1 m Manieren van de Gestapo Uit Vaticaanstad m Het vlootaccoord met Berlijn Nieuwe nota van Abessinië Katholieken en S.D.A.P. Het nieuws van heden BEZWARENDE DOCU MENTEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 JUNI 1935 Ochtendblad De taak van lord Eden te Parijs België's oudstrijders Het Weer C>e devaluatie-enquête in België Italië dreigt met uit treding Onlusten te Madrid De vrede in den Chaco POSTES Formosa opnieuw bezocht Hauptmann in hooger beroep Provocatie door een danseres Japan en Rusland Smokkelaarsdrama De Jacob-affaire Noodlanding Belgisch verkeersvliegtuig BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19396 Baldwin ontwijkt een hem in het Lagerhuis gestelde netelige vraag Eden ook naar Rome Strijd voor volkomen militaire neutraliteit Vingtième Sièclein opspraak. Onrustige atmosfeer Instelling van een enquête-com missie van den Volkenbond verlangd Het jongste incident Communisten slaags met de politie talrijke arrestaties Het medeleven in Zuid-Amerika DUITSCHLAND ZINGT „Zoo lang mogelijk samenwerking met andere christelijke groe pen," aldus Mgr. dr. Poels De mijnen 65 visschersschepen vermist; 20 scholieren verdronken Een jong cineast naar Berlijn gelokt, bedrogen, gearres teerd en onschadelijk gemaakt Oefeningen met luchtafweergeschut te PlymouthDe bedieningsmanschappen dragen de nieuwe beveiligingen tegen gasaanvallen Moskou streeft naar goede betrekkingen Eendracht SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Drie arbiters aangezocht Vijf passagiers licht gewond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN 20 Juni (Reuter). In het Lagerhuis %erd de vraag gesteld, of het dezer dagen tot stand gekomen Duitsch-Engelsche vlootaccoord hiet op directe wijze in strijd is met het ver drag van Versailles, en verder of de op 3 Fe bruari j.l. tusschen Italië, Frankrijk en Enge land gesloten overeenkomst niet moet worden herzien. Ministerpresident Baldwin verzocht deze vra gen in beraad te mogen houden. Het onderhoud van Von Ribbentrop met Baldwin in het Foreign Office, dat vanmorgen Plaatsvond, duurde ongeveer 40 minuten. Het Was de eerste ontmoeting tusschen Baldwin en von Ribbentrop sedert diens huidig verblijf te Londen als leider van de Duitsche vlootdelega- tie. Vervolgens vond een onderhoud plaats tus schen Baldwin en Eden, die zich hedenmiddag Haar Parijs begaf. Eden is met uitgebreide instructies naar de Fransche hoofdstad vertrokken. Op de eerste Plaats moet hij toelichtingen verstrekken op het Engelsch-Duitsch vlootaccoord, teneinde de Fransche bezorgdheid te dien aanzien te doen ■verdwijnen. Verder zal Eden een begin maken met spe cifiek Engelsch-Fransche gedachtenwisselingen ever de vlootkwestie. Tenslotte zal Eden trachten de sluiting van een Westelijk luchtpact te bespoedigen, Waarbij hij de stelling zal verdedigen, dat de afzonderlijke sluiting van dit pact geens zins zal beteekenen, dat de andere te Lon den en Stresa in het vooruitzicht gestelde pacten, met name het Oost- en het Donau- pact, prijsgegeven zullen worden. Ook zou hij voor de Memelkwestie een regeling trach ten te vinden. Volgens een bericht uit Tokio schrijft de „Asa- hi" ten aanzien van de Engelsch-Duitsche vloot- °vereenkomst: De Japansche politiek begrijpt de duitsche eischen, maar haar sympathie gaat Hit naar de houding van Frankrijk en Italië, wier °Ppositie door realisten wordt gedragen. LONDEN 20 Juni (Reuter). Naar officieel Wordt medegedeeld heeft Mussolini, gehoor gevende aan een van Engelsche zijde naar Voren gebracht denkbeeld, verklaard zeer gaarne een bezoek te zullen ontvangen van lord Eden. Deze Engelsche minister zal zich dus na afloop van zijn besprekingen te Pa fijs naar de Italiaansche hoofdstad begeven. Blijkens een nader bericht is door de Engel se regeering aan Mussolini voorgesteld, dat ®den met den Duce zal komen spreken over Jtezelfde kwesties als te Parijs, dus over de vloot kwestie en over in de naaste toekomst te nemen Jhaatregelen in de richting van een Westelijk luchtpact. Dit voorstel werd door Mussolha Welwillend ontvangen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 20 dezer: Het verbond van oud-strijders, dat ongeveer O-OOO oud-strijders groepeert, die deel hebben jphornen aan den oorlog 19141918, heeft zoo luist in een manifest medegedeeld, dat het den ^■"Üd hervat tegen het bestaande militaire huisch-Belgische accoord. Het verbond wil een koers zien ingeslagen in Se Hchting van een positieve neutraliteit van en verzaking van België aan de na-oor- gsche pacten en verdragen. «Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. dezer; Vo°e zittingen van de parlementaire commissie jr het onderzoek van de manoeuvres tegen den den Welke geleid hebben tot devaluatie, wer ker] luutete dagen voortgezet en hebben al- ei incidenten uitgelokt. 5- Ui. is ecn zekere Vlaamsche bank in op- tho^k gebracht, alsmede het Fransch-talige Ka- a&hi ke haghlad „Le Vingtième Siècle", naar eiding van steunverleening aan bladen, wel- campagne voor devaluatie hebben ge- sjjj. h- Door een bank, waarvan veel werd ge- Sisch n 'Üdens de moeilijkheden van den Bel- railt u Boerenbond, moet aan genoemde cou- j. een buitensporig crediet zijn verleend. Zoek jfu'umissie voor het parlementair onder tred heeft nu besloten over te gaan tot con- bajji? le van twee beheerders der bedoelde Itath die elkaar tegenspreken, namelijk een biad ieke senator, die belangen heeft in het Heuvel ^ingtièine Siècle", en een bankier uit hi^Usschen wordt er op dit oogenblik ook vin- 8ediscussjeerd naar aanleiding van de voor- VERWACHTING: Zwakke tot matigen EE §j Zuidelijke tot Westelijken wind, betrok- ken tot zwaar of half bewolkt, waar- EE schijnlijk eenige regen, iets warmer. |j Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. j= illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli genomen staatscontrole op de banken, zoodat de rustige atmosfeer, welke de regeeringVan Zeeland onmisbaar acht voor het volbrengen van haar taak van financieel en economisch herstel, op dit oogenblik weer nagenoeg geheel ontbreekt. GENèVE 20 Juni (Reuter). De Parij- sche gezant van Abessinië heeft heden aan den Volkenbond een nieuwe nota overhandigd, waarin gezegd wordt dat de toestand, sinds het beroep der Abes- sinische regeering op den Volkenbond steeds bedenkelijker is geworden. Een aanval op de onafhankelijkheid van Abessinië schijnt te dreigen. De nota stelt voor de instelling van een com missie van neutrale waarnemers door den Vol kenbond, welke zich naar Abessinië zou moe ten begeven. De commissie zou dan een inspec tietocht moeten maken langs de grens tusschen Abessinië en Italiaansch-Somaliland en een onderzoek instellen naar alle beweerde of wer kelijke incidenten, teneinde onmiddellijk rapport aan den Volkenbondsraad te kunnen uitbren gen. Abessinië zou de kosten van het onderzoek dragen. Uit Rome seint Reuter, dat in officieele kringen aldaar gewezen wordt op de mo gelijkheid van een uittreden van Italië uit den Volkenbond, voor het geval de Volken bond de perken van een „faire actie" te bui ten mocht gaan. Italië is zeer afkeerig van een inmenging van den Volkenbond in zijn koloniale aangelegenheid. ADDIS ABEBA, 20 Juni. (Reuter) Inzake het incident, waarbij de vlag van een tot het Itali aansche gezantschap behoorenden auto werd afgerukt, wordt nader gemeld, dat de dader niet tot de weermacht van Abessinië behoort. De Italiaansche gezant, graaf Vinci-Gigliucci, heeft een officieele verontschuldiging geëischt. In Abessinische kringen is men van meening, dat het incident moet worden toegeschreven aan provocatie. De kwestie heeft vermoedelijk geen verdere gevolgen. MADRID, 20 Juni (Reuter) Hedennacht hebben gevechten plaats gehad tusschen de- monstreerenae communisten en de politie, waarbij drie politiebeambten levensgevaarlijk werden gewond. De betooging Was blijkbaar georganiseerd naar aanleiding van het feit, dat op het oogenblik voor den krijgsraad te Oviedo 65 October-revo- lutionnairen terechtstaan. De politie heeft nog in den loop van den nacht talrijke arrestaties verricht. Deze botsing is de tweede binnen enkele da gen. ASUNCION, 20 Juni (V. D.) De Paraguaan- sche Kamer heeft gisteren met algemeene stem men besloten tot ratificatie van het vredespro- tocol van Buenos Aires. Alvorens het desbe treffende wetsontwerp naar den Senaat gaat zal een speciale commissie van buitenlandsche zaken het protocol uitvoerig bestudeeren. RIO DE JANEIRO, 20 Juni (V. D.) De Bra- ziliaansche staat Rio Grande do Sul heeft be sloten tot uitgifte van een liefdadigheidspost zegel ter herdenking van den wapenstilstand in den Gran Chaco. De opbrengst is bestemd voor Paraguaansche en Boliviaansche oorlogsweezen. BERLIJN, 20 Juni. (D.N.B.) As. Zondag zal in geheel Duitschland de „Dag van het Duitsche lied" worden gevierd. Overal zullen openbare zanguren worden gehouden en de regeering heeft het volk aangespoord, dezen dag plechtig mede te vieren en. zich. te voegen in het koor der zangers, Tijdens een interview, dat Mgr. dr. Poels aan het „Volk" toestond, verklaarde Mgr. over een eventueele samenwerking met de S.D.A.P.: „Wij marcheeren heel vaak vlak naast el kaar. 't Is alleen jammer, dat de bestaande incidenteele samenwerking soms zoo moeiijk wordt gemaakt. En er is nog zoo iets als een verleden, dat niet gemakkelijk vergeten wordt. Ik wil u ronduit zeggen, dat ik er vóór ben om zoo lang mogelijk samenwerking te zoeken met andere christelijke groepen, omdat naar mijn wijze van zien een sociale daad pas waarde heeft, wanneer zü uit een godsdienstig gevoel voortspruit." Betreffende den toestand in de mijnindustrie merkte Mgr. op: „De mijnen moeten weer draaien! Zooals de zaken thans staan, is het een onmogelijkheid om tegen de dumpingprijzen van het buiten land te concurreeren. De verwoedste vrijhan delaar kan het toch niet goedkeuren, dat ons afzetgebied binnen de grenzen op kunstma tige manier aan de inheemsche mijnen wordt ontnomen? De techniek van onze mijnen is uitstekend; onze mijnwerkers doen waarachtig niet on der voor die in het buitenland. Ordening dient er alleen te komen door de stichting van een in- en verkoopbureau, net als gedurende den oorlog. En wanneer de prijs van onze kolen, als gevolg van de buitenland sche maatregelen, abnormaal laag blijkt, dan is het billijk en noodzakelijk, dat de regeling een toeslag geeft. Niet om de kolenprijzen abnormaal hoog te maken, maar alleen om de mijnen weer op gang te helpen. Het onderzoek wordt nu ingesteld. Wij zullen dus de resultaten eens afwach ten IsWps Nieuwe Fransche postzegel met 't beeld van de Normandie TOKIO 20 Juni (Reuter). Naar uit Tainan op Formosa wordt bericht, heeft een hevige typhoon daar ernstige schade aangericht. De visschersvloot, welke 18 Juni was uitge- loopen, is nog niet teruggekeerd, meer dan 65 schepen worden vermist. Bovendien is nabij Taihokka een schip met 20 scholieren omgeslagen, alle opvarenden zijn verdronken. Schepen van de Japansche kustwacht zijn uitgevaren, om naar de vermiste visschers te zoeken TRENTON (NEW JERSEY), 20 Juni. (Reu ter) Het hooger beroep van Bruno Hauptmann tegen het over hem uitgesproken doodvonnis in verband met de ontvoering van Lindbergh's kind, komt heden in behandeling voor het hof van beroep, het hoogste gerechtshof van New Jersey. De Japansche opmarsch in Noord-ChinaDe Japansche generaals (v.l-n.r.) Hajashi en Minami en de admiraal Osumi bespreken de krijgsplannen Ook uit Weenen komt thans bericht van het feit, dat een Duitsche emigrant door het optreden van de „Gestapo" naar Duitschland is gebracht en gearresteerd. Hoeveel weerzin deze methoden ook alom wekken, het Duitsche nationaal-socialisme schijnt er geen afstand van te willen doen. Het slachtoffer is in dit geval een zekere Urak, een jong tooneelspeler en cineast van Tsjecho-SIowaaksche nationaliteit, die sinds twee jaar te Weenen woont. Voordat de na- tionaal-socialisten de baas werden, leidde de toen 28-jarige Urak te Berlijn een filmbureau en hij gaf er het blad „Filmkurier" uit. Toen het Hitler-regiem begon verkocht hij, bevreesd voor de maatregelen die tegen Joden werden genomen, zijn onderneming aan een Fransche combinatie voor een bedrag van 280.000 mark. H;i slaagde erin uit te wijken naar Weenen en nam zijn geld mee. In de Oostenrijksche hoofdstad werkte hij onder leiding van Tolnay, de vermaarde actrice, en hij was ook bevriend met Elisabeth Bergner, die eveneens Duitsch land den rug heeft toegekeerd sinds het on. verdraaglijke Nazi-systeem werd ingevoerd. In November van het vorig jaar maakte Urak kennis met een jonge Duitsche danseres, die in een Weensch cabaret optrad. De kennismaking met deze vrouw is hem noodlottig geworden, want zij had andere be doelingen dan de vriendelijke en zelfs minzieke die zij voorgaf. Zij heeft hem naar Duitsch land weten te lokken in opdracht van de Gestapo. De jongedame gaf voor, dat zij er in finan cieel opzicht slecht aan toe was. Zij zou echter veel geld in Duitschland hebben zitten, dat zij er niet uit kon krijgen. Deze mededeelingen gingen Vergezeld met hatelijkheden aan het adres van Hitier c.s. Van zijn kant had Urak haar toevertrouwd, dat hij in het bezit was van documenten die voor sommige nazi-leiders, en met name voor Goebbels, compromitteerend waren, in Decem ber. stelde de danseres hem de vraag, of hij met haar mee wilde gaan naar Berlijn, om te trachteh het geld los te krijgen. Zij zou het dan te Weenen beschikbaar stellen voor de filmonderneming. Urak ging op dit voor stel in en nu stelde de vrouw een mansper soon aan hem voor, dien zij voor haar broer uitgaf. Met z'n drieën ging men op reis naar Berlijn. In de Duitsche hoofdstad stelde de vrouw Urak een groot pakket ter hand, waarin, vol gens haar zeggen, bankbiljetten zaten. De kunst was nu om over de grens te komen en daartoe nam Urak een Franschman in den arm, zekereh Abales, die hem ook reeds gehol pen had om zijn eigen kapitaal naar Oostenrijk te krijgen. Wat toen gebeurde weet men niet precies. Zeker is echter dat Urak, alvorens hij aan stalten maakte Berlijn te verlaten, den inhoud van het pakket wilde inspecteeren. In plaats van bankbiljetten bleken er niet anders in te zitten dan oude kranten. Urak en Abales begrepen dat zij de slacht offers waren geworden van een handige pro vocatie. De danseres en haar z.g. broer waren niet anders dan agenten van de Gestapo. Urak en Abales bedachten zich geen oogenblik en reden direct naar het vliegveld Tempelhof, waar zü in een vliegtuig sprongen, dat op vertrekken stond. De schroeven van de Junker machine draaiden reeds toen agenten van de Gestapo het terrein op holden en den piloot 'n teeken gaven te wachten. De twee vluchtelingen werden gearresteerd. Men fouilleerde hun baga ge en hoewel er niets bezwarends werd ontdekt sloot men hen op. In Maart j.l. werden zij, na een parodie van een proces, berecht en Urak werd tot tien, de Franschman tot twee jaar celstraf veroordeeld. Men heeft tegenover Urak de gewone methode toegepast. Dezer dagen kwam te Weenen bericht, dat hij zich in zijn cel had opgehangen. Niemand die het geloofde. Urak was te Weenen zeer bekend, zijn vader was officier van het vroe gere Oostenrijksch-Hongaarsche leger. Agen ten van de Gestapo hebben te Weenen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de voor Nazi-leiders bezwarende documenten die hij moet hebben bezeten. Zelfs beeft men ge tracht den toegang tot zijn appartementen te forceeren. Men vermoedt dat hij het slacht offer is geworden van zijn weigering, om deze bezwarende documenten uit te leveren. De Ritencongregatie is in haar zitting van 18 dezer begonnen met de behandeling van het heiligverklaringsproces van den Zal. Giuseppe Pignatelli S. J. en heeft verder verhandeld over de heldhaftige deugdbeoefening van Placidus Baccher, priester en lid der Derde Orde van St. Dominicus. In de Consistoriezaal van het Vaticaansch paleis heeft de voorlezing plaats gehad van het decreet over de heldhaftige deugd van de Spaan- sche dienares Gods Gioachina de Vedruna, stich teres van de congregatie der Barmhartige Carmelitessen. Een Weensche dame, Irene Kaudutsch ge naamd, heeft den Paus een uurwerk aange boden, dat door den H. Vader zeer op prijs is gesteld. Het uurwerk geeft de plaatsen aan op de globe, waar tijdens elk van de 24 uren van het etmaal H. H. Missen worden gelezen. Het uurwerk hëeft den vorm van een bol, welke electrisch verlicht is en die door twee engelen wordt ondersteund. TOKIO, 20 Juni. Na een onderhoud tusschen den Russischen ambassadeur Joerenew met den minister van financiën Takahasji, welk onder houd ruim een uur duurde, verklaarde Taka hasji, dat het juist was, dat Rusland reeds lang verlangend is geweest goede betrekkingen te bevorderen met Japan. Dit doel moet, volgens Takahasji, echter bereikt worden door een min nelijke regeling van alle hangende problemen, met inbegrip van het visscherijprobleem en niet door onmiddellijke afsluiting van een non agressiepact. Eerst dienden ook de economische banden te worden aangehaald. ROME 20 Juni (V. D.) Uit Bolzano wordt ge meld, dat tengevolge van het smelten van sneeuw op de bergen en in de dalen van Ve- nosta twee lijken zijn blootgekomen, afkomstig van smokkelaars, die in den afgeloopen winter door een lawine werden overvallen, toen zij trachtten smokkelgoederen van Zwitserland naar Italië over de grens te brengen. Het vlootaccoord met Berlijn. Eden naar Parijs vertrokken. Lord Eden zal na zijn besprekingen te Parijs een bezoek brengen aan Mussolini te Rome. Nieuwe Abessinische nota aan den Volkenbond. Italië dreigt met uittreding. Verklaring van Mgr. dr. Poels over samenwer king met de S. D. A. P. en over den toestand in de mijnen. Na afhandeling van het Nozema-wetsontwerp en eenige andere voorstellen is de Tweede Ka mer tot 9 Juli uiteengegaan. De Rijksbemiddelaar heeft een voorspel ge daan in zake het conflict aan de zinkfabriek te Budel. Tot lid der Eerste Kamer is benoemd verklaard mr. A. G. A. Ridder van Rappard, thans lid der Tweede Kamer. Te IJmuiden is een duiker bij zijn werkzaam heden omgekomen. Tegen den dader van den moord op den mo lenaar uit Leimuiden is twaalf jaar gevange nisstraf geëischt. De heer J. Maenen is benoemd tot secretaris van den Raad van Bestuur van het Econ.- Techn. Intituut in Limburg. New-Yorksche beurs: lager koersen; later herstel; doch het slot was nauwelijks prijs houdend. In deze dagen van raadsverkiezin gen, van verkiezingsuitslagen en ver kiezingspropaganda zien we en ge voelen wij weer geducht de waarheid van het oude spreekwoord dat een dracht macht maakt. Overal waar tweespalt heerscht, waar niet wordt geluisterd naar het juiste vermaan van boven af, daar komt versnippering. En door die ver versnippering boet men in aan oude kracht, kan men minder uitrichten ten goede, staat men verder af van het doel. Overalwaar tweedracht heerscht zijn de gevolgen bedroevend. We zien het in de gezinnen, we zien het in de partijen, we zien het overal in ons maatschappelijk leven. Waar er, bij alle onderling verschil van inzicht over detailpunten, een dracht heerscht in wezen en willen, in denken en werken, daar wordt een kracht geboren en ontwikkeld welke tot heilzame daden voert. Doch waar tweedracht heerscht wordt de gemeenschappelijke vijand sterk. Slechts door onze eendracht kunnen we een bolwerk vormen tegen veel kwaad. Een van geest, van bezieling, van willen, van doen. Eendracht maakt macht. BASEL, 20 Juni (D.N.B.) Naar de „Baseier Nachrichten" meldt is er thans volkomen over eenstemming bereikt nopens de Duitsch-Zwit- sersche arbitrage-procedure in de af faire-Jacob. Ten aanzien van de drie neutrale arbiters is de candidaatstelling van een Noor en een Fin door Duitschland goedgekeurd. Ook omtrent den der den persoon is men het overeenkomstig het voorstel van Duitschland eens geworden. Zoodra de candidaten zich bereid hebben verklaard, zul len hun namen bekend worden gemaakt. BERLIJN, 20 Juni (D.NB.) Het Belgische verkeersvliegtuig O. O. A. G. 1 moest vanmorgen te 9.10 uur twee KM. ten Z.W. van Essen op ongunstig terrein een noodlanding maken. Vijf passagiers werden licht gewond. Vijf andere passagiers en de bemanning bleven ongedeerd. iNo r 1 v\ (iimill II 11 11 s S 4^2. Stand op Vrijdag 1 uur v.m. Vorige stand: 762.2 755.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1