50. Vraag: 1 Wat is de kortste weg per rijwiel van Steenwijk naar Denekamp? Hoeveel K. M-? en DenekampNijmegen? 2 Idem Steenwijk Apeldoorn Arnhem Nijmegen? 3 Hoe wordt de hoofdsom berekend voor de Inkomstenbelasting, als mijn inkomen be draagt f 1960? Hoe wordt de hoofdsom bere kend voor de Personeele belasting? Antw.: Steenwijk, Meppel, De Wijk, Wester huis, Ommerschans, Ommen, Eerde, Den Ham» Daarle, 't Loo, Wierden, Almelo, AlbergeH» Reutum, Ootmarsum, Denekamp. Totaal 9® K.M., Denekamp, Oldenzaal, Hengelo, Delden. Goor, Diepenheim, Lochem, Deventer, Brum" men, Dieren, Ellekom, De Steeg, Velp, Arnhem» Elden, Eist, Nijmegen. Ill K.M. 2 Steenwijk, Meppel, Staphorst, Rouveen. Zwolle, Hattem, Heerde, Epe, Ernst, Vaassen. Apeldoorn, Beekbergen, Teriet, Arnhem, Elden» Eist, Nijmegen. 115 K.M. 3 De gemeenten zijn ingedeeld in klassen. Voor elke klasse wordt een vast bedrag van de jaarlijksche huurwaarde van het huis afge' trokken. Van de belastbare huurwaarde wordt 10 pet. geheven. Indien u gehuwd bent en 3° Haarlem woont moet u aan rijksinkomsten- etl gemeentefondsbelasting betalen in totaal f 94.08- Vraag: Welke is de kortste weg van Hillego01 naar Nijmegen? Antw.: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Leiden- Alphen, Zwammerdam, Woerden, HarmeleP» Utrecht, De Bilt, Zeist, Driebergen, Doom, Leef' sum, Amerongen, Eist, Rhenen, Grebbe, °P' heusdensche veer. Doodewaard, Stien, WelJ'' Slijk Ewijck, Lent, Nijmegen. 144 K.M. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg xv* Alkmaar naar Volendam per fiets? Antw.: Alkmaar, Stompetoren, Schermerhor'n Oosthuizen, Middelie, Edam, Volendam. 25 K ongeveer. Vraag: Welke is de naaste weg van HoofddofP naar Valkenburg en hoeveel K.M.? Antw.: Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, drecht, Wünis, Breukelen, Maarssen, Utrech Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalse'~ Hedel, Den Bosch, Vught, Eindhoven, Geld1"®^ Weert, Roermond, Susteren. Sittard, Beek, Kruisberg, Valkenburg. Totaal 241 KAL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10