Het festival te Leningrad De Japanners in Noord-China Italië speelt op Het nieuws van heden TENDENZ EN BEZIELING NIET VOLDAAN OVER DE TSJAHAR-REGELING MOSKOU EN BOEKAREST V olkenbondslee- ningen HEIDENSCHE ACTIE EN DE GESTAPO DE BAROMETER I r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 18 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19390 Volwassenen en kinderen als klankbord voor de tendenz- kunst in de Sovjet Merkwaardige tegen stelling Belgische sleepschip „Paula Jean", op weg naar Selzaete, is op een zandbank (leloopen. Daar het niet spoedig vlot was te krijgen, brak het middendoor Het Weer De rekening van de bloedige Abessinische guerilla moet worden vereffend Generaal Dohaira eischt op de eerste plaats schriftelijke bevestiging Houding der regeering te Tokio Onderhandelingen over een bij standspact. Koning Carol naar Parijs en Londen? Ernstige kritiek op de regeeringen van Bulgarije en Griekenland Twee Zwarte Fronters gevonnist Groot communistenproces te Hamburg Bezetting van Tsjahar? De Stalen Helm in het Derde Rijk S.A.-leider vermoord De ramp te Reinsdorf De katholieken tevreden, maar niet voldaan. Een wenk van Hauer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Over de eerste dagen van het Leningrader Festival hebben wij reeds uitvoerig be richt. Theater, opera en ballet, in uit stekende opvoeringen gepresenteerd, hielden zich buiten de communistische manifestaties en konden eenvoudig als pure kunst beoordeeld Worden. Het was inmiddels te verwachten, dat het uit gebreide programma ook typische Sowjetkunst zou bevatten en inderdaad hebben we zoowel op het tooneel als op het witte doek enkele staaltjes gezien van wat de kustenaars in Sowjet-Rus- land onder tendenzkunst verstaan. Heel even Werd dit merkbaar in het reeds besproken too- heelwerk „Peter de Eerste", die als vriend van het volk meer dan gewone waardeering geniet bij het hedendaagsche publiek. Sterker echter zou de tendenzkunst spreken in het drama >.Skouterawski" van Leoniff, opgevoerd door het beroemde Mali-Theater (klein Theater) uit Moskou. Het stuk is een bewerking van den ro- hian van denzelfden naam en denzelfden auteur, d ie een groote reputatie in de Sowjet- ïepubliek geniet. Skoutarewski is een professor, die strijdt voor den socialistischen staat. Zijn vrouw, die nog leeft in de mentaliteit van vóór de revolutie, is een hardnekkig collectrice van oude kunstvoor- Werpen, die haar worden aangepraat door een Zekeren heer Struf, een gewezen millionnair, die thans handel drijft in antieke voorwerpen en tevens de leider is van een bende saboteurs. Na tuurlijk is deze man een ongehoorde bedrieger, terwijl Skoutarweski een geniaal uitvinder is, Wiens plannen door Struf ernstig worden be laagd. Ook de zwager van den prof, eveneens een saboteur, is een schurk in het kwadraat, alsmede de zoon, die een leeglooper is en zijn tijd verdoet met drinken en dansen. Deze jon geling begrijpt niets van de „groote tijden", die het land beleeft en wordt dus eveneens getee- kend als een verachtelijk wezen. Zoo zijn alle tiguren, die niet direct tot de geestverwanten van den professor behooren, verachtelijke lie ten, eenzijdige schurken, kortom: saboteurs. De eenige uitzonderingen zijn een jong meisje, dat öoor den auto van den prof werd aangereden, hi zijn huis verpleging vindt en zijn secretaresse Wordt, alsmede een jongeman, een oude vriend van den zoon des huizes, jarenlang soldaat aan het front, thans overtuigd communist. Deze jongeling komt onverwacht in de familie opduiken, tracht den zoon te bekee- ren en wordt goede vrienden met den professor. Uitvoerig worden dan de schurkenstreken der Saboteurs en de genoegens van den zoon ge schilderd. Allen zijn in een complot betrokken, "fat den diefstal van 's professors uitvinding ten hoel heeft. Tenslotte pleegt de zoon zelfmoord, betgeen de vader verneemt op het oogenblik, bat hij zijn nieuwste vinding zal demonstreeren. Ue proef slaagt en de secretaresse vliegt den jongen communist in de armen, waarmede dan bewezen wil worden, dat de professor het groot ste gelijk van de wereld heeft door den nieuwen staatsvorm aan te hangen. Het meesterschap, waarmede het Mali- Theater dit stuk ten tooneele bracht, is omgekeerd evenredig aan de waarde van bet stuk, dat van begin-tot einde onaannemelijk js. Mir nichts dir nichts worden de communis tische geesten geteekend als voortreffelijke om biet te zeggen volmaakte menschen. De jonge c°mmunist met name is de braafheid in per- spon, drinkt niet, houdt niet van plezier, is keu- Ug gekleed en gekamd en manifesteert zijn '■superioriteit" met een nadrukkelijkheid, die ten onzent alleen den braven Hendrik ken merkt. Deze kostschoolfiguur doet in hocge hiate naïef aan en lijkt meer op een duldenöen martelaar dan op een strijder voor het proleta riat. Zijn optreden zou in onze Westersche inden, en getransponeerd in een andere le- ehsbeschouwing dan de communistische, eer igerniswekkend dan overtuigend werken. Niet temin werden de vele zinsneden, die deze ver eende heer over het voetlicht bracht, met Sr°ote geestdrift door het talrijke publiek be- ?T0et, waaruit men eens te meer de gevolgtrek- mug kan maken, dat het publiek in de Sowjet olkomen critiekloos aanvaardt wat men het als ^"umunistische idealen voorzet. Voelt men dit in het huidige Rusland anders? Feit is, dat men zich niet alleen verbaasde over onze volkomen onverschilligheid ten aanzien van deze vertooning een onverschilligheid, die zelfs een zekere verontwaardiging verried maar dat de spelers zich van hun taak hebben gekweten met een toewijding en een élan, een ■betere zaak waardig. Het volkomen gemis aan overtuiging heeft niemand getroffen; het ge baar, waarmede de leegheid van het stuk werd gepresenteerd, bleek meer dan voldoende om alle harten te veroveren en alle zelfcritiek te smoren. Deze eigenaardige opvoering had plaats in een z.g. Cultuurhuis, een volksschouw burg van enorme afmetingen, pas het vorige jaar gebouwd en van een bewonderenswaardige architectuur. Nog curieuzer was de voorstelling van „De doortocht in de bergen", gespeeld voor een publiek van kinderen in het Kinder theater. Dit stuk, reeds een paar jaar lang een ononderbroken succes, werd door de kinderen met groote geestdrift bewonderd. De held van het stuk is een jongeman, die strijdt in de ge lederen der Rooden en, door de kozakken ach tervolgd, de bergen in vlucht. Geestverwanten verzorgen hem, tot hij opnieuw de vlucht moet nemen voor de kozakken, die blijkbaar niets an ders te doen hebben dan dezen moedigen strij der op de hielen te zitten. Tenslotte delven de kozakken het onderspit. De held verschijnt n.l. met nog eenige kameraden en jaagt de achter volgers op de vlucht. Op het zelfde oogenblik trekt een compagnie roode soldaten, de bajonet op het geweer, de zaal binnen en marcheert on der de luidruchtige toejuichingen van de jeugd om het ronde tooneel heenwaarmede de re volutie als geslaagd wordt gesuggereerd. Ook hier is alle overtuiging zoek. Men heeft zich te vreden gesteld met de communisten af te schil deren als helden en rechtvaardigen en de ko zakken als minderwaardige lieden. Het succes was enorm, er ontbrak niets aan! Voor ons intusschen bestond de verrassing vrijwel uitsluitend in den merkwaardigen too- neelbouw, bestaande uit de bekende kubussen, die, om elkaar heen draaiend, een vrijwel ontel bare hoeveelheid tooneelen in minder dan geen tijd te voorschijn kunnen tooveren. De ruimte wordt door dezen cooneelbouw vrijwel onbe grensd. Men speelt niet tegen een achtergrond en tusschen zijwanden, doch als het ware om een kern heen. Een behendige vernlaatsing der kubussen in een ondeelbaar oogenblik van duisternis, verbindt de tafereelen snel en aan nemelijk, zoodat er geen stagnatie ontstaat in de uitvoering. Een nadeel van deze methode blijft echter de onmogelijkheid tot een breede en grootsche monteering, die sommige stukken vragen. „Peter de Eerste" b.v. zou dezen too- neelbouw allerminst verdragen. Een suces-nummer in de Sowjet-tendenz- kunst blijft voorloopig nog de pope, zooals men dien gelieft Voor te stellen. In drie verschillende vertooningen hebben wij deze fi guur aan het werk gezien. In alle drie de geval len waren grime en aankleeding tot in détails dezelfde. De pope is reeds lang een standaard type geworden en wordt steeds voorgesteld als een vadsige dronkelap, dom en gierig, verach telijk en onbetrouwbaar. Zijn buik draagt hij voor zich uit als een verzamelplaats van alle lekkernijen der aarde en zijn oogen zijn nat van wellust en begeerigheid. Dit hoogst onsmake lijke heerschap wordt te pas en te onpas voor gesteld als de vertegenwoordiger van den gods dienst, ja zelfs als de verpersoonlijking daar van en zoo goedkoop kan het argument niet zijn of het publiek neemt er genoegen mee en gunt den acteur in kwestie een apart applausje. In dit land, waar de godsdienst „vrij" is, werkt men de jonge geesten zoovael en zoo vaak mogelijk met het wapen van het sarcasme, dat sterker treft dan alle andere. De honderden kinderen amuseerden zich dol met den char latan, die belachelijk en stumperig met zijn kruisbeeld rondzwaait, als hij een doorslaand argument noodig heeft. Denkende menschen doorzien dezen truc al heel spoedig en stooten zich aan de smakeloosheid van het geval. Het Russisch publiek van heden echter aanvaardt zonder te denken alle suggesties, mits zij slechts de revolutie en den socialistischen staat trouw zijn. Hoezeer stak bij deze benepen tendenzen een voorstelling af van het Poppentheater, die we buiten het programma om hebben genoten. Vertoond werd een novelle van Gogol, die de voorstelling opende als een prachtig gesneden en direct herkenbare pop. Een menigte perso nages trad in de beperkte ruimte op, fantas tisch belicht en van een ongehoorde karakteris tiek met een illusie der werkelijkheid, als we nooit tevoren zagen. In een paar extra num mers zagen we bovendien een „Tango des doods", een persiflage van het mondaine dan sen, waarbij de satyre in een schrijnende tra giek overging. Deze marionettenkunst, terloops genoten buiten het officieele programma om, had een der hoogtepunten van het Festival kunnen zijn :vv_ r m- - f p 1 VERWACHTING: Matige, tijdelijk wel- f| j=j licht toenemende Zuidelijke tot Zuid- g Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be- JEE trokken; later wellicht regen, aanvanke- lijk iets warmer. =j Verdere vooruitzichten: Iets zachter met EE EE kans op regen. ROME, 17 Juni (Reuter) De „Giornale d'Italia" geeft een opsomming van incidenten, welke de Abessiniërs sinds 1911 aan de gren zen der Italiaansche koloniën zouden hebben uitgelokt. Aan de Italiaansche verdraagzaam heid tegenover Abessinië, door de „Giornale" een land genoemd met tradities van roof en anarchie, is thans een eind gekomen. De „Giornale" besluit: Tegenover de bloe dige kronieken inzake de Abessinische guerilla aan de grenzen van Erythrea en Somalilanc, is het recht van Italië, om de rekening te vereffenen, een heilig recht voor volken, die de mannelijkheid hoog houden en zichzelf respec teeren. Verder vernemen wij: Naar aanleiding van verschillende publicaties over de slavernij in Abessinië, heeft de Abes sinische legatie te Rome een verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat keizer Hailé Sellasié bij de intrede in den Volkenbond beloofd heeft, de slavernij in Abessinië af te schaffen in een tijdperk van vijftien tot twin tig jaren, zooals voor die ingrijpende hervor ming wordt vereischt, en dat hij met energie aan de uitvoering van die belofte is begonnen. De legatie maakt verder een pikante op merking ten opzichte van een Franscner. schrijver, die in den laatsten tijd een gropfe propaganda tegen Abessinië heeft gemaakt juist op grond van de daar heerschende gru welijke slavernij. Deze schrijver, zoo verklaart de legatie (blijkbaar is hier Henry de Monfreid bedoeld) heeft zelf in Abessinië een aanzienlijk vermogen verworven metden slaven handel. Het groote dramatische theater te Leningrad LONDEN, 17 Juni. (Reuter). Volgens een rapport van den Engelschen ambassadeur te Tokio aan de Engelsche regeering heeft de Japansche minister van Buitenlandsche Za ken bevestigd, dat het optreden der Japan sche legeraanvoerders in Noord-China niet op zijn initiatief in zijn werk is gegaan. De mi nister schijnt echter achteraf zijn sanctie te hebben gegeven aan de houding der officieren nopens de provincie Hopei en aan de door hen inzake dit gebied gestelde eischen, met name het terugtrekken der Chineesche troepen er. De Missouri in Amerika is buiten haar oevers getreden. In vele dorpjes moest de bevolking naar de daken der huizen vluchten MOSKOU, 17 Juni. (Reuter) Nadat dr. Be- nesj zijn missie in Sovjet-Rusland had vol bracht, vonden hier vele politieke besprekin gen plaats, waarbij vooral de kwestie van de verhouding der Sovjet-Unie tot de Kleine En tente een rol speelde. De Sovjet-Russische regeering heeft haar ge zant te Boekarest nieuwe instructies gegeven, om onderhandelingen te openen met Roemenië over de afsluiting van een Russisch-Roemeensch veiligheidspact. GENÈVE, 17 Juni. In het „Journal de Ge- nève" wordt van welingelichte zijde gemeld, dat Titoelescoe op het oogenblik een bezoek voorbereidt van koning Carol aan Parijs en Londen. Deze reis zou echter eerst plaats vinden na onderteekening van een bijstandspact tus schen Roemenië en Sovjet-Rusland, gelijk dat gewenscht wordt door Titoelescoe en het Fran- sehe ministerie van buitenlandsche zaken. LONDEN, 17 Juni. (V.D.) Heden verscheen het derde jaarverslag van het Comité van Vol- kenbondsleeningen (League Loans Committee), waarin een overzicht gegeven wordt van de wijze, waarop de landen, die Volkenbondslee- mngen hebben uitgegeven in het afgeloopen jaar aan hun verplichtingen hebben voldaan. Danzig en Estland zijn hun verplichtingen ten volle nagekomen, terwijl Oostenrijk in staat was den obligatiehouders een conversie in een lager rentende leening aan te bieden of vol ledige terugbetaling van de hoofdsom. Honga rije betaalde 50 pet, op de vervallen coupons en heeft tevens als laatste betaling op de cou pons van verleden jaar, waarop 50 pet. werd betaald, 5 pet. der couponwaarde getransfe reerd. De positie van de andere twee landen, die Volkenbondsleeningen te hunnen laste heb ben, is minder bevredigend. Bulgarije nam in April 1934 op zich, om 32 pet. van den interest te transfereeren, vermeer derd met 10 pet. van den achterstand van voor afgaande jaren. Zes maanden later bleef het reeds in gebreke en transfereert nog slechts 15 pet. van de tot September vervallende rente. De moeilijkheden zijn gedeeltelijk het gevolg van den slechten oogst, maar in grootere mate van de onverstandige financieele en economi sche politiek van de Bulgaarsche regeering. Griekenland is geheel en al in gebreke. Ver leden jaar betaalde het met groote vertragin gen, 35 pet. en ondanks de duidelijke algemee- nc economische verbetering en de belangrijke toeneming der uitgaven voor andere doelein den, wenscht de Grieksche regeering thans op nieuw slechts 35 pet. te betalen. Het comité verwierp dit aanbod als onvoldoende en slechts zeer weinig obligatiehouders hebben het ge accepteerd. BERLIJN, 17 Juni. (V.D.) Twee leden van het z.g. Zwarte Front van Otto Strasser zijn heden door het volksgerechtshof resp. veroor deeld tot 8 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eer verlies en drie jaar tuchthuisstraf met aftrek van 5 maanden voorarrest. Te Hamburg is heden voor den derden straf- senaat het proces begonnen tegen 74 commu nisten, die beschuldigd worden van voorberei ding tot hoogverraad, poging tot moord, land- vredebreuk, ernstig oproer en andere delicten. Het geheele proces zal in drie deelen worden behandeld. Dit proces staat in verband met de gebeurte nissen van 6 Maart 1933. Op den avond van dien dag organiseerde (naar aanleiding van eer. stembusoverwinning) de NSDAP een fak keloptocht, waarbij een vuuroverval van com munisten gepleegd werd. Hierbij vielen drie dooden, toevallige voorbijgangers. Bovendien werden 16 personen gewond. de vervanging der ambtenaren door Japansch- gezinde personen. Daarentegen schijnt de minister niet ac- coord te gaan met de maatregelen, welke door den Japanschen generalen staf zijn genomen met betrekking tot de provincie Tsjahar. Uit Tokio meldt Reuter: overeenkomstig de beslissing van den Japanschen generalen staf te Tsjangtsjoen zullen de troepen van generaal Soeng Tsje Joean, gouverneur van de provin cie Tsjahar, worden beschouwd als bandieten en als zoodanig worden behandeld. De troepen van Tsjahar worden beschuldigd den wapen stilstand van 2 Februari te hebben geschon den. De te Tientsin vertoevende Japansche gene raal Dohsira verklaarde, dat de kwestie van Tsjahar nog niet is geregeld. De Chineezen hebben slechts een mondeling antwoord ge. geven en de Japanners verlangen iets meer. Volgens geloofwaardige mededeelingen schijnen zich twee stroomingen te ontwikke len onder de Japansche militaire autoriteiten. De eene groep, welke wordt vertegenwoordigd door Dohaira, wil geheel Noord-China openlijk onder controle van het Kwantoeng-leger plaat sen, terwijl de andere groep meer geneigd is naar de raadgevingen van Tokio te luisteren en zich tevreden te stellen met de meer be scheiden resultaten, welke tot nu toe zijn be reikt. Volgens het blad „Takoeng Pao" behelzen de door China aanvaarde Japansche eischen tot regeling van het Tsjahar-conflict het vol gende. De regeering van de provincie Tsjahar moet haar verontschuldigingen maken, de chef van den staf van de 132ste divisie wordt ont. slagen en de voorzitter van het militair ge rechtshof van deze divisie wordt gestraft. Ver der werd bewegingsvrijheid voor de Japanners in binnen-Mongolië verlangd. MOEKDEN, 17 Juni. (Reuter). Het Japan sche oppercommando heeft gisterennacht de telegraaflijn SjanhaikwanTientsin militair laten bezetten. Alle telefoonkantoren aan deze Hjn staan sedert gisternacht onder controle van Japansche militairen. Het Japansche oppercommando heeft bo vendien talrijke radiostations bezet en contro. leert het geheele draadlooze verkeer tusschen Noord-China en Nanking. Japansche troepen oefenen zich te Sjan- haikwan in het in- en ontschepen. TOKIO, 17 Juni. (Reuter) De Japansche bladen melden, dat met toestemming van den Japanschen minister van oorlog talrijke vlieg tuigen naar Kalgan zijn gezonden, waar de Japansche militaire missie onderhandelingen voert met de plaatselijke Chineesche autoritei ten over de gedeeltelijke ontruiming van de provincie Tsjahar. Deze maatregelen zouden genomen zijn, om botsingen tusschen de Japansche en Chinee sche troepen te vermijden. Het eerste transport der Japansche troepen zal vandaag de provincie Tsjahar binnenmar- cneeren en wel in dat deel, waarin zich tot nu toe nog Chineesche militairen bevonden. De leider van den Stalen Helm in Baden. Wenzl, werd in het begin van Juni gevangen genomen. Het is interessant, aldus de N. R. C., na te gaan hoe het orgaan van den Stalen Helm, „Der Stahlhelm", daarop reageert. Schijnbaar in het geheel niet, want in het jongste nummer komt geen woord over de arrestatie voor, maar in de correspondentie met een lezer staat een toespeling: „Ja, in derdaad behoorde Wenzl tijdens den oorlog tot het eseader-Richthofen, zijn politieke over tuiging heeft hij het vorige jaar in ons orgaan ontvouwd." In een daarop volgend antwoord aan een anderen lezer staat: „voor front soldaten geldt: afwachten en de tanden op elkaar klemmen". KEULEN, 17 Juni. In den nacht van Zater dag op Zondag is nabij Bonn een S.A.-leider vermoord; de motieven voor de daad zijn nog riet bekend. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) De Duitsche radio zendt morgen van 12 tot 12.45 uur de rouwplechtigheden uit van de slachtoffers van het ontploffingsongeljuk te Reinsdorf, Moskou wil weer onderhandelen met Roemenië over een bijstandspact. De Japanners in Noord-China. Niet tevreden met Tsjahar-regeling. Jaarverslag Volkenbondsleeningen. Kritiek op Sofia en Athene. Fel artikel van de „Giornale d'Italia" tegen Abessinië. Tweede lustum der Ned. R. K. Kerkmuziek- school te Utrecht; toespraken werden o.m. ge houden door burgemeester Ter Pelkwijk en oud minister Marchant. Wijziging in de steunverleening voor degenen, die tijdens werkloosheid zijn gehuwd. Bij den Volksraad is een spoedordonnantie in gediend tot instelling van controle op den han del ter voorkoming van plotselinge scherpe prijsstijging. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in Mei 30.537.934; over de eerste vijf maanden is de opbrengst ruim 15 millioen beneden de raming gebleven. „Koetilang," na een retourvlucht Batavia— Amsterdam in 5y2 dag, op Schiphol terug. New-Yorksche beurs: stille handel met terug- loopende koersen. O Donderbui Een donderbui verfrischt de natuur, ontspant de spanning in de atmosfeer. Zoo'n donderbui is noodigEn men trekt vergelijkingen. Men past alles overdrachtelijk toe. Ook in onze sa menleving is zoo'n donderbui noodig want deze ontspant de zenuwen, brengt ontlading van een gemoed. Doch laten we daarbij toch altijd even te voren bedenken dat in de natuur zoo'n donderbui ook geweldige schade kan aanrichten aan plant, bloem en gewasaan kassen en boomgaarden, aan vruchten en groenten. En dat ook zoo'n heilzaam geprezen ontlading van het gemoed geweldige schade kan aanrichten aan vriendschap en vertrouwen, aan eer bied en gezag, aan liefde en sympa thie. Neen, laten we in onzen maat- schappelijken omgang heel, heel voorzichtig wezen met donderbuitjes. Men schrijft ons uit Berlijn: De heidensche propaganda is nu in ver schillende Duitsche steden verboden. Zoo heeft b.v. de hoofdcommissaris van politie te Leipzig prof. Hauer doen weten, dat zijn lezing over de vraag, kan een Duitscher Christen zijn, niet mag doorgaan. De geheime staatspolitie heeft prof. Hauer en Graaf Reventlow een wenk gegeven, dat de heeren goed zullen doen, hun propaganda te staken. En de geheime staats politie is een organisatie, waarmee niet te spotten is. Wie zoo'n wenk niet opvolgt, kan in een lastig parket komen. Terwijl er geen gelegenheid bestaat, op een besluit van de ge heime staatspolitie in hooger beroep te komen. In Berlijnsche katholieke kringen wordt er druk over gesproken, welke krachten er aan het werk zijn geweest, de geheime staatspolitie dit verstandige besluit te doen nemen. Men spreekt over het ministerie van oorlog en dat van buitenlandsche zaken; er wordt ook be weerd, dat ministerCRjring, wiens energie be kend is, de geheime staatspolitie bevolen heeft, de ongelukkige heidensche propaganda, die het Duitsche volk uiteen doet vallen, te ver bieden. Graaf Reventlow heeft steeds verklaard, dat hij zijn aanhangers niet uit de Christelijke Kerk wil halen. Als dat zoo is, zal hij het besluit van de geheime staatspolitie billijken, en hij zal niet trachten, in het geheim de pro paganda voor het heidendom voort te zetten. Wij katholieken kunnen nu tevreden zijn, maar wij zijn nog niet voldaan. Wij eischen, dat ook Rosenberg de gelegenheid zal worden ontnomen, om propaganda te voeren. Natuur lijk is het voor de geheime staatspolitie veel moeilijker, tegen Rosenberg op te treden dan tegen prof. Hauer, die van huis uit geen na- tionaal-socialist is, of tegen graaf Reventlow, die weliswaar reeds omstreeks 1925 de Duitsch- nationale gelederen verliet en tot de Natio- naal-Socialisten overging,maar die daar spoe dig in ongenade viel. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 760 yorige stand: 758.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1