1 LIJST 5 Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Practische Katholieke idealen Bliksem toch de oorzaak? WIE NIET STEMT, KATHOLIEKEN! Laatste Nieuws Een „Nationaal Rampenfonds OOK IN ONZEN GEMEENTE RAAD ALLEN STEMMEN DE VLOOTDISCUSSIES MET BERLIJN Staat van beleg in Kanton DINSDAG 18 JUNI 1935 Voor onzen elfden zetel Materieele kant ver waarloosd? Herneemt Frankrijk zijn vrijheid van handelen? Grondkapitaal f 300.000 Percival te Oran geland Mario Roustan EniuniniiiinriiiiiiiiniiiMnniniiinHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiTiniiiiniiinimimnmHifiniiHiiiiuiiiiiii!; ■■■■mil mmm ■■a m m a mm giiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiuiiiiiiiHig STADSNIEUWS De katholieken mogen van hun vertegenwoordigers daden eischen; met woorden alleen zijn wij niet gebaat Gemeente-politiek en crisislijn LEERLINGEN IN DE TYPO GRAFIE Uitreiking diploma's EEN KATTENDRAMA Wiens poes is dit? Nachtwandeling van de Natuur historische Vereeniging Dammen Deskundige dr. Duker handhaaft zijn meening inzake Uiver-ramp tv:;- 11 misdoet evenzeer, als hij die verkeerd stemt De R.K. Artsenver eeniging die te Hengelo (O.) haar jaarvergadering hield, maakte Zaterdagmiddag te Saasveld een origineele Twentsche boerenbruiloft mede. De aankomst der „broedswagens" BURGERWACHTERS GEREDEN AAN- Bocht te groot KINDERPENSIONS Verontwaardiging bij den raadsman Uw belangen worden alleen gediend door de KATHOLIEKE FRACTIE! Inslag in antenne en vleugels Brandend neergestort? De Snelpost Personalia Postduivenver. „De Snelvieger" BURGERLIJKE STAND 99 De bedoeling is financieelen steun te verleenen bij eventueele groote natuurrampen Hij hoopt vanavond weer te Croydon te zijn Nieuwe Fransche minister van Onderwijs DE ARRESTATIES TE OSS Examens L. O. NEW-YORKSCHE BEURS (Nagekomen koersen) fZoekt ¥EE£^rNIEUWE HAARLEMSCHE COURANT öiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Gisteravond hield de jonge Overveensche af- deeling van de Haarlemsche R. K. Kiesveree. niging „Credo Pugno" in het prettige parochie huis „Domi" aan het Zandvoorterpad te Over- veen een weliswaar matig bezochte, maar toch gedegen propaganda-vergadering. De voorzitter, mr. Fr. Vorstman, gaf in zijn openingswoord de beteekenis aan van de actie der R. K. Staatspartij voor de te houden ge meenteraadsverkiezing. Een actie, niet zoo zeer gericht dezen keer tegen de daverende programmapunten der N. S. B., alswel tegen de jammerlijke verdeeldheid, waarmee de K. D. P. nog steeds de katholieke gelederen dreigt te verzwakken. Na zijn kort openingswoord gaf de voorzit, ter onmiddellijk het woord aan den eersten spreker, het Haarlemsche gemeenteraadslid, den heer H. J. L. Klein Schiphorst, die sprak over „de verplichtingen van de gemeentelijke overheid tegenover de jeugdige werkloozen." Allereerst wees hij er op, dat bij een gemeng- den gemeenteraad in Haarlem door één enkele partij niets valt te bereiken, zelfs niet door de S. D. A. P. In verband hiermee gaf spreker warmen lof aan den katholieken wethouder, den heer Van Liemt. De Haarlemsche werkloozen hebben den laatsten tijd verschillende werken ter uitvoe ring gekregen. Men heeft hiervoor geen werklooze vakmen. schen aangenomen. Ongetwijfeld zal zich deze ingrijpende maat regel op den algemeenen stand van 't bouwbe drijf wreken. Maar toch moet men zeggen, dat Haarlem op dit gebied van werkverschaf fing een vooraanstaande plaats inneemt. Vervolgens handelde spreker over het on derwerp, waarvoor hij zich steeds zulk een warmen voorvechter toonde, n.l. over de zorg voor onze jeugdige werkloozen. In theorie rekent men als zoodanig slechts de jongelui tot 18 jaar. Maar van 18 tot 24 jaar zijn er al ontbreken de statistieken ongetwijfeld minstens 100.000 jonge mannen in Nederland, die in de onmogelijkheid verkee- ren te kunnen arbeiden. Voor de zgn. los-werkenden, die niets ge leerd hebben, is de practische oplossing nog het gemakkelijkst. Tallooze cursussen en werkkampen maken, dat deze jongelui bezig kunnen blijven en zich voor de toekomst practisch kunnen bekwamen. In Haarlem is de belangstelling voor dezen tvcim van pntwikkeling jammerlijk slechts zeer gering. De meer gegoede burgers blijken weinig te gevoelen voor den zedelijken plicht, dien zij op dit gebied hebben. Voor de toekomst is het noodzakelijk, dat ook de jeugdige werkloozen een gedegen vak opleiding ontvangen. Vooral voor de bouwvak, ken en annexe vakken £gn zulk een opleiding niet gemist worden. De leiders der R. K. Staatspartij hebben de draagkracht van dit onderwerp ingezien en het in hun! program duidelijk opgenomen. In Haarlem is onlangs een commissie ingesteld om practisch een mo gelijke uitwerking van reeds vroeger geopper de plannen onder het oog te zien. Reeds spoe dig is een practische conclusie te verwachten. De heer Klein Schiphorst kantte zich abso luut tegen de practijk aan dergelijke jeugdige werkers slechts een kleine vergoeding uit te keeren. Spreker was van meening, dat er zeker ver schillende werken kunnen worden uitgevoerd door werkloozen, die nu steun krijgen. Spr wilde dit niet opgelost zien door een com pensatie in arbeid voor de te ontvangen steun gelden, maar door een gewone loonregeling, die aan het geheele financieele verkeer, niet in het minst aan de belastinginkomsten, ten goe de zou komen. Aan de hand van duidelijke officieele ver slagen wees de heer Klein Schiphorst op de te groote toename van nieuwgebouwde wonin gen. Ten gevolge van het ruime crediet is de woningbouw door de crisis niet verminderd. Op het oogenblik is er een overschot van ruim 100.000 woningen, ongeveer 5 pet. van alle be staande woningen. De consequente daling der huren moet op den duur ruïneerend worden. In Haarlem is het overschot 3 pet., in normale tijden bedroeg dit hoogstens l'A pet. Men mag niet ongelimiteerd om huurverlaging roepen. In het vervolg zal men de huur als een Vijfde of een zesde van het loon moeten berekenen. De overheid mag slechts voorzichtig nieuwe woningen bouwen; aan woningen voor ouden van dagen is hier in Haarlem nog gebrek. Spreker besloot zijn interessant betoog met de opwekking om eensgezind bij de komende verkiezingen op de lijst der R. K. Staatspartij te stemmen, die ook in Haaarlem borg wil staan voor een afdoende zorg voor de werk loozen. Na de pauze sprak het gemeenteraadslid, de heer J. G. van Kessel, over „Gemeeente-poii- tiek en Crisistijd." De crisistijd aldus begon de spreker - geeft weinig aanleiding tot daverende en feestelijke verkiezingsvergaderingen. In een tijd van schijnwelvaart, enkele jaren geleden pas was dit mogelijk. Nu kunnen we niet anders doen dan ernstig bespreken, hoe we den toe stand het best zullen kunnen redden, een toestand, die zich met grooter voorzichtigheid vroeger, zeker niet zoo ongunstig had behoeven te ontwikkelen. Comfortabele scholenbouw, weidsche steden bouw, groote subsidies, alles was op rekening var. de overheid gekomen. In een tijd van welvaart heeft de Over heidszorg zich plotseling sterk uitgebreid. De salarissen en pensioenen bij den Overheids dienst, in de gemeentelijke huishouding, moes ten op gelijke wijze worden opgevoerd. In dien tijd kon men gemakkelijk den kie zers iets in het vooruitzicht stellen. De katho lieken hebben ook niet steeds de thans ge- wenschte soberheid in acht genomen, zonder nochtans hun onveranderlijke principes prijs te geven. Wat men bereikt heeft is goed. Men zal het moeten behouden. De burgers moeten echter beseffen, welke sommen de instandhouding van deze nuttige en ten deele noodzakelijke instel lingen de Overheid kost. De gemeente kan haar inkomsten slechts moeilijk ingrijpend verlagen, daar zij niet zooals een huisgezin de tering gemakkelijker naar de nering kan zetten. In enkele jaren steeg de schuld van de gemeente Haarlem met 20 millioen gulden. De opbrengst der inkomstenbelasting is sterk gedaald. Gas- en waterleidingbedrijf werpen den laatsten tijd steeds minder baten af. Slechts met groote moeite kon de katholieke raadsfractie de be staande tarieven eenigszins verlaagd krijgen voor de groote gezinnen. Al mogen we niets, dat werkelijk noodzake lijk is, afschaffen, er zal veel, wat gemist kan v/orden, moeten worden opgeofferd. De nieuwe gemeenteraad zal moeten snoeien en zal aan den bestaanden belastingdruk weinig of niets kunnen veranderen. Steeds moet men ook voor oogen houden, dat de gemeentelijke autonomie op velerlei gebied (onderwijs, steun voor werk loozen, werkobjecten, de te heffen belastingen) geheel verloren is gegaan. Met al deze factoren zullen de kiezers in den komenden tijd rekening moeten houden. Toch zal de gemeenteraad nog opbouwend werk kunnen verrichten. De zorg voor de jeug dige werkloozen, de verzorging der midden stands- en handelsbelangen zijn objecten, groot genoeg om er met enthousiasme aan te gaan werken. Juist deze objecten eischen het ééne en zuivere katholieke standpunt, slechts te ver wezenlijken als alle katholieken zich hun plicht bij de komende verkiezing ten volle zullen rea- liseeren. Van kleine partijen, zonder verleden en po litieke ervaring, is in dit opzicht niets te ver wachten. Slechts de groote fracties kunnen in een gemeenteraad hun invloed doen gelden. De katholieken mogen van hun vertegenwoordigers daden eischen, met luide woorden alleen zijn zij niet gebaat. Het gaat om ons onderwijs, om onze vrij heid, om de vertegenwoordiging in alle over heidsbedrijven, om de gezonde moreele begin selen op allerlei gebied, ook om een verstandig financieel beleid. Slechts eenheid zal hier iets kunnen bereiken. Offers alleen zullen onzen tijd kunnen red den, offers gebracht door een groot en verstan dig vertrouwen. De voorzitter wekte alle aanwezigen op om de groote propagandavergadering bij te wonen, v/elke op Maandag 24 Juni in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden zal worden en waarin pater Borromaeus de Greeve O.F.M. het woord zal voeren. Met een hartelijk dankwoord tot de beide sprekers sloot mr. F. Vorstman deze goed geslaagde propaganda-bijeenkomst. Maandagavond werden in een der lokalen van de Middelbare Technische School aan den Kle verparkweg de diploma's uitgereikt aan de leerlingen in de typografie, die zich dit jaar met succes hebben onderworpen aan het eind examen van een vierjarigen leertijd. Hoewel de ze uitreiking den hoofdschotel vormde, waren er niet minder belangrijke nevengangen, zooals de inleiding door den heer R. J. Kok, contro leur der Vereeniging tot bevordering van de Vakopleiding in het Typografisch Bedrijf en het vertoonen van de film „Groot Rotterdam", welwillend afgestaan door „De Spaarnestad". De volgende leerlingen zijn geslaagd: druk kersleerlingen: Mulder, Knoppers, Top, Schef- fer, van Dam, Habraken, van Baren, Luister burg en Eichhorn; de zettersleerlingen: Snijder, Wijnands, Hajos, van Halm, Kuipers, van Noor den en de Winter. De voorzitter van de Districts-Leerlingen- Commissie in de Typografie, de heer Enschede, reikte, na een korte inleiding, met een toepas selijk woord de verschillende diploma's uit. Vervolgens werden de prijzen aan de beste leer lingen van dit jaar uitgereikt. Dit waren de drukkersleerlingen J. Frank, A. Bernards en C. Labeur en de zettersleerlingen H. v. d. Berg, J. Heerlen en J. Zweers. Als onderwerp van zijn inleiding had de heer Kok „De organisatie van het leerlingenwezen" gekozen. Deze, voor insiders, zeer belangwek kende toespraak werd met de grootste belang stelling gevolgd en oogstte een dankbaar ap plaus. De heer Enschede dankte den heer Kok, als mede de verschillende instellingen en instan ties, die dit jaar hun zorg en toewijding aan de opleiding en het onderwijs der leerlingen heb ben gegeven. Tot slot werd de film „Groot Rotterdam" vertoond; een buitengewoon interessant werk, waarin niet alleen het geheele drukkers- en zettersvak wordt weergegeven, maar ook vele stadsbeelden en andere opnamen vertoond. Een waardig slot van een gezelligen en leer rijken avond. Het gebeurt niet dikwijls, dat voor den Po- litie-rechter heeren verschijnen, in jacquet, met een wandelstok en lichte handschoenen, geheel volgens de laatste gril der mode in de handen gehouden. En als het gebeurt, hebben zij zich iets laten ontvallen of uit kwaadheid iemand of iets geschopt. Maandagmorgen echter had een dergelijk persoon diefstal gepleegd en wel in een zeer uit zonderlijken vorm. Hij had n.l. een kat, naar zeggen van de eigenares een allerliefst poesje, gevangen, daar deze met enkele kornuiten zijn tuin vernielde en bevuilde. De poes werd ech ter niet verdronken, maar de heer, bedrijfs leider bij de Shell, gaf het beestje mee aan eeD der chauffeurs met het bevel het naar een of anderen uithoek in de Haarlemmermeer te ver voeren en daar weer los te laten. De chauffeur nu was een gevoelig mensch en een dieren- kenner tevens. Hij zag van welk een betoove- rende schoonheid de kat was en presenteerde haar aan een zijner chefs, die het dier met gretigheid accepteerde. De poes wenschte na verloop van tijd weer naar haar eigenares terug te keeren en nam de beenen, doch kon helaas de ouderlijke woning niet meer terug vinden. Voor den Politie-rechter vulde verdachte het verhaal als volgt aan. Een op-fooi-belust werklooze werd door de zwaar getroffen familie erop uitgezonden om de poes te gaan zoeken. De man reisde heel de Haarlemmermeer door en meende zijn po gingen geslaagd te zien, toen hij een kat vond: geheel zwart en allerliefst. De eigenares wei gerde de kat aan te nemen, daar zij van mee ning was, dat haar de kat niet toebehoorde. De chauffeur en de tweede eigenaar der kat herkenden haar wel en deelden dit den dief mede. Verdachte wilde den Politie-rechter het ver haal van de voorgeschiedenis doen, maar kreeg hier geen kans toe. De Officier van Justitie eischte een geld boete van 15 subs. 10 dagen, wat de bedrijfs leider wel wat veel vond. Het vonnis luidde conform den eisen. Dit drama bleek een twee-acter te zijn, want na de zaak tegen den kattendief, moest de man van der poezen eigenares voor het hekje komen. Deze had naar aanleiding van de historie den dief de huid vol gescholden. Ook de tweede acte speelde omtrent het begin van April van dit jaar. De man werd conform den eisch tot een geld boete van 10 subs. 6 dagen veroordeeld. Beide verdachten kondigden een voortzetting van het drama aan, met de mededeeling, dat zij hooger beroep zouden aanteekenen. In den nacht van 15 op 16 Juni werd onder leiding van den heer L. v. 't S. door een 36-tal belangstellenden in de duinen van de Amster- damsche waterleiding een nachtwandeling ge maakt, om het gezang der vogels te beluisteren. Midden in den nacht waren slechtst te hooren de heldere strofen van den koning der zan gers. den nachtegaal, verder de scholekster, de wulp en de nachtzwaluw of geitenmelker. Het bijna ononderbroken geratel van de nachtzwa luw werd door sommigen blijkbaar moeilijk on derscheiden van het gekwaak van de kikkers in de kanalen der waterleiding. De dagvogels be gonnen ruim 5 kwartier vóór zonsopgang te zingen met den leeuwerik als eerste. Na 't be zichtigen van een prachtigen uitgevlogen jon gen ransuil werden de deelnemers door den re gen naar huis gedreven. Vrijdag 14 Juni vond de returnmatch plaats, in het gebouw de N. C. G. O. V. Oude Groen markt alhier, tusschen de Damclub V. I. O. S. uit Heemstede en D. O. S. alhier. Uitslag' D. O. S. I—V. I. O. S. T C. Vrolijk—K. de Ruiter 2—0; P. Mollema Jr. N. Bouwman 2—0, H. Baltes—J. Jongejan 2—0; W. Dijkhof—J. Straatsma 2—0; Th. Kor- tekaasH. Persoon 20; F. MollemaB. We ver 20; J. SpijkerB. v. d. Veen 20; P. HeidwijlerP, de Kluiver 1—1; W. v. d. Heide P. Pollman 1—1; H. Kol—J. Hoogedoorn 0—2, Totaal 16—4. Nu de conclusies van het Uiver-rapport bekend zijn, waarbij men, aangevend de waarschijnlijke oorzaken van de ramp, niet in de eerste plaats aan bliksem-inslag wil denken, blijft de bekende dr. P. G. J. Duker bij zijn meening, dat wij hier te maken hebben met een der grootste blik seminslag-catastrofen uit de luchtvaart geschiedenis. Dr. P. G. J. Duker, arts te Amsterdam, heeft van electro-technische vraagstukkenin net bijzonder het verschijnsel van bliksem en mo gelijke gevolgen daaiivan een bijzondere studie gemaakt en zich op dit gebied een naam verworven. Reeds kort na de Uiver-ramp kwam hij tot de conclusie, dat hier uitsluitend van blikseminslag sprake kan zijn. Op een persconferentie staafde dr. Duker zijn meening door verwijzing naar brokstuk ken van onderdeelen van het verongelukte vliegtuig, hem voor zijn onderzoek ter beschik king gesteld, alsmede naar foto's, van ter zake verrichte proefnemingen, welke materiaal, or. delijk gerangschikt en van bijschriften voor zien, op een tafel te zijnen huize was tentoon gesteld. t Gisteravond wilde een dame uit Amster dam, die een auto onder toezicht van een leer meester bestuurde, vanaf den Jansweg de Nieu we Gracht oprijden. Zij nam echter de bocht te groot, waardoor eenige burgerwachters, die uit de Jansstraat kwamen, werden aangereden. Hun fietsen werden beschadigd en een der burger wachters kreeg 'n kneuzing aan zijn hand. Hij werd op het politiebureau verbonden. Tegen den leermeester van de dame werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Er bestaat een concurrentiestrijd tusschen twee kinderpensions te Zandvoort. Bij een er van waren reeds herhaalde malen de ruiten in gegooid en zelfs een stuk voorbalcon afgebroken. Een van de pensionhoudsters werd in het be gin van dit jaar door een keukenmeisje van haar concurrente ernstig beleedigd en zij diende een klacht in. Maandag werd de zaak voor den Politierechter behandeld. De verdediger had 4 getuigen a décharge me degebracht, terwijl één getuige door den Offi cier was gedagvaard. Toen op een gegeven moment de raadsman de geheele voorgeschiedenis, den concurrentiestrijd tusschen de beide pensions en zijn gevolgen wilde uiteenzetten, ontnam de Politierechter, Mr. Raedt, hem het woord en zeide dat die ge schiedenis niets met de eigenlijke beleediging te maken had. Nadat nog enkele pogingen dienaangaande van de zijde van den verdediger waren onder nomen, zette deze zich op zijn stoel neder, met de woorden: „Ik dank u voor de vriendelijke wijze waarop u mij op mijn nummer heb gezet en ik zal verder geen pleidooi meer houden." Vervolgens werd aan de vier getuigen a dé charge de eed afgenomen en stelde de Politie rechter verd. en den verdediger de vraag wat zij dezen wilden laten verklaren, doch verd. schud de het hoofd en de verdediger bleef voor zich uitstaren. De Officier van Justitie begon zijn requisitoir met een treffende uiteenzetting van het schoo- ne doel der beide pensions. Spr. betreurde het dat een dergelijke hardhandige concurrentie strijd was ontstaan, waarvan nog ettelijke klach ten van beide zijden op een behandeling wach ten. Het eenige middel om dezen strijd tegen te gaan is het eischen van hooge geldboeten, aldus spr. In dit geval echter wilde Mr. Roeters van Lennep nog wel een geringe boete eischen in den vorm van 15.subs. 12 dagen. De raadsman, die geen pleidooi zou houden, hield dit wel en trachtte nogmaals de voorge schiedenis en het motief van de scheldpartij duidelijk te maken. Dit gelukte hem slechts ten Deskundige heeft, na bestudeering van het rapport, opgemaakt na het te Bagdad gehou den onderzoek op het stoffelijk overschot der slachtoffers, een rapport, naar zijn oordeel uit medisch oogpunt goed gefundeerd, de Uivercommissie in een uitvoerige schriftelijke uiteenzetting doen weten, dat z.i. van drie de- bij de ramp betrokken slachtoffers aangetoond kan worden, dat zij door den bliksem getroffen zijn. De reden, waarom de commissie op zijn conclusies niet nader is ingegaan, is deskundigt- niet bekend. Zijn indruk is, dat de commissie met haar rapport, dat deskundige als onduide lijk en op een bepaald onderdeel als onjuist kwalificeerde, meer den meteorologischen kant is uitgegaan en minder den kant van het ma teriaal. Deskundige neemt op grond van zijn onder zoek in welk verband hij de hem verleende medewerking door de K. L. M., die, zeide hij, niets heeft nagelaten om licht in deze zaak te brengen, ten zeerste prees aan, dat da bliksem door de antenne is ingeslagen, met twee machtige vertakkingen op den vleugel De twee als 't ware geponste gaten, die in den vleugel zijn aangetroffen, terwijl het alumi nium daaromheen volkomen schoon en vrij van brandsporen was. wijzen er z.i. op, dat de bliksem ook den vleugel doorboord heeft. Ook verdere letsels, aan het materiaal toe gebracht, o.a. een gat in den voorkant van een aluminium schakeldoosje, een vastge- smolten plafondlampje, het geschroeide noodluik, de gedeeltelijk gesmolten, ingehaal de roodkoperen sleepantenne, al deze en an dere feiten, zooals de letsels van de slacht offers, wijzen op een buitengewoon heftigen blikseminslag. Het feit- dat het grootste gat in den bakboordvleugel 20 centimeter zuiver uitgeponst was er zijn twee felle smeltplaatsen te zien en de stukken ner gens te vinden waren, draagt z.i. mede tot het bewijs bij. Wat de letsels der slachtoffers betreft, ver klaarde deskundige, dat ook voor hem vast staat, dat bemanning en passagiers onmiddel lijk dood zijn geweest. De wonden der piloten het onderzoek heeft dit uitgewezen kun nen niet door schoten uit een revolver of pistool veroorzaakt zijn; zij zijn. na hun en- middellijken dood, beiden dicht bij den ont. stanen benzinebrand geslingerd. Een lid der bemanning is op dertig meter afstand van het wrak gevonden; onc.-ir zijn ongeschonden pull-over is de huid sterk geroosterd aangetroffen. Van een der andere slachtoffers, die ook op dertig me ter van het wrak gevonden werd, was een klein deel van den linkerarm verbrand. Ook deze verschijnselen wijzen op een getroffen zijn door den bliksem, aldus deskundige. Dat de „Uiver". na door het hemelvuur te zijn getroffen, brandende is neergestort, wordt waarschijnlijk zoo deelde dr. Duker nog mede door het verhaal, dat een Iraksche soldaat bij het wrak gedaan heeft aan de twee leden van de door de K. L. M. uitgezonden commis sie van onderzoek. In gebroken Engelsch en met zijn handen spiraalvormige bewegingen makend had öe soldaat te kennen gegeven, dat hij gesproken had met Nomaden, die het vliegtuig brandend neer hadden zien komen. Een van de twee leden van de commissie van onderzoek had toen een lucifer aangesto ken en dezen, na er spiraalvormige bewegingen mede te hebben gemaakt, op den grond laten vallen. De soldaat had daarop met enthousiast gebaar bevestigd, dat de ander hem begrepen had. Kort daarna heeft de Engelsche vlieger kapitein Stone toegegeven, dat hij over de heu vels westelijk van het wrak, Nomaden had ge zien, al leek dit onwaarschijnlijk, omdat er in dit gebied voor het vee geen voedsel was. deele, daar hij herhaaldelijk door den Politie rechter werd onderbroken. Het vonnis luidde 4.subs. 2 dagen hech tenis. Bovengenoemde vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht van af Tours op Zondag 16 Juni, afstand 502 K.M. Duiven los 6 uur. De prijzen werden behaald als volgt: P. Martens 1, 5, 11; R. Brakel 2; J. Momnes 3; G. Zaagsma 4, 8; G. Dollé 6, 7; T. Luikel Jr. 9, 10; J. R. Vergers 12. Eerst getoonde duif 11 uur 53 min. 49 sec.; laatst getoonde duif 12 uur 23 min. 4 sec. Aan het Amsterdamsch Conservatorium slaagde voor het eindexamen met hoofdvak piano mej. Michielsen te Haarlem. Wedvlucht vanaf Tours op 16 Juni. Afstand 502 K.M. Eerste duif 1 luur 41 min. J. J. Doeglas 1, 8, 10; A. Sweerts 2, 13; H. V. Roosdorp 3, 15; P. Dik 4; J. de Vries 5, 9; C. Kaan 6; W. Petri 7, 12, 14; J. J. Petri 11; P. J. van Daalen 16, 17, 18, 19, 20, 21. Geboren: 17 Juni: M. E. v. WooningKen- sen, d.; 16 Juni: G. NuijtenBakker, z.; 15 Juni: F. J. AbersonHottinga, d.; 17 Juni: C. W. GeerlingsZwart, z.; 13 Juni: J. K. Bor v. Eijken, d.; 14 Juni: D. v. Marsbergen— Schrama, d.; 15 Juni: M. A. W. Jansen—Rie- gen, z.; 14 Juni: A. M! JanssenVerloop, z.; J. C. de Bruinv. d. Feen, d.; P. KlerkSpis- singer, d. Overleden: 15 Juni: J. Portielje, 82 j., Klever parkweg; 16 Juni: H. Poelgeest, 48 j., M. v. Heemskerkstraat; 15 Juni: M. G. Roeland, 63 j., L. Molenstraat; R. BleizeTeunissen, 52 j„ Fuhrhopstraat; 16 Juni: E. v. Koningsbrugge— Strootman, 76 j., Wouwermanstraat; 17 Juni: H. v. d. Vegt, 73 Oranjeboomstraat; 16 Juni: h!, 2 j., d. v.,C. W. Proost, Spaarne. PARIJS, 17 Juni (Reuter) In den loop van een onderhoud met den Britschen ambassa deur overhandigde Laval een copie van het Fransche antwoord op de Engelsche mededee ling nopens de Engelsch-Duitsche vlootbespre- kingen. Zooals men weet wil Engeland aan Berlijn een vlootsterkte toekennen van 35 pet. van de Engelsche.. De Fransche ambassadeur te Londen zal deze nota morgen officieel aan de Engelsche regee ring overhandigen. Het schijnt dat de Fransche nota den nadruk legt op het beginsel van de onderlinge afhan kelijkheid tusschen de bewapeningen te land, ter zee en in de lucht. Verder zou in de nota worden opgemerkt, dat het Duitsche vloot- statuut alleen gewijzigd kan worden door alle onderteekenaars van het Verdrag van Versail les. Tenslotte zou er op worden gewezen, dat het voorgestelde accoord het te Washington gevestigde vlootevenwicht verstoort, om welke reden Frankrijk met het oog op zijn veiligheid zijn vrijheid van handelen ten aanzien van den vlootbouw dient terug te nemen. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft inzake deze kwestie: Een punt, dat commentaren heeft uitgelokt bij zekere waar nemers, is de vraag wat er zou gebeuren, in dien Frankrijk besloot, zijn oorlogsvloot uit te breiden. Men neemt aan dat, teneinde bet En gelsch-Duitsche ontwerp-accoord voor Buitschland aannemelijk te maken, van de zijde van Engeland eenigerlei verzekering moet zijn gegeven, dat in het geval eener uitbreiding van de Fransche marine ook de Engelsche marine zou worden uitgebreid. Verder meldt Havas uit Londen, dat aldaar cok het antwoord van Italië zou zijn ontvan gen. In deze nota zou de Italiaansche regee ring. zonder besliste bezwaren te opperen, er op wijzen dat het groote belang der kwestie bet noodzakelijk maakt, de kwestie aan een diepgaander onderzoek te onderwerpen. Het resultaat van dit onderzoek zou dan het ob ject vormen van een nieuwe mededeeling. Het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927" (secretariaat Dr. Kuyperstraat 8, Den Haag) brengt ter algemeene kennis, dat het nog, na dat alle zaken afgehandeld zijn, over een ka pitaal van ruim f 300.000 beschikt. Het bestuur heeft gemeend, dat het geld bestemd moet blijven tot leniging van eventueele groote na tuurrampen. Het is voornemens om met instemming der regeering, voor dat doel een stichting te vor. men, onder den naam „Nationaal Rampen fonds", tot financieelen steun bij eventueele herhaling van hetgeen in 1925 en voor .de tweede maal in 1927 is voorgekomen. Aan deze stichting zal dan het saldo der rekening van de steunverleening in 1927 als stamkapitaal worden toevertrouwd. De stichting zal beheerd worden door het Ned. Roode Kruis, het Oranje Kruis, het R.K. Huisvestingscomité en de Watersnood Com missie. De afgevaardigden dezer lichamen zullen dan een voorzitter kiezen. Het voornemen bestaat de stichting in het begin van Juli van dit jaar in het leven te roepen. SJANGHAI, 17 Juni. (Reuter.) Naar de bla den mededeelen is in Kanton de staat van be leg afgekondigd, naar aanleiding van de onte vredenheid welke bestaat onder het personeel van de vloot over de betaling van de gages. Zooals reeds hedenochtend werd gemeld, hebben twee kruisers de haven verlaten. ORAN, 17 Juni. (Reuter.) Hedenochtend 8.40 is de Britsche aviateur Percival hier geland, na het traject van 1400 mijl in 7 uur 10 minuten te hebben afgelegd. Hij hoopt vanavond 18.30 te Croydon terug te zijn, indien niet eerder. Het doel van zijn tocht is de wonderlijke capaciteit van de moderne lichte vliegtuigen aar. te toonen. Men spreekt veel van de prestaties van groote vliegtuigen, zegt Percival, doch het publiek ver geet den vooruitgang, welke is gemaakt op het gebied van kleine vliegtuigen. PARIJS, 17 Juni. (Reuter.) De minister van handels-marine Mario Roustan zal minister van Onderwijs worden; in het ministerie van han dels-marine zal hij worden opgevolgd door William Bert-rand. De marechaussee te Geffen heeft gearresteerd de 37-jarige gehuwde vrouw G. uit Geffen, een nicht van den vermoorden G. de B. Zij wordt er van verdacht indertijd aan haar beide neven» die de daders zijn geweest van den lafhartigen roofoverval op de bejaarde koopvrouw Betje v* Dijk te Geffen in Februari 1933, tevoren inlich tingen te hebben gegeven. MAASTRICHT, 14 Juni. Kweekschool Ursulinon- Geslaagd de dames E. B. M. Bemelmans, Roer mond; Truus Bernink. Denekamp: H. G. M. Twee' huysen, Maastricht. Afgewezen: geen. AMSTERDAM. Gemeentelijke Kweekschool voof onderwijzers en onderwijzeressen. Geëx. 6 cand- Gesl. de dames: A. van der Velde, P. J. Advokaa1» T. van Anholt, G. A. Bakker, M. Boon. J. Berg* Ass. Gas 3/8 Chic. Milw. VA Gen. Gas id. A Greath North. 19K Nat. Cash 16 X Wabash 13/8 Am. Car 171/8 Cities Service 1% Mac Keesport 115 Miss. Kansas 3 3/8 Nat. Steel 501/8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4