Het Britsch-Duitsche vloot- accoord 'r' Ernstige fraude te Wormerveer Lilian Harvey op Schiphol Wereldtentoonstelling te Brussel Utrechtenaar met ruime fantasie ONTSTEMMING IN FRANKRIJK Weer bekentenis sen te Oss KASSIER SPOORLOOS VERDWENEN WOENSDAG 19 JUNI 1935 De solidariteit is zoek - Van Hollywood op weg naar Ber lijn, waar ze weer met Willy Fritsch zal samen spelen Klein blond figuurtje iNiÉW De Brommert en een der gearres teerde vrouwen vallen door de mand PAARDENKOOPERS MAKEN RUZIE Een oude schuld wordt „vereffend" O.m. zijn verduisterd f 200.000 aan effecten, toebehoorende aan de N. V. Stroomver koopmij. „Zaanland" Nog meer gedupeerden ONZE INDUSTRIEELE INZENDINGEN Belangrijke inleidingen van oud minister mr. dr. T. J. Ver schuur en prof. dr. L. A. van Royen Bezoek van journalisten Vele middenstanders benadeeld Politie te Amersfoort slaat een goeden slag Inbrekers en helers aangehouden; nog meer arrestaties te verwachten De tocht van de K XVIII In zeer korten tijd twee aannemers voor 8000 gulden opgelicht door een verhaal over een erfenis „Nakomeling" van de Habsburgers De hagelschade in het Westland Een actie voor hulpverleening. In totaal 1 millioen gulden schade? Dat de Engelsche buitenlandsche politiek, welke zoo gaarne den schijn aanneemt van doo de edelste en meest idealistische princip,en geïnspireerd te zijn, in werkelijkheid niets anders beoogt dan het opportunistische dienen van Brittannië's meest strikte nationale eigenbelang, wordt opnieuw en wel zeer duide lijk bevestigd door de vloot-overeenkomst, welke thans tusschen Londen en Berlijn is tot stand gekomen. Eigenlijk mag men de Engelsche re geering daarover niet al te zeer lastig vallen, want zij is in dit opzicht allerminst een uit zondering. Het onaangename van de houding van Engeland zit dan ook slechts hierin, dat 't zich beter wil voordoen dan het-is, dat het zich gaarne kroont met een aureool, welke den in druk van goud moet maken, terwijl hij in wer kelijkheid slechts van verguld bordpapier is. Het is niet zoo beleedigend en pijnlijk gewoon voor den gek te worden gehouden als voor den gek te worden gehouden door iemand, die ken nelijk verwacht, dat men dom genoeg is om dit niet te bemerken. Engeland schijnt te meenen, dat het met de zoo juist getroffen vlootregeling de internationale pacificatie dient en een ont roerend bewijs van „goodwill" aan de naar rust en evenwicht snakkende labiele wereld levert. In Frankrijk, dat evenzeer als Engeland uit is op de bescherming en de verdediging zijner vei ligheid en van zijn eigenbelang, is men echter over de Engelseh-Duitsche vlootbesprekingen en het daaruit voortgevloeide accoord allerminst te spreken en dat is volkomen te begrijpen. Heeft Engeland zich niet te Stresa verplicht tot het trekken van één lijn met Frankrijk en Italië, heeft het niet, zij het ook met een eenigszins bezwaard hart, de veroordeeling van de een zijdige verdragsschennis door Duitschland te Ge- nève mede onderteekend, en verklaarde Sir John Simon indertijd niet, dat het resultaat van Stre sa goed en de bewuste Volkenbondsuitspraak nog beter was? Heeft Engeland niet luid ver kondigd, dat de Volkenbond met alle macht ge steund en dat Duitschland in dien bond terug gebracht moet worden? Heeft het niet uitdruk kelijk verklaard, dat, ofschoon gebroken diende te worden met den funest gebleken Versailles- geest, het verdrag van Versailles alleen maar in onderling overleg van alle onderteekenaars over eenkomstig de daarin voorziene procedure her zien mocht worden en elke éénzijdige contract breuk ontoelaatbaar moest worden geacht? En heeft de Britsche regeering indertijd het com plex der in het Februari-communiqué van Lon den aangegeven vraagstukken niet als een on deelbare eenheid voorgesteld? En wat doet Engeland hans? Het geeft zich alle moeite om het plan van een luchtpact ter aanvulling en versterking van het Locamo-verdrag overeenkomstig het Verlangen van Duitschland los te maken van de Problemen der Oostpactpolitiek, van een niet- tnmengingsverdrag ten behoeve van Oostenrijks onafhankelijkheid, van Duitschlands terugkeer haar den Volkenbond, en tot een afzonderlijke oplossing te brengen. Precies hetzelfde doet het met het vlootpro- bleem. De thans gemaakte afspraak met Öuitschland betreffen de Britsch-Duitsche viootverhouding gaat lijnrecht in tegen het ver dra gvan Versailles, dat Duitschland weer zware viootbeperkingen oplegt, en tegen de w'ijze, Waarop deze bepalingen door een overeenkomst Van alle onderteekenaren van dat verdrag ge wijzigd hadden dienen te worden. Engeland be weert wel de Fransche en de Italiaansche re- Seering voortdurend van den stand der bespre kingen op de hoogte te hebben gehouden, maar öeze eenzijdige kennisgevingen kunnen toch hïoeilijk beschouwd worden als het voorgeschre ven onderlinge overleg. Ook de achterafsche keuring, waaraan de Engelsch-Duitsche over eenkomst zal worden onderworpen, kan moeilijk hitgelegd worden als een handhaving van de Stresa- en Genève-solidariteit. Principieel en Practiseh heeft Engeland thans toegegeven, dat duitschland boven de in het Verdrag van Ver sailles vastgestelde limieten een vloot mag he etten, welke 35 pCt. der totale Britsche vloot- tonnage groot mag zijn. Principieel en practiseh heeft Engeland de Versailles-bepaling, waarbij het bezit van dulkbooten aan Duitschland ver heden werd, genegeerd. Het heeft dit gedaan °P eigen gelegenheid en zich daardoor bereid Disney, de scheppe, van Mickey-Mous, vertoeft thans te Londen getoond in te stemmen met een methode van eenzijdige verdragsschennis, welke het kortge leden nog in Genève mede veroordeeld heeft. De motieven, welke Engeland daartoe gebracht hebben, zijn duidelijk. Engeland heeft vóór alles willen voorkomen, dat Duitschland zou terugkeeren tot de onge limiteerde vloot-politiek van Von Tirpitz, waar door Engeland indertijd in het oorlogskamp der geallieerden werd gedrongen. Engelana heeft ingezien, dat de voldongen feiten-politiek van Duitschland op bewapeningsgebied niet te keeren valt met moreele veroordeelingen en booze woorden, maar alleen met daden, waar toe evenwel niemand bereid is. Het gaat zijn eigen weg ter liquidatie van den geest van Versailles in de hoop, dat zijn Stresa-partnere zullen volgen. Het verwacht, dat de thans met Duitschland getroffen vlootregeling een alge- meene vlootovereenkomst zal vergemakkelijken en zoo den vrede zal dienen. Of Engeland zich niet aan een illusie overgeeft, is minstens twij felachtig. Het heet, dat Frankrijk althans van plan is zijn volkomen vrijheid op vlootgebied te hernemen en een dergelijk besluit zou niet zonder invloed kunnen blijven op de houding van Italië. Bovendien zou zulk een besluit van Frankrijk door Duitschland beschouwd kunnen worden als een den toestand en de daaruit voortgekomen afspraak wijzigend nieuw feit, zoodat in nieuwe vlootuitbreidingen zou moe ten worden voorzien. Wat er ook gebeurt, de Engelsch-Duitsche viootverhouding zal moeten blijven gehandhaafd, maar het niveau, waartoe deze verhouding zal moeten worden opgevoerd, zal afhankelijk zijn van de vlootmaatregelen der andere groote mogendheden, welke zich straks wellicht alle vrijheid zullen voorbehou den. Mocht dit het geval blijken, dan zal En geland ervaren, dat het maar weinig gewonnen heeft met het verbreken van de Engelsch Fransch—Italiaansche solidariteit, welke mede ten gevolge van het Abessinisch-Italiaansch conflict reeds zwaar gehavend was. Uit de groote blauwe „Arend" kwam ze gestapt, Lilian Harvey: een klein, meisjes achtig figuurtje, blonde pijpenkrullen om het ietwat vermoeide gezicht. Een vriende lijke lach inderdaad de lach van haar films voor iedereen, voor de menschen van de radio, van de film, de fotografen, de nieuwsgierigen, allen, die onmiddellijk één kluwen vormden, waarin Lilian's bontman tel en grijs zomerhoedje spoorloos verdwe- hen. Slechts enkele tientallen meters platform i scheiden op Schiphol de plaats van aankomst der vliegtuigen in dit geval de F. 36, die flink bezet den vroegdienst uit Londen vloog van de douane. Bijna een kwartier deed ze over dien afstand, want in dat kwartier sprak ze wei- gerekend vier maal in microfoons, zag ze drie filmlenzen op zich gericht, terwijl links en rechts de foto-apparaten klik-klakten. Blocno- ten en ansichten werden haar gereikt en on vermoeid schreven haar slanke vingertjes met sierlijke letters den naam Lilian Harvey. En of er van haar nog geen foto's genoeg in de win kels te krijgen zijn, richtten een tiental ama teurs hun lezen op Lilian. Eindelijk verloste haar de douane, maar in het restaurant wachtte al weer de schrijvende pers, die oude en nieuwe nieuwtjes uit Lilian's eigen mond wenschte op te teekenen. En Lilian vertelde, beurtelings in Engelsch en Duitsch, dat ze tw'ee jaren in Hollywood heeft gewerkt, kalm geleefd en genoten van de heerlijke Califomi- sche zon. Wanneer ze weer naar Amerika terug gaat, weet ze nog niet. Voorloopig gaat ze naar Berlijn, om met Willy Fritsch te spelen in de nieuwe U.F.A.-film „Schwarze Rosen", Vooral het weerzien van Willy Fritsch „freut mich wahnsinnig" vertelde ze en de Nederland- sche pers was zoo bescheiden, om niet naar haar trouwplannen te vragen. Na het werk in Berlijn gaat ze met vacantie naar de Riviera. Dat was alles, wat Lilian te vertellen had. Zij reikte de pers vriendelijk de hand, om den korten tijd, welke haar nog restte, te kunnen wijden aan den heer Divell, directeur van de U.F.A. te Amsterdam en den heer Opitz, bui- tenlandsch perschef. Een dochtertje van den heer Divell had haar bij aankomst met een grooten tuil roode rozen vereerd. Om half tien stond de „Arend" al weer start klaar en Lilian moést zich haasten de K.L.M. wacht niet om nog tijdig haar plaats in den grooten blauwen vogei in te nemen. Haar blonde haren, het smalle neusje enhaar vriendelijken lach nam ze mee naar Berlijn. „Toch een aardig kind," zei een grondman van Schiphol, die er al veel had zien komen en gaan. <!V - - -fïSi - Het wrak van een schip, gevonden in den Wieringermeer en vermoedelijk dateeren- de uit de 15e eeuw. Verschillende soortgelijke wrakken worden gesloopt. De Marechaussee te Veghel is er in geslaagd F v. d. W-, berucht als de Brommert, tot een bekentenis te brengen inzake den roofoverval op den bejaarden landbouwer C. v. d. Burght te Veghel. Hiermede is deze zaak thans geheel opge- belderd, daar ook reeds P. de B. een bekentenis had afgelegd. Deze laatste heeft bovendien voor den substituut officier van justitie mr. Du bois te Den Bosch verklaard, waar de kleeren waren geborgen die hij tijdens den overval op zijn neef Gerrit droeg en welke onvindbaar waren gebleven. De marechaussee te Oss heeft in de nabijheid van de ouderlijke woning van P. de B. geruimen tijd graafwerk verricht en een sloot uitgebaggerd, maar de kleeren zijn nog niet opgespoord. Voorts heeft de 26-jarige wed. v. B.—V. H. uit Oss, verdacht van brandstichting, een vol ledige bekentenis afgelegd. Zij zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan een poging tot cplichting ten nadeele van de verzekerings maatschappij. Voor het uitbreken van den brand waren verschillende waardevolle eigen dommen naar een veiliger plaats overgebracht. De vrouw trachtte hiervoor betaling bij de verzekeringmaatschappij te verkrijgen. Thans is gebleken, dat zij deze goederen vooraf aan den inboedel heeft onttrokken. De zaak is aan het licht gekomen, doordat zij kort geleden trachtte verschillende dezer goederen te gelde te maken. Van officieeie zijde deelt men ons mede, dat deze brandstichting in het geheel niet in ver band staat met de branden door de Ossche mis dadigers gesticht. Dinsdagmiddag half zes verscheen een zeven tal paardenkoopers ten huize van G. W. aan den Bovendijk te Overschie. Zij hadden met W. nog een oude schuld te vereffenen, waarover zij eens wilden praten. Van praten kwam ech ter vechten en de politie, die werd gewaar schuwd, begaf zich per politie-auto naar den Bovendijk, waar het zevental voorloopig werd aangehouden en naar het bureau vervoerd. Ver schillenden van het gezelschap hadden vrij ernstige verwondingen bekomen. Op het kassierskantoor J. S. Lzn. te Wormerveer is een ernstige fraude ontdekt. Toen Maandagmorgen een bedien de van de N.V. Stroomverkoop Maatschappij „Zaanland het safe loket dier N.V. kwam controleeren, bleek, dat dit reeds leeg was. Voor een bedrag van f 200.000 aan effecten was daarin opgeborgen. De heer L. S., directeur der Maat schappij, had juist dien dag Wor merveer per auto verlaten, zonder achterlating van zijn adres. De ge meentepolitie nam daarop terstond de noodige maatregelen. Aan de politie in het binnenland en ook aan de buitenlandsche politie is aanhou ding van den heer S. verzocht. Het onderzoek is nog in vollen gang. Het is nog niet komen vast te staan, of nog meer gelden verduis terd zijn. Maandenlang reeds moet de heer S. zich aan verschillende frauduleuze handelingen hebben schuldig gemaakt. De politie van Wormerveer heeft terstond een aanvang gemaakt met het instellen van een uitvoerig onderzoek, dat nog in vollen gang is. De directeur zou op onrechtmatige wijze de safe van de thans gedupeerde naamlooze ven nootschap hebben geopend en men vermoedt, dat hij de effecten daaruit heeft genomen. Vol gens de „Telegraaf" vermoedt de politie, dat de heer S. een valschen sleutel in zijn bezit heeft gehad en geprofiteerd heeft van de om standigheid, dat de N.V. slechts zelden iemand naar de bank zond om het gehuurde safeloket te controleeren. Zeer waarschijnlijk heeft de directeur ook nog kans gezien uit andere loketten voor be Wanneer men bij een bezoek aan de Wereld tentoonstelling te Brussel ook het Nederlandsche paviljoen en de daarnaast gelegen Prinses Juliana-hoeve bezichtigt, dan krijgt men sterk den indruk, dat onze bevolking voor een zeer groot gedeelte werkt in en 'eeft van den land en tuinbouw en de veeteelt en de daarmede verband houdende bedrijven. Deze toch zijn met een aantal officieeie inzendingen van staat en gemeenten, de posterijen en mijn industrie in de groote zaal van ons pavil joen ondergebracht. De industrie, die in ons land toch evenzeer een belangrijke plaats in neemt, valt minder op, hetgeen voornamelijk toe te schrijven is aan het feit, dat de indus- trieele afdeeling in een naast de groote zaal gelegen afzonderlijke galerij is geplaatst. Het was daarom een goede gedachte van de sub commissie voor de industrie der Nederlandsche deelneming aan de Wereldtentoonstelling om dezer dagen eens vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandsche pers uit te noodi- gen voor een bezoek, dat uitsluitend aan deze industrieele afdeeling was gewijd. De Commissaris-Generaal voor Nederland bij de Wereldtentoonstelling, de heer mr. dr. T. J. Verschuur, heeft bij dit bezoek de journa listen in het Nederlandsche paviljoen welkom geheeten. „Er gaat over de wereld een vlaag van natio nalisme aldus de heer Verschuur. Wanneer België en Nederland daarin deelen, kan dat tot op zekere hoogte goed zijn. Ik zeg echter tot op zekere hoogte. Het is een gewin voor een volk wanneer het 't vertrouwen in zich zelf en in zijn toekomst ontwikkelt. Maar de juiste grenzen worden overschreden, daar waar de verachting en miskenning der andere volken begint. Zoodra men slechts zijn eigen land en volk wil erkennen en meent, dat daar boven uit geen wet geldt, is men op den verkeerden weg. Geen volk kan zich zelf tot wet zijn." Na er op gewezen te hebben, dat de volken zich niet binnen eigen grenzen moeten opslui ten, drukte spr. de hoop uit, dat de verbroede ring van de Belgische en Nederlandsche jour nalisten zal leiden tot wederzijdsche erkenning en waardeering. De voorzitter van de sub-commissie voor ae Nederlandsche industrieele afdeeling, prof. dr. L. A. van Royen heeft daarop ter inleiding van de bezichtiging dezer afdeeling een overzicht gegeven van de beteekenis van de Nederland sche industrie. Hij wees er op, dat in dezen tijd ondernemingsgeest bijzonder moet worden ge waardeerd. De voortvarendheid, welke blijkt uit deze grootsche tentoonstelling in de schoone stad Brussel, werd reeds meermalen geroemd en dat de Nederlandsche industrie dezen Bel gischen ondernemingsgeest weet te waardeeren. blijkt uit haar inzendingen op deze tentoon- Ofschoon tolmuren en andere maatregelen van dezen tijd de directe baten gering mogen doen lijken, door vele Nederlandsche indus trieelen werd een andere gedachtengang ge volgd; zij wilden bij de gedurfde onderneming van hun nijvere Belgische buren niet ont breken. Na er aan herinnerd te hebben, dat sedert het jaar 1889 het percentage geschoolde werklieden in de Nederlandsche industrie is toegenomen van 32 pCt. tot 40 pCt. en in hetzelfde tijdperk het aantal personen, werkzaam in den land bouw, is gedaald van 32 pCt. tot 20 pCt., gaf Prof. van Royen een overzicht van de Neder, landsche industrieele inzendingen. Achtereen, volgens wees hij op de kunstzijde-industrie, de textielnijverheid, het edelmetaalbedrijf, den vliegtuigbouw, de motoren-industrie, de fabrie ken van pompinstallaties, de sigarenindustrie, de fabrieken van weegtoestellen voor de indus. trie, de steenfabrieken, de schaatsenfabrieken, enz. De journalisten hebben zich bij de rondlei ding door en langs de stands van al deze in dustrieele inzendingen kunnen overtuigen van den grooten omvang en de groote beteekenis voor ons land van de industrie. Zij hebben verder kunnen kennis nemen van de ontwikkeling van de Nederlandsche scheeps- bouwindustrie de wereldtocht van de K. XVIII, op een groote wandkaart aangege ven, maakte vooral op de Belgische journalis. ten indruk en tenslotte hebben zij de pro- ducten van een onzer groote distilleerderijen en sigarenfabrieken kunnen beproeven. Prof. van Royen zag den tocht van de K. XVIII als een symbool van den langen en moeilijken weg, dien de Nederlandsche industrie nog zal moeten afleggen om weder te ko men tot het doel: een internationale afzetmogelijkheid voor haar pro ducten. Nadat de journalisten des middags nog een bezoek hadden gebracht aan Oud-Brussel, ver- eenigden zij zich des avonds aan een door den Commissaris-Generaal aangeboden diner. Daar aan zaten ook de Nederlandsche Gezant te Brussel, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, de consul-generaal Mr. H. van Romburgh en vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandsche officieeie pers diensten en journalistieke organisaties aan. De avond werd besloten met de vertoonmg van fragmenten uit de zoo zeer geslaagde Ne. derland-film van Visie. langrijke bedragen aan geldswaardige papieren te ontvreemden. Uit het voorloopige onderzoek is inmiddels reeds gebleken dat de directeur een deel der effecten bij een bankinstelling te Amsterdam op prolongatie heeft beleend ten einde met de aldus verkregen middelen zijn andere bankzaken te kunnen drijven. Dat hij het geld ten eigen bate heeft aan gewend is tot nog toe niet gebleken. Zekerheid hieromtrent heeft men evenwel nog niet. Niemand van het kantoorpersoneel was op de hoogte van de verschillende laakbare mani pulaties van hun chef. Toen bleek, dat de directeur spoorloos ver' dwenen was, rezen tegen hem de ernstigste vermoedens. Er volgde aangifte bij de politie die reeds aanstonds alle redenen meende te mogen hebben om den directeur van dezen diefstal te verdenken. S. bleek toen al niet meer te Wormerveer te zijn. De politie in verschillende groote steden werd gewaarschuwd met het verzoek om den gevluchten directeur zoo mogelijk aan te houden. De familieleden die tot hun gTOote ontsteltenis vernamen wat er was ge beurd, deelden de politie mede bereid te zijn om voor zoover in hun vermogen ligt de loopende zaken te regelen en de schade te vergoeden. Verschillende cliënten hebben na het bekend worden der verduisteringen hun safes gecon troleerd. Hoeveel menschen er verder nog ge dupeerd zijn zal nog nader moeten worden uitgezocht. Verschillende safeloketten, die niet meer geopend konden worden, daar men de daar bij behoorende sleutels niet meer bezit, zouden worden opengebrand. Een Amsterdamsch accountant zal vandaag beginnen met het boekenonderzoek. Volgens bij de politie ingekomen mededeelin- gen zou de directeur Maandag nog in Den Haag zijn gezien. Wij vernemen nog nader, dat uit nog meer loketten effecten en geldwaarden ontvreemd zijn. Met Iaschwerktuigen is men hedennacht bezig geweest om de safes open te maken. Vast staat dat een zeer groot bedrag zoek is, waardoor vooral middenstanders, die met het kantoor in rekening courant ston den, gedupeerd zijn. In de omgeving van het bureau groepen de menschen bijeen om de gebeurtenissen te be spreken. De voortvluchtige is nog steeds niet in han den van de politie gevallen. In den laatsten tijd werd Amersfoort herhaal delijk onveilig gemaakt door eenige inbrekers, die op verschillende tijdstippen hun slag sloegen. 0.m. werd in zeer korten tijd achtereenvolgens ingebroken bij de firma Noack aan den Soester- weg, waar een bedrag van f 2700 werd ont vreemd, voorts bij de N.V. Unie Winkel Mij. aan de Langestraat waarbij f 600 werd buit gemaakt, terwijl bij een andere firma aan de Langestraat een poging tot inbraak werd gedaan, twee maal gepleegd, benevens een diefstal en een inbraak in een kruidenierswinkel aan de Hendrik van Viandenstraat, waarbij f 25 en een rijwiel zijn ontvreemd. Pogingen tot diefstal zijn nog gedaan in een zaak aan de Langestraat en in een perceel aan den Arnhemschenweg. Na de eerste inbraak had de politie al eenige verdachten op het oog, doch het bewijsmateriaal was niet voldoende om tot arrestatie over te gaan. Het bewijsmateriaal werd steeds grooter tegen deze verdachten, zoodat de commissaris van po litie, de heer G. Goorhuis, Dinsdagmiddag op dracht heeft gegeven om tot arrestatie over te gaan. De slag was volkomen raak. Aangehouden zijn de inbreker bij de firma Noack, de daders van den diefstal en de inbraak in den winkel aan de H. v. Viandenstraat alsmede twee helers en een vrouwelijke heler. Twee der aangehou denen hebben reeds een volledige bekentenis af gelegd. Verwacht wordt, dat nog vier arrestaties volgen. De commandant van de K XVIII seint: Ware plaats 18 Juni 12 uur 31 gr. 51 min. Zuid, 107 gr. 7 min. Oost. Mooi koud weer, alles wel. De 25-jarige Utrechtenaar O. W. O., van be roep garagehouder, had in 1934 kennis gemaakt met 2 aannemers, de heeren P. G. v. d. G. uit Ridderkerk en J. M. Blonk uit Nieuwpoort. O., een zeer eigenaardig jongmensch, wiens fantas- tischen brein onuitputtelijk schijnt te zijn, had den beiden aannemers verteld binnen zeer korten tijd een erfenis van 950.000 te verwachten waarvan hij 100.000 in de fabriek van den heer v. d. G. wilde steken. De erfenis zou hij krijgen van den veehande laar Hoogendam uit Maarssen, die al zijn gel den en onroerende bezittingen aan hem ver maakt had. Hij moest echter aan verschillende voorwaarden voldoen waarvan de voornaamste waren op eerlijke wijze zijn brood verdienen en netjes leven. Om deze voorwaarden te contro leeren waren er 2 commissies opgericht waar van een zou bestaan uit leden van de provin ciale griffie gevestigd te Utrecht; de andere commissie zetelde op het ministerie van Eco nomische Zaken te Den Haag. Leden dezer com missies waren jhr. Quarles van Ufford, jhr. de Beauford, jhr. Roell, Duymaer van Twist en andere vooraanstaande Nederlandsche persoon lijkheden. De datum van uitbetaling zou gesteld zijn op 24 Juni 1934. Indien O. niet aan de hem gestelde bepalingen had voldaan zou 2/3 van de erfenis aan den staat komen te vervallen. Toen de datum verstreken was bracht de Utrechtenaar den heer v. d. G. een bezoek en deelde hem mede dat de commissies hem had den medegedeeld dat hij zich niet stipt volgens de bepalingen had gedragen. De datum van uit betaling was daarom voor eenigen tijd verscho ven gedurende welken tijd O. scherp in het oog zou worden gehouden. Hij moest de commissie 500 betalen zijnde de kosten van het onder zoek. O. vertelde den heer v. a. G. dat hij dit geld niet bezat en dat hij zich thans genood zaakt zag zijn vroeger beroep van smokkelaar weer ter hand te nemen met het risico wanneer de commissie dit ter oore zou komen heelemaal niet meer voor de erfenis in aanmerking te komen. O. stelde den heer v. d. G. voor hem het geld zoo lang voor te schieten. Deze geloofde het ver haal van O. Omdat hij thans ook de 100.000 in gevaar zag komen stelde hij hem het ge vraagde bedrag ter hand. De kosten van de commissies bleken zich op te stapelen, want telkens kwam O. den heer v. d. G. om geld vragen. In 2 maanden tijds had hij hem ƒ8000 verstrekt waar ook een zeker bedrag bij was van den heer B. Voer de show had O. de aan nemers mee naar Apeldoorn genomen. Vooreen kasteel had hij den auto laten stoppen met de mededeeling even zijn oom, den baron te moe ten spreken. Hij had aangebeld en 5 minuten later kwam hij buiten en vertelde den aannemers dat zijn oom toevallig ten stadhuize vertoefde. Tijdens den autotocht had hij nog verteld af stammeling te zijn van de Habsburgers en eigenlijk O. v. Habsburg te heeten. Eindelijk dan hadden de goedgeloovige aannemers er de lucht van gekregen dat de zaak niet pluis was en toen bleek dat alles maar dan ook alles door den Utrechtenaar was verzonnen. Dinsdagmorgen zat de pseudo Otto van Habs burg voor het hekje van de Rotterdamsche rechtbank. Na het getuigenverhoor legde dr. Donkersloot verklaringen af over den persoon van verdachte. Deze achtte hem niet geheel toe rekeningsvatbaar. Hij is iemand die graag zon der werken aan den kost wil komen. Hoewel verdachte als psychopaat is te beschouwen achtte de deskundige geen termen aanwezig hem in een asyl onder te brengen. De officier van justitie, mr. Wilbrennink, achtte het volkomen onbegrijpelijk hoe deze fantastische leugenaar met dergelijken onsamenhangenden onzin in zeer korten tijd onder de huidige tijdsomstan digheden ƒ8000 kan loskrijgen. De heeren die zich hebben laten oplichten zijn allesbehalve sluw. Ook notaris Roelants uit Ridderkerk heeft aan dezen verdachte geld verstrekt. Spreker wilde rekening houden met de goedgeloovigheid van de aannemers en eischte daarom 8 maan den gevangenisstraf. Mr. O. M. van Bentveld vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uit spraak 27 Juni. Op uitnoodiging van den Rijkstuinbouwcon- sulent voor het Z.-H. Glasdistrict, Ir. Riemens, heeft Dinsdagavond een vergadering plaats ge had ter bespreking van een actie tot verleenen van hulp aan de kweekers, die Pinkster-Maan dag door de hagelramp zijn getroffen. De vergadering stond onder leiding van Ir. Riemens. Spr. vestigde de aandacht op het feit, dat weliswaar een deel van de tuinders is verzekerd tegen hagelschade aan het glas, doch de schade toegebracht aan de producten is ook enorm groot. Bovendien zijn er verschillende kweekers, die onmachtig waren hun verzekeringspremie te betalen en dus geen schadevergoeding zou den ontvangen. Teneinde na te gaan welke schade er door de verschillende tuinders is geleden, om daar door het totale bedrag vast te stellen, zijn vra genlijsten ontworpen, die de kweekers kunnen invullen. Bij voorloopige besprekingen met den Regee- ringscommissaris voor den Tuinbouw is mede gedeeld, dat van die zijde voor de ramp, welke de kweekers thans weer getroffen heeft, geen hulp kan worden verleend, doch verwezen werd naar de binnenkort te installeeren Comité voor hulp bij Natuurrampen. De heer J. D. de Kok uit Loosduinen raamde de schade in het Westland op pl.m. 1 millioen. Na uitvoerige besprekingen besloot de verga dering zich te wenden tot het genoemde co mité, waarbij mogelijk een landelijke actie tot hulpverleening zou kunnen worden ontplooid. Een comité werd gevormd, om de schade op te nemen, enz. Dit comité bestaat uit de heeren Ir. Riemens, voorzitter, J. Barendse (Poeldijk), L. v. d. Hoeven (Naaldwijk), J. D. de Kok en H. C. Waldeck (beiden te Loosduinen), P. Vis (Wateringen). H. v. d. Ende ('s Gravenzande).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5