Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen I STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt sal! giuB»iininiwiinin<iiiiiimiiiniiiiii)iiiiiHiiiiii)iiiiiiiiiiiinniiiimiiiiiiniiiinimiiininiiiiiiiiiiiniiiiiniiii!i BüimniniiuiuiniiiJiiiiiiiiiiuiiiiiimiJiiuiiiiiiiiiiiiiiiiüiiujiiuiiiiiiiuiuiiKniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniis ZATERDAG 22 JUNI 1935 DE HABAT Ontheffing Winkelsluiting BLOEMENPALE1S VERKOCHT VOOR f 3700 AUTOBUSDIENST VERDWIJNT MASSA-AUTODIEF Intronisatie Gemeentelijke Zwem- en Bad inrichtingen Vrouwen 2344 136 477 83 1036 Commissie van toezicht L.O. Akte nuttige handwerken HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Naar een monarchie in Griekenland Verrassende verklaring van Condylis ROEIEN De roei wedstrijden van de „Koninklijke" Eindstrijden in de ongestuurde nummers V -'-f Voor Wild en Gevogelten J. A. ELDERING DE WAALBRUGWERKEN TIENDUIZEND GULDEN VERLOREN WIELRENNEN Veka-wielerbaan H.V.G.B.—D.W.R. (1—3) BURGERLIJKE STAND PALACE-BIOSKOOP Stimmen der Liebe FRANS HALS-THEATER Vaders Eerewoord LUXOR-THEATER De Poolsche Jood Eigenaardig optreden op Kisar Portugeesche bevelhebber schiet op inlanders en berooft een kampong Vliegveld te Eist Prov. Staten stellen voor een derde deel in de kosten bij te dragen AMATEUR MUNTOPNEMER Goede vangst van de politie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gl!HI!!lllllll!l!ll!ll!!ll!llini!milllIIHIIIIIII!llinillllllllIIIIIIIIIIIIII!nnilllllllllll!IIIIIIIIIII!lll!III!llinilI!l!!ll!llin§ 5ÏllIIIIIII!I|]|IIIIIIIllllllllIII!IIIIIIilIIIIIII!IIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIlllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIIIIlIIIIIIIIIllllllIIIIIIIHlIIfS B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door de Haarlemsche Broodbakkerspatroonsvereeniging op 28 en 29 Juni en van 1 tot en met 6 Juli 1935 te houden nationale tentoonstelling in gevolge de Winkelsluitingswet 1930, Stbl. no. 460, ontheffing hebben verleend van de verbods bepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zaterdag 29 Juni en 6 Juli 195 da des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur en op de overige dagen na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Vrijdagmiddag is het slotbedrijf van de Flora gespeeld. In den morgen waren de verschillende ge bouwen, voor zoover ze niet ondershands ver kocht waren, in onderdeelen onder den hamer gekomen. Des middags bleken er echter vele liefhebbers voor de totalen te zijn. De gemaakte cijfers zijn als volgt: hoofdge bouw (bloemenpaleis) 3700.theehuis in wandelpark ƒ500.Volendamsch Bierrestau rant. 950.verkeershuis 115.—, muziektent ƒ75.—, aardbol ƒ25.—. Gedeputeerde S'taten van Noord-Holland hebben besloten in te trekken de by beschik king van 27 Juni 1934 aan de N. V. Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Majatschappij, te Haarlem, verleende vergunning tot het uit oefenen van een autobusdienst van Volendam naar Monnikendam en terug. De Haarlemsche politie heeft gearresteerd een 30-jarigen chauffeur, gedomicilieerd te Velsen, maar zonder vaste woonplaats. De man wordt verdacht, van diefstal van een auto en een rij wiel te Haarlem en van verduistering van vier auto's, resp. te Den Haag, Groningen, Leiden en IJmuiden. Op het feest vap het H. Hart van Jezus zal in den tuin van het Broederhuis gelegen aan de speelplaats van de beide jongensscholen in de parochie „St. Jan" de plechtige Intronisa tie plaats vinden van een kapelletje, waarin het H. Hart van Jezus troont. Het geheel is ontworpen door Br. Cephas uit Amsterdam. Het beeld is te bezichtigen op Vrijdag 28 Juni voor en na het Lof. Ir. het tijdvak 115 Juni zijn in de gemeen- teiyke zweminrichtingen 17.226 baden geno men, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné^ 1153 1093 20 ets baden 57 25 10 ets baden 443 347 vereenigingsbaden 52 61 schoolbaden 1125 549 kostelooze baden 1620 1480 Delft Aborfrié's 20 ets baden 10 ets baden vereenigingsbaden schoolbaden 4450 Mannen 2507 142 475 141 1880 3555 5145 4176 De Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs te Haarlem vergadert op Dinsdag 25 Juni 1935, des avonds om half negen, tenStad- huize alhier HAARLEM. Nutskweekschool. Geëx. 6 can did aten. Geslaagd de dames: W. Tjassens Kei- ser, L. J. van Toombergen, T. C. van der Werff, M, Wilmol en J. E. A. Ferwerda. Vries-Olbers d. 21 Juni: J. van Wanrooij-Ver- gers z. Overleden 20 Juni: H., 1 maand, z.v. H. W. van Dort, HazepaterslaanD. van Binsbergen, 68 j., Sumatrastraat. Autotocht voor ouden van dagen Ook dit jaar zal de gebruikelijke autotocht voor ouden van dagen gehouden worden. Verschillende autobezitters, die zulke dagen gaarne hun auto's gratis beschikbaar stellen, omdat zij zoo bijzonder meegenieten van de vreugde der oudjes, hebben daartoe een comi té gevormd, bestaande uit mevr. F. C. Roest-de Wilde, mevr. Quarles van Ufford-Dolleman, den heer J. Roest, den heer J. Tromp en Zr. A. Derksen, welk comité besloten heeft op Dinsdag 2 Juli het al zoo populair geworden tochtje te maken. Wij vernamen dat de animo onder de oudjes nog grooter is dan verleden jaar. Dit comité doet dan ook een beroep op de autobezitters om voor deze gelegenheid hun auto beschikbaar te willen stellen. Zij, die vo rige jaren reeds van de partij waren zullen ze ker nu weer spontaan deelnemen en hun die nog niet in de gelegenheid waren er aan deel te nemen en dit alsnog te willen doen ver zoeken wij zich in verbinding te willen stellen met mevr. Quarles v. Ufford-Dolleman, telef. 28157 of den heer Jac. Roest, Joh. Verhulst- laan, telef-. 29595. Zij, die geen auto bezitten, kunnen door een financieele büdrage den dag voor de ouden van dagen veraangenamen door er toe bij te dra gen dat aan de oudjes behalve rijtoer ook eenige versnaperingen worden aangeboden. Door bovengenoemde comité-leden worden gif ten gaarne aangenomen. Ook kunnen deze ge stort worden op Giro 216208 ten name van J. Roest. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: T. Dekker, v. d. Duinstraat 11, Haarlem, een alpinomuts; W. A. van Ooyen, Lage Duin en Daalscheweg 9 b, Bloemendaal, een dames- parapluie; Huizinga, Kastajelaan 10, Bloemen daal, een paar geldstukken; J. van Holland, Juliana van Stolberglaan 23, Aerdenhout, een hondenketting Gorter, Bloemendaalscheweg 123 a, Bloemendaal, een heerenrijwiel; Kranen burg, Duinlustparkweg 3, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk; J. Postma, Stoel's hofje, Bloemendaal, een lorgnet: G. Lodeweegs, Veldlaan 55, Aerdenhout, een paar dames handschoenen; H. Aartsen, Zomerzorgerlaan 14 a, Bloemendaal, een gladde armband; G. J. Stekelenburg, Mr. Cornelisstraat 18 rood, Haarlem, een rijwielbelastingmerk; van der Veldt, Twiskplein 2, Haarlem, een rijwiel belastingmerk; Nijland, Vogelenzang, Graaf Floreslaan 35, een rüwielbelastingmerk; M. Lutterbeek; Clematislaan 24, Aerdenhout, een dameshalsketting; Tuilenaar, Zijlweg 10, Over- veen, een damesrywiel; aan den politiepost te Aerdenhout, een sierspeld, een nappa hand schoen; aan het bureau van politie Overveen, een autoped met luchtbanden; een paar dames handschoenen; een portemonnaieeen kinder- portemonnaie; een ceintuur; een sleutel; een katechismus. Maandag verkoop der briefjes begonnen. Uw mooiste geluk bij het nieuwste kantoor SCHAGCHELSTRAAT 22 ATHENE, 21 Juni. (Reuter) Het Atheensch agentschap deelt mede: De minister van oor log Condylis (die zich tydens den jongsten opstand in Griekenland groote bekendheid verwierf door zijn optreden tegen de rebellen in Macedonië Red.) verklaarde heden aan de pers, persoonlijk den wensch te koesteren, dat de Grieksche bevolking bij de komende volksstemming zich voor de monarchie zal uit spreken. De republiek aldus Condylis is er niet in geslaagd het land een normaal politiek le ven te verschaffen. Wanneer de monarchie 1 iervoor kan zorgen, zal zy Griekenland red den. In republikeinsche kringen is men zeer ver rast over deze overigens strikt persooniyke ver klaring. Condylis stond totdusver bekend als republikein. Op de Ringvaart bij Sloten werden Vrijdag de roeiwedstrijden van de „Koninklijke" voort gezet met de eindstrijden in de ongestuurde nummers. Het weer was thans heel wat beter dan Don derdagavond, maar voor de roeiers was het iets ongunstiger, want er stond een lichte stroom tegen. In de ochtenduren werd in het nummer Jonge Sciff B de eindstrijd verroeid tusschen De Ridder (Spaarne) en Steenhuysen (Vi king). Reeds direct had de Haarlemmer een behoorlijken voorsprong en met een verschil van wel 200 M. won hij in 8 min. 17 sec. Des middags werd na een pauze van eeni ge uren, aangevangen met den eindstrijd in het nummer Oude Sciff tusschen H. ten Hou- te (Willem III) en Moltzer (De Hoop). Laatst genoemde had den besten start en ging er di rect met 'n flink tempo van door. Ten Houte begon, zooals altijd, zeer kalm. Moltzer scheen nog steeds de stuurmanskunst niet al te best te verstaan en ging evenals den vorigen avond in het nummer jonge sciff B. uit zijn baan, doch wist weer bij te sturen. Na 500 M. was het verschil l'/2 lengte. De Willem Ill-man kwam hierna opzetten en liep gaandeweg in. Na 800 M. was het verschil nog maar een hal ve lengte. Ten Houte liep nu steeds meer in en na 1000 M. lagen beide booten gelijk. Ten Hou te wist zelfs voor te komen. Moltzer bleef ech ter goed partij geven en blijkbaar had Ten Houte te veel van zijn krachten gevergd. Hü gaf op, hoewel hij zijn baan uit bleef roeien. Rustig ging Moltzer met een tyd van 8 min. 22 sec. door de finish. In het nummer Overnaadsche Sciff kwamen vervolgens Jan Zeegers Jr. (De Hoop) en Log gers (Njord) aan den start. Hij ging er echter direct met een flink tempo vandoor en na 500 Meter had hij reeds 2'/2 lengte voorsprong. Jan Zeegers scheen echter zeker van zyn zaak te zyn en roeide kalm verder. Het bleek al spoe dig dat de Njord-man te veel van zijn krach ten gevergd had en hij zakte dan ook gelei delijk af. Met groot verschil won Jan Zee gers Jr. (De Hoop) in 8 min. 52 sec. Na een pauze van ruim een uur verschenen voor het nummer Jonge Sciff A Sommelmg (De Amstel) en Moscow (Poseidon) aan den start. Laatstgenoemde nam direct de leiding en na 500 M. was het verschil reeds ongeveer 1 lengte. Met een tijd van 8 min. 32 1/5 sec. won Mos cow de race zonder strijd. Het slotnummer van den middag werd ge vormd door de beslissing in de vier zonder stuurman tusschen Nereus en Laga. Dit werd de mooiste race. Aanvankelijk had Laga de lei ding dank zij een hoog aanvangstempo, n. 1. van 41 slagen in de eerste minuut tegen 36 van Nereus. Na 500 M. was het verschil een taflengte hetgeen de Delftenaren bij de 1000 M. tot een kwart lengte hadden opgevoerd. Daar na kwamen de Amsterdammers echter opzet- Heden zal H. M. de Koningin een bezoek aan Rotterdam "brengen en het openlucht theater, dat door jeugdige iverkloozen ivordt aangelegd, bezichtigen ten en na 1100 M. lagen beide ploegen gelijk. Laga verstuurde zich iets en kwam achter. Met een en een kwart lengte verschil gingen de Amsterdammers in den tijd van 7 min. 29 sec. door de finish. De winnende ploeg van Nereus bestond uit J. B. M. van Ogtrop (boeg), C. Giesberts, W. C. de Boer en P. Hoorweg (slag). Hiermede behoorde dit gedeelte van het roei- festijn van de „Koninklijke" weer tot het ver leden. Vrijdagavond werden de wedstrijden van de Koninkiyke Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging op den Amstel voortgezet. De start was ditmaal ongeveer tegenover het clubhuis van Willem III, terwijl de finish bij het Am- stelhotel was gelegen. De eerste heat verliep al zeer sensationeel. Aan den start kwamen voor het nummer vier- riems overnaadsche gieken beginnelingen de ploegen van Njord, Triton en Nereus, welke in deze volgorde van de drie boeien vertrokken. Triton lag al dadelijk iets voor, doch bij het naderen van de Berlagebrug vergiste de Njord- stuurman zich totaal in den doorgang. Hij stuurde plotseling in de baan van Triton, moest Triton dus eerst laten passeeren en daarna kon de ploeg pas door den brugboog varen. De strijd ging hierna nog slechts tusschen Triton en Nereus. De laatste 50 Meter verliepen onder de groot ste spanning. Triton liep zienderoogen in en juist toen beide booten boord aan boord la gen ongeveer 20 Meter van de finish gaf de tweede slag van Nereus plotseling op, de boot lag stil en Triton won gemakkelijk. En zoowaar slaagde Njord ef in Nereus op de laat ste meters voorbij te loopen! Het resultaat was: 1. Triton, tijd 7 min. 49 sec. 2. Njord op enkele lengten tijd 7 min. 58 sec. 3. Nereus opgegeven. In de tweede heat van dit nummer kwam aan den start: boei 1 Aegir, boei 2 Die Leythe, boei 3 De Amstel. Het resultaat was: 1. Aegir tijd 7 min. 45 sec. 2. Die Leythe op 10 centimeter, tijd 7 min. 45 1/5 sec. 3. De Amstel enkele lengten. In den eindstrijd komen Zaterdagmiddag dus Triton, Aegir en Die Leythe als snelste tweede. De avond werd besloten met twee heats van het nummer achtriemsgieken juniores B, hetwelk in twee heats werd verroeid. De resultaten waren: 1. Njord tijd 6 min. 46 sec. 2. Nereus tijd 6 min. 47 2/5 sec. 3. Maas 4 tot 5 lengten ach- ter. 1. Triton tijd 6 min. 46 sec. 2. Laga 6 min. 512/5 sec. Voor den eindstrijd hebben zich dus ge plaatst Njord, Triton en Nereus als snelste tweede. UW ADRES Nassaustraat 14 - Haarlem - TEL. 14880 (Kippen uit eigen mesterij) Augustus de hoogspanning in zooverre klaar te hebben, dat de hulpbrug kan weg genomen worden, zoodat de scheepvaart dan weer regel matig kan plaats hebben. Vrijdagmorgen is het tweede gedeelte van de Dordtsche montagebrug op de hulppijlers gelegd. Deze brug dient als montagebrug voor de hoog spanning van de Waalbrug welke de grootste spanning van Europa wordt. Naar wij van officieele zijde vernemen hoopt men tegen einde October en wellicht reeds half Een Haagsche aannemer heeft Woensdag j.l rijdende per fiets van Leiden naar Katwijk, een portefeuille verloren, inhoudende een be drag van ruim 10000 gulden aan bankpapier. Tot dusver is er nog geen enkele vinder komen opdagen. Het traject voor de eerste „kleine ronde door Nederland", een hoogst origineele wedstrüd, die Zaterdagavond a.s. op de „Veka"-wielerbaan te Duivendrecht zal plaats vinden, is thans definitief uitgestippeld. De toer bestaat uit tien etappes en wel de volgende: eerste: AmsterdamWieringen, tweede Wieringen—Groningen, derde Gronin gen—Meppel, vierde: Meppel—Deventer, vijf de: DeventerSwalmen, zesde: Swalmen Maastricht, zevende: MaastrichtTilburg; acht ste: Tilburg—Roosendaal, negende: Roosendaal —Rotterdam, tiende: Rotterdam—Amsterdam. In alle tien etappes wordt aan het eindpunt een klassement verreden met verschillende puntentelling. In de etappes 1, 6, 8 en 9 vindt een normale telling plaats; in 3 en 4 een dub bele en in 2, 5, 7 en 10 een driedubbele pun tentelling. Het traject leidt speciaal over Swalmen, om dat daar de woonplaats is van den oud-we- reldkampioen Matthieu Cordang, die voor dezen 50 K.M.-wedstrijd een beker beschikbaar heeft gesteld. Het belooft een wedstrijd te worden, zooals de Veka er nog maar weinig heeft gehad. Al thans de deelnemers, de beste weg- en baan- rijders van ons land er doet geen enkele buitenlander mee garandeeren zulks ten volle. Geen oogenblik behoeft de strüd te verslap pen doordat een der renners door een lekken band of ander defect moet afstappen. Iedere deelnemer moet n.l. twee fietsen by zich heb ben, opdat hij eventueel direct weer Kan op stappen. Voor alle zekerheid heeft de directie nog twee reserves geëngageerd, n.l. P. v. d. Horst en Willy Vroomen, die dus, indien noodig, op het laatste moment nog kunnen invallen. De eerste ontmoeting tusschen de beide Haar lemsche clubs H. V. G. B. en D. W. R. is in een 3—1 zege voor de Waterratten geëindigd. D. W. R. was geheel volledig. Bij H. V. G. B. speelde Drijver weer mee. Direct by het begin ontwikkelde zich een zeer snelle strüd. Beide achterhoedes kregen het zwaar te verantwoorden, maar vooral de Bruyn zette steeds weer zijn beweeglijke snelle voorhoede aan het werk. Toch was het H. V. G. B., dat de score opende; een schitterende goal van P. Hollander. Maar D. W. R. lieten zich niet ontmoedigen en nog voor rust wist B. de Vries den gelijkmaker te scoren. (11) Voor rust kwam in dezen stand geen ver andering meer. Na de hervatting ging de strijd weer snel op en neer, doch door vele overtredingen ging er veel aantrekkelijks van het spel verloren. D. W. R. wist de leiding te nemen. (12). H. V. G. B. spande zich tot het uiterste in, maar mede door falen van Bongertman mislukten de aanvallen steeds. De Waterratten hadden meer geluk; zij vergrootte de score tot (1—3) en hoewel Rol aan het einde nog een goede kans kreeg te scoren, maakte scheidsrechter Van Goor aan die illusie een eind door tyd te fluiten. Geboren 19 Juni: A. M. P. Kuyper-Magnin z.; E. H. Huijbens-van der Stoop d.; F. J Donkel-Verdonk d.; J. A. Grommers-Kanaar z. 20 Juni; W. Teeuwen-van der Goes d.; A. de Eindelijk eens een film met geest en met humor! Het is weliswaar geen buitengewoon gege ven, een gewone verwisseling van een Kammer sanger met zijn knecht, een verliefd paartje, met de noodige geheimzinnigheid en verwikke lingen; er komen geen daverende dingen in voor, maar het geheel is één tinteling van hu mor, een aaneenschakeling van geest, een op eenvolging van brokjes zuiver tooneelspel, kos- teiyke charges, des te kostelyker, omdat ze niet zijn overdreven, maar precies den juisten toon treffen. De geschiedenis vertellen, geeft niet het ge ringste denkbeeld van wat deze film eigenlijk is. Een Kammersanger wordt omzwermd door de vrouwen, die hem allen om een autogram bedelen. Hy walgt er van; al die vrouwen die hem alleen vereeren om zijn stem en geen enkele die om hemzelf tot hem komt. Dan opeens komt er een, die hem met alle geweld wil spreken zij wedt met haar vriendinnen van de muziekschool, dat zy tot den ongenaak bare zal doordringen. Zij wil dit doen, door zich bij den knecht „einzuschmeicheln", maar als zij aan zijn woning komt, is de knecht niet thuis en de groote man, die in hemdsmouwen aan het repeteeren is, loopt naar de voordeur en trekt onderweg het jasje van zyn huis knecht aan. Als zoodanig doet hy zich ook voor, en het meisje, hoewel de situatie aan stonds begrijpend, doet alsof zij in hem werke lijk den huisknecht ziet enwat in een film nu eenmaal onvermijdelijk is, zij worden ver liefd op elkaar zy op den huisknecht, hü op het eenvoudige boerenmeisje. Tenslotte komt natuurlijk alles uit en op z'n pootjes terecht; hy wordt de Kammersanger. zij het nichtje van den graaf, maar de liefde blijft natuurlijk. Heel gewoon allemaal, maar de manier waar op de geschiedenis in elkaar is gezet, de geest, de humor, die uit elk tooneeltje spreekt is zoo k.osteiyk, dat het geheel geworden is tot een buitengewone film, waarmee iedereen zich kos telijk zal amuseeren. Waarby nog komt, dat de hoofdrol vervuld wordt door niemand minder dan Marcel Wit- tricht, die ons de heele film door van zijn schitterenden zang laat genieten. In het voorprogramma een teekenfilm en schitterende opnamen van het Gardameer en omgeving en natuurlijk de journaals. Op het tooneel vier harmonicaspelers, twee mannelijke en twee vrouwelijke, die net doen of ze Volendammers zyn, maar er niet in het minst op lijken. „Vaders Eerewoord" werd geregisseerd door Henry Hathaway, den schepper van „de Ben- gaalsche Lanciers", een reclame die we voor dezen keer graag willen aanmoedigen. Niet, omdat we zonder meer gelooven, dat deze film, aangediend als „een ontroerende geschiedenis van een avonturier en zyn groote liefde voor een klein meisje," op dezelfde hoogte staat als haar felbewogen voorgangster, maar omdat er te veel echte film in deze rolprent zit, om haar met andere eveneens als ontroerende ge schiedenissen enz. aangeprezen producten op één lijn te stellen. Er wordt veel gepraat in Vaders Eerewoord. Getheoretiseerd wordt er gelukkig minder, anders was het geheel zeker ongenietbaar geworden. En waar dit nog teveel zou gebeu ren, staan Gary Cooper en zijn tegenspeelster Carole Lombard klaar om de „film" te redden. Toch gaat men deze film niet hoofdzakelijk zien om het spel van Gary Cooper en Carole Lombard; de hoofdzaak is de rol van de kleine Shirley Temple, een, kleine krullebol met een wereldvermaardheid. Men heeft in Nederland nog slechts zelden van het guitige spel van deze kleine actrice kunnen genieten. De Haar lemsche liefhebbers kunnen er deze week in het Frans Hals-theater van profiteeren. De ingewikkelde intrigue komt in het kort hierop neer. Jerry en Toni zijn avonturiers. Zij is het gejaagde leven eigenlijk moe, maar blijft by hetry omdat zy met hem liever het op één na het beste kiest dan zonder hem, wat haar het liefst zou zijn. Als Jerry dit echter bemerkt gaat hij trachten als een eerlyk Shirley Temple in „Vader's eerewoord" mensch te leven. Zy zijn gelukkig in het bezit van de kleine Pennie, een dochtertje van Jerry uit diens eerste huwelijk. Haar moeder is gestorven en juist op tijd ontrukte de vader het kind aan zyn stijlen, al te degelyken zwager. Als Jerry voor de opvoeding van zijn kind kosten nog moeitfen wil sparen komen de fi nancieele moeilijkheden weer. Hij komt in de verleiding en valt diep. Hy besteelt een oude rijke dame, die groote liefde voor het kind heeft opgevat. Hij valt nog dieper, doordat bij zijn dochtertje zijn eerewoord geeft op een leugen. Getroffen door de smart van het kind, dat de waarheid achterhaalt, en door het offer van Toni tracht hij zijn misdaad goed te maken. In een strijd met zijn vijand, den boozen geest, die hem weer op het slechte pad gebracht had, doodt bij uit zelfverdediging zijn tegenstander. Op het eind van de film zien we hem gewond neerliggen met op den achtergrond den politiebeambte, die den moor denaar ontdekt heeft. Maar hy is gerust: in het oog van zijn kind heeft hij zich gereha biliteerd, als Pennie groot geworden is, zal ze haar vader kunnen hoogachten. Dit is geen film voor kinderen. Shirley Temple zal haar zelf niet mogen zien. Maar de echte liefhebbers zullen „Vaders Eerewoord" ongetwijfeld kunnen waardeeren. Het voorprogramma geeft prettige journaals en een spannende jacht op een beer en een poema. De Amerikaansche klucht „Op glad ys" is volgens een wat al te dikwyls herhaald re cept vervaardigd. Dit is weer een film voor en door Harry Baur, de groote, productieve Fransche tooneel- Eaur, den grooten productieven Franschen too- neelspeler, dien wij ook in Holland gelukkig dik wyls kunnen bewonderen. Echte filmkenners zullen misschien opmerken dat hij ook ditmaal in „De Poolsche Jood" weer meer tooneel speelt aan de film het hare geeft. Maar wie hem als Mathis, den burgemeester met het verleden, heeft gezien, zal eerlijk moeten erkennen, dat hy een creatie geeft tooneel en film ten volle waardig. Triest is het gegeven naar het tooneelspel „Le juif polonais" -van Erckmann-Chatrian. De geschiedenis van een man, die in de eerste jaren van zijn huwelyk zijn gezin naar den kelder ziet gaan, als er niet 3000 frs. op tafel komen. Er komt een Poolsche Jood in zyn café, een rijke man met gouden sieraden voor het grijpen. De waard is niet sterk genoeg, de misdaad wordt een feit. Vyftien jaren gaan voorby, de moordenaar heeft een goed leven geleid, is gefortuneerd geworden, wordt zelfs burgemeester van het dorp. Dan op een avond komt de zoon van den Pooi het café binnen en tegelijkertyd ontwaakt voor den moordenaar het verleden. Dag aan dag wordt hy door allerlei kleinig heden gekweld en op den avond van de brui loft zijner dochter gaat hy eerder dan de gas ten naar bed, omdat hij uitgeput is door alle wroeging en ellende. Dan droomt hy het proces voor de rechters, hij hoort zich ter dood veroordeelen, hy voelt een koord om zyn hals De opwinding is te groot geweest. En terwijl de bruiloftsgasten dansen en springen geeft hy den geest. Realistisch, voor velen misschien te realis tisch speelt Baur die laatste scène. Men houdt clen adem in, men beleeft het gebeuren, men heeft diep respect voor zulk tooneelspel. Sober is het slot in deze sublieme Fransche f.Jm aangegeven. Men hoort de paarden van den lijkwagen, ziet de menschen het hoofd ontblooten, een kruis slaan. Maar den stoet zelf heeft de regisseur aan ieders verbeelding over gelaten. Een film voor Baur, een creatie van Baur, een juweeltje voor volwassenen, die een beter genre film willen zien. In het voorprogramma een paar dwaze kluch- Un en binnen- en buitenlandsch nieuws w.o. onthulling van het v. Heutsz-monument, de paardensportdag in het Stadion etc. BATAVIA 21 Juni. (Aneta). Inzake het eigen aardig optreden van den Portugeeschen bevel hebber van Poelau Kambing op het eiland Ll- rang nabij Kisar, verneemt Aneta nader dat deze bevelhebber met een prauw op het eiland aankwam. De bevelhebber werd aangesproken als „com mandante" en was vergezeld van een gedetineer den Portugees, by genaamd' „communis" alsmede van een radjah die „Materie" werd genoemd. Verder volgden heen een Inlandsch vaccinateur en dertig andere inlanders. Op 30 meter van de kust schoot de „com mandante" op een man en twee vrouwen, die op het strand stonden. De kogel ging den man rakelings langs het hoofd, waarop deze, met de rest van de bevolking, de vlucht nam. Toevallig bevond zich het bevolkings- hoofd te Oesoetoetoen bij het negorij-hoofd voor de regeling van werkzaamheden van heeren diens tplichtigen De „commandante" bedreigde den afgezant van het negor.-hoofd, die hem verzocht naar Oesoetoetoen te komen, met een revolver en eischte uitlevering van den in 1930 naar Lirang gevluchten Maita, oud-Radjah van Poeloe Kam bing. Hij zocht daarop den geheelen kampong af, doodde zelf een geit en een varken, drong wo ningen binnen, waar hij het huisraad stuk sloeg, roofde alle aanwezige lansen, parangs, messen, bijlen vischgerei, timmergereedschap en tabak, alsmede twee kleine prauwtjes. Hierdoor was de achterblvijvende bevolking, die nu zonder eenig vischgerei was, ten zeerste benadeeld. De Portugees bleef daarop den geheelen nacht voor de kust liggen, onder onafgebroken slaan op de tifa, waarna hij bij daglicht weer af reisde. In de aanstaande zitting der Prov. Staten van Gelderland zal o.a. aan de orde komen: De Luchthaven te Eist. In het rapport van de Commissie voor het streekuitbreidingsplan voor Arnhem en omge ving, aan Ged. Staten van Gelderland in Maart 1934 uitgebracht, wordt de wenschelykheid be pleit van den aanleg van een vliegveld. In dat streekplan wordt aan de mogelykheid gedacht van de inrichting van een vliegveld voor algemeen verkeer te Eist, gelegen midden tusschen Arnhem en Nijmegen, van beide circa VA K.M. verwyderd. Zy meenen te mogen vertrouwen, dat de drie gemeentebesturen Arnhem, Nijmegen en Eist terzake niet van zienswyze verschillen en daarom ook de overige belanghebbende corpora ties, en in de eerste plaats de Provinciale Sta ten, zich er mede zullen kunnen vereenigen, dat de verdere voorbereidende maatregelen in deze richting zich voortbewegen dat de luchtha ven te Eist zal gehuisvest zyn; ook de Minister van Waterstaat alsmede de Koninklijke Neder landsche luchtvaart Maatschappy, wier mede werking aan de reeds gehouden vóóroesprekin- gen met groote waardeering door Ged. Staten wordt vermeld, konden zich met deze oplosisng volkomen vereenigen. Volgens het door Ged. Staten overgelegd rap port van den Hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat worden de kosten van in richting geraamd op een bedrag van f 620.000, waarin begrepen is een bedrag van f 115.000 werkloon, aan werkloozen te verleenen. Andere besturen en corporaties zullen daar toe, zooals de Hoofdingenieur raamt, 'n bedrag van f 270.000 hebben bijeen te brengen; zy zullen daarmede als aandeelhouders in een ter zake op te richten Naamlooze Vennootschap of Stich ting kunnen optreden. Vóór Ged. Staten daartoe echter by hen de noodige stappen kunnen doen, zal het van het hoogste belang zijn, dat de Staten zich over deze zaak uitspreken; dat daarbij een Provin ciaal belang en zelfs een zeer groot, betrokken is, kan volgens Ged. Staten moeilijk worden ontkend. Zy zouden het op prijs stellen bij de verdere voorbereiding dezer zaak een zekere vrijheid van handelen te mogen genieten, terwyl zij het tevens voldoende achten indien de Staten zich voorloopig enkel in beginsel tot deelname in het gemeenschappelijk kapitaal verbinden. Omtrent het definitief bedrag dier deelname en de daaraan wellicht te verbinden voorwaar den zal dan naderhand kunnen worden beslist. In verband met een en ander geven Ged. Sta ten in overweging te besluiten, dat de Staten zich bereid verklaren in het kapitaal eener op te richten Naamlooze Vennootschap of Stichting, die zich ten doel zal zien gesteld de oprichting en de exploitatie van een vliegveld te Eist, deel te nemen voor een derde deel ten hoogste tot een bedrag van f 135.800. Den laatsten tijd werd meermalen door ffl®" teropnemers van de gas- en electriciteitsbedrU" ven te Arnhem bij hun controle geconstateerd dat verzegelingen verbroken waren en de 8;^f' en stroommunten waren verdwenen. Aangifte vv de politie volgde en bij vergelyking van de ve schillende feiten bleek, dat er een amate muntopnemer was te werk gegaan. De recherche zat inmiddels niet stil en aanwijzingen, die zij verzamelde waren d« van dien aard, dat zij dezer dagen kon overgaan tot de arrestatie van een 18-jarig jongmensch. b- mede bleek de politie een goede vangst te he ben gedaan. Het bleek, dat hij in een achter perceelen een of meermalen de gas- en eleC,/e< citeitsmeters had geleegd, waarbij hü zich toe gang tot de perceelen verschafte door een v schen sleutel. r„ De ontvreemde munten werden dan in,Ge schillende winkels in de stad van de hand e daan. In den loop van de week kon de P°' nog twee medeplichtigen arresteeren. Het e trio bleek by voortgezet onderzoek ook nog dere kleine inbraken op zijn geweten te h ben, o.a. de inbraak, welke een week geleden een winkel van de winkelgalerij aan den bekerweg werd gepleegd. Zij zullen ter bescm king van de justitie worden gesteld. Sons-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4