Het kabinet Lerroux-Gil Robles aan den arbeid RONDOM DE OUDE GERMANEN De kabinetscrisis te Belgrado MADEIRA Het nieuws van heden RADICALE MINISTERS REMMEN K- GOEMBOES MISNOEGD KARD. FAULHABER EN HITLERJEUGD Eden's bezoek te Parijs DE BAROMETER f LAMERIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 22 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19398 i De a.s. raadsverkiezingen zullen de richting bepalen, waarin de republiek zich zal evolueeren Politieke krachtmeting Lerroux DEVIEZEN-AFFAIRE Het Weer Felle rede tegen de Kroaten was aanleiding tot den val van het kabinet Matsjek bij den regent- schapsraad De vuurzee te Edessa 400 huizen reeds vernield De wereldexpositie Over het op den achtergrond stel len van de Donau-kwestie De binnenlandsche politiek MADEIRA AZOREN KNSM Waren de oude Germanen lui of arbeidzaam? Belachelijke vragen Hij is er niet in geslaagd de Franschen van gedachten te doen veranderen Verklaring van Laval Deserteerende kruisers Een ruil beoogd Nooit! Spada's laatste uur Vroom in den dood GESLAAGD EXAMEN - JUBILEA HET AANGEWEZEN ADRES NIEUWE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) De regeeringsverklaring van het kabinet Lerroux-Gil Robles, waaraan de Cortes met 189 tegen 22 stemmen hun goed keuring hechtten, gaf in zes punten een dui delijk overzicht van wat de regeering zich voor stelde te doen. Die zes punten waren: strijd tegen de werkloosheid, herstel van het budge- taire evenwicht, invoering van een nieuw pers statuut, reorganisatie van de positie der vak bonden, herziening van de Grondwet en her vorming van het leger. Aan dit programma, even belangrijk als veelomvattend, zou men twee andere punten kunnen toevoegen: hand having van den status quo voor Catalonië en, in October a.s., algemeene verkiezingen voor de gemeenteraden. Het Katholieke-radicale ministerie is thans ruim vijf weken aan het bewind. Die tijd is te kort om het er een verwijt van te maken, dat integrale verwezenlijking van de voornaamste Punten van het programma tot dusver achter wege gebleven is. Goed wetgevend werk is niet te improviseeren. Feit is, dat de regeering ern stig aan den arbeid is getogen en dat partieele en voorloopige resultaten geenszins ontbreken. Een groot aantal werklooze metaalbewerkers Zal arbeid en brood vinden bij den bouw van locomotieven; in één maand heeft men met het oog op het noodzakelijk herstel van het begrootingsevenwicht een som van niet min der dan 71 millioen pesetas weten te besparen; de nieuwe perswet is bij de Cortes niet alleen ingediend, maar ook reeds in debat gebracht; oen plan tot wijziging van een aantal niet lan ger houdbare artikelen in de republikelnsche grondwet is door den ministerraad goedgekeurd; Gil Robles bereidt een leger-organisatie voor, die Spanje's weermacht o.m. door instelling van een Ministerie voor de Luchtmacht op hooger Peil brengen zal. Men ziet, het is niet zoo wei- hig' en men moet daarbij niet uit het oog ver hezen, dat de oppositie alles doet wat in haar Vermogen is om de debatten te vertragen. Daar bij komt nog, dat sommige radicale ministers volstrekt niet begeerig zijn bepaalde punten van het programma, dat een rechtsch program ma is, snel verwezenlijkt te zien. Het voornaamste van die punten is wel de herziening van de Grondwet. Voor Gil Robles eh het Katholieke Spanje staat deze herziening °P den voorgrond; de marxistische grondwet heeft getoond niet aan de behoeften en ver langens van de natie te beantwoorden. Gil Robles en zijn partij danken hun electoraal sücces vooral aan het fëit, dat zij tegen de bestaande grondwet vierkant stelling hebben genomen. Zij moet dus herzien worden. E>e radicale ministers in het huidige kabinet hebben volkomen duidelijk ingezien, dat zij °P straffe van de onmiddellijke ontketening van ®en interne kabinetscrisis hun collega's van he C.E.D.A. op dit stuk niet te zeer in de wie- h-n konden rijden, en zoo hebben zü, al is het schoorvoetend, hun goedkeuring aan het mee- rendeel van de door de rechtsche ministers Voorgestelde wijzigingen gehecht. De door het Jhhiisterie aanvaarde tekst zal den leden der Cortes voorgelezen worden vóór zij op reces g&an. Het ontwerp omvat de vervanging of ^crandering van niet minder dan 42 der 125 ar- hkelen, die de vigeerende Grondwet rijk is. De v°ornaamste wijzigingen hebben betrekking op grondige herziening van de beperkende be palingen, waaraan de activiteit der religieuze ®enootschappen thans gebonden is, op een m- gvijpende hervórming van de echtscheidings procedure, op beperking van het initiatief- e°ht van de leden van de Cortes inzake de Stettin raakte een kleine sleepboot lek z°nk. Met een zware kraan werd het ePie gelicht en naar een werf vervoerd vaststelling van de uitgavenposten der begroo ting, en, ten slotte, op besnoeiing van de pre- sidentieele prerogatieven en wijziging van de positie van het Tribunaal voor de Grondwet telijke Garanties, een lichaam, dat thans meer een politiek dan een juridisch karakter draagt. Instelling van een Senaat, die het legislatief werk van de Cortes aan een grondige revisie zal kunnen onderwerpen, wordt evenzeer over. wogen. Uit deze eenvoudige opsomming blijkt, dat de C.E.D.A. de republiek op een geheel ander fundament wil plaatsen dan in de bedoeling der linksche groepen lag en ligt. Als in October a.s. de gemeenteraadsverkiezingen gehouden worden, zal de strijd dan ook niet in de eerste plaats uitgevochten worden door can didates die plaatselijke belangen en vraag stukken het zwaarst wegen laten al zal men zich van die belangen vaak genoeg als „rook scherm" bedienen! maar door de voorman nen der groepen, die elkaar bestrijden zullen onder de leuze: Voor of tegen herziening van de Grondwet. Gemeentelijke verkiezingen heb ben den stoot gegeven tot den val van de mo narchie gemeentelijke verkiezingen zullen ook ditmaal de richting bepalen, waarin de Spaansche republiek evolueert. Dat de aanwezigheid van Gil Robles en de zijnen in het ministerie met het oog op de or ganisatie dier verkiezingen van het grootste be lang is, zal niemand, die weet hoe vroeger ten Zuiden van de Pyreneeën verkiezingen „ge maakt" werden, kunnen ontkennen. Die aan wezigheid doet trouwens reeds thans onbetwist baar haar invloed gelden. Generaal Berenguer's optreden bij gelegenheid van den opstand van Jaca is gebillijkt; de wet, die de regeering ge legenheid gaf de landgoederen van de Grandes zonder schadeloosstelling te onteigenen, zal zeer vermoedelijk ingetrokken worden en de eigenaars zullen óf hun bezit terugkrijgen óf er in ieder geval een behoorlijken prijs voor ont vangen; het Tribunaal voor de Grondwette lijke Garanties, een voor politieke invloeden zeer gevoelig lichaam, dat zich zeer toegeeflijk, al te toegeeflijk, voor de bij de October-op- standen betrokkenen had betoond, heeft niet geaarzeld Companys en de zijnen tot dertig jaar gevangenisstraf te veroordeelen, zoo de strengheid betrachtend, die de rechtsche par tijen tot handhaving van het staatsgezag altijd onontbeerlijk hebben geacht. Lerroux en zijn radicale collega's vergenoegen zich voor het oogenblik met remmen. Voor zoover het den strijd tegen het Marxisme be treft, trekken de radicalen van Lerroux en de mannen van de C.E.D.A. één lijn, maar hun conclusies zijn niet het resultaat van denzelf den gedachtengang. Dat laatste feit onthoudt aan het ministerie de soliditeit, die een wéarlijk homogeen goevsr- nement zou kenmerken. Krachtens zijn aard en zijn levensopvatting vertegenwoordigt Gil Robles een element van actie; Lerroux daar entegen is uit op behoud, op behoud van de huidige samenwerking, die voorwaarde van het bestaan van het ministerie is, in de eerste plaats. Van dezen staat van zaken hopen de linksche partijen bij gelegenheid van de komende ver kiezingen partij te trekken. Het programma van de links-burgerlijke partijen is nog niet ge publiceerd, maar zeker is reeds, dat Azana, Mar tinez Barrio en Sanchez Roman den strijd op een gemeenschappelijke verklaring zullen aan binden. In die verklaring zullen zij de belof ten doen, die zij zullen inlossenals het kie zerskorps hun een meerderheid in de volksver tegenwoordiging geeft. De links-burgerlijke lei ders streven een unie na, wijl zij er van over tuigd zijn, dat zij, gescheiden optrekkend, op nieuw een volstrekte nederlaag tegemoet gaan. Het gemeenschappelijk front zal de Catalaan- sche linkerzijde, de radicalen van de nuance Martinez Barrio, de Azanisten en de „verbit terden" (Maura!) moeten omvatten. En, als dat mogelijk is, de socialisten, de communisten en de syndicalisten. Zelfs al zou er met de laatste groepen geen accoord mogelijk zijn en dat is te voorzien dan tóch zal er in veie gevallen bij herstemmingen sprake komen van een link sche monstercoalitie. Alle linksche stemmen zullen zich op den linkschen candidaat-in-herstemming vereeni gen, wijl het er om gaan zal de C.E.D.A. en haar grondwetsherziening te treffen. Te dezen opzichte is er tusschen de dissidente radicalen en de roodste communisten geen enkel ver schil. De gemeenteraadsverkiezingen zullen volle gelegenheid geven het kiezerscorps den pols te voelen. Met haar resultaat is de ontwikkeling van Spanjes naaste politieke toekomst ten nauwste verbonden. BERLIJN, 21 Juni (Havas). De Dominicaner- pater Julien Allay is gearresteerd, verdacht van het smokkelen van register-marken naar het buitenland. Verwachting: Meest zwakke, verander- lijke wind, afnemende bewolking, waar- schijnlijk droog warm weer. Verdere vooruitzichten: warm. BELGRADO 21 Juni (Reuter). Het aftre den van het Joego-Slavische Kabinet onder leiding van Jeftitsj is te wijten aan on- eenigheid in den boezem der regeering. De laatste aanleiding tot de verscherping in de regeering was een rede van Banitsj, waar in deze in de Kamer den Kroaten verweet koning Alexander te hebben vermoord. Verder zeide Banitsj, dat de leider van de oppositie, dr. Matsjek, evenals de leider van de emigranten-örganisaties Pavlitsj in Italië zijn strijd voerde onder de leuze „Vrijheid voor Kroatië" en dat de politiek van deze beiden in wezen hetzelfde was. De geheele politiek van Matsjek werd, volgens Banitsj, uit het buiten land geleid en wel door de kringen, die den koning hebben vermoord. Deze rede wekte verbittering bij de Kroati sche leden van de regeerings-partijen en bij de Kroatische ministers, die besloten uit het ka binet te treden en dit zoo te doen vallen. Tot nu toe is nog geen nieuwe kabinets-for- mateur benoemd; het schijnt, dat de regent- schapsraad den toestand van alle zijden wil be- studeeren. Matsjek is te Belgrado aangekomen. Hij ver klaarde dat de regentschapsraad zijn komst had verzocht teneinde overleg met hem te kunnen plegen over de regeeringscrisis. ATHENE, 21 Juni. (Reuter). De brand te Edessa in Macedonië breidt zich door den sterken wind en het gemis van een brand weercorps steeds verder uit. Tot dusver zijn circa 400 huizen (ongeveer 1/5 deel van de stad) met 120 winkels in het centrum der stad een prooi der vlammen geworden. De be woners zijn gevlucht. Ook het filiaal van de nationale bank, het gerechtshof en de volks school zijn reeds verwoest. Zondag a.s. zal op de Wereldtentoonstelling te Brussel een folkloristische optocht worden gehouden, waaraan talrijke groepen zoowel uit Vlaanderen als Wallonië zullen deelnemen. De stoet zal een weergave zijn van de oudste tradities van het land. Op Sacramentsdag werd te Berlijn een luisterrijke processie gehouden, waaraan ook de pauselijke Nuntius deelnam BOEDAPEST, 21 Juni. In het Hoogerhuis heeft de Hongaarsche minister-president Goem- boes tijdens de begrootingsdebatten ook het woord gevoerd over problemen der buitenland- sche politiek. De regeering zal voorloopig met de grootste terughoudendheid de Europeesche gebeurtenis sen volgen. De Donauconferentie is verdaagd en op het oogenblik op den achtergrond ge raakt, aangezien de staten, die een standpunt hadden moeten bepalen inzake de rechtsgelijk heid, weigeren dit te doen. Onder rechtsgelijkheid verstaat spr. de in voering van den algemeenen dienstplicht met 'n maximum diensttijd van 2 jaar en met de zelfde wapenen, inclusief het luchtwapen, waar over de Kleine Entente mag beschikken. Zelfs bij deze concessie zou Hongarije niet over een grootere weermacht beschikken dan de mili tair zwakste staat van de Kleine Entente. Er kan dus van aanvalsplannen geen sprake zijn. Voorts eischte Goemboes een verbetering van den toestand der Hongaarsche minder heden in de successiestaten. De vredesverdragen geven ook Hongarije rechten, die de overige staten-onderteekenaars in acht moeten nemen. Duitschland tracht langs een anderen weg zijn zaak door te zetten. ZOMER 1935 RONDREIZEN 1 e KL., ALLES INBEGREPEN I2 DAGEN F 220.- Afvaartem 5/7, 9/8, 30/8. 18-20 DAGEN F 265- Afvaartem 12/7, 23/8, 30/8. 23-26 DAGEN F 300- en F 320- 2e KLASSE F 225-, 3e KLASSE F 155- Afvaarten5/7, 12/7, 26/7, 9/8, 23/8, 20/9, 11/10. 23-40 DAGEN van F 310- tot F 4O0-. Afvaarten i 12/7, 26/7, 9/8. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. N.V. A'DAM Agenten en Reisbureaux. De Brusselsche Standaard schrijft volgende geestige satyre: Het Duitsche Nieuwsbureau is het officieel bureau voor inlichtingen in Duitschland. Wel nu dit bureau acht het van overwegend be lang aan alle bladen in Duitschland en dus gok aan het buitenland mede te deelen dat een zekere meneer Hugo Hagan in het Leiders orgaan van de nationaal-socialistische -jeugd „Willen und Macht" tot Z.Em. Kardinaal Faul haber, aartsbisschop van Muenchen, een „ver zoek om opheldering" richt over tegenstrijdige uitlatingen der Katholieke Kerk. De ophelde ringen moeten dringend gegeven worden want de Duitsche Hitlerjeugd weet ondertusschen niet hoe zij zich keeren en draaien moet. Be denk eens: Kardinaal Faulhaber moet ergens hebben gezegd dat de luiheid van de oude Germanen spreekwoordelijk is en ook dat de drankzucht der oude Germanen een karakter trek van die „roemrijke voorvaderen" was. Maar Dr. Stonner heeft een boek uitgegeven ever de Germaansche kuituur. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat dit boek geschreven werd „in opdracht van de Katholieke Kerk". Welnu in dit boek staat geschreven dat „een te weinig bekende karaktertrek van „onze voor vaderen" is hun „weergalooze werkijver" en ook hun „ongeëvenaarde zelfbeheersching", als het oo potten drinken aankwam. Kardinaal Faulhaber moet dus nu zeggen wie er gelijk heeft. De eer van de oude Germanen hangt ervan af. Ook het prestige van de Ka tholieke Kerk en van Kardinaal Faulhaber zelf. En ten slotte zal het in het belang van de Katholieke Leer zijn dat die tegenstellingen en tegenspraken worden weggenomen. Ieder een weet hoezeer de Duitsche nationaal-socia listische bewindvoerders de „ongereptheid" van che leer op prijs stellen. In feite stellen zij er prijs op dat geen haar tje zou gekrenkt worden van de „oer-Germa nen" wier gelijken de nationaal-socialisten wil len worden. Alleen door den terugkeer tot het oer-Germanen-dom kan Duitschland gered worden. Zoo kan worden uitgelegd dat een Buitsch officieel persagentschap met allen ernst een vraag wereldkundig maakt die overal den lachlust zal opwekken en zelfs een doodskop van een oer-Germaan, als die ergens bestaat in het een of ander museum, zou doen lachen. De oer-Germanen dronken niet. Dan zijn de moderne Germanen geen afstammelingen van die oer-Germanen. Wij hebben het toch zoo dikwijls gezongen „Denn die alten Deutschen t:anken immer noch eins, noch ems....,.'' Wie onzer heeft den indruk gehad als hij dit zong dat zij enkel water dronken? De oer- Germanen brachten hun tijd door wel te verstaan welke na het drinken overbleef inet -jagen en visschen. Hier is het generaal Goering die zich als echte Germaan aanstelt, want hij heeft zich zelf als opper-jager in Duitschland uitgeroe pen en verordeningen uitgevaardigd inzake het behoud van jachtreservaten. Ondertusschen ligt het gansche leven Sn Duitschland stil. Want zoolang Kardinaal Faulhaber op de hem gestelde vragen niet heeft geantwoord, is het niet uitgemaakt of de oude Germanen drinkebroers en dobbeiaars waren cn weten de Duitsche knapen die hun voorva deren willen navolgen niet of zij nog drinken er, dobbelen mogen. Maar als het nu moest worden bewezen dat de oer-Germanen hun tijd doodden met drin ken, jagen en visschen, dan moeten de mo derne Duitschers dit ook beginnen te doen als zij ten minste hun voorvaderen niet willen be lasteren. Dit zou nieuwe gezichtspunten openen in- zake internationale veiligheid en bewapening. Ik heb op het oogenblik aldus Goemboes waarop Duitschland zelf de rechtagelijkhieid en den algemeenen dienstplicht afkondigde, het standpunt tot uiting gebracht, dat Hongarije Duitschland op dien weg niet kan volgen. Overgaande tot problemen van de binnen landsche politiek keerde Goemboes zich beslist tegen de beweringen inzake zijn zgn. streven naar dictatuur. In het leven der volkeren kun nen dictaturen slechts overgangsperioden vor men. In het belang van rust en orde in de economie, aldus Goemboes verder, moet het systeem worden opgebouwd van belangenver tegenwoordiging. De sociaal-democratische vak" vereenigingen moeten als politieke organisatie verdwijnen. Den arbeidersbroeders moet men de aansluiting mogelijk maken aan de burger lijke maatschappij en wel niet om hen uit te buiten, maar om hen als broeders te behan delen en de harmonie tusschen kapitaal en ar beid te verzekeren. De staking is een vergrijp jegens den arbeid en de oproep tot staking is eveneens een vergrijp jegens de productie. Het kapitaal moet dienaar en niet slavenhouder der productie zijn- Het liberalisme heeft wel iswaar het land een materieelen bloei gebracht» maar ook de steunpilaren van den staat ver woest. PARIJS, 21 Juni. (Reuter). Na afloop van zijn onderhoud met lord Eden verklaarde Laval heden: Lord Eden heeft me de redenen uiteengezet, welke de Engelsche regeering tot het besluit brachten, het vlootaccoord met Duitschland te sluiten. Ik ben niet in gebreke gebleven, om hem nogmaals op de reserves te wijzen, welke de Fransche regeering te dien aanzien heeft geformuleerd. I,aval merkte op dat de voorbarige re geling van do kwestie der Duitsche vloot- bewapening de moeilijkheden vergroot heeft, welke zich voordoen bij de oplos sing van de kwesties in zake de herbewa pening van Duitschland te land en in de lucht. Uit Londen wordt bericht dat de Engelsche minister van Marine, Eyres Monsell, heden in het Lagerhuis een verklaring gaf omtrent En- gelands motieven bij de sluiting van het vloot accoord met Berlijn. We hadden te maken aldus sprak de minister o.a. met het practische probleem, dat Duitschland reeds een vloot in aanbouw heeft, die boven de grenzen uitgaat, die het Verdrag van Versailles heeft vastgesteld. Wat wij gedaan hebben is door een overeenkomst met Duitschland de gevolgen beperken, die hieruit zouden kunnen voortvloeien. Wij geloo- ven dat dit fh het belang is van alle vloot- mogendheden ter wereld. N In antwoord op verschillende vragen ver klaarde de minister dat de kwestie van het West-Europeesche luchtpact het voornaamste punt was der besprekingen, die Eden thans te Parijs met Laval en de volgende week te Rome met Mussolini zal bespreken. HONGKONG, 21 Juni (Reuter) In op dracht van de Nanking-regeering zijp de gede serteerde kruisers „Hai Tsji" en „Hai Sjen" naar Sjanghai vertrokken. De muiters van den kruiser „Hai Tsji" houden den Cantonneeschen kapitein gevangen in de hoop hem uit te kunnen wisselen tegen den Noord-Chineeschen admiraal Kiang Sji Joean, die momenteel de gevangene is van den Can tonneeschen generaal Tsjang Tsjai Tang. Nader wordt gemeld dat de kruisers weer naar de haven van Hongkong zijn teruggekeerd. Zij zouden hiertoe door een anderen kruiser gedwongen zijn, die schoten loste. Eden's bezoek aan Parijs. Weinig optimistische verklaring van Laval. Goemboes misnoegd over het op den achter grond stellen der Donaukwestie. De kabinetscrisis te Belgrado. Dc oppositielei der Matsjek bij den regentschapsraad ontboden. Rapport der commissie ter bestudeering van het vraagstuk der toenemende bevolking der universiteiten zal binnen afzienbaren tijd ver schijnen. Het 25-jarig herdenkingsfeest der Catacomben te Valkenburg is plechtig gevierd. Oordeel der Tuchtcommissïe over aan de Coöp. Handelsvereeniging van den N.C.B. ten laste gelegde overtreding; geen opzet aanwezig ge acht. New-Yorksche Beurs: Meeste fondsen vast ge stemd; slot voor enkele nog hooger. O Een oude rot in de politieke arena van Nederland, de heer Ketelaar, heeft eens geestig in den Amster- damschen gemeenteraad bij interrup tie gewaarschuwd: „zeg in de politiek nooit: nooit!" We kunnen dit eigenlijk voor heel het leven uitbreiden. Er is maar één omstandigheid waar we „nooit" moeten zeggen: dat is te genover het kwaad, dat is wanneer ons geweten en karakter geweld wordt aangedaan. Nooit transigeeren met het kwaad. Indien er iets van ons ge vraagd wordt in strijd met eer en ge weten, dan spreken woord en daad: „nooit!" Maar overigenswees voorzich tig met dit woordje. We beloven er zoo veel mee dat we soms niet kunnen houden. We beweren er vaak ook zooveel mee, dat we later door den loop der omstandigheden niet waar kunnen maken. Zeg b-v. niet zoo licht, dat u nooit zou overkomen wat een ander overkomen is door een fout of vergissing. Pas op! Voorzichtig met het bedoelde ivoordje. Ge weet niet in welke omstandigheden ge zult komen- In ieder geval: gebruik niet te licht vaardig: nooit. Zooals gemeld werd is de Corsikaansche ban diet Spada („bandit dTionneur, mais non gendarme", zei hij zelf) hedenmorgen te Bastia terechtgesteld. Reuter seint uit Parijs, dat hij tot laat in den avond met zijn bewakers heeft gekaart, totdat hij van meening was, dat het tijd werd om te gaan slapen. Toen de bewakers hem vanochtend kwamen wekken, lag hij vast te slapen, zij moesten hem flink schudden om hem wakker te krijgen. Toen hem plechtig werd aangekondigd, dat zijn laatste uur had geslagen, antwoordde hij droog: „Aan moed heeft het mij nimmer ont broken." Langzaam en zorgvuldig maakte hij toilet en verzocht hij de H. Mis te mogen bijwonen, waar onder hij te Communie ging. Het laatste glas rum en de laatste sigaret, welke hem werden aangeboden, zooals in Frankrijk gebruikelijk is bij een terechtstelling, weigerde hij. Toen hij de gevangenispoort, waarvoor de guillotine stond opgesteld, werd uitgeleid, wil den de beulsknechten hem steunen, doch dit wees hij af. „Ik kan alleen wel gaan", zeide hij. Hij omarmde den priester, die hem op zijn laatsten gang begeleidde en nam afscheid van hem met de woorden: „Vooruit maar! Tot weerziens." De omgeving van de gevangenis was streng door politie en militairen afgezet, zoodat nie mand de terechtstelling kon bijwonen, behalve het gerechtshof en de vertegenwoordigers van de pers. U IJ RW ER KH AN DEL LEIDSCHESTPAAT 10 Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 764 Vorige stand: 764.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1