OVER MENSCHEN EN DIEREN V. K. P. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen BURGERS' DIERENPARK IE EENMAAL REISDE MET DÉ GAAT WEER MEE! H jgervallei en berenkuil Weerstoestand DONDERDAG 20 JUNI 193S Het instandhouden, uitbreiden en perfectionneeren van een dieren tuin is niet ieders werk Natuurlijke omgeving De schrik der wildernis KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 69e Jaargang No. 38 Krijgen wij een slechten zomer? Wolven „Giardino zoologico di Romer" Training voor de komende kano-wedstrijden in Duitschland, waar deze watersport druk wordt beoefend A. F. Diepen Menigeen vraagt zich af hoe of het toch komt dat zoovele Nederlanders hun eigen land niet kennen en vaak de curiositeiten in de omgeving van htm eigen woonplaats niet of ternauwernood hebben ge zien, terwijl diezelfde menschen haarfijn alles weten te vertellen van den Scheldetunnel in Ant werpen, het Aquarium in Brussel en den water val van Coo. Wanneer men in Londen komt gaat een van de eerste uitstapjes naar de „Zoo" en wanneer men een dagje in Arnhem is ge weest of daar zelfs woonachtig is, behoort het tct de „bon ton" achter een borrel en met een dikke sigaar tusschen de tanden te beweren dat Arnhem toch eigenlijk een dooie plaats is en dat er zoo weinig is te doen. Wanneer men echter onbevooroordeeld kennis wil nemen van datgene wat Arnhem te bieden heeft, zoowel aan de vreemdelingen als aan de eigen inwo ners, dan zal men tot de conclusie komen dat Arnhem en de omstreken van Arnhem zeer veel gelegenheden tot ontspanning en vermaak bieden, afgezien nog van den weelderigen rijk dom aan natuuschoon, waarvan men in de naaste omgeving reeds kan genieten. Een van de uitstapjes, die veel meer moesten worden gemaakt is een wandeling naar en in Burgers' Dierenpark aan den Schelmscheweg. Heeft een bezoek aan een dierentuin in het algemeen reeds een bijzondere bekoring, wan neer men in Burgers' Dierenpark komt heeft men waarlijk geen oog en en tijd genoeg om al het fraaie, wonderlijke en interessante in zich op te nemen. Men kan om verschillende redenen een die rentuin bezoeken. Op de eerste plaats om die ren te aanschouwen, die geographisch niet tot de fauna van ons vaderland behooren; op de tweede plaats om dier-studies te maken, waar voor dus ook de inheemsche dieren en vogels in aanmerking komen. Men kan tenslotte ook naar een dierentuin gaan om afleiding te zoe ken voor de beslommeringen van het dage- lijksch leven. Deze drie doeleinden kunnen prachtig worden gecombineerd, wanneer men een geregelde bezoeker wordt van Burgers' Die renpark. Een geregelde bezoeker, want slechts door herhaald bezoek kan men van belang stellende tot geïnteresseerde en van geïnteres seerde tot een echten dierenvriend worden. Het is zoo leerzaam en zoo belangwekkend het leven van de vogels en de dieren te observeeren, hun bijzondere karaktertrekken waar te nemen, ty pische gewoonten en verschillen te constatee- ren. Het scherpt de opmerkzaamheid en men bemerkt dat men hoe langer hoe meer gaat zien in de natuur dan vroeger het geval was. Daar komt nog bij de intense schoonheid en variaties, welke de dierenwereld biedt. Burgers' Dierenpark is zoo uitermate geschikt om het leven der dieren waar te nemen, omdat daar alles zooveel mogelijk in een natuurlijke en aangepaste omgeving wordt gebracht, om dat daar alles zoo ongestoord en schijnbaar vrij kan leven, wat niet van alle dierentuinen ge zegd kan worden. Zoo denken we aan de prachtige tijgervallei, welke onlangs gereed gekomen is en waaraan we reeds eenige regelen in ons blad hebben gewijd. Zeldzame tijger-exemplaren werden in deze vallei, die een groote oppervlakte beslaat, ondergebracht. De vallei is afgesloten door een keten van rotsen, waarin de tijgers des nachts kunnen slapen en waar ze des winters een ver warmde verblijfplaats vinden. De heer Carl Hagenbeek uit Hamburg heeft onlangs deze vallei bezichtigd en was daarover buitengewoon enthousiast. In de nabijheid van de tijgervallel bevindt zich een groote kom, of beter gezegd een kuil, waarin phlegmatieke ijsberen met Siberische kalmte rondwandelen. Des winters zijn deze dieren in hun element, vooral wanneer er sneeuw gevallen is want dan laten ze zich met welgevallen van de rotsen glijden. Voor de gemzen is er een aparte „alpentop", waarop ze naar hartelust kunnen klauteren en springen. Onlangs werd op de hoogte een jong geboren en enkele dagen daarna hebben we aanschouwd hoe de eerste wankele schreden op het levenspad van een gems worden gezet. Het guitige jonge dier slaagde erin halverwege den berg af te dalen en zijn moeder bleef voorzich tigheidshalve in de nabijheid, om ongelukken zoo noodig te voorkomen. De heer Burgers ver telde ons hoe indertijd een gemzenjong, dat beneden werd geboren, reeds op den vierden dag den top van den rots had bereikt. Het is ondoenlijk alles op te noemen en te beschrijven wat in Burgers' Dierenpark te zien is, maar toch willen we nog op eenige bijzon derheden wijzen. Zoo mogen we niet vergeten de leeuwen te noemen, waarvan in het dieren park tientallen exemplaren aanwezig zijn en die momenteel een groot aantal Jongen hebben. Deze diertjes zien er nog heel onschuldig uit en hebben een vacht die heel zacht aanvoelt. Men zou niet zeggen dat „de schrik der wil dernis" in zijn jeugd zoo'n beminnelijk en zacht aardig huisdiertje is. Amsterdam, en door den heer Burgers uit Arn hem. Het vorige jaar mocht de heer Burgers Tegenwoordig zijn bij de opening van het „Pare Zoologique du bois de Vincennes". Uit dit alles blijkt wel, dat de heer Burgers een echte globe trotter is en dat zijn dierentuin een vermaard heid bezit, die ver over onze landsgrenzen heen- reikt. Wij hebben onlangs een onbescheiden blik geworpen in de bibliotheek van den heer Burgers en daaruit de conclusie getrokken, dat deze dierentuin-directeur niet alleen door de practijk geschoold is maar ook wetenschappe lijk de zaken heeft opgezet. Een dierentuin oprichten is niet moeilijk wanneer men kapitaal heeft maar een die rentuin in stand houden, uitbreiden, perfec tionneeren, dat is alleen 't werk van iemand die daar een geheel leven van inspanning en studie aan wenscht te geven, dat is een levenswerk! In dit verband mag er op gewezen worden dat de teeltresultaten in Burgers' Dierenpark die van alle andere dierentuinen overtreffen. Tenslotte mag geconstateerd worden dat de ligging van Burgers' Dierentuin zeldzaam goed is gekozen. Vanaf zonnige punten heeft men schitterende vergezichten; de tuin bevat een schat van boomen en heesters en de wijde om geving geeft gelegenheid tot prachtige wande lingen. Zij die eenmaal het park bezocht heb ben, komen daar zeker nog vele malen terug! Met een fleurige voorplaat en een gezellig rijm zet dit nieuwe nummer zonnig in. Maar dan is er al gauw een novelle van Gruut van Ooijen: „Julie Marie", een fijn, frisch en wee moedig verhaal, dat op een der pagina's nog ruimte laat voor een gedichtje van A. J. D. van Oosten: „Aan alle kleingeloovige zielen". Een mooie gedachte in mooien vorm. Dan gaan we naar Rome, om er de belangrijkheden van de Vaticaansche Stad in woord en beeld geschetst te zien. Dat gebeurt hier goed en dus zal de serie over die altijd aantrekkelijke onderwer pen met graagte gevolgd worden. Aandacht is er ook voor het verre Abessinië, dat nu een ver ontrustende actualiteit bezit en ons hier duide lijk wordt voorgesteld. De beide romans pakken nog steeds, en Henri de Greeve preekt over de logica van de Zon dagsviering. Van het mooie Haamstede gaan we over naar katholieke actualiteiten en dan maken we de recordreis van de „Normandie" mee. Sport van de week, weer en wind, schaken, dammen, bridge, post en postzegels, wat al ver schillende rubrieken voor de liefhebbers. Weer een aantal interessante dingen van den dag en dan een humoreske van Hein Versteeg: „Hop, paardje, hop!" De kinderen krijgen hun deel aan lectuur en spelletjes, en dan komt de huis vrouw op het appel. Ook dat is een goed verzorgde afdeeling in dit veel-omvattende tijdschrift. Niet alleen brengt ze wekelijks een partij nuttige wenken, maar ze is ook bekoorlijk door de vele'illustra ties. Van Indië leest iedere rechtgeaarde Neder lander graag, te meer als er zulke mooie foto's bij gegeven worden, als hier bij de beschrijving van Malang het geval is. Voor hen die belang stellen in de vliegtechniek en dat zijn er tegenwoordig velen geeft Henri Hegener een Dit is de vraag, die in den laatsten tijd tel kens en door velen gedaan wordt. Het antwoord is nog niet met zekerheid te geven. Juni is dikwijls een koele maand en de eigenlijke zomerwarmte komt meestal pas in Juü, zoodat het koele weer in Juni nog niet be paald de voorbode van een koelen zomer be hoeft te zijn. Intusschen is er wel reden voor die vraag. Was Mei gemiddeld iets te koud, de regenval was daar, waar geen zware onweersbuien vie len, beneden de normale hoeveelheid en het aantal zonneschijnuren was normaal, zoodat de weersgesteldheid over het algemeen wel mooi maar iets te koud was. Met de komst van Juni zijn wij er op ach teruit gegaan. De negatieve temperatuur-afwij king is grooter geworden, dagen met een tem peratuur boven de normale zijn zeldzaam, de regenval is overvloedig en de zon blijft hoe langer hoe meer achter de wolken. De alge- meene weerstoestand in West-Europa is ook on gunstiger geworden. Deze verschijnselen geven inderdaad reden tot ongerustheid omtrent de verwachtingen voor den komenden zomer. Een zoo hardnekkig aanhouden van het koele weer duidt op een diep ingrijpende oorzaak voor de te lage tem peratuur van de door de overheerschende win den aangevoerde luchtmassa's en in de meteo rologie is moeilijk aan te nemen, dat een zo" sterk en zoo algemeen werkende oorzaak van korten duur zou zijn. Geven dus de verschijnselen aanleiding tot de bovenstaande vraag en is er inderdaad wel eenige aanleiding tot ongerustheid, aan den anderen kant staat, dat het nog vroeg in den zomer is en dat er nog heel wat veranderen kan eer het te laat is voor een wending ten goede. Dat het op een slechten zomer zal ultloopon staat trouwens nog in het geheel niet vast en men zal goed doen de voorspellingen, die zon der duidelijke omschrijving van de grondslag®0 worden gelanceerd, niet zonder meer te aan vaarden. (Nadruk verboden.) beschouwing over de sprinkhaan-auto-giro. als we zoo bij het doorbladeren van het nUI11' nier aan het einde komen, worden we nog eve° opgevroolijkt door het geestig moppenarchief- Zoo is het een blad, dat ons met een aant^ regenachtige uren verzoend doet zijn! Apen en bavianen zijn er in overvloed. Met behendige gebaren klauteren ze over takken en rotsen, grijnzen tegen de bezoekers en be steden vervolgens buitengewoon veel aandacht aan de voorwerpen die de bezoekers naar ze toewerpen. Alles wordt wel tien keer omge draaid en bekeken en vervolgens óf opgegeten Of weggegooid. Wanneer ze een stukje glas of spiegel te pakken krijgen, vervliegt de aandacht voor alle andere aardsche dingen en zitten ze daarmee uren in een hoekje om het nauw keurig te bekijken en de lichtspiegeling of hun eigen spiegelbeeld te bewonderen. In ij delheid doen deze dieren, welke eertijds door de weten schap tot onze voorvaderen werden bestempeld, niet voor de menschheid onder! De wolven roepen andere associaties bij ons op. We denken dan aan een ijzige vlakte in Siberië of in Alaska, waar een eenzame jager, die met zijn hondenslee verdwaald is, plotse ling aangevallen wordt door een bende van deze vlugge en hongerige dieren. Wanneer de wolf rustig is lijkt hij op een goedmoedigen her dershond van groot formaat, maar als hij honger heeft of getergd wordt, dan voert hij een lenigen dans uit op zijn ranke pooten, dan hangt de tong dampend uit zijn bek en dan schitteren de phosphor-achtige pupillen der oogen. Dan is het roofdier, de steppen-wolf in hem ontwaakt! Wanneer we de bisons zien, één bonk botten en spieren met hun lange, zwarte haren, dan hooren we in onze fantasie den grond dreunen door een kudde van deze zwaargewicht-kam pioenen in het dierenrijk, zooals we dat tegen woordig bij Wild-West-geluidsfilms natuurge trouw kunnen waarnemen. De zwarte panters zijn klein van stuk, maar zien er veel onheilspellender uit. Wanneer de bezoekers de tralies van hun kooi naderen, slaan ze met hun klauwen, trekken de bovenlip op en sissen vervaarlijk tusschen de scherpe slagtanden om den stoom van htm woede te laten ontsnappen. Gemoedelijke en bezadigde dieren zijn de olifanten, die zich overal en altijd op hun ge mak voelen en vanuit de hoogte „de ijdelheden daar beneden" gadeslaan. Ofschoon het niet in onze bedoeling ligt een völledige opsomming te geven van al wat Bur gers' Dierenpark herbergt, willen we toch met nalaten er op te wijzen dat er een collectie aan vogels aanwezig is, die door verscheidenheid en zeldzaamheid uitmunt. Zoo denken we aan de prachtige fazanten, die we in het park gezien hebben, aan de water- en strandvogels, die in grooten getale vertegenwoordigr zijn. Wanneer men dit alles en nog veel meer heeft aanschouwd en overdacht, dan krijgt men be wondering voor den eigenaar en directeur, den heer Burgers, die met energie en kennis van zaken het park heeft opgebouwd, uitgebreid en gemaakt tot wat het thans is: een natuurpark bij uitnemendheid en een dierentuin die met de bekendste uit het buitenland durft te wed ijveren. De heer Burgers reist van tijd tot tijd naar andere dierentuinen in Europa om zich nieuwe aanwinsten voor zijn tuin te verzekeren. Zijn laatste bezoek gold de „Azienda Giardino Zoologico del govematorato di Roma". Met dezen weldschen naam duiden de Italianen hun dierentuin te Rome aan, welke onlangs ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan geheel werd hernieuwd. De officieele opening geschied de met pracht en praal, in tegenwoordigheid van den Koning en van Mussolini. De meest vooraanstaande dierentuin-directeuren uit Eu ropa waren uitgenoodigd de feestelijkheden bij te wonen. Nederland was daarbij vertegenwoor digd door dr. Sunier, directeur van „Artis" te olllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllli FOTOREPORTAGE tori merkwaardige „Kupferheus te Dierdorf, de woning van den erfprins en de erfprinses m Wied, wier jongste zoon Dinsdag a.s. door H. IC H. Prinses Juliana ten doop wordt gehouden De jongste zoon van den erfprins en de erfprinses zu Wied, die Dinsdag a»s. door H. K. H. Prinses Juliana te Dierdorf ten doop gehouden zal worden De aankomst van Trotski te Oslo. Van regeerings- wege is hem een verblijf van zes maanden in Noorwegen toegestaan Deinzegening van het bureau van het Ned. R. K. Huisvestings comité te den Bosch door Z. H. Exc. Mgr. H. K. H. Prinses Juliana bij het verlaten der school aan de Nieuwe Schoolstraat te den Haag, waar de Prinses Woensdag haar stem uitbracht bij de gemeenteraadsverkiezing Zuid Afrikaansche cadetten zijn met hun opleidingsschip „Botha" in Engeland aangekomen, om roeiwedstrijden te houden tegen de_ cadetten van de .Worcester" en die van de .Conway" Tot de vorstelijke personen, die de openinjsraces te Ascot hebben bij gewoond, behoorde ook de Koningin van Engeland. Een kijkje op de vorstelijke tribune Erfprinses Marie Antonie zu Wied geboren gravin zu Stolberg Werninge- rode met haar oudsten zoon prins Friedrich Wilhelm zu Wied

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4