De achtergrond van Japans politiek Verkiezingen in het najaar? ®ÈS Het nieuws van heden HET EINDE NOG NIET INZICHT HET NIEUWE BRITSCHE KABINET NA HET VL00TACC00RD MET BERLIJN DE OOGMERKEN VAN DE HENLEIN-PARTIJ DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 20 JUNI 1935 Ochtendblad „Good will" met een luchtje De positie van Lloyd George Vragen in 't Lagerhuis De overstroomingen in de V.S. Moskou overlegt met Parijs De scheepsbemanning in de Ver. Staten Militaire ontwerpen in Spanje Spaansch procureur pleegt overval Muitende gevangenen weer achter slot Brand in het stadion van Brescia EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19394 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| 1. De kruisbessenpluk in Zeeland is begonnen. De kruisbessen worden onrijp geplukt, in verband met den export naar Engeland Japan werkt in Mandsjoerije en Noord-China aan het leggen van een operatiebasis tegen Rusland een theater te Londen worden de lichten 1 een klavier bediendHet instrument dat veel weg heeft van een orgel Sinds het begin van het vorig jaar heeft de sociaal-democratie geen terrein gewonnen lm, Een anti-Russisch pact? Het oud- strijdersbezoek aan Berlijn Er zouden niet minder dan 175 dooden zijn Engeland stuurt uitnoodigingen naar Parijs, Rome en Moskou voor vlootbesprekingen Rede tijdens de debatten in het Praagsche parlement Dek- en machinekamer-personeel moet uit Amerikanen bestaan Voorziening in behoeften voor een eventueelen oorlog Twee inwoners van Querol beroofd Kwikstaarten bouwden een nest in een Londensche motorboot en broedden er zes eieren uit, zich niet storend aan het geraas van den motor Schipperen Schipperen. Er moet veel geschip perd worden in de wereld. Om zich zelf is dat zoo kwaad niet, want aller lei klippen dienen vermeden te wor den om het schip zeewaardig te hou den. In de goede beteekenis is er dus alles voor te zeggen het schipperen toe te passen. Maar er is een eigenaardige, zoo niet kwade beteekenis aan gekomen. Schipperen wordt maar al te vaak ge bruikt als men het met principes en moraal zoo nauw niet neemt. En al dus wordt er veel te veel geschipperd in de wereld. Geef niet uw eigen meening, uw zelfwaarde, uw begin sel of uw inzicht prijs om het ande ren naar den zin te maken. Gooi het niet te gauw op een accoordje met uw gemakzucht of uw te eng eigenbe lang. Schipper niet met uwe princi pes, schipper nooit met de waarheid en het recht, nooit met het bezit van een ander, noch met zijn en mo eigen eer Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Verwachting:: Zwakke tot matigen, wes- H telijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandc- (Van onzen correspondent in Tientsin) Na het bombardement van Moekden in September 1931 en de bezetting van Mandsjoerije was de toenmalige minis ter van oorlog te Tokio, generaal Araki, oor spronkelijk voornemens, terstond een oorlog te ontketenen met Rusland, om te voorkomen, dat het tweede Russische vijfjarenplan afgewerkt zou kunnen worden. Generaal Moeto, destijds chef van het Kwantoengleger en gezant in Mandsjoerije, wist echter zijn eigen plannen door te drijven, welke op verderen gebiedsroof van China gericht waren, om eerst daarna met de Russen af te rekenen. Ingevolge deze plan nen werd Jehol veroverd en ontbrandde de oorlog om den Grooten Muur. Tegelijkertijd kreeg echter Rusland gelegenheid, het tweede vijfjarenplan te voleinden en zich in Oost-Si- berië tot de tanden te bewapenen. Generaal Moeto stierf onder zeer verdachte omstandig heden. Men heeft te vergeefs geheim trachten te houden, dat hif harakiri pleegde, uit wan hoop over zijn fout t.o.v. Rusland, waardoor hij „geen moed meer had om voor zijn hemelschen Mikado te verschijnen". Zijn opvolger, generaal Hisjikari, ondervond, dat de Russen den hun gelaten tijd voortreffelijk hadden weten te gebruiken. De Russische poli tiek, die tot dan toe tegenover Japan zeer schuchter en toegevend was geweest, werd plot seling zeer zelfbewust. Hisjikari had tot taak den Chineeschen Oosterspoorweg met geweld aan Rusland te ontwringen, waarin hij echter vol komen faalde, doordat Moscou van te voren al reeds de geheime Japansche documenten publi ceerde, die op dit voorgenomen avontuur be trekking hadden. Dit jaar werd Hisjikari vervangen door ge- heraal Jiro Minami, den leider van de jongere Japansche militaire clique, die het program van wijlen Moeto in haar banieren geschreven heeft. Bij de uitvoering van dit program heeft Minami een koortsachtige haast aan den dag Belegd. Op 11 Mei j.l. werd de Japansche legatie in China een ambassade verheven. Dit heette te zijn een gebaar van goodwill, ter bevordering van de „Chineesch-Japansche samenwerking"! Rezen uitleg heeft althans het Japansche pers agentschap Rengo aan de zaak gegeven. Van algemeen publiciteits-standpunt beschouwd, is het wel zeer ontmoedigend te constateeren, dat bijna alle Westersche persbureaux en de mees je Westersche bladen zich bewust of onbewust laten „inlichten" door Rengo en zijn al dan biet verkapte filialen. Wat het Westen niet via Rengo vernam, is aen bijzonder piquante bijzonderheid, welke aan vestiging van een Japansche ambassade in China verbonden is en wel deze, dat naast den bfficieelen ambassadeur Aryoshi nog een spe- ciale afgezant benoemd is, welke een nog hoe reren rang heeft dan Aryoshi. Deze speciale afgezant heeft tot taak, na te gaan of in Chi- ha wel afdoende de anti-Japansche sentimen ten onderdrukt worden en of wel genoegzame aandacht besteed wordt aan de Japansche ar tikelen, welke Nippon aan de Chineesche markt te bieden heeft. Blijkens publicaties in de Japansche pers beeft de vestiging van een Japansche ambas- ®ade in China voornamelijk ten doel, China biteindelijk te dwingen, de marionettenregee- rihg van Mandsjoekwo te erkennen. Jiro Minami streeft op zijn manier het zelfde b°el na; hij meent, dat te kunnen bereiken boor bezetting van Noord-China onder bedrei ging van steeds verdere penetratie. Slechts 10 bagen na den elfden Mei rukten zijn troepen teeds de gedemilitariseerde zone binnen. De geschiedenis van dit ongelukkige ge bied heeft drie phases; De periode, waar in het door China (niet echter door Ja pan) gedemilitariseerd werd; het daarop vol- gende tijdsbestek, waarin Japan in dit gebied een veelzijdig bandietisme organiseerde en ten slotte de periode, waarin dit bandietisme een economischen en maatschappelijken chaos schiep, waarvoor echter de Chineezen verant woordelijk gesteld werden. In Jehol hebben de Japanners gedurende vele maanden zeer veel last gehad van den troep franc-tireurs, onder leiding van Sun Yung-chiu, dien zij niet meester konden worden. Tenslotte heeft echter de Japansche luchtmacht den troep van Sun Yung-chin met behulp van bombar dementsvliegtuigen uit Jehol in de gedemilita riseerde zone weten te drijven. Ofschoon de Japanners deze franc-tirev.rs zelf in de gedemilitariseerde zone gejaagd heb ben, werd de verschijning van Sun Yung-chin in dit gebied als een Chineesche schending van het wapenstils>andsverdrag van Tangkoe be stempeld. Terstond werden aan de Chineesche autoriteiten ultimata gericht, die onuitvoerbaar waren, waarmede de gewenschte aanleiding was geschapen voor het oprukken der troepen. Nu het gedemilitariseerde gebied tot Peiping en Tientsin is uitgebreid, behoeft men zich nog niet de illusie te maken, dat thans paal en perk gesteld is aan de Japansche verlangens. Volgens Japan zijn er nog altijd „zekere kwes ties, verband houdende met den wapenstilstand van Tangkoe, welke nog niet geregeld zijn". Het wapenstilstandsverdrag regelde slechts het terugtrekken der wederzijdsche troepen uit een bepaalde zone bezuiden den Grooten Muur, waarbij aan de Japansche luchtmacht het recht van controle was toegekend, om te zien of het verdrag ook inderdaad uitgevoerd werd. Niettemin werden van China in naam van de overeenkomst van Tangkoe nog tal van andere concessies afgedwongen, o.a. de hervatting van het spoorwegverkeer met Mandsjoerije, waar bij aan de voornaamste tusschenliggende sta tions Japansche garnizoenen geduld moesten worden, de hervatting van het postverkeer met Mandsjoerije, herstel van telefoon- en tele graafdiensten met dat land, het instellen van douane-stations langs den Grooten Muur, of schoon Nanking toch op het standpunt staat, dat Mandsjoerije Chineesch gebied is en ten slotte het afstaan van 1500 vierkante mijl in Tsjahar aan Jehol. Wat nu die evenbedoelde zekere kwesties be treft, welke volgens Japan ook thans nog niet geregeld zijn. hieromtrent werden in de onlangs te Dairen gehouden militaire conferentie na dere bijzonderheden bekend, die men te ver geefs heeft trachten te verbergen. De in die conferentie behandelde desiderata kwamen op het volgende neer; De Japansche militaire ac tiviteit in Noord-China moet verdubbeld wor den, hetgeen bereids verwezenlijkt werd. De Japansche handel moet in Noord-China de he gemonie verkrijgen, in verband waarmede een economische eenheid gemaakt moet worden van Japan, Mandsjoerije en Noord-China. Voorts moet de Engelseh-Amerikaansche eco nomische invloed in Noord-China bestreden worden. Tenslotte werd het wenschelijk geacht, obstructie te voeren tegen den economischen opbouw van Noord-West-China, welke door de Nanking-regeering met succes ter hand is ge nomen. Zoodra Japan zijn positie in Noord-China volkomen geconsolideerd meent te hebben en de geheele provincie Tsjahar aan Mandsjoerije is toegevoegd alsmede West-Mongolië, welke an nexaties ook nog op het program van het Kwantoengleger staan, dan zal men in Tokio 't oogenblik vermoedelijk rijp achten, om een con flict met Rusland uit te lokken. Of dit moment spoedig daar zal zijn mag overigens nog wel be twijfeld worden. Zelfs in Mandsjoerije is het Japansche gezag nog allerminst geconsolideerd. De Japansche minister van Oorlog, die recen telijk van een inspectiereis door Mandsjoerije terugkeerde, moest toegeven, dat het daar nog allesbehalve rustig was. In de afgeloopen drie maanden hebben de Japansche en Mandsjoe- rijsche troepen liefst 184 maal slag moeten le veren met Chineesche vrijwilligers, die natuur lijk door de Japanners als „bandieten" worden aangeduid. (Van onzen Londenschen correspondent) Een week geleden, onmiddellijk na de re constructie der Nationale Regeering. zinspeelde Sir Thomas Inskip, de At torney General, in een op een politieke mee ting gehouden toespraak op de mogelijkheid dat algemeene verkiezingen uitgeschreven zul len worden in October. Meer dan een mogelijkheid is dit op het oogenblik nog niet. Maar niet lang geleden nog beschouwde men het als uitgesloten dat. de regeering vóór de lente van 1936 een be roep op de kiezers zou doen. Thans weet men dat mr. Baldwin en diens collega's ernstig overwegen of verkiezingen vóór het einde van dit jaar niet de voorkeur zouden verdienen. Ofschoon de economische toestand bevredi gend blijft, is het n.l. twijfelachtig of de kan selier der schatkist het volgende jaar in staat zal zijn voor den dag te komen met een bud- ring. LONDEN, 19 Juni. (Reuter). In het Lager huis werd heden door een der afgevaardigden een vraag gesteld omtrent een voorstel tot het sluiten van een anti-Russisch pact tusschen Duitschland, Polen, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Joego-Slavië. De minister van Buitenlandsche Zaken, Hoare, gaf ten antwoord; „Ik weet niets af van een voorstel tot sluiting van een dergelijk pact en heb ook geen enkele reden om te ge- looven dat het wordt nagestreefd." Verder werd in het Lagerhuis de vraag ge steld, of tot het as. bezoek van een delegatie van het Britsche legioen van oud-strijders aan Berlijn besloten is met goedkeuring van de regeering. Hierop antwoordde minister Hoare, van meening te zijn dat dit bezoek uitsluitend het Britsche legioen aangaat en dat een inter ventie van het departement van Buitenland sche Zaken in een kwestie als deze geen usance is. NEW YORK, 19 Juni. (Reuter). Volgens niet- officieele opgaven bedraagt het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen in het Midden-Westen in totaal 175, waarvan 106 in Nebraska, 36 in Texas en Oklahoma, 29 in Co lorado, Wyoming en New Mexico. De schade wordt in deze staten op 26 mil- lioen dollar geraamd. De schade, welke aan den oogst is aangericht kan nog niet worden geschat. Het water trekt thans weer terug. 5 get, dat aan de massa der kiezers grooter voordeelen zal brengen dan dat van April j l. De ontwikkeling der internationale verhoudin gen immers heeft tengevolge dat zeer aanzien lijke bedragen uitgetrokken moeten worden voor defensieve doeleinden. Aan den anderen kant is de reconstructie der regeering een argument ten gunste van verkiezingen vóór het einde van het jaar. Of schoon het kabinet bijna geheel uit dezelfde mannen samengesteld is als het vorige, heeft het door de wisseling van meer dan een dozijn portefeuilles, en vooral door de vervanging van mr. MacDonald als eerste minister door mr. Baldwin, een nieuw cachet gekregen. Men kan bezwaarlijk beweren dat het nieuwe kabinet meer „waard" is dan het voorgaande, maar het heeft in ieder geval het voordeel van nieuw, of althans opgepoetst te zijn. Maar het aantal factoren dat mr. Bald win en diens raadgevers hebben te overwegen is zeer groot. De tegen woordige eerste minister, ofschoon in vele op zichten een zeer bekwaam en voortreffelijk man, is steeds een minder dan middelmatig stembus-tacticus geweest. De harde lessen van 1924 en 1929 zullen hem ditmaal zeker tot bij zondere voorzichtigheid aansporen. Men ver wacht dat hij een besluit genomen zal hebben vóór de zomervacantïe, d.w.z. in de eerst komende zes weken, en de uitslagen van tus- schentydsche verkiezingen zullen op dit be sluit van grooten invloed zijn. Er zijn er ver scheidene op komst, en in het bijzonder van den uitslag van die te West Toxteth, een district van Liverpool, waar in 1931 de conser vatieve candidaat een meerderheid van 6000 stemmen kreeg op het Labourlid, dat in 1929 gekozen was, kan veel afhangen. Blijft de zetel in het bezit der conservatieven, dan kan hieruit afgeleid worden dat de stemming in het land gunstiger is voor dezen dan voor de Labour partij een conclusie waartoe men reeds min of meer gebracht werd door de ver- LONDEN, 19 Juni. Na de tot stand koming van het vlootaccoord met Duitschland heeft Engeland thans een uitnoodiging gericht aan Frankrijk, om deskundigen naar Londen te zenden voor het voeren van voorbereidende be sprekingen voor een algemeene vloot-confe- rentie. Ook aan de regeeringen te Rome on Moskou is een dergelijke uitnoodiging ge richt. De technische besprekingen tusschen de kiezingsuitslagen te Perth, West Edinburg en South Aberdeen in de voorgaande maanden. Het zal voor de regeering geen ramp zijn, als Lloyd George afzijdig blijft. Vrede met mr. Lloyd George zou voor haar van zeer groot nut zijn bij een algemeene verkiezingscampagne, maar komt de toenadering niet tot stand en blijft de liberale staatsman met zijn klein groepje getrouwen oppositie voeren, dan zullen de Nationale Partijen hiervan geen positieve schade ondervinden. Men heeft Lloyd George vergeleken met een machtigen motor, welke groote snelheid zou kunnen geven aan den automobiel der Natio nale Regeering, maar die, zoolang hij niet in een wagen aangebracht is, ook niets verplaat sen kan Ofschoon sinds het begin van het vorige jaar de socialisten niet meer terrein ge wonnen, maar integendeel invloed onder de kiezers verloren hebben, zou men toch al te optimistisch zijn wanneer men als vast. staand aannam dat de nationale partijen bij algemeene verkiezingen een volstrekte meer derheid op de Labourparty en de Samuel- liberalen zouden behalen. De verkiezings resultaten der laatste achttien maanden zyn dooreen-genomen niet ongunstiger geweest dan die van de algemeene verkiezingen van 1929, maar men heeft in het oog te houden dat zy beter, en zelfs aanmerkeiyk beter moeten zyn opdat de Nationale Regeering zich zal kunnen handhaven. In 1929 immers kwam de Labour- party wel is waar zonder volstrekte meerder heid, maar toch als sterkste fractie uit den verkiezingsstrijd te voorschyn. De conservatieve partyorganisatie en het bureau der Nationale Regeering onderhouden natuuriyk nauw contact met de districts or ganisaties, en het zal ook voor een groot deel van hun rapporten afhangen of de heeren Baldwin, MacDonald, Sir John Simon en hun adviseurs besluiten ten gunste van Lagerhuis ontbinding in October. Het feit dat de leiders o.a. Sir John Simon en mr. J. H. Thomas in de eerstvolgende weken op een groot aantal propaganda-meetings zullen optreden, wyst er op dat men in regeeringskringen by voorkeur nog dit jaar een beslissing zou willen uitlok ken. Maar hieromtrent zal zeker geen besluit genomen worden alvorens alle kansen zorg vuldig gewikt en gewogen zyn. Britsche en Duitsche deskundigen worden momenteel op de Britsche Admiraliteit voort gezet. O.a. worden de bouw-programma's, de scheepstypen en afmetingen besproken. Von Ribbentrop heeft heden nog een onderhoud gehad met Vansittard. Naar Tass meldt, heeft de Sovjet Russische ambassadeur te Parijs, Potemkin, vandaag een bezoek gebracht aan Laval, met wien hij een langdurig onderhoud had. In het verloop van dit onderhoud is ook het Duitsch-Engelsch vlootaccoord ter sprake ge komen. Laval heeft den Sovjet-Russischen ambassa deur onderricht over het standpunt van de Fransche regeering, waarover Potemkin aan zyn regeering verslag heeft uitgebracht. Voorts werd gesproken over het bezoek van Litwinow aan Parys, dat op eind Juli is vast gesteld. PRAAG, 19 Juni In het Huis van Afge vaardigden zijn heden de debatten begonnen over de regeeringsverklaring. De Hongaarsche Christeiyk-sociale afgevaardigde dr. Sziilloe, achtte het regeeringsprogram onbevredigend, aangezien de rechten der minderheden slechts op papier stonden. Voor de Sudeten-Duitsche party werd het woord gevoerd door Karl Frank, die verklaarde, dat de party van Henlein, evenals alle Duit sche partyen, vast besloten is binnen het ter rein van den Tsjecho-Slowaakschen staat voor de Sudeten-Duitschers de autonomie van hun nationale aangelegenheden te veroveren en tevens de hand te bieden voor den binnenland- schen vrede. Verder bestreed spreker de Tsjechische poli tiek, die door het opnemen van kleine groepen Sudeten-Duitschers in de regeering den schün zou willen vestigen van een volledige bevredi ging der Sudeten-Duitsche eischen. Verder verklaarde Frank, dat de Sudeten- Duitschers nooit de onverbrekelijke verbonden heid met het Duitsche volk als geheel kunnen loslaten. De beslissing, in welke richting de Sudeten- Duitsche politiek zich zal keeren, ligt by het Tsjechische volk, aldus besloot spreker. Het kan of wel een brutale ontrechting voort zetten, of het zal moeten leeren rekening hou den met het bestaan als volk van de Sudeten- Duitschers en hun alle rechten moeten geven, waarop zij volgens de grondwet aanspraak kun nen maken. WASHINGTON, 19 Juni. (Reuter). Meer dan dertigduizend buitenlandsche zeelieden, o.a. Spaansche, Britsche en Duitsche zullen him be trekking verliezen tengevolge van de Copeland- wet, die gisteren is aangenomen, en die bepaalt, dat het dek- en machinekamer-personeel van de Amerikaansche schepen geheel uit Amerikaan- sche staatsburgers moet bestaan. Deze wet is het resultaat van een perscampag ne, waarby de jongste rampen van de „Mohawk", „Morro Castle" en „Havana" werden toegeschre ven aan het feit, dat de bemanningen der sche pen voor een groot deel uit vreemdelingen be stonden, die inderhaast gerecruteerd en slecht betaald werden. MADRID, 18 Juni. (Havas). De Spaansche regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan een plan inzake de volledige uitrusting en be wapening van het leger, beschouwd op voet van oorlogssterkte. Het plan wil men in vier jaar verwezeniyken. De orders voor het noo- dige materiaal en munitie zullen zooveel mo. geiyk aan de Spaansche industrie worden ge geven. Verder is een voorstel van den minister van Oorlog, Gil Robles, goedgekeurd tot militari seering van alle fabrieken voor wapens, mu nitie en explosieve stoffen. Het vlootaccoord met Berlijn. Engeland stuurt uitnoodigingen naar Parijs, Rome en Moscou. De overstroomingen in de V.S. Aantal dooden zou 175 bedragen. De verduistering bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem; nog scherper boekhoudkundige controle. Na afhandeling van eenige Indische aangelegen heden, is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van de N.V. „Nozema". Hoogeschooldag in Tilburg. Raadsverkiezingen in vele gemeenten. De kinderen van het Belgisch Koningspaar zullen Zondag nar Noordwjjk vertrekken. New-Yorksche beurs: na prijshoudende opening verlies door aanbod; later eenig herstel. MADRID, 19 Juni. (Reuter). In het plaatsje Querol, nabij Saragossa, heeft de procureur der republiek in samenwerking met verschillende bandieten een overval gepleegd op twee inwo ners van de streek en hen beroofd van 3500 peseta. Toen de beide beroofden voor het onderzoek voor den rechter verschenen, herkenden zij di rect hun aanvaller. Tegen den procureur is een aanklacht inge diend. LANSING (Kansas), 19 Juni. (Reuter). Na dat de muiters in de myn alhier zich hadden overgegeven, werden zy man voor man door de bewakers, die uitgerust waren met gasmas kers en machine-geweren, naar boven gebracht en naar hun cel gevoerd onder bedreiging met revolvers. De muiterij is onderdrukt zonder bloedver gieten en zonder een enkele concessie aan de muiters.' MILAAN 19 Juni. (Reuter). Vannacht is brand uitgebroken in het stadion van Brescia; het vuur greep snel om zich heen en niettegenstaande de brandweer snel ter plaatse was, kon niet ver hinderd worden, dat de houten tribunes tot den cementen onderbouw afbrandden. Stand op Donderdag 1 nur v.m.: 764.5 Vorige stand; 765.5 OUWE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1