|Z.H. Exc. Mgr. G. Brandsma "f* j wat een pijn! m Assen bereidt zich voor op de T.T.-races APOSTOLISCH VICARIS VAN KISUMU MASSAAL EERHERSTEL Autobus te water DE GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND VRIJDAG 21 JUNI 1935 Groot verlies voor Oost-Afrika Eén ernstig gewonde Bedrijvigheid voor den strijd zoo goed voor 't leer! Vacantïereizigers uit Duitschland Voorwaardelijke straf Handel met Engeland Vrachtauto te water Een vruchtbaar priesterleven is door het overlijden van dezen Missiebisschop afgesloten Overste der Congomissie Apostolisch Prefect van Kavirondo Mgr. Brandsma Eygelshoven wil goedmaken, wat de kerkschenners in de retraite- kapel misdeden Het onderzoek HET HAAGSCHE „GEVAL" Communistisch Kamerlid vraagt inlichtingen Vergunning om langer te werken De 40 inzittenden, van wie de mees ten schaaf- en huidwonden op liepen, allen gered WRIGLEVs KAUWGOM PERBUCIE R.K. STAATSPARTIJ BELEEDIGD? Op den Woensdag voor de races beginnen zich de eerste ver schijnselen van de wed strijdkoorts in Assen reeds te vertoonen SCHOENCRÊME Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. Mededeelingen over de getroffen regeling NIEUWE ORGANISATIE DER N.S.B.? Voor bestuurder van Dieseltrein, die het spoorwegongeluk bij het station Amsterdam W.P. veroorzaakte Londensch informatiebureau ter bevordering der handelsbetrek kingen met Nederland De twee inzittenden bewusteloos opgehaaldtoestand van één hunner ernstig EERVOL ONTSLAG GEZANT THANS Donderdagmiddag ontving het St. Josephsmissiehuis te Roosendaal van de Congregatie van Mill Hill telegrafisch bericht, dat Z. H. Exc. Mgr. Gorgonius Brandsma, Apos tolisch Vicaris van Kisumu en titulair-bisschop van Bargala in zijn missie in Oost-Afrika is overleden. Gorgonius Brandsma werd geboren te Sneek op 2 Juni 1874, studeerde te Megen, te Roosen daal en te Mill Hill, in welke laatstgenoemde plaats hij op 23 September 1899 in de kapel van het Moederhuis tot priester werd gewijd. Terstond daarop vertrok hij met elf andere pas- gewijde priesters, waaronder vijf Hollanders, naar het vicariaat van den Boven-Nijl, waar hij eenige jaren werkzaam was op de hoofdstatie Kampalan, hoofdstad van Oeganda. Een zijner eerste missiewerken werd daar het bouwen van een huis voor den bisschop, Mgr. Hanlon, en het opmeten van 17 vierkante mijlen grond, waarop de missie recht had ten behoeve van haar staties en catechumenaten. Na van 1902 tot 1904 als pastoor te Nazigo, van 1904 tot 1906 te Kamoli en daarna zeven jaar te Mumias werkzaam te zijn geweest, keerde Pather Brandsma in 1914 naar Europa terug voor het Algemeene Kapittel der Congregatie, dat te Mill Hill gehouden werd. Sn 1915, in vollen oorlogstijd, vertrok hij weer naar zijn gevechtsveld Afrika. Aangewezen als overste der Congo-missie, kwam hij in Augustus 1915 te Basankusu, hoofdstatie dier missie, aan. Tijdens zijn eerste rondreis, waar het hem dui delijk werd, hoe vele verwoestingen de slaap ziekte onder de bevolking aanrichtte, was hij wel in de gelegenheid zijn program op te stel len: uitbreiding van het aantal missieposten: oplossing van het vrouwenvraagstuk op de mis siestaties en verbetering van het onderricht aan de jeugdige mannelijke doopleerlingen. De jaarverslagen toonen, hoe sedert 1914 het bekeeringswerk met rassche schreden vooruit ging. De vier oorlogsjaren bleken de vrucht baarste te zijn ooit door de missie gekend. De openbare veiligheid onder toezicht van staats beambten en justitie, goede loonen en huis- Vesting op posten en plantages, markt en. ruil handel bevorderden de onderlinge verdraag zaamheid. De missie wist dezen gunstigen tijd te benutten om haar geestelijken oogst binnen te halen. Waren er in 1914 nog slechts drie of vier missiestaties met een 2500 katholieken; in 1923 was het getal katholieken reeds bij de tienduizend, terwijl er nog een grooter aantal geregeld het godsdienstonderwijs volgde. In 1924 vertrok Father Brandsma wederom haar Europa, en tijdens zijn verblijf aldaar wist hij twee Zustercongregaties in België te win- hen voor zijn Congo-missie, waar tot dan toe geen Zusters werkzaam waren geweest. In 1925 hiaakte hij een reis naar Rome, waar hij 6 De cember werd aangesteld tot Apostolisch pre- fect van Kavirondo, het land waar hij zijn eer ste missie-jaren had doorgebracht. Kavirondo, dat tot dan toe deel uitgemaakt had van het Vicariaat van den Boven-Nijl en hiet de benoeming van Mgr. Brandsma tot on- afhankelijke Prefectuur verheven werd bestond toen 'uit 7 missiestaties, waar 18 missionarissen kerkten. Het land beslaat een oppervlakte even groot als geheel Engeland, en het centrum V'ordt gevormd door Kisumu of Port Florence, een plaats aan de Noord-Oostpunt van het Vic- toria-meer. Reeds in 1908 had Mgr. Brandsma jong missionaris daar een statie geopend, ^aar hij tot 1910 zijn standplaats had. Tijdens de acht jaren, dat Mgr. Brandsma er de prefectuur had, verdriedubbelde zich in kavirondo de katholieke bevolking, en werden hog zeven missiestaties geopend, maar ook borden er verschillende andere groote werken °hdernomen. Er is nu een normaalschool te Tala, die bestuurd wordt door Canadeesche hfoeders, en een Catechistenschool te Eregi. De ^Usters Ursulinen van Bergen en de Zusters Van de St. Jbseph's Congregatie hebben in ver killende plaatsen scholen en ziekenhuizen. 8tudenten uit Kavirondo-land bereiden zich v°or op het H. Priesterschap op 't Seminarie Vah het naburige Vicariaat van den Boven Nijl. Geen wonder dan, dat Rome de Prefectuur ah Kavirondo 26 April 1932 verhief tot een ^■Postolisch Vicariaat. Op 1 Juli d.a.v. kwam ö6t telegram, dat meldde, dat Mgr. Brandsma, daar reeds vijftien jaren van zijn Missie- AVen had doorgebracht, benoemd was tot ^Postolisch Vicaris, en titulair-bisschop van argals. ^eem daar nu eens een paar "AKKERTJES v°or en lot Uw verbazing en welbehagen de pijn verdwijnen. AKKER-CACHETS Mgr. Brandsma ontving de bisschopswijding op 7 Nov. in de St. Bonifaciuskerk te Leeuwar den. Thans is aan het vruchtbare missionarisleven van Mgr. G. Brandsma een einde gekomen. De missie van Kavirondo, waaraan hij een groot o'eel van zijn leven heeft gewijd, verliest in hem haar Hoofd, Nederland verliest een groo ter. zoon. Na jaren van moeizamen maar vrucht baren arbeid gaat Mgr. Brandsma zijn hemelsch loon ontvangen. Hij ruste in vrede. V, 1 VÖIU.WiJiLOiU -- !ielPen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- l?che 2emiwniin. Lendenniin, Spit. Spier- - - ERTjES" Overall Donderdag, Sacramentsdag, heeft de bevol king van Eygelshoven, het dorp waar de hei- ligschennende roof van het Allerheiligste is ge schied, in de retraitekapel een massaal eerher stel voor dit afschuwelijke misdrijf gebracht. Vanuit de dorpskerk trok men in plechtige processie met het Allerheiligste naar de retrai tekapel, die spoedig overvol was. Steeds bleven de geloovigen toestroomen; mijnwerkers, die na een zware dagtaak boven den grond kwamen, gingen ondanks alle ver moeienis nog even naar binnen, om zich bij dit massaal eerherstel aan te sluiten. De zeereerw. pater Hafkenscheid leidde de oefening. Met een stem, waarin een mensche- lijke, maar nog sterker een priesterlijke ont roering trilde, aldus de „Maasbode", waaraan wij een en ander ontleenen, troostte hij den Jezus van het H. Sacrament voor den smaad, Hem aangedaan. En toen hij zich richtte tot de kinderen, die met klare stemmetjes hun „zullen wij U troosten, o Heer" antwoordden op de aanroepingen uit de litanie van eerher stel, bleef menig dorpeling zijn ontroering niet meer meester. Een oude mijnwerker, die het kolenstof nog in de kleeren had, wischte voorzichtig een traan weg, die een zwarte streep achterliet op zijn gegroefde wang. Straks, in de diepe schacht, zou hij weer de sterke delver zijn, on vervaard en zonder zenuwen, die hakt in het zwarte goud, maar hier, waar men zijn Schep per roofde, schaamde hij zich voor zijn tranen. Als de eene oefening was afgeloopen, schoven zacht de eerstgekomenen weg om plaats te ma ken voor anderen, die bleven komen, stille groepen door den grauwen dag. En bij elk ge bed laschte de pater een bede in om vergeving voor hen, die de daad, waarover Eygelshoven treurt, hebben bedreven. Er hebben twee arrestaties plaats gehad ot> een signalement, dat aan de politie was ver strekt. De beide gearresteerden moesten echter worden vrijgelaten, daar degene, die het signa lement verstrekte, hen bij confrontatie niet heeft herkend en men dus geen voldoende reden had om hen vast te houden. Wel leeft sterk de hoop, ook onder de auto riteiten, dat er binnen zeer korten tijd nog licht in deze tragische zaak kan worden gebracht. De communistisch Tweede Kamerlid De Visser heeft den minister van justitie gevraagd, of het juist is, dat reeds voordat de gewezen hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage den dienst met eervol ontslag en met recht op pensioen verliet, tegen dezen hoogen ambte naar ernstige vermoedens van onrechtmatige handelingen waren gerezen en dat het ver leende ontslag met die vermoedens verband hield en of ingevolge die vermoedens in plaats van ingrijpen der justitie een „eereraad" is benoemd om bepaalde gedragingen van dezen gewezen hoofdcommissaris van politie te on derzoeken en de regeering aan de benoeming van dien raad heeft medegewerkt en direct of indirect den gang van dat onderzoek heeft gevolgd of doen volgen. Wordt ook vanwege de justitie, aldus het Ka merlid, in deze zaak een zelfstandig onderzoek ingesteld en kan de regeering verzekeren, dat, indien eventueele oneerlijke handelingen heb ben plaats gehad tegenover dezen gewezen hoofdcommissaris van politie op dezelfde wijze is en wordt opgetreden als tegenover andere personen, die zich aan strafbare handelingen te buiten gaan? Was er voor deze aangelegenheid geen reden tot toepasssing van preventieve hechtenis, zoo als dat bij andere delicten herhaaldelijk plaats heeft? Weet de regeering, dat omtrent dit geval zeer verontrustende geruchten worden verbreid en acht zij het niet wenschelijk, dat ten spoedigste de volle waarheid omtrent deze zaak wordt bekend gemaakt, door volledige inlichtingen aan de Kamer te verstrekken? Aan hoofden of bestuurders van bloembollen pellerijen in alle gemeenten des Rijks is vergund, dat in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van heden tot en met 17 Augustus 1935 in afwij king van het bepaalde bij artikel 24 der Ar beidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voor waarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbei ders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. Aan het lithografisch bedrijf is onder allerlei voorwaarden toestemming verleend, in de onder nemingen van werkgevers, aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Steendrukkerijen, te A'dam, dat door arbeiders arbeid mag worden verricht, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919. De chauffeur van een autobus der Cito Mij. te Breda, met 40 passagiers op weg naar de processie te Handel, verloor Donderdag op den gevaarlijken hoek bij de Kokschebrug in de ge meente Erp de macht over zijn stuur, waar door de bus slipte en omgekeerd in een sloot gieed. Onder de hevig verschrikte passagiers ont stond een paniek. Voorbijgangers snelden te hulp en slaagden er in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden, terwijl anderen telefonisch geneeskundige hulp inriepen. Een oude vrouw was zoodanig bekneld ge raakt, dat zij inwendige kneuzingen en een beenbreuk had opgeloopen. Een dokter uit Gemert, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De bejaarde vrouw is naar het ziekenhuis in haar woonplaats Ginneken ge bracht. De meeste andere passagiers hadden slechts huid- en schaafwonden gekregen. Na ter plaat se verbonden te zijn, konden zij met 'n anderen, inmiddels gerequireerden autobus naar hun woonplaatsen terugkeeren. GOED VOOR MAAG EN TANDEN WRIGLEY De Zwart-Front-leider A. M. was in verzet gekomen van een vonnis van de Rechtbank te Den Bosch, waarbij hij wegens beleediging van de R. K. Staatspartij by verstek was veroor deeld tot een boete van honderd gulden of 10 dagen hechtenis. Donderdag stond hy opnieuw terecht. Ver- dachtte ontkende de woorden te hebben gebe zigd: „De R. K. Staatsparty is een laffe h.... party, wy eischen het consequent doorvoeren van het onderzoek van gepleegde fraudes by diensten en bedrijven, maar wanneer men dit alles nu zou doen, dan zou de helft van de tegenwoordige ambtenaren wel eens in de ge vangenis kunnen komen." De zaak werd acht dagen uitgesteld, om te hooren den politieschryver Schoonenberg, die niet verschenen was. Zaterdag 6 Juli worden de motorraces op het circuit van Drenthe verreden, de „Groo te Prijs van Nederland", die een der zeven „classic events" van den internationalen wedstrijdkalender is. De races nemen den geheelen dag in beslag, maar wat daaraan vooraf gaat, vervult gedurende een gan- sche week het anders zoo stille Assen met een cosmopolitische bedrijvigheid. Maandags vertoonen zich de eerste symp tomen van de groote gebeurtenis: dan komen de zware tankwagens der benzine- en oliemaat- schappyen de stad binnenrijden, weldra gevolgd door een uitgebreiden staf van personeel in automobielen. Overal door dë straten ziet men die auto's met de bekende opschriften Texaco, Shell of Standard A. P. C. Dinsdag een nieuwe invasie dan vertoonen zich de vrachtwagens der buitenlandsche fabrie ken, waarin de renmotoren vervoerd worden. Bestoft en bemodderd van de vaak verre reis zien zij er uit en telkens houden de bestuurders stil om naar den weg te vragen, in allerlei vreemde talen, waarop de Asser bevolking in den loop der jaren geleerd heeft te antwoor den. „Right on en twoest street links" begrypt zelfs een Zweed, die naar de boerderij van Jan sen vraagt. De monteurs komen met de vracht wagens mee, maar renners en ingenieurs reizen vlugger in snelle luxe auto's, al komen zy ge woonlijk ook een paar uur later in Assen aan. Daar vinden zy dan elkander weder; iedere fa- brieksploeg op de afgesproken plaats. De Bel gen, Duitschers en Zweden geven de voorkeur aan de rustige omgeving van een boerdery, waar zy reeds maanden te voren een schuur hebben afgehuurd, die als werkplaats wordt ingericht. De Engelschen huren meestal in de stad een garage af, omdat zy per boot en per trein rei zen en dus niet over de auto's beschikken, die voor de andere buitenlanders steeds gereed staan om ze op en neer van de stad naar de boerdery te vervoeren. Op het circuit is het dien dag nog vrij stil, dat wil zeggen, er wordt nog geen motorgedaver gehoord en het geluid der hamerslagen der tim merlieden, die yverig aan tribunes, renners kwartieren en wegafzetting werken, verliest zich in de uitgestrekte heidevlakte. 's Avonds leeft het internationalisme in Assen op. De in den loop van den dag aangekomen buitenlanders slenteren door de straten, groep jes vreemdelingen zitten in de café's en vinden De regeeringspersdienst deelt mede; Geiyk bekend is, konden in Duitschland ge vestigde personen tot voor kort niet meer dan R. M. 10 in Duitsch betaalmiddel over de grens naar Nederland medebrengen. Met ingang van 20 Juni 1935 is hierin verandering gekomen, doordat de Nederlandsche en de Duitsche regee ringen een reisovereenkomst hebben gesloten. Op grond van deze overeenkomst kunnen per sonen, die hun domicilie of regelmatig verbhjf in Duitschland hebben en voor niet-zakeiyke redenen naar Nederland reizen, zonder toestem ming van de „Devisenstelle" reiscredietbrieven, reischèques, hotelcoupons en coupons voor z.g.n. pauschalreizen of gezelschapsreizen ter waarde van hoogstens R. M. 500 per persoon en kalerf- dermaand boven het gebruikeiyk bedrag van R. M. 10 naar Nederland medebrengen. Daar- by geldt de bepaling, dat in den vorm van reiscredietbrieven en reischèques per persoon en kalendermaand niet meer dan 200 gulden zal worden uitgegeven. De genoemde reischèques enz. zullen in Duitschland worden uitgegeven door het Mittel- europaische Reisebüro, met dien verstande, dat voor een eenigszins geiykmatige verdeeling van het beschikbaar gestelde bedrag over de periode van 20 Juni tot 15 September 1935 wordt zorg gedragen. Aanvragen, waaraan vóór 1 Augustus 1935 wegens uitputting van het bedrag niet kan worden voldaan, zullen na 1 Augustus in behan deling kunnen worden genomen. Na 15 September 1935 zal nader bepaald wor den, op welke wijze het alsdan nog beschikbare bedrag zal worden uitgegeven. De afgegeven bedragen mogen slechts ter be strijding van verbiyfkosten in Nederland gedu rende de reis worden gebruikt. Met verbiyf kosten in Nederland worden geiykgesteld de kosten van een verbiyf op Nederlandsche sche pen; men dient hierby in het oog te houden, dat de regeling slechts geldt met betrekking tot niet zakeiyke reizen- Het gebruik maken van de onderhavige reis overeenkomst, of van eenige andere overeen komst, welke het Duitsche Rijk heeft gesloten, is voor de betrokkenen hoogstens gedurende drie kalendermaanden van een kalenedrjaar ge oorloofd. De uitbetaling van de reischèques en reiscre dietbrieven geschiedt in Nederland door of van wege het Mitteleuropaische Reisebüro en wel zoodanig, dat de eerste uitbetaling hoogstens 100 bedraagt en dat een tweede uitbetaling boven deze eerste 100niet vroeger dan op den zesden dag na de eerste uitbetaling kan plaats vinden. Reeds de geheele week voor den wedstrijd heerscht er in Assen groote bedrijvigheid op het circuit. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Van der Heide heeft den minister van justitie gevraagd, of het de regeering bekend is, of het juist is, dat de N. S. B. besloten heeft, een nieuwe or ganisatie op te richten of te doen oprichten, die naar den schün buiten deze beweging zou staan om by een eventueel verbod van de weer- afdeelingen de plaats van deze te kunnen in nemen en of de minister niet van oordeel is, dat, als deze organisatie een militair of seml- militair karakter mocht dragen of slechts naar den schyn dit karakter niet mocht hebben aan deze volstrekt on-Nederlandsche methode van doen voor goed een einde moet worden gemaakt daar contact met de benzine- en oliemenschen. cude bekenden van vorige jaren. Ook de bevol king van Assen kent vele dezer buitenlandsche renners en wijst ze elkaar met name aan. Woensdag beginnen de eerste verschijnselen der naderende wedstrijdkoorts zich in Assen te vertoonen. Op het circuit is het levendig, de renners, die den vorigen dag gekomen zijn, ryden er rond, terwijl op het middenterrein in babylonische spraakverwarring Hollandsche benzinemenschen en buitenlandsche monteurs van gedachten wisselen. Inmiddels kwamen in de stad de laatste buitenlanders en vrijwel te- gelijkertyd alle Hollandsche renners aan, die allen hun vooraf besproken kwartieren opzoe ken. Ook beginnen zich nu de eerste belang stellenden te vertoonen, rasechte motorliefheb bers, die een deel van hun vacantie aan de „week van Assen" geven, sportjournalisten uit alle landen, importeurs van merken, die bij den wedstryd vertegenwoordigd zijn, een bont ge zelschap, waarvan ieder een ieder kent van ontmoetingen op alle renbanen van Europa. 's Avonds verschenen ook de officials, wedstrydcommissarissen, clubvertegenwoor digers, die bij de races en ook bij de trai ning een of andere functie te vervullen heb ben. Want Donderdag begint de officieele training, dat wil zeggen dan is het circuit des morgens en des middags gedurende en kele uren voor alle verkeer gesloten. Hier in zal dit jaar voor het eerst eenige wy- ziging komen, omdat nu voor het eerst ook reeds op Woensdag getraind zal worden Deze maatregel is genomen met het oog op de veiligheid van de rijders, die thans verplicht zyn ieder minstens tien trainings ronden te ryden. Gedurende die trainingsuren is Assen weer het stille stadje van altyd. Ieder, die van ver of van naby maar iets met de wedstrijden te maken heeft, al is het slechts als belangstel lend toeschouwer, bevindt zich langs het cir cuit, waarover de renners daveren. Telkens schiet er een in volle vaart voorby, soms twee of drie of vier achter elkaar; in de boxes zitten de helpers met chronometers gewapend, de rondetyden op te nemen en een vage indruk omtrent de kansen der verschillende deelne mers begint zich te vestigen. Heel zuiver is die indruk niet, want de ren ners weten drommels goed dat zy ook door de helpers hunner concurrenten beloerd worden en geven nooit him volle kracht. Af en toe stapt een rijder af en al de monteurs van zyn fabriek storten zich op de machine. Dan wordt er ge fluisterd met den ingenieur, bougies worden verwisseld, een carburateur, wordt uit elkaar ge nomen, remmen by gesteld, wat er eigenlijk precies gebeurt ziet niemand en eenige oogen- blikken later begeeft de rijder zich weer op het circuit en snelt weg, angstig nagestaard door de geheele fabrieksploeg, die tevreden glim lacht als hij na een ronde voorbij davert, zon der stil te houden. Gewooniyk echter stapt hy na de eerste ronde weer af en wordt er opnieuw aan zyn machine gewerkt en dat herhaalt zich totdat eindelyk de fout gevonden blykt te zyn en de renner over het circuit snelt, vele ron den achter elkaar. Dan glydt over de gezich ten van al zijn helpers een glans van voldaan heid, die goud waard is om aan te zien. Vrijdagmorgen herhalen zich dezelfde tafe- reelen als den vorigen dag. Alleen is er reeds veel meer publiek aanwezig en alles gaat veel zenuwachtiger toe. Er heerscht een merkbare onrust in vele kampen. Het zyn immers de laatste trainingsuren, het laatste proefstoo- men vóór den grooten slag. 's Middags heeft de keuring der machines plaats, een strenge keu ring, waarby iedere machine die niet alle waar borgen van veiligheid geeft, onherroepelyk ge weigerd wordt. Den geheelen middag neemt dit uiterst zorgvuldige onderzoek in beslag, dat door tallooze belangstellenden met aandacht gevolgd wordt, omadt daar heel veel te leeren valt. En als dan na afloop allen weer naar Assen terugkeeren, dan kent men de stad niet terug. Uit het stille provinciestadje is een wereldstad geworden, waar een volle menschenmenigte on afgebroken door de straten golft. De stroom der bezoekers is begonnen te vloeien, per auto, per motor of per autobus komen zy aanrijden en vullen de straten, de café's en restaurants. Zelfs buiten de stad, op de heide, waar het cir- quit zich omheen slingert, heerscht een roeze moezige bedrijvigheid. Velen kampeeren er in meegebrachte tenten en tot laat in den avond klinkt daar muziek en zang. Den geheelen avond door komen steeds nieuwe bezoekers de stad binnenrijden, de stroom houdt geen oogenblik op en zelfs de nacht brengt geen rust. In de naburige plaat sen Meppel en Zwolle is nachtvergunning en alle café's en vele zaken blyven open. De rei zigers op weg naar Assen houden er stil, er wordt gegeten, gedronken en gedanst op straat, waarna de reis naar Assen vervolgd wordt. Om half tien beginnen de races, maar wie om zeven uur het circuit rondrüdt. ziet, vooral op de goedkoope rangen, reeds honderden toe schouwers, die hun plaatsen ingenomen heb ben, velen nog gehuld in dekens, waarin zij den nacht doorbrachten. De stroom na» Assen blyft vloeien, maar houdt niet meer stil in de stad, doch vloeit door naar het circuit. Extra- treinen brengen heele bezendingen tegelijk aan. De duizenden, die den nacht in de stad door brachten in hotels of by particulieren die voor die dagen kamers verhuren, zyn reeds vroeg ter been en de algemeene uittocht uit de stad naar het circuit neemt een aanvang. Om een uur of negen lykt Assen uitgestorven en als om halftien de startvlag daalt, dan zitten al die tienduizenden op hunne plaatsen Laat komers zyn er bijna niet. Dat is een van de vele merkwaardigheden uit „de week van As sen," die zich ieder jaar op precies dezelfde wijze herhaalt. Mr. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK De treinbestuurder by de Nederlandsche Spoorwegen W. C. J. L., die terecht had gestaan terzake dat het aan zyn grove schuld te wijten is geweest, dat op 5 Augustus van het vorig jaar een door hem bestuurde Dieseltrein bij het Weesperpoortstation in de hoofdstad in botsing is gekomen met een stoomtrein, tengevolge waarvan het eerste rytuig van den Diesel aan één kant geheel werd opengescheurd en ver scheidene personen gewond werden, is heden door de Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot een maand hechtenis- slraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren en tot zestig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Het O M. had een maand hechtenisstraf ge vorderd. Met steun van de Nederlandsche regeering is te Londen geopend een Informatiebureau voor Nederland en Nederlandsch-Indië, met het doel de middelen te vinden ter bevordering van de handels- en andere betrekkingen tusschen het Britsche Rijk en Nederland en koloniën. Hiertoe heeft de Nederlandsche regeering een uitvoerend comité benoemd onder voorzitter schap van majoor L. H. Cripps, directeur van de Blue Funnel Line, en als secretaris C. M. Korrell, secretaris-generaal van de Britsche Kamer van Koophandel voor Nederlandsch Oost-Indië. Het bureau heetf o.a. tot taak het byhouden van archieven teneinde alle gewenschte inlich tingen en adviezen inzake Nederland en kolo niën te kunnen geven. Het zal voorts schikkin gen treffen voor Britsche delegaties, missies, studiegezelschappen enz.,, die Nederland en Ne derlandsch-Indië willen bezoeken. Met de daar toe geëigende lichamen zal het samenwerkeh ter bevordering van het gebruik van speciale artikelen en van den handel tusschen het Brit sche Rijk en het Nederlandsche, waarby het zal streven naar het uit den weg ruimen van han delsbelemmeringen. Het bureau zal nauw sa menwerken met de Britsche Kamer van Koop handel voor Nederlandsch-Indië, en het kan toor daarvan te Batavia zal optreden als ver tegenwoordiger van het te Londen gevestigde informatiebureau. Ook in Nederland zelf en in West-Indië zal het Londensche bureau verte genwoordigd worden. Het adres van het Netherlands and Nether lands Indies Information Bureau is: Shell-Mex House, Strand, London W.C. 2. Donderdagmiddag geraakte te Spykerboor, ge meente Beemster, een vrachtauto van den heer IJ. Hekel te Purmerend met als medepassagier den heer K. Groot, eveneens uit Purmerend, door het uitwijken voor een fietser in het Noord- Hollandsch kanaal. Ijlings toegeschoten voor by gangers haalden de beide inzittenden met groote moeite bewusteloos uit den auto. Door toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het den chauffeur spoedig by te brengen, doch met den heer Groot duurde dit geruimen tyd en toen bleek, dat het met hem slecht gesteld was. De inmiddels ontboden ziekenauto bracht beide drenkelingen naar het gasthuis te Purme rend. De chauffeur kon spoedig huiswaarts keeren, doch de heer Groot werd ter observatie gehouden, daar het scheen, dat veel water in de longen was gekomen. Zijn toestand is nog ern stig. By Koninklyk besluit is aan den heer W. G. E. d'Artillact Brill, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Caracas, op zyn ver zoek, met ingang van 1 September as., eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetui ging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5