Toestanden in het Derde Rijk Het vlootaccoord tusschen Engeland en Duitschland Pater Borromaeus Het nieuws van heden Muiterij in Kansas DE STEUN DER V.S. AAN DEN FRANC JOODSCHE WINKELS TE BERLIJN GEBOYCOT DUITSCHE VLOOT IN 7 JAAR GEREED GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 19 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19393 Eden's bezoek aan Parijs Een stap in de richting van stabilisatie Een treinbotsing in Oostenrijk 65 lichtgewonden Muiters geven zich over Ontvoeringen op Cuba Schermutselingen tusschen jeug dige nazi's en katholieken; politie moet tusschen- beide komen Gespannen toestand onder de arbeiders Engeland werft vrijwilligers voor de luchtvaart. Demonstratie van een luis ter-apparaat in de straten van Londen. VERBOD FAKIR-PRACTIJKEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Midden-Westen der V.S. opnieuw geteisterd Overstroomingen en wervel stormen Er gaan geruchten, dat Von Rib bentrop in het Kabinet zal worden opgenomen Voldoening in Engeland en Duitschland 300 dwangarbeiders bezetten een mijn en houden beambten vast als gijzelaars dreigende oorlog in Abessinië Het Weer Minister Eden ■- Mijn in brand gestoken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek - vT- eerlijke bespreking" wijst de „Völkischer Beo- bachter" erop dat slechts vier weken verloopen zijn sinds de Leider de beginselen van de Duit- sche buitenlandsche politiek heeft uiteengezet en reeds thans is een Duitsch-Engelsche vloot overeenkomst tot stand gekomen. Daarmede is punt 8 van het door den Leider voorgestelde Europeesch program verwezenlijkt. Het blad acht de totstandkoming van het verdrag niet alleen voor de beide betrokken landen, doch voor geheel Europa van belang. De duidelijke verklaring van den Leider, dat Duitschland niet het voornemen heeft te treden in eenigerlei vlootrivaliteit, was het parool, waarmede Duitschland de onderhandelingen begon. Duitschland moest echter ook verklaren, dat zjjn machteloosheid ter zee en de onmogelijk heid van bescherming van zijn klisten het hem verbieden nog langer genoegen te nemen met den omvang van zijn miniatuurvloot. Het blad wijst er verder op, dat de dertien punten van het buitenlandsch politiek program van Adolf Hitler geen toevallige producten van de dag- politiek zijn, doch de consequenties van het slgeheele politieke wereldbeeld. Door de vaste verhouding tusschen de vloot- bewapening van Duitschland en Engeland is hier voor de toekomst elke wedloop in bewape ning uitgesloten. Hiermede is voor de eerste maal een positief begin gemaakt met ontwape ning en verhindering van een algemeenen be wapeningswedloop. Het blad spreekt tenslotte de hoop uit, dat cok de Fransche diplomatie de werkelijkheid zal begrijpen. LONDEN, 19 Juni (Reuter) Het besluit den minister voor Volkenbonds-aangelegenheden. Eden, Vrijdag a.s. voor het houden van bespre kingen met de Fransche regeering naar Parijs te zenden, is, naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, gisteravond ge nomen, nadat de Fransche nota inzake het EngelschDuitsche vlootaccoord te Londen was overhandigd. Het bezoek van Eden aan Parijs heeft hoofd zakelijk ten doel, allen eventueelen twijfel van Fransche zijde weg te nemen, dat Engeland overhaast heeft gehandeld, door zonder voor afgaand overleg met de andere betrokken mo gendheden een direct accoord met Duitschland af te sluiten. Eden zal te Parijs uiteenzetten, dat Engeland het Duitsch-Engelsche vlootaccoord als 'n zeer belangrijken stap in de richting van een al- gemeene Europeesche Regeling beschouwt, die door Engeland niet minder dan door Frankrijk wordt gewenscht. WASHINGTON, 19 Juni. (Havas). Een be langrijke persoonlijkheid heeft het volgende ver klaard: „Indien Frankrijk den gouden standaard had moeten opgeven en waarschijnlijk had moeten devalueeren, zou een devaluatie-oorlog tusschen de verschillende valuta's gevolgd zijn met het eventueele resultaat dat de gunstige positie, die de V. S. in den wereldhandel innemen, zou zijn verloren gegaan. Door den franc te steunen heb ben de Ver. Staten een dergelijke eventualiteit naar een onbestemde toekomst verschoven." Senator Pittmann, de voorzitter van de com missie van Buitenlandsche Zaken, zeide van de actie van de schatkist dat zij „een stap in de richting van internationale valuta-stabilisatie" was. In officieele kringen te Washington wordt ver klaard, dat de Vereenigde Staten steeds bereid zijn tot een algemeene stabilisatie van den wis selkoers op de basis van den gouden standaard, wanneer hiervoor internationaal overeenstem ming kan worden bereikt. Hiervoor is echter ook de medewerking van Groot Brittannië noodig. WEENEN, 18 Juni. (D.N.B.) In het station Bruck aan de Mur (Stiermarken) geraakte he denmiddag een personentrein in botsing met een sneltrein. 65 passagiers van beide treinen werden volgens een officieele mededeeling licht gewond. Het verkeer ondervond slechts weinig vertraging. LANSING (Kansas) 19 Juni (Reuter) Ruim driehonderd gevangenen zijn hier in opstand gekomen, kort nadat zij in de ko lenmijn waren afgedaald, waarin zij te werk zijn gesteld. In de mijn houden zij vijftien beambten als gijzelaars vast. Later ontstond een gevecht toen een groep muiters zich meester trachtte te maken van een machinegeweer, dat stond opgesteld in een liftkooi, waarin zich vijf gevangenbewaarders bevonden. De gevangenbewaarders maakten ge bruik van hun vuurwapens en wierpen met traangasbommen, waarna de aanvallers af dropen. Nader wordt gemeld, dat het oproer steeds ernstiger vormen aanneemt. De tuchthuis beambten, die de muiters met traangasbommen terugdrongen, hebben besloten de gevangenen uit te hongeren. Zwaar bewapende wachters zijn in de mijn gegaan en hebben de liftkooien tegen eventueele aanvallen in staat van verde diging gebracht. De muiters hebben daarop in den laten namiddag den op 250 meter diepte .gelegen muilezelstal in brand gestoken. De be wakers hebben, toen zij den brand bemerkten, van de gebarricadeerde liftkooien uit van de vuurwapens gebruik gemaakt. Het staat nog niet vast of bij de gevechten onder den grond per sonen gedood of gewond zijn. De muiters hebben hierna twee gijzelaars vrij gelaten, doch aangezien nog geen gevolg is ge geven aan hun eischen hebben zij een tweeden brand gesticht. De beide gijzelaars brachten de volgende bood schap van de stakers over: „Wij zullen weerstand bieden tot den dood, indien dit noodig is, doch de andere gijzelaars zullen met ons sterven." De hoofdopzichter van de mijn, een van de twee in vrijheid gestelde gijzelaars verklaarde, dat men de muiters moest aanvallen, de gijze laars trachten te bevrijden en den brand blus- schen. Hij voegde hieraan toe, dat eenige ge vangenen met messen gewapend waren. De bewakers zijn hierop onmiddellijk begon nen zich extra te bewapenen, terwijl de brand weer voorbereidingen treft om het vuur in de mijn te blusschen. 347 muitende gevangenen in de steenkolen mijn hebben zich overgegeven, na een aanval van de bewakers. De directeur van de gevangenis gaf last de luchtkokers af te sluiten, waardoor de muiters gedwongen werden den rook van het houtwerk dat zij in brand hadden gestoken, in te ade men. De bewakers rukten op achter dit rookgor dijn. Zestig lijkkisten stonden Dinsdag te Reinsdorf opgebaard, waar in tegenwoordigheid van Adolf Hitler een aangrijpende rouw- plechtigheid plaats vond Na zich een tijd lang stil te hebben gehouden, heeft de geheimzinnige bende ontvoerders haar actie op Cuba hervat. In nauwelijks twee dagen hebben drie schatrijke Cubanen bedreigingen ontvangen en zijn hun geldsommen gevraagd van in totaal 100.000 dollar. BERLIJN, 19 Juni. (Renter.) Uit ver scheidene deelen van het land komen be richten over uitingen van vijandigheid tus schen nationaal-socialisten en katholieken, vooral onder de jongeren van beide cate gorieën. In eenige gevallen is de politie tus- schenbeide moeten komen. Zjj heeft eenige katholieken in bewaring genomen. Dinsdagochtend waren in het midden en wes ten van Berlijn de Joodsche winkels en boven dien vele boomen, lantaarns en masten van de tram beplakt met briefjes, ter grootte van on geveer een briefkaart, waarop met de woorden „wie bij een jood koopt, pleegt diefstal aan het Duitsche volksvermogen", propaganda werd ge maakt voor een jodenboycot, aldus meldt de Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. Ter illustratie was er een caricatuur van een joodsch gezicht op gedrukt. In den loop van den dag hadden de winke liers de plakkaatjes grootendeels verwijderd, maar aan palen en boomen waren zij nog bij dozijnen te vinden. Men is veelal van meening, dat deze plak- kerij het begin is van de uitbreiding der actie van Julius Streicher, naar het noorden des Rijks, in het bijzonder Berlijn, een uitbreiding welke reeds maanden is voorbereid, o. a. door de inrichting van een groot centraal bureau te Berlijn. Spoedig zal de actie, zoo verwacht men, door groote vergaderingen nog meer van zich doen hooren. Streicher stelt zich op het standpunt, dat de joden weliswaar sterk zijn achteruitgedrongen, maar nog een aanzienlijke positie bekleeden, zoowel in den handel alsook in de medische wetenschap. De regeeringsinstanties hebben als zoodanig met deze actie niets te maken. Men heeft te doen met een beweging der partij. In de partij is Streicher ten opzichte van de anti-semietische actie de algemeene leider. Hij is door de partij te dien opzichte gemachtigd. In dit opzicht moeten de andere gouwleiders zijn aanwijzingen volgen. Van de uitvoerende organen van deze actie, welke, gelijk gezegd, nu eerst recht gaat beginnen, moet naast het ar beidersfront in het algemeen in het bijzonder de „Hage" worden genoemd de nationaal-socia- listische organisatie „für Handel und Gewer- be". Zij is dan ook allereerst gericht tegen jood sche warenhuizen en winkels. De Duitsche briefschrijver van de Standaard constateert dat de georganiseerde arbeiders, die in de groote sociaal-democratische en roomsch- katholieke bonden politiek geschoold waren, van meet af zeer weinig geestdrift hebben ge toond voor het Derde Rijk en zijn beginselen. Natuurlijk veranderde dit schijnbaar, toen Hit- Ier op 31 Jan. 1933 de macht overnam. Mis schien heeft in den eersten roes van geestdrift een deel der arbeiders zelfs verbetering van de toestanden verwacht. De ontwikkeling der din gen bewees, dat zij van den regen in den drop gekomen waren. Zeker 25 pCt. van de toch al lage loonen wordt voor allerlei doeleinden afgetrokken en de Nederlandsche arbeider, die thans al zoo vaak moppert, zou raar opkijken, als hij al de reducties wist, die zijn Duitsche collega, z.g. vrijwillig en uit louter volksverbondenheid, heeft op te brengen. Daar zijn natuurlijk de verplichte ziekte-, invaliditeits- en werkloosheidsverzekeringen. Bovendien zijn er echter nog de belastingen en heffingen, die een gevolg zijn van de komst van het Derde Rijk. 'tls natuurlijk een bespot ting van de werkelijkheid, dat deze bijdragen vrijwillig genoemd worden. Hoe zou dat ook kunnen bij menschen, wier loon toch al beneden het bestaansminimum ligt. Natuurlijk moeten zy meedoen aan de Winterhilfe; lid zijn van het „Arbeitsfront", Bürgersteuer betalen enz. Hoe vrijwillig b.v. de Winterhilfe is, vertelde mij, bitter glimlachend, onlangs een bevriend Duitsch arts, die van zijn gelijkgeschakelde collega's bij het begin van den winter een schriftelijke mededeeling ontving, dat hij ten minste 2 pCt. van zijn bruto-inkomsten voor de Winterhilfe moest bijdragen. Wat den toestand der arbeiders betreft moet men bedenken dat de loonen belangrijk lager geworden zijn, vooral omdat een groot aantal werkloozen thans „mit Miihe und Not" weer in het arbeidsproces ingeschakeld zijn, om den Duitschen, geijkten term te gebruiken. De loonen zijn laag, zeer laag in Duitschland. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, die den regel bevestigen, maar overigens is een geschoold arbeider in Duitschland al heel blij, als hij in doorsnee 12 of 14 per week verdient. Er zijn natuurlijk vastgestelde tariefloonen, maar daar van wordt vaak met wederzijdscn goedvinden afgeweken. Zeer bezwarend is ook voor het Duitsche arbeidersgezin, dat de laatste jaren de prijzen der levensmiddelen zoo gestegen zijn en vaak veel en veel duurder dan de overeen komstige Nederlandsche prijzen. Het nationaal- socialisme heeft den boerenstand tenminste eenigszins loonender prijzen voor zijn producten trachten te verschaffen, maar het gevolg is, dat men thans in regeeringskringen met groote bezorgdheid de ontwikkeling van het prijspeil gadeslaat. BERLIJN, 19 Juni (V.D.). Gedurende de laat ste week heeft de Duitsche politie niet minder dan 21 buitenlandsche kranten in beslag ge nomen. voor dén grooten PROPAGANDA-AVOND van op Maandag a.s. des avonds half negen in het gebouw St. Bavo, naar in de vier grootste zalen luidsprekers zijn opgesteld. Vanaf heden uitsluitend voor Katholieken verkrijgbaar tot en met Zondagavond bij: J, Felix, Amsterdamstraat; J. B. Dijkmans Oranjeboomstraat 107; Mattaar, Ramplaan 19; R. Wamars, Rijksstraatweg 402; Kantoor L. T. B., Zaanenstraat en aan het gebouw St Bavo. Aan dit laatste adres zijn ook nog, zoover nog voorhanden, tot en met Maan dagavond kaarten te bekomen. Na aanvang der vergadering kan geen toegang meer worden verleend. HET BESTUUR R. K. KIESVEREENIG1NG BENGHAZI (Lybië)10 Juni. (V. D.) De gouverneur-generaal majoor Balbo heeft een decreet uitgevaardigd waarbij alle fakirprac- tijken in Lybië verboden worden, omdat deze in strijd zijn met de beginselen van het fas cisme en de moderne beschaving. Het vlootaccoord tusschen Engeland en Duitsch land; Duitsche vloot in 7 jaar gereed; Von Ribbentrop in het kabinet? Tuchthuisoproer in Kansas; dwangarbeiders bezetten een mijn. Overstroomingen in het Midden Westen dek Ver. Staten. Inzendingen der Nederlandsche industrie op de wereldtentoonstelling te BrusseL Actie voor hulpverleening aan de door hagel- sthade getroffenen in het Westland. Kassier uit de Zaanstreek met de Noorderzon vertrokken; verduisteringen op groote schaal gepleegd. Nader is gebleken, dat de verduistering ten na il iele van de Spoorwegen 130.000 bedraagt. Groote brand te Rotterdam. Amersfoortsche politie arresteert vier inbrekers; cog meer arrestaties verwacht. Twee nieuwe bekentenissen onder de Ossche gearresteerden. Dader van den aanslag op den heer .Ankersmit tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. NEW-YORK, 19 Juni (Reuter) Ernstige overstroomingen, veroorzaakt door aanhouden den regenval, hebben opnieuw groote schade aangericht in de negen staten van het Midden- Westen, vooral in Missouri, Iowa, Illinois en Kansas. De oogst is grootendeels verwoest; „ui- zenden hebben hun huizen moeten ontruimen, Zuid-Dakota is door hevige wervelstormen ge teisterd. Talrijke personen werden gewond. Zware stormen worden ook gemeld uit Nieuw- Engeland, waar verscheidene menschen zijn gedood door omwaaiende boomen en dakpannen. Nabij Austin In Texas werden 14 personen gedood. Uit Morrilton in Arkansas wordt gemeld, dat de dijk langs de Arkansasrivier op twee plaatsen is doorgebroken, 'n Groot gebied is overstroomd. Hilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllni LONDEN, 19 Juni. (Havas) De uitvoering van het Duitsche vloot- bouwprogram ter bereiking van een sterkte van 35 pCt. van die der Britsche vloot zal over een tijdvak van zeven jaar worden verdeeld. Ribbentrop, ambassadeur in buitengewonen dienst, zal na zijn terugkeer van de onderhan delingen te Londen over de vlootkwestie ver slag uitbrengen bij den Leider, alsook bij het ministerie van buitenlandsche zaken, dat tot dusver slechts indirect op de hoogte was ge houden. Hij zal zonder twijfel, aldus de Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct., verschillende eerbewijzen ontvangen, waartoe volgens geruch ten zijn opneming als minister in het kabinet zal behooren. Of hij dan minister zonder por tefeuille zal worden, dan wel minister van bui tenlandsche zaken inplaats van von Neurath, is een vraag waarop nog niemand antwoord weet te geven. De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst wordt in de Engelsche ochtendbladen van alle politieke richtingen met voldoening begroet. De „Times" wijst erop, dat de overeenkomst Riet beschouwd wordt als een vermindering van de vriendschap tusschen Engeland, Frankrijk, en Italië, of van de verplichtingen, waardoor Engeland reeds gebonden is. Engeland zoekt geen nieuwe relaties ten koste van oude vriend schappen. De „News Chronicle" zegt, dat thans alle po gingen in het werk moeten worden gesteld om andere landen te doen deelnemen aan een al gemeene overeenkomst tot beperking der bewa pening ter zee. Het blad noemt de overeenkomst een mijlpaal in de wereldgeschiedenis en spreekt de hoop uit, dat het de eerste stap zal zijn op den weg, welke leidt naar een vrede van weder zijds begrijpen. Het blad wijst op de moge lijkheid van het tot stand komen van soort gelijke verdragen tusschen Duitschland en Frankrijk en Italië. De „Daily Herald" zegt, dat de practische Waarde van de overeenkomst buiten twijfel schijnt te staan. Alleen de „Morning Post" heeft critiek op de Wijze, waarop de overeenkomst is tot stand ge komen en verklaart, dat Duitschland door het sluiten van dit verdrag tracht een wig te drij ven tusschen Engeland en Frankrijk. De vlootovereenkomst tusschen Duitschland ®R Engeland wordt door de geheele Berlijnsche Pers groot-opgemaakt gepubliceerd. Onder den titel: „De overwinning van een *n Herlijn rijdt een auto welke geen benzine doch houtgas gebruikt. Achter den wagen ziet men den houtgas-generator-aanhang- ^agen, waarin de brandstof wordt bewaard ADDIS ABEBA, 19 Juni. (V. D.) Naar gemeld It^i'dt heeft de Keizer sinds het begin van de 'aansche troepenverschepingen naar Oost- *r'ka het leger van Abessinië tot het vijfvoudige «terkt. De recruteering van troepen wordt nog »o°rtgezet. „Corriere della Sera" meldt uit Washing- u ^at de Amerikaansche regeering, rekening udende met de mogelijkheid van een gewa- sWd conf'ict tusschen Italië en Abessinië be- Adri611 heeft den Amerikaanschen gezant te kla Abeba terug te roepen en tevens een ver traag8 doen afleggen over Amerika's neu- VERWACHTING: Matige tot zwakken, Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, wanner overdag. Hoogste barometerstand: 769,3 te Rochefort. Laagste barometerstand: 753,0 te Haparanda. Zon op v.m. 4.39, onder n.m. 9.23. Licht op n.m. 9.53. Maan op n.m. 11.29, onder voorm. 7.24. Laatste kwartier 23 Juni.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1