JccVuii-Vdeit# zij Middenstand en gemeentebeleid MARIA-STICHTING VOORJAARSPRIJZEN Gemeenteraads verkiezingen ECHTE Wales-Anthraciet DONDERDAG 20 JUNI 1935 STADSNIEUWS NAUW VERBAND De gemeente zal ertoe moeten over gaan de daadwerkelijke hulp van den middenstand te vragen bij het vervullen van haar taak Sterke vakgroepen noodig Verder dan ooit Hulp in velerlei vorm De partijen INBRAAK TE AERDENHOUT Daders aangehouden „De Graal" Emmastraat 24 Noodlottige angst IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Alweer een. Roodvonk WEMMEN H.V.G.B. Nationale zwemwedstrijden WATERPOLO D.W.R. II—De Zijl II 4—1 TritonH.V.G. B. 33 DUIVENSPORT Haarlemsche Bond van vereeni gingen van postduivenliefhebbers „De Luchtgids" UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN bPAARN W OUDE SPAARNWOUDE VELSEN De a.s. Raadsverkiezingen o.a. a f 1.95 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67A, TELEFOON 16100 Geldig tot 1 JULI PASTOOR M. M. v WILLIGE t De uitvaartdienst te Bleiswijk IJMUIDEN RIJKSVISCHAFSLAG BESOMMINGEN DOOR BERTHA RUCK De R. K. Middenstandsvereeniging hield Woensdagavond in het café-restaurant Gebr. Brinkmann haar slotbijeenkomst van het sei zoen, welke aan de a.s. groote gebeurtenis voor Haarlem, de gemeenteraadsverkiezing gewijd was. De voorzitter, de heer Th. S. J. Hooy, zette het doel van de vergadering uiteen. De heer v. Kessel, lid van den gemeenteraad van Haar lem, hield hierna een inleiding over het onder- Werp: Middenstand en gemeentebeleid. Spr. gaf eerst een historisch overzicht van de ontwikkeling van den middenstand in de laat ste jaren. Na den oorlog nam de koopkracht geweldig toe en daarmede ook de eischen van het publiek. De geheele middenstand onderging als het ware een vernieuwing, al werd de ge heele moderniseering en opzet gebaseerd op den toestand en verhoudingen van het oogenblik, van een welvaart, die later bleek een schijn welvaart te zijn. De crisis kwam en het geheele zakenleven ging bergafwaarts. De middenstand heeft echter zijn gevoel van zelfstandigheid ook onder alle omstandigheden sterkbewaard. Om zich te weer te stellen daar voor heeft de middenstand in zijn geheel nooit veel gevoeld. De nood begon echter meer en meer te nijpen en men greep ten einde raad naar de reddingsplank, de organisatie. De middenstand gaat thans verder dan ooit. Duldde men voorheen niet dat de overheid zich in eenig opzicht met het zaken- of bedrijfsleven bemoeide, thans is het reeds zoover dat hulp en steun aan diezelfde overheid gevraagd wordt, ja dat men daarvoor zelfs demonstreert en aanspoort. Het verleden speelt den middenstand echter daarbij heden sterk parten. De overheid weet maar al te goed dat deze aandrang om hulp niet is te wijten aan organisatorische weer macht, maar hoofdzakelijk uit den nood der tijden geboren is. Niettemin, de Middenstand moet geholpen worden en spoedig. Spr. citeerde daarbij den leidraad, welken de R.K. Staats partij, die de, roeping van de overheid in dezen tijd zoo goed begrepen heeft, over de midden- standsbelangen heeft samengesteld. Dank zij de actie van de Middenstandsorganisatie, gesteund door de vakbonden, is thans de aandacht van de overheid op het belang en den nood van den middenstand gevestigd. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de moeilijkheden waarmede de middenstand heden ten dage te kampen heeft. Vervolgens besprak spr. de maatregelen welke de middenstand van de overheid vraagt. Spr.'s persoonlijke meening is, dat er orde- hing ook door tusschenkomst van de Gemeente moet en kan komen. Spr. wees daarbij op het mooie voorbeeld, door den R.K. wethouder Mr. Kropman in Amsterdam gegeven, waar een Levensmiddelenraad werd gesticht. Spr. zette de organisatie, werkwijze en de zegenrijke gevolgen voor den middenstand hier van uitvoerig bijeen. Haarlem heeft door den aandrang, welke op B. en W. is uitgeoefend, een eerste, zij het bescheiden schrede op den door Amsterdam gewezen weg gezet en een Ventverordening uitgevaardigd. Als spr. goed is ingelicht dan denken B. en W. er voorts over ook hier een levensmiddelen zaad te stichten. Spr. gaf aan hoe de beperking der winkels kan worden bevorderd en protesteerde in dit verband tegen het besluit van den gemeenteraad Van Haarlem waarbij een werklooze vergunning verleend werd om een sigarenzaakje te openen in de voorkamer van zijn woning. Zoo'n zaakje zal gaan ten koste van de .winkeliers in de om geving, die in de lasten van de stad moeten meebetalen. i B. en W. hebben voorts de bevoegdheid om zoodanige maatregelen te treffen, waarbij het onttrekken van een woning aan haar bestem ming strafbaar wordt gesteld. Voor een enkele Vójk van Haarlem is dit reeds van toepassing, terwijl het binnenkort voor de geheele stad Van toepassing wordt. Spr. betreurde het dat in de uitbreidingsplan- Mach. EEN hen reeds is vastgelegd waar winkels mogen komen. Maar al te dikwijls wordt immers op zoo'n plek speculatief een winkel opgezet, die hellicht nog in het geheel niet noodig is. Qe gemeente kan het bedrijfsleven en den handel helpen, door haar werkzaamheden en bestellingen onder haar eigen stadgenooten te Verdeelen, door opheffing van gemeentewinkels, toepassing van de electriciteits- en gastarieven, hfschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting, reductie op de vermakelijkheidsbelasting voor het hotel-, restaurant- en cafébedrijf vooral met het oog op de nabijheid van Amsterdam, waar tevens deze belasting veel lager is ver laging van vaste lasten, enz. Daarbjj zullen naar spr.'s meening, de organi saties meer dan tot dusver moeten worden inge schakeld. De middenstand moet niet langer zijn het adviseerend instituut, maar de ge meente zal ertoe moeten overgaan, om dien daadwerkelijke hulp te vragen bij het vervullen van haar taak. Zoo als het thans is, kan niet gesproken worden van een gezonden volksin vloed. Ook in den middenstand zelve zal er nauwer contact moeten worden gezocht met de diverse vakgroepen, welke hier bij de verschil lende vraagstukken nauw betrokken zijn. Zoolang ieder bedrijf nog in staat is om de ordeningsgedachte in practijk van onderaf op te zetten, zoolang zal de overheid en dus ook de gemeente door het nemen van maatregelen, die volksgroepen moeten helpen en steunen. Zijn er in den Raad voldoende personen te vinden, die de ordeningsgedachte voor den han del en het bedrijfsleven voor willen staan en bevorderen? Helaas, neen! De liberalen zijn b.v. de meest verwoede voor standers van de vrijheid. Maar zitten wij ten gevolge van die hoog geprezen vrijheid, waar onder wij ruim een eeuw hebben geleefd, niet dieper dan ooit in het moeras? Maar de Sociaal Demokraten dan, die zijn ook voor de ordening. Ja, maar slechts zoover die ordening gaat in de richting van de door hen begeerde socialisatie, afschaffing van het privaat bezit en dan de middenstanders maken tot distributieambtenaren van den Staat en de gemeente. De Sociaal Democraten zijn zoowel wat hun beginsel als ook wat hun ordeningstheorieën betreft de grootste vijanden van den Mid denstand. Zij vragen uiteindelijk niet alleen uw steun, maar ook uw geld, uw zaak en ten slotte ook nog uw geloof. En de kleine partijtjes, kunnen wij met hen een sprong in het duister maken? Zouden wij b.v. ons vertrouwen kunnen schenken aan de R. K. D. P„ aan een partij dus, die zelfs den wensch en het verlangen van ons Hoog Kerke lijk Gezag in de politiek niet wenscht te volgen? Wij bezitten in den Raad een groote fractie, die haar invloed kan laten gelden. Bovendien bezitten wij een Wethouder in het college van B. en W., die uit den middenstand is voortge komen en met dezen is saamgegroeid. Een man van goeden wil en vol ijver wan neer hjj iets voor den evenmensch kan doen. Die de nooden van den middenstand kent en zich alle moeite geeft om het initiatief te ne men waar het noodig is. Er is geen partij in den Raad, waaraan de Middenstand zoo met gerustheid haar belangen aan kan toevertrouwen dan de RK. Staats partij. Moge dan ook niet alleen alle Katholieke Middenstanders zelf Woensdag 26 Juni de lijst van de R.K. Staatspartij stemmen, maar zoo veel mogelijk anderen in de dagen, welke ons nog resten, daartoe aansporen, besloot spr. De voorzitter dankte den heer v. Kessel op hartelijke wijze voor zijn belangwekkende uit eenzetting, waarna er gelegenheid was tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De heer J. de Jong bracht verslag uit van de laatst gehouden Centrale Raadsvergadering, waarna sluiting volgde. Tijdens de afwezigheid van de familie v. V., wonende aan den Mr. Enschedeweg, drongen onbevoegden binnen en stalen wat van hun ga ding was. De politie heeft in verband daarmede aan gehouden den 18-jarigen v. d. C. en den 19-ja- rigen B. te Haarlem. Zij hebben bekend, de in braak gepleegd te hebben. en sloeg daarbij met z'n hoofd tegen 'n boom. Met een hersenschudding en een lichte hoofd wonde werd de man opgenomen. Na door 'n lid van O. D. te zijn verbonden, is hij met een ziekenauto naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Het slachtoffer verkeert niet in levensgevaar. Donderdag 20 en Vrijdag 21 Juni kunnen de clubs vanwege 't triduum in de Bavo-parochie niet doorgaan. De Dadenclubs voor en na het Lof Donder dag gaan wel floor. Woensdagmiddag reed een chauffeur uit Stompwijk met een grooten vrachtwagen in het Kenaupark. Achter op den oplegger, beladen met 'n zwaren last betonijzer, zat 'n knecht, de 24-jarige G. den Haan uit Leidschendam. In de bocht helde de oplegger iets naar rechts over, waardoor den H. zich blijkbaar zenuw achtig maakte. Hij sprong tenminste op straat Woensdag reed de 9-jarige P. G. uit Haarlem van de helling van den Hoogen Duin en Daal- schenweg af. Hij raakte zijn stuur kwijt en kwam niet onzacht tegen een ijzeren hek te recht. De wonden die hij aan 't gezicht opliep wa ren dermate, dat dr. Immink overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Alhier zijn van 9 tot en met 15 Juni drie ge vallen van roodvonk geconstateerd. Het programma voor dit zwemfeest op Zondag 30 Juni, aanvang twee uur, is door ons als volgt samengesteld: Uitsluitend voor adspiranten van HVGB. 4 x 50 Meter vrije slag voor Middelbare en ULO scholen van Haarlem om den wisselbeker in Memoriam Dr. W. E. Merens. Houdster van de zen beker is de MTS te Haarlem. 200 Meter schoolslag voor Heeren. Nationaal. Tevens Kringkampioenschap 100 Meter vrije slag voor Dames. Nationaal. 10x50 Meter vrije slag voor jongens tot en met 17 jaar. Uitsluitend voor Kringvereenigin- gen. Om de beste prestatie van den Kring. 3x50 Meter wisselslag estafette voor Heeren. Nationaal en om het Kringkampioenschap. 100 Meter schoolslag voor Dames. Nationaal. 50.Meter vrije slag voor jongens tot en mét 17 jaar. Uitsluitend voor Kringvereenigingen. Om de beste prestatie van den Kring. 3 x 50 Meter wisselslag-estafette voor Dames. Nationaal. 100 Meter rugslag voor heeren. Nationaal. 50 Meter school slag voor jongens tot en met 17 jaar. Uitsluitend voor Kringvereenigingen. Om de beste prestatie van den Kring. 5 x 50 Meter vrije slag estafette voor Dames. Nationaal. Idem voor heeren. Nationaal en om het Kringkampioenschap. Woensdagavond speelde DWR II haar 2den competitiewedstrijd aan de Houtvaart. Ook deze strijd eindigde in een verdiende overwinning voor DWR II. De Zijl II is volledig terwijl DWR II 1 inval ler telt voor de Zeeuw. Als scheidsrechter van Huisstede laat beginnen is de Zijl het eerst bij den bal. Er ontspint zich een vinnige strijd. DWR II is het meest in den aanval. Uit een goed opgezetten aanvan van DWR II schiet J. Seubring onhoudbaar in. Na dit doelpunt pakken de Leidenaars goed aan en kort daarop moet van Andel den bal uit het net visschen. De stand is nu 1—1. De DWR-achterhoede met D. v. Viersen aan het hoofd is veel sterker dan de voorhoede van de Zijl. P. Fortgens brengt den stand spoedig op 21, waama F. Veenstra nog 2 maal het net vindt. Hedenavond speelt DWR I om 8 uur precies aan de zweminrichting aan de Kleverlaan haar 2den comp.wedstrijd tegen HVGB I. Woensdagavond heeft HVGB het eerste punt weten te behalen. Triton was volledig. HVGB had één invaller. Triton is het eerst t>ij den bal en direct ont staat een duel tusschen de oud-internationaal Scholten en Goedings, waaruit eerstgenoemde met een vliegenden back-handbal weet te doel punten. Hierna is de beurt aan HVGB, waar Rol is vrijgekomen en de score gelijk maakt. De strijd gaat nu gelijk op, maar door vele vrije ballen voor HVGB, wordt het spel nog al opge houden. Triton weet voor rust nog te doelpun ten, weer door haar middenvoor Scholten (2-1). Na rust pakt HVGB goed aan en weet Goe dings door goed opzwemmen den bal vrij te maken, waarna HVGB ten 2de male gelijk maakt. Nogmaals weet Triton door een straf- worp de leiding te nemen, maar ten 3de male maakt HVGB door Wicherlinck gelijk, waarna het einde volgt. Bovenstaande Bond houdt a.s. Zondag zijn jaarlijksche propagandavlucht met jonge dui ven, welke geboren zijn in 1935, en tot onge veer 300 K.M. zullen worden afgericht. Deze eerste oefenvlucht wordt gehouden vanaf Hil- legom (losgelaten aan de Nieuwe Haven aldaar). De verzameling van de diverse aangesloten vereenigingen vindt plaats Zondagmorgen bij restaurant Dreefzicht in den Hout, waarna gezamenlijk naar de plaats van lossing wordt getrokken. Ongeveer 3000 stuks zullen worden losgelaten. Liefhebbers en belangstellenden kun nen dezen tocht medemaken. Vertrek uit den Hout 9 uur. De Postduivenvereeniging „De Luchtgids" hield een wedvlucht vanaf Toury (Frankrijk) over 'n afstand van 505 K.M. De eersten ge toonde duif bereikte een snelheid van 1445,72 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif een snelheid van 1363.20 M. per^minuut. De prijzen werden gewonnen als volgt: W. Spoor 1, 5, 9; L. van Bragt 2; J. Zwart 3; N. Heiloo 4, 12; Joh. v. d. Pol 6, 7; H. Wil- lemse 8; H. Philippo 10; A. J. Leurs 11; J. Groeneveld 13. Raadsvergadering Onder leiding van wet houder J. F. van Lierop kwam de raad bijeen. Van de nieuwgekozen raadsleden was de ken nisgeving ingekomen dat zij de benoeming aan vaarden. De voorzitter deelde oo verschillende vragen aangaande de straatverlichting mede, dat voor verlenging def verlichting tot 's nachts 1 uur zich technische moeilijkheden voordoen, en er nieuwe klokken op de lantaarns moeten worden geplaatst die 8 gulden per stuk kosten, die door de gemeente moeten worden betaald behalve nog de verdere onkosten. De gemeente heeft een gascontract met Heemstede en nu vragen B. en W. machtiging besprekingen met de directie der gasfabriek te houden, om te trachten betere voorwaarden te verkrijgen. Aldus besloten. Bij de rondvraag pleitte dr. de Blinde voor het behoud van de mooie dennenboomen in „Het Duin' 'bij het aanleggen van negen aldaar. De voorzitter zegde toe, dat de dennen zooveel mogelijk zullen worden gespaard. De heer P. van Bakel klaagde over den slechten toestand der wegen in de gemeente. Spr. kon niet be grijpen dat deze drukke verkeerswegen zoo wor den verwaarloosd en was van meening, dat wan neer aan den gemeenteopzichter opdrachten worden verstrekt, deze ook moeten worden uit gevoerd. De voorzitter zeide, dat zoodra het weer zulks toelaat, de wegen in orde zullen worden gemaakt en dat hij daarover met den gemeenteopzichter zal spreken. Hierna sluiting. In aansluiting op den reeds gepubliceerden uitslag laten wij nog volgen den gedetailleerden uitslag van het aantal stemmen, uitgebracht op de R.K. Staatspartij. Stemdistrict I is Halfweg; II is Haarlemmer- liede; 3 is Zuid-Schalkwijk. Stokman I 211, II 259, III 87, totaal 557; v. d. Laan resp. 22, 32, 7, 61; Vink M., resp. 2, 8, 3, 13; van Duijnhoven resp. 1, 10, 0, 11; Tabak resp. 25, 7, 0, 32; Molenaar resp. 0, 6, 0, 6; van Stijn resp. 1, 0, 0, 1; v. d. Trappen resp. 2, 0, 0, 2; Vink H„ resp. 0, 4, 4, 8; v. d Bijl resp. 3, 2, 0, 5; Albers resp. 2, 1, 0, 3; Bottelier resp. 0, 0, 0, 0. Huldigingsavond „Mondaccordeonclub. Woensdagavond is. ter gelegenheid van de be haalde successen op tweeden Pinksterdag, voor de mondaccordeonvereeniging „St. Jacobus", een huldigingsavond gegeven aan haar direc teur, den heer Kraayenhaide. De directeur werd afgehaald van de tram met muziek en bloemen. In het vereenigingsgebouw aangekomen open de de voorzitter, de heer Buys, met een wel komstgroet en een woord van hulde en dank tot de vereeniging voor de verrichte prestaties, den avond. Den directeur en den pianist der club werd een zilveren vulpotlood overhandigd ter waar deering en mevr. Kraayenhaide, die mede aan wezig was, kreeg een pracht bloemenmand. De Zeereerw. heer pastoor uitte zijn tevre denheid over het behaalde succes en wenschte den leden geluk met zulk een vereeniging. De Eerw. spr. spoorde de ouders en de jon geren aan voor dit werk hun beste krachten te geven. De directeur sprak vervolgens nog een kort woord van dank. Dat er zooveel voor dezen avond zou gedaan worden had hij zich niet voorgesteld. Alles was voor dezen avond in een feestelijke stemming, hij dankte dan ook harte lijk voor dit alles. Vervolgens spraken verschillende personen uit het publiek den directeur en de vereeniging toe. Door een laatsten spreker werd een voorstel te berde gebracht, en wel voor de jongens zelf, dat zij het volgende seizoen een uniformpak zouden kunnen dragen, wat veel bijval had. Een collecte welke volgde bracht niet minder dan 24.op. De mondaccordeonclub kwam nu zelf op de planken met de concoursnummers waarmee zij zoo'n succes geboekt heeft. Ook nu kreeg zij uit de zaal weer een dankbaar applaus. Tot slot van dezen gezelligen avond zorgde de Eisner band, uit Haarlem, voor een vroo- lijk stuk muziek. De feestelijke stemming werd er goed inge houden. Moge de mondaccordeonvereeniging nog lang bestaan en veel tot nut presteeren. De secretaris van de Centrale R. K. Kiesver- eeniging „Recht en Plicht" te Velsen verzoekt ons mede te deelen, dat in verband met het voorkomen hunner namen op een afgescheiden candidatenlijst voor de Gemeenteraadsverkie zingen de volgende heeren geroyeerd zijn als leden van de R. K. Staatspartij: S. P. 3. Ste vens, IJmuiden; C. Diependaal, Santpoort; P. v. Zutphen, IJmuiden; A. J. Nabben, IJmuiden; W. Snijders, IJmuiden. In de parochiekerk van O. L. V. Visitatie te Bleiswijk had Woensdagmorgen de plechtige uitvaartdienst plaats voor de zielerust van den Zeereerw. Heer M. M. van Willige, pastoor al daar. De requiem-mis werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken Dankelman uit Delft, met assistentie van pastoor Vlek als diaken en pastoor Vermeulen als sub-diaken. In de kerk waren o.a. aanwezig de burge meester van Bleiswijk, vertegenwoordigers van alle parochiale vereenigingen, vele pastoors uit den omtrek, klasgenooten van den overledene en vrienden, een deputatie der St. Joseph-gezel- lenvereeniging te Amsterdam met den praeses. De lijkrede werd gehouden door pastoor Vlek, die het eenvoudige leven voor het heil der zie len, van den herder schetste. Vooral heeft pastoor v. Willige zich onder scheiden als Gezellen-vader te Amsterdam. Wat hij voor deze organisatie in de parochie „De Liefde" tot stand heeft gebracht, leeft nog in eere in de harten van honderden voort. Spr. herinnerde dan aan de groote verdien sten van den overledene voor Katholiek Bleis wijk. Nog kort voor zijn dood was hij vol illusies voor de toekomst. Zijn slepende ziekte maakte den laatsten tijd krachtig werken helaas onmo gelijk. Veel heeft hij geleden, een zwaren strijd heeft hij tegen het leven moeten voeren. Reeds eerder liet hij zich in het Zieken-Apostolaat inschrij' ven en telkens had hij groote moeite met zich' zelf om te berusten. De laatste weken kwam de rust als een zegening, besefte hij dat ziek- zijn een hoogere waarde aan het leven geeft en meer gelijkvormigheid met Christus Onzen Heer. Zijn ziekte werd de triomf van het Zie kenApostolaat en toen hij als een melaatsche het lange, lange einde verwachtte, verzuchtte hij telkens „t Is goed zoo, lieve Jezus, 't is alles voor Uw parochie". Zoo is deze priester als een voorbeeld voor allen heen gegaan, besloot spr. Hij heeft mij op gedragen de parochianen openlijk te bedanken voor hun steun en gebed, maar de parochianen mogen dankbaar zijn met een herder, die zoo veel zegeningen voor hen allen door zijn he vig lijden heeft kunnen afsmeeken. De lauden, de absoute en de teraardebestel ling werden verricht door kap. B. Hosman uit Den Haag. Op het kerkhof waren de jeugdorganisaties met omfloerste vanen opgesteld, toen de kist neerdaalde in het priestergraf. R.K. KIESVEREENIGING „IJMUIDEN I" De komende gemeenteraadsverkiezingen vra gen onze speciale aandacht. Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging acht zich gelukkig te kunnen berichten, dat de heer H. Hermans te 's Gravenhage, bereid is een spreekbeurt te ver vullen in verband met de komende verkiezingen. Wij rekenen op een grooten toeloop van de katholieken van IJmuidsn. Komt allen op Maandag 24 Juni ter vergade. ring in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Komt en geniet van het enthousiasme van den heer Hermans, om daardoor zelf met even veel geestdrift propaganda te maken voor de Roomsche zaak. Bouwt met ons aan een nieuwe orde. Stemt op lijst 6 no. 1. Zegt hét voort! IJmuiden als aanloophaven Zondag as. zal het Duitsche motorschip Caribia van de Hamburg-Amerika Lijn hier aankomen, om passagiers in te nemen voor West-Indië. De directie der reederij heeft velen uitgenoodigd om het schip te bezichtigen en biedt dezen een lunch aan. IJMUIDEN, 20 Juni. Rijksvischafslag. Tarbot 4560 cent per kg. Griet 11.0027.00 per 50 kg. Tong 0.661.05 per kg. Groote Schol 27.00, mid del Schol 24.00. Zetschol 17.00, kleine Schol 5.00 21.00, Schar 2.306.50, Pieterman en Poon 3.306.50, kl. midd. Schelvisch 11.0018.00, kleine Schelvisch 2.70—12.00 per 50 kg. Kabel jauw 21.50—50.00 per 125 kg. Gullen 8.00—14.00 per 50 kg. Leng 1.081.30 per stuk. Wijting 2.103 00 per 50 kg. Koolvisch 8090 cent per stuk. Makreel 3.309.00 per 50 kg. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aangekomen STOOMTRAWLERS Jacqueline Clasina 505 manden 2550Pro- tinus 64 290 manden 2080Witte Zee .83 250 manden 1430. KOTTERS E: 390 940.—, 541 1060.—, 339 980.—. LOGGERS K.W.: 35 490.—, 159 95036 670105 560.—, 64 590130 470110 540.—, 167 590—, 158 590.—, 70 490.—, 27 490.—, 75 350.—. ASSENDELFT. Uitgebracht zijn 2487 st„ waarvan 75 van onwaarde. Aantal geldige st. 2412. Lijst 1: S.D.A.P. 614 (780), 3 zetels; Lijst 2: Communisten 361, 1 zetel; Lijst 3: R. K. Staatspartij en A.-R. 1023 (973), 5 zetels; Lijst 4: V. D. 414 (435), 2 zetels. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1931. De S.D.A.P. heeft haar vierden zetel moeten afstaan aan de communisten, die vorige ver kiezingen niet met een eigen lijst uitkwamen. De R. K. Staatspartij handhaafde zich en zou ook zonder samenwerking met de A. R. met vijf zetels uit de bus zijn gekomen. Gekozen zijn: D. Bijl, C. Schoone en G. Valkoog voor de SD.A.P. J. Veenis, Communist; E. Boon, W. Way, W. Noom, Jos. van den Laan en J. Huygen voor de R. K. Staatspartij; H. Aafjes en G. Jongejans V. D. Van den ouden Raad keeren niet terug V. Veenis en Jb. van 't Veer voor de S.DA.P., ter wijl als nieuwe leden hun intrede zullen doen C. Schoone (S.D.A.P.) en J. Veenis (Comm.). Opmerkelijk is de groei van de communisten. Bij de Statenverkiezing kregen zij 284 stemmen, zoodat zij bijna met 80 stemmen zijn vooruit ge gaan, terwijl het aantal kiezers voor de ge meenteraadsverkiezingen minder was dan voor de Staten. AALSMEER R.K. 3 (2), A.R. 2 (2), C.H. 2 (2), S.D.A.P. 3 (3), Vrijh. Bond 3 (4). Voorheen was de raad te Aalsmeer links, nu is hij, dank de overwinning der katholieken, rechts geworden. BEEMSTER Uitgebracht 2588 geldige stemmA. Liberaal 543 (419)S. D. A. P. 337 (678); C. P. H. 116 (0); R. K. Staatspartij 603 (572); R. S. A. P. 155 (0); V. D. 629 (678); A. R. 205 (135). Gekozen zijn: C. P. Hartog en J. Slooten (Lib.); P. Groot (S. D. A. P.); F. Bisschop- Woltjer S. D. A. P.); Jb. Yff (V. D.)J D. Köhne (V. D.); H. Wagemaker (K. D.); J. N. v. Baam (R. K. Staatsp.)J. P. Poel (R. K. Staatsp.); J. J. Oudejans (R. K. Staatsp.); K. Muntjewerf (A. R.). HEILOO. Uitgebracht op Lijst 1, vrije lijst, 532 geldige stemmen; gekozen de heeren P. v. 't Veer en K. Kant. Op Lijst 2, Chr.-Hist. 150 geldige stemmen; gekozen geen. Op Lijst 3, S.D.AP., 447 geldige stemmen, gekozen de heeren H. Keesman en P. Greeuw. Op Lijst 4, R. K., 1191 geldige stemmen; ge- ILPENDAM Uitgebracht 1149 stemmen; van onwaarde 28; 1121 geldige stemmen. Chr. Hist. 156 (175); Vrijheidsbond 189 (177); S. D. A. P. 326 (332); C. P. H. 160 (95); R. K. S. P. 212 (209); A. R. 78 (112). Gekozen zijn: C. Verbree (C H.); W. Bak ker (Vrijh.bond)A. v. Nek (S. D. A. P.); D. Bosschieter (S. D. A. P.)K. de Vries (C. P. H.); G. Ph. Roeleveld (R. K. S. P.) en G. C. v. d. Meer (R. K. S. P.) KROMMENIE. S.D.AP. 522 (661) 2 zetels (3) A.-R. 361 (269) 2 zetels (1)Gem.belangen 344 1 zetel Vrijzinnigen 274 (592) 1 zetel '3)C. P. H. 661 (478) 3 zetels (2)R. K. Staats partij 594 (563) 2 zetels (2); R.SA-P. 26 0 zetels NIEUWER-AMSTEL. Chr. Dem. Unie 271 (0); Vrijz. Dem. Bond 295 (348); R. K. Staats partij 1633 (1436); Gemeente Belang 472 (332); Anti-Rev. Partij 1000 (781); S.D.A.P. 447 (714); Chr. Hist. Unie 1116 (1076); Comm. Partij Hol land 218 (53); Nationaal Herstel 246 (0). Gekozen: Chr. Dem. Unie 0 (0); Vrijz. Dem. 1 (1) R. K. Staatspartij 5 (4); Gemeente Be lang 2 (1); Anti Rev. Partij 3 (3); S.DA.P. 1 URK. Bij de op Urk gehouden verkiezing voor c'en Gemeenteraad zijn 1438 geldige stemmen uitgebracht, en wel op: Lijst Hakvoort 3 zetels f4); Staatk. Ger. Partij 2 (0); Lijst Gnodde 1 (1); Gemeentebelang 1 (0); Ant.-Rev. Partij 3 (4); Chr.-Hist. Unie 1 (1). UITGEEST. Vrijz. Dem. 354; Communisten 232; R. K. Staatspartij 863; S.D.AP. 384. Aan de verschillende partijen zijn resp. 2, 2, 5 en 2 zetels toegewezen. In het geheel werden uitgebracht 1833 geldige stemmen, 25 st. blanco en 19 st. van onwaarde. WEESPERKARSPEL. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 1431. Aantal zetels 11. Kies- deeler 1301/11. Aantal uitgebrachte stemmen op: Chr. Hist. Unie 552 (522), lijst C. de Man 87, S.D.A.P. 177 (209), R.K. S.P. 465 (419), A. R. 150 (170). Aantal gekozenen: Chr. Hist. 4 (4), S.D.A.P. 2(2), R.K.S.P. 4 (4), Anti Rev. P. 1 (1). WORMER. Lijst 1 Vrijz. Dem. 440 st. (447), 2 zetels (2); Lijst 2: Communisten 212 (157), 1 zetel (1); Lijst 3: R. K. 603 (520), 3 zetels (3); Lijst 4: C. D. U. 117 geen zetel; Lijst 5: A.-R. 248 (319), 2 zetels (2); Lijst 6: S.D. A.P. 527 (456), 3 zetels (3). De Raad blijft ongewijzigd. WORMERVEER Totaal aantal geldige stem men 4508 (4363). R.K. Staatspartij 545 (518); Anti-Rev. 379 (378); C.P.H. 414 (302); C.D.U. 90 (0); R.S.AP. 135 (0); Gemeentebelang 860 (0)Alg. PI. Bel. 132 (0)lijst Joh. de Boer 693 (0); SD.AP. 1260 (1303). Andere partijen 0 (1862). Totaal aantal zetels 13. A.R. 1 (1); R.K. 2 (2); C.P.H. 1 (1); Gem. Bel. 3 (4); S.DA.P; 4 (4); Joh. de Boer 2 (0); Dem. Partij 0 (1). ZAANDIJK Totaal aantal geldige stem men 1642 (1560). R.K. Staatspartij en Anti- Rev. 234 (61) en 225); C.P.H. 189 (57); C.D.U. 38 (0); R.SAP. 65 (0); Diss. V.D. 59; Gem. Bel. 359 (390); Christ.-Hist. 0 (75); SDA.P. 698 (752). Totaal aantal zetels 11. C.P.H. 1 (0); Ge meentebelang 2 (3); A.R. 2 (2); S. D. A P. 5 (6). HOOFDSTUK TV HET EINDE VAN DEZELFDE WEEK Bij de onverwachte dingen, die op dit °ndermaansche gebeuren, was ook dit, dat de gelieven aan het einde derzelfde week van elkander gescheiden werden. De Zaterdag, volgend op het vliegeniers-diner was de onvergetelijke dag, waarop Engeland, nog aar zelend, overwoog, welke beslissing het te nemen had aangaande zijn rol in den Grooten Oorlog. Laat in den Vrijdagnacht van die gebeurtenis- Volie week had Paul Dampier, de vliegenier, o^n bevel ontvangen van kolonel Coyners. En pwenna, die de fabriek Zaterdagochtend ver aten had, om zich naar de Dames-Club in Hampstead te begeven, vond daar een telegram Van haar verloofde: „Afwezig tot Maandag. Wacht op mij." Zij wachtte in gezelschap van Leslie. Op dien kondigen namiddag hadden de meisjes samen wandeling gemaakt zooais zij dit vroeger Zp> dikwijls deden op de zonverschroeide heide, die weergalmde van de luidruchtigheid her Jongens, die daar hun cricket speelden. Zij passeerden een bocht bij de heldere vijvers, waar baders, vanaf platforms, die boven de wil gen uitstaken, hun koene duiksprongen maak ten; flink gebouwde Engelsche jongens, die het water deden opspatten in hun tuimelingen en luid lachend zich met hun geliefkoosde sport vermaakten. Den laatsten keer, dat zij met haar vriendin samen geweest was, in het ver trouwelijk nachtgesprek, was het Gwenna, die voortdurend het woord had gevoerd, Nu waren de rollen omgekeerd. Het was Leslie, die onrustig en met gespan nen zenuwen maar doorpraatteeen geheel andere Leslie, met angstige en sombere uit drukking in de donkere oogen en met een gedempten stroeven toon in haar anders zoo luchtig nonchalante stem. Zij wandelden voort langs de Highgate Vijvers en daalden den steilen heuvel af aan de Heathstreet, tusschen de rijen van bouwvallige winkeltjes uit den tijd van koningin Victoria. Het was er even druk als op een anderen Zaterdagmiddag. Zij passeerden, zooals ge woonlijk, de groep padvinders en de groepjes cricketters en minnende paartjes, die van de heide kwamen of er naar toe gingen en clubjes meisjes en jongens, getooid met de groene collegepetten van een kostschool. Buiten het roodsteenen portaal van het ndergrondsche Hampsteadstation stonden men- ichen verzameld rondom de krantenjongens, die pakketten droegen met groote roorte letters: „Oorlogsgerucht, Engelands beslissing!" „Ze zullen wel 'n dozijn van dit soortje publiceeren," merkte Leslie schamper op, „vóór de eigenlijke beslissing gevallen is." Zij kocht een bulletin en Gwenna een tweede.... Neen, niets dan gissingen gespannen af wachting theorieën.... en ze wandelden voort. Ze kwamen juffrouw Armitage tegen, die van de Club kwam en op de stoep in druk gesprek gewikkeld was met een van haar vrienden, een langharigen man met breedge- randen, bruinen hoed. Hij scheen een pamflet uit te deelen aan de voorbijgangers op straat. Nadat zij even een blik van verstandhouding gewisseld hadden, kwamen de meisjes dichter bij en de langharige man duwde Leslie een vlugschrift in de hand. Zij keek er eens vluch tig naar, bleef dan een oogenblik staan en zag het met meer aandacht in. Het was getiteld: „Brittannië, blijf onzijdig!!" Alsof zoo'n brochuurtje de dreigende ramp kon tegenhouden! Tot laat in den nacht zat Leslie ot> den rand van Gwenna's bed, in angstige verwachting. Het soldatenbloed in haar deed zijn rechten gelden. Haar verbeelding plaatste haar terug in vervlogen tijden, naar de kazerne, naar de onooglijke pensions van garnizoensteden, naar zonnige paradeterreinen, die daverden van staccato commando's.... Lang vervlogen tijden, vóórdat ze zich had laten meesleepen naar den buitencirkel van de wilde dra^jkolk der ge noegens en uitspanningen van het Londensche genotsleven; lang vóórdat ze in het hospitaal tot verpleegster werd opgeleid of aan de Academie voor Schoone Kunsten studeerde, vóór haar tegenwoordige, dagelijksche werkzaam heden, die eindigden in avonden van theater leven, bezoeken aan de Appelboom Club en de zoo geliefkoosde dancings. Men zegt, dat het de eerste tien jaren des levens zijn, die tellen. Zij telden mee. De zes en twintigjarige Leslie, wier kinderjaren doorgebracht werden onder 't geschal der krijgstrompet, wachtte, wachtte almaar door, zelf niet wetend, welke uitslag haar het meest zou bevredigen. „O Taffy," zuchtte ze ongeduldig, „wisten We toch maar "Vast méér!" En de kleine Gwenna ineengerold op het bed en met haar hand in die van haar vriendin, murmelde: „Wees daar niet bezorgd over; we weten het nu gauw genoeg!" Zij was zoo kalm, omdat ze verdoofd was door de meer dan angstige gevoelens: „Wat zal er met Paul gebeuren? Wat gaat hij doen?" HOOFDSTUK V DE TEERLING IS GEWORPEN Op Zondagmorgen ging zij met Leslie naar de kerk en in den namiddag maakten zij een wandeling, zonder een bepaald doel. Zij kwam den tijd door, alleen door zich op den Maandag te verheugen, waarop hij tot haar zou komen en haar alles vertellen zou. Den avond brachten de meisjes door op een bank in Parliament Hill, dicht bij de plaats, waar vroeger de standplaats was van den man, die voor een penny de voorbijgangers door een staande telescoop de stadsgezichten van Londen liet bewonderen. Ver beneden lag daar de wereldstad in gloed onder het schitterend net van flakkerende lichten, Londen, Engelands hart, waardoor de Theems als slagader loopt. Leslie tuurde er naar, alsof zij het nooit tevoren aanschouwd had. Dè kleine Gwenna keek den anderen kant uit, naar de groene vlakten en boomen in de richting van Hendon. Ze dacht: „In een hel deren nacht als dezen, kunnen er wel vlieg tuigen opstijgen." Toen de twee meisjes wederom de Dames club bereikten, zagen zij een auto stilstaan voor de poort. Ze hoorden voetstappen achter hen komen uit de duisternis en een manne- stem zei: „Juffrouw Long!" Leslie keerde zich om. In het licht van de straatlantaarn kwam Hugo Swayne te voor schijn. Op het oogenblik scheen hij minder dan ooit op Chopin te gelijken; het was meer het gewone type van een EngelscLman. Hij zag er ernstig uit, maar had tevens iets fiers over zich, want ook hij was een officierskind. Hij sprak ernstig: „Zeg, ik dacht je de tijding zelf te komen brengen. Engeland trekt den oorlog!" „Is het officieel?" vroeg Leslie scherp. Bjjna toonloos kwam het van Gwenna: „Oorlog?" Toen weerklonken er andere, veerkrachtige voetstappen op het asfalt en de meisjes zagen over Hugo's gezette schouders heen een lan gere, slankere figuur den weg opkomen. Het lantaarnlicht bescheen reeds even een man, zonder hoed; dan werd een blond hoofd dui delijker zichtbaar en; „Paull" riep Gwenna, wie het hart in de keel klopte, naar hem toe- rennend. Een oogenblik later stond het kwartet daar op dezelfde plaats, waar ze vroeger ge staan hadden na het feestdiner bij de familie Smith. Haastige groeten werden gewisseld en een gemurmel van: „Is het officeel?" „Ja, of schoon het morgen of overmorgen eerst gepu bliceerd wordt." Toen kwam de jonge Dampier met een zon derling ingekleede tijding voor den dag. Met klare welluidende stem zei hij: „Ik ben blij, dat jij hier bent, Hugo. Ik zou graag aanstonds een beduidende som van je willen leenen, ik denk 40. Het soijt me, maar ik moet het noodzakelijk hebben. Het is voor een huwelijksakte!" Hugo, geheel van streek gebracht, staarde hem ongeloovig aan en stamelde: „Maar beste jongen.... zeker, zeker.... een huwe...." „Ja. Ik zal spoedig moeten vertrekken, dat begrijp je. Maar ik wil trouwen, vóór ik wegga," verklaarde Paul kort. En even kort keerde hü zich tot het meisje: „Jij en ik zullen met speciale toestemming morgen trouwen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9