FINANCIEN 'n Barstende Hoofdpijn Kerkelijk Leven De nieuwe menschheid RADIO-PROGRAMMA De weerstoestand MARKTEN Dagfilm GROOTE MOGELIJKHEDEN DINSDAG 18 JUNI 1935 Aankoop reischeques Voor reis en verblijf in Duitschland TRAGISCH ONGEVAL Kindje in kuip met zeepsop verdronken OPGRAVINGEN TE DOESBURG Zeer oude scherven gevonden DE MENSCHENROOF TE HENGELO Klein Snuverink berust in zijn straf DE HAGELSCHADE IN HET WESTLAND Een adres aan den Minister HUIZER STEENEN-KWESTIE Interlocutoir arrest gewezen Nederlandsche mijnenleggers in Hamburg Overwegingen op den Katholieken- dag te Den Haag Naar de Floresmissie INBRAAK TE ZWAMMERDAM Voor de derde maal in hetzelfde kantoor Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren Woensdag 19 Juni 1935 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Paleis voor Volksvlijt Instructiesin strafzaak tegen direc teur en commissaris gesloten Naar wij vernemen, is thans de instructie ge sloten in de strafzaak van M. en P., directeur en commissaris van de N.V. Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam. De verdediger van P., mr. B. J. Stokvis, heeft wederom een request ingediend tot invrijheid stelling van zijn cliënt, die, evenals M., nog steeds in hechtenis is. ITALIË—ABESSINIË Verzoenings-bespreking te Scheve- ningen waarschijnlijk ERNSTIGE VERDUISTERING Visscher te Edam benadeeld INWONERTAL DER GE- MEENTEN In Noord-Holland DE „JUNO" VERTROKKEN Kapitein kreeg 500 yen boete ,BRANDSTOFLOOZE" motor Thans heeft Indië er ook een NACHTVORST IN INDIË BANDOENG, 18 Juni. (Aneta). De onderne mingen, ten Zuiden van Bandoeng gelegen, hebben gedurende de laatste nachten een lich te schade aan den oogst ondervonden door 't optreden van lichte vorst. Een „Ratoe Adil-beweging" Amsterdamsch Conservatorium worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die O niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht yan 80.000 ge zinnen. VOORLOOPIG NOG REGEN NOODWEER WOEDT BOVEN FRIESLAND Blikseminslag en brand op ver schillende plaatsen Academische examens Examen Handwerken CRICKET ENGELAND—ZUID-AFRIKA Tweede dag van de testmatch Zuid-Afrika all out 220 De Gewapend Betonbouw „De Kondor" boekte in 1934 een netto-winst van f 58.736 tegen f 37.131 het vorig jaar en keert een dividend uit van 6</2 pet. (v.j. 5 pet.) Op de pref. aandeelen blijft het dividend op 6 pet. onveranderd. De Nivas verkocht 3674 tons afgekeurde superieure suiker. De Bandar Rubber Mij. boekte in 1934 een saldo-winst incl. saldo A. P. van f 77.378 tegen f 28-625 het vorig jaar, welk bedrag zal worden gereserveerd. De Indische Rubber Compagnie boekte in 1934 een winst van f 98.913 tegen f 18.558 het vorig jaar. Het bedrag zal voor afschrij vingen worden aangewend. Storks Machinefabriek boekte in 1934 een overschot op de exploitatierekening van f 138-724 tegen het vorig jaar een tekort van f 373.288, maar dit bedrag laat niet toe, op de gebouwen en machinerieën verder af te schrijven. Op 21 Juni a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 3/2 pet. en 4 pet. Nederland sche Schatkistpapier tot een bedrag van ten hoogste f 60 millioen. De president van de Bank van Frankrijk gaf een zeer nauwkeurige uiteenzetting van de jongste situatie in Frankrijk en zeide dat de regeering binnenkort de maatregelen zal publiceeren, waardoor het mogelijk zal zijn, de begrooting in evenwicht te brengen. Hij verklaarde voorts, dat de Circulatiebank de regeering met volle kracht zal bijstaan, om den gouden standaard te handhaven. Hij wenschte de regeering geluk met haar po gingen, om tot een algemeene valutastabi lisatie te geraken. De Zwitsersche regeering besloot een con- versieleening van fr. 80 mill, uit te geven, waardoor de 5 pet. leening 1924 (welke op de Amsterdamsche beurs wordt genoteerd) 30 Juni a.s. komt te vervallen. De leening wordt uitgegeven in twee tranches, de eerste bestaande uit 3/2 obligatien, 2 jaar loopen- de a 99 pet., de tweede uit 4 pet. obligatien, 6 jaar loopende a 97 '/2 pet. Het wetsontwerp inzake de beperking van de walvischvangst is door het Storting goed gekeurd. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Oslo, dat de Unilever, als eenige groote be langhebbende, het met de Engelsch-Noor- sche mijen nog niet eens is geworden, welke mijen zich tot de beperking van de wal- visch-traan productie bereid hebben ver klaard. De Engelsche invoer beliep in Mei 64.53 mill, of 2.73 mill, meer dan in Mei 1934. De uitvoer 35.20 mill, of 2.44 mill, meer dan in Mei 1934. Roosevelt zal al zijn invloed doen gelden om te voorkomen, dat democratische con gresleden de wet in gevaar brengen, welke voorziet in de liquidatie van onnoodige holdingscompanies van openbare nutsbe drijven. De Amerikaansche regeering tracht pres sie uit te oefenen op het congres, dat het wetsontwerp inzake de regeling van arbeids conflicten in behandeling heeft. In regee- ringskringen is men van meening, dat de aanneming van deze wet het uitbreken van een stakingsgolf over het geheele land kan1 voorkomen. Ondanks de afgesloten overeenkomst in zake het handhaven van een vrijwillige koper-code heeft men in Wallstreet weinig vertrouwen hierin en gelooft men, dat het ministerie van justitie sommige vrijwillige codes niet zal goedkeuren. Geruchten loopen over een verlaging van den koperprijs. De Amerikaansche staalproductie icordt aan het begin dezer week op 38.3 pet- der capaciteit geraamd, tegen 39.8 pet. de vorige week, 42.8 pet. een maand geleden en 56.1 pet- een ja&r geleden. Amerika voerde in April 102.649 balen katoen naar Japan uit, hetgeen 10 pet. hoo ger was dan in Maart en 35 pet. hooger ten opzichte van April 1934. De Chicago North Western boekte in de eerste vier maanden een verlies van 4.33 mill, tegen S 3.42 mill, in dezelfde periode van 1934; de Missourie Pacific verloor 6.26 mill, tegen 4.31 mill. De Dollar noteerde gisteren te New York 1.4738 tegen 1.4758 Zaterdag j.l. De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9.739.74 (vor. slot 9.733/4),het Pond Sterling op 7.257.27 (7.26'A)de Dollar op 147y4—147y2 (147'A). In de Staatscourant van Maandag is het Kon. Besluit met daaraan toegevoegde Ministerieele beschikking gepubliceerd, welke betrekking hebben op den verkoop van cheques, het afge ven van credietbrieven en het openen van ac- creditieven ter bestrijding van reis- en verblijf kosten in Duitschland. De strekking van dit Kon. Besluit is, een deel van de betalingen, welke in Nederland woonachtige personen in verband met hun reis- en verblijfkosten in Duitschland verrichten, aan de Nederlandseh- Duitsche clearing ten goede te doen komen. Tot dit doel zullen de instellingen (in Nederland gevestigde banken en reisbureaux)welke zich bezig houden met den verkoop van reischeques en netgeen daarmede wordt gelijkgesteld, voortaan verplicht zijn een door den Minister van Economische Zaken vast te stellen gedeelte van het verkochte markenbedrag tegen den officieelen wisselkoers in guldens bij het Neder- landsch Clearinginstituut te 's-Gravenhage te storten. Deze regeling treedt met ingang van heden in werking. Ter contröle op de in Nederland woonachtige reizigers dient iedere aankoop van reismarken door den verkooper in het reispaspoort van den kooper te worden aangeteekend, met vermel ding van den naam der verkoopende instelling en datum van trekking en het totaal verkochte bedrag. Als gevolg van bovenvermeld Kon. Be sluit zal het voortaan aan in Nederland woon achtige personen verboden zijn reischeques e.d. buiten Nederland te koopen. Overtredingen van dit verbod kunnen op grond van de wet op het internationaal betalingsverkeer 1934 wor den gestraft. Uit deze regeling zal wel een stijging van den koers van de reismarken voortspruiten, doch deze stijging zal binnen beperkte grenzen blij ven. Toen de heer J. Diepstraten ve Meerhove on der Gilze gisteravond van zijn werk thuis kwam, trof hij daar zijn 2-jarig dochtertje aan, voor ever liggende met het hoofd in een kuip met zeepsop. Dr. Hoeks werd aanstonds gewaar schuwd, doch zijn medische hulp mocht niet meer baten. Het kind bleek reeds overleden. De verslagenheid in het gezin is groot. Maandagmiddag werden in de Hoogstraat te Doesburg opgravingen gedaan onder leiding van den heer Dr. B. J. Westerbeek van Eerten uit Hummelo, zulks naar aanleiding van een on langs aldaar gevonden urn. Tal van scherven, afkomstig uit het tijdvak van 500 voor tot 800 jaar na het begin onzer jaartelling werden ge vonden, terwijl er tevens kenteekenen werden aangetroffen, dat. ter plaatse een palissadeering was geweest. De schoorsteenbouwer H. Klein Snuverink, laatstelijk wonende te Haarlem, die wegens menschenroof, gepleegd op den Duitscher Ernst Gutzeit, door de Almelosche Rechtbank is ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief, heeft te kennen ge geven, in het vonnis te zullen berusten. De Bond Westland, de organisatie waarbij alle veilingvereenigingen in het Westland zijn aan gesloten, heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op den hagelslag, welke Maandag 10 Juni jj. over een groot deel van het Westland heeft gewoed. Een groot deel van de getroffenen weet niet hoe herstel aan kassen en ramen moet plaats vinden, omdat de slechte uitkomsten van het bedrijf de middelen doen ontbreken. Den Minister wordt dringend gevraagd mede werking te willen verleenen, opdat de door de natuurramp getroffenen, uit het daarvoor be stemde fonds tegemoetkoming in hun geleden schade mogen erlangen. Heden heeft het Gerechtshof te Amsterdam een interlocutoir arrest gewezen in de zaak van den gewezen gemeente-architect S. M., die we gens valschheid in geschrifte had terecht ge staan. Hij zou een valsch certificaat gemaakt hebben tot uitbetaling van 1364 voor levering van een partij steenen aan de gemeente Hui zen. De Rechtbank had verdachte vrijgesproken nadat het O. M. 1% jaar gevangenisstraf had geëischt. De officier is daarop in hooger beroep ge gaan. Het Gerechtshof heeft de zaak daarop uitvoerig behandeld, maar achtte heden het on derzoek nog niet volledig. Evt wenschte eéh spe ciaal onderzoek door den Rechter-Commissaris naar de grondslagen van het door den Bussum- schen ambtenaar Boomsma opgemaakt rapport in verhand met de tegenstrijdige verklaringen, die in de zitting zijn afgelegd. De heer Booms- ma heeft namelijk gebruik gemaakt van een cahier met gegevens aangaande in de Huizen- sche straten verwerkte steenen, dat de chef gemeentewerkman Schaap heeft samengesteld. Ter zitting van het Hof had een getuige ver klaard, dat dit cahier was opgemaakt met me dewerking van den verdachte zelf. De verdachte heeft dit steeds ontkend. De Nederlandsche mijnenleggers „Hydra" en „Douwe Aukers" zullen een bezoek van enkele dagen brengen aan Hamburg. Van 21 tot 24 Juni e.k. zullen beide schepen in de Hamburgsche haven voor anker gaan. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Het lijkt ons van belang, eens iets naders mede te deelen omtrent de gebeurtenis die het hoogtepunt zal vormen van den belangrijken Katholiekendag, die op Zondag 30 Juni as. te Den Haag zal plaats hebben: de massale bijeen komst op Houtrust, waar bijna 20.000 Katho lieken zich rond hun Bisschop zullen scharen om zich te verdiepen in eigen schuldbewustzijn, te beloven een nieuwe, betere menschheid en aldus gelouterd te getuigen van hun gesterkt Godsvertrouwen in dezen crisistijd. Tijdens het Lof zal de Katholieke Jeugdbe weging de bovengenoemde gedachte: „De nieuwe menschheid" overwegen, niet symboliseeren. Dit zij, om mogelijk misverstand uit den weg te ruimen, nadrukkelijk meegedeeld: „De nieuwe menschheid" is geen Jeugdspel zooals we er tot nu toe eenige door De Graal hebben zien uit voeren, maar een meditatie van de jeugd, die een betere menschheid belooft en op deze plech tige belofte de hoop bouwt dat God uitkomst zal brengen en Zijn straffende hand zal weg nemen van de zoo zwaar geteisterde wereld, die er thans juist voor de jongeren zoo donker uit ziet. „De nieuwe menschheid" zal dan ook als kijkspel geen aantrekkelijkheid hebben: het is een simpele overweging, uitgevoerd als spreek koor in devoot biddende houding. Het zal er echter niet minder indrukwekkend om zijn, want de gedachte die hier vertolkt wordt, leeft op het oogenblik in iedere geloovige ziel; zij is den waren katholiek uit het hart gegrepen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat juist deze Ka tholiekendag zoo'n belangrijke gebeurtenis zal worden, omdat bet voor ons Roomsche volk een gelegenheid is om uiting te geven aan zijn diep geloof, aan zijn Godsvertrouwen, dat immers het eenige anker is voor onze hoop. Laat de geheele wereld klagen en mopperen en revolutie maken: het is alles vruchteloos. Onze eenige redder kan zijn: het geloof in Gods barmhartigheid. Plechtig bazuingeschal zal de komst aankon digen van de jeugd, de toekomst waarop de we reld haar hoop gevestigd houdt. Twee duizend leden van de Katholieke Jeugdbeweging, Graal, K.J.M.V., St. Jozefs-Gezellen en K.J.C. betre den vanuit de vier hoeken met wapperende va nen het veld en scharen zich in stervorm rond het monumentale altaar, dat in het midden van het terrein opgebouwd wordt. De opmarsch ge schiedt onder het zingen van het Pionierslied, op de suggestieve muziek van Dina Appel doorn. De begeleiding wordt uitgevoerd door een groot orkest onder leiding van kapelaan Duii- ves, dat ook de Gregoriaansche lofzangen zal begeleiden. Na dezen machtigen inzet neemt Dr. De Boer het woord tot het uitspreken van zijn rede over het onderwerp van den dag: Crisis en Gods vertrouwen. Dan eerst begint „De nieuwe menschheid", met een zelfonderzoek en openbare schuldbelij denis door de jeugd. Na een plechtig slotgebed volgt dan, door het geheele volk meegezongen, een jubelend Mag nificat, waarna het Lof besloten wordt met het Tantum Ergo en den zegen met het Allerhei ligste. Deze grepen uit „De nieuwe menschheid" zul len den lezer reeds doen begrijpen dat het hier eigenlijk slechts een simpele akte van Geloof en Godsvertrouwen geldt, die echter niet zal na laten een diepen indruk te maken op de toe hoorders, omdat, zij in al haar eenvoud op zoo treffende wijze het schrijnende leed schreeuwt van ons diep geslagen volk en het hunkerend verlangen naar een betere menschheid, die door reinen levenswandel Gods zegen over zich af roept. Met het s.s. „Dempo" zullen 3 Juli van Rot terdam naar de Missie der Kleine-Soenda- eilanden vertrekken de Paters Hub. Hermens uit Helmond en Ant. Visser uit Monster van de Congregatie van het Goddelijk Woord van Steyl-Uden. De twee missionarissen zullen in Rotterdam aan boord gaan. Te Zwammerdam is ingebroken in het kan toor van den Houthandel G. Hoogendijk en Zoon, De ongenoode gasten hebben zich tot het gebouw toegang weten te verschaffen door het forceeren van twee deuren. In het kantoor werd alles overhoop gehaald. Verschillende laden en kasten werden opengebroken. Hoewel tot dusver nog niet met zekerheid kon worden nagegaan, wat er vermist wordt, staat het wel vast, dat een bedrag aan geld, alsmede een hoeveelheid post- en plakzegels is ontvreemd. Dit is thans reeds de derde maal, dat in het kantoor der firma Hoogendijk wordt ingebroken. Bij de voortzetting der algemeene vergadering te Haarlem, welke onder leiding stond van den heer A. Kooiman, bondsvoorzitter, werden ver schillende voorstellen der afdeelingen in behan deling genomen. De vergadering droeg het hoofdbestuur op met alle kracht te ijveren voor de invoering van den 8-urigen werkdag voor het verplegend per soneel. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende hoofdbestuursleden, de heeren D. van Arend en H. Oltmans, met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, terwijl in de bestaande va cature werden gekozen de heeren P. A. Donker te Rotterdam en K. Human te Alkmaar. Nadat nog eenige voorstellen waren behan deld, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot het bestuur der afdeeling Haar lem. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert (gramofoon) 10.30 Morgendienst 11.00 Harmoniumbespeling: M. F. Jur- Jaanz. Zang: mej. A. Geest, sopraan 12.00 Politieberichten 12.15 Leger des Heils- kwartiertjè 12.30 Een kwintet 2.00 Harmontummuziek (gramofoon) 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars 3.00 Zang-recital: Jeanne Poldermans, sopraan 4.00 Bespeling v. h. NCRV- orgel: Jan Mulder 5.00 Kinderuurtje 6.00 Gramofoon 7.00 Politieberichten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 „Een kwartiertje Radio-Reportage"; event, gramofoon 7.30 Landbouwhalf- uurtje 8.00 Vaz Dias 8.05 De Arnhem- sche Orkestver. 9.00 „Nederlandsche landschappen" 9.30 Vervolg concert 9.509.55 Vaz Dias 10.3012.00 Gramo foon. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.00 Orgelspel: Cor Steyn 8.30 Gramofoon 9.3010.00 Onze Keuken 10.15 Uitzen ding voor de arbeiders in de Continubedrij ven 12.00 Gramofoon 12.30 Schalmei 12.45 Strijkorkest 1.15 XX-ensemble 2.15 „Faust". Verkorte opera v. Gounod 5.30 Vara-orkest 7.00 Sportuitzending 7.20 Men vraagt! en wij draaien.... 8.00 Herhaling v. SOS-ber. 8.03 Vaz Dias 8.10 Karei Phllipse zingt 8.30 Jo Huy, saxophoon en Joh. Jong. piano 8.40 Harry Wiggelaar, viool en Cor Steyn, piano 9.00 Vara-Maandrevue 9.30 Men vraagt! en wij draaien9.45 Orgel spel: Joh. Jong 10.15 De Notenkrakers -11.00 Populaire gramofoonplaatjes. LUXEMBURG, 1304 M. 7.25 Gramo foon 11.40 Concert door het radio-orkest 12.45 Gramofoon 17.55 Amusements- en dansmuziek (gramofoon) 18.55 Sport berichten, weerbericht, beurs. Zwitsersche avond: 19.10 Amusementsconcert (gramo foon) 19.25 Persberichten 19.50 Amu sementsconcert door het radio-orkest 20.25 Amusemensconcert (gramofoon) 20.40 Vervolg van het amusementsconcert 21.05 Gramofoon -21.40 Zwitsersch concert door het radio-orkest 22.15 Dansmuziek (gramofoon). BERLIJN, 356.7 M. 6.20 Kamerorkest 7.40 Orkest 9.05 Orkest. BEROMÜNSTER, 539.6 M. 4.50 Klas sieke dansmuziek: Het Omroeporkest 5.20 „Humor ln der Hausmusik" 6.00 Gramofoon 7.30 Gramofoon 8.10 Bach- Handel-concert 10.10 Gramofoon. BOEDAPEST, 549-5 M. 7.25 Pianocon cert 10.20 Zang 11.20 De Zigeuner kapel Jenö Partls. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramofoon 12.50 Het Salonorkest 1.502 20 Gra mofoon 5.15 Cellorecital 5.50 Gramo foon 6.50 Het Salonorkest 8.20 Het Radiosymphonie-orkest 9.35 Vervolg con cert 10.2011.20 Gramofoon. BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 José Schnyder's orkest 5.50 Sonate v. cello en piano 6.30 Gramofoon 6.35 Mede- ren v. Hendrik v. Schoor 7.05 Gramo foon 7.35 Gramofoon 8.20 Het Om roeporkest 10.2011.20 Concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 12.20 Willi Genszler's orkest 2.05 Gevar. concert 3.40 Concert 4.20 Herbert Fröhlich's orkest 5.20 Concert 6.20 Liederen en duetten van Schubert. Schu mann. Brahms en Strauss 9.05 De Staf- muziek v. h. „Feldjagerkorps" 11.20 12.20 Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramo foon 12.05 Orgelspel: Quentin MacLean 12.50 Charles Manning's orkest 1.50 2.20 Orgelconcert: M. Vinden 3.10 Piano recital: Gwende Paul 3.35 Het Sted. orkest v. Bournemouth 5.05 Gramofoon 5.35 Het BBC-dansorkest 7.25 Bach- concert 8.05 Koor en orkestconcert uit de Kathedraal te Canterbury 10.20 Ri chard Tauber in een Lehar- en Tauber- progr. 11.2012.20 Het Casani Club Dansorkest. HAMBURG, 331.9 M. 12.30 Omroep orkest 2.40 Populair concert 4.20 Spel met muziek 9.20 Progr. m. m. v. de Hamburger Volksmusikkreis, Mandoline orkest 10.45 Muzikaal intermezzo 11.2012.20 Kamerconcert. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Concert 3.20 Concert 8.20 Het Om roeporkest 9.35 Weensche muziek: Het Omroeporkest 10.45 Het Omroeporkest 11.2012.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 455.9 M. 11.05 Concert 12.20 Omroeporkest 4.20 Concert 9.05 Verzoekprogramma 10.5012.20 Het Omroeporkest. MILAAN, 368.6 M. 5.25 Concert 5.25 Het Nuccl-Trlo 7.20 Concert 9.10 „Tannhauser", opera in drie actes v. R. Wagner. PARIJS, 1648 M. —12.35 Orkestconcert 6.05 Gevarieerd programma 9.O5 Ra- diotooneel. Na afloop dansmuziek. PARIJS, 312.8 M. 12.25 Gramofoon I.052.20 Het Radio-Jazzorkest 8.35 Concert 9.25 „Argentina et la féerie espagnole", muzikaal progr. 10.05 Or kestconcert 10.5011.20 Gramofoon. ROME. 420.8 M. 5.25 Het Esperia-kwin- tet 5.25 Concert 9.1011.20 Radiotoo- neel. Dansmuziek. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Filmfrag menten 8.35 Salonorkest 8.50 Orkest concert 9.55 Operetteconcert 10.05 Concert. „Don Juan". Mozart 10.40 Weensch orkestconcert 11.05 Dansmuziek 11.35 Dansmuziek 11.55 Militair con cert 12.05 Liederenvoordracht 12.40 12.50 Philharmonisch orkest. WEENEN, 506.8 M. 7.50 Muziek op electrische instrumenten 9.35 Gramo foon (Lehar) 10.30 Het Omroeporkest II.00 Kamerconcert 12.151.20 Gramo foon. Naar aanleiding van de berichten omtrent de vergadering van de Italiaansch-Abessinische verzoeningscommissie, welke te Scheveningen zou worden gehouden, vernemen wij, dat men er in de betrokken kringen ernstig rekening mede houdt, dat de conferenties inderdaad te Scheveningen gehouden zullen worden. Officieus meent men zelfs als vaststaand te mogen aannemen, dat de arbiters hun bespre kingen, welke te Milaan zijn aangevangen, in Scheveningen zullen voortzetten. Er zijn ech ter nog geen nadere mededeeüngen ontvangen en ter bevoegder plaatse beschikte men nog niet over 'n officieele mededeeling inzake deze kwestie. broek en Bloemendaal hadden meer overlede nen te boeken dan geborenen. Vooral voor Bloe mendaal is dit angstwekkend: het verschil be droeg maar even 22! Merkwaardig was, dat er in Bloemendaal wel heel wat meer mannelijke iniwoners geboren werden dan overleden. Daar entegen stierven er 101 vrouwelijke en werden er maar 66 vrouwelijke geboren (verschil 35). Groote steden boven de 30.000 inwoners zijn er in Noordholland tamelijk veel: Amsterdam (781.660), Alkmaar (30.199), Haarlem (129.127), Den Helder (34.394), Hilversum (66.627), Velsen (44.329) en Zaandam (35.340). De geheele provincie telde op 31 December 1934: 1.601.904). Door de Haarlemsche recherche is aange houden de 36-jarige oud-inspecteur bij de Commissie tot uitvoering van de Zuiderzee- steunwet, die er van verdacht wordt ten nadeeie van een schipper uit Edam een bedrag van 1000 te hebben ontvreemd. De aangehoudene heeft bekend. Hij had het geld in November 193S te Volendam in bewaring genomen. Ver dachte is in verzekerde bewaring gesteld en zal aan de justitie te Haarlem worden voorgeleid. In het Provinciaal Blad 68 komt een over zicht voor van den loop der bevolking in elke gemeente der provincie Noord-Holland in 1934. Het is opvallend hoe in de kleine gemeenten beneden de 2000 inwoners, blijkens deze statis tiek, de bevolking in. aantal achteruitgaat (op een enkele uitzondering na), terwijl in de groo- tere gemeenten juist het omgekeerde heeft plaatsgehad. Er zijn nog betrekkelijk veel ge meenten beneden de 1000 inwoners, zelfs bene den de 500 inwoners, zooals Beets (in 1933: 460 inwoners, in 1934 446), Katwoude (resp. 243 en 241 inwj, Kwadijk (resp. 428 en 426 inw.), Oudendijk (475 en 465), Vlieland (482 en 481) en Warder (467 en 478). De kleinste gemeente in inwonertal is Kat woude, de grootste Amsterdam. Katwoude is ook de plats waar in het geheele jaar totaal één in woner overleed. Daarentegen werden er 7 kin deren geboren. Er vertrokken echter 8 perso nen meer dan er zich vestigden, zoodat de ge meente ondanks het relatief groote geboorte overschot, toch achteruitging. De genieenten Monnikendam, Oosthuizen, Vlieland, Benne- Blijkens een van Hr. Ms. gezant te Tokio ontvangen telegram luidt het vonnis tegen den gezagvoerder van de tankboot „Juno", wegens het bevaren van verboden wateren, 500 yen boete. Het schip is onder bevel van den gezag voerder Maandag vertrokken. DJOCJA, 18 Juni. (Aneta) Thans wordt ook in Indië de aandacht gevraagd voor een „brand- stoflooze motor. Volgens mededeeling van een te Djocja ge vestigde notaris C. L. Vermandei, is deze uitge vonden door een technisch goed ontwikkeld In dischman en berust de werking van deze uit vinding op een natuurwet „waarop tot heden juist in verband met den eenvoud daarvan geen acht is geslagen". In het dagblad „Mataram" spreekt deze nota ris den vurigen wensch uit, dat deze uitvinding succes moge hebben. DJOCJA, 18 Juni. (Aneta) In de buurt van Wonosari is een zg, „Ratoe-Adil-beweging" ont dekt. Een dergelijke beweging valt te typeeren als een Inheemsche Messiasbeweging, waarbij een zeker persoon zich opwerpt als te zijn de uit verkoren vorst, die de heilstat zal brengen. Een opmarsch van honderden volgelingen is door de politie gestuit. AMSTERDAM. Gesl. voor eindex. hoofdvak zang mej. A. E. Rutgers; voor hoofdvak piano de dames A. J. P. Bleys, A. F. Bouter, D. A. Kooiman, A. H. Michielsen en L. A. M. Wurth en de heer P. van Egmond; voor hoofdvak or gel de heer G. w. Michels; voor hoofdvak vi ool de heeren J. G. te Hennepe en N. Holthui- zen; voor het hoofdvak altviool de heer D. C. P. Blom en voor hoofdvak trompet de heer F. Hausdoerfer. •auiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimimiimiii In het Zuid-Westen bleef de barometer stij gen en ook in Scandinavië is de diepe depressie naar het Noorden afgetrokken en stijgt de ba rometer nog. l'n onze omgeving is de korte opklaring weer onderbroken door een secundaire van de depres sie in het Westen, die snel naar het Oosten trekt en door een breeden rug van hooge druk king wordt gevolgd. De depressie op den Oceaan wordt veel die per, maar ligt nu verder Westwaarts en schijnt meer Noordwaarts te trekken. De secundaire brengt regen in een groot deel van Frankrijk, België, ons land, West-Duitschland en de Brit- sche Eilanden. In Oost-Duitschland is, na onweer, de lucht weer opgeklaard en is het nog vrij warm. Noor wegen heeft nog regen bij Westen-wind, in Zweden is het droog en vrij warm. Vermoedelijk zal de secundaire, die van de hoofddepressie afgesneden wordt, in de eerste 24 uur nog regen in onze omgeving brengen met kans op onweer; wellicht volgt daarna verbetering. Maandag is tijdens het zware onweder dat boven Friesland woedde, de bliksem ingeslagen in een watermolen te Nijland. De molen brandde tot den grond toe af. Te Joure sloeg de bliksem in het huis van den heer v. d. Zijp, waar een kamer gedeeltelijk ver nield werd. Ook een schuur van de boerderij van Boersma werd getroffen. De schuur brandde ge. heel af. Verscheidene landbouwwerktuigen wer den vernield en ternauwernood kon men het woonhuis van brand vrijwaren. De enorme neerslag, waarmee het onweer ge paard ging, heeft het water zoodanig doen stij gen, dat de hooioogst bedreigd wordt. LEIDEN. Doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak dierkunde, de heeren J. Reu ter en H. J. Kersten. Candidaats-examen wis- en natuurkunde, let ter L., de heer O. B. H. Dezentjé. MAASTRICHT. Kweekschool Arme Kind Je zus. Geslaagd de dames: M. E. Bruis, Simpel- veld; C. L. van Cruchten, Geleen; J. van Dam, Roosendaal; E. C. Delnooz, Maastricht; A. W. Hendrickx, Swalmen; A. W. Ph. L. Jacobs, Maastricht. Na zwaren regenval van Zondag op Maandag verklaarde Wyait Maandagmorgen de Engel- sche innings (384—7) voor gesloten, natuurlijk verwachtende, dat het opdrogende wicket moei lijk te bespelen zou zijn. Aanvankelijk bleef de zon weg en het Zuid-Afrikaansche openings- paar SiedleMitchell had geen moeite op het goed bespeelbare wicket, dat den bowlers geen assistentie verleende, den Engelschen aanval Bo wesNichols te weerstaan. Na 3 overs zette Wyalt Verity en Robins aan, ook zonder succes. De Zuid-Afrikanen speelden op een draw. De eerste boundary van Siedle kwam eerst na 55 minuten spelen, Hammond miste een zeer moei lijke kans op Verity's bowlen. In 72 minuten gingen de 50 op. Op 57 nam Nichols met een prachtbal Mitchell's mid-stump weg (571). Mitchell 25. Rowan en Siedle bleven langzaam scoren, dat op Verity, die gevaarlijk van leg indraaide, speciaal moeilijk was. Even voor de lunch viel de regen weer neer. Stand 98—1. Siedle 47 x. Rowan 20. Na de lunch brak de zon door, het wicket werd nu levendig, waarvan de spinners Virity en Robins profiteerden. Siedle kwam tot 59 in 3 uren bijeengebracht b. Verity, Rowan c. Ames b. Robins 20, Nourse c. Ham mond b. Verity 4. Na 1204 werd het, dank zij Cameron, die Robins onderhanden nam, 1745, waarna Verity z'n derde wicket nam, dat van Wade, die door Nichols gevangen werd voor 18. Stand bij de theepauze 1965. Na de thee trad een collapse in. De fastbowler Nichols bowlde extra snel met off. break en ruimde Cameron (52), Viljoen (13), Vincent (0), Tomlinson (9) en Crisp in 7 5/6 over op. Met 16 extra's werd het totaal door Zuid-Afrika in de eerste innings gescoord 220. Nichols had schitterend gebowld (241/5 O. 9 M. 35 R. 6 W.), Verity (41-19-52-3), Robins (18-2-65-1). Zuid-Afrika kreeg de follow on. Voor hst ein de van den speeltijd op den 2den dag nam Ni chols door een vang van Verity het wicket van Siedle voor 2. Totaal 2de innings Zuid-Afrika 171 (Michell 8, Rowan 6 not out). Na 2 dagen spelen is de kans op een Engelsche overwinning zeer groot. AMSTERDAM, 17 Juni. Eierenveiling. Hoogste prijs 3.00. middelprijs 2.202.40, laagste prijs 2.10. Eendeleren 2.00. Totaal-aanvoer 120.000 stuns. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni. Aan gevoerd werden: 20200 kg. Tomaten A 8.40 9.50, idem B 9.309.70, idem C 7.708.30, idem CC 4.10 ,79000 kg. aardappelen: Schotsche mui zen 78.60, Drielingen 78.30, Kleine 44.90, 4800 bos wortelen 2.303.80, 175 stuks bloem kool 7.60—7.80. GRONINGEN, 18 Juni. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien: I 150.00—160.00. II 130.00—140.00, III 80.00—100.00. Kalfvaarzen: I 120.00—140.00. II 80.00—100.00. Stieren: I 36—37 cent, II 28— 30 cent. Slachtvee: I 4648 cent, II 3640 H. Vette kalveren: I 4246 cent. II 3640 cent. Vette lammeren 4.506.00. Weidelammeren 2.50 4.50. Vette schapen: I 15.0018.00, II 12.00 14.00. Biggen per stuk 8.0013.00, idem per week 1.301.60. Vette varkens: I 3132 cent, II 27—28 cent. Zouters 3132 cent. Aanvoer: 765 runderen, 693 kalveren, 351 schapen, 980 lammeren, 594 varkens en 354 big gen. Overzicht. Het kalf- en melkvee, eerste soort slachtvee en de stieren werden iets vlugger en tegen vastere prijzen verhandeld. Vette en nuchtere kalveren iets hooger. De nuchtere kal veren werden verhandeld van 2.50 tot 5.00. Zware kalveren brachten meer op. In wolvee verliep in alle soorten de handel zeer traag. Vette varkens bij grooten aanvoer nauwelijks prijshoudend. De markt eindigde met lagere prijzen. Zouters en biggen prijshoudend. LEIDEN. 18 Juni. Veemarkt. Aanvoer 220 varkens: 203 zware 33.5034.00, 17 lichte 32.00. Handel tamelijk prijshoudend. NOORD-SCHARWOUDE, 18 Juni. 1950 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 7.50—7.90, Drie lingen 7.10—7.40. kleine 4.104.20. 7100 kg. Kro ten onverkoopbaar, -f -c PURMEREND, 18 Juni. Kaasmarkt. 22 stapeB kl. boerenkaas 40 plus 13.00, idem volvet 15.00, 2 stapels Goudsche kaas 14.00, commissie 18.00. 2502 kg. boter: Melkboter 1.301.45, Weiboter 1.201.40 per kg. 525 runderen: 295 vette koeien 4857 cent Per kg., stug. 194 melk- en geldekoeien 80.00170.00, stug. 36 stieren 3242 cent per kg., stug. 25 paarden 60.00130.00, stug. 160 vette kalveren 3045 cent per kg., stug. 470 nuchtere slacht- kalveren 3.0010.00, fokkalveren 9.0014.00, stug. 214 vette slachtvarkens 3235 cent Per kg., stug. 20 magere varkens 14.0027.00, matig- 195 biggen 8.00—16.00, matig. 442 schapen 8.00 18 00, matig. 686 lammeren 3.007.00. stug- 26 bokken 2.00—9.00, matig. Piepkuikens 55—00 cent per kg. Kipeieren 2.252.75, Eendeieren 1.80 per 100. Oude kippen en hanen 3042.5 et. per kg. Eenden 2050 cent, Konijnen 0.301-0" per stuk. Duiven 40 cent per paar. ROTTERDAM, 18 Juni. Veemarkt. Totaal-aan voer 3218 stuks: 196 paarden, 7 veulens, 602 ma gere runderen. 799 vette runderen, 287 vette kal veren, 161 graskalveren, 932 nuchtere kalveren. 202 schapen en lammeren, 1 big. 31 bokken geiten. Prijzen per kg.: vette koeien tot 50, to 42. 2834 cent; vette osset. tot 45, tot 40, 32—-4° cent, stieren tot 42, tot 36, 27-30 cent. vette fcjr veren tot 65. tot 55, 3040 cent. Schapen 3733 30 cent, lammeren 383330 cent. graskalverei 3526 cent. nuchtere kalveren 3024 een1"; slachtpaarden 403530 cent. Prijzen per stuk schapen 16.00128, lammeren 11.009— nuchtere slachtkalveren 7.0065, nuchtere fo|g kalveren 15.00117, slachtpaarden 165.00}z.0 85. werkpaarden 225.00—145—85. hitten 90" —70—60, stieren 205.00—160—110. kalf koele/ 185.00—135—85, melkkoeien 180.00—130 vaarzen 95.007560, pinken 70.006050, gra kalveren 50.004030. ais Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer vorige week. handel kalm, prijzen als gister, P1'- koeien 54. prima ossen 47. Stieren aanvoer ruimt handel iets williger, prijzen stijver. Vette kalver aanvoer ruimer, handel traag, prijzen onvera derd, prima 70. Schapen en lammeren aanvo iets korter, handel vlug. prijzen als gister. Nu" tere slacht- en lokkalveren aanvoer grooter j vorige week. handel vlug. prijzen prijshouden Paarden aanvoer iets korter, handel kalm. PrU als vorige week. Kalf- en melkkoeien aanvoel ruimer, handel zeer kalm. prijzen onverande Vaarzen en ninken aanvoer kort. handel sleep/,, prijzen als vorige week. Graskalveren aanvoer r mer, handel willig, prijzen stijver. „„nd WESTLAND, 15 Juni. Veilingen v. d. b°*' Westland. Export. Aardbeien 4085 cent Per Tomaten: A 1.05—2.30, B 1.15—1.65, C 0.7ö-^* 2.10, CC 25—70 cent per bak. Bloemkool 1-5ü0j, 5.40 per 100. Komkommers 2.003.70 P®r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6